Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Justinka_

Przygotowywanie Wigilii i świąt Bożego Narodzenia

Polecane posty

Gość gggagatek
w naszym domu najlepszym dodatkiem do dań są ziemniaki, do których dodajemy usmażoną cebulkę na oleju ale takim prawdziwym kupionym na bazarze.Ziemniaki mają niepowtarzalny smak i zapach. Jeszcze lacuszki mojej mamy są super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czytam i się zastanawiam
czy zupka rybna w Wigilię to tradycja tylko z mojego domu? Taka gotowana z karpich łbów? Pyyyychotka, cały rok na niż czekam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja na pierwszy dzien swiąt polecam resztki z kolacji. Na drugi dzien kurczak na butelce. Kurczaka nasmarować przyprawami,do srodka \"napchać\" 3-4 łyzki masła i posiekaną pietruszkę . Kurczaka \"nabić\" na butelkę z piwem ,moze być Tyskie.(otwartą butelkę z piwem rzecz jasny :-) ) Kurczaka wkładamy do piekarnika na 1-1,5 godziny na 180 stopni. Nie jest to pracochłonne a pyszne. Piwo nadaje kurczakowi wilgoci takze nie jest suchy,chrupiąca skórka. Od czasu do czasu polewamy kurczaka sosem własnym(czyli tymi wypocinami które z niego spływają) Moja mama zawsze tak robiła w drugi dzien swiąt. Wesołych świąt wam zyczę. Duzo miłości i zdrowia oraz spełnienia marzeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Anetta206
pycha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a jak butelka peknie
a jak butelka peknie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Świąteczko
Witam panie!! Wspaniały temacik. Ja planuję zrobić na Wigilię dania, które zawsze goszczą u nas w domu na święta. Czyli: -zupa grzybowa, -karp, -śledzie w śmietanie, -fasola z ziemniakami i kapustą. Oraz parę ciast. A mianowicie: -karpatkę, -jabłecznik, -makowiec. Nie robię ich dużo, ponieważ u nas w domu jest nas tylko 4:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam! Temat super. Właśnie dziś kupiłam na rynku olej rzepakowy, taki własnej roboty.U mnie na tym oleju smaży się rybę i kapelusze grzybów z cebulką. Poproszę ten przepis na zupę rybną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zupę z karpich głów jadłam, ale mi smakowała średnio. Ja przepadam za rybami i co roku muszę mieć obowiązkowo karpia po staropolsku - tzn. w piwie z warzywami. Obżeram się tym ile wlezie. Do tego jeszcze jakaś ryba w galarecie, ostatnio był też łosoś w śmietanie (rewelacja), czasem też karp smażony. I tradycyjie - kapusta z grzybkami, barszcz z uszkami, krokiety. Z ciast zawsze robię snickersa- polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość benita....
Ten przepis jest na zupę rybną z głów karpa i ości po wyfiletowaniu ryby, przepis sprawdzony! Wcześniej nie mogłam się przekonać do głów karpia ale jakoś dałam radę i teraz na pewno będę gotować co roku. Robiłam ją w zeszłym roku i wyszedł pyszny rosołek z rybki. Jeśli ktoś woli można do tego rosołku wlać rozpuszczoną żelatynę i po ostudzeniu mamy galaretę. Składniki: o marchewka o pietruszka o seler o może być por o 5-6 małych cebulek o ząbek czosnku o głowy z karpia o ości pozostałe z filetowania o sól, pieprz o ziele angielskie o listek laurowy o pół łyżeczki cukru o łyżka stołowa cytryny do zakwaszenia (choć niekoniecznie, lepiej nie) Głowy przed gotowaniem muszą być bardzo dobrze umyte, wypłukane, następnie obficie skropione cytryną. Można je wtedy zamrozić, a jeśli nie ma takiej potrzeby, przetrzymać skropione cytryną do następnego dnia lub chociaż parę godzin. Najpierw dopasować garnek do wielkości głów oraz gotowanej zawartości (garnek nie powinien być za szeroki). Woda powinna przykrywać gotujące się w nim głowy. Do gotującej wody wrzucamy jarzyny pokrojone w kostkę lub starte na grubych oczkach na tarce, cebulki pokrojone w piórka, sól i przyprawy. Jarzyny gotować w niewielkiej ilości wody około 20 min. Następnie włożyć głowy i ości, gotować bardzo powoli (woda ma tylko „pyrkać”, „mrugać” !!!) około 30 min. Wywaru powinno zostać około półtorej szklanki po ugotowaniu (dlatego nie należy na początku dużo wody wlewać). Na 3 minuty przed zakończeniem gotowania można wywar lekko zakwasić, według smaku, ale można to pominąć. Galareta z głów karpia: (z powyższego rosołu) 1.Wyjąć ości, wyrzucić. Głowy włożyć do głębokiego półmiska. Do wywaru dodać rozpuszczona żelatynę. Dobrze wymieszać i zalać nim (wraz jarzynami) głowy w półmisku, tak, aby były całkowicie pokryte. 2.Można też po ugotowaniu głów, oddzielić mięso od ości. Wyłożyć je do kilku małych salaterek, dołożyć jeszcze ugotowane jarzyny i zalać wywarem z rozpuszczona w nim żelatyną. Ostudzić i wstawić do lodówki. Nie sprawdzałam tego, ale czytałam, że jeżeli uda nam się uzyskać po ugotowaniu półtorej szklanki wywaru, to wtedy nie należy dodawać żelatyny. Można poznać po lepkości wywaru. Ale żeby pokryć galaretą głowy karpia w naczyniu potrzeba nieco więcej wywaru, więc żelatyna jest konieczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćakjslk
co w tym roku na święta? gotujecie szykujecie do jedzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość edabrowska
w mnie swieta w uk:) ale recznie robione.... chyba;p zupa grzybowa na suszonych grzybach z domowym makaronem barszcz z torebki z uszkami domowymi (inny barszcz nie przejdzie) uszka beda z ogólnm rafszem z kapusta i grzybami lub z samymi grzybami pierogi z kap. i grzyb. pierogi z twarogiem na slodko smazony losos i dorsz sledzie dwa rodzaje paszteciki drozdzowe z kapust. i grzyb. kompot z suszu makowiec kupny sernik domowy ciasteczka domowe szarlotka kupna i moze jakis piernik domowy jak znajde latwy przepis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A u mnie co roku to samo, tym razem połowę potraw robię sama, połowę zrobi moja mama. Będziemy jeść: - śledzie w oleju z cebulką - śledzie ze śmietaną, jabłkami, cebulką i ogórkiem konserwowym - sałatkę jarzynową - karpia po żydowsku - barszcz (mama sama kisi buraki) - pierogi drożdżowe z kapustą i grzybami, smażone na oleju jak pączki - piernik staropolski - ciasto angielskie z bakaliami, nasączane rumem - ciasto drożdżowe - sernik z pomarańczowym lukrem - pierniczki A w drugi dzień Świąt, zapraszam do siebie na obiad i mam zamiar podać: - tatara z wędzonego łososia - pate z kurzych wątróbek - zupę rybną z karpiem - bigos - deser piernikowy z żurawiną Lubię gotować :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
U mnie przygotowania pełną parą. Wczoraj na jarmarku bożonarodzeniowym w Blue City kupiłam sporo produktów na świąteczne dania :) U mnie na pewno będzie barszcz czerwony z uszkami, karp pieczony, sałatka jarzynowa - uwielbiam :D , pierogi z kapustą i grzybami, śledzie, i oczywiście ciasta :) makowiec, piernik przekładany i pierniczki prosto z choinki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
chce wam sie ciagle to samo jesc? przeciez juz wiadomo, jak to smakuje. nie lepiej robic***probowc coraz nowe rzeczy? ja wole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
u mnie na śląsku: zupa fasolowa karp smażony kostki rybne ze szpinakiem - nie lubię karpia sałatka warzywna ziemniaki kapusta niebieska szarlotka w zasadzie tyle, może jeszcze pierogi z kapustą i rzybami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
napisz jak robisz te kostki rybne ze szpinakiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
ja chyba zgine, robie 12 dan sama, bez zadnej pomocy od rodziny ;] najlepiej to przyjsc na gotowe, dosc juz mam ;/ i jestem przy 10 a tu jeszcze masy do tortow czekaja o_O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ola 721099021
no prezenty są super ale fajne jest pieczenie ćastek,placków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
ja najmilej wspominam, i cenie, ubieranie choinki, jej poszukiwanie, strojenie, oczywiscie zamiast lepienia pierogow :) wszystkiego najlepszego !!! http://youtu.be/XRAaAMq0lGg "pierwszej gwiazdki szybciej niż zwykle"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kogals
Życzymy wszystkim wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego roku pozdrawiamy mistrzowie szeptów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ciekawym prezentem na swieta bedzie prawko kolekcjonerskie z clubcard.com.pl . To na pewno dużo wygodniejsza i mniej stresująca opcja na uzyskanie prawa jazdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość Ala
W tym roku to będą moje pierwsze samodzielne święta. Dlatego postanowiłam się do nich specjalnie przygotować. W matrasie zaopatrzyłam się w książki kucharskie jak piec ciasta, i przygotować potrawy na wigilijny stół. Bez samodzielnie wykonanych ozdób też się nie obędzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
u mnie jest trochę podobnie, bo to moje pierwsze święto jako mężatki i przychodzą do nas teściowie i właśnie zaczynam się zastanawiać nad świątecznym menu. Trochę się obawiam tej wizyty tak szczerze mówiąc. A wy co robicie na takie uroczyste obiady? Jak na razie brak mi pomysłów, ale mam przynajmniej bardzo ładne ozdoby świąteczne , w tym bombki ręcznie zdobione. W tym sklepie można takie cuda zamówić http://www.virpol.pl/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
na Wigilię zawsze robię: krokiety uszka z barszczem zurek z grzybami karpia smazonego ziemniaczki z kapustą i grzybami filety rybne w panierce pierogi z kapustą słodką ciasta(w tym roku będą to) szarlotka składana sernik z kokosem lub tradycyjny ciasto orzechowe z masa kawową makowiec pierniczki lukrowane i w czekoladzie kuleczki rafaello pierwszy dzien Swiąt: na obiad resztki z kolacji:) poaz tym salatki ze dwa rodzaje: jarzynowa i pieczarkowa lub buraczana mięsa pieczone na zimno pasztet domowy chleb domowy kiełbaska wiejska domowej roboty miłych przygotowań dla wszystkich:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×