Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

m a d z

czy można zwolnić kobiete do 3 m-ca ciąży?????

Polecane posty

zawsze myslalm, ze kobieta w ciazy, kiedy ma umowe na stale o prace - jest pod ochrona i nie mozna jej zwolnic, a dzis mi kadrowa w tajemnicy powiedzial, ze do 3ego misiaca mozna. ja mam tu pozycje i nie czuje sie zagrozona (zwlaszcza ze nie jestem w ciazy) chodzi mi o kolezanke. zaczela parcowac 3 misiace temu, umowe na stale dostala pod koniec kwietnia. ostatnie 2 tyg byla na urlopie a pozniej od razu na zwolnieniu - nie bylo wiadomo o co chodzi szef sie wkurzyl itp ale nie wazne - nie ma z nial kontaktu oprocz 1 telefonu i zwolnienia przyniesionego przez jej faceta. okazuje sie ze jest w ciazy. a kadrowa mowi ze potrzebne jest zaswiadczenie o tym ile jest w ciazy bo jesli ponizej 3 misiecy to mozna ja zwolnic zeby \'nie blokowala etatu\'. staram sie jej caly czas jakos pomagac ale jesli chodzi o zwolnienie to chyba nie dam rady. proszeo o odpowiedz jak to jest z tym zwolnieniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ona dopiero zaczela prace w naszej irmie, wzial urlop na 10 dni, ktory jej jeszcze nie przyslugiwal, a szef nieswiadomie wyrazil zgode i teraz sie wkurza na nia i chce sie jej pozbyc mi to nie daje spokoju - do tego nie odbiera telefonow i wcale jej sie nie dziwie bo chodzi bo lekarzach bo ma zagrozona ciaze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ciotka dobra radaa
kiedys tak bylo teraz nie moga jej zwolnic ma umowe na stale wiec nic nie zrobia no chyba ze beda tak wredni i ja zwolnia ale bedzie miala sparawe wygrana w sadzie i odszkodowanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witaj ja po miesiacu przeszlam na zowlnienie mialam zagrozona ciaze i wiele komplikacji a umowe mialam dopiero co podpisana na 2 lata,ni bylo zadngo ale....wydaje mi sie ze jezeli twoja kolezanka ma problemy w ciazy i wogole nie maja prawa jej zwolnic bo moz wniesc sprawe do sadu pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość SanSan
a skad wiece ze do wasze jrpacy nie przyszla juz w ciazy? tak robi b duzo kobiet, pozniej dostaja umowe i ida na zwilnienie...... mysle ze nic nie da sie juz zrobic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlasnie szef twierdzi, ze naciagnela firme ale przez ten czas zdarzylam sie z nia dobrze zakolegowac i jeszcze z taka 3a dziewczyna z sekretariatu (tez nowa) i gadalysmy na wiele tematow i raczej by powiedziala - ona chyba nie wiedziala o tej ciazy - z reszta za tym jest, ze na urlop poleciala do egiptu. a przecierz samolot, goracy klimat inne jedzenie itp nie sa bez wplywu na ciaze - ona jest rozsadna i nie sadze zeby jechala skoro wiedzialaby o ciazy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
o tym, ze mozna ja zwolnic powiedziala mi w tajemnicy kadrowa - ona w tym siedzi wiec sie raczej zna. dlatego chce aby ta dziewczyna przyniosla zaswiadczenie ile czasu jest w ciazy - podobno zawsze sie to dostaje ze zwolnieniem. ta kadrowa to super babka - i nie wredna i nie szuka metody zeby sie jej pozbyc tlko mowi o czym wie i ona i pewnie szef

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a co z kodeksem pracy który mówi że kobieta w ciąży jest chroniona przed zwolnieniem? tam nie ma żadnego zapisu że jest chroniona 3 m-ca przecież jest tylko że umowa na czas określony się przedłuża po 3 m-cu do czasu porodu (jeśli skończyłaby się wcześniej)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zatroskana
nie zawsze dostajesz zaswiadczenie o ciazy czy jej dlugosci ze zwolnieniem. O to trzeba poprosic lekarza. przynajmniej u mnie tak jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kinderrrrrr
wg mnie da sie nic ztrobic prawo chroni takie kobiety a o ciazy nie musiala wiedziec , my mialysmy stazystkie, ktora mojej kolezanace 3x kupowala podpaski, czyli 3 miesiace normalnie krwawial a pozniej nagle zwolnienie i wiadomosc o ciazy to nie jest jakas naciagaczka itp, pracowala u nas juz 10 lat i poprpstu przydarzylo jej sie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja ja bardzo chce bronic i caly czas staje w jej obronie przed szefem, szefowa itp. jestem prawie pewna ze tego nie planowala - a to ze nie mozna z nia sie skontaktowac to nic dziwnego - ma inne wazniejsze rzeczy na glowie i tez mnie bardzo zdziwilo to ze niby do 3ego miesiaca mozna ja zwolnic bo o niczym takim wczesniej nie slyszlam - moze chodzi o to, ze dopiero od miesiaca ma umowe na stale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość no to jest tak
jeśli ktoś ma umowę na czas określony i się okaże, że jest w ciąży DO 3-go m-ca, to jest możliwość zwolnienia, a jak jest na nieokreślony, to nie ma takiej możliwości. Ale zdarzają się różne przypadki szefostwa i lepiej jest nie mówić wcześniej niż po 3-cim m-cu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szefostwo sobie może zwalniać - każdy sąd pracy nakaże przywrócenie na stanowisko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A czy w sytuacji, kiedy zajmowane stanowisko jest likwidowane, nie można zwolnić pracownicy, która jest w ciąży, a nie dostarczyła zaświadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Art. 177. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca. § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. § 3. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. § 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiem tylko, ze gdy jest likwidowane stanowisko osoby na wychowawczym to mozna jej nie przyjac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×