Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość beznadziejna pani domu

perfekcyjna pani domu oglądacie ten program???

Polecane posty

Gość kael
i jeszcze jedno już nie jestem potworem do mojej chałupy da sie wejść i nawet gości czasem przyjmuje więc nie jest tak potwornie [choć mogło by być lepiej] ale łazienka jest już na błysk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alez to absolutnie nie była wycieczka osobista - ale po prostu czytałam ostatnio trochę fantastyki i cholera chodzi mi to po głowie i nie wiem, gdzie to było - myślałam, że tego nicka wzięłaś właśnie stamtąd i mi powiesz ;) Też powinnam się za sprzątanie wziąć :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam!! Jednak Eddings :) I literka mi się zjadła. 13. Kim jest Klael? Potwór z cyklu książek Davida Eddingsa pt \"Tamuli\". Konkretniej byt, czy może raczej uosobienie siły, potężniejsze nawet od bogów. Ma postać czarnego trójkąta z okiem i potrafi zniszczyć wszystko. Można powiedzieć, że jest bratem Bheliomu. Zarazem jest też jego przeciwnikiem, gdyż obie siły toczą ze sobą walkę od wieków. To taka mała dygresja od sprzątania - ale to bardzo ciekawy temat, czytam pilnie i juz wykorzystałam parę rad :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oglądam ten program na ZONE CLUB i się tak zastanawiam-skoro znajdują tam tysiące chorobotwórczych bakterii,dlaczego ci ludzie nie chorują??? na sprzątanie mają niektóre fajne 'domowe' sposoby,ale przeważnie to należy coś tam zostawić na kilka godzin,żeby mokło,no po prostu nie ma czasu na taką zabawę fajne było wcieranie w ciemne meble (antyk) odrobinę kawy rozpuszczalnej (zaparzonej),ładnie odnowiła i pokryła zarysowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kael
cześć kobietki właśnie skończyłam mycie okien i mam zamiar troche odpocząć więc siadłam do kompa i widzę że zaniedbałyście tę stronke co to już wszystkie jesteście tak perfekcyjnejak pani A... MELLA-dzięki za pomysł mycia paneli mydłem bo faktycznie lepiej podłoga wyglada jak po tym płynie który miałam. I wiecie co znalazłam jeszcze jedno zastosowanie dla wszędobylskiej sody moje ściany są pomalowane farbą zmywalną,po ostatniej wizycie moich małych siostrzenic ściany nabrały koloru moro [oczywiście w zasięgu ich łapek] miałam zamiar to zamalowac ale w przebłysku inteligencji użyłam właśnie sody tj. mocno odciśniętą ścierkę posypałam sodą i dość mocno pocierałam zabrudzone miejsca kolor został na ścianie a brud zmył się dokładnie [po użyciu wody z detergentem , jak zalecał pan w sklepie z farbami ,było dokładnie na odwrót zawsze zmywała mi się farba ] a wy macie jakieś nowe patenty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam :) wczoraj zabrałam sie za półke z książkami... a własciwie to spakowałam prawie wszystkie te książki i teraz pólka świeci pustkami... a książki do przeprowadzki i tak spakować trzeba więc spoko... aaa i szuflady w kuchni mi sie udało uporządkować..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jesem straszną szczególarą i do szału doprowadzają mnie różne, dla innych niezauważalne, drobiazgi. Dlatego BARDZO proszę o pomoc. Czy jest jakiś środek do pastowania mebli, który jednocześnie przyciemniłby miejsca, z których farba odprysnęła? Mam meble sosnowe pomalowane na ciemny brąz, ale miejscami widać prześwity. Może to głupotka, ale bardzo mi to przeszkadza :( Kiedyś były takie delikatnie barwiące pasty do pielęgnacji mebli, chyba firmy Perycut. A teraz jest np. Pronto (takie w małej buteleczce), ale bezbarwne. Bardzo na Was liczę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość GAGUSIA35
🖐️witam wszystkich bardzo cieplótko[choc za oknem wichura!]cos nam topik podupada ,czysciochy do kompów a nie tylko polerowanie i sprzatanie,zagladajcie tu czesciej nie tak jak ja 😘

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość _ppd
babki jeśli macie w planach mycie okien polecam po 10 marca bo ma być wg prognozy pogody wtedy kilkanaście stopni ciepla, więc pogoda rewelacja przy okazji można zdjąć firanki nalać do wanny ciepłej wody z vizirem i 3 opakowaniami proszku do pieczenia zostawić na noc a rano do pralki postanowiłam wcześniej posprzątać u siebie przed świętami bo mam pomóc cioci u niej jest zbyt chora żeby dała radę, czy wy też tak robicie, że jeśli macie czas to pomagacie innym w porządkach wiosennych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lubie ten program
ciekawe porady itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ślepa jestem,albo posty wcina,bo przysięgłabym,że czytałam coś o mydle i panelach.Na[iszcie jeszcze raz,może doczytam,bo moje panele doprowadzą mnie do rozpaczy.Tylko ktoś przejdzie,a już ślady i smugi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość __pyszne kluski kładzione
Robi się tak: Rozbełtać jajko w pół szklanki wody i wlać do mąki (najlepsza krupczatka lub pełnoziarnista - ja użyłam orkiszowej)(150 g). Wymieszać drewnianą łyżką. Przygotować garnek z wrzątkiem i kubek z zimną kranówą. Maczać metalowąłyżeczkę w zimnej wodzie a następnie zanurzać w cieście i rzucać łyżeczkowe porcyjki kluseczek na gotującą się wodę. Podawać od razu np. z masłem i cukrem lub ... Strogonowem. Stan ugotowania warto sprawdzać rozkrajając kluski - powinny być dodrze ugotowane w środku i mieć jednorodną strukturę i kolor. Pyszne toto obłędnie i do kuypnyxch makaronów nieprzyrównywalne, ani nawet do kopytek itp. I tak sobie myślę, jak tu coś takiego gościom zaserwować, żeby spraswnie było. Kiedyś na rycerskiej imprezie widziałam takie urządzenie, coś jak szatkownica do kapustu, tyle, że do drewnianej kratki wlewano ciasto i przesuwano ją po tarce z dużymi otworami a miękkie kluseczki wpadały bezpośrednio do gara z gotującą wodą. Gotowanie szło bardzo sprawnie, niemal błyskawicznie, bo kluseczki były jednakowej wielkości, wpadały do gara jednocześnie i cała porcja już w minutkę była do wyjęcia. Podawano je tam z kapustą, ale myślę, że bryndzone haluszki też tak przyżądzają. można dodać do surowego ciasta kluskowego białego sera ale ja nie próbowałam napiszcie jeśli któraś z was takie już robiła :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Odeon
Specjalną tarkę do robienia takich klusek ( węgierska galuszka) można kupić w każdym czeskim, słowackim , węgierskim markecie. Ponieważ UWIELBIAM takie kluseczki - kupiłam sobie taką tarkę na ALLEGRO za 30 zł.Polecam !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kael - zupełnie nie wiem czemu się na mnie uwzięłaś, ale przesyłam ci buziaka 👄 ;) Jak to zrobić, żeby się zmotywować do sprzątnięcia...? Już trzeci dzień przychodzę tak zmachana z pracy, że tylko coś kłapnę, chwilka na necie i do spania... :( A a weekend mnie w domu nie było to nie sprzątnęłam jak zwykle... :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MiNiaTuurkAAA
a to tekst jaki znalazam na jednym z blogow, zrodlo Claudia:) Przedpokój Jako wizytówka Bez trudu uczynisz z niego wygodne i eleganckie miejsce. To ważne, bo na jego podstawie już od progu można sobie wyrobić zdanie na temat całego twojego mieszkania. Niezawodna metoda Wprowadź nową zasadę i przyjmij, że w przedpokoju mogą znaleźć się tylko te ubrania czy buty, które teraz nosisz (nosicie). Wszystkie pozostałe rzeczy wynieś. Kurtki spakuj w próżniowo zamykane worki (zajmą mniej miejsca) i ukryj, np. w garderobianej szafie. Nieużywane w danym momencie rzeczy – ubrania, torby, czapki czy paski – schowaj do walizek i toreb podróżnych. Po co mają stać puste, gdy ty walczysz o każdy W holu zmieściła się pakowna szafa? Co sezon rób w niej przegląd i wymieniaj zawartość. Na wieszakach oraz w szufladach pozostaw to, czego aktualnie potrzebujesz. Resztę wyekspediuj na górne półki. Niech czeka na swoją kolejność. Gdy brakuje miejsca W przedpokoju warto wykorzystać każdą wnękę, by urządzić dodatkowy schowek na okrycia. Jeśli pomieszczenie jest wąskie i nie ma szansy pojawić się w nim wbudowany mebel, powieś tylko uchwyty na ubrania oraz lustro i spróbuj zamontować półki, np. wąską nad wieszakami (na czapki i szaliki) czy głęboką pod sufitem (będzie pełnić funkcję pawlacza, na którym postawisz pudła na mniej potrzebne drobiazgi). Zasada tego wnętrza: Postaraj się maksymalnie je zagospodarować. Wtedy hol nie zmieni się w składzik pełen porozrzucanych tu i ówdzie rzeczy domowników. Buty to nie problem Zwłaszcza gdy w korytarzu jest duża szafa, w której można zrobić na nie półki. Do najwygodniejszych należą ukośne, bo wszystkie pary są na nich odpowiednio wyeksponowane, ale niewiele się ich zmieści. Klasyczne, poziome półki są mniej komfortowe, za to bardziej pojemne. Gdy nie masz szafy, pomyśl o płytkich szafkach na buty: można powiesić je na ścianie, albo o wąskiej komodzie z szufladami. Ostatecznie, do przechowywania obuwia wykorzystaj duży kosz lub ładny karton z przykrywką. Zawsze chowaj buty wysuszone i oczyszczone. Jeśli w domu są zwierzęta… … nie ma się co łudzić, utrzymanie czystości jest znacznie trudniejsze, niż gdy takiego mieszkańca nie ma. Jeśli jesteś właścicielką psa, trzymaj zawsze w pogotowiu szmatkę, którą będziesz mogła wytrzeć łapy i brzuch pupila po powrocie ze spaceru. Możesz też przygotować w przedpokoju specjalny kącik na przydatne akcesoria: pudełko na ściereczkę oraz szczotki, którymi czeszesz pieska, wieszak na smycz czy na rolkę z przylepcem do oczyszczania odzieży z sierści. Psiej czy kociej jadalni lepiej nie organizuj w holu, zwierzak musi mieć spokój podczas jedzenia. Lepsza będzie kuchnia lub łazienka, gdzie podłoga wyłożona jest płytkami, które bez kłopotu umyjesz. By dokładnie zebrać sierść pupila (łatwo wbija się w dywan), kup odkurzacz z turboszczotką. Posłanie dla pupila nie musi szpecić wnętrza, a wręcz może stanowić jego dekorację. Tak jak oryginalne siedzisko dla kota (www.cat-interiors.de) czy wiklinowy kosz z miękkim materacykiem, dla psa. Pierwsze wrażenie Przedpokój stanowi zapowiedź tego, co nasi goście spotkają dalej w mieszkaniu. Niesłusznie i zbyt często nie przywiązujemy do niego wielkiej wagi. Warto wiedzieć, że umiejętnie dobrane dodatki potrafią odmienić zwykły, szary korytarz w interesujące wnętrze, a nawet stworzyć iluzję, że hol jest bardziej przestronny niż w rzeczywistości – tak m.in. działają lustra i odpowiednie oświetlenie. W roli dekoracji powinny tu wystąpić praktyczne przedmioty, które skrywają nasz dobytek: pudła kartonowe lub z ekoskóry, efektowne skrzynie, stojaki na parasole (w tym celu można wykorzystać nawet masywny wazon lub wysoką donicę). W korytarzu przechowujemy bowiem mnóstwo rzeczy, które niekoniecznie powinny pozostać widoczne. Warto zadbać też o dekoracyjne rośliny. Jeśli nie wpada tu dzienne światło, lepiej, by były to kwiaty cięte lub sztuczne. Inspirujące dodatki: zegar ze szklaną taflą (www. fide.pl, 181 zł), nieśmiertelne róże i efektowne pudła (Ikea, 9,99 zł/ /szt. oraz 29,99 zł/ /2 szt.) SPRZĄTANIE Czas przepędzić kurz Omieć najpierw sufit i ściany. Zdejmij i umyj klosz lampy. Potem przystąp do porządkowania szaf: usuń ze wszystkich półek kurz, a drzwi przetrzyj wilgotną szmatką. Jeśli są lustrzane, sięgnij po płyn do mycia szyb lub wodę z octem. Odkurz albo wytrzyj wilgotną szmatką (np. nasączoną wodą z solą) wiklinowe kosze. Schludne wejście Nie możesz zapomnieć o drzwiach do wszystkich pomieszczeń, również wejściowych. Odkurz na początek listwy i zawiasy (miejsca trudno dostępne wyczyść patyczkiem higienicznym), a potem umyj całe skrzydła ciepłą wodą z dodatkiem uniwersalnego płynu do mycia. Wciąż widoczne są tłuste ślady pozostawione przez palce? Przejedź po nich przekrojonym na pół ziemniakiem, to powinno pomóc. Jeśli zawiasy skrzypią niemiłosiernie, możesz je posmarować oliwą do maszyn do szycia lub spryskać środkiem do smarowania zamków (np. samochodowych) albo, ewentualnie, nanieść zapałką kroplę oleju spożywczego. Kiedy umyjesz drzwi, zwróć uwagę na włączniki światła – na nich też często zbiera się brud. Podłodze na pomoc Nie ma rady, trzeba ją codziennie zamiatać, zwłaszcza w sezonie deszczowo-błotnym i gdy w domu jest zwierzak, a co kilka dni odkurzać oraz zmywać na mokro (płyn do mycia dobieraj zawsze do rodzaju podłogi). Salon oaza spokoju Jeśli masz w nim dobrze wypoczywać, musi być schludny i urządzony tak, by każdy członek rodziny lubił w nim przebywać, ale też miał ochotę o niego dbać, jak to robisz ty. Potrzebne czy nie Zanim zabierzesz się za sprzątanie, przejrzyj zawartość szaf i półek z książkami (zastanów się, czy są wśród nich takie, do których żadne z was już nie zajrzy, a mogą się przydać np. dzieciom sąsiadów) oraz pozbądź się stert przeczytanych gazet. Zrób inwentaryzację płyt CD i filmów. Potem popatrz krytycznie na zbiory bibelotów: czy nie jest ich zbyt wiele? Zrób porządek w papierach. Rachunki pogrupuj (oddzielnie: energia, gaz, telefon, korespondencja z bankiem), powkładaj w foliowe koszulki i zamknij w segregatorach. Wtedy na pewno nic się nie zapodzieje. To ułatwi codzienne zmagania Ominie cię częsta walka z kurzem, gdy poustawiasz książki, płyty czy kolekcje porcelanowych figurek w przeszklonych regałach, a na otwartych półkach pozostawisz niewiele rzeczy. Nie będziesz szukać pilotów do telewizora czy DVD, jeśli do kanapy przymocujesz specjalną kieszeń i będziesz je tam wsuwać albo kiedy wszystkie umieścisz w jednym koszyku. Zasada tego wnętrza: Stworzysz cudowne miejsce relaksu, gdy będziesz potrafiła utrzymać przyzwyczajenia domowników w ryzach i nie pozwolisz na jego zagracenie. Meble do zadań specjalnych Co zrobić, gdy się okaże, że i po gruntownym remanencie w pokoju wciąż rządzą przedmioty, a nie ty? Zamiast zwykłego niskiego stolika kup mebel z dodatkową półką lub szufladą (to dobry schowek na papierowe serwetki albo dziecięce rysunki). Typowy puf możesz zaś zastąpić podnóżkiem ze skrzynią w środku (np. Com40, wzór) – świetną skrytką na gazety lub zabawki. Wokół okna Rolety zamiast klasycznych firan! Dlaczego nie. Podniesione wpuszczą do pokoju więcej światła. Przydadzą się zwłaszcza w pomieszczeniu, które chcesz rozjaśnić. Dzięki nim możesz też odpowiednio wyeksponować swoje rośliny. Jest tylko jeden problem: będziesz musiała bardziej dbać o czystość szyb i parapetów oraz zwrócić uwagę na strefę pod oknem. Jeśli kaloryfer stanowi wątpliwą ozdobę, zakryj go ażurowym parawanem, np. takim, który bez trudu złożysz, by odsłonić i odkurzyć grzejnik Chcesz, by kolekcja roślin prezentowała się na parapecie elegancko? Kilka podobnych okazów przesadź do jednakowych doniczek lub wstaw w osłonki zgrane kolorystycznie z wystrojem salonu. W poszukiwaniu przyjaznej atmosfery W tym pokoju spędzamy z rodziną najwięcej czasu i tu zapraszamy naszych przyjaciół. Właśnie dlatego tak się staramy, by robił sympatyczne wrażenie. Wnętrze z pewnością stanie się bardziej przytulne i będzie wręcz zapraszało, by się w nim rozgościć, gdy zatroszczymy się o detale, na początek – o oświetlenie. Za jego pomocą najszybciej wyczarujemy nastrój, np. lampy stojące dadzą nam ciepłe, rozproszone światło i zmienią salon w kameralny kącik sprzyjający rozmowom. Pokój oswoją też tkaniny: zasłony, obicia mebli, poduchy. Poszewki mogą harmonizować z resztą wystroju – wnętrze stanie się bardziej jednolite, albo z nim kontrastować, tworząc jeden mocny akcent kolorystyczny. Obrazki, ozdobne precjoza, kwiaty, – dopełnią całości. Gadżety z szykiem: poduszka (Almi Decor, 87 zł) i lampa z podstawą z mosiądzu (Almi Decor, 390 zł, abażur, 97 zł). SPRZĄTANIE Ostateczna rozgrywka Salon porządkuj raz w tygodniu, ale co jakiś czas zdecyduj się też na bardziej gruntowne jego pucowanie. Zdejmij wtedy i wypierz zasłony, wynieś obrazki, odsuń meble, zwiń dywan. Potem omieć sufit, wszystkie kąty i i ściany. Wyczyść (lub wypierz) abażur. Przetrzyj na mokro grzejniki – żeberkowe wygodnie wyczyścisz zawiniętą w gazę szczotką do mycia butelek. Wynieś do łazienki kwiaty i urządź im delikatny prysznic – to szybsze niż wycieranie z kurzu każdego liścia pojedynczo. Zabierz się za okna: przemyj ramy i parapety w ciepłej wodzie z detergentem, a szyby środkiem w aerozolu; wypoleruj, by błyszczały. Dbaj jednak o ich czystość regularnie (chociaż co 2 miesiące), nie tylko podczas generalnego sprzątania. Nienaganna tapicerka Kiedy pościerasz kurz z komody i regałów, omieciesz ściereczką (np. antystatyczną) telewizor, przyjrzyj się tapicerowanym meblom. Jeśli okrycia można zdjąć, oddaj je do pralni lub wypierz w pralce (w takiej temperaturze, jak podaje producent). Jeżeli nie – użyj odkurzacza. Porządek pod stopami Na czystej podłodze (odkurzonej i przetartej na mokro) rozłóż wytrzepany dywan. Nie masz gdzie go wytrzepać? Odkurz go dokładnie, a potem ewentualnie przetrzyj szczotką owiniętą wilgotną szmatką (woda z dodatkiem octu odświeży jego kolory). Kuchnia lśniąca blaskiem Nie ma potrzeby przewracać całego wnętrza do góry nogami, a jedynie trochę lepiej je urządzić. Wtedy będzie przyjemniej pracowało się w nim oraz robiło porządki. Generalny przegląd Reformy zacznij od remanentu w szafkach z jedzeniem. Sprawdź datę przydatności produktów do spożycia i pozbądź się tych, które dawno ją przekroczyły. Wiktuały z otwartych czy porozrywanych torebek (makaron, cukier) przesyp do plastikowych lub szklanych pojemników. Przejrzyj zawartość szuflad i szafek ze sprzętami kuchennymi. Rzadko używane spakuj w pudła i wynieś, choćby do piwnicy. Dzięki temu nie tylko zapanujesz nad bałaganem, ale i zyskasz więcej miejsca. Zrób rekonesans w szafce pod zlewem – gdzie najszybciej wdziera się chaos. Może oprócz pojemnika na śmieci zmieścisz tam dodatkowe półki-koszyki, np. na środki czystości? Lekcja wygody Najłatwiej pracuje się w kuchni dobrze zorganizowanej. Lekkie rzeczy, po które co rusz sięgasz (kubki, przyprawy), umieść w górnych szafkach. Ciężkie, jak patelnie czy duże garnki – w dolnych, i to najlepiej w pobliżu kuchenki, czyli miejsca, gdzie ich używasz. Jeśli chcesz zaprowadzić ład w szufladach, pomyśl o dodatkowym wyposażeniu: przegródkach i pojemnikach, które sprawią, że wszystkie rzeczy, nawet drobne, będą zawsze pod ręką. Zasada tego wnętrza: Jak najmniej rzeczy pozostaw na widoku, a naczynia i sprzęty kuchenne pochowaj tak, by mieć łatwy dostęp do tych, których używasz najczęściej. „Cisza” na blacie To on w dużej mierze przesądza o sterylnym wyglądzie kuchni. Postaraj się go nie zagracać – w ten sposób nie tylko łatwiej utrzymać czystość, ale wygodniej też przygotowywać posiłki. Bądź minimalistką. Trzymaj na nim tylko te przedmioty, które wykorzystujesz na co dzień, np. czajnik elektryczny, radio, pojemniki na chleb czy herbatę lub kawę (jak te na zdjęciu, www.fide.pl, 118 zł i 130 zł). Postaraj się te sprzęty dobrać tak, by stanowiły ozdobę kuchni i pasowały do jej charakteru. W trosce o bezpieczeństwo Komfortowa kuchnia to nie tylko taka, która lśni czystością, ale i ta, która nie zagraża zdrowiu domowników, także najmłodszych. Jeśli masz małe dzieci, zainwestuj w dodatkowe zabezpieczenia, jak blokady czy plastikowe skoble, uniemożliwiające pociechom samodzielne otwieranie szuflad i szafek (przede wszystkich tych, w których przechowujesz sztućce, noże, zapałki, sprzęt elektryczny czy lekarstwa). Środków czystości nigdy nie przelewaj do butelek po napojach (małe dziecko mogłoby przez przypadek się napić), a najlepiej je również schowaj tak, by szkrab w ogóle nie miał do nich dostępu. Kup metalową osłonę na płytę grzejną albo podczas gotowania gorące rondle przynajmniej odwracaj uchwytami do ściany, by pociecha nie mogła ich przez nieuwagę strącić. Jeśli umieścisz piekarnik na wysokości wzroku, będziesz miała łatwiejszy do niego dostęp (nie trzeba się schylać), a dziecko samo nie zdoła go otworzyć. Na dobry nastrój Często wystarczy kilka drobnych zmian, by poprawić klimat kuchni. Warto pomyśleć przede wszystkim o odpowiedniej dekoracji okna, które zawsze jako pierwsze przykuwa uwagę. Zasłaniają je tylko metalowe żaluzje, a wnętrze sprawia wrażenie zbyt ascetycznego? Spróbuj je oswoić kilkoma drobiazgami. Na parapecie możesz ustawić np. rząd barwnych świec w kolorowych świecznikach, dostawić romantyczny bukiet kwiatów i wnętrze zaraz stanie się bardziej przyjazne. A może marzysz o stworzeniu ciepłego, rustykalnego miejsca? Powieś w oknie zazdrostki, parapet zaś zmień w minizielnik: z bazylią, rozmarynem czy miętą (doniczki z ziołami warto podkleić filcem, żeby nie niszczyły parapetu). Nie bez znaczenia jest też wygląd kącika, w którym spożywacie posiłki – na czystym obrusie lub nowoczesnych, gustownych podkładkach jada się znacznie przyjemniej… W roli wazonów mogą wystąpić kuchenne utensylia: ceramiczne pojemniki, dzbanki i filiżanki. SPRZĄTANIE Co ponad głową… Na początek przetrzyj sufit i ściany oraz górną powierzchnię szafek (ponieważ na nich chętnie gromadzi się kurz, połóż na nie papier, który po miesiącu wymienisz). Oczyść drzwiczki i okap, wyszoruj ścianę nad kuchenką (najszybciej to zrobisz, gdy jest wyłożona glazurą). Umyj okno, wyczyść żaluzje lub wypierz firanki. Jeśli w szafkach panuje porządek, wypucuj tylko kosz na śmieci oraz miejsce, gdzie zwykle stoi. Kuchenne AGD Sprzęty kuchenne najlepiej czyścić regularnie: kuchenkę, piekarnik, mikrofalówkę (ale też drobne AGD, jak mikser) po każdorazowym używaniu, ponieważ łatwiej doprowadzić je do porządku, gdy zabrudzenia są świeże. Blaty i zlew – codziennie. Lodówkę warto myć 2 razy w miesiącu. Wyjmujemy wtedy wszystkie produkty, półki przemywamy ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, przecieramy wnętrze (np. wodą z dodatkiem sody oczyszczonej: na litr – łyżeczkę). Ślady pleśni na gumowym uszczelnieniu drzwi usuniemy szmatką nasączoną wodą z octem. Jeśli mimo tych zabiegów w lodówce nadal utrzymuje się nieprzyjemny zapach, do środka na kilka godzin można wstawić talerzyk z proszkiem do pieczenia. Na koniec pracy Podłogę najlepiej zamieść albo odkurzyć, a potem dokładnie przetrzeć na mokro. Warto to robić codziennie, np. wieczorem. Łazienka czysta i ciepła W niej zawsze najtrudniej utrzymać perfekcyjny porządek, chyba że będziesz o nią dbała regularnie. To zadanie stanie się prostsze, gdy łazienkę dobrze zaaranżujesz. Sentymenty na bok Na początek zabierz się za kosmetyki. Wyrzuć przeterminowane i te, których z różnych powodów (np. alergii czy niemiłego ci zapachu) nie będziesz używać. Jeśli środki czystości stoją w szafce, uporządkuj ją, a półki wyłóż np. ochronną matą z tworzywa. To zabezpieczy je przed zniszczeniem i ułatwi sprzątanie, gdy coś się wysypie lub rozleje. Nie warto robić dekoracji niczym w drogerii, bo na buteleczkach i słoiczkach, po które rzadko sięgasz, tylko gromadzi się kurz. Na otwartych półkach ułóż rzeczy najpotrzebniejsze, resztę schowaj. Sposób na sterylny wygląd Na umywalce, wokół wanny i na półce pod lustrem zostaw niewiele rzeczy (kosmetyków, ozdób), byś mogła szybko, np. po każdym myciu, te okolice ogarnąć. Zadbaj o odpowiednie miejsce na odwieszanie ręczników, żeby miały szansę wyschnąć i prezentować się schludnie. Zatroszcz się też o otoczenie ubikacji. Warto wziąć pod uwagę nawet detale, jak odpowiedni uchwyt na papier i stojak na szczotkę do WC (z pojemnikiem) Zasada tego wnętrza: Spróbuj urządzić łazienkę tak, żeby każda rzecz miała w niej swoje miejsce i łatwo było dbać o porządek. Stroń od nadmiaru drobiazgów. Bezcenne schowki Jeśli w łazience zmieściły się stojąca szafka (która gra też rolę bieliźniarki) i pomocnik z szufladami – masz szczęście. Pochowasz wszystko, co chcesz. Gdy na meble nie ma miejsca, spróbuj zamontować przynajmniej dodatkowe półki, na których ustawisz zamykane pudełka, lub zagospodarować przestrzeń pod umywalką. Wykorzystaj pojemniki z materiałów odpornych na wilgoć, m.in. z wikliny (jak te kosze: w dużym możesz ukryć rzeczy do prania, Jysk, 69,95 zł; w małych – drobiazgi, Jysk, 19,95 zł). Pożegnanie z brudem i bakteriami Masz do wyboru całą paletę detergentów do różnych zadań (usuną kamień z kabiny prysznicowej, zdezynfekują toaletę), ale jeśli chcesz, możesz też skorzystać z domowych sposobów i walczyć o czystość babcinymi metodami. Osad na kranie zlikwidujesz za pomocą octu (nasącz nim szmatkę, owiń baterię, a po 1–2 godzinach dokładnie spłucz wodą). Ocet pomoże ci też pozbyć się trudnych do wyczyszczenia plam na kafelkach i matowego osadu ze szklanych drzwi kabiny. Do mycia i wybielenia umywalki warto użyć połówki cytryny. Pociemniałe fugi możesz za to rozjaśnić proszkiem do pieczenia lub pastą utartą z proszku i soku z cytryny (w proporcji 1:1). Nanieś odrobinę na wilgotną szmatkę lub nieużywaną szczoteczkę do zębów i pocieraj, aż brud zniknie. Gąbkę łatwo odświeżysz, gdy pozostawisz ją na noc w zimnej wodzie z dodatkiem soli albo w gorącej, z sokiem i skórką z cytryny. Dokładnie ją wypłucz. Szczotki myj w ciepłej wodzie z mydłem, wysusz (tak jak to robisz po każdej kąpieli). Zabrudzony pumeks wyrzuć. Liczy się detal Gdy wnętrze już lśni czystością, możesz zadbać o ostatnie poprawki. Wybierz eleganckie przybory toaletowe, jak pojemniki na mydło czy szczoteczki do zębów, nie tylko praktyczne, ale i zdobiące łazienkę. Plecionki i surowe drewno – są wprost wymarzone do prostych, jasnych wnętrz, ekologicznych czy w stylu skandynawskim. Ceramika oraz eleganckie szkło, podobnie jak metal udający srebro – najlepiej wyglądają w łazienkach przypominających luksusowy pokój kąpielowy. Dobrej klasy plastik nieźle prezentuje się w pomieszczeniach minimalistycznych, urządzonych bardzo nowocześnie. Wybór należy do ciebie. Narzuć sobie pewną dyscyplinę, dzięki której wszystkie pozostałe detale pozostaną ze sobą w harmonii: jeśli sięgniesz po kosmetyki i mydełka z jednej linii zapachowej, unikniesz kolorystycznego (i aromatycznego) miszmaszu. Powieś ręczniki: neutralne lub pasujące do odcienia płytek. Możesz także kupić papier toaletowy zgrany z nimi kolorystycznie. Do domowego SPA: pojemnik, mydelniczka i dozownik mydła, z metalu oraz postarzanego srebra (Art Decor, 149 zł, 92 zł, 125 zł). SPRZĄTANIE Zacznij od góry Z łazienki wynosimy wszystko, co nam będzie przeszkadzać: chodniki, kosz na bieliznę, doniczkę z kwiatami, kosmetyki. Najrozsądniej na początku omieść sufit i odkurzyć lampy, dopiero potem zająć się czyszczeniem wszystkiego, co znajduje się niżej (w ten sposób nie czeka nas podwójna praca, nie zachlapiemy tego, co już zostało umyte). Jeśli w łazience jest okno – pucujemy je. Czyścimy kratkę wentylacyjną i płytki na ścianach. Następnie zabieramy się za doprowadzenie do porządku wanny i kabiny prysznicowej (jej ścianki najlepiej pokryć preparatem z odkamieniaczem, wyszorować i spłukać; później spryskać płynem do mycia szyb i wytrzeć do sucha – unikniemy brzydkich zacieków). Myjemy też baterie, zwracając uwagę na nagromadzony wokół nich osad, i polerujemy. Lśniąca ceramika Po wyczyszczeniu toalety oraz umywalki powierzchnie ceramiczne warto jeszcze wytrzeć suchą ściereczką. Będą naprawdę błyszczeć. Gdy wszystkie cięższe prace zostaną wykonane, przecieramy lustro, szafki, blaty i pralkę (mając na względzie także szuflady na proszek do prania i płyn – gdzie gromadzi się brud). Podłoga na medal Na koniec najlepiej zostawić sobie umycie podłogi oraz wyczyszczenie fug, odkurzenie i, ewentualnie, wrzucenie do pralki chodników. Sypialnia na dobry sen To zwykle nasz prywatny azyl, gdzie regenerujemy siły i odpoczywamy. Wystarczy niewiele: trochę dyscypliny i cierpliwości, by stworzyć sobie takie zaciszne gniazdko. Rachunek sumienia Reorganizację zacznij od szafy. Jeśli jest wypchana po brzegi, a stroje, które się w niej nie mieszczą, gotowe są opanować cały pokój, weź się ostro do pracy. Oddziel rzeczy, których nie nosisz, i spakuj je w kartony czy worki. Może je komuś podarujesz lub po prostu wyrzucisz? Doprowadź do ładu toaletkę albo szufladę z kosmetykami. Opróżnij z nieprzydatnych drobiazgów szafki stojące przy łóżku. Poukładaj książki. Już czujesz, że wokół zrobiło się luźniej? Zaoszczędzisz mnóstwo czasu, jeśli podpiszesz pudełka i kartony, w których przechowujesz swoje skarby: pamiątki, eleganckie dodatki, pantofle. Trzymaj się zasady, że podobne rzeczy składasz razem. W ten sposób bez trudu znajdziesz to, czego szukasz. Zasada tego wnętrza: Wprowadź tu jak najwięcej udogodnień – dodatkowych skrytek – i kilka miłych dla oka detali, a przebywanie w nim stanie się przyjemnością. Pachnąca pościel Oto znane i niezawodne sposoby: do pralki wlej pachnący płyn zmiękczający. Albo na półkę, pomiędzy powłoczki, wsuń aromatyzowane mydełko czy gotową lub własnoręcznie wykonaną saszetkę zapachową (wystarczy zamknąć w lnianym woreczku garść suszonych gałązek lawendy, przewiązać wstążką). W bieliźniarce zawsze utrzymuj porządek – odkładaj do niej tylko czyste i równo złożone poszewki (najlepiej tak, by komplety znajdowały się razem), prześcieradła czy ręczniki (mało kto z nas ma na nie oddzielną szafę). Pamiętaj też, by często wietrzyć poduchy i kołdry. Koszule wieszaj do szafy tylko wyprasowane oraz zapięte przynajmniej na pierwszy guzik, wtedy się nie pogniotą. SPRZĄTANIE Ach, ta szafa! Przynajmniej 1–2 razy w roku warto ją opróżnić ze wszystkich ubrań. Odkurzyć półki, a jeśli w szafie mamy nieproszonych gości – mole, przetrzeć wnętrze szmatką zwilżoną terpentyną. Pomiędzy ubrania można potem włożyć saszetki z miętą, igłami sosnowymi czy macierzanką, których zapachu mole nie lubią, lub zastosować środek chemiczny – skutecznie je odstraszy. Co zrobić z materacem Aby utrzymać go w czystości, nie rzadziej niż raz na miesiąc trzeba go dokładnie odkurzyć oraz przewrócić na drugą stronę (by nie tracił kształtu). Nie zaszkodzi też od czasu do czasu zdjąć z niego pokrycie (najczęściej zapinane wygodnie na suwak) i wyprać w pralce. Materac na pewno posłuży dłużej, gdy położymy na nim specjalną matę ochronną, np. z pianki albo watoliny bawełnianej czy poliuretanowej. Czysta wykładzina Odkurzamy ją jak najczęściej, warto też odświeżyć ją, przeciągając po niej szczotką owiniętą wilgotną gazą. Co jakiś czas zaś przesunąć łóżko i inne ciężkie meble, by zgniecione włókna miały szansę się wyprostować (skrapiamy je wodą, potem szczotkujemy). Mniej więcej co pół roku wykładzinie przyda się pranie (np. w płynie do prania dywanów), a gdy jest silnie zabrudzona – profesjonalne czyszczenie. Magia szczegółu Pierwszoplanowym bohaterem sypialni jest łóżko. Będzie wyglądało elegancko, jeśli gładko zaścielone przykryjesz obszerną kapą (gdy będzie ona sięgać aż do podłogi, skryje pudła i pojemniki, które pod nie wsuniesz). Dobierz ją jednak tak, by pasowała do odcienia wykładziny czy ścian. Jeżeli chcesz, dorzuć jeszcze 2–4 poduszki w tym samym stylu, co narzuta. Stworzysz wnętrze dopracowane w każdym calu, gdy zadbasz jeszcze o inne elementy: nastrojowe obrazki na ścianach, świeczki, kwiaty czy nocne lampki. Świece zapachowe (Ikea, 9,99 zł/3 szt.) pomogą wyczarować w sypialni przyjazną aurę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MiNiaTuurkAAA
Kuchnia lśniąca blaskiem Nie ma potrzeby przewracać całego wnętrza do góry nogami, a jedynie trochę lepiej je urządzić. Wtedy będzie przyjemniej pracowało się w nim oraz robiło porządki. Generalny przegląd Reformy zacznij od remanentu w szafkach z jedzeniem. Sprawdź datę przydatności produktów do spożycia i pozbądź się tych, które dawno ją przekroczyły. Wiktuały z otwartych czy porozrywanych torebek (makaron, cukier) przesyp do plastikowych lub szklanych pojemników. Przejrzyj zawartość szuflad i szafek ze sprzętami kuchennymi. Rzadko używane spakuj w pudła i wynieś, choćby do piwnicy. Dzięki temu nie tylko zapanujesz nad bałaganem, ale i zyskasz więcej miejsca. Zrób rekonesans w szafce pod zlewem – gdzie najszybciej wdziera się chaos. Może oprócz pojemnika na śmieci zmieścisz tam dodatkowe półki-koszyki, np. na środki czystości? Lekcja wygody Najłatwiej pracuje się w kuchni dobrze zorganizowanej. Lekkie rzeczy, po które co rusz sięgasz (kubki, przyprawy), umieść w górnych szafkach. Ciężkie, jak patelnie czy duże garnki – w dolnych, i to najlepiej w pobliżu kuchenki, czyli miejsca, gdzie ich używasz. Jeśli chcesz zaprowadzić ład w szufladach, pomyśl o dodatkowym wyposażeniu: przegródkach i pojemnikach, które sprawią, że wszystkie rzeczy, nawet drobne, będą zawsze pod ręką. Zasada tego wnętrza: Jak najmniej rzeczy pozostaw na widoku, a naczynia i sprzęty kuchenne pochowaj tak, by mieć łatwy dostęp do tych, których używasz najczęściej. „Cisza” na blacie To on w dużej mierze przesądza o sterylnym wyglądzie kuchni. Postaraj się go nie zagracać – w ten sposób nie tylko łatwiej utrzymać czystość, ale wygodniej też przygotowywać posiłki. Bądź minimalistką. Trzymaj na nim tylko te przedmioty, które wykorzystujesz na co dzień, np. czajnik elektryczny, radio, pojemniki na chleb czy herbatę lub kawę (jak te na zdjęciu, www.fide.pl, 118 zł i 130 zł). Postaraj się te sprzęty dobrać tak, by stanowiły ozdobę kuchni i pasowały do jej charakteru. W trosce o bezpieczeństwo Komfortowa kuchnia to nie tylko taka, która lśni czystością, ale i ta, która nie zagraża zdrowiu domowników, także najmłodszych. Jeśli masz małe dzieci, zainwestuj w dodatkowe zabezpieczenia, jak blokady czy plastikowe skoble, uniemożliwiające pociechom samodzielne otwieranie szuflad i szafek (przede wszystkich tych, w których przechowujesz sztućce, noże, zapałki, sprzęt elektryczny czy lekarstwa). Środków czystości nigdy nie przelewaj do butelek po napojach (małe dziecko mogłoby przez przypadek się napić), a najlepiej je również schowaj tak, by szkrab w ogóle nie miał do nich dostępu. Kup metalową osłonę na płytę grzejną albo podczas gotowania gorące rondle przynajmniej odwracaj uchwytami do ściany, by pociecha nie mogła ich przez nieuwagę strącić. Jeśli umieścisz piekarnik na wysokości wzroku, będziesz miała łatwiejszy do niego dostęp (nie trzeba się schylać), a dziecko samo nie zdoła go otworzyć. Na dobry nastrój Często wystarczy kilka drobnych zmian, by poprawić klimat kuchni. Warto pomyśleć przede wszystkim o odpowiedniej dekoracji okna, które zawsze jako pierwsze przykuwa uwagę. Zasłaniają je tylko metalowe żaluzje, a wnętrze sprawia wrażenie zbyt ascetycznego? Spróbuj je oswoić kilkoma drobiazgami. Na parapecie możesz ustawić np. rząd barwnych świec w kolorowych świecznikach, dostawić romantyczny bukiet kwiatów i wnętrze zaraz stanie się bardziej przyjazne. A może marzysz o stworzeniu ciepłego, rustykalnego miejsca? Powieś w oknie zazdrostki, parapet zaś zmień w minizielnik: z bazylią, rozmarynem czy miętą (doniczki z ziołami warto podkleić filcem, żeby nie niszczyły parapetu). Nie bez znaczenia jest też wygląd kącika, w którym spożywacie posiłki – na czystym obrusie lub nowoczesnych, gustownych podkładkach jada się znacznie przyjemniej… W roli wazonów mogą wystąpić kuchenne utensylia: ceramiczne pojemniki, dzbanki i filiżanki. SPRZĄTANIE Co ponad głową… Na początek przetrzyj sufit i ściany oraz górną powierzchnię szafek (ponieważ na nich chętnie gromadzi się kurz, połóż na nie papier, który po miesiącu wymienisz). Oczyść drzwiczki i okap, wyszoruj ścianę nad kuchenką (najszybciej to zrobisz, gdy jest wyłożona glazurą). Umyj okno, wyczyść żaluzje lub wypierz firanki. Jeśli w szafkach panuje porządek, wypucuj tylko kosz na śmieci oraz miejsce, gdzie zwykle stoi. Kuchenne AGD Sprzęty kuchenne najlepiej czyścić regularnie: kuchenkę, piekarnik, mikrofalówkę (ale też drobne AGD, jak mikser) po każdorazowym używaniu, ponieważ łatwiej doprowadzić je do porządku, gdy zabrudzenia są świeże. Blaty i zlew – codziennie. Lodówkę warto myć 2 razy w miesiącu. Wyjmujemy wtedy wszystkie produkty, półki przemywamy ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, przecieramy wnętrze (np. wodą z dodatkiem sody oczyszczonej: na litr – łyżeczkę). Ślady pleśni na gumowym uszczelnieniu drzwi usuniemy szmatką nasączoną wodą z octem. Jeśli mimo tych zabiegów w lodówce nadal utrzymuje się nieprzyjemny zapach, do środka na kilka godzin można wstawić talerzyk z proszkiem do pieczenia. Na koniec pracy Podłogę najlepiej zamieść albo odkurzyć, a potem dokładnie przetrzeć na mokro. Warto to robić codziennie, np. wieczorem. Łazienka czysta i ciepła W niej zawsze najtrudniej utrzymać perfekcyjny porządek, chyba że będziesz o nią dbała regularnie. To zadanie stanie się prostsze, gdy łazienkę dobrze zaaranżujesz. Sentymenty na bok Na początek zabierz się za kosmetyki. Wyrzuć przeterminowane i te, których z różnych powodów (np. alergii czy niemiłego ci zapachu) nie będziesz używać. Jeśli środki czystości stoją w szafce, uporządkuj ją, a półki wyłóż np. ochronną matą z tworzywa. To zabezpieczy je przed zniszczeniem i ułatwi sprzątanie, gdy coś się wysypie lub rozleje. Nie warto robić dekoracji niczym w drogerii, bo na buteleczkach i słoiczkach, po które rzadko sięgasz, tylko gromadzi się kurz. Na otwartych półkach ułóż rzeczy najpotrzebniejsze, resztę schowaj. Sposób na sterylny wygląd Na umywalce, wokół wanny i na półce pod lustrem zostaw niewiele rzeczy (kosmetyków, ozdób), byś mogła szybko, np. po każdym myciu, te okolice ogarnąć. Zadbaj o odpowiednie miejsce na odwieszanie ręczników, żeby miały szansę wyschnąć i prezentować się schludnie. Zatroszcz się też o otoczenie ubikacji. Warto wziąć pod uwagę nawet detale, jak odpowiedni uchwyt na papier i stojak na szczotkę do WC (z pojemnikiem) Zasada tego wnętrza: Spróbuj urządzić łazienkę tak, żeby każda rzecz miała w niej swoje miejsce i łatwo było dbać o porządek. Stroń od nadmiaru drobiazgów. Bezcenne schowki Jeśli w łazience zmieściły się stojąca szafka (która gra też rolę bieliźniarki) i pomocnik z szufladami – masz szczęście. Pochowasz wszystko, co chcesz. Gdy na meble nie ma miejsca, spróbuj zamontować przynajmniej dodatkowe półki, na których ustawisz zamykane pudełka, lub zagospodarować przestrzeń pod umywalką. Wykorzystaj pojemniki z materiałów odpornych na wilgoć, m.in. z wikliny (jak te kosze: w dużym możesz ukryć rzeczy do prania, Jysk, 69,95 zł; w małych – drobiazgi, Jysk, 19,95 zł). Pożegnanie z brudem i bakteriami Masz do wyboru całą paletę detergentów do różnych zadań (usuną kamień z kabiny prysznicowej, zdezynfekują toaletę), ale jeśli chcesz, możesz też skorzystać z domowych sposobów i walczyć o czystość babcinymi metodami. Osad na kranie zlikwidujesz za pomocą octu (nasącz nim szmatkę, owiń baterię, a po 1–2 godzinach dokładnie spłucz wodą). Ocet pomoże ci też pozbyć się trudnych do wyczyszczenia plam na kafelkach i matowego osadu ze szklanych drzwi kabiny. Do mycia i wybielenia umywalki warto użyć połówki cytryny. Pociemniałe fugi możesz za to rozjaśnić proszkiem do pieczenia lub pastą utartą z proszku i soku z cytryny (w proporcji 1:1). Nanieś odrobinę na wilgotną szmatkę lub nieużywaną szczoteczkę do zębów i pocieraj, aż brud zniknie. Gąbkę łatwo odświeżysz, gdy pozostawisz ją na noc w zimnej wodzie z dodatkiem soli albo w gorącej, z sokiem i skórką z cytryny. Dokładnie ją wypłucz. Szczotki myj w ciepłej wodzie z mydłem, wysusz (tak jak to robisz po każdej kąpieli). Zabrudzony pumeks wyrzuć. Liczy się detal Gdy wnętrze już lśni czystością, możesz zadbać o ostatnie poprawki. Wybierz eleganckie przybory toaletowe, jak pojemniki na mydło czy szczoteczki do zębów, nie tylko praktyczne, ale i zdobiące łazienkę. Plecionki i surowe drewno – są wprost wymarzone do prostych, jasnych wnętrz, ekologicznych czy w stylu skandynawskim. Ceramika oraz eleganckie szkło, podobnie jak metal udający srebro – najlepiej wyglądają w łazienkach przypominających luksusowy pokój kąpielowy. Dobrej klasy plastik nieźle prezentuje się w pomieszczeniach minimalistycznych, urządzonych bardzo nowocześnie. Wybór należy do ciebie. Narzuć sobie pewną dyscyplinę, dzięki której wszystkie pozostałe detale pozostaną ze sobą w harmonii: jeśli sięgniesz po kosmetyki i mydełka z jednej linii zapachowej, unikniesz kolorystycznego (i aromatycznego) miszmaszu. Powieś ręczniki: neutralne lub pasujące do odcienia płytek. Możesz także kupić papier toaletowy zgrany z nimi kolorystycznie. Do domowego SPA: pojemnik, mydelniczka i dozownik mydła, z metalu oraz postarzanego srebra (Art Decor, 149 zł, 92 zł, 125 zł). SPRZĄTANIE Zacznij od góry Z łazienki wynosimy wszystko, co nam będzie przeszkadzać: chodniki, kosz na bieliznę, doniczkę z kwiatami, kosmetyki. Najrozsądniej na początku omieść sufit i odkurzyć lampy, dopiero potem zająć się czyszczeniem wszystkiego, co znajduje się niżej (w ten sposób nie czeka nas podwójna praca, nie zachlapiemy tego, co już zostało umyte). Jeśli w łazience jest okno – pucujemy je. Czyścimy kratkę wentylacyjną i płytki na ścianach. Następnie zabieramy się za doprowadzenie do porządku wanny i kabiny prysznicowej (jej ścianki najlepiej pokryć preparatem z odkamieniaczem, wyszorować i spłukać; później spryskać płynem do mycia szyb i wytrzeć do sucha – unikniemy brzydkich zacieków). Myjemy też baterie, zwracając uwagę na nagromadzony wokół nich osad, i polerujemy. Lśniąca ceramika Po wyczyszczeniu toalety oraz umywalki powierzchnie ceramiczne warto jeszcze wytrzeć suchą ściereczką. Będą naprawdę błyszczeć. Gdy wszystkie cięższe prace zostaną wykonane, przecieramy lustro, szafki, blaty i pralkę (mając na względzie także szuflady na proszek do prania i płyn – gdzie gromadzi się brud). Podłoga na medal Na koniec najlepiej zostawić sobie umycie podłogi oraz wyczyszczenie fug, odkurzenie i, ewentualnie, wrzucenie do pralki chodników. Sypialnia na dobry sen To zwykle nasz prywatny azyl, gdzie regenerujemy siły i odpoczywamy. Wystarczy niewiele: trochę dyscypliny i cierpliwości, by stworzyć sobie takie zaciszne gniazdko. Rachunek sumienia Reorganizację zacznij od szafy. Jeśli jest wypchana po brzegi, a stroje, które się w niej nie mieszczą, gotowe są opanować cały pokój, weź się ostro do pracy. Oddziel rzeczy, których nie nosisz, i spakuj je w kartony czy worki. Może je komuś podarujesz lub po prostu wyrzucisz? Doprowadź do ładu toaletkę albo szufladę z kosmetykami. Opróżnij z nieprzydatnych drobiazgów szafki stojące przy łóżku. Poukładaj książki. Już czujesz, że wokół zrobiło się luźniej? Zaoszczędzisz mnóstwo czasu, jeśli podpiszesz pudełka i kartony, w których przechowujesz swoje skarby: pamiątki, eleganckie dodatki, pantofle. Trzymaj się zasady, że podobne rzeczy składasz razem. W ten sposób bez trudu znajdziesz to, czego szukasz. Zasada tego wnętrza: Wprowadź tu jak najwięcej udogodnień – dodatkowych skrytek – i kilka miłych dla oka detali, a przebywanie w nim stanie się przyjemnością. Pachnąca pościel Oto znane i niezawodne sposoby: do pralki wlej pachnący płyn zmiękczający. Albo na półkę, pomiędzy powłoczki, wsuń aromatyzowane mydełko czy gotową lub własnoręcznie wykonaną saszetkę zapachową (wystarczy zamknąć w lnianym woreczku garść suszonych gałązek lawendy, przewiązać wstążką). W bieliźniarce zawsze utrzymuj porządek – odkładaj do niej tylko czyste i równo złożone poszewki (najlepiej tak, by komplety znajdowały się razem), prześcieradła czy ręczniki (mało kto z nas ma na nie oddzielną szafę). Pamiętaj też, by często wietrzyć poduchy i kołdry. Koszule wieszaj do szafy tylko wyprasowane oraz zapięte przynajmniej na pierwszy guzik, wtedy się nie pogniotą. SPRZĄTANIE Ach, ta szafa! Przynajmniej 1–2 razy w roku warto ją opróżnić ze wszystkich ubrań. Odkurzyć półki, a jeśli w szafie mamy nieproszonych gości – mole, przetrzeć wnętrze szmatką zwilżoną terpentyną. Pomiędzy ubrania można potem włożyć saszetki z miętą, igłami sosnowymi czy macierzanką, których zapachu mole nie lubią, lub zastosować środek chemiczny – skutecznie je odstraszy. Co zrobić z materacem Aby utrzymać go w czystości, nie rzadziej niż raz na miesiąc trzeba go dokładnie odkurzyć oraz przewrócić na drugą stronę (by nie tracił kształtu). Nie zaszkodzi też od czasu do czasu zdjąć z niego pokrycie (najczęściej zapinane wygodnie na suwak) i wyprać w pralce. Materac na pewno posłuży dłużej, gdy położymy na nim specjalną matę ochronną, np. z pianki albo watoliny bawełnianej czy poliuretanowej. Czysta wykładzina Odkurzamy ją jak najczęściej, warto też odświeżyć ją, przeciągając po niej szczotką owiniętą wilgotną gazą. Co jakiś czas zaś przesunąć łóżko i inne ciężkie meble, by zgniecione włókna miały szansę się wyprostować (skrapiamy je wodą, potem szczotkujemy). Mniej więcej co pół roku wykładzinie przyda się pranie (np. w płynie do prania dywanów), a gdy jest silnie zabrudzona – profesjonalne czyszczenie. Magia szczegółu Pierwszoplanowym bohaterem sypialni jest łóżko. Będzie wyglądało elegancko, jeśli gładko zaścielone przykryjesz obszerną kapą (gdy będzie ona sięgać aż do podłogi, skryje pudła i pojemniki, które pod nie wsuniesz). Dobierz ją jednak tak, by pasowała do odcienia wykładziny czy ścian. Jeżeli chcesz, dorzuć jeszcze 2–4 poduszki w tym samym stylu, co narzuta. Stworzysz wnętrze dopracowane w każdym calu, gdy zadbasz jeszcze o inne elementy: nastrojowe obrazki na ścianach, świeczki, kwiaty czy nocne lampki. Świece zapachowe (Ikea, 9,99 zł/3 szt.) pomogą wyczarować w sypialni przyjazną aurę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MiNiaTuurkAAA
spryskać płynem do mycia szyb i wytrzeć do sucha – unikniemy brzydkich zacieków). Myjemy też baterie, zwracając uwagę na nagromadzony wokół nich osad, i polerujemy. Lśniąca ceramika Po wyczyszczeniu toalety oraz umywalki powierzchnie ceramiczne warto jeszcze wytrzeć suchą ściereczką. Będą naprawdę błyszczeć. Gdy wszystkie cięższe prace zostaną wykonane, przecieramy lustro, szafki, blaty i pralkę (mając na względzie także szuflady na proszek do prania i płyn – gdzie gromadzi się brud). Podłoga na medal Na koniec najlepiej zostawić sobie umycie podłogi oraz wyczyszczenie fug, odkurzenie i, ewentualnie, wrzucenie do pralki chodników. Sypialnia na dobry sen To zwykle nasz prywatny azyl, gdzie regenerujemy siły i odpoczywamy. Wystarczy niewiele: trochę dyscypliny i cierpliwości, by stworzyć sobie takie zaciszne gniazdko. Rachunek sumienia Reorganizację zacznij od szafy. Jeśli jest wypchana po brzegi, a stroje, które się w niej nie mieszczą, gotowe są opanować cały pokój, weź się ostro do pracy. Oddziel rzeczy, których nie nosisz, i spakuj je w kartony czy worki. Może je komuś podarujesz lub po prostu wyrzucisz? Doprowadź do ładu toaletkę albo szufladę z kosmetykami. Opróżnij z nieprzydatnych drobiazgów szafki stojące przy łóżku. Poukładaj książki. Już czujesz, że wokół zrobiło się luźniej? Zaoszczędzisz mnóstwo czasu, jeśli podpiszesz pudełka i kartony, w których przechowujesz swoje skarby: pamiątki, eleganckie dodatki, pantofle. Trzymaj się zasady, że podobne rzeczy składasz razem. W ten sposób bez trudu znajdziesz to, czego szukasz. Zasada tego wnętrza: Wprowadź tu jak najwięcej udogodnień – dodatkowych skrytek – i kilka miłych dla oka detali, a przebywanie w nim stanie się przyjemnością. Pachnąca pościel Oto znane i niezawodne sposoby: do pralki wlej pachnący płyn zmiękczający. Albo na półkę, pomiędzy powłoczki, wsuń aromatyzowane mydełko czy gotową lub własnoręcznie wykonaną saszetkę zapachową (wystarczy zamknąć w lnianym woreczku garść suszonych gałązek lawendy, przewiązać wstążką). W bieliźniarce zawsze utrzymuj porządek – odkładaj do niej tylko czyste i równo złożone poszewki (najlepiej tak, by komplety znajdowały się razem), prześcieradła czy ręczniki (mało kto z nas ma na nie oddzielną szafę). Pamiętaj też, by często wietrzyć poduchy i kołdry. Koszule wieszaj do szafy tylko wyprasowane oraz zapięte przynajmniej na pierwszy guzik, wtedy się nie pogniotą. SPRZĄTANIE Ach, ta szafa! Przynajmniej 1–2 razy w roku warto ją opróżnić ze wszystkich ubrań. Odkurzyć półki, a jeśli w szafie mamy nieproszonych gości – mole, przetrzeć wnętrze szmatką zwilżoną terpentyną. Pomiędzy ubrania można potem włożyć saszetki z miętą, igłami sosnowymi czy macierzanką, których zapachu mole nie lubią, lub zastosować środek chemiczny – skutecznie je odstraszy. Co zrobić z materacem Aby utrzymać go w czystości, nie rzadziej niż raz na miesiąc trzeba go dokładnie odkurzyć oraz przewrócić na drugą stronę (by nie tracił kształtu). Nie zaszkodzi też od czasu do czasu zdjąć z niego pokrycie (najczęściej zapinane wygodnie na suwak) i wyprać w pralce. Materac na pewno posłuży dłużej, gdy położymy na nim specjalną matę ochronną, np. z pianki albo watoliny bawełnianej czy poliuretanowej. Czysta wykładzina Odkurzamy ją jak najczęściej, warto też odświeżyć ją, przeciągając po niej szczotką owiniętą wilgotną gazą. Co jakiś czas zaś przesunąć łóżko i inne ciężkie meble, by zgniecione włókna miały szansę się wyprostować (skrapiamy je wodą, potem szczotkujemy). Mniej więcej co pół roku wykładzinie przyda się pranie (np. w płynie do prania dywanów), a gdy jest silnie zabrudzona – profesjonalne czyszczenie. Magia szczegółu Pierwszoplanowym bohaterem sypialni jest łóżko. Będzie wyglądało elegancko, jeśli gładko zaścielone przykryjesz obszerną kapą (gdy będzie ona sięgać aż do podłogi, skryje pudła i pojemniki, które pod nie wsuniesz). Dobierz ją jednak tak, by pasowała do odcienia wykładziny czy ścian. Jeżeli chcesz, dorzuć jeszcze 2–4 poduszki w tym samym stylu, co narzuta. Stworzysz wnętrze dopracowane w każdym calu, gdy zadbasz jeszcze o inne elementy: nastrojowe obrazki na ścianach, świeczki, kwiaty czy nocne lampki. Świece zapachowe (Ikea, 9,99 zł/3 szt.) pomogą wyczarować w sypialni przyjazną aurę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MiNiaTuurkAAA
MAM NADZIEJE ZE WAM SIE PRZYDA:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do skowroneczki
odpryski na meblach zamalowuje bejca ( kupisz odpowiednie odcien) albo kolorowym tuszem, kawą,farbka wodna ( szkolną) nawet flamastrem - zalezy, jaki odcien jest potrzebny.I na to pronto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moniiia
tak mi się to spodobało, że aż to sobie wydrukuję i przeczytam od nowa :D dzięki 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MiNiaTuurkAAA
:) Fajnie, że Wam się przydało:) jak coś znajdę na pewno dodam, też sobie wydrukowałam, fajnie tak wszystko zawarte :) Ostatni nasz topik troszkę zamarł, hihihi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość akloj
MiNiaTuurkAAA fajne rady, przydadzą sie dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wczoraj w \"wielkich porządkach\" był przepis na odświeżacz do dywnów.. do sody dododać olejków zapachowych..tylko trzeba to zrobić wcześniej żeby olejki wyschły bo mogą poplamić dywan.. potem to rozsypać na dywan i odkurzyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toja jeszcze dorzuce coś o plamach :).. PLAMY POZOSTAWIONE PRZEZ MUCHY I PAJĄKI NA MEBLACH POLITUROWANYCH można usunąć kilkoma sposobami: 2 łyżeczki krochmalu, ewentualnie mąki ziemniaczanej, rozpuścić w 4 łyżeczkach oliwy jadalnej i maczając w tym watę pocierać splamione miejsca. Po wyschnięciu polerować wełnianą szmatką do połysku. Pocierać splamione miejsca letnimi fusami z kawy i polerować do połysku (meble ciemne). Pocierać plamy białym winem (meble jasne) lub octem (meble ciemne) i polerować wełnianą szmatką. TE SAME PLAMY NA MEBLACH MALOWANYCH FARBĄ i emulsją olejną lub lakierowanych zmywa się ciepłą, mydlaną wodą z dodatkiem amoniaku. Świeże plamy ustąpią przy potarciu przekrojoną cebulą. PLAMY Z PLEŚNI NA MEBLACH POLITUROWANYCH usuwa się naftą. Ponieważ jednak meble po użyciu tego środka matowieją, należy uważać, aby zmywać wyłącznie splamione miejsca. W tym celu najlepiej nawinąć trochę waty na zapałkę, zanurzyć w nafcie i pocierać plamę. Po wyschnięciu przecierać czystym korkiem od butelki, a następnie wełnianą szmatką. PLAMY Z ATRAMENTU im wcześniej zostaną zauważone - tym łatwiej je zlikwidować. Rozlany atrament wysuszyć natychmiast bibułą lub ligniną, ciągle ją zmieniając, a następnie zmywać surowym mlekiem. Wytrzeć i przecierać tamponem z waty umoczonym w soku z cytryny. Po wyschnięciu polerować do połysku. Inny sposób: po wysuszeniu bibułą przetrzeć szmatką zwilżoną spirytusem denaturowanym i natychmiast zmyć ciepłą, mydlaną wodą. Wytrzeć, wysuszyć i wypolerować. STARE, ZASCHNIĘTE PLAMY Z ATRAMENTU zmywa się roztworem soli szczawikowej. Niestety, po takim zabiegu pozostaną na powierzchni mebla jaśniejsze plamy, które trzeba przetrzeć bardzo delikatnie papierem szklistym (Nr 000) i polerować korkiem od butelki, robiąc to długo, regularnie, ruchem kolistym. Po wyrównaniu koloru wetrzeć w mebel odrobinę dobrej, woskowej pasty lub zapoliturować. JASNE MEBLE POLITUROWANE SPLAMIONE ATRAMENTEM można po wywabieniu plamy natrzeć piwem i polerować wełnianą szmatką z odrobiną pszczelego wosku. Przy bardzo starych plamach - zabiegi powtarza się parokrotnie, a wtedy przecieranie piwem i polerowanie stosuje się dopiero po wywabieniu plam. PLAMY Z WODY: rozlaną wodę jak najszybciej wysuszyć bibułą, ligniną czy wsiąkliwą szmatką. Następnie potrzeć to miejsce tamponem z waty i gazy zanurzonym w mieszaninie oleju jadalnego i rozpuszczonego wosku lub lekko podgrzaną (w kąpieli wodnej) dobrą pastę woskową. Korkiem od butelki rozcierać koliście splamione miejsce. Jeśli plama jest duża, należy przygofować mieszaninę terpentyny i denaturatu w proporcji: 3 łyżki stołowe terpentyny na 1 łyżkę stołową denaturatu. Dokładnie skłócić i pocierać nią miękką szmatką wysuszone miejsce zawsze w kierunku słoi drewna. Jeśli nie zauważyliśmy rozlanej wody, która wysychając wsiąkła głębiej w drewno, należy wysuszyć to miejsce trzymając przez chwilę dobrze rozgrzane żelazko w odległości kilku centymetrów od plamy, a następnie czyścić jak wyżej. PLAMY Z TŁUSZCZU zupełnie świeże pokrywa się na 24 godz. grubą warstwą soli lub talku. Po upływie tego czasu usunąć sól lub talk i polerować powierzchnię do połysku. Na plamy zastarzałe nakłada się papkę z magnezji i terpentyny. Całkowicie suchy proszek usuwa się i poleruje te miejsca wełnianą szmatką. Jeśli plama nie zniknie, zabieg należy powtórzyć. BIAŁE PLAMY, POWSTAŁE W WYNIKU POSTAWIENIA GORĄCEGO NACZYNIA, np. filiżanki z herbatą czy czajniczka, usuwa się różnymi sposobami: Pocierać kawałkiem parafiny, polerować korkiem od butelki, a następnie wełnianą szmatką. Pocierać papką z popiołu z popielniczki i nafty. Zrobić papkę z soli oraz oliwy z oliwek, położyć na 3 godz. na splamionym miejscu. Pocierać mieszaniną nafty i oleju jadalnego (w równych ilościach). Wlać do butelki terpentynę i olej jadalny w równych ilościach, skłócić energicznie i nalać na splamione miejsce. Po 2-3 godz. wetrzeć odrobinę wosku i polerować. W czystą lnianą szmatkę nasypać garść grubej soli kuchennej. Tampon maczać w oleju jadalnym i polerować splamione miejsce długo i starannie. PLAMY Z KOMPOTU CZY SŁODKIEGO SOKU: zagotować fusy od kawy w niewielkiej ilości wody. Wystudzić i w letnich maczać szmatkę i przecierać plamy. Wysuszyć i polerować do połysku. PLAMY Z BRUDNYCH PALCÓW NA MEBLACH POLITUROWANYCH zmywa się szmatką lekko zwilżoną benzyną ekstrakcyjną (ostrożnie: ogień!). Następnie pociera się szmatką zwilżoną mieszaniną oleju lnianego i denaturatu w równych ilościach. Po całkowitym wyschnięciu polerować do połysku. PLAMY Z ALKOHOLU - jak i plamy z kompotu - zmywa się letnim wywarem fusów z kawy. Po wyschnięciu polerować tamponem z wełnianej tkaniny, lekko zwilżonym mieszaniną oleju lnianego i terpentyny (w równych ilościach). PLAMY TAKIE NA MEBLACH NA "WYSOKI POŁYSK" przeciera się szmatką zwilżoną wodą, w której gotowały się pszenne otręby. Natychmiast osuszać i polerować. PLAMY ZE STEARYNY: nadmiar stearyny usuwać bardzo ostrożnie, aby nie zadrapać powierzchni mebla. Najlepiej zrobić to kawałkiem cienkiego kartonu. Pozostały niewielki ślad polerować energicznie wełnianą szmatką. Gdyby plama była nadal widoczna, trzeba ją kilkakrotnie dotknąć tamponem z waty, zmoczonym gorącą wodą i natychmiast wycierać suchą szmatką. Po wyschnięciu przetrzeć szmatką zwilżoną mieszaniną oleju lnianego i terpentyny (w równych ilościach). Wysuszyć, zapastować i polerować. PLAMY NIEZNANEGO POCHODZENIA NA MEBLACH POLITUROWANYCH można próbować przetrzeć gorącym mlekiem, a następnie wełnianą szmatką zwilżoną olejem jadalnym. Po wyschnięciu natrzeć pastą i polerować do połysku. JEŚLI MEBLE NA WYSOKI POŁYSK SĄ MOCNO POPLAMIONE, lepiej nie robić żadnych prób i zabiegów, ale oddać je w ręce fachowca. Generalna zasada! Jeśli prałeś i plamy nie zeszły to nie prasuj, gdyż tylko je utrwalisz! Pierz aż do skutku, ale nie prasuj zanim się nie pozbędziesz plam! Usuwanie plam przy użyciu wywabiaczy, często pozostawia obwódki, dlatego bezpośrednio po wywabieniu zaleca się wysuszenie tego miejsca niezagorącym powietrzem z suszarki do włosów. Usuwanie plam przy pomocy rozpuszczalnika, powinno być wykonane dokładnie. Zwracaj uwagę na to, by i on sam był dokładnie usunięty, w przeciwnym wypadku naokoło odplamionego miejsca utworzy się zaciek , czyli tzw. otoczka. Powstawaniu otoczki zapobiega zwilżanie materiału naokoło plamy wodą. Jeśli żaden ze sposobów na usuwanie plam nie pomógł, można spróbować nanieść na plamę pastę do zębów, dać wyschnąć, a następnie wyszczotkować. Pasta do zębów jest również dobrym środkiem na usuwanie plam. *detergent - chemiczny środek do prania jak proszek, płyn, pasta czy inne. Atrament Usuwanie plam z atramentu jest możliwe poprzez zamoczenie tkaniny w gorącej wodzie z solą, a następnie polanie plam spirytusem. Do wywabiania takich plam można użyć również soku z cytryny. Jeśli plamy są na wykładzinie, to możemy je usunąć wylewając na nie mleko i na to sól kuchenną. Po godzinie wytrzeć wszystko mokrą gąbką. Świeże plamy na dywanie należy szybko przysypać grubo solą i pozostawić na kilka godzin. Sól powinno się wymieniać co jakiś czas na czystą. Na koniec zmyć wodą mydlaną. Tkaniny można namoczyć w gorącym mleku i uprać w ciepłej wodzie z mydłem, a w razie trudnych plam do prania dodać trochę spirytusu mydlanego. Usuwanie plam z mebli wykonamy bez problemu sokiem z rabarbaru. Białe wino Usuwanie plam z wina możemy dokonać poprzez posypanie grubo solą, a następnie wypranie w gorącej wodzie. Buraczki Usuwanie plam z buraczków wykonujemy wycierając je natychmiast mokrą gąbką lub wypłukiwanie w zimnej wodzie i moczenie całą noc. Wywabianie plam jest skuteczne również jeśli wetrzemy nierozcieńczony detergent i wypłuczemy. Wilgotną jeszcze plamęn należy posypać boraksem i polać gorącą wodą. Usuwanie plam z buraczków już zaschniętych, można dokonać poprzez płukanie w zimnej wodzie, a następnie posypanie ich boraksem i pozostawienie na około 8 godzin. Cola - Coca - Pepsi Usuwanie plam z coca-coli nie jest trudne. Świeże plamy pierzemy w czystej wodzie.Stare nacieramy rozpuszczonym w wodzie mineralnej, słabym proszkiem do prania. Cukier karmelowy Usuwanie plam od cukru karmelowego może stać się uciążliwe jeśli pozostawimy je na dłuższy czas bez ich usunięcia z tkaniny. Również zaschnięte plamy są trudniejsze do usunięcia, dlatego najlepiej jest jeszcze świeże plamy wypłukać w zimnej wodzie z płynnym detergentem , a w razie potrzeby jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu. Curry Usuwanie plam z curry jest trudne. Najlepiej jeszcze świeże plamy wypłukać w letniej wodzie a następnie natrzeń spirytusem. Delikatne tkaniny ostrożnie nacieramy tamponikiem z waty nasączonym spirytusem. Następnie wyprać. Można również spróbować namoczyć w rozcieńczonym salmiaku lub benzynie do czyszczenia. Tkaninę można wybielić tylko wówczas , jeśli nie zostanie ona przez to uszkodzona. Czarna jagoda Usuwanie plam z czarnej jagody jest stosunkowo trudne. Na plamy te najskuteczniej działa ocet. Tkaninę należy namoczyć w roztworze octowym na przynajmniej jedną godzinę lub czyścić watą nasączoną octem a potem zeprać. Z materiałów lnianych usuwanie plamy osiągniemy przez moczenie przez około pół godziny w kwaśnym mleku. Z wyrobów wełnianych plamy usuwamy sokiem z cytryny. Z jedwabiu spirytusem i płuczemy w ciepłej wodzie. Usuwanie plam z jagód można przeprowadzić również przy użyciu ciepłego mleka i spłukania ciepłą wodą. Stareplamy z czarnej jagody wystawiamy na słońce. Czekolada Usuwanie plam z czekolady - najlepiej jest tkaninę zamoczyć w mleku, a następnie wyprać w ciepłej wodzie z mydłem. Inny sposób na usuwanie plam z czekolady , to zrobić papkę z żółtka i gliceryny, nałożyć ją na plamy i pozostawić na chwilę. Zmyć ciepłą wodą.Także jest możliwe zeskrobać resztki i wypłukać w zimnej wodzie , a następnie namoczyć w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy spróbować usunąć wywabiaczem. Czerwone soki owocowe Usuwanie plam pochodzących z czerwonych soków owocowych możemy wykonać posypując je dużą ilością soli i trzeć. Brudną sól strzepywać i ponownie świeżą solą posypywać i wcierać w plamę aż do skutku.Kiedy sól już będzie tylko biała, można wyprać. Czerwone wino, czerwony barsz, czerwone owoce. Usuwanie plam tego rodzaju wykonujemy przy pomocy soli. Zabrudzenia posypujemy obficie solą, którą wcieramy w plamy zmieniając ciągle na czystą. Następnie natychmiast wyprać w zimnej wodzie aż w końcu wykonać normalne pranie. Z deseniowego obrusu wywabianie plam po czerwonym winie można dokonać posypując obficie solą i uprać. Przelać plamę wrzątkiem i uprać. Zalać goręcym mlekiem i płukać w gorącej wodzie. Aksamit i jedwab posypujemy mąką ziemniaczaną i kropimy sokiem z cytryny. Stare plamy nacieramy alkoholem i moczymy na ok 8 godzin w maślance. Dezodoranty Usuwanie plam po dezodorancie - w zależności od rodzaju dezodorantu, usuwanie plam po dezodorantach jest uciążliwe. Plamy takie czyścimy wywabiaczem, a następnie salmiakiem i płuczemy do czysta. Dłonie, ręce Przed obieraniem jarzyn czy owoców - aby nie zabrudzić rąk - nacieramy je octem lub kwaskiem z cytryny, a po pracy myjemy dłonie zimną wodą bez mydła. Dżem Usuwanie plam dżemu - spłukujemy szybko wodą. Stare plamy moczymy w roztworze boraksu i następnie pierzemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czerwone soki owocowe Usuwanie plam pochodzących z czerwonych soków owocowych możemy wykonać posypując je dużą ilością soli i trzeć. Brudną sól strzepywać i ponownie świeżą solą posypywać i wcierać w plamę aż do skutku.Kiedy sól już będzie tylko biała, można wyprać. Czerwone wino, czerwony barsz, czerwone owoce. Usuwanie plam tego rodzaju wykonujemy przy pomocy soli. Zabrudzenia posypujemy obficie solą, którą wcieramy w plamy zmieniając ciągle na czystą. Następnie natychmiast wyprać w zimnej wodzie aż w końcu wykonać normalne pranie. Z deseniowego obrusu wywabianie plam po czerwonym winie można dokonać posypując obficie solą i uprać. Przelać plamę wrzątkiem i uprać. Zalać goręcym mlekiem i płukać w gorącej wodzie. Aksamit i jedwab posypujemy mąką ziemniaczaną i kropimy sokiem z cytryny. Stare plamy nacieramy alkoholem i moczymy na ok 8 godzin w maślance. Dezodoranty Usuwanie plam po dezodorancie - w zależności od rodzaju dezodorantu, usuwanie plam po dezodorantach jest uciążliwe. Plamy takie czyścimy wywabiaczem, a następnie salmiakiem i płuczemy do czysta. Dłonie, ręce Przed obieraniem jarzyn czy owoców - aby nie zabrudzić rąk - nacieramy je octem lub kwaskiem z cytryny, a po pracy myjemy dłonie zimną wodą bez mydła. Dżem Usuwanie plam dżemu - spłukujemy szybko wodą. Stare plamy moczymy w roztworze boraksu i następnie pierzemy. Farby Usuwanie plam pochodzących od farb w zależności od rodzaju farby możemy przeprowadzić na kilka sposobów: 1.Farby celulozowe czyścić wywabiaczami do celulozy (nie używać ich do czyszczenia tkanin wiskozowych). 2.Plamy z farb emulsyjnych zmywać, gdy są jeszcze mokre; gdy wyschną, nie można ich już usunąć. 3.Farby olejne czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie. 4.Plamy z farb pastelowych usuwać wywabiaczem do plam i wypłukać alkoholem metylowym. Flamastry Usuwanie plam po flamastrze robimy w następujący sposób. Tkaninę pierzemy w mydle lub glicerynie, a następnie pierzemy jak zazwyczaj. Pozostałości usuwamy spirytusem metylowym. Guma do żucia np na swetrze Nie wszystkie gumy do żucia są jednakowe, dlatego sposobów na usuwanie plam jest również kilka: 1. Najlepszy sposób na usuwanie plam po gumie do żucia, to zmycie jej zmywaczem do paznokci (aceton). 2. Zamrożenie a następnie zeskrobanie jej. Można również pocierać kawałkiem lodu i stwardniałą gumę zeskrobywać. Pozostałe plamy wyczyścić alkoholem metylowym lub benzyną do czyszczenia. 3. Prać w Rąkach pod bieżącą, prawie gotującą wodą z kranu (Zwrócić uwagę na to czy możemy w takiej wodzie prać. Pamiętać o tym że może się sfilcować). Herbata - plamy po herbacie Usuwanie plam od herbaty - zaplamione miejsca polewać dużą ilością gorącej wody. Stare plamy natomiast usuniemy 9% wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropli amoniaku. Inny sposób na usuwanie plam z herbaty jest wypranie w ciepłej wodzie, jeżeli są świeże. Zaschnięte plamy nacieramy szarym mydłem. Można również postępować tak samo, jak przy wywabianiu plam z kawy. Jajko Usuwanie plam po jajku - zaschnięte plamy pierzemy w wodzie z dodatkiem amoniaku, a następnie w proszku. Świeże wystarczy natychmiast wypłukać w zimnej wodzie. W żadnym przypadku nie urzywać gorącej wody. Drugim sposobem na usuwanie plam z jajka, jest wypłukanie tkaniny w zimnej wodzie , a następnie upranie w proszku enzymatycznym. Trudne do usunięcia plamy namoczyć w perhydrolu z dodatkiem 5 kropel salmiaku. Jedwab - rozlana woda Natychmiast wytrzeć do sucha, gdyż pozostaną po niej obwódki. Jodyna Usuwanie plam po jodynie lekarskiej - świeże plamy po jodynie zmyjemy gorącym mlekiem. Stare natomiast zapieramy spirytusem i wybielamy wodą utlenioną. Drugim sposobem na usuwanie plam jest pawilżenie ich wodą i położenie tkaniny na słońcu lub przetrzeć plamy spirytusem metylowym. Kawa i kakao Usuwanie plam z kawy czy kakao - całkiem świeże plamy wystarczy polać gorącą wodą. a następnie wypłukać w zimnej. Starsze plamy zmywamy ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny lub amoniaku, a następnie słukujemy wodą. Druga metoda na usuwanie plam (świeżych) to natychmiastowe posypanie ich solą, spłukanie, a następnie posmarowanie splamionego miejsca delikatnym środkiem piorącym i zmycie gorącą wodą. Przestarzałe plamy zwilżamy i ścieramy szmatką namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem boraksu lub amoniaku, po czym płuczemy i pierzemy w mydlanej wodzie . Plamę należy również namoczyć w ciepłym roztworze detergentu, następnie wyczyścić alkoholem metylowym. Pozostałe plamy usuwamy rozcieńczonym perhydrolem. Poplamiony kawą obrus możemy zamoczyć w zimnej wodzie z solą. Na ubraniach wcieramy glicerynę. Keczup Usuwanie plam z keczupu przeprowadzamy wycierając go wodą z mydłem lub roztworem ługowym, albo przecierać środkiem do prania lub w płynie, albo wypłukać plamę w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym. Kleje Usuwanie plam po kleju jest uzależnione od podłoża na jakim klej został wyprodukowany. 1.Plamy od kleju uniwersalnego możemy wywabić acetonem. Musimy jednak używć go bardzo skąpo i uważać by nie odbarwić tkanin kolorowych. Mogą wyblaknąć. 2.Kleje celulozowe spłukać zimną wodą lub namoczyć i czyścić roztworem salmiaku; można też wyprać w proszku enzymatycznym i wypłukać. 3.Usuwanie plam spirytusem metylowym, stosujemy przy klejach epoksydowych zanim jeszcze stwardnieją. 4.Klej do sklejania modeli samolotów czyścić acetonem lub octanem amylu. Niektórzy producenci załączają do kleju również rozpuszczalniki. 5.Kleje poliwinylowe czyścić spirytusem metylowym. 6.Kleje neoprenowe (u nas sprzedawane jako neostik) usuwać nie natłuszczającym zmywaczem do paznokci, acetonem lub octanem amylu; następnie przemyć plamę rozpuszczalnikiem. 7.Kleje z taśm klejących i etykiet namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia. Krepa (bibułka) krepina - usuwanie plam po kolorowej krepinie na materiałach skóropodobnych. Na powierzchnię np. fotel, kanapa itp. nanieść nierozcieńczonego Domestosa i zostawić na okolo 1 do 2 godzin, następnie zetrzeć czystą ściereczką i wyczyścić lekko nawilżoną ściereczką w oliwce dla niemowląt. Krew Usuwanie plam krwi - prać w lodowatej wodzie lub płukać w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Jeśli plama stara długo moczyć często zmieniając wodę na czystą i zimną, a następnie wyprać w mydle również w zimnej wodzie, aż na koniec wyprać w proszku. Z dywana usuniemy taką plamę mocząc ją w zimnej wodzie, a następnie delikatnie trzeć szmatką nasączoną słabym amoniakiem. Skuteczny środek na starą krew jest również niemiecki proszek do prania DASH. Wystarczy zamoczyć w nim tkaninę na około 10 godzin i plamy same zginą. Innym sposobem na usuwanie plam z krwi jest zeszczotkowanie najpierw starych plam, a następnie spranie ich w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego , ewentualnie w roztworze perhydrolu. Jeżeli pozostaną żółte plamy , pocierać tamponikiem umoczonym w wodzie utlenionej Kwasy Tkaninę natychmiast wypłukać w zimnej wodzie. Zalać salmiakiem lub roztworem sody oczyszczonej, a następnie dokładnie wypłukać. Niedostatecznie wypłukane tkaniny np. po kwasie siarkowym po czasie spowodują dziury. Lakier do paznokci, farby olejne i inne. Usuwanie plam zależne jest od bazy na jakiej został rozpuszczalnik, lakier czy farba wyprodukowana.Lakiery do paznokci najłatwiej dają się usunąć z bielizny acetonem lub octanem amylu. Nie można używać natłuszczającego zmywacza do paznokci. Wypłukać benzyną do czyszczenia. Można również próbować czyścić, denaturatem lub spirytusem, benzyną i terpentyną. Plamy z farby olejnej zcierać mieszanką składającą się z 2 części amoniaku i 1 części terpentyny, a na końcu zeprać ciepłą wodą. Acetonu nie należy używań do materiałów ze sztucznego jedwabiu i włókien octanowych. Świeże plamy czyścić możemy terpentyną, ale zastarzałe musimy moczyć i czyścić w benzynie. Lakier do włosów Usuwanie plam wykonujemy za pomocą octanu amylu , a następnie wywabiacza do plam. Likiery Usuwanie plam po likierach jest proste. Tkanię płuczemy w zimnej wodzie i pierzemy w płynnym detergencie. Lody Plamę wycieramy tamponikiem nasączonym w spirytusie, a następnie płuczemy w letniej wodzie lub resztki lodów zdjąć nożem i namoczyć w ciepłej wodzie z detergentem. Pozostałe tłuste plamy czyścimy rozpuszczalnikiem. Majonez Usuwanie plam po majonezie dokonujemy czyszcząc je tamponem, nasączonym benzyną i mocnym posypaniem ich talkiem. Marmolada Plamę przecieramy szmatką nawilżoną ciepłą wodą. Do trudnych plam używamy roztworu ługowego lub alkoholu. Innym sposobem na usuwanie plam z marmolady jest płukanie w zimnej wodzie i moczenie w płynnym detergencie. W razie potrzeby wyczyścić jeszcze rozcieńczonym perhydrolem. Masło Na usuwanie plam z masła mamy również kilka sposobów w zależności od tego na jakiej tkaninie one występują. 1.Świeże plamy należy wyprać w gorącej wodzie 2.Posypać mączką ziemniaczaną plamę a potem sczyścić szczotką 3.Pod plamę podłożyć ligninę i tamponem nasiączonym w benzynie pukamy w plamę.Starą plamę nawilżamy przed tem gliceryną. 4.Czyścimy wywabiaczem do plam i suszymy suszarką do włosów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mięso (surowe) lub sok z mięsa Usuwanie plam z soku surowego mięsa po ich zaschnięciu może być trudne, dlatego powinniśmy jeszcze świeże wywabiać. W celu wywabienia takich plam, płuczemy je zimną wodą i moczymy w proszku enzymatycznym. W razie potrzeby wyczyścić wywabiaczem do plam. Miód Usuwanie plam od miodu jest skuteczne poprzez płukanie w letniej wodzie, a następnie wypranie w wodzie z mydłem lub w roztworze ługowym. Mleko Spłukać zimną wodą i namoczyć w proszku enzymatycznym. Mocz, uryna Usuwanie plam z moczu. 1.Posypać grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie. Jeśli plama jest nadal widoczna, wyczyścić nie rozcieńczonym salmiakiem, wypłukać i posmarować octem. 2.Plamę można też usuwać rozcieńczonym perhydrolem. Uprać, jak zazwyczaj, najlepiej w proszku enzymatycznym. Musztarda Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie.W praktyce, usuwanie plam z musztardy niesprawia kłopotu. Nafta Tkaninę namoczyć w wodzie i mokrą pokropić sokiem z cytryny. Pozostałości plamy wyczyścić wywabiaczem do plam. Olej jadalny (plamy) Poprostu namoczyć i wywiesić na słońce. Trudniejsze do usunięcia plamy dobrze zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem metylowym z dodatkiem czystego octu. Resztki plam wyczyścić rozpuszczalnikiem. Ołówek kopiowy i długopis Usuwanie plam po ołówku kopiowym czy długopisie jest bardziej kłopotliwe niż by się przypuszczało. Plamy usuniemy jednak alkoholem lub acetonem. Musimy jednak cały czas zmieniać tampony na czyste. Nie stosować acetonu do wyrobów z włókien sztucznych. Owoce W tym przypadku na usuwanie plam mamy również kilka sposobów w zależności od rodzaju owoców. Świeże plamy zlewamy długo i dużą ilością gotującej wody, albo namoczyć w ciepłej maślance, a potem wyprać. Jeśli i to nie pomogło, należy natrzeć sokiem z cytryny i spłukać ciepłą wodą. Na niektóre owoce dobrze działa rozcieńczony roztwór soli amoniakalnej (salmiak). Delikatne tkaniny takie jak: jedwab, wełna można wyczyścić octem. Na bawełnie lub w syntetykach pomaga zsiadłe mleko, które należy wcierać i po kilku godzinach wyprać w letniej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Również można plamę przecierać tamponikiem umoczonym w alkoholu, a następnie polać zaplamione miejsce wodą utlenioną i wystawić mokrą plamę na działanie słońca. Nie stosować tego sposobu do jedwabiu. Jeszcze innym sposobem jest przed praniem plamę natrzeć solą. Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala. Resztki plamy wyczyścić salmiakiem rozcieńczonym w perhydrolu lub w boraksie. Pasta do butów Plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.Usuwanie plam z pasty do butów nie sprawia większych kłopotów, niekiedy jednak wymaga pod koniec normalnego prania. Pasta do podłogi (woskowa) Usuwanie plam po paście do podłogi jest możliwe przy pomocy wywabiacza do plam, a następnie wypranie w płynnym detergencie. Perfumy Większość perfumów pozostawia na tkaninach plamy i usuwanie plam po nich stwarza niekiedy kłopoty. Skuteczne jak dotąd okazuje się czyszczenie czystym salmiakiem.Na koniec pierzemy w płynnym detergencie. Piwo Usuwanie plam z piwa wykonujemy przy pomocy roztworu z wody i paru kropel amoniaku albo denaturatu z paroma kroplami rozcieńczonego octu. Plamę z piwa możemy również usunąc, jeżeli namoczymy ją w czystym occie, lub w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym. Tkaninę uprać w możliwie najgorętszej wodzie. Plamy na politurze po goręcej szklance lub naczyniu Przetrzeć szmatką nasączoną w terpentynie (dostępna w każdej aptece i sklepach z farbami olejnymi do malowania obrazów). Pleśń Usuwanie plam pleśni jest uciążliwe i trzeba je niekiedy powtórzyć kilka razy. Najlepiej jest takie plamy moczyć w zsiadłym mleku. Możemy również pocierać maślanką lub sokiem z pomidorów a następnie spłukać wodą. Jeśli to nie pomoże, to wywabiamy je wodą utlenioną z dodatkiem octu, ewentualnie pocierać gorącym 5% kwasem szczawiowym i na końcu płuczemy. Plamy na wełnie i białym jedwabiu naturalnym czyścimy szmatką nasączoną w 3% roztworze amoniaku. potem moczymy 3% roztworem wody utlenionej po czym płuczemy. Świeże plamy usuwa się , pocierając kawałkiem materiału umoczonym w wodzie utlenionej. Skórę, na której powstała pleśń, przetrzeć antyseptycznym środkiem do płukania jamy ustnej. Podkład do pudru Na usuwanie plam pochodzących z podkładu do pudru, jest najlepiej wetrzeć w tkaninę płynny detergent i szybko wypłukać w wodzie. Tłuste podkłady do pudru usuwać wywabiaczami do plam. Pomadka do ust, szminka Zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścić wywabiaczem do plam , a jeżeli barwnik nie rozpuści się zastosować alkohol metylowy , a następnie uprać w roztworze płynnego detergergentu. Pot, żółte plamy pod pachami Na usuwanie plam z potu wystarczy czasami namoczyć tkaninę w soli albo pocierać żółte plamy szmatką nawilżoną roztworem spirytusowym w stosunku 1:1 (np. 50ml spirytusu i 50ml wody). Dobry jest również słaby roztwór soli szczawikowej. Można również użyć amoniaku. Przypalenie z żelazka np. na białych spodniach. 1.Namoczyć lub zwilżyć wodą i wcierać dużą ilość soli, wywiesić na parę ładnych godzin na słońce a natępnie wyprać. 2.Uderzać miejsce zaplamione tamponikiem z gazy umoczonym w wodzie z mydłem , spłukać ciepłą wodą , a po wyschnięciu czyścić benzyną . Jeżeli nadal pozostaną żółte plamy , pocierać tamponikiem umoczonym w wodzie utlenionej 3.W plamę wetrzeć mieszankę sporządzoną z jednej części gliceryny i dwóch części wody. Następnie na 15 minut zamoczyć w roztworze 50 g boraksu na 0,6 l ciepłej wody. Puder do makijarzy Usuwanie plam wykonujemy przy pomocy spirytusu kosmetycznego. Rdza Usuwanie plam z rdzy jest czasami trudne w zależności od rodzaju tkaniny na której się znajduje. 1.Na rdzę jest dobra kąpiel w gorącym soku z cytryny. Delikatne tkaniny są często wrażliwe na taki sok, dlatego bardzo ostrożnie z takimi tkaninami. 2. Dobrze z rdzą radzi sobie proszek do pieczenia. Należy nim natrzeć plamy a następnie uprać. 3.Również możemy usunąć kwaskiem cytrynowym lub kwasem winnym ( 1 łyżeczka kwasu na szklankę wody). Po wywabieniu dobrze wypłukać. 4. Jeszcze inny sposó na usunięcie rdzy jest natarcie plamy sokiem z cytryny i posypanie jej solą. Tkaninę wywiesić na kilka godzin na słońce a następnie wyprać. Jeżeli rdzę wywabiamy z materiałów z włókien roślinnych należy po wywabieniu plamy spłukać tkaninę i zobojętnić działanie kwasu roztworem amoniaku lub sody. Czynność zanurzania plamy w kwasie i amoniaku powtórzyć kilkakrotnie. Podobnie postępować przy użyciu gorącego roztworu kwasu szczawiowego Smar od łańcucha roweru Najpierw tłuszczem np. masłem, a następnie wetrzeć w to miejsce mąkę ziemniaczaną i na chwilę zostawić. Inną metodą jest nalanie na to miejsce "LUDWIK"-a (ostrożnie z bielizną kolorową) i wypranie, albo odplamiacz "CODI" energic. Dostępny ponoć tylko u dystrybutorów firmy HWC (Harmony World Club). Najbardziej znaną metodą na usuwanie plam ze smaru łańcuchowego jest podłożenie grubej warstwy ligniny pod zaplamione miejsce. Na wierzchu nanosimy niesolone masło i pozostawiamy na pół godziny. Masło zdejmujemy tempą stroną noża i szczotką moczoną w benzynie zmieszanej z terpentyną w takiej samej ilości pukamy w plamę. Powtarzamy to kilka razy. Smoła Usuwanie plam ze smoły jest trudne i czasochłonne. Plamy takie nacieramy masłem lub gliceryną i zostawiamy na jakiś czas i spieramy. Można również do tego celu użyć benzyny. W razie gdy zostanie ślad, to usuwamy go wodą utlenioną i spieramy. Sok i marchew Jeśli to biała bielizna to wyprać w dobrym proszku i powiesić na słońcu. Kolorową bieliznę wyprać w proszku "Vizir" , albo zwykłym szarym mydle lub dobrym mydle do wywabiania plam dostępnym w lepszych drogeriach. Soki owocowe Polać wodą mineralną i natychmiast wypłukać w letniej wodzie. Starsze plamy można wcześniej natrzeć szarym mydłem. Aby wybielić tkaninę, powiesić ją na słońcu. Sos tłusty Usuwanie plam z tłustych sosów jest łatwe, jeśli usuniemy je zanim zaschną. Świeże plamy możemy zetrzeć z bielizny szmatką namoczoną w płynie do prania lub płynie do mycia naczyń.Wszystkie plamy z tłuszczu usuwa benzyna. Sól na zamszu - Biały nalot z soli Usuniemy gumową szczotką i pastą do zamszu w spray-u. Syropy lecznicze Plamę sprać wodą z detergentem, po czym rozcieńczonym salmiakiem, a następnie spirytusem metylowym lub octanem amylu. Syropy zawierające żywice zmiękczyć tłuszczem lub benzyną do czyszczenia. Następnie wyczyścić wywabiaczem do plam lub uprać w detergencie. Szpinak Plamy po szpinaku usuwamy surowym ziemniakiem.Poprostu nacieramy nim splamione miejsca. Śmietana Usuwanie plam ze śmietany nie sprawia większych kłopotów. Wystarczy tkaninę wypłukać w zimnej wodzie i uprać w proszku enzymatycznym. Tłuste plamy i smary (zastarzałe) Natrzeć zaplamione miejsce środkiem do mycia naczyń, a następnie wypłukać. Zatłuszczone miejsca możemy posypać kartoflanką (mąka ziemniaczana) i pozostawić na kilka minut i na koniec wyszczotkować. Możemy również przed praniem natrzeć szarym mydłem lub płynem do naczyń. Trudne do usunięcia plamy nacieramy alkoholem. Tłuszcz Posypać mąką, talkiem albo pianką morską (sepiolit) i poczekać aż naciągnie. Można również pod materiał podłożyć papierowy ręcznik, plamę zwilżyć benzyną od góry (z wierzchu) również papierowy ręcznik i kilka razy przeprasować żelazkiem. Na usuwanie plam ze swetrów i dzianin dobrze działa woda gazowana. Toner z dukarki lub ksero Usuwanie plam z tonera jest trudne. Tkaniny należy prać wiele razy w zimnej wodzie z mydłem. Pod żadnym pozorem nie używać ciepłej wody gdyż tylko utrwali. Trawa - Plamy po zielonej trawie Nie wolno zmywać wodą! Najlepiej usuwać je przy pomocy 70% alkoholu lub rozcieńczonego amoniaku. Plamę zwilżyć alkoholem lub amoniakiem, odczekać chwilę i spłukać lodowatą wodą. Plamy można usuwać również szmatką nasączoną wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku.Można również spróbować na plamę wetrzeć zsiadłe mleko i zostawić na całą noc, a następnie wypłukać w zimnej wodzie i dopiero wyprać w wodzie mydlanej. Tusz od długopisu Usuwanie plam po długopisie przeprowadzamy przy pomocy octu spirytusowego lub spirytusu kosmetycznego. Plamy trzeć kilkakrotnie wymieniając szmatki na czyste. Następnie wietrzymy i dokładnie płuczemy. Z ciała pasta do zębów jest najlepszym środkiem do usuwnia takich zaniebrudzeń. Z materiałów skóropodobnych jak skay, możemy usunąć plamy po farbach czy długopisie szmatką nawilżoną tłuszczem, jak olejki do kąpieli, tłuste mleczka czy oliwka. Tytoń i nikotyna Plamy wypłukać w zimnej wodzie i czystym occie. Wyprać w płynnym detergencie z dodatkiem alkoholu metylowego. Jeśli plamy są nadal widoczne , wyczyścić jeszcze rozcieńczonym perhydrolem. Wino Usuwanie plam z wina jest trudne jeśli pozwolimy zaschnąć. Plamę należy natychmiast posypać solą , do wchłonięcia całego płynu. Następnie tkaninę namoczyć na pół godziny w zimnej wodzie lub w roztworze boraksu. Uprać , jak zazwyczaj. Wiśnie Plamy od soku z wiśni np. na obrusie przelewamy gorącą wodą aż do zniknięcia. Wosk (stearyna) Prasować gorącym żelazkiem przez papierowe husteczki do nosa, ręczniki papierowe albo kilkakrotnie złożony papier toaletowy. Prasować aż do skutku! Na koniec wyprać w ręcach w mydle.W razie zabarwień od kolorowego wosku, do usuwania takich plam można użyń benzyny oczyszczonej, spirytusu lub rozpuszczalniku. Wymioty (wymiociny) Plamę obsuszyć lub zeskrobać. Zamoczyć w wodzie z sodą i wytrzeć gąbką zmoczoną w roztworze boraksu. Uprać jak zazwyczaj , najlepiej w proszku enzymatycznym. Zafarbowania Próby usuwania plam zafarbowania jest często niemożliwe, ale czasami się sprawdza wypranie w ACE lub CLOROX, w bardzo słabym roztworze! Żywica Plamy z żywicy usuwamy benzyną, terpentyną lub rozpuszczalnikiem TRI (trój-chloro-etylen), dostępny w aptekach.Na koniec wyprać w wodzie z mydłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trawa - Plamy po zielonej trawie Nie wolno zmywać wodą! Najlepiej usuwać je przy pomocy 70% alkoholu lub rozcieńczonego amoniaku. Plamę zwilżyć alkoholem lub amoniakiem, odczekać chwilę i spłukać lodowatą wodą. Plamy można usuwać również szmatką nasączoną wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku.Można również spróbować na plamę wetrzeć zsiadłe mleko i zostawić na całą noc, a następnie wypłukać w zimnej wodzie i dopiero wyprać w wodzie mydlanej. Tusz od długopisu Usuwanie plam po długopisie przeprowadzamy przy pomocy octu spirytusowego lub spirytusu kosmetycznego. Plamy trzeć kilkakrotnie wymieniając szmatki na czyste. Następnie wietrzymy i dokładnie płuczemy. Z ciała pasta do zębów jest najlepszym środkiem do usuwnia takich zaniebrudzeń. Z materiałów skóropodobnych jak skay, możemy usunąć plamy po farbach czy długopisie szmatką nawilżoną tłuszczem, jak olejki do kąpieli, tłuste mleczka czy oliwka. Tytoń i nikotyna Plamy wypłukać w zimnej wodzie i czystym occie. Wyprać w płynnym detergencie z dodatkiem alkoholu metylowego. Jeśli plamy są nadal widoczne , wyczyścić jeszcze rozcieńczonym perhydrolem. Wino Usuwanie plam z wina jest trudne jeśli pozwolimy zaschnąć. Plamę należy natychmiast posypać solą , do wchłonięcia całego płynu. Następnie tkaninę namoczyć na pół godziny w zimnej wodzie lub w roztworze boraksu. Uprać , jak zazwyczaj. Wiśnie Plamy od soku z wiśni np. na obrusie przelewamy gorącą wodą aż do zniknięcia. Wosk (stearyna) Prasować gorącym żelazkiem przez papierowe husteczki do nosa, ręczniki papierowe albo kilkakrotnie złożony papier toaletowy. Prasować aż do skutku! Na koniec wyprać w ręcach w mydle.W razie zabarwień od kolorowego wosku, do usuwania takich plam można użyń benzyny oczyszczonej, spirytusu lub rozpuszczalniku. Wymioty (wymiociny) Plamę obsuszyć lub zeskrobać. Zamoczyć w wodzie z sodą i wytrzeć gąbką zmoczoną w roztworze boraksu. Uprać jak zazwyczaj , najlepiej w proszku enzymatycznym. Zafarbowania Próby usuwania plam zafarbowania jest często niemożliwe, ale czasami się sprawdza wypranie w ACE lub CLOROX, w bardzo słabym roztworze! Żywica Plamy z żywicy usuwamy benzyną, terpentyną lub rozpuszczalnikiem TRI (trój-chloro-etylen), dostępny w aptekach.Na koniec wyprać w wodzie z mydłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plamy na litere A Atrament to plama, która buduje przerażenie na twarzy każdej gospodyni, ale jest do opanowania. Należy jak najszybciej plamę wypłukać w zimnej wodzie, następnie wetrzeć w nią płynny detergent i dobrze wypłukać. Jedną ze skutecnych metod jest zastosowanie cytryny przyz wyrobach skórzanych, ubraniach, ciele ludzkim, jak na drewnie lub podłodze. Zabrudzone miejsca trzeba pocierać szmatką zwilżoną cytrynowym sokiem do momentu, aż zejdzie atrament. Powierzchnie drewniane po tym zabiegu powinno się przemyć wodą z mydłem i osuszyć. Atramentowe świeże palmy na meblach są dosyć łatwe do usunięcia, choć wygląda to przerażająco. Im wcześniej zadziałamy - tym łatwiej je usuniemy. Rozlany atrament wysuszyć jak najszybciej bibułą lub ligniną, a następnie zmywać surowym mlekiem. Wytrzeć i przecierać tamponem z waty umoczonym w soku z cytryny. Po wyschnięciu polerować do połysku.Inny sposób: po wysuszeniu bibułą przetrzeć szmatką zwilżoną spirytusem denaturowanym i natychmiast zmyć ciepłą, mydlaną wodą. Wytrzeć, wysuszyć i wypolerować. Atramentowe stare plamy na meblach to już większy problem z którym jednak można walczyć. STARE, ZASCHNIĘTE PLAMY Z ATRAMENTU zmywa się roztworem soli szczawikowej. Niestety, po takim zabiegu pozostaną na powierzchni mebla jaśniejsze plamy, które trzeba przetrzeć bardzo delikatnie papierem szklistym (Nr 000) i polerować korkiem od butelki, robiąc to długo, regularnie, ruchem kolistym. Po wyrównaniu koloru wetrzeć w mebel odrobinę dobrej, woskowej pasty lub zapoliturować. Atramentowe plamy na jasnych meblach wyglądają kontrastowo i wydaje się, żę nie są do całkowitego usunięcia. JASNE MEBLE POLITUROWANE SPLAMIONE ATRAMENTEM można po wywabieniu plamy natrzeć piwem i polerować wełnianą szmatką z odrobiną pszczelego wosku. Przy bardzo starych plamach - zabiegi powtarza się parokrotnie, a wtedy przecieranie piwem i polerowanie stosuje się dopiero po wywabieniu plam. Uwaga piwo służy do użytkowania zewnętrznego a nie wewnętrznego. Plamy na litere B Błoto dostarczają… nam na codzień milusińscy szczególnie mali chłopcy potrafią przyjść z podwórka upaprani od stóp do głów Przy plamach z błota należy spokojnie poczekać aż wyschną następnie wyszczotkować i to już może dać efekt. Gdy plamy z błota są… nadal widoczne koniecznie przeczyścić miejsca zabrudzone spirytusem, a następnie płynnym detergentem. Buraki to nie lada klęska i zanim coś się zrobi należy ustalić z jaką tkanina mamy do czynienia. Jeśli tkanina może być prana w gorącej wodzie (etykieta z 90 stopniami) to skuteczną metodą jest polanie świeżej plamy wrzątkiem. Gdy nie mamy takiej pewności czy tkanina wytrzyma wysoką temperaturę plamę z buraka wytrzeć jak najszybciej mokrą gąbką i zamoczyć na kilka godzin w zimnej wodzie. W plamę wetrzeć nie rozcieńczony detergent, który później intensywnie płuczemy. Bielizna pożółkła to problem wielu gospodyń. Koszule dlugo nie używane, bądź bez stosowania wybielaczy przy praniu żółkną. Bieliznę, koszulę należy zamoczyć na kilka - kilkanaście godzin w zsiadłym mleku. Następnie wypłukać bieliznę i normalnie wyprać w proszku. Plamy na litere C Cukier, karmel Gdy na ubraniu wyląduje karmel ... Plamę zanurzyć w zimnej wodzie z płynnym detergentem. Gdy to nie da porządanego efektu plamę potraktować dosyć mocno rozcieńczonym perhydrolem. Curry przy stosowaniu sosów zdarzy się poplamic ubranie zwłaszcza przy zamaszytych ruchach osoby siedzącej przy stole na przeciw nas. Plamę zanurzamy w rozcieńczonym salmiaku, lub benzynie extrakcyjnej. Raczej nie stosowac wybielaczy, bo moze to spowodować usunięcie plamy wraz z tkaniną. Czekolada to częsty przypadek mało uważnej konsumpcji naszych młodych milusińskich. Można sobie poradzic z tego typu zabrudzeniem... Nadmiar czekolady usunąć poprzez staranne zeskrobanie, później intensywnie wypłukać w zimnej wodzie. Splamione ubranie namaczamy w proszku z enzymami. Efekt można poprawić wywabiaczem do plam. Plamy z czekolady i kakao czyścimy również mieszanką sporządzoną z 1 łyżeczki ciepłej wody i 1/2 łyżeczki gliceryny. Następnie spłukujemy wodą z mydłem. Czerwone wino: Plamę natychmiast posypać solą (aksamit i jedwab mąką ziemniaczaną) i pokropić sokiem z cytryny. Uciążliwe lub stare plamy natrzeć alkoholem lub zamoczyć na noc w maślance. Plamy na litere D Dezodorant czyni czasami nieprzyjemne spustoszenia, których trzeba się pozbyć. Plame potraktować wywabiaczem a następnie salmiakiem. Po takim czyszczeniu wszystko należy spłukać. Długopis przeważnie lubi zostawic ślady na mankietach, palcach, czy w dowolnym innym miejscu naszej garderoby np. przy kieszeniach. Gdy plama jest nowa można ją usunąć mocząc tkaninę w kwaśnym mleku, a następnie pierzemy w wodzie z proszkiem. Gdy plama jest stara plamy można wywabić sokiem z cytryny lub 10-20% kwasem cytrynowym Plamę można też tamponować alkoholem. Inna metoda to pocieranie plamy tamponem nasączonym spirytusem. Poźniej materiał płuczemy intensywnie. Plamy z długopisu na zamszu można zetrzeć delikatnym, drobnoziarnistym papierem ściernym. Z wełny i jedwabiu plamy należy usunąć terpentyną , ale bez gwarancji efektu. Plamy na litere F Farby w tym Farby akrylowe w zalężności od rodzaju farby stosujemy czasami diametralnie rózne sposoby postępowanai z plamami. Farby akrylowe należy osuszyć, by poźniej uprać w detergencie. Oporniejsze plamy oczyścić wywabiaczem do plam lub spirytusem. Farby celulozowe cżęste źródło plam. Farby celulozowe czyścić wywabiaczami do celulozy (nie używać ich do czyszczenia tkanin wiskozowych). Farby emulsyjne takie plamy, gdy stare są bardzo trudne do usunięcia. Stosować, albo odpowiedni rozpuszczalnik - nabyty w sklebie z farbami, albo pilnować by farba nie zaschła i taka zmywac wodą. Frana olejna trudna do eliminacji, ale jest szansa. Plamy z farby olejnej należy potraktować benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie. Farbki pastelowe wydaje się, że łatwa do usunięcia, ale to nic bardziej złudnego. Plamy po pastelach eliminuje się specjalnym wywabiaczem do plam, lub uniwersalnym. Po pocieraniu wywabiaczem należy wypłukać alkoholem. Plamy na litere G Guma do żucia to specjalność ludzi młodych, ale i starszym zdarza się przykleić do tego co przed chwilą z lubościa trzymali w ustach. Tutaj postępujemy w sposób bardzo specyficzny. Ubiór wkładamy do zamrażarki tak długo, by guma skruszała i dała się oddzielic od tkaniny. Resztki gumy usuwamy alkoholem, albo benzyną extrakcyjną. Plamy na litere H Herbata to klęska znana tak długo jak znana jest herbata, czy kawa, ale mozna i takim plamom zaradzić. Jak najszybciej namaczamy ubranie w ciepłym roztworze detergentu. Po kilkudziesięciu minutach czyścimy alkoholem i doczyszczamy perhydrolem. Herbata z białej serwety, czy obrusu skutecznie zniknie jeśli szybko na plamę podziałamy sokiem z cytryny, a potem spłuczemy letnią wodą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plamy na litere J Jodyna ta plama zdarza sie obecnie rzadko, bo i rzadko stosuj się jodynę. Plamę należy nawilżyć wodą przetrzeć spirytusem. Gdy dni są słoneczne warto wykorzystać promienie słoneczne jako wybielacza. Jajka przy nieuważnym operowaniu sztućcami często osiadają na serwecie. Należy wypłukać w zimnej wodzie , a następnie uprać w proszku enzymatycznym. Plamy na litere K Kał to brzydka i śmierdząca plama, ale się niestety zdarza. Najpierw wysuszyći nadmiar zeskrobać - czynność mało estetyczna, ale cóż). Materiał na około godzinę zamoczyć w roztworze boraksu. Prać w proszku z enzymami. Kawa lubi czasami wylądowac na rękawie a nie w filiżance i wtedy postępujemy szybko i zdecydowanie. Jak najszybciej namaczamy ubranie w ciepłym roztworze detergentu. Po kilkudziesięciu minutach czyścimy alkoholem i doczyszczamy perhydrolem. Przy kawie z mlekiem plamę namoczyć w ciepłej wodzie z proszkiem z enzymami. Ketchup lubi paść nie na kanpkę, ale na nasz brzuch i wtedy konieczna jest zdecydowana interwencja. Ubranie wrzucamy do zimnej wody i zanurzamy w płynnym detergencie. Gdy nie da to porządanego efektu dopieszczamy ubiór spirytusem metylowym. Krew plamy przy wypadkach, ukłuciach, cięciach, otarciach nie stanowią głównego punktu naszego zainteresowania, dlatego usuwamy je przeważnie długo po zdarzeniu. Jeśli plama jest świeża, to spramy ją w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Jeśli plama jest stara to usuwamy ją przez zeskrobanie, lub zeszczotkowanie. Później pierzemy w wodzie z amoniakiem, w roztworze z perhydrolem, bądź proszkeim z enzymami. Na żółte plamy, które niestety często pozostają jest tylko jedna rada potraktować je pocierając wodą utlenioną. Klej celulozowy nie dość, że ubrudziliśmy sie kjlejem to jescze wysmarowaliśmy ubranie. Klej celulozowy maczamy w zimnej wodzie i spłukujemy, następnie pocieramy roztworem salmiakiem, bądź pierzemy w proszku z enzymami. Należy na końcu silnie spłukać miejsca zaplamione. Klej epoksydowy niebezpiecznie dobrze spajający ręke do eki i ręke do ubrania, polecamy szczególnie uważać na ten rodzaj kleju. Jak stwardnieje, to jest juz za późno. Szybko reagować i usuwać plamę spirytusem Klej typu wikol do modeli kto z młodych hobbystów nie używał takowego kleju, ktory lubi skapnąć na ubranie. Plamy z takowego kleju należy czyścić acetonem lub octanem amylu. Wiele z takich klei posiada odpowiedni składniowo rozpuszczalnik. Klej poliwynylowy klej niezwykle użyteczny w domu, stąd duża możliwość zrobienia sobie plamy na ubiorze. Plamy z tego kleju czyści się przede wszystkim spirytusem. Kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale potrafią być źródłem trudno usuwalnych plam. Materiał namoczyć w wodzie i pocierać płynnym detergentem. Gdy plama nadal jest widoczna, należy czyścić ją wywabiaczem, octanem amylu, lub spirytusem metylowym. Plamy na litere L Lakier do paznokci na ciele, lub co gorsze na ubraniu. Należy oczyścić octanem amylu, lub acetonem. Uwaga przestrzegamy przed używaniem zmywacza do paznokci natłuszczającego. Możmy sprawić sobie innego rodzaju kłopoty. Płukać benzyna extrakcyjną do czyszczenia. Lakier do włosów często przy modelowaniu fryzury zdarzy się,że nadmiar trafi na bluzkę, czy koszulę. Jak usunąć takie nieszczęście. Należy czyścić octanem amylu a późniejwywiabiaczem do plam. Po zdjęciu zabrudzenia raczej nie stosować płukania. Likier jest smaczny, ale gdy trafi na tkaninę to od razu nie mamy na niego ochoty. Tkaninę wrzucamy do zimnej wody i pierzemy w detergencie. Lody zwłaszcza te na patyku, lub w pucharkach zwłaszcza po brzegi wypełnionych lubia przylepić sie do naszego rękawa. Lody zrzucamy z rękawa sztućcami, lub strząsając z ręki, później moczymy w ciepłej wodzie z detergentem. Resztę tłustej plamy czyścimy rozpuszczalnikiem. Plamy na litere M Marmolada, dżem często zsuwa sie z noża przy smarowaniu kanapki, ale to jeszcze nie powód do odtrąbienia klęsk. Plamę spłukujemy zimną wodą, póxniej wkładamy do roztworu z detergentem. Pozostałość w postaci tłustej plamy usuwamy przy pomocy rozcieńczonego perhydrolu. Masło kto potrafi wyczyścić tę tłustą plamę to potrafi poradzic sobie z każdą kuchenną klęską. Jeśłi działamy szybko to świeże plamy zdołamy wyprać w gorącej wodzie z mydłem. W kolejnym etapie posypujemy zaplamione miejsce mąką a potem czyścimy szczoteczką. Następnie podłożyć podkład i tamponikiem z gazy umoczonym w benzynie uderzać w zaplamione miejsce. Gdy plama jest zastarzała, to kłopot jest większy należy zwilżyć ją gliceryną, a następnie posypujemy zaplamione miejsce mąką a potem czyścimy szczoteczką. Następnie podłożyć podkład i tamponikiem z gazy umoczonym w benzynie uderzać w zaplamione miejsce. Ubranie można też czyścić wywabiaczem do plam i wysuszyć suszarką do włosów. Miód: Najlepiej wypłukać w letniej wodzie, a następnie wyprać w wodzie z mydłem lub w roztworze ługowym. Mleko lubi wykipić i spłynąć nam na spodnie. Spodnie wtedy płuczemy w zimnej wodzie i moczymy w proszku z enzymem. Mocz plama często goszcząca zwłaszcza na spodniach i majtkach. Plamę koniecznie podobnie jak wino posypać grubo solą i po 30 minutach wypłukać w zimnej wodzie. Oporną plamę jest potraktować nie rozcieńczonym salmiakiem, wypłukać w zimnej wodzie i natrzeć octem. Można też plamę usunąć rozcieńczonym perhydrolem. Następnie wyprać w proszku z enzymami. Musztarda wrogiem spodni i spódniczek na które statystycznie najczęściej spada rada jest dosyć prosta, ale czasochłonna. Spodnie należy wypłukać w zimnej wodzie i następnie namoczyć w w płynnym detergencie. Muchy i pająki na meblach polieturowanych zdarzają się rzadko porządnym gospodyniom, ale zdarza się zabieganym kobietom. PLAMY POZOSTAWIONE PRZEZ MUCHY I PAJĄKI NA MEBLACH POLITUROWANYCH można usunąć przy pomocy:2 łyżeczek krochmalu, ewentualnie mąki ziemniaczanej, rozpuścić w 4 łyżeczkach oliwy jadalnej i maczając w tym watę pocierać splamione miejsca. Po wyschnięciu polerować miękką wełnianą szmatką do połysku. Pocierać splamione miejsca letnimi fusami z kawy i polerować do połysku (meble ciemne). Pocierać plamy białym winem (meble jasne) lub octem (meble ciemne) i polerować wełnianą szmatką. Muchy i pająki na meblach powlekanych farbą zdarzają się często, ponieważ są przeważnie stare i posiadają je wiekowi ludzi. Meble powlekane farbą zmywa się ciepłą, mydlaną wodą z dodatkiem amoniaku. Świeże plamy ustąpią przy potarciu przekrojoną cebulą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×