Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Gość .....torbiel.....

Torbiel włosowa

Polecane posty

Gość nymo
Ja mam pytanko , bo jestem juz 3 tgodnie po operacji i co jakis czas (2-3 dni) budze sie w nocy z wielkim bolem hmm albo kosci ogonowej albo dolnej czesci rany . Biore Olfen 2x dziennie jako przeciwbolowy ale on chyba slabo cos dziala , jak lapie mnie bol biore Kentonal Forte i za 20 min moge isc spac dalej . Przez caly pobyt w szpitalu , a nawet po operacji chyba nie mialem ani chwile takich boli jak teraz i chcialbym sie dowiedziec czy to od zwiekszonej aktywnosci ? Dodam ze niezawiele sie ruszam niz w szpitallu , siadam tylko w wc , leze tylko na boku badz na brzuchu , opatrunek wewnatrz rany zmieniam raz dziennie w przychodni bo sam sobie nie potrafie oczyscic rany w srodku . Rano zdejmuje wszystkie opatrunki , staram sie jak najlepiej bezdotykowo umyc rane , pozniej pryskam wszystko Octeniseptem , zakladam gaziki i smigam do przuchodni na normalne czyszczenie i zakladanie opatrunkow , zabieram ze soba Flamozil (kazali mi kupic i przynosic ze soba) na szybsze gojenie sie rany i zklikwidowanie ropy Wiem ze sie to dlugo goi ale jak ktos moze tylko krotki napisac : 1.Ile czasu wam ropa zbierala sie w ranie 2.Miewaliscie jakies bole po np dluzszym chodzeniu badz siedzeniu ? 3.Czy wg was zmiana opatrunku wewnatrz rany raz dziennie wystarczy ? 4.Czy rana powinna byc zaklejona calkowicie ? W szpitalu zaklejali mi caly opatrunek ze w sumie nawet pot chyba by tam nie wlecial , a w poradni daja opatrunek i 2 paski tasmy gdzie czasem wydaje mi sie ze opatrunek sie usunal i rana jest na wierzchu , dodam ze pierwszych boli dostalem w 1 noc w domu gdzie opatrunek byl calkowicie zaklejony 5.Jak sam rozpoznam stan zapalny - nie watpie w wiedze lekarzy ale dla nich to moze byc malo wazne bo to nie ich tylek , chodzi mi o lekkie objawy 6.Kiedy mozna sie spodziewac wyschniecia rany , zeby opatrunki nie ciekly ropa i krwia 7. Czy powinno sie ciagle lezec az nie zaschnie rana ? nie przeczytalem na forach o takim problemie jak ja mam ze po wyjsciu ze szpitala ciagle bole itp , w szputalu opatrunek mi przesiakal ale pewnie polezalem troche na plechac bo w takiej pozycji sie budzilem a w domu jeszcze posladkami chyba nic nie dotknalem od tego czasu Prosze o rady bo nie wiem kiedy mam zmienic lekarza bo chodze codziennie a chirurgow jest tam 5 i codzien praktycznie mam innego i kazdy tylko spojrzy i mowi do pielegniarki by to wyczyscic i zebym przyszedl jutro wiec mam odczucie ze chca aby byla rana wyczyszczona i chca zobaczyc jak bedzie wygladac jutro , a jutro jest inny i tak wkolko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość praszczur
ja jestem 2 i pół miesiąca po operacji i ropa w zasadzie surowiczy płyn sączący się z rany to jako tako ropa nie jest osocze takie które produkuje ziarnina. Tak musi byc ciezko powiedziec u mnie okolo półtora miesiaca lecialo. Jakich opatrunków używasz polecam od siebie te ze srebrem są drogie ale genialne teraz na aqua gel sie przezucilem tez swietne caly czas pozostawiaja żel w ranie świetna sprawa. Bo jak mi lekarz w przychodni na sól jakaś zrobił to nie było za ciekawie. Na szczescie mama moja jest lekarzem i robi mi opatrunki. Bóle owszem ja od początku roku na plecach nie spałem także wiem o czym mówisz do tej pory biore nimesil np. podobne dzialanie do ketonalu tyle ze w saszetce to jest i z woda sie pije co by to nie niszczyc juz wątroby. Objawy te same mialem co u ciebie po opracji jeszcze w szpitalu zero bólu wszedłem do domu 10min nie minęło 40 stopni gorączki i ból taki, że nawet do kiblach po ścianie szedłem chyba z 20min ketonal forte uratował mi życie wtedy brałem go prawie 1,5 miesiąca gdyż tylko on pozwalał mi normalnie funkcjonwoać i przespac chcociaz pół nocy. przepraszam za bledy pisane na szybko. Zmiana opatrunku wystarczy raz dziennie jezeli za bardzo nie przesiaknie i nie bedzei sie odklejał w upały powinno sie zmieniac czesciej ale bez przesady. Dlatego polecam opatrunki ze srebrem je trzeba conajmniej 24 godziny nosić. Ale są cudowne przyspieszają gojenie w stosunku do zwyklych gazików nieporównywalnie opinie pielęgniearek i lekarzy, którzy leczą w szpitalu u mnie te rany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nymo
To mnie teraz zabiles . Jestem dosc aktywna osoba i lezenie w domu poprostu niszczy mi psychike , mam juz dosc , nie musze biegac , pic itp wystarczy zebym mogl wyjsc do ludzi bez bolu i mogl usiasc bez obawy ze bede tego zalowac w nocy badz z rana ale jak mowisz 1,5 miesiaca ketonal forte mam brac to musze szukac zamiennika bo to dosc mocny lek i biore go jak wiem ze bez niego nie pospie badz nie jestem w stanie wstac rano a tak staram sie wogole nie brac tabletek , biore tylko Ofen , niby dziala przeciwbolowo ale takze przeciwzapalnie wiec glownie po to go biore 1x dziennie , tak mi lekarz przepisal bo na ketonalu dlugo nie pociagne nie niszczac nic po drodze Okres gojenia rozumiem ze jest dlugi ale czas jaki bezbolowo mozna funkcjinowac mnie wrecz przeraza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jeryy397
nymo może cię pocieszę. Jednak ja nie miałem takich problemów. Wyszedłem z szpitala, bolało trochę przez ok. tydzień, ale nie na tyle, aby brać srodki przeciwbólowe. Po miesiącu mogłem wykonywać lekkie sporty, a po 2 miesiącach nie przejmowałem się już zupełnie i atakowałem wszystko - siłownia, bieganie, piłka nożna. Na początku tak nie szarżowałem, bo bałem się o szwy. Po ich zdjęciu było wszystko ok, tylko zmieniałem gazy aby ta ropa od rany się odsączała. Siedzieć też mi zabroniono, ale zignorowałem to. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jeryy397
Więc odwagi. Co cię nie zabije to cię wzmocni :) Ja być może będę musiał pójść do szpitala, na coś gorszego niż torbiel. ale bać się już będę mniej, po tym co przeżyłem to moje. Powodzenia w zmaganiu się z chorobą i życzę takiego szybkiego powrotu do zdrowia co ja :) Faceci to twardzi ludzie, płakać nie można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość praszczur
tak tylko tobie to zaszyli a mi pozostawili ranę otwartą dł. 15cm szerokości 5cm i głębokość do samego kręgosłupa jakby mi to zaszyli to juz po miesiącu od operacji pewnie looz rany szyte bardzo szybko sie goją co innego przez wyziarninowanie ... u mnie dlatego tak zdecydowali lekarze gdyż paskudztwo było ogromne. Zaszycie mogło by spowodować szybki nawrót gdyż zamykasz rozległą ranę od góry a w srodku znowu robi sie przestrzen w ktorej nie odrosła tkanka i cała zabawa moze zaczać się od nowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jużpotorbielu
Witam, przechodziłem operację usunięcia torbiela na kości ogonowej. Męczyłem się z nim jakieś 3-4 lata. Dolegliwości nie były bolesne ale wydzielina pojawiająca się na początku raz na parę miesięcy aż w ostatnim etapie co tygodniowe wycieki. Miałem o tyle szczęścia że miałem ranę zaszytą podczas operacji. Sama operacja nie jest niczym strasznym usypiają i tyle pamiętasz :) po wybudzeniu czułem się jak nowo narodzony pospałem jeszcze parę godzin i normalnie wstawałem z łóżka chodziłem itp. Kolejne dni nie były aż tak optymistyczne bo rana zaczęła ściągać, schnąć nie wiem jak Wam to opisać. Owszem jest problem ze znalezieniem pozycji do leżenia aby bolało jak najmniej. Powiem szczerze nie bójcie się operacji to naprawdę nie jest tak straszne jak się to wydaje. Po 2 tygodniach wsiadałem w samochód i jeździłem siedząc na tyłku :) wiadomo że wtedy rana jest uciskana ale ból był minimalny. Codzienne zmiany opatrunku i 200% higieny!!! Tak jak wspomniałem na początku ja miałem ranę zaszytą - przeszedłem to i naprawdę nie jest tak źle jak się mogłoby wydawać. Jeśli rana zostaje otwarta z pewnością jest gorzej - ale to już decyzja Waszego lekarza. Pozdrawiam wszystkich torbieliczów :) P.S. Jeśli miałby się nawrócić to to i tak wolę metodę z zaszyciem rany, u mnie to 2 tyg i po wszystkim a z otwartą rana podobno kilka miesięcy z tego co czytam na forum. Nie jest to nic strasznego jeśli zaszyją Wam ranę - ale prawdopodobieństwo nawrotu większe, jest to do przejścia. Głowa do góry i na stół operacyjny :) nie ma się czego bać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jeryy397
praszczur pisałeś do mnie? jeśli tak, to też miałem ziarninowanie i też miałem taką dziurę w kształcie łzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Torbaczka
Witam, około miesiąc temu zaczęłam odczuwać ból w okolicy kości ogonowej. Myślałam, że to stłuczenie spowodowane ćwiczeniami wykonywanymi na twardej podłodze, więc smarowałam to Altacetem.Wkrótce jednak zaczęłam wyczuwać w tamtym miejscu maleńki guzek. Udałam się do lekarza pierwszego kontaktu, który stwierdził, że to ropień i skierował mnie do chirurga w celu usunięcia. Chirurg jednak orzekł, że to torbiel pilonidalna (włosowa) kości ogonowej. Dostałam skierowanie do szpitala. Po odczekaniu 4 godzin na poczekalni wreszcie zostałam przyjęta. Tamtejszy chirurg potwierdził diagnozę i umówił mnie na operację (12.08). W tym czasie ten maleńki guzek (początkowo był może trochę mniejszy niż groszek) znacznie się powiększył (jest 3-4x większy niż przedtem), okolica stała się czerwona, a ból dużo większy. Dzisiaj rano w miejscu torbiela zauważyłam żółtą ciecz, pewnie to ropa. W związku z tym wyciekiem mam pytanie, czy nadal mogę być operowana? W celu "podgojenia" torbiela zakupiłam Rivanol. Myślicie, że pomoże? Pozdrawiam wszystkich Torbaczy:((((

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jeryy397
Skoro jest ropa to tym bardziej będzie operacja. Podgajać nie masz co, bo i tak ci wytną za te 2 tygodnie. Nie martw się nic, operacja nic nie boli, a po 1-2 dniach wyjdziesz. Za miesiąc nie dość, że nie będziesz miała tego syfu, to już ci się będzie ładnie goiło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rychufr
Witam. Po 3 tygodniach od operacji zdjeli mi szwy lecz zrobila sie dziura na ok 1,5 cm i cieknie z tego ropa z krwią. Czy isc z tym do lekarza czy to poprostu zostawic aby sie zroslo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Monika1245
Witam. 4,5 roku temu trafiłam do szpitala z guzem na kości ogonowej przy czym temp. 41 stopni. trafiłam na stół i po obudzeniu sie z narkozy okazało sie ze mam torbiel pilonidalna i jest za duzo i tylko mi ja oczyszcili i zostawili bo musieliby wyciac mi poł tyłka. kazali sie stawic za pół roku do wyciecie jak sie zasuszy. Oczywiście życie jest trudne nie miałam stałej pracy i tak z tym chodziłam. Nie odczuwam ze tam cos mam. Tylko w okresie zimowym czasami tak jakby mnie tak ktos igła kuł. JUtro ide w koncu to wyciąc. Lekarz nawet nie zrobił mi zdjecia to skad bedzie wiedział czy nie ma przetok. Czy ktos z was tez tak długo to chodował? Boje sie niesamowicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Złośniczka
Ja jestem 7 miesięcy po operacji. Rana oczywiście była zszyta. Goiło się ok 2 miesięcy. Teraz mam tam bliznę ok 7-8 cm. Problem w tym że rana zrosła się tak jakby krzywo i w dolnej części zrobił się "schodek". w tym miejscu czasami leci ropa, krew, do tego swędzi i lubi się paprac. Boję się że to może być nawrót torbieli. Czy ktoś miał podobne dolegliwości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Monika1245
Już po operacji tydzien. rana na 10 szwów zszyta bo zadngo zapalenia nie było. Przez to ze zwlekalam 4 lata bylo duzo przetok wiec wycinajcie to jak najszybciej. W szpitalu 2 dni no i lezenie non stop w domu. Najgorsze uczucie takiego rwania ale to chyba przez szwy. Jutro kontrola zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość raafal1977
pislaem tu juz we wrzesniu 2009 i widze ze metoda sie nie zmienila otoż stalo sie to powrocilo ale w troche miejszej postaci ale jest czyli odwiedzamy chirurga szpital pewnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Czytojaczytoty
Do Złośniczka Mam to samo co Ty, tzn jestem prawie 8 tyg po operacji, rana długości 10 cm, była zszywana. Ostatnie dwa szwy(najbliżej odbytu) nie spełniały swojego zadania i został tam ubytek długości 1,5 cm. Od jakiegoś miesiąca leci mi ropa z krwią, również swędzi. Muszę uważać jak siadam, bo krwawienie jest dość mocne. W czwartek idę do chirurga, który mnie operował, zobaczymy co powie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam wszystkich. Może ktoś poleci mi dobrego chirurga w Lublinie.Mam 15 letniego syna z problemem torbieli pilonidalnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Złośniczka
Do Czytojaczytoty i co Ci powiedział chirurg ? mi się poprawiło - stan zapalny zwalczyłam, zastanawiam się tylko na jak długo bo okresowo powraca :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Czytojaczytoty
Do Złośniczka: byłam dziś u chirurga, który mnie operował i stwierdził, że dziura się od spodu ładnie goi, ale na zewnątrz jest za daleko i trzeba szyć. Więc dziś prawie na żywca (niby było małe znieczulenie - ale nie pomogło) byłam szyta. Trzy szwy na trzy tygodnie i zobaczymy co dalej.... pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam gdzie w małopolsce znajduje sie klinika w której wycinają to draństwo chodzi mi oto żeby w tym samym dniu wrucić do domu bo cholernie boje sie szpitali :/. Proszę o odpowiedz. Z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 88_zaniepokojony88_88
Witam wszystkich :) Chciałem się zapytać o "wspólnego wroga". Moja historia rozpoczęła się w 2010 roku (sierpień), kiedy pojawił się guz na kości ogonowej i pojawiła się ropa, która po ok. 2 tygodniowym leczeniu ustała (tabletki, maści). Do dnia dzisiejszego nic się nie dzieje z torbielą, już się przyzwyczaiłem do niej. Bardzo uważam na torbiel, tzn. nie moczę "guza" i bardzo dbam o higienę miejsca w którym występuje torbiel. Jedyną wadą jaką dostrzegam to brak możliwości m.in. pływania i ciągłe monitorowanie tego guza. Obecnie guz nie jest duży, są 2 otwory i nic się nie sączy. Nic się do tej pory z nią nie dzieje. Niestety, ale nie mogę sobie pozwolić na ponad 2 miesięczne leczenie (związane z wykonywanym zawodem). Pytanie czy jest sens udawać się na operację? (lekarz twierdzi, że jest w super stanie i stwierdził, że jest "ładnie zasuszona") Ile faktycznie trwa rekonwalescencja(od operacji po możliwość normalnego funkcjonowania - prywatnego i zawodowego)? Może znacie i możecie polecić jakieś inne rozwiązania dotyczące usunięcia torbieli? Jeżeli znacie dobrego chirurga, to proszę o namiar, chętnie skorzystam :) adres mailowy: torbiel.pilonoidalna@wp.pl Pozdrawiam, Zaniepokojony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 88_zaniepokojony88_88
P.S. Chodzi o chirurga z Warszawy. Mail: torbiel.pilonoidalna@wp.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Czytojaczytoty
Operację miałam 10 sierpnia i do dnia dzisiejszego mam jeszcze niezagojoną dziurę długości 3 cm i nie wiem jak długo to jeszcze potrwa... gdybym wiedziała, jak to będzie, to na pewno bym się 2 razy zastanowiła. Słyszałam, że teraz zamiast operacji stosują naświetlanie, ale szczegółów nie znam. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kawowa55
Już kiedyś się tu wypowiadałam i mogę z czystym sumieniem polecić Szpitał Wojewódzki w Płocku. 9 listopada minął rok od mojej operacji i nic nie wraca nic nie boli. Rana zagoiła się od 9 listopada do świąt bożego nardzoenia a w okolicach 10 grudnia już mogłam siadac chodzić itd. Miałam zszywaną ranę. Ordynator mi powiedział że to nie ma znaczenia czy zszywane czy zostawiane to samoistnego gojenia się...problem polega na tym że trzeba wszystko dokładnie wyciąć. jesli sie wytnie to nawet po zszyciu rany nic nie wróci. Odpukac tak jest na razie w moim przypadku. a żeby wszystkie przetoki usunac trzeba zrobic wlew markerowy czy cos zeby sie wszystkie uwidocznily. i tyle. w szpitalu bylam 3 dni lacznie. ogolnie caly ten czas to byla trauma ale nie zaluje. Wrocilam na studia i wszystko jest ok. nie musze sie juz martwic ze mnie zlapie np na wakacjach. a wczesniej zwlekalam lecząc to antybiotykami np clindamycyną. Naprawde Polecam Płock. i nie martwcie się. Z perspektywy czasu myslę ze warto było byc uziemionym na 1,5 miesiaca mimo wszystko. A tlumaczenie ze nie moge pozwolic sobie na leczenie z racji zawodu jest smieszne :) komplikacje moga byc powazne bo torbiel moze dojsc az do odbytu. Praca jest wazniejsza od zdrowia? chyba zartujecie. Albo nie zdajecie sobie sprawy ze w tym przypadku czas to Wasz wrog. Ja musialam zrezygnowac na 2 miesiace ze studiow prawniczych i z pracy i udalo sie wszystko pogodzic. A teraz juz prawie o wszystkim zapomnialam. Wchodze co jakis czas czas na to forum a poddstron coraz wiecej i mam nadzieje ze ze ktos wyciaga jakąś nauke z tego co my tu piszemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czyjatez
czy torbiel wlosową widac na zewnatrz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Torbaczka
Do czyjatez: tak, widoczny i wyczuwalny pod palcami jest guzek. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość atram30
U mnie nie było go widac w ogole bo był 2cm pod skórą ( lekarz powiedział ze sam napewno by sie nie wybił), czułam go za to bardzo jak siadałam i chciałam sie oprzeć!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość qwertasdf
Witam Właśnie jestem po drugiej operacji, goi się całkiem nieźle. Zacznę jednak od początku. Wielkiego sińca widziałem przez 2 lata, w końcu jednak zaczęło mi to dziadostwo wypływać na zewnątrz. Gdy bolało jak cholera i nie mogłem już siadać do auta, poszedłem do lekarza. Jeśli Was to spotkało, nie czekajcie, nie bójcie się, każdy dzień zwłoki to dłuższe gojenie się rany. Najważniejsze jest, żeby lekarz zostawił ranę do ziarninowania, to daje największą skuteczność. Niestety, moja torbiel była tak cholernie duża, że lekarz stwierdził, że to jedna z większych jakie operował, nie dało rady wyciąć wszystkiego z dużym marginesem, bo by mi się dupsko rozpadło. Tak węc po operacji w maju, miałem drugą przed 1 listopada. Bardzo polecam inwestowanie w opatrunki ze srebrem, znacznie przyśpieszają gojenie się ran, Nie życzę nikomu tego gówna, strasznie ciężko się tego pozbyć. Jeśli Was to spotkało - nie czekajcie, działajcie od razu, Mogę polecić Jacka Chołdernego z Szamotuł. Zdiagnozował mnie odpowiednio nawet nie widząc rany, w trakcie rozmowy telefonicznej. Jedyny jego minus to to, że ma uprzedzenia do studentów (po prostu ich nie lubi xD). Zdrowiejcie szybko i na stałe, mam nadzieję, że po rundzie drugiej torbiel zostanie na stałe znokautowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość qwertasdf
I chciałbym podziękować za udzielanie się ludzi w tym temacie. Przekonało mnie to, że trzeba w końcu działać i że to samo mi nie przejdzie. DZIĘKI WAM :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam, mam 31 lat, operacje na torbiel włosową miałem w poniedziałek 26 listopada w szpitalu w tomaszowie maz. rane mam otwartą, ok 7 cm dlugości, 7 cm głębokości, ma się goić przez ziarninowanie, już prawie 2 tygodnie od operacji a rana nadal nie ziarninuje, jest czysta, żadnych wycieków, na gazikach widać jedynie trochę krwi, opatrunki mam 3 razy na dzień i 3 razy na dzień nasiadówki, rano- wyjęcie gazików z rany, nasiadówka w azulanie, oczyszczenie rany sola fizjologiczna, psikanie oseniseptem, wkładanie gazików jałowych nasaczonych oceniseptem -2 sztuki i na to gaza jalowa i lepiec, po poludniu- wyjecie gazikow, nasiadówka z soli kuchennej, i opatrunek jak wyzej, wieczorem- wyjecie gazikow, nasiadowka z nadmanganianu potasu i opatrunek nie wiem ile sie to bedzie goilo ale mam nadzieje ze niedluzej jak 2 miesiace, mam pytanie do tych ktorzy mieli rane otwarta- jak długo mam czekac na ziarnine?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×