Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

minimonia

MAJ 2008 - kto już o tym wie?

Polecane posty

Witaj Sylus3. Peletka cieszę sie że wszysko dobrze, mnie jutro czeka wizyta, też sie trochę boje i nie mogę sie doczekać. To maja przepowiednia sie nie sprawdziła, bo miał być chłopak, ale córy też gratuluje. Może skoro mamy ten sam termin to u mnie też córka bedzie... Ale po sile kopniaków i ich czestości to sądze że będzie chłopczyk, mąż też tak cały czas mówi. Może jutro przestaniemy sie juz domyślać. Żurkowa też tobie pogratulowac muszę córy, coraz więcej z nas wie co im bocian przyniesie ha ha Niedługo będziemy musiały zliczyć jaka płeć bedzie dominowała w maju!!!!! Pozdrowienia dla wszystkich pa 👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sysunia,miło cie widziec po długiej nieobecnosci. wpadaj częsciej do nas :) moje małe coś dzis leniwe... nie rusza si e :( wczoraj i przedwczoraj szalał, a dzis jakaś cisza. magmal, mi czsami krwawią dziąsła, ale minimalnie, więc nic poza mniejszym naciskiem szczoteczki nie robię. żurkowa, ja tez mam dzis wieczorem 3d :) obalam mit potwornej glukozy- nic strasznego. zwykła, mocno posłodzona woda. fakt ze trzeba być na czczo, ale wodę pić mozna wiec wystarczy na badaniu poprosić dodatkowy kubeczek i sobie rozcieńczac tą glukoze, zeby nie była az tak słodka. cytrynkę też mozna, ja zrobiłam sobie lemoniadę.byłam głodna jak pies, bo wstałam koło 5 rano, pierwsze pobranie miałam o 8.30, kolejne po godzinie i po 2. lemoniadka trochę zapełniła żołądek. grzybiara, myslę ze płec na tym etapie widać juz na każdym usg, o ile maluch zechce pokazac. moja kolezanka kilka dni temu urodziła córke, na każdej wizycie miała usg a do samego konca nie wiedziała co urodzi- tak się bestia kryła :) peletka, ułozenie dziecka w tej chwili chyba nie ma zadnego znaczenia, przecież ma on takm tyle miejsca ze robi fikołki, wiec i jego połozenie się zmienia często. witam nowe kolezanki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzieki wam :) Ja zobaczę jak z finansami po świetach :) .Jak mnie bedzie stać to zrobie 3D ;) Bo mąż bardzo chce mieć nagrane na płytke :):):) ❤️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mini ja tez tak mysle jak ty wiec na razie luz.Martwic sie bede dopiero w marcu jak sie nic nie zmieni.Dzieki za rady co do glukozy chyba bede musiała ja rozcienczyc i przegryzc cytrynka -no coz czego sie dla dziecka nie zrobi. Ide do pracy dzis wczesniej bo usze jeszcze jeden prezent dokupic i zakupy zrobic.do wieczorka .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co do poznania płci. Pocieszę trochę niektóre dziewczyny. Moja znajoma ma 3 chłopców w domu i zaszła w ciążę po raz 4. Bardzo chciała dziewusię - pojechała do różnych lekarzy i wszędzie powiedzieli, że na 101% dziewczynka. Ze względu na wiek miała zaplanowana cesarkę i uszykowała różowe ubranka i różowy kocyk - no i gin wyciągnął dzidzię i mówi do niej, ale zdrowy chłopak. A ona na to, że przecież miała być dziewczynka, a gin jej powiedział, że dzidzia miała strasznie podwinięte i przylepione jąderka, że nie było ich widać. 🌼 Teraz się cieszy, że ma zdrowego chłopaka. Także ja tak do końca nie będę wierzyć lekarzom :D Trzeba poczekać i wtedy dopiero dowiemy się na 100%. 🌼 Ale Wam tu zanudziłam. Dzisiaj byłam na zakupach. Mam już wszystie prezenty, tylko mężowi muszę cosik dokupić i muszę papieru trochę dokupić. ❤️ Pozdrawiam Was przedświątecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja w poprzedniej ciąży dowiedziałam sie w 7 mies dopiero :) ale cały czas podchodziłam sceptycznie żeby sie nie rozczarować .Ale sprawdziło sie :) Tym razem tez tak podejde.Chce wiedziec :) ale troche rezerwy zostawiam :) ❤️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzybiara, u mnie też mąż naciskał na 3d :) faceci lubią takie bajery :) dobrze ze tesciowie nam sfinansowali ta atrakcje, bo obecnie jedziemy juz na karcie kredytowej :( puściłam małemu muzykę i zaczął tanczyc :) to niech on sobie skacze, a ja lece robić obiadek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobitki, czy wszystkie ruchy dziecka są dla was przyjemne? wszystkie kolezanki mi mówiły jakie to cudowne uczucie, niepowtarzalne itp, ze teraz jest super, a dopiero w pozniejszych miesiącach bedzie trochę bolało. mi nie wszystkie ruchy sprawiają przyjemność. mały- z tego co się orientuję- siedzi dosyć nisko, i jak mi czasami dowali w pęcherz to az mnie skręca ( o ile to pęcherz) czy jakby kopał w łożysko to też boli? bo mam je nisko umiejscowione, własnie w okolicach tych niemiłych kopniaków. jak jest u was? sama czysta euforia przy każdym ruchu czy tak jak u mnie,ze nie zawsze skaczę z radości jak mały zatanczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Minimonia mi bólu nie sprawiają te kopniaki, ale czasem są dość mocne i jak leże to aż czasem podskocze, tak trochę sie ich czasem wystrasze. To zalezy może od siły dziecka, moja bratowa miała bardzo delikatne te ruchy i bardzo rzadko, ja mam często i o dość dużej sile. Ale cieszę sie z nich, choć na początku były dużo delikatniejsze❤️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
U mnie w zaleznosci od dnia - czasem ruchy dzidzi sa slabsze, rzadsze, a czasami sie wierci bardzo (np. wczoraj). Sadze, ze one daja nam radosc i pewnosc, ze z dzieckiem jest wszystko dobrze. Dla mnie sa takim milym pierwszym kontaktem ze mna. Czy trzeba je odbierac w kategorii mile? Zalezy, gdzie kopnie i z jaka sila:-) Ogolnie - wole, zeby byly te kopniaczki, choc nieraz jak z nienacka sie pojawia, to tez podskocze do gory:-) Buzki mamom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jutro mam usg i się trochę stresuje co to będzie. Oby wszystko było dobrze, bo to już prawie półmetek. ❤️ Od ostatniej wizyty przytyłam ponad 1,5 kg a to nawet nie 3 tygodnie minęły. Idę jak burza z tą wagą, brzuch mi się taki duuuużżży zrobił. Ciekawe jak ja będę w maju wyglądać, aż strach pomyśleć. A o poruszaniu się wolę nie myśleć, bo już teraz mam mały problem z podniesieniem się z łóżka. Apetyt mi dopisuje, zachcianki różne, a przede wszystkim słodycze chociaż staram sie ograniczać z takimi rzeczami no ale czasem nie wytrzymuje. Na święta dużo nie sprzątam, boję się żeby mi sie coś nie stało więc ograniczam się do powierzchownych porządków. Teraz muszę dbać o maleństwo, na porządki przyjdzie pora. 👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzybiara33, no więc jak szłam na pierwsze USG to nie podejrzewałam, że coś może być nie tak, myślałam że skoro jestem młoda i mam już dwójkę zdrowych dzieci, to i tym razem wszystko musi być w porządku. A tu lekarz po wykonaniu USG kazał mi jak najszybciej iść do ginekologa. Ja na USG chodzę do szpitala, a do ginekologa do przychodni, więc pytam tego lekarza wykonującego USG, czy coś jest niewporządku z dzieckiem, a ten konował powiedział, że on to jest tylko od wykonania USG, a resztę to mi już mój ginekolog wytłumaczy. Zdenerwowałam się porządnie, łzy jakoś same napłynęły mi do oczu. Na szczęście z wcześniejszych ciąż znałam już ordynatora, on mi wytłumaczył, że USG jest takim badaniem przesiewowym, aby wykryć, gdy coś jest nie tak, ale mam się nie przejmować, bo to narazie tylko podejrzenie. Dostałam skierowanie na badania genetyczne do Bydgoszczy. Tam miałam zrobiony test potrójny, który wyszedł dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pierwsze dziecko:Zaczynasz nosić ciążowe ciuchy jak tylko ginekolog potwierdzi ciążę. Drugie dziecko:Nosisz normalne ciuchy jak najdłużej się da. Trzecie dziecko: Twoje ciuchy ciążowe STAJĄ się Twoimi normalnymi ciuchami. _____________________________________________________ PRZYGOTOWANIE DO PORODU: Pierwsze dziecko:Z namaszczeniem ćwiczysz oddechy. Drugie dziecko: Pieprzysz oddechy, bo ostatnim razem nie przyniosły żadnego skutku. Trzecie dziecko: Prosisz o znieczulenie w 8. miesiącu ciąży. ______________________________________________________ CIUSZKI DZIECIĘCE: Pierwsze dziecko ierzesz nawet nowe ciuszki w Cypisku w 90 stopniach, koordynujesz je kolorystycznie i składasz równiutko w kosteczkę. Drugie dziecko: Wyrzucasz tylko te najbardziej usyfione i pierzesz ze swoimi ubraniami. Trzecie dziecko: A niby czemu chłopcy nie mogą nosić różowego? ______________________________________________________ PŁACZ: Pierwsze dziecko:Wyciągasz dziecko z łóżeczka jak tylko piśnie. Drugie dziecko: Wyciągasz dziecko tylko wtedy, kiedy istnieje niebezpieczeństwo, że jego wrzask obudzi starsze dziecko. Trzecie dziecko: Uczysz swoje pierwsze dziecko jak nakręcać grające zabawki w łóżeczku. ______________________________________________________ GDY UPADNIE SMOCZEK: Pierwsze dziecko: Wygotowujesz po powrocie do domu. Drugie dziecko: Polewasz sokiem z butelki i wsadzasz mu do buzi. Trzecie dziecko: Wycierasz w swoje spodnie i wsadzasz mu do buzi. ______________________________________________________ PRZEWIJANIE: Pierwsze dziecko:Zmieniasz pieluchę co godzinę, niezależnie czy brudna czy czysta. Drugie dziecko: Zmieniasz pieluchę co 2-3 godziny, w zależności od potrzeby. Trzecie dziecko: Starasz się zmieniać pieluchę zanim otoczenie poskarży się na smród, bądź pielucha zwisa dziecku poniżej kolan. ______________________________________________________ ZAJĘCIA: Pierwsze dziecko:Bierzesz dziecko na basen, plac zabaw, spacerek, do zoo, do teatrzyku itp. Drugie dziecko: Bierzesz dziecko na spacer. Trzecie dziecko: Bierzesz dziecko do supermarketu i pralni chemicznej. ______________________________________________________ TWOJE WYJŚCIA: Pierwsze dziecko:Zanim wsiądziesz do samochodu, trzy razy dzwonisz do opiekunki. Drugie dziecko: W drzwiach podajesz opiekunce numer swojej komórki. Trzecie dziecko: Mówisz opiekunce, że ma dzwonić tylko jeśli pojawi się krew. ______________________________________________________ W DOMU: Pierwsze dziecko:Godzinami gapisz się na swoje dzieciątko. Drugie dziecko: Spoglądasz na swoje dziecko, aby upewnić się, że starsze go nie dusi i nie wkłada mu palca do oka. Trzecie dziecko: Kryjesz się przed własnymi dziećmi. ______________________________________________________ POŁKNIĘCIE MONETY: Pierwsze dziecko:Wzywasz pogotowie i domagasz się prześwietlenia. Drugie dziecko: Czekasz aż wysra. Trzecie dziecko: Odejmujesz mu z kieszonkowego. WNUKI: Nagroda od Pana Boga za nie zamordowanie własnych dzieci....)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aha na tym pierwszym USG, NT czyli przezierność karkowa wyszło mi 2,4. A niestety podwyższone NT, może świadczyć o Zespole Downa. Co prawda norma jest do 2,5; ale właśnie na tej podstawie zostałam skierowana na badania genetyczne. Tak jak pisałam test potrójny, wyszedł dobrze, ryzyko, że dziecko może być chore niskie, zaledwie 1:3400. Niestety ten lekarz zasiał we mnie ziarno niepewności, czy na pewno dziecko jest zdrowe. Do końca ciąży martwiłabym się czy wszystko jest OK, dlatego zdecydowałam się na amniopunkcję, żeby w pełni móc cieszyć się ciążą. Wiedziałam, że na wynik czeka się, aż 4 tygodnie. Tylko, że minęło już 5 tygodni, a wyniku ciągle nie ma. Dopiszcie mnie do tabelki: mam 23 lata, ostatnią @ 25.07, termin porodu 01.05, jestem z Grudziądza, płeć mam nadzieję, że córka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość klopotliwe pytanie
jestem w 21 tygodniu.. dzis rano pod przysznicem z przerazeniem zobaczylam, ze moje piersi "wezbraly" czyms mlekopodobnym, wlasciwie sutki, byly bialawe, twarde i lekko zdeformowane :( pod wplywem cieplej wody i masazu zmiekly i to "mleko" rozeszlo sie jakos :) co to bylo ?? o malo nie zemdlalam jak to zobaczylam :( czy to mozliwe, ze poniewaz wczoraj przewialo mnie sporo to jest rezultat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie umiem odpowiedziec na powyzsze pytanie -mysle ze to przygotwanie sie piersi do karmienia i moze sie tak zdarzyc jak poiszesz. Co do mojej plci to raczej sie nie zmieni bo wargi sromowe były nader wyrazne na usg i nic tam wiecej nie majdało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no to jestem po usg :) piekny, zdrowy i duży chłopiec, juz na 100 %. strasznie się chwalił swoim siusiakiem, za to buzi pokazac nie chciał za bardzo, na twarzy miał rece, nogi i pępowine. w pewnym momencie tak się powyginał ze kolana miał na nosie, a stópki za głową :D. łożysko poszło do góry wiec juz nie ma zagrozenia ze bedzie przodujące. no i termin z usg mi wyszedł na 30.04, wiec jestem taką kwietniową majówką :) pozniej albo jutro wkleje fotke jak mi sie uda. dziewczynom z warszawy moge polecic doktora, bardzo fajny pan, i fajne badanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylus jak ci test potrojny wyszedl ok to on jest dokladniejszy od tej przeziernosci, tak stwierdzil moj sasiad gin .On jest wiekowy bo ma 44 lata i ma mloda zone 30 lat i urodziła im sie corka w lipcu dlatego pytałam go jakie badania robil i on powiedział ze tylko 3-test bo jest wiarygodny a przeziernosc to bajer i trzeba dobrze to umiec odczytac a to i tak nie jest wiarygodne wiec głowa do góry bedzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byłam wczoraj na tym usg 3D - trówymiarowym. Bardzo szczegółowe, bardzo fajne i uważam ze nie jest to taki bajer - jak niektóryz sądzą,…bo oglądanie twarzyczki to był moment a reszta to szczegółowe badanie, z dzieckiem jest wszystko dobrze Okazało się ze to chłopak, lekarz kilkakrotnie pokazywał nam, co ma między nogami:)), Bo nie mogliśmy uwierzyć, bo dzień wcześniej się dowiedzieliśmy się że to dziewczynka na 90%, ale ta lekarka nie była za bardzo pewna poza tym mówiła ze pępowina jej miedzy nogi wchodzi poza tym sprzęt był dużo gorszy (nie robił zbliżeń) a tam jak na dłoni wszystko było widać. Dziecko jest bardzo duże, bo mam 585 g…..powiedział ze jak tak będzie rosół to będzie miał 5 kg….z mojej strony to duże dzieci się rodziły, 4 czy 4,5 kg wiec w sumie na, po kim być duży, mogole powiedział ze ciąża będzie duża Mam bardzo fajny filmik z całego badania 30-40 minut. Widać jak dzidzia pije wodę. Tak łapczywie. Na 21.02 tez się umówiliśmy niech zbada jeszcze raz, gdyby cos było nie tak wiele rzeczy da się leczyć przez brzuch matki, bo po narodzinach jest już za późno…wiec niby to kosztuje, ale przecież to na cale zycie dziecka wiec uważam ze warto. A tu daję LINKI do fotek synka:)) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c5021a206098af08.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6ab913447f6001a1.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/49f1d621bd95e79a.html :)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć dziewczyny !!!!!!1 dawno mnie nie było, więc witam wszystkie nowe i pozdrawiam calutką resztę. u mnie to już 18sty tydzień, ogólnie czuję się lepiej , bo odzyskałam całkiem energie i zasuwam teraz jak ten mały samochodzik, az się dziwia ludzie że w babka w ciąży może taka szybka być - a co to my kaleki jesteśmy czy chore? no nie? jeśłi chodzi o mdłości to zostały mi tylko poranne i wieczorne - ale za to codzinnie dają o sobie znac i to dosc mocno - i tym właśnie różni się ta ciaża od poprzednie. w pierwszej z końcem 3 miesiąca skończyły się wszystkie dolegliwośći a teraz to już nie wiem - może tak bęzie do końca... strasznie się cieszę, że dużo z was dowiedziało się ostatnio co tam w brzuszku nosi - ja musze czekać do 22 tygodnia - wtedy idę na usg. brzuszek skoczył mi w przeciągu kilku dni nieźle - w obcisłych bluzkach już widać : ) jeśli chodzi o bóle brzucha i pleców to ja tez to mam, prawie codziennie wioeczorem a brzuch boli nawet w nocy, ale to normalka więc nie ma się czym martwić. jedna z was pytała o pirsi w 21 tygodniu - nie martw się i nie przerażaj. piersi przygotowują się do karmienia i już teraz tworzą się kanaliki mleczne i powstaje tzw siara ( najcenniejszy pokarm dla dziecka zaraz po urodzeniu). w ciąży w miarę jej rozwoju na brodawkach mozesz zobaczyc takie malutkie białożółte kropeczki jakby zaschniętego mleka - to właśnie siara, która może już do połowy ciaży sączyć się delikatnie z piersi np przy ucisku. jak byłam w pierwszej ciąży to od 6 miesiaća nagle w nocy zaczęłam budzić się z mokrą koszulką w okolicach piersi - pobiegłam do lekarza i powiedział mi dokłądnie to samo co ja teraz poniżęj. także nie am się czym martwić - taki objaw oznacza że z twoją ciażą jak najbardziej wszytsko w porządku. dziewczynki poszalałam trochę i zamówiałm sobie na allegro 7 bluzeczek ciążowychw sumie z przesyłką zapłaciłam 114zł - taniocha !!! teraz czekam az przyjdą bo chcę się w świeta wystroić. mój maluszek po okresie szaleństwa teraz się trochę uspokoił ale zwykle czyję go po lewej stronie brzucha - jedni mówią że to na chłpca inni na dziewczynkę a ja wam powiem, że to moim zdaniem bzdura jakaś - jaki wpływ na płeć to może mieć. któraś z was tez pisała że pewnie bezie chłopak bo kopie bardzo mocno i intensywnie - to ja wam powiem że tak bardzo bardzo mocno (aż do bólu - mojego) kopała moja córcia jak chodziłam z nia w ciąży - uwierzcie dziewuszki tez moga być silne i charakterne : ) narazie uciekam pozdrawiam was cieplutko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hey dziewczyny bylam wczoraj u dok na 100% chlopak:) a 3D nic nie wyszlo bo maly niechcial buzi pokazac:( caly czas mial rece przed buzia.... Zato zdrowy wrzystko tak jak ma byc.... Dostalam 3 zjecia a jedno z nich to te 100% chlopak hihi Juz 22 tydzien, 430 gramm i 22cm duzy... Zobaczymy czy 3D pözniej zrobie jakos juz ochoty niemam bo napewno pöjde i znowu nic nie bedzie widac:( A maly skacze jak niewiem od rana do wieczora, czasami ma 1 dzien przerwy, ale ju sie do tego przyzwyczailam... No nic lece bo musze do pracy. Wczoraj podpisalam przedluzenie roboty, no nic bede jeszcze 2 miesiace dluzej robic ale mi sie niechce ale co zobic pieniadze sie przydadza.... Milego dnia czesc...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej, ledwo zyje, zabralam sie za porzadki ale to juz ponad moje sily, jak tylko sie wysile to male kopie, to juz 21 tydzien, a mnie dalej mdli ech, w ogole to ledwo chodze moje plecy nie daja mi zyc, bylam w czoraj na usg, okazalo sie ze mam lozysko umiejscowione na tylnej scianie macicy i bole plecy od tej pory beda mi towarzyszyc:( co bedzie dalej, lekarz mnie pocieszyl ze to minie....po porodzie...haha ale smieszne, jak ja mam lzy w oczach przy kazdym schyleniu:( plci dalej nie znam, z reszta nie wiem czy chce znac , moze pozniej sie dowiem, w sumie chyba wolalabym chlopca , tzn wiecie nie zebym wolala jakos tak samo wychodzi ze co mysle o malenstwie to jak o chlopcu, ale jak bedzie dziewczynka to pekne z dumy, oby tylko bylo zdrowe, a was tez cos boli czy tylko ja taka wrazliwa, zgaga tez mnie dobija :( ale pocieszam sie ze swieta za pasem, jutro ubieram choinke i inne takie ozdoby swiateczne porobie, dekoracje bo mam fiola na tym p[unkcie:) pozdrawiam 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
co za dzien dzisiaj senny, tez tak macie? spalam do 11, potem od 13 do 15, godzina czuwania i znów 2 godz snu... gorzej niz noworodek chyba :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja za ten test potrójny nic nie płaciłam, bo miałam na niego skierowanie od gina. Ale Ty Grzybiara nie musisz się tym przejmować, bo u Ciebie widocznie nie było takiej potrzeby. Nie pisałam wcześniej, bo Wy się wszystkie cieszycie, a ja tak nie dokońa. I nie chciałam Wam na topiku humoru psuć, ale teraz święta i już nie wytrzymałam, bo byłam pewna, że na święta będę mogła już się z rodzinką radosną wiadomością podzielić, a tu klapa. Na 99% myślę, że moja dzidziunia jest zdrowa, już nawet trochę ciuszków kupiłam, ale ten 1% mimo wszystko strasznie mnie stresuję. Za amniopunkcję też nic nie płaciłam, to był mój wybór, że ją wykonałam. Teraz nie wiem, czy dobrze zrobiłam, bo to trwa tyle czasu, już ponad 5 tygodni czekam i tylko nie potrzebnie się stresuję. Amniopunkcję wykonuję si ę wtedy, gdy ryzyko wychodzące z badania krwi jest większe niż 1:250. Ja nie musiałam, bo u mnie było 1:3400, ale zrobiłam ją, bo chciałam mieć pewność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×