Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość luna-luluna

KWIECIEŃ 2009

Polecane posty

Gość stokrotka1234
hugosia ja mojemu synkowi daję raz dziennie Bebiko 1 HA. Przeważnie podaje na noc. Wydaje mi się, że Malutki po nim lepiej śpi. I już po długim weekendzie. Pogoda nie dopisała. Ale ten tydzień ma być już słoneczny więc czekają nas Dziewczynki spacerki z dzidziusiami:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KASIA mój Mateuszek własnie jutro skonczy 2 miesiące waży 6200 gram :)(w sumie dziś bo zanim skonczyłam pisac posta mineła POŁNOC) Masz racje inne dzieciaczki mają o wiele gorzej!!! Mati tez mial 10 pkt i własnie nie mogłam zrozumiec dlaczego musiało sie cos przydazyc...i oczywiscie OBWINAIANIE SIEBIE...i pytanie \"CO JA ROBILAM ŹLE???\" naszczescie teraz jest juz coraz lepiej i niedługo mam nadzije bedzie całkiem OK :] Mały spi smacznie ja popijam drinka...i zamiast isc spac buszuje po necie!!! EHHH :( Ale uciekam bo w nocy znow pobudka mnie czeka...przecież bo \"Pan i Władca\"wstaje do pracy=czyli do małego nie wstaje :)a ja owszem w koncu jestem \"WYLEŻANA\" Takze DOBRANOOOOOOC :*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Nie odzywalam sie przez caly weekend bo na sobote pojechalismy do tesciow a wczoraj spedzilismy caly czas nad morzem - pogoda byla po prostu fantastyczna. Maja z twojego Mateuszka to juz duzy chlopczyk :-) Co do Mateuszka problemow to napewno nie powinnas sie o nie obwiniac. Dalas mu schronienie na 9mc w najbardziej wygodnym miejscu na swiecie a teraz robisz wszystko zeby mu bylo dobrze i zeby czul ze jest kochany 🌻 Moja Olivia dzisiaj obchodzi swoje pierwsze swieto a mianowice imieninki :-) Czy wasze pociechy tez juz mialy imieniny? Dzisiaj odwiedza nas dziewczyna ktora bedzie sie opiekowac Olivia jak ja wroce do pracy. Mam nadzieje ze sie polubia :-) A wy co zrobicie z dzieciaczkami jak wrocicie do pracy? Zycze milego dzionka 1000 caluskow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moni-k
Witajcie! Weekend u teściów na wsi nieudany, okropna pogoda, ale dzisiaj jest już całkiem ładnie. Mam nadzieje, że prawdziwe lato nas w tym roku nie ominie. Aleksandro pytałaś o coś na katar, my używaliśmy Fenistil krople doustne- zmniejszaja obrzęk śluzówki + sól morska + wyciaganie kataru z noska aspiratorem np. frida + wysokie ułozenie dziecka podczas snu czyli trzeba mu podłozyć jakąs poduche w kształcie klina. Wszyskie te zabiegi warto stosować bo kazdy po trochu pomaga, a katar dla maluszka to najcięzsza choroba. Moja mała tez układa główke w jedną stronę, żadne blokady w postaci wałeczków z pieluch itp. nie pomagaja bo jest tak silna że sie poprostu odsuwa i dalej leży jak sobie lubi. Byłam u neurologa wiex wiem, że nie jest to zaden poważny przykurcz i nie zlecił nam ćwiczeń. Mam nadzieję, że mała sama sobie z tym poradzi. Zatkany kanalik się udroznił dzięki intensywnym masażom oczka - polecam. No i kolki - Zuzka ma jakby coraz mocniejsze boleści, stosuje BioGaia + herbatka koperkowa i niewiele to pomaga. Mała ma juz 7 tygodni, waży 5700. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość stokrotka1234
MaJa - napisałaś że popijasz drinka, więc nie karmisz piersią? Pytam bo sama mam ogromną ochotę na lampkę wina a karmię piersią więc jeszcze kilka miesięcy muszę jeszcze poczekać. alexandraa - właśnie miałam zadać to samo pytanie czyli co robicie ze swoimi dzieciaczkami po powrocie do pracy. Ja mam problem - rodzice daleko a na żłobek się nie zdecyduje. Niania to też problematyczna sprawa. A jeśli chodzi o imieninki to mój maluszek już obchodził 05.06 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HEJKA :) Moja bestyjka ŚPI :)ja jem wreszcie sniadanko pralka konczy prac tylko sie naczynia SAME umyć nie chciały... :D Biore sie zaraz za sprztanie i obiadek jakis... :/ ALEKSANDRA dziekuje za miłe słowa :* odrazu mi sie LŻEJ zrobiło :) i odpowiadam na pytania: 1.NIE KARMIE PIERSIA!!!(karmiłam tylko miesiac niestety nie dalo sie dłuzej...miałam problemy z prawa piersia mały nie chciał ze niej jesc...z drugiej sobie nie pojadał!!!PŁAKAŁ ON I PŁAKAŁAM JA!!!połozna kazała dac butle...maly sie uspokoił był grzeczny nie płakał dlatego dostałam Bromergon i przestałam karmic i teraz jest o wiele lepiej :) Moge go zostawic z mama bez problemów z odciaganiem...i wogole :) No i moge sie napic :) A Mati ładnie przybiera na wadze i jest ZDROWIUSIENKI :D 2.Ja ide na wychowawczy jesli oczywiscie moj pracodawca na to wyrazi zgode :) I szczerze mowiac nawet nie myslałam co bym mogła z małym zrobic gdybym jednak wrociła!!!! 3.imieninki mateuszek bedzie dopiero obchodził-21 wrzesnia :) A narazie dzis KONCZY 2 MIESIĄCE :) NOOOOOOO to uciekam do \"obowiązków żony i matki \" Miłego dnia dziewczyny :*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc Nie wysłało mi wcześniejszego posta 😠 Ja nadal karmię pirsią i mam nadzieję, ze w najbliższej przyszłości nadal tak będzie. Razem z Lenką jesteśmy zadowolone z takiego obrotu sprawy. Dzięcie rośnie jak na drożdzach, a ja mieszczę się już w przedciążowe ciuchy:D Wekend minął szybko i w zasadzie tylko w sobote pogoda popsuła nam plany, ale to nawet i lepiej, bo dzięki temu zrobiliśmy przemeblowanie w domku ;) Ja nie muszę się zastanawiać jeszcze co zrobię z Lenką po powrocie do pracy, bo pracy nie mam. Chcę z nią posiedzieć w domku przynajmniej do roku czasu, a później zacząć szukać. A jak znajdę to dziadkowie z nią zostaną ;) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc Ale dzisiaj pustki na naszym forum :-( Moni-k dzieki za rade :-) My dzisiaj pojechalysmy z mala do mojej pracy bo mialam troche rzeczy do zabrania z biura. Kazdy sie w niej zakochal i pokolei nosil na rekach :-) Nasza Olivka zrobila furore :-) Dziewczynki czy wy sie tez bardziej pocicie niz przed ciaza? Dla mnie najgorsze sa nocki. Po prostu jak sie rano budze to jestem zlana zimnym potem (dodatkowo ma nie przyjemny zapach) Wyglada na to ze Olivia ma juz unormowane pory karmienia w nocy. Zasypia miedzy 9 a 10 budzi sie kolo 2.30 zjada butle i od razu zasypia a potem budzi sie 6.30 - 7. Jestem po prostu w siodmym niebie bo i ja sie w koncu wysypiam. A jak z tym u was? Caluski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość stokrotka1234
alexandra - wzmożone pocenie się po porodzie jest podobno sprawą normalną. U mnie przeszło tak mniej więcej w 4 tygodnie po porodzie. A ze spaniem różnie u nas tzn. mały budzi się czasem raz, czasem dwa razy w nocy, a czasem nie budzi się wcale. Ogólnie jest bardzo dobrze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alexandraa, Stokrotka, bardzo się cieszę, że Wasze dzieciaczki tak ładnie śpią :D U nas tez jest z tym super. Przeważnie Lenka budzi się koło 3 w nocy, a później koło 8 rano, a dziś to ja obudziłam się między 2 a 3, a malutka spała w najlepsze. Obudziła się po 5, tak więc nie mogę narzekać, kochane mam dzieciątko :D I oby tak dalej :D Hmm miałam się o coś zapytać, ale zapomniałam :O Pozdrawiam 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam nocna porą!!! Ostatnio jakoś nie mam ciągle czasu ale juz poczytałam i moge napisać... Otóż od soboty dałam małemu raz dziennie butelkę, żeby zobaczyć jak zareaguje bo pod koniec tygodnia czeka mnie ważny wyjaz służbowy prawie na cały dzien, wiec musze go zostawić z babcią i przyzwyczaic do butelki, ale jak narazie reszta karmień jest piersią, myślałąm że jak dam mu butelke to bedzie dłużej spał ale okazuje się ze spi tak samo jak na piersi,,, Wakacje juz zaklepane w Bukowinie tatrzańskiej, a wy gdzieś jedziecie? Jutro mam nadzieje napisze więcej... Dobranoc...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No Kochane to jestescie szczesciary:( mój Miłosz zasypia około 22-giej i pierwsze noce picie około 1 szej potem 3 i 5 i od 6:30 już wsypany i luzik...tylko ja padam na twarz a że niechce wciskać mu butli to męcze sie i wstaje:) Uparłam się że będe karmic piersia i mam skutki:( Co to pocenia sie to jak najbardziej u mnie to samo:( więc to chyba norma po porodzie:( Kolki u nas nadal i od jakiegos czasu pięknie gaworzymy sobie Ogólnie poza nockami jest ok.Pozdrawiamy pa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc laseczki U nas pogoda sie skiepscila i to tak totalnie - caly czas leje - wiec wyglada na to ze dzien spedzimy w domku :-( Basiunia kurcze ale ty musisz byc niewyspana - no ale coz zalety maciezynstwa :-) No to wyglada na to ze to pocenie to norma - a myslalam ze to tylko ja. Co do wakacji to ja poprostu przylatuje do Polski odwiedzic rodzinke i znajomych :-) Juz sie nie moge doczekac bo ostatni raz bylam we wrzesniu. Kurcze nawet nie wiecie jak sie stesknilam za starymi miejscami :-) A zreszta musze pokazac Olivi kraj z ktorego pochodzi mamusia :-) no i w koncu musi poznac wszystkich krewnych. Caluski i milego dzionka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Jakiś zastuj mamy na forum... U nas pogoda fantastyczna, wiec sporo czasu spedzamy na podwórku. penie inne dziewczyny tez... Od wczoraj mama moja przychodzi na 2,3 godzinki aby opiekować się Kamilkiem, ja w tym czasie jade do pracy i załatwiam sprawy które już mocno narosły... Jutro wyjeżdzam na prawie cały dzień tez sprawy służbowe, Jak jestem w domu to mały dostaje tylko moja pierś a jak mnie nie ma to raz dziennie butelke, i narazie jest ok pije wszystko... Mamy jeden dzień spokoju jeden troche wiecej płakania, ale nocki sa ok wiec nie ma co narzekać... Aleksandra pytała co z dzidziusiem po powrocie do pracy, ja mam eleastyczny czas pracy , wiec mama bedzie przychodzić na kilka godzinek do małego, jak bedzie troszke większy bede go do niej woziła, rodzice mieszkają nie daleko wiec nie bedzie problemu... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kamisia82
czesc dziewczynki, mam pytanko do mamusiek karmiacych piersia: czy wasze maluchy maja zaparcia??? moja mala od kilku dni ma problemy z zalatwianiem sie. prezy sie i nic z tego nie wynika. karmie tylko piersia. czasem potrafi nie zalatwiac sie 3 dni!!!! jest placz krzyk i az serce boli. jak im pomagacie jesli maja zaparcia????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamisia podobno przy karmieniu piersią to norma, ze dzieci rzadko robia kupkę, albo odwrotnie, robią po każdym karmieniu. Ale jeśli dziecko ma zaparcia to faktycznie trzeba mu ulżyć. Nie wiem czy pijesz herbatki laktacyjne, które działają gazopędnie na maleństwa. Polecam, bo koleżanka właśnie tak pomagała dziecku. U mnie kupka jest praktycznie po każdym karmieniu, więc nie narzekamy, choć ostatnio zjadłam pieczarkową i córcia płakała, mlesio jej nie smakowało, ale dałysmy radę i teraz jest całkiem dobrze. Dziewczynki jak Wasze starsz pociechy po zakończeniu roku szkolnego? Ja jestem mega dumna z synka :D:D:D A i z córci też, bo została z babcia, jak byłam w szkole i była bardzo grzeczna :D Nawet w nocy odciągnełam pokarm, ale okazało się, ze nie było potrzeby karmienia jej w międzyczasie. U nas pogoda znów się skiepściła :( I podobno cały weekend ma być taki :( Jej mam nadzieję, że jednak pogoda w wakacje dopisze. Pozdrawiam 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc Laseczki Cos to nasze forum zamiera :-( Musze sie wam pochwalic - w koncu wczoraj kupilam lampe do naszego pokoju - nawet nie wiecie jaka jestem szczesliwa gdyz probowalam cos kupic przez ostatnie kilka miesiecy i nic mi w oko nie wpadlo - az do wczoraj :-) Macie jakies plany na weekend? My jedziemy na kilka godzinek do kumpeli ktora mieszka nad samym morzem - ma domek na plazy. MOze mi sie uda troche opalic a i Olivia pobedzie na super swiezym i dobroczynnym powietrzu 🌻 Oprocz tego w koncu znalezlismy samochod ktory chcemy kupic i jedziemy go dzisiaj obejrzec. Namowilam mojego M na terenowke bo wygodniej bedzie mi mala wkladac i wyjmowac a i wiecej miejsca bedzie na wozek i szpargaly w bagazniku w porownaniu do mojej renowki ktora teraz jezdze. No dobrze dziewczynki to ja zmykam szykowac nas na nasz wypad- no przedewszystkim mojego maluszka. Nie zdawalam sobie sprawy z tego ze jak ma sie dziecko to zawsze sie ze soba ciaga 1000 rzeczy :-) np butelki, mleczko, kocyki, zabawki itd. WIec zycze udanej soboty caluski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam U nas deszczowo i zimno brr... aż nie che się wierzyć że to już czerwiec i wakacje... Wczoraj starsza córka otrzymała pierwszy raz świadectwo było bardzo dumna, bo zdobyła wiele nagród... Ja wczoraj poraz pierwszy zostawiłam maluszka na cały dzień z moją mama wszystko poszło dobrze, a mleczko odciągnełam i podałam mu na kolacje ... zreszta wczoraj bardzo mało piłam aby nie robił się dużo pokarmu ... Aleksandra fajnie że kupiłaś tą lampe w końcu... Pozdrawiam wszystkich i życze miłego weekendu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam w ten pochmurny poranek :-( Dziewczynki wyglada na to ze nasze forum umiera - piszcie piszcie piszcie :-) Mamusiu no powinnas byc dumna i blada. Starsza pociecha przynosi super swiadectwo do domku :-) a najmlodsza zostaje bez mamusi na caly dzionek :-) Dzisiaj ide z Olivia na rutynowa kontrole i zapisac ja na szczepienia 6 w 1, ktore bedzie miala jak skonczy dwa miesiace. Wczoraj zwazylam mojego klocuszka i nie moglam uwierzyc - wazy bagatela 5700g a ma dopiero 7 tyg. Jejku mam malego paczuszka :-). Ale tez strasznie sie wydluzyla z 51-52 po porodzie do 59cm. Piszcie jak tam wasze malenstwa :-) Dobra musze konczyc bo mala sie obudzila napisze jeszcze potem. Caluski i milego dzionka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć Alexandraa masz rację coś nam forum zamiera, ale to pewnie dlatego, ze teraz każda z nas jest zaabsorbowana dzieciaczkami. Pięknie Ci córeczka rośnie :D My jutro idziemy na szczepienie. A dziś mam zadzwonic do okulisty odwołać zabieg. Nie dam jej na udrażnianie kanalików. Masujemy oczka i jest poprawa. Co prawda nikidy jeszcze jej oczka łzawią i ropieją, ale wolę jej nadal masować niż pozwolic na taki ból. Brrr pogoda paskudna. Co to za wakacje? Zal mi dzieciaków. Pozdrawiam i życzę miłego dnia 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam No fakt mało piszemy... U nas tez pogoda fatalna... Aleksandra twój mała to duża dziewczynka jest u mnie Kamilek waży mniej ale za to jest długi.... Apetyt ma dobry wiec nie narzekamy, męczy jeszcze go brzuszek ale nie jest żle ważne że w nocy śpi ładnie... Zmykam bo mam dużo zajęć a mały spi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No to super ze nasze pociechy dobrze sie rozwijaja i rosna w sile :-) Bobasku bardzo sie ciesze ze jest nadzieje ze twoja Lenka uniknie zabiegu. A jak tam jej gabaryty? Mamusiu no to z twojego syncia to bedzie koszykasz 🌻 Olivia wlasnie zasypia na swoim lezaczku...wiec w koncu bede miala chwile dla siebie. Caluskia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mareneu1
Słuchajcie babeczki, moje dziecko chyba się "zepsuło". Ma 9 tygodni i od trzech karmień butelką nie odbekuje. Wasze też tak mają? Czy dziecko musi odbekiwać po jedzeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie dziewczyny!! Obecnie jestesmy na etapie dokarmiania Bebilonem. Mała mniej płacze widocznie juz nie starczal jej cycus. W zaszla srode bylam u lekarza bo juz nie mogalm ciagle plakała. Tak jak na poczatku ładnie przybierala na wadze tak od 3 tyg. przybrala tylko 20 dkg. Widocznie moje mleko jest chude przynajmniej tak mi sie wydaje bo skoro nie przybiera na wadze to pewnie jakis powod musi byc. Ale ogolnie moja Paulinka to niestety płaczek :( mam nadzieje ze z tego wyrosnie. W lipcu bedziemy mieli chrzciny wiec musze rozejrzec sie za jakas restauracja. Kupilam mate edukacyjna i Paulince bardzo sie podoba mnie tez bo pare minut mam spokój od jej płaczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość stokrotka1234
mareneu - wydaje mi się, że nie po każdym jedzeniu musi się dziecku odbić. Podobno jeśli przez ok.5 min ppo jedzeniu dzidziusiowi się nie odbije w pozycji pionowej to można założyć, że "nie najadło się wraz z mlekiem powietrza" i można dziecko spokojnie położyć. alexandraa - zazdroszczę pobytu nad morzem. My też wybieramy się nad morze w wakacje ale czekamy na ładniejszą pogodę. No i mamy ciut dalej niż Ty na wybrzeże, tzn. 500 km :) Dziewczynki czy u Was po porodzie organizm wrócił już do normy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć Ale fajnie, dziewczynki się odezwały :D Oj zazdroszczę Wam morza, ja niestety nigdzie się nie wybieram, tzn w planach mamy wyjazd do koleżanki, ale jeszcze musimy dogadać szczegóły i nie jest to wyjazd nad morze. Alexandraa moja Lenka będziesz już miała ciut ponad 5kg i jakieś 60/61cm. Jestem z tego powodu bardzo zadowolona, bo jak się urodziła to była taką drobinką. Nadal jest na cycu i z tego też się baaaaardzo cieszę :D W porównaniu do Twojej córeczki i innych topikowych dzieciaczków to moja córusia nadl jest malusia, ale to pewnie po mamusi :) Za to apetyt ma po tatusiu :) Hmmm wydaje mi się, ze po poporodzie mój organizm wrócił do normy. Brzuchol juz nie boli, czuje się ok. Tylko zaczęło się już koszmarne wypadanie włosów. Aha jak w ciaży nie miałam ani jednego rozstępu to teraz mam kilka na biodrach. Wiedziałam, ze tak będzie, zaczne chudnąć to i rozstępy się pojawią, tak było po pierwszej ciaży i tak jest teraz. A jak u Was wygląda sprawa z żylakami? Macie jakieś, bo ja niestety mam :( Ale to geny. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam. Ale rzadko pisze, az mi wstyd. U nas wszystko OK, karmie piersia. Mala ma 9,5 tygodnia, w 8 tygodniu mialam \"kryzys mleczny\" jak to nazwala pediatra. Jest to moment kiedy dziecko zaczyna wiecej sie domagac a piersi jeszcze nie nadazaja. (miedzy 8 a 10 tyg). Dawalam jej NAN HA przez 3 dni (dokarmianie tak po 60 ml dzienie) a potem jak piersi ruszyly to.... mam inny problem. Z prawej piersi tak mi mleko tryska wrecz, ze mala sie krztusi. Nie pomaga odciagniecie czesci mleka bo to \"tryskanie\" wywolane jest przez ssanie dziecka nawet jak piers jest do polowy oprozniona. Efekt jest taki, ze zaczelam z prawej sciagac wa lewa karmie. Jakas paranoja:-) Kolek nie ma, przesypia noce do 5 rano a potem po nakarmieniu spi jeszcze do 8. Smoczka nie uzywamy W sierpniu mamy miec zabieg udrazniania kanalika lzowego. Chociaz mam mieszane uczucia. Podobno w innych krajach wstrzymuja sie do 1 roku zycia. Czy ma ktos ten problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zasmarkanamama
hej kobietki ;] Dzis 23.czerwca. Mój synek kończy dziś 3 miesiące. Dobrze sie rozwija, gada sobie po swojemu, smieje sie... pogodny bardzo jest ;] Bylismy w szpitalu kiedy mial 4 tygodnie ale wszystko juz wraca do normy. Wczoraj pierwszy raz smial sie tak jak w tej reklamie BOBOVITY te dzieciaczki. Nie karmie juz piersia bo Fabian ma nietolerancje laktozy i podaje mu NUTRAMIGEN. Szczepienia ida pelna para, bylismy juz na pierwszych dawnach PNEUMOKOKI I ROTA. ;D Teraz wlasnie sie budzi na jedzonko. je co 5 godzin po 150 ml. ;D W nocy budzi sie raz ;D Pozdrawiam i buzi dla maluszkow ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lilka moja Lenka miała miec zabieg udrażniania kanalików 26 czerwca, ale dziś zadzwoniłam i odwołałam. Masuje jej kanaliki i widać poprawę, poza tym wkrapiam kilka kropel soli fizjologicznej i przemywam oczka herbatą. Masuj, moze uda Ci się udrożnić. Powodzenia Wczoraj jakiś zryw był na forum :) Oby częściej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×