Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kahata

Torbiel pod zębem

Polecane posty

Gość stały bywalec u stomatologa
Nie ma sprawy ;) na wszelki wypadek jednak, żeby wykluczyć inne ewentualności, warto wykonać zdjęcie rtg. Masz taką możliwość w większości gabinetów stomatologicznych. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bojuch
mam pytanie -czy jest inna możliwość żeby pozbyć się torbieli niż cięcie chirurgiczne???bo mam stracha i wolałabym ominąć chirurga...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiesz co lepiej nie lekceważyć i się przełamać... ja zaniedbałam zwykłą dziurę w zębie i mam takie komplikacje ,że szok a co dopiero torbiele, ropnie i inne... :( też się boję no ale cóż... staram się myśleć o tym jaka dumna z siebie będę kiedy będzie już po wszystkim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam ja miałam wczoraj zabieg usunięcia torbieli nad górną 1 Torbiel była bardzo duża jak stwierdził stomatolog Zabieg trwał ok 30 min nic nie bolało koszt 350 zł Dzisiaj bardzo spuchłam mimo okładów z lodu , nic mnie dzisiaj nie boli Czy może mi ktoś powiedzieć jak długo utrzyma się opuchlizna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość stały bywalec u stomatologa
Kasiulku - na to pytanie nikt Ci nie jest w stanie odpowiedzieć - nawet chirurg, który wykonywał zabieg... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość spuchlak
Witam. Mam torbiel pod dolną siódemką z prawej strony. Idę jutro na rwanie. Przez tą torbiel tak napuchłem że czułem jak bym miał piłkę tenisową w szyi. Od miesiąca na antybiotyku jestem żeby puchło. Skąd to się bierze. Tragedia jakaś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aniaania..
jestem przerażona tym co tu piszecie... miałam wykrytą torbiel jakiś czas temu... Ale nikt mi jej nie chce usunąć. Dentystki w moim mieście twierdzą że sama się wchłonie bo niby ta torbiel nie ma charakterystycznej otoczki także nie jest torbielą. Zrobiły mi się różne grudki, wypukłości na dolnym podniebieniu od tego i jakoś to znikać nie chce. Mam im wierzyć czy biec czym prędzej gdzieś indziej?? Może wypowie się też jakiś fachowiec:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość intrada
Poczytałam Miłe Panie i właśnie jestem po ekstrakcji trzonowca. Pomijam cenę prywatnie, ale torbiel jest niebezpieczna, nawet jesli sie wchłonie to zatruwa organizm Jedyna rada usunąć, poniewaz torbiel wraca jak bumerang

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Słuchajcie. Należy odróżnić torbiel od zmiany okołowierzchołkowej. Torbiel to w zasadzie resekcja (odcięcie) wierzchołka korzenia, lub usunięcie zeba/korzenia wraz z wyłyżeczkowaniem. Zwykle nie jest to nic skomplikowanego, chyba, że duży ząb ze skomplikowanymi korzeniami albo dawno leczonymi kanałowo. Wtedy często takie korzenie się kruszą, są trudniejsze. Ale to nie wasze zmartwienie tylko lekarza. Wy jesteście znieczuleni i jest wam niewygodnie najwyżej. Zmiana okołowierzchołkowa jest leczona kanałowo. Jest to leczenie warunkowe - czyli uda się albo i nie. Jeśli pójdziecie do dobrego endodonty to się może udać. Jeśli nie - ząb idzie do kosza. Zmiany okołowierzchołkowe można pomylić torbielą na zdjęciu. Chociaż czasem torbieli nie widać. Żeby powstała jednak torbiel to potrzeba troszkę czasu. Nie ma się co martwić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość atek
Właśnie wróciłem od stomatologa, kiedyś inna pani stomatolog założyła mi plombe, tak, że po tygodniu cały ząb się rozleciał... Został korzeń, ale jak wiadomo strach nie pozwalał na jego usunięcie :) Jak się dzisiaj dowiedziałem ile chorób można od tego mieć, to aż mi się głupio zrobiło... Stomatolog korzeń usunął a pod nią znalazł właśnie torbiel... Na jej temat także dostałem mały wykład i... doszedłem do wniosku, że naprawdę nie warto bać się i uciekać, bo przed naszą "głupotą" nie uciekniemy, a prędzej czy później jakieś choróbsko bez sensu nas dopadnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Magda-P
ja też dzisiaj byłam do usunięcia korzenia górnego trzonowca--- kompletnie zepsutego na moje własne życzenie (dentofobia, której nareszcie się pozbyłam). Na korzeniu była torbiel, po obu stronach-- i NIC nie bolało. Uff :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dżulka
Miałam torbiel (ona jest rodzaju żeńskiego na moje oko) nad górną dwójką, a w zasadzie między dwójką a trójką. Objawiła się 3 tygodnie przed moim ślubem ogromnym bólem zęba w nocy, a potem wieczorem i w nocy i po południu i w nocy. Ponieważ ślub zbliża się wielkimi krokami postanowiłam ciąć. Wielu lekarzy mówiło, żeby nie ciąć tylko przeleczyć kanałowo, ale mówiąc o tym, używali wyrażenia, że na tym etapie nie należy ciąć. Nie chciałam dzielić tego na etapy i nie znałam nikogo, komu by torbiel kanałowo wyleczono, zawsze tylko próbowano. Więc postanowiłam nie dzielić tego na etapy. Jestem 3 dni po zabiegu resekcji. Nic nie bolało, czułam tylko uciśki. Chirurg, który wykonywał zabieg, powiedział, że torbiel była ogromna i nadal nie ma gwarancji na uratowanie zęba. W przyszłym tygodniu idę na zdjęcie szwów, to dopytam, jakie są szanse i dlaczego i kiedy ew. ząb mi wypadnie. Zastanawiam się, jak tego uniknąć - rozumiem, że torbiel najczęściej jest kolejnym etapem po zmianach okołowierzchołkowych (które jeszcze można leczyć kanałowo), a które pojawiają się najczęściej przy źle zaleczonych zębach. U mnie w dwójce była jakaś trefna plomba z 96 roku i 15 lat mój ząb umierał, a ja nic nie czułam. Czy dobrze myślę, że wyleczone zęby co roku trzeba prześwietlać RTG? Może wtedy byłyby szanse na zapobiegnięcie cięcia? Cięcie nie boli, ale na 3 dni (na razie) wyłączyło mnie z życia, pracy i załatwiania ślubnych spraw. O cenie nie wspomnę, bo to było robione prywatnie i raczej byłą to wielokrotność powyżej wspomnianych, może przez to, że razem z wypełnieniem sztuczną kością, która ma stymulować zrastanie się kości. Teraz czekam, aż opuchlizna zejdzie, żeby nie przespraszyć gości na ślubie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość prezd 18
ja tydzien przed 18 urodzinami , zaczal bolec mnie zab , lewa 5 , dentysta od razu rozwiercil zaba tam caly w prochnicy;/ kazal mi przyjsc za 2 dni na usuniecie, i takw swoje urodziny wyladaowlam bez dolnej 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość notitsverygood
A ja miałam rok temu torbiel pod 7, strasznie zapuchłam , ból był nie do wytrzymania. Lekarz zaproponował leczenie - ale miały odbyć bardzo daleko od mojego miejsca zamieszkania , i po roku dojazdów i męczarni miał zdecydować , czy ząb jest do zamknięcia - czy do usunięcia. Więc w sumie nie miałam żadnej pewności , skuteczności tego leczenia. A trzeba to przyznać - nie jest ono tanie. Po roku okazało się , że torbiel "przesiała bakterie" na kolejnego zęba. Z tym jednak jest trochę lepiej , ponieważ został wykryty w początkowym etapie i narazie jestem w trakcie leczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość notisverygood
W tym problem, że nie chcę usuwać. Nie mam nawet 18 lat a nie mam już dolnej 7. Jeżeli usunę jeszcze 6 , to będzie to ogromna dziura ! Dowiedziałam się jednak , że w 6 są bardzo duże zmiany i ząb jest do usunęcia... Mimo to podjełam sie leczenia w Warszawie. Dowiedziałam się też , że zmiany są już przy dolnej 5 i górnej 2... Może to choroba genetyczna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość martuśka22
witam miesiąc temu miałam usunięty ząb 5 chodziłam na wizyty z 6razy do stomatolog raz dała mi przez tydzień antybiotyk przestałam go brac i znów pojechałam bo mnie dziasło bolało no ale ona powiedziała ze sie goi no ale byłam u niej wczoraj zrobiła mi rtg i okazało się ze mam torbiel no i jutro bedę miała zabieg strasznie sie boje modle sie o to zeby tylko wszystko dobrze poszło:(:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość asia2223
U mnie dzisiaj własnie wyrwano zeba z torbielem i powiem ze nic nie boli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Oczywiście że
przeglądam ten topik i ręce mi opadają.Nie żywię pretensji do autorów postów ale do poziomu wiedzy i umiejętności tzw.stomatologów.Ostatnią przygodę z torbielem miałem rok tenu.Zrobił się w okolicy zęba posiadającego na sobie koronkę.Okazało się że ten ząb mający nasadzoną koronkę trzeba leczyć kanałowo.Torbiel rozrastał się w szybkim tempie w stronę oka.Osiągnął naprawdę duży rozmiar.Decyzja stomatologa-rozpoczęcie leczenia zęba i ingerencja chirurgiczna w torbiel.,czyli znieczulenie i rżnięcie dziąsła i powyżej dziąsła ponieważ dochodził do oka.Oczywiście jakiś antybiotyk,jakieś lekarstwo w ząb i następna wizyta.Okazało się że torbiel był wyjątkowo zjadliwy.Podczas następnej wizyty znowu była potrzebna ingerencja skalpelem w ustach.Na szczęście po tym zabiegu i następnej porcji antybiotyków udało się uratować tego zęba.Piszę o tym bo nie rozumiem dlaczego torbiel ma oznaczać ekstrakcję zęba?To zależy od lekarza.Ja swoje zęby mam pod opieką znajomej dentystki i mógłbym tu opisywać różne swoje przygody z zębami ,nawet bardziej drastyczne.Nie chcę tutaj uprawiać kryptoreklamy ale jest to chyba najelegantsza przychodnia w Warszawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Oczywiście że
wracając do bardziej drastycznych ,zębowych historii. Byłem 8 lat temu na wczasach na Sri Lance.W którymś momencie czułem ból w paszczęce,lokalizowany w okolicy górnej 4.Równocześnie czułem wypływ ropy.Myślałem że to jakaś przetoka,czy torbiel.Rozebrałem nożyk do golenia i ciąłem sobie to dziąsło płucząc równocześnie whiskaczem.Nie pomogło.Po powrocie udałem się do tej znajomej dentystki.Ona ,po znieczuleniu,przerżnęła mi to dziąsło.Okazało się że zaczęła gnić kość szczękowa.W związku z tym musiała wyskrobać kość szczękową z tej tkanki gnilnej.Następnie w ten ubytek kości wcisnęła coś podobnego do kaszy mannej/niby sztuczna kość/Na koniec powiedziała mi:Marek ja takie coś robiłam pierwszt raz w życiu. Będąc tym królikiem doświadczalnym jestem szczęśliwym posiadaczem zębów.Do dzisiaj posiadam te o których pisałem.Niestety nowe nie chcą rosnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość renat44
ja dzisiaqj skonczylam historie z gorna 5 , mialam ja leczona z dw alata temu kanalowo , jednak zrobila sie torbiel dzisiaj byalam u dentysty myslalam ze boli mnie 6 a tu sie okazlo ze torbiel w 5 a do tego 6 do kanalowki ,dentysta usunal 5 , teraz mam jeszcze waciki w dziascle , jestem trochenapuchnieta i i dziwnie sei czuje bez 5 ;/ a jeszcze czeka mnie leczenie 6 ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość resekcja
Miałam torbiel na podniebieniu (górna dwójka) od ponad roku. Co jakiś czas zbierała się tam ropa, było to dość uciążliwe. Teraz jestem kilka dni po resekcji zęba, podobno torbiel była tak duża,że nie można było inaczej. Trzeba było wszczepić sztuczną kość, na razie wszystko się ładnie goi. Mam tylko nadzieję, że całą torbiel wycieli i nie będzie trzeba tego powtarzać. Jeśli ktoś ma problem z torbielą to niech nie zwleka tylko szybko zacznie działać, żeby potem nie zrobiło się z tego coś gorszego. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość res FT
witam.Czy to jest torbiel która własnie się powstała z płynu który do niedawna miałem nagromadzony pod skórą pod nosem i bolało pod naciskiem? Teraz zaczyna się zbierać w jeden punkt nad dziąsłem nad zębem 2 prawa górna. Czy to jest torbiel?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość notisverygood
Nie jestem pewna , w moim przypadku torbiel była ukryta i nie była widoczna , jedynie przy mocnym odchyleniu głowy widoczny był guz. Jednak jeżeli Cię boli , to lepiej nie zwlekaj , uciekaj do stomatologa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość res FT
to była tylko afta,po szczotkowaniu zębów,ale pojawiła się 2 tygodnie po i szybko znikła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MARCISZONKA
czesc stwierdzono u mnie torbiel na dolnej szczęce pod dwiema 1 i jedną 2 z lewej strony wszystkie 3 zeby mam leczone kanałowo zażywam mase antybiotyków...ale strasznie puchnę. Uuuu szkoda ze nie widzicie mojej brody wygląda jak zielone jabłuszko XD no a tak na serio to wcale nie jest mi do smiechu Boje sie ze te zeby (po pozytywnym usunięciu torbiela) mi poprostu wypadną (jak będę cos jeść ) .. mimo iz kanałowe podobno nie powinny wypasc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość iskierkax
Witam!! Słuchajcie, ja mam torbiel pod górną piątką,wczoraj udałam się na chirurgię i lekarz powiedział mi,żeby leczyć, nie chciał usuwać. Kazał mi leczyć go kanałowo. Zapisałam się prywatnie na wtorek i lekarka póki co kazał mi brać leki przeciwzapalne a później zobaczy co da sie zrobić. Boję się.. a najbardziej późniejszych ewentualnych powikłań....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość notisverygood
Nie bójcie się :) Na tyle postów , które tu przeczytałam ( i na własnym doświadczeniu ) wiem , że powikłania tu praktycznie nie występują , lub występują bardzo znikome :) Ja właśnie szczęśliwie zakończyłam zabawę z trzema torbielami , w tym tylko jeden ząb usunięty ( ale to też z powodu braku kompetencji i wiedzy lekarza na ten temat ). Tak więc naprawdę , nie jest to tragedią , trzymam za Was kciuki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Halo,to ja...
Bardzo zapuchłam od zęba, który był leczony kanałowo 5 lat temu. Poszłam do dentysty, dostałam antybiotyk. Po tygodniu kiedy opuchlizna zeszła wróciłam na fotel z przetoką nad tym zębem. Wylało się tamtędy sporo ropy. Dentysta rozwiercił bok zęba i zostawił otwarty, by reszta mogła spłynąć. Po niedzieli ma założyć mi tam opatrunek, by przekonać się, czy zamknięcie dziury spowoduje nawrót stanu zapalnego...Jeśli tak się stanie ząb zostanie usunięty, gdyż pod nim może być torbiel. Czy to możliwe by jej nie było widać na zdjęciu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krystynkaL
raczej wiadać na zdjęciach torbiele, ale nie martw się na zapas, stomatolodzy zwykle wiedzą, co robić, żeby było jak najlepiej. życze zdrowia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zosia11
witajcie - mam pytanko - w dolnej szczęce z boku zauważyłam guzek, odczuwam ból o różnym nasileniu, trochę odrętwiały chwilami język,ból czasami promieniuje w okolice końca szczęki dolej,wspomnę że nie mam już tam od 2 lat zębów.Co o tym sądzicie ,co to może być - torbiel czy może jakiś nowotwór. Przy usuwaniu tej 5,pamiętam ,stomatolog miał problem z usuwaniem korzeni,kruszył,wyłamywał,przecinał,wiele wtedy wycierpiałam - a tu znowu problem. Proszę poradżcie co o tym myślicie.proszę o odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×