Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

zadaniazmatematyki

dzisiaj znowu rozwiążę zadania z matematyki

Polecane posty

x = 4y/ (y-1) x=4 * y/(y-1) tutaj 4y zamieniłam po prostu na 4 * y wyciagając 4 przed ułamek x=4 * (y-1+1)/(y-1) tutaj zrobiłam tak by w liczniku otrzymać dokłądnie to samo co w mianowniku czyli y-1 ale musiałam dopisać +1 żeby mi się wszystko zgadzało y=(y-1)+1=y-1+1 a tutaj nie powinno się dzielić y-1 przez y+1??? Kurde no nas zawsze uczyli ze tak to się robi ale no ja się nie znam.... a czemu przez y+1 ? skoro w mianowniku masz y-1 zatem dzielimy przez y-1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z tego wynika że x^ + h^ = 7^ i (8-x)^ + h^ = 9^ a ty napisałaś (8-x)^2 + h^2 = 7^2 czyli chyba odwrotnie...?? x^2 + h^2 = 9^2 rzeczywiście wpisałam odwrotnie przez przypadek ale rozwiązanie jest dobre, tylko przy takim rozwiązaniu należy za x uznać kawałek od ramienia 9 a za 8-x uznac kawałek od ramienia 7 :P po prostu nie miałam przed sobą rysunku i naopak sobie opisałam odcinki :P ale rozwiązanie poza tą małą zmianą oznaczenia jest dobre ;) pisząc tutaj niestety mogą się zdarzać małe błędy bo człowiek spośród tylu literek i liczb nieraz coś źle kliknie albo popatrzy nietak wybacz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dłuższa przekątna trapezu prostokątnego zawiera się w dwusiecznej kąta ostrego trapezu i tworzy z krótszym ramieniem kąt o mierze 60 stopni. Oblicz pole i obwód tego trapezu jeśli dłuższe ramię ma 10 cm długości. http://www.pieski_shih_tzu.republika.pl/trapez4.jpg popatrz na pierwszy rysunek dłuższa przekątna trapezy tworzy z krótszym ramieniem kąt 60stopni więc w tym trójkącie prostokątnym mamy jeszcze kąt 30stopni dłuższa przekątna jest dwusieczną kąta więc po drugiej stronie tej dwusiecznej również mamy kąt 30stopni c=10cm teraz patrz na drugi rysunek mamy tam trójkąt o kątach 30 60 i 90stopnia korzystamy z własności trójkąta o kątach 30,60 i 90 znamy bok długości 2k 2k=10 k=5 k to bok naprzeciwko kata 30stopni czyli na rysunku x x=5 cm h jest to bok długości x pierw3 h=5pierw3 teraz rysunek trzeci mamy znowu trójkąt o kątach 30, 60 i 90 stopni znamy bok naprzeciwko kąta 30 stopni czyli bok 5pierw3 jest to bok z własności k k=5pierw3 a z własności tego trójkąta jest równe k pierw3 a=5pierw3 * pierw3=15 teraz pozostaje jeszcze do obliczenia b b=a-x b=15-5=10 Obw = 15+10+5pierw3 + 10=35+5pierw3 P = (a+b)/2 * h P=(15+10)/2 * 5pierw3=62,5pierw3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja67
dziękuje buziaczki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a czy mogę obliczyć boki tego trójkąta z funkcji trygonometrycznych zamiast własności trójkąta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oczywiście możesz skorzystać z funkcji trygonometrycznych ;) z własności trójkąta o kątach 30, 60 i 90stopni wiemy, ze taki trójkat ma boki k, k pierw3, 2k jak np znamy bok odpowiadający 2k i jest on równy 10 to wtedy 2k=10 k=5 a gdy znamy bok odpowiadający k i jest on równy 5pierw3 to wtedy k=5pierw3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja mam zadania ...
i sle na maila bo sa rysunki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja mam zadania ...
ok:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lolcik1777777
Narysuj równoległobok ABCD oraz jego obraz w jednokładności o środku A i skali k=3 oraz w jednokładności o środku B i skali k=-2 To ma być wszystko na jednym rysunku najlepiej... jeśli możesz to zrób te rysunki w paincie i jeśli ci się chce bo właśnie zaczynamy to przerabiać a mnie w szkole nie było dłuższy czas a teraz za Chiny nie mogę tego pojąć.... :o Więc jeśli możesz to proszę dokładnie mi to objaśniaj.... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AnielaAniela
czesc mam zadania z tematu KULA pomoze mi ktos?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AnielaAniela
1) oblicz, ile razy zwiekszy sie pole powieszchni kuli, a ile razy jej objetosc , jezeli promien kuli wzrosnie: a)dwukrotnie b) trzykrotnie c) czterokrotnie 2) a) oblicz jakie pole powieszchni i objetosc kuli o srednicy szesc pierwiastkow z dwóch cm b) pole kola wielkiego kuli jest rowne 81pi cm kwadratowe. Oblicz pole powieszchni i objetosc tej kuli. 3) Sztabe srebra w ksztalcie prostopadloscianu o wymiarach 3cm X5cm X 12cm stopiono i odlano srebrna kule. oblicz dlugosc promienia tej kuli 4) Kulisty balon ma promien rowny 20cm. Po dopompowaniu powietrza promien balonu zwiakszyl sie o 5cm. O ole wzrosla objetosc balonu? b) Z kulistego balonu o promieniu rownum 20 cm spuszczono czesciowo powietrze. Promien balonu zmniejszyl sie o 5 cm. o ile zmalala objetosc balonu? 5) Srodki 2 sfer sa oddalone od siebie 20cm, ich promienie sa rowne odpowiednio: r1 = 16cm i r2 = 12cm, oblicz dlugosc okregu bedacego czescia wspolna obu tych sfer. 6)Kule o promieniu 6 cm przecieto plaszczyzna, ktorej odleglosc od srodka kuli jest rowna 3cm. oblicz objetosci otrzymanych czesci kuli. 7)Objetosc polkuli jest rowna 486 pi cm szesciennych. Oblicz odleglosc miedzy dwomanajbardziej oddalonymi od siebie punktami tej polkuli. 8) jaka jest najwieksza mozliwa objetosc szescianu zawartegow polkuli o promieniu R. 9) Prostopadloscian ma 8 krawedzi dlugosci x i 4 krawedzie dlugosci 2x. oblicz najwieksza mozliwa objetosc takiego prostopadloscianu, jesli jest on zawarty w polkuli o promieniu 15cm Ja wiem ze tego jest bardzo duzo :( ale bede wdzieczna za kazde zadanie ,z gory dziekuje z calego serduszka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AnielaAniela
prosze :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1) oblicz, ile razy zwiekszy sie pole powieszchni kuli, a ile razy jej objetosc , jezeli promien kuli wzrosnie: a)dwukrotnie b) trzykrotnie c) czterokrotnie jest tu mowa o powierzchni kuli oraz jej objętości, zapiszemy sobie odpowiednie wzory : P=4 pi r^2 V=4/3 pi r^3 a) promień zwiekszamy dwukrotnie czyli już nie mamy r ale teraz 2r czyli w miejsce r we wzorach podstawimy 2r i tak przekształcimy to by wiedzieć ile razy zwiększy się pole i objętość (P' i V' to będzie nowe pole i nowa objętość) P'=4 pi (2r)^2=4 pi * 4r^2=4 * 4pi r^2= 4P czyli pole zwiekszy się cztery raz V'=4/3 pi (2r)^3= 4/3 pi 8r^3=8 * 4/3 pi r^3=8V zwiększy się 8 razy pozostałe dwa podpunkty zrób identycznie oczywiście w b) zamiast r podstawiając 3r a w c) zamiast r podstawiając 3r w razie problemów pisz 2) a) oblicz jakie pole powieszchni i objetosc kuli o srednicy szesc pierwiastkow z dwóch cm d=6pierw2 cm mamy policzyć pole i objętość czyli zapiszemy sobie znowu wzory : P=4 pi r^2 V=4/3 pi r^3 jak widać do obu wzorów musimy znać promien,a znamy średnicę zatem promien musimy policzyć oczywiście powinnaś wiedzieć, że długość promienia jest to połowa długości średnicy czyli r=1/2 d r=1/2 * 6pierw2=3pierw2 znamy promień zatem możemy już wyliczać : P=4 pi r^2 P=4 pi (3pierw2)^2 P=4 pi * 18 P=72pi cm^2 V=4/3 pi r^3 V=4/3 pi (3pierw2)^3 V=4/3 pi * 54pierw2 V=72pierw2 cm^3 b) pole kola wielkiego kuli jest rowne 81pi cm kwadratowe. Oblicz pole powieszchni i objetosc tej kuli. mam nadzieję, że wiesz co to jest koło wielkie kuli, jest to największe koło jakie można wpisać w kulę pole jest równe 81pi cm^2 będę chciała obliczyć promień tego koła oczywiście skorzystam ze wzoru na pole koła : P=pi r^2 pi r^2=81 pi obie strony dzielę przez pi r^2=81 r=pierw(81) r=9 jest to także promien naszej kuli czyli znając promień kuli mogę obliczyć pole i objętość : P=4 pi r^2 P=4 pi 9^2=4pi * 81=314pi cm^2 V=4/3 pi r^3 V=4/3 pi 9^3=4/3 pi *729=972pi cm^3 3) Sztabe srebra w ksztalcie prostopadloscianu o wymiarach 3cm X5cm X 12cm stopiono i odlano srebrna kule. oblicz dlugosc promienia tej kuli jeśli coś topimy i robimy z tego zupełnie inny kształt to objętość tej substancji się nie zmienia policzę objętość prostopadłościanu : V=a * b * c a=3cm b=5cm c=12cm V= 3 * 5 * 12=180 cm^3 odlano kulę zatem wzór na objętość kuli : V=4/3 pi r^3 oczywiście wiadomo już ze objętość jest równa 180cm^2 czyli 4/3 pi r^3=180 obie strony dzielę przez 4 1/3 pi r^3=45 obie strony mnożę razy 3 pi r^3=135 obie strony dzielę przez pi r^3 = 135/pi r=pierw(135/pi) r=pierw(135) / pierw(pi) usuwam niewymierność : r=pierw(135pi^2) / pi 4) Kulisty balon ma promien rowny 20cm. Po dopompowaniu powietrza promien balonu zwiakszyl sie o 5cm. O ole wzrosla objetosc balonu? r=20cm promień po dopompowaniu zwiększył się o 5cm zatem teraz wynosi R=20+5=25cm chcę wiedzieć o ile zwiększyła się objętość balonu zatem policze objętość przed dopomopowaniem powietrza i po wzór : V=4/3 pi r^3 przed: V=4/3 pi 20^3=4/3 pi * 8000=32000/3 pi=10666 i 2/3 pi po : V=4/3 pi 25^3=4/3 pi * 15626=62500/3 pi =20 833 i 1/3 pi zatem zwiększyła się o : 20 833 1/3 pi - 10666 2/3 pi = 10166 2/3 pi cm^3 b) Z kulistego balonu o promieniu rownum 20 cm spuszczono czesciowo powietrze. Promien balonu zmniejszyl sie o 5 cm. o ile zmalala objetosc balonu? r=20cm spuszczono powietrze, promień zmniejszył sie o 5cm, zatem wynosi teraz : R=20-5=15cm mam znowu powiedzieć o ile zmalała objętość wzór : V=4/3 pi r^3 przed : V=4/3 pi * 20^3=10666 2/3 pi po : V=4/3 pi 15^3=4/3 pi *3375=4500pi zatem zmniejszyło się o : 10666 2/3 pi - 4500pi=6166 2/3 pi cm^3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AnielaAniela
mam czas do czwartku , byla bym Ci naprawde wdzieczna , spadles mi z nieba :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AnielaAniela
a co to P i V nie możesz szmato pisac jasniej? co za zryta ziomka :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AnielaAniela.
zaraz sie zmienie na czarno bo podszywacze dzialaja mi na nerwy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wyslalam
na meila z tym rysunkiem moj blad.... mogla bys teraz pomoc ? a i dziekuje!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aniela mam jedno pytanko, czy do pozostałych zadań masz może odpowiedzi? Postaram się je rozwiązać, tylko one są po prostu trudniejsze i wymagają rysunków i bardziej szczegółowych objaśnień i zapisów zatem to potrwa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AnielaAniela.
już jestem czarna :) 4 zadania szybko Ci to pozło jestem pod wrażeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×