Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

zadaniazmatematyki

dzisiaj znowu rozwiążę zadania z matematyki

Polecane posty

Gość rombox
Nie umię rozwiązać Pmóżcie (x-2y)do potęgi 3 - (x+2y)do potęgi 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie umię rozwiązać Pmóżcie (x-2y)do potęgi 3 - (x+2y)do potęgi 3 polecenie powinno brzmieć sprowadź do najprostrzej postaci (x-2y)^2 - (x+2y)^3= można to zrobić na dwa sposoby pierwszy to użycie wzorów (a-b)^3 oraz (a+b)^3 (x-2y)^3 - (x+2y)^3 = x^3 -3 * x^2 * 2y + 3 * x * (2y)^2 - (2y)^3 - [ x^3 + 3 * x^2 * 2y + 3 * x * (2y)^2 + (2y)^3 ]= x^3 - 6x^2y + 12xy^2 - 8y^3 - x^3- 6x^2y - 12xy^2 - 8y^3= =-12x^2y - 16y^3 drugi sposób to użycie wzoru a^3 - b^3 (x-2y)^3 - (x+2y)^3= [(x-2y)^2 + (x-2y)(x+2y) + (x+2y)^2]= (x-2y-x-2y)(x^2 - 4xy + 4y^2 +x^2 - 4y^2 + x^2 + 4xy + 4y^2)= (-4y)(3x^2 + 4y^2)= -12x^2y - 16y^3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mata27 cieszę się, że już rozumiesz ;) po prostu gdy inni tutaj trzymają się moich zasad w zapisie wiem od razu o co chodzi i mogę pomóc,a nie po parę razy dopytywać się co autor miał na myśli :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeśli ktoś będzie miał zadanie na poniedziałek prosze o napisanie go jak najszybciej, bo nigdy nie wiadomo czy napewno w niedzielę będe w domu ;) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do wyborów na przewodniczącego pewnego stowarzyszenia stanęło dwóch kandydatów. D.Krysicki uzyskał 30 głosów, a Z.Wackowski 20 głosów. Ile procent głosów uzyskał każdy z nich? O ile pkt procentowych wynik Krysickiego był wyższy od wyniku Wackowskiego? O ile procent głosów więcej uzyskał Krysicki? Prosze o Pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Szklanka wody jggk
prosze o pomoc w zad: Zad 1: Mamy dany równoległobok ABCD, o wierzchołkach: A=(-1,1) B=(2,-3) C=(5,1) a).Napisz równanie prostej AC b).Wyznacz punkt przecięcia przekątnych c).Wyznacz punkt D d).Oblicz obwód Zad 2: Mamy trójkąt ABC, o wierzchołkach A=(1,1) B=(-3,-2) C=(-1,4) a).Napisz równanie prostej AB b). Napisz równanie środkowej AD c).Napisz równanie prostej zawierającej wysokość, wychodzącą z wierzchołka C d).Oblicz obwód trójkąta ABC e).Napisz równanie prostej, równoległej do AB, przechodzącej przez punkt E=(2,-5). Tu mam wzory z tej lekcji: *na odcinek: |AB|= (XA-XB)^2 + (YA-YB)^2 i to wszytsko jest pod pierwiastkiem *na środek A=(XA,YA) B=(XB, YB) S=(XA+XB/2 , YA+YB/2) POMOCY! :*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam już wynik, ale nie wiem, czy poprawny. Proszę o pomoc. (3^-14)/(3^-2)^5= Rozwiąż układ równań metodą przeciwnych współczynników: {2x+4y=10 {3x-2y=-1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozwiąż układ równań metodą przeciwnych współczynników: {2x+4y=10 {3x-2y=-1 patrzymy, gdzie łatwiej uzyskac przeciwne współczynnik mamy 2x i 3x albo 4y i -2y widać, że łatwiej uzyskać przy y 2x+4y=10 3x-2y=-1 /* 2 2x+4y=10 6x-4y=-2 2x+6x=10-2 8x=8 /:8 x=1 2x+4y=10 2*1+4y=10 2+4y=10 4y=10-2 4y=8/:4 y=2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do wyborów na przewodniczącego pewnego stowarzyszenia stanęło dwóch kandydatów. D.Krysicki uzyskał 30 głosów, a Z.Wackowski 20 głosów. Ile procent głosów uzyskał każdy z nich? O ile pkt procentowych wynik Krysickiego był wyższy od wyniku Wackowskiego? O ile procent głosów więcej uzyskał Krysicki? Prosze o Pomoc Krysicki uzyskał 30głosów, a Wackowski uzyskał 20głosów czyli oddanych zostało razem 50 głosów Ile procent głosów uzyskał każdy z nich : Krysicki 30 - x 50 - 100% x=30 * 100% / 50 = 60% Wackowski : 100%-60%=40% O ile pkt procentowych wynik Krysickiego był wyższy od wyniku Wackowskiego? 60-40=20 o 20 punktów procentowych O ile procent głosów więcej uzyskał Krysicki? uzyskał więcej 10głosów 20 - 100% 10 - x x = 100% * 10/20 = 50% o 50% więcej niż Wackowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Szklanka wody jggk
a mogłabyś zrobić moje? Zad 1: Mamy dany równoległobok ABCD, o wierzchołkach: A=(-1,1) B=(2,-3) C=(5,1) a).Napisz równanie prostej AC b).Wyznacz punkt przecięcia przekątnych c).Wyznacz punkt D d).Oblicz obwód Zad 2: Mamy trójkąt ABC, o wierzchołkach A=(1,1) B=(-3,-2) C=(-1,4) a).Napisz równanie prostej AB b). Napisz równanie środkowej AD c).Napisz równanie prostej zawierającej wysokość, wychodzącą z wierzchołka C d).Oblicz obwód trójkąta ABC e).Napisz równanie prostej, równoległej do AB, przechodzącej przez punkt E=(2,-5).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasne, później je zrobię, wczoraj weszłam tylko na chwilke i zabrałam się po prostu za zadania, które niw wymagają dużo przepisywania napewno Twoje zadania Ci dzisiaj rozwiążę tylko później ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przy jednoczesnej pracy dwóch ciagników o jednej mocy pole moze być zaorane w ciągu 8dni. Gdyby silniejszym ciągnikiem zaorano połowę pola a resztę obydwoma ciągnikami to cała praca wykonana byłaby w ciagu 10 dni. W jakim czasie mozna zaorać pole każdym ciagnikiem oddzielnie. dane : x - ilość dni w które silniejszy ciągnik zaora całe pole y- ilość dni w które słabszy ciagnik zaora całe pole skoro ciągnik zaora całe pole w x dni, to w ciągu 1 dnia, zaora 1/x części pola, w ciągu 2 dni 2/x części pola itd podobnie z drugim ciągnikiem, w ciągu jednego dnia 1/y części pola, w ciągu 2 dni 2/y części pola wiemy, że przy jednoczesnej pracy obu całe pole zostało zaorane w ciągu 8 dni czyli : 8/x + 8/y = 1 jest równe 1 bo zaorano całe pole w drugim zdaniu jest mowa, że pierwszym ciagnikiem zaorano połowę pola, a później obowa drugą połowę przekształcę pierwsze równanie 8/x + 8/y=1 /:2 4/x + 4/y= 1/2 wynika z tego że w ciągu 4 dni obowa ciągnikami można zaorać połowę pola a wiadomo, że za drugim razem czas pracy to 10 dni, czyli zostaje 6 dni dla pierwszeg ciągnika na pół pola skoro 6 dni na pół pola tzn że 12 dni potrzebuje na zaoranie całego pola obliczamy teraz czas drugiego ciągnika 8/x + 8/y =1 8/12 + 8/y= 1 8/y = 1 - 2/3 8/y = 1/3 mnożymy na krzyż y=24 odp. silniejszym w ciągu 12 dni, słabszym w ciągu 24 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zad 1: Mamy dany równoległobok ABCD, o wierzchołkach: A=(-1,1) B=(2,-3) C=(5,1) a).Napisz równanie prostej AC popatrzmy na punkty A(-1,1) i C(5,1) nalezy zauwayżyć, że punkty te mają identyczną drugą współrzędną, zatem równanie prostej AC to : y=1 b).Wyznacz punkt przecięcia przekątnych przekątne w równoległoboku przecinają sie dokładnie w połowie zatem wystarczy policzyć środek odcinka AC : S=( (-1+5)/2 , (1+1)/2 )= (4/2 , 2/2)= (2,1) c).Wyznacz punkt D skoro znamy już punkt przecięcia się przekątnych mamy ułatwione zadanie bo ten policzony punkt S jest także środkiem odcinka BD, gdzie D(x,y) (2,1) = ( (2+x)/2 , (-3+y)/2 ) zatem (2+x)/2 = 2 2+x=4 x=2 i (-3+y)/2 = 1 -3+y=2 y=5 D(2,5) d).Oblicz obwód obwód to suma wszystkich boków : |AB|= pierw [(-1-2)^2 + (1+3)^2 ]= pierw [ (-3)^2 + 4^2]= pierw(9+16)=pierw(25)=5 |BC|=pierw[(2-5)^2 +(-3-1)^2 ] = pierw[(-3)^2 +(-4)^2 ] =pierw(9+16)=pierw(25)=5 jak widać jest to romb ;) Obw = 4 * 5 = 20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zad 2: Mamy trójkąt ABC, o wierzchołkach A=(1,1) B=(-3,-2) C=(-1,4) a).Napisz równanie prostej AB A(1,1) i B(-3,-2) wiadomo, ze równanie będzie postaci y=ax+b podstawiając współrzędne punktów obu otrzymamy układ równań : 1=a+b -2=-3a+b / *(-1) 1=a+b 2=3a-b 1+2=a+3a 4a=3 /:4 a=3/4 1=a+b 1=3/4 + b b=1 - 3/4 b=1/4 zatem równanie to : y=3/4x + 1/4 b). Napisz równanie środkowej AD środkowa to prosta łącząca wierzchołek ze środkiem naprzeciwległego boku zatem D to będzie środek boku BC liczę współrzędne środka : D=( (-3-1)/2, (-2+4)/2 )= ( -4/2 , 2/2) =(-2,1) i równanie prostej przechodzącej przed D(-2,1) i A(1,1) jak widać druga współrzędna obu punktów jest taka sama zatem równanie : y=1 c).Napisz równanie prostej zawierającej wysokość, wychodzącą z wierzchołka C wysokość ma wychodzić z wierzchołka C, czyli wysokość jest prostopadła do podstawy AB i przechodzi przez punkt C równanie prostej AB jest już policzone i jest to : y=3/4x + 1/4 wysokość jest prostopadła, czyli jej równanie to : y=-4/3 x + b przechodzi przez punkt C(-1,4) 4=-4/3 * (-1) +b 4=4/3 + b b=4 - 1 i 1/3 b=2 i 2/3 równanie zatem to : y=-4/3 x + 2 i 2/3 d).Oblicz obwód trójkąta ABC A=(1,1) B=(-3,-2) C=(-1,4) obwód to suma wszystkich boków |AB|=pierw= pierw(4^2+3^2)=pierw(16+9)=pierw(25)=5 |AC|=pierwp= pierw[2^2 +(-3)^2 ]= pierw(4+9)=pierw(13) |BC|=pierw= pierw= pierw(4+36)=pierw(40)=2pierw(10) Obw=5 + pierw(13) + 2pierw(10) e).Napisz równanie prostej, równoległej do AB, przechodzącej przez punkt E=(2,-5). równoległa do AB czyli równoległa do y=3/4x + 1/4 zatem ma postać : y=3/4 x + b przechodzi przez punkt E(2,-5) -5=3/4 * 2 + b -5 = 3/2 + b b=-5 - 3/2 b=-6 i 1/2 zatem równanie : y=3/4 x - 6 i 1/2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mv
1. W kwadracie abcd i boku 4 pkt k jest srodkiem boku ab . Oblicz promien okregu i pole koła opisanego na trójkącie CDK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mv
2. Cięciwy AB i BC okręgu mają długosci AB = 2 BC= 2 pierwiastki z 2 . Cięciwa AC jest średnicą okręgu . Oblicz pole koła ograniczonego tym okręgiem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mv
w sześciokąt foremny wpisano okrąg i na tym samym szesciokacie opisano okrag . Pole powstałego pieroscienia ko łowego jest równe 9 pi . Oblicz długosc boku i pole szesciokąta .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mv
jesteś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krkrkrrka
witajcie. Mam do zrobienia kilka zadań z którymi nie potrafię sobie poradzić.Czy pomożecie mi je rozwiązać?? Jeszcze mam pytanie w jaki sposób mam zapisać np.nawias kwadratowy.?Bo ułamki to tak?2/3 to dwie trzecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krkrkrrka
1) 2 2/3x(-9/10)= 2)(-1 2/3):(-2 1/6)= 3)[15 2/3-(-7 1/2)]:1 1/2= a jak zapisac potęgi??np 3 do potęgi 17??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krkrkrrka
ups.. drugie zadanie to:(-1 2/3):(-2 1/6)=

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krkrkrrka
acha chyba wiem jak 2^3 ale jak sie pisze pierwiastki nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krkrkrrka
co jest z tym zadaniam,że nie umiem go zapisać.... 2)(-1 2/3): (-2 1/6)=

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krkrkrrka
bardzo proszę o pomoc.To nie jest tak,że idę na łatwiznę....siedzę godzinami nad matematyka,ale akurat w tym przedmiocie jestem głąbem.nie umiem się nauczyc matematyki.Z innych przedmiotów mam same dobre oceny,tylko z matematyki dostałam jedynkę.Boję się tego przedmiotu jak nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
w sześciokąt foremny wpisano okrąg i na tym samym szesciokacie opisano okrag . Pole powstałego pieroscienia ko łowego jest równe 9 pi . Oblicz długosc boku i pole szesciokąta . znamy pole powstałego pierścienia kołowego, a pole takiego pieścienia jest równe polu okręgu opisanego - pole okręgu wpisanego niech : a - bok sześciokąta foremnego jeśli chodzi o okrag opisany na sześciokącie foremny to jego promień jest równy bokowi tego sześciokąta zatem R=a P=pi R^2 P=pi a^2 jeśli chodzi o okąr wpisany w sześciokąt foremny to jego promień jest równy wysokości trójkata równobocznego o boku a zatem r= h r=a pierw3/2 P=pi r^2 P=pi (apierw3/2)^2 P=pi a^2 * 3/4 mając pola obu kół obliczam pole pierścienia które jest równe 9pi pi a^2 - 3/4 pi a^2 = 9 pi 1/4 pi a^2 = 9 pi /:pi 1/4 a^2 = 9 a^2 = 36 a=pierw(36) a=6 bok sześciokąta to 6 P=6 * a^2pierw3/4 P=6 * 6^2pierw3/4 P=6 * 36pierw3/4 P=6 * 9pierw3 P=54pierw3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1. W kwadracie abcd i boku 4 pkt k jest srodkiem boku ab . Oblicz promien okregu i pole koła opisanego na trójkącie CDK rysunek do zadania : http://images49.fotosik.pl/224/74b5af194d053b1bmed.jpg trojkąt CDK jest równoramienny oblicze długość jego ramienia : 2^2 + 4^2 = x^2 4+16=x^2 x^2=20 x=pierw(20) x=2pierw5 Obliczam pole tego trójkąta : P=1/2 * a * h P=1/2 * 4 * 4=2 * 4=8 promień okręgu opisanego na dowolnym trójkącie mozna policzyć ze wzoru : R=(abc)/(4P) R=(4 * 2pierw5 * 2pierw5)/(4 * 8) R=(4 * 4 * 5)/(4 * 8) R=20/8 R=2,5 P=pi R^2 P=pi 2,5^2 P=6,25 pi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2. Cięciwy AB i BC okręgu mają długosci AB = 2 BC= 2 pierwiastki z 2 . Cięciwa AC jest średnicą okręgu . Oblicz pole koła ograniczonego tym okręgiem . rysunek do zadania : http://images37.fotosik.pl/219/0bc0647e4c823a07med.jpg jest taka własność albo twierdzenie, które mówi, iż kąt oparty na średnicy okręgu jest kątem prostym zatem możemy obliczyć x : 2^2 + (2pierw2)^2 = x^2 x^2=4+8 x^2=12 x=pierw(12) x=2pierw3 r = 1/2 x r=1/2 * 2pierw2 r=pierw3 P= pi r^2 P=pi pierw3^2 P=3pi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×