Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

mushellka

Miejsce zamieszkania - Niemcy

Polecane posty

Gość Z tego wynika
ze w kazdym Landzie moze byc inacze:)jezeli chodzi o okres pobytu w Nimeczech- u "no kurde" moga byc wlasnie te 3 lata:) W Berlinie ,czy na gorze moze byc 8:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość no ale przeciez nikt
sie nie kloci:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pisze o czego sama sie dowiedzialam, proponowano mi kurs dla obcokrajowcow konczacy sie egzaminem B1. Kurs miar trwac 5 tygodni po 3 razy w tygodniu. Byc moze, ze zajecia trwaly dluzej niz godzine, byc moze nawet 4 godziny co przez te 5 tygodni dalo by 60 h Byc moze ... nie dopytywalam sie o szczegoly bo znalazlam inne ( rowniez kosztowne ;) ) rozwiazanie. Ubieganie sie o obywatelstwo po 8-smiu latach - chodzi oczywiscie o osoby nie majace zadnych innych zwiazkow z BRD jak meza niemca badz przyjechaly tu same do pracy i tyle juz w tym kraju sa. NIe mialam na mysli osob mogacych wykazac sie pochodzeniem ! Mi powiaedziano, ze ten kurs musze pokryc sobie sama poniewaz bede go robila we wlasnym interesie. Coz niemcy to troche walniety kraj i przepisy w kazdym landzie sa inne a to wcale nie znaczy, ze osoby udzielajace porad i wskazowek mieszkajece w innym landzie opowiadaja glupoty i nie maja zielonego pojecia ! Wszystko to co napisalam dowiedzialam sie w urzedach w NS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no masz racje, te odpowiedzi byly dla osoby, ktora ma meza z niemieckim obywatelstwem! dlatego ja tez pisalam, ze ja np. nie dostalabym nic,bo niby z jakiej paki;) i takie jak ja moga dopiero o obywatelstwo starac sie po 8 latach, ale ta dziewczyna ,ktora sie o to pytala moze juz po trzech latach!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam serdecznie! dziekuje wszystkim za odpowiedzi.....i nie chcialam rozpetac burzy.....jesli chodzi o obywatelstwo, jak na razie nie zamierzam sie o nie ubiegac...ale rok temu jak mnie wzywali do urzedu, zeby przedluzyc pobyt togosciu mowil ze w sierpniu moglabym sie juz biegac o obywatelstwo(czyli po 3 latach pobytu) ale to bylo przed zmianami przepisow...poki co zalezy mi na nauce(od podstaw)..... Mamula dzieki....czyli tak jak myslalam musialabym sie zarejstrowac w arbeitsamcie zeby mi dali kurs... wiec chyba sama go bede musiala pokryc. zycze milej niedzieli:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczyny probuje sie wczytac w te wszytskie przepisy...Limes ale jestes poinformowana-szacuneczek.. Czyli bedac zona Niemca mozna sie starac o obywatelstwo ale tylko zrzekajac sie polskego,tak? Dobrze zrozumialam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie dziewczyny...zaczytalam sie w tych przepisach...uff troche za ciezko jak dla mnie ,ale warto bo wazne info.. :-), zgadzam sie z tym co napisala Mamula 2 corek,ja wlasnie jestem miesiac przed ukonczeniem pol rocznego kursu Grundstufen I bis III/ Integrationkurs 200godzin kazda stufa,450 euro. Ja na samym poczatku poszlam do VHS,i tam mnie wszedzie pokierowano ,co , jak i gdzie zalatwiac(bardzo mili ludzie tam pracuja),wiec musialam oddac kilka papierkow min,czy jestem tu legalnie ,zaswiadczenie ze nie jestem karana,zarobki mojego meza...no i udalo mi sie za darmo,ale jest pare osob w mojej klasie ,ktore musza placic,czesc lub calosc,wszystko zalezy wlasnie od tych zarobkow. Moge jeszcze napisac ze Mittelstufe I i II -160 godzin kosztuje 359,20. kaaja jezeli uda ci sie ,to wbrew twierdzeniu niekotych ,,zyczliwych ,,ludzi(ja mialam takich kilku znajomych),taki kurs daje naprawde duzo,oczywiscie jak chcesz bardzo nauczyc sie jezyka ,jak odrabiasz lekcje,i nie opuszczasz zajec...ja pol roku temu bylam nie kumata ,a teraz juz sie ,,dogaduje,,i wlasnie jak ktoras kobitka wspomniala ze mozna sie dogadac po tym kursi ,tylko jak to mawiaja w miare jedzenia apetyt rosnie ,ja chce ,,wiecej,,hihihihi zeby moc plynnie mowic ,na jakims poziomie ,nie przedszkolnym hihihiih

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troche niewyraznie napisalam ,chodzilo mi o to ze kazda stufa ma 200godzin a calosc kosztuje ,450 euro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to prawda bo sama robilam
no wiec w marcu 2005 zlozylam papiery o obywatelszwo: kopie wszystkich szkol w niemczech i pracy i takze kopie mojego meza. Nastepnie przez to , ze tu robilam Ausbildung mit IHK Prüfung---to nie musialam zadawac kursu z niemieckiego, ale za to odpowiedziec na tysiac pytan z polityki : prawa czlowieka, wszystko o wyborach do sejmu i senatu i prezydenta, wszystkie Bundesländer i ich stolice i tysiac innych pytan. Wiem , ze to zalezy od B.Landu ---zdazaja sie i takie przypadki , ze nie musialy nic zdawac---ci to maja szczescie. co do wyjazdu do USA itd. To wlasciwie przez , to zrobilam to obywatelstwo , bo w 2003 lecialam do USA i musialam starac sie o wize--co jest czaso-chlonne i kaso-chlonne moj maz jest niemcem ---wiec nie wiem , kto tu pisze glupoty , ze moze bez wizy jezdzic do USA nie majac obywatelstwa niemieckiego teraz moge jezdzic bez zahamowan i dodatkowych kosztow wiec warto bylo to zrobic zadnych innych korzysci---no chyba , ze ktos jest maniakiem wyborow wiec moze w nich majac obywatelstwo niemieckie brac udzial tak jak ktos wspomnial od 2005 nie musisz pozbywac sie polskiego obywatelstwa to na tyle polecam wszystkim , to zrobic z tego co wiem po mezu mozesz po 3 latach , a przez zamieszkanie po 10 latach---ale to sie co troche zmienia wiec na dzien biezacy nie wiem jak jest ---dane sa z 2005

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja dowiadywalam sie jak wyglada kwestia Einbürgerung niecale pol roku temu. Jesli ma sie malzonka Niemca, mozna zlozyc papiery po 3 latach pobytu. Jesli nie - po 8 latach. Przynajmniej tak jest w Schleswig-Holstein. U mnie 8 lat minie na poczatku przyszlego roku i w urzedzie powiedziano mi ze moge juz pod koniec tego roku zglosic sie na rozmowe w tej sprawie i wtedy automatycznie bedzie wszczete postepowanie :) Co do kursow jezykowych - jesli ktos z was planuje studia, a nie ma odpowiednich papierow poswiadczajacych znajomosc jezyka proponuje wybrac sie na uczelnie i dowiedziec jak to wyglada. U mnie bylo np. tak, ze na uczelni pisalam test, zakwalifikowalam sie na poziom Mittelstufe2, przez semestr chodzilam na kurs jezyka bezposrednio na uczelni, potem napisalam wewnetrzny egzamin i wystarczylo. Bez placenia dodatkowej kasy za egzamin czy kurs. Moze u was tez sa takie mozliwosci. Zeby studiowac \"od reki\" potrzebowalabym DSH albo ZMP (Uni). Jakies 2 lata temu mialam pomysl zeby wracac do Polski i zrobilam z marszu ZMP, zeby miec certyfikat z Goethe ;) Bez problemu zaliczylam na 99%, bez jakiegokolwiek przygotowania, wiec uwazam, ze egzamin jest prosty dla osob, ktore maja kontakt z jezykiem na co dzien. Chcialabym zrobic jeszcze KDS, ale to dla wlasnego widzimisie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytanie co do studiow
kto moze studiowac w niemczech? kazdy kto w polsce ma mature? czy kazdy kto ma mature i zaliczony egzamin na sudia lub rok ukonczonych studiow? na jakie studia moge isc tutaj tz. jak umie dobrze po niemiecku ale nie tak dobrze jak rodowity niemiec? czy sa to studia dla emigrantow--gdzie w grupie nie ma niemcow? mieszkam w niemczech od 9 at mam obywatelstwo niemieckie mam mature polska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytanie co do studiow
a i jeszcze jedno: czy jak ja mam obywatelstwo niemieckie, moj maz -ze slaska obywatelstwo i pochodzenie niemieckie---to nasz 6 letni synek ma automatycznie pochodzenie i obywatelstwo polskie po rodzicach: urodzil sie tu i nigdy nie zglaszalam w polsce jego urodzenia--wiec jakby nie istniejej w pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@pytanie co do studiow: Jesli od 9 lat mieszkasz tutaj i znasz niemiecki, proponuje zebys po prostu poszukala sobie w okolicy uczelni, ktora bedzie oferowala interesujacy cie kierunek studiow. Na stronie uczelni na pewno bedzie informacja o wymogach, a jesli cos bedzie niejasne, mozesz zadzwonic albo wybrac sie tam i wypytac o szczegoly. Skoro jestes obywatelka Niemiec nie powinnas potrzebowac zadnego papierka o znajomosci jezyka. Polska matura jest tutaj bez problemu honorowana od czasu wejscia PL do Unii wiec to tez nie problem. Zaleznie od kierunku studiow moga byc dodatkowe wymagania, ktore ew. musisz spelnic jak np. zdanie egzaminow wstepnych czy posiadanie odpowiedniej sredniej. Najlepiej jak dowiesz sie sama konkretnie tam gdzie cie interesuje :) Powodzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ala - obywatelstwo polskie mozesz zachowac, ja ma oba -nie bylo z tym problemu ! Ja tez wyrobilam sobie obywatelstwo wlasnie przez USA :) Co prawda w okolicach roku 2006/2007 Amerykanie czasowo zniesli wizy pobytowe dla Polakow ale ten projek sie nie sprawdzil i znowu obowiazuje nas ( polakow z polskim paszportem ). MOj maz ma kuzynke w Stanach ktora w polowie ubieglego roku urodzila dziecko. Jako, ze moj maz jest bardzo z nia zwiazany chcielismy do niej sie wybrac. I tu pojawil sie problem z moja wiza. Dzwonilam do Konsulatu USA w Berlinie i oni mi powiedzieli jako, ze jestem Polka musze starac sie o wize w Konsulacie w PL. Podlegam pod Krakow, wiec zadzwonilam tam i okazalo sie, ze to nie takie proste ..... najpierw musze zlozyc osobiscie wniosek, potem byc moze zostane zaproszona na rozmowe, a jak juz mi wize przyznaja to bede musiala ja osobiscie odebrac ! Wiec czekaly mnie prawdopodobnie 3 podroze do PL !!! Doszlismy z mezem do wniosku, ze latwiej, taniej i szybciej bedzie wyrobic sobie niemiecki pass :) Nie przewidzielismy tylko jednej sprawy - szelmy tlumaczki ! Wyobrazxie sobie ze pani w AA powiedziala mi, zebym przetlumaczyla przysigle tylko te strony z indeksu na ktorych mam wpisy z niemca to jej mialo wystarczyc no oczywiscie z wgladem do indeksu. Poszlam do pani tlumacz ( polskiej niemki ) i poprosilam ja o przetlumacznie razem 6-ciu stro. diw tytulowe i 4 z wpisami z 4-rech semestrow. NIe bylo sprawy - koszty ok 200-250 €. W zwiazku z tym, ze na drugi dzien wyjezdzalismy na urlop poprosilam ja rowniez zeby to tlumaczenie odeslala bezposrednio do AA - tez zaden problem. PO przyjezdzie z urlopu zadzwonilam do AA, pani potwierdzila, ze tlumaczenie doszlo, tylko zapytala od razu czy jaj jej nie zrozumialam bo przeciez poiedziala mi, zeby tlumaczyc tylko strony z wpisami. Szlag mnie trafil jak dostalam rachunek od pani tlumacz ..... ponad 860 € !!!! Chcialam wytlumaczyc sprawe ale na moje telefony odpowiadala bardzo bezczelnie i chamsko. Do tego zapadla nagle na amnezje i za nic na swiecie nie mogla sobie przypomniec naszej rozmowy ani tego ze jej w indeksie zaznaczylam strony ktore maja byc tlumaczone ! NIc do niej nie docieralo, groch o sciane ! Do dzis sprawa nie jest uregulowana, przelalam jej 230 € i oddalam sprawe do prawnika a ona w dalszym ciagu nie oddala mi mojego indeksu ! Taaaa po raz kolejny przekonalam sie, ze polacy mieszkajacy tutaj wiele, wiele lat nastawiaja sie na wyciaganie maksymalnych korzyci z tych ktorzy tu dopiero \"raczkuja\" ... Innej znajomej polski ubezpieczyciel wcisnal najdrozsze ubezpiecznie zdrowotne jakie mial w pakiecie a jak to odkryli powiedzial, ze sami sobie winni a on robi to przeciez po to zeby zarobic !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ala - a skad dokladnier jestes z Katowic - jaka dzielnica ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zapomnialam napisac, ze tlumaczka przetlumaczyla calusienki indeks, lacznie z pieczatka z biblioteki !!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mushellka--> matura jest to honorowana, o ile sie nie konczylo liceum ekonomicznego albo technikum ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@no kurde: tego nie wiedzialam :) Pewnie akurat tak sie trafilo, ze wszystkie znane mi przypadki mialy L.O. pokonczone..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość i co z tym...
obywatelstwem dla dziecka? ma automatycznie? dzieki z awiadomosci odnosnie studiow---czy to znaczy , ze w klasie beda sami obcokrajowcy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ah faktycznie..byla akcja ze zniesieniem wiz..a teraz znowu robia az takie problemy? no to niezle,ja nie mam nikogo w stanach wiec na razie nie mam sie czym martwic..ale moze faktycznie ma sens ubiegac sie o to obywatelstwo... Ja jestem z centrum, a ty? Z okien patrzalam na Spodek:)) Napisz maila jak masz czas,mozemy sie przeciez kiedys spotkac:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@i co z tym: razem z toba na kierunku beda najprawdopodobniej i Niemcy, i obcokrajowcy. Co do narodowosci dziecka - poszukaj w necie p.s. Troche kultury nie zaszkodzi ;) A na marginesie: mieszkasz tu tyle czasu, niby znasz jezyk, a zadajesz pytania jakbys sie z choinki urwala (bez urazy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale wam laski dobrze, ze macie ten luksus, ze obywatelstwo to tylko brak wiz do USA. Ja czekam zeby po studiach zrobic i nie miec problemu z zalatwianiem pozwolenia o (kazda kolejna) prace osobno. Ech :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Muszelko ja tez zanim bylam zamezna pracowalam...jesl zaklad pracy akurat Ciebie chce,to nie powinno byc problemu. Poza tym moze jak juz skonczysz studia to naprawde beda obowiazywaly prawa unii europejskiej tyczace sie rowniez polakow w niemczech-mozliwosci zarobkowych..Zycze powodzenia,bedzie dobrze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do limes
nie masz zadnych szans,nie wygrasz z ta babka,nie zaplacisz,sciagna z Twojego meza i to z takimi procentami,ze Ci wlosy deba stana. Zreszta sama dobrze wiesz a Twoj maz jeszcze lepiej.Co Ci jakas pomaranczka bedzie pisac co Cie czeka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alka, dzieki :) Poki co na aktualna prace mam pozwolenie takze 20h w semestrze i ile chce w ferie mi pokrywa, ale jak mysle o tym co bedzie po studiach to mi wlosy deba staja.. Dlatego ciesze sie, ze juz za niecaly rok bede miec mozliwosc zlozenia papierow o obywatelstwo - mi ono sporo ulatwi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@no kurde: no kurde, ile mozna, no kurde, no ;) i to takim tonem, kurde, no :D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×