Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość dajana1233

Niemieckie obywatelstwo po pradziadku???

Polecane posty

Gość Pan Boczek 2000
Dziękuję bardzo :) na jakie imię i nazwisko zmieniałaś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość alegosos
a dlaczego zmienialas w ogole? z polskiego na niemieckie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Evka26
zmienilam bo tu mieszkam..poza tym juz nie ma podwojnego obywatelstwa:albo masz polskie albo niemieckie.Zmienilam na nazwisko po dziadku .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pan Boczek 2000
mieszkasz może w Berlinie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Evka26
Moj dziadek urodzil sie w 1912 roku w dzisiejszym Chorzowie sluzyl w Luftwaffe w Opolu Zaznaczam ze musi to byc ojciec ojca ze strony matki nie przysluguje obywatelstwo oraz osoba urodzonym przed 1975 rokiem..dziwne tj mam brata starszego o 11 lat i jemu obywatelstwo nie przysluguje!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Evka26
nie mieszkam 40 km od Dortmundu:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Evka26
Z tego co wiem papiery zalatwia sie przez konsulat we Wrocławiu tylko podobno ludzie czekaja 3 lata..takze najlepiej przyjechac,zameldowac sie u kogos i zalatwiac!Z zameldowaniem o wiele szybciej i latwiej!wystarczy pojsc do urzedu miasta , pogadac z kims kto sie zajmuje tymi sprawami dostarczyc dokumenty i oni wszystko zalatwiaja!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pan Boczek 2000
ja się urodziłem w 1960 roku.. czyli nie mam szans na obywatelstwo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja wlasnie dostalam na takiej
podstawie obywatelstwo,tylko dlugo to trwalo bo prawie 3lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pan Boczek 2000
a kiedy się urodziłeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pan Boczek 2000
sorry... kiedy się urodziłas?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Evka26
Ambasada Republiki Federalnej Niemiec Warszawa Informacja dotycząca ustalenia obywatelstwa niemieckiego Zasada Posiadanie obywatelstwa niemieckiego rozpatrywane jest w ramach postępowania prowadzonego na wniosek. Postępowanie to polega na tym, Ŝe przedkładając miarodajne dokumenty naleŜy udowodnić pierwotne uzyskanie i nieprzerwane posiadanie obywatelstwa niemieckiego na podstawie pochodzenia po niemieckich przodkach. Odpowiedni wniosek otrzymać moŜna w ambasadzie Niemiec w Warszawie lub we właściwym ze względu na stałe miejsce zamieszkania wnioskodawcy konsulacie generalnym Niemiec w Gdańsku, Wrocławiu lub w Krakowie. Ambasada, konsulat generalny lub sam wnioskodawca bezpośrednio kieruje wypełniony wniosek wraz z dokumentacją do właściwego w sprawach ustalania obywatelstwa Federalnego Urzędu Administracyjnego w Kolonii (Bundesverwaltungsamt, Barbarastr. 1, 50728 Köln). Warunki uzyskania obywatelstwa niemieckiego przez urodzenie 1. Osoby ślubnie urodzone W przypadku osób urodzonych przed dniem 01.01.1975 r. obowiązuje zasada, Ŝe mogą one być Niemcami jedynie wówczas, gdy ich ojciec był Niemcem. Istnienie tej ciągłości pochodzeniowej udawadnia się wstecz od dziadka lub nawet od pradziadka ze strony ojca ( aŜ do początku XX wieku). 2 Osoba urodzona po dniu 01.01.1975 roku uzyskuje obywatelstwo niemieckie wówczas, jeŜeli jedno z rodziców posiadało obywatelstwo niemieckie po swoich przodkach. 2. Osoby urodzone nieślubnie Z reguły obowiązuje zasada, Ŝe dana osoba uzyskuje obywatelstwo matki. Od dnia 01.07.1993 roku obywatelstwo moŜna uzyskać równieŜ od ojca, jeŜeli a) jest on Niemcem b) przeprowadzono waŜne według niemieckich przepisów prawnych ustalenie wzgl. uznanie ojcostwa c) uznanie ojcostwa wzgl. rozpoczęcie lub wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia ojcostwa miało miejsce przed osiągnięciem przez dziecko 23 roku Ŝycia. 3. Uzyskanie obywatelstwa poprzez urodzenie w Niemczech Od dnia 01.01.2000 roku dziecko mające rodziców cudzoziemców uzyskuje poprzez urodzenie w Niemczech obywatelstwo niemieckie, jeŜeli jedno z rodziców a) od ośmiu lat przebywa zgodnie z prawem na stałe w Niemczech oraz b) posiada uprawnienie na pobyt (Aufenthaltsberechtigung) lub od trzech lat zezwolenie na pobyt (Aufenthaltserlaubnis) na czas nieokreślony. Osoba, która uzyskała obywatelstwo niemieckie przez urodzenie w Niemczech, a ponadto posiada obywatelstwo innego kraju musi po uzyskaniu pełnoletności (ukończenie 18 roku Ŝycia) do ukończenia 23 roku Ŝycia oświadczyć na piśmie, czy pragnie zachować obywatelstwo niemieckie czy obywatelstwo innego kraju. W przypadku zachowania obywatelstwa niemieckiego osoba ta powinna udokumentować zrzeczenie lub utratę obywatelstwa innego kraju, chyba Ŝe moŜe okazać na piśmie pozwolenie na zachowanie obywatestwa niemieckiego. JeŜeli do ukończenia 23 roku Ŝycia nie zostanie złoŜone Ŝadne oświadczenie, niemieckie obywatelstwo automatycznie przepada. Dzieci urodzone w Niemczech przed dniem 01.01.2000 r. nie uzyskały obywatelstwa niemieckiego jedynie na podstawie tego faktu. 3 Brak posiadania obywatelstwa niemieckiego w przypadku urodzenia za granicą W przyszłości nie będzie moŜna uzyskać obywatelstwa niemieckiego w przypadku urodzenia za granicą, jeŜeli (w przyszłości) rodzic będący Niemcem urodzony jest za granicą po dniu 31.12.1999 roku i tam teŜ mieszka, chyba Ŝe a) dziecko stałoby się bezpaństwowcem lub b) będący Niemcem rodzic zgłosi w ciągu roku we właściwych niemieckich placówkach dyplomatycznych urodzenie dziecka. JeŜeli obydwoje rodzice są obywatelami niemieckimi, obywatelstwo niemieckie nie jest przekazywane dziecku jedynie wówczas, gdy obydwoje rodzice urodzeni są po 31.12.1999 roku za granicą i tam mieszkają. Uzyskanie obywatelstwa niemieckiego przez adopcję Obywatelstwo niemieckie poprzez adopcję uzyskują jedynie te dzieci, które w momencie złoŜenia wniosku o adopcję nie ukończyły jeszcze 18 roku Ŝycia i jeŜeli w wyniku waŜnej według niemieckiego prawa adopcji adoptowane zostały przez Niemca. W przypadku przeprowadzonej w Polsce adopcji ambasada radzi potwierdzić adopcję w Niemczech. Dodatkowe informacje W przypadku pochodzenia z terenów naleŜących przed II wojną światową do Rzeczypospolitej Polskiej lub jeŜeli z tych terenów pochodzą przodkowie, względnie w przypadku zamieszkiwania na tych terenach, wychodzi się z załoŜenia, Ŝe w dniu 01.09.1939 roku rodzina posiadała obywatelstwo polskie a nie niemieckie. Wówczas w celu uzyskania obywatelstwa niemieckiego naleŜy udokumentować, Ŝe ojciec lub dziadek zostali włączeni na tak zwaną niemiecką "Volkslistę". NaleŜy przy tym mieć na uwadze, Ŝe sam fakt przynaleŜności do niemieckiego Wehrmachtu nie udawadnia posiadania obywatelstwa niemieckiego. Tak samo w przypadku, gdy rodzice byli w czasie II wojny światowej w Niemczech 4 robotnikami przymusowymi, nie moŜna na tej podstawie uzyskać obywatelstwa niemieckiego. Fakt urodzenia się w Niemczech nie świadczy o uzyskaniu obywatelstwa niemieckiego. RównieŜ dzieci, które w tym okresie urodziły się w Niemczech, nie uzyskały w ten sposób obywatelstwa niemieckiego. Konieczne dokumenty Zasadą jest, Ŝe złoŜyć naleŜy wniosek o wystawienie dokumentu potwierdzającego obywatelstwo. Wnioski moŜna uzyskać w ambasadzie i w konsulatach generalnych. Proszę zwrócić się w tej sprawie telefonicznie, faksem lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, podając przy tym swój adres, oraz numer telefonu. Wniosek moŜna uzyskać równieŜ pod adresem interenetowym www.bva.bund.de lub www.warszawa.diplo.de. Wniosek naleŜy dokładnie wypełnić (w ramach moŜliwości), a wszystkie dane naleŜy poprzeć dokumentami. Dokumenty w języku polskim naleŜy dołączyć wraz z tłumaczeniem na język niemiecki sporządzonym przez tłumacza przysięgłego. NaleŜy zwłaszcza podać, gdzie rodzina zamieszkiwała między 1920 a 1939 rokiem. Placówki dyplomatyczne Republiki Federalnej Niemiec nie mogą pomóc w uzyskaniu dokumentów celem udowodnienia obywatelstwa niemieckiego. Zaginione dokumenty (np. legitymacje o podpisaniu "Volkslisty") z reguły nie mogą zostać odtworzone, poniewaŜ w niemieckich archiwach nie ma odpowiedniej dokumentacji, na podstawie której moŜna by tego dokonać. Wniosek oraz wymagane dokumenty naleŜy złoŜyć, w zaleŜności od miejsca stałego zamieszkania wnioskodawcy, w ambasadzie Niemiec w Warszawie lub w jednym z konsulatów generalnych w Gdańsku, Krakowie lub Wrocławiu, lub przesłać bezpośrednio do BVA w Kolonii. Adresy niemieckich placówek dyplomatycznych w Polsce: 5 1. Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie – Wydział Prawno-Konsularny: Ul. Jazdów 12 , 00-467 Warszawa Tel.: Nr.: 0-22-58 41 900 Fax-Nr.: 0-22-58 41 979

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do zalozycielki topiku
ja uzyskalem obywatelswto niemieckie po dziadku (urodzony na terenie Niemiec) i pradziadku urodziny rowniez na terenie Niemiec, sluzyl w niemieckiej policji). Wniosek zlozyla moja mama, do niego podlaczyla mnie i mojego brata. czekalismy 4 lata na pozytywna decyzje. tak dlugo, bo dziadkowi zmienili po zakonczeniu wojny nazwisko niemieckie na polskie i to ze pewne akty urodzenia byly w trakcie odgrzybiania (urzad w Berlinie) dla informacji urodzilem sie 1979 r, mam zarowno polskie jak i niemieckie obywatelstwo. wnioski skladane byly we Wroclawiu. mysle ze masz duza szanse na niemieckie obywatelstwo. nie rozumiem dlaczego ludzie zmieniaja sobie nazwiska. to jak zaparce sie swych stron rodzinnych, swego gniazda :( zycze ci powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dajana1233
wiem, że to jest wyparcie sie polskości, niemal swego rodzaju "oszustwo". ale ze strony polski doswiadczylam juz tyle przykrosci ze naprawdę mam juz dosc. nie jest powiedziane ze za granicą lepiej, ale chociaz chcę sprobowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja nie chciałem i mam niemieckie ale bo babce mieszkała na mazurach podobno ludzie czekają 3 lata ja czekałem 6 lat w Breslau (Wrocław) ja sie załapałem a moja siostra nie bo była starsza ja jestem z roku 76 a 75 już się nie łapało na obywatelstwo wole Polskę niż niemcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość qellakaka
jak to "a 75 już się nie łapało na obywatelstwo" ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nerka1234
ale jak to po babce, skoro osoby urodzone przed 1975 mogą dziedziczyc tylko po ojcu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malaniemka
czy ktos może mi pomóc z przetłumaczeniem 1 zdania z tego wniosku: http://www.tskmn.pl/upload/doc/51.pdf na stronie 3 jest tekst "der unter II eingetragenen Person, wenn diese nicht vor 1914 geboren ist" ... nie rozumiem czy aby otrzymac obywatelstwo moj przodek ma się urodzic przed czy po 1914 roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patrzac od poczatku: I skladajacy wniosek II matka/ojciec/malzonek skladajacego wniosek III matka/ojciec/malzonek osoby z pkt. II jesli nie jest ona urodzona przed 1914 IV identycznie ale do pkt. III

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malaniemka
no to nie dobrze... bo ja własnie chciałam sie starac po dziadku co się urodził w 1911 :( i teraz nie mogę go tam wpisac?! :( :( :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moja prababcia tez byla
Niemka. Ale w grobie by sie przewrocila jakby mi chocby cos takiego przez glowe przeszlo. Miala zabronione w domu rozmawiac po niemiecku (jej rodzice bily kolonistami, sprowadzili sie na Wschod). A jej syna zamordowaly szwaby :O byl w ak...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malaniemka
zaraz sie załamię :( :( :( :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malaniemka
przeciez na jakiejs stronie pisało: "Istnienie tej ciągłości pochodzeniowej udawadnia się wstecz od dziadka lub nawet od pradziadka urodzonego przed 1914 rokiem." to czemu na tym papierze każą wpisywac "po" 1914 :( :( :( chyba moje szanse zostały unicestwione ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maleńkaaaaaaa
łatwe to nie będzie, ja bedę wyciagac akty urodzenia - moje, ojca, dziedka potem ich wszystkie akty ślubu. Wszyscy z jego strony mieszkają w DE, wyjechali w latach 80tych, w czasie PRL więc musieli mieć pochodzenie niemieckie. Ogólnie wcześniej miałam to załatwić wszystko w Wawie a potem kierunek na Koln, teraz ponoc tylko przez Wrocław. A oni wysyłaja to do Koln.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malaniemka
a twoi kiedy sie urodzili? bo jak tam piszą ze nalezy wpisywac tylko po 1914 to ja naprawde wysiadam ;( ;( :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maleńkaaaaaa
ja 1984 ojciec 1956 dziadek hm koło 1930-34 nie wiem bo nie mam z nimi kontaktu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maleńkaaaaaa
zadzwoń do wrocławia 071 377 27 00 i zapytaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×