Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gryzzelda

perełki językowe

Polecane posty

Gość masz racje wkurzajacy tylko ci
ekawam gdzie tak mawiaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość poliglotka ha ha
Też jestem ciekawa gdzie tak się mówi. Kiedyś słyszałam to bardzo często, teraz słyszę rzadziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość haha the best of
"opcasik" "ałtostrada" "tczymaj się" (zamiast trzymaj się) bądź "3 sie" (też chyba miało wyjść trzymaj się) najbardziej dobija "muj" xD "ktury"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a wyrazenie
strasznie Cie kocham? mozna kochać strasznie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość poliglotka ha ha
A co myślicie o wyrażeniu "ubierz tę sukienkę". Ludzie tak mówią nagminnie, a to nie jest poprawna forma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bylo wyzej o ubieraniu bluzki
wroc-poczytaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość poliglotka ha ha
Inne niepoprawne wyrażenie "zapytać się". Np. "Zapytaj się taty/ spytaj się taty". "Zapytać" raczej nie jest czasownikiem zwrotnym. Tylko, że ludzie tak mówią i nikt tego nie uznaje za błąd językowy. Podobne wyrażenia to np. "wrócić się...do domu po coś". Mnie jeszcze razi nieodmienianie nazwisk. I np. mamy kwiatki w stylu "zapraszamy państwa Kowalczyk" zamiast państwa Kowalczyków. Większość nazwisk w j. polskim jest odmienna. Nie odmieniają się tylko niektóre w r. żeńskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość poliglotka ha ha
Jednak powiem wam, że wyrażenia w stylu "ubierz bluzkę" nie rażą mnie tak jak inne wymienione wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do ania234 to sa regionalizmy
z wielkopolski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no to znowu się czegoś dowiedziałam: naprawdę nie mówi się "zapytaj się"? to jak inaczej to wyrazić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oksymorony ubarwiają język, morsztyn zbudował na nich swoją poezje :) wiele weszło na stałe do języka, np. zimne ognie. Tutaj też mamy absurdalne zestwaienie, jednak jest ono poprawne jezykowo i nikomu nie zwrócisz o to uwagi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość poliglotka ha ha
A może należy po prostu oddzielić język potoczny od ewidentnych błędów językowych???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tak jak pisałam wczesniej, wiele słów to uzus, któym posługuje się ogół ludzkości :) To co w Uzusie nie zawsze jest w normie jezykowej. Mimo to, UZUS jest tym, czym posługujemy się codziennie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość poliglotka ha ha
Można spytać kogoś o coś lub zapytać kogoś o coś, ale nie można spytać się kogoś o coś. Ale nie przejmuj się, sama łapię się na tym, że tak mówię. Podobnie jak 90 proc. społeczeństwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
słuchaj, ja naprawde skończyłam te studia i serio mam w łepetynie ciut troche :) teraz nawet studiuję na UW polonistykę z inną specjalizacją :) piszę to po to, zebyś się nie uczepiła jak ostatnio "pierdlackiej uczelni " :) Wiem że można powiedzieć o kimś, że strasznie się go kocha i nie będzie to błędem rozumiesz? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mnie też czasem denerwują błędy ortograficzne ale trochę przesadzacie. Niektóre słowa które tutaj wymieniłyście ja znam i czasem jak się zagalopuję również używam.Wynika to z rejonu w którym mieszkam i tutaj te słowa są na porządku dziennym .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przed chwilą zobaczyłam na naszej klasie podpisane zdjęcia aż mnie uszy palą. -imprezka klałdi -moja poluwka -nasze panice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anna anna anna
ile ty forum pozakladalas?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anna anna anna
grizeldo ile masz forum pozakladanych? Co drugie to twoje:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pochodzenie a wpływy jest jednak czym innym. Napisałaś ze od laciny wszystko się wzięło. A ja właśnie wiem, że nie :) tak samo język angielski ma wpływ na nasz język , teraz większy niż kiedykolwiek łacina :) I zapewniam Cię, wiem co to język potoczny a poprawny :):):):):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podważasz moją wiedze, właśnie o to chodzi :) i nie chodzi o kompleksy tylko o odrobine pokory może i zrozumienie, że człowiek nie wie wszystkiego :)i może się mylić, nawet Ty :) pytałam gdzie konczylaś studia bo nie słyszałam nigdy o takim kierunku studiów. Zaciekawiło mnie to. Na UJ jest coś takiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość A ja dodam jeszcze
(i od razu przepraszam za brak polskich znakow) ' zrobila na urodziny TORTA' 'syn mojej sasiadki byl ADAPTAWANY' 'ten facet byl piany' 'na wskutek' 'bardzo warto zobaczyc ten film' 'kupywac ubranka dla dziecka' A to sa czyste stylistyczne i skladniowe perelki :-) (O GINEKOLOGU) 'Jak chodziłam do innego którego nie ma bo nie żyje jak sie poszło w ten dzień to w ten sam dzień się dostałam lub na drugi.' (O WYTRYSKU I ZACHODZENIU W CIAZE) 'Wypływało to co mi dał.Przed wytryskiem się pytał czy chcę dziecko powiedziałam tak jak zaczął dostawać powiedział że już dostał.Mineło parę minut i wyczułam jak wypłyneło nieraz o paru godzinach a nieraz na drugi dzień.'

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bibbbibibbb
Mnie wkurza "bluzka z dekoldem" i "chcesz torta?"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×