Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gryzzelda

perełki językowe

Polecane posty

zakim- zamiast zanim Aisza- strasznie (!) lubię zwroty gwarowe. Uwielbiam to. Moja znajoma mówi na wszytko co przypomina jakikolwiek pojemnik: czerep. Moja mama tak mówiła na głowę- czyjąś oczywiście- jak się wkurzyła :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do do frufru
W OGOLE!!, a nie "wogole"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość u nas na zlewozmywak mówiła
jedna osoba kran :O alimenty to elimenty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ma.
sflustrowana zamiast sfrustrowana... :D też mam niezły ubaw jak czasem czytam cafe. poziom językowy jest chwilami tragiczny. I chyba nikomu nie chodzi o jakieś wyszukane frazy i "ynteligencki" język, tylko zwykłą poprawność ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcellina tuatj jest taki fajny slownik slaski ale gwary tej z okolic katowic a nie zaglebia czy opola np http://stud.wsi.edu.pl/~simojzyk/gwara/gwara.html jak gdzies znajde stronke z fajnymi zwrotami to ci wkleje link tutaj ty sie tym pasjonujesz a dla mnie to takie zwyczajne :d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzięki Marcelinaka za odp.:) no ta dialektująca się teściowa mnie powaliła:D letko zamiast lekko- tez dobre:) lewozmywak też niezłe;) Marcelinka moja koleżanka mówi z kolei zaczym zamiast zanim...:O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do fru fru
razi cię wogóle pisane razem, ale szyk zdania jaki zaproponowała nam frufru bardzo Ci się podoba :):):):) takie z was krytykantki :) gdzies wam dzwoni ale jeszcze nie wiecie gdzie :):):) zdecydowanie mniej mnie raża ortografiki nawet I stopnia, niż takie właśnie frufru kali umieć :):):):):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krucafuks
Mnie strasznie drazni, jak ktos mówi "kupiłam sobie perfume(albo perfum)", normalnie żyłka mi zaczyna pulsować; "poszłem" - tak nagminne, że miało być uznane za poprawne(paranoja jakaś). Sama mam problem ze skracaniem wyrazów np. "wyciągłam" zamiast wyciagnęłam, zła jestem, że nikt mi w szkole nie zwracał uwagi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szczypionki
to często pisany błąd na wielu topikach. Cytaty: "będziemy dziś małą szczypać" "tak nie lubie tych szczypionek"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szczypionki
No i rozwaliło mnie kiedyś to, co przeczytałam w albumie koleżanki. Miała zdjęcie córki z chrzcin z podpisem "Karolinka i ksześni"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze mi się przypomniało, wrednie i tendencyjnie zacytuję dwie gwiazdy tvn: Agnieszka Cegielska musiała kiedyś ubrać swetr, natomiast Kinga Rusin nie mogła poświęcić się tańcowi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcella znalazlam takie zwroty :) i faktycznie bardo zua sie z nich uzywa :D Charakterystyczne zwroty i powiedzenia * chycić pana - złapać gumę * ciorać kimś - poniewierać kimś, uciorać się - ubrudzić się * coś jest umfal - coś nie działa * coś je niy rychtyg - coś jest nie w porządku * ćmi sie - ściemnia się * Dej pozór! - Uważaj ! * do luftu - do niczego (do bani) * dostać fanga - być uderzonym pięścią * Jak jo ci przaja - Jak ja ciebie kocham * jak żeś na chlyb godoł pyp - jak byłeś niemowlęciem * jechać furt - wyjechać * Jezderkusie! Jo mom za chwila cug! - O rany, zaraz mam pociąg! * Jo już ni poradza z wami! - Nie wytrzymam z wami! * Kaj ty mi sam sznupiesz? - Czego ty tu szukasz? * mosz ała - jesteś nie w pełni władz umysłowych * mieć wąty - nie zgadzać się, protestować * mieszkom na piontym sztoku - mieszkam na piątym piętrze * mnie to piko - jest mi to obojętne * morzy go - czuje ból w brzuchu * mosz recht - masz rację * na cołki karpyntel - na pełny regulator * nie mosz co zmaszkecić? - nie masz czegoś smacznego? * obalić halba - wypić pół litra wódki * po bosoku - boso * po ćmoku, po cimoku - po ciemku * po jasnoku - za dnia * prać machy, ciepać machy - robić miny * psinco bydymy z tego mieli - nie mamy z tego nic * rabnońć w luft - nie trafić (np. w piłkę) {dosł. uderzyć w powietrze} * rychtig fajno dziołcha - fajna dziewczyna, * rychtyk prowda! - absolutna racja! * siedzieć doma - przebywać w domu * stoi napisane - jest napisane * stońcie, bo ledwo zipia - zatrzymajcie się, bo nie mogę złapać oddechu * ty giździe pieroński - obelga ty draniu * tyś je dobry jak chlyb za dwa piontka - jesteś dobry jak chleb za dwa złote i pięćdziesiąt groszy (komentarz wobec osoby, która poddała jakiś niezbyt dobry pomysł do zrealizowania) * w rzyci żeś boł i ćma widzioł - w dupie byłeś i widzialeś ciemność (jesteś nieobyty, nie jest z ciebie światowy człowiek) * z gracków przyidom płacki - z łobuzowania będzie płacz (uważaj, bo się doigrasz) * zaczon ryczeć na cołki karpyntel - zaczął krzyczeć na cały głos * zamknij łokno bo ciągnie - zamknij okno bo jest przeciąg * u nos modych zastowiają ino chachary, żeby dostać halba - u nas młoda parę zatrzymują tylko pijacy, żeby dostać od nich wódkę * piyrwyj - dawno, dawno temu * zicnońć na klinie - usiąść na kolanie * ło żić rożczaś" - coś jest do niczego (wulgarnie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"do fru fru - razi cię wogóle pisane razem, ale szyk zdania jaki zaproponowała nam frufru bardzo Ci się podoba. takie z was krytykantki gdzies wam dzwoni ale jeszcze nie wiecie gdzie. zdecydowanie mniej mnie raża ortografiki nawet I stopnia, niż takie właśnie frufru kali umieć" no ja Cie proszę, doprecyzuj co Ci się w szyku zdania nie podoba. jeśli popełniłam bląd to będę wdzięczna za wskazanie go. ja się za uzasadnioną krytykę nie obrażam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mala w kacie stala
Moja babula zawsze mowi: szpageti :). Bardzo tez nie lubie jak mowi na kurtke: katana, kojarzy mi sie to z tradycyjnym japonskim mieczem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soczek i teraz widzisz jak nam Slazakom jest sie ciezko przestawic na poprawna polszczyzne bo bardzo malo jest miejsc gdzie tej gwary "nie slychac" :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ino i aże moja babcia mówi :) a z podkarpackiego jest :) Dzięki Aisza. W wolnej chwili poczytam a następnie błysnę w towarzystwie :P tykła się- dotknęła A ktoś tu zarzuca, że się czepiamy wpisów z topików. To nie tylko topiki, to życie... Ale wiecie co? Podoba mi się taka oryginalność. Może trzeba chronić takie archaizmy, przy jednoczesnej doskonałej znajomości języka polskiego nie będzie takie złe? Już teraz moja córka nie rozumie wielu zwrotów i muszę jej tłumaczyć z polskiego na nasze lektury np Sienkiewicza. Strach myśleć, co będzie za kilkadziesiąt lat, gdy dzieci w szkole nie czytają a oglądają lektury!!! Jak myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szczerze mowiac to tez
nie jestem tolerancyjna, ale sama dobrym slownictwem tez nie swiece. jeszcze jak mieszkalam w Polsce to mialam ogromne problemy ze stylem. Dodatkowe godziny, korepetycje- nic nie pomoglo. Teraz w jezyku niemieckim mam ten sam problem i nie moge go zlikwidowac. Jakas rada? Czytanie ksiazek i pisanie nic nie pomaga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do fru fru
nie umieć się z zakresie podstawowym posługiwac ojczystym językiem to obciach na maksa no precyzuje, to zdanie jest zupełnie nie poprawne stylistycznie. Powinno być np. Nieumiejętność posługiwania się...... Jak mam ci sprecyzowac? no zdanie jest całkowicie źle skonstruowane. juz lepiej, ale tez malo poprawnie, było by, nie umieć posługiwać się. Zły szyk zdania zastosowałaś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a odnośnie "ubierać bluzkę". OCZYWIŚCIE ŻE TO NIE JEST PRAWIDŁOWE UŻYCIE!!! Ubrać to możesz coś, np. manekina, dziecko, nawet choinkę. Ty możesz ubrać SIĘ w coś, ewentualnie ZAŁOŻYĆ coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość i znowu...
z topiku o ideale kobiety: "Hej. Tak jak w temacie. Ciekawi mnie jakie kobiety tak naprawdę podobają się mężczyzną." :O:O:O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mala w kacie stala
Poszlem.. to dopiero masakra dla mnie, nie moge tego sluchac, nawet jesli zostalo to juz uznane za poprawna forme. Marcelllina nawiazujac do Twojej i mojej wypowiedzi, to z drugiej strony chyba musimy sie z tym wszystkim pogodzic. Jezyki zyja wlasnym zyciem, daza do jak najkrotszej formy, szybszego przekazu mysli. Marcelllina, ja uwazam, ze to jest naturalna kolej rzeczy, nie da sie tego powstrzymac. Tak samo mam z jezykiem angielskim. Nie potrafie zrozumiec Szekspira w orginale, z ksiazkami Jane Austin idzie mi juz lepiej. Przyznam tez, ze Mickiewicza trudno mi zrozumiec. Jak to dzieci ogladaja lektury w szkole?! Pantalony :D Rajtki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mala w kacie stala
Soczek - to akurat literowka :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"no precyzuje, to zdanie jest zupełnie nie poprawne stylistycznie. " fakt że Tobie się zdanie nie podoba nie znaczy że jest niepoprawne. "Powinno być np. Nieumiejętność posługiwania się......" moze byłoby to bardziej formalne, natomiast nie bardziej poprawne. "Nie umieć" jako bezokolicznik pełni w zdaniu rolę podmiotu, co jest poprawne. tym razem ja doprecyzuje - to wlasciwie nie zdanie a równoważnik zdania. zanim ktoś sie czepi :) "Jak mam ci sprecyzowac? no zdanie jest całkowicie źle skonstruowane." no ale dlaczego? dokładniej prosze, czego mu brakuje? co jest nie tak? prosze zrobić stosowny rozbiór zdania, wykazać błedy w kompozycji, a nie walnąć ze "nie bo mi sie nie podoba". "juz lepiej, ale tez malo poprawnie, było by, nie umieć posługiwać się. Zły szyk zdania zastosowałaś" umiejscowienie partykuły jest akurat w tym zdaniu całkowicie obojętne, czy stoi ona przed "posługiwac", czy za posługiwac" - wzmacnia odpowieni wyraz :) więc sorry, ale zonk kolezanko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×