Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gryzzelda

perełki językowe

Polecane posty

Gość marchwka74
do Mracellinki : Cyt.: "Ale sie rozpisałam, zamiast księgować ;P Marchewko, nie uważam za błąd zwrotu: "ubierać bluzkę". Może sie mylę, nie wiem, ale wydaje mi się to tak samo prawidłowe, jak zakładać. W końcu to ubranie, więc je ubieramy? Nie czepiałabym się. Rychło w czas jest tak samo prawidłowe jak raz kozie śmierć (spróbuję, najwyżej zrobię źle) czy kubek w kubek (podobny) A remament mnie rozbraja co roku... " " Jest niestety błędem sformułowanie : ubierać bluzkę i to na maksa rażącym, w przykładzie "rycho w czas "- podkreśiłam zarówno "rycho "- zamiast rychło oraz znaczenie w jakim było użyte - tzn. opacznie niż być powinno rozumiane !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marchewka, a może opatrznie? :D też się często zdarza i muszę się przyznać, że sama mówię "zakładać bluzkę" :O muszę się poprawić a znacie słowo "metły"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mietly chyba
mietly chyba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nikt nie zna słowa ciapy
nie mowi się tak u was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Topik zainspirował mnie do poszukiwać, i oto efekty: "Buty ubrać, włożyć czy założyć? Witam, Nigdy nie zwracałem na to uwagi i zawsze mówiłem ubierz buty, ubierz kurtkę, czapkę itd., itd. Być może jest to gwara z Rzeszowa i okolic, ale w Warszawie jest to niedopuszczalne. Szczególnie mi na to zwróciła uwagę moja dziewczyna. W jej oczach jestem debilem skoro używam takiej polszczyzny... Uparłem się i chcę jej udowodnić, że to też jest poprawnie. Ona twierdzi, że tylko załóż buty jest poprawnie i nie inaczej :) Pozdrawiam, MB Najbardziej zastanowiło mnie w Pana liście, że Pana dziewczyna uważa Pana za debila z tak błahego powodu. Chciałbym, żeby to był tylko wyraz językowej przesady. Podobno kobiety są bardziej spontaniczne w wyrażaniu emocji i czynią to w sposób bardziej zróżnicowany niż mężczyźni. Przechodząc zaś do meritum, powiem tak: ubrać buty (kurtkę, sweter) to południowopolski regionalizm, w standardowej polszczyźnie wymienione części odzieży należy włożyć. Wiele osób woli je załozyć, co słowniki poprawnej polszczyzny oceniają jako błąd, gdyż czynią subtelną i nie zawsze widoczną różnicę znaczeniową między wkładaniem czegoś na siebie a zakładaniem. Osobiście nie przywiązuję do tej różnicy większej wagi, natomiast ubieranie butów kojarzy mi się nieodparcie z ubieraniem choinki, dlatego wolę konstrukcję ogólnopolską. Przykro mi, że nie dostarczyłem Panu silnych argumentów w sporze z Pana sympatią, ale może i lepiej, bo po co się spierać? Jest teraz moda na regionalizm, „małe ojczyzny”, proszę więc sprawdzić, czy od tej strony nie da się podejść dziewczyny, aby zaakceptowała formę regionalną choćby w rozmowach prywatnych. — Mirosław Bańko, PWN" Cieszę się, że mogę jednak używać swojego regionalizmu :):):) Marcheweczko, myślałam że "rycho" to literówka. Przepraszam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gryzelda u nas mowi cie " lacie" na papcie :) a ja sie wam przyznam ze jak bylam dzieckiem to np dlugo nie wiedzialam ze "kołoczek" to drożdzówka :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aisza, a jak Ci się podoba regionalizm sąsiadów taki jak np nakope? czyli nakopię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam gwara gwara ale jak slysze: - fakt autentyczny - weszlem, zaszlem, przyszlem -wylorowac - szwirus - zjesc jogurta (wwwrrrr) -uderzylam sie w palca - wez cos do palcy to az mnie "słabi" :-) swietny topik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
super sprawa z tą poradnią językową co do drożdżówek, to u nas krąży dowcip, jak to chłopiec na wycieczce szkolnej chciał kupić szneka z glancem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dooo dorisday
Ty taką wielką mądralę zgrywasz, a na pierwszej stronie sama walnęłaś byka:) to miało być umyślnie? czy też nie bardzo wiesz jak władać językiem polskim? mówi się żółwik, a nie żówik!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość no to zaprawiaja kobiety
u Was?wiecie co oznacza to wyrażenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wielbicielka Piotrusia
moja koleżanka swego czasu mówiła > co doprowadzało mnie do ciężkiej gorączki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A oglądacie Brzydulę czasem? Tam to dopiero Violettka sobie folguje :)) Uwielbiam ten serial właśnie przez Violettkę i Przemko. Gdyby ich role były pierwszoplanowe to pewnie oglądałabym każdy odcinek :) Nie mogę sobie przypomnieć jej haseł teraz, ale myślę, myślę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
faela gwara sasiadow nie musi mi sie podobac aczkolwiek w zaden sposob mi nie przeszkadza :) Kreple :D mniam mniam wiesz zwykle to sie "leci po halba a nie po kreple" :D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mnie też nie przeszkadza, akurat ten zwrot lubimy z moją drugą połową używać w żartach : bo Ci nakope :) A leci się zazwyczaj po dwie, co tam jedna ;) :) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A takie wyrażenie : TARGAĆ NACHY - znacie, albo RZUĆ PODCZERWIEŃ NA KANT SZLUGA ?? Bardzo ciekawe, raczej środowiskowe niż regionalne, ale fajne.. W razie czego przetłumaczę ;) choć z klimatów powyższych się nie wywodzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×