Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Katarina28

Termin na sierpień 2010. Tegoroczne mamuśki :)

Polecane posty

MONI MOGE CI PODRZUCIC PARE DAN. CZEGO SOBIE ZYCZYSZ?:):) MOJA MA MANIE ZASYPIANIA Z PIELUSZKA NA TWARZY I Z NAKRĘCONĄ KARUZELA;) MOJA STARSZA TAK JĄ DO TEGO NAUCZYŁA. DZIŚ MUSZE POCHWALIĆ MOJĄ KAROLINKE BO ZASNEŁA OK 20.00 OBUDZIŁA SIĘ DOPIERO OK.4.30 NA MLECZKO I DALEJ SPAŁA DO 7.30 BO OBUDZIŁ JĄ TELEFON:( KURCZE NUDZE SIĘ I NUDZE. SZKODA ŻE NIE MIESZKAMY JAKOŚ BLIŻEJ SIEBIETO WTEDY MOGŁYBYŚMY SIĘ SPOTYKAĆ Z NASZYMI POCIECHAMI:) U NAS ZIMA NA CAŁEGO. RANO ZA OKNEM -15. MÓSIAŁAM ODGARNĄC NAWET PRZED DOMEM BO MAM NADZIEJE ŻE KURIER W KONCU DOTRZE Z MOIMI PREZENTAMI DLA DZIECI,AH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesc kochane! Melduję,ze rozpuściłam synalka :( Nie zasnie naczej jak bujany w wózku lub na r ękach :( Tak samo było z córcią starszą:( Ale sobie narobiłam!!! Dziewczyny co do ciązy to karmienie piersią NIE ZABEZPIECZA przed ciążą, więc byłabym przy tym ostrożna, ja tam karmię cycem ale bez gumeczki ani rusz ;) U nas straszliwe zawieje śnieżne i mrozy ok. -10 do -14 dlatego od pon nie byliśmy na spacerku :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć koleżanki, mój synek dał mi dziś pospać. Przyszła hustawka i powiem wam ze jest rewelacyjna, huśta, gra różnymi melodyjkami, nosidełko przystosowane i dlA maleństwa i dla juz starszego siedzącego, pozatym można nosidełko wypiąć i używać samgo bez huśtawki, buja się i dodatkowo ma wmontowawany wibratorek-trzęsidełko. Warto było czekać tyle czasu, mój mlody siedzi w nim jak zaczarowany. eveve ja wcześniej myślałam o plastrach anty ale gdzies przeczytałam ze kARMIACYM NIE PRZEPISZĄ. Ze spacerami wydaje mi się jak najbardziej, ubieram tylko jak na grenladie ryjek kremem i chodzimy. Żabcia no najgorzej jak tak wszystko naraz się dzieje :( wiem cos tym A co do wypowiedzenia to jak wiesz już że dostaniesz to na wychowawczy się łap od razu nie ? Jak oni ciebie to ty ich.. i tyle Moni wiesz co ja zanim zaszłam z Marcelkiem w ciaze to Oliwia była dla mnie całym światem i nawet jak bylam w ciąży to cieszyłam sie ale zastanawiałam się czy pokocham je tak samo jak córke wydawało mi sie że nie. Nooo ale jak urodziłam to zakochałam się od razu i tyeraz tak czasem zastanawiam sie jak mogłam tak pomyslec.... No więc takie myśli są jak najbardziej normalne.. Moni skąd te doły, moze przydałby ci się przyjazd do pl ? Jeśli z tesknoty to nie warto sie zastanawiac tylko robić co serce popowiada. Mój mały przstał sypiac w łózeczku od czasu jak do wózka włożyłam puchowy zimowy śpiworek. tu mu spasowało śpi w wózku taki opatulony inaczej nie zaśnie. Już sie boję co bedzie potem bo ta gondolka to już sie mała robi, wychodzi że w spacerówce bedzie sypial. Julcia oj fajne byłoby takie wspólne spotkanie naszych sierpniówek :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WŁSNIE SKONCZYŁAM ODGARNIAC ŚNIEG PRZED DOMEM. MOZE DZIŚ W KONCU TEN KURIER SIE SIAWI? CZEKAM JUŻ NA NIEGO TYDZIEN. NUDY,NUDY I JESZCZE RAZ NUDY:( MAŻ MIAŁ DZIŚ WRÓCIĆ Z TRASY ALE STOI ZAKORKOWANY W NIEMCZECH JUŻ 12 GODZIN:( ZŁY JEST TAKI ŻE AŻ STRACH DO NIEGO DZWONIĆ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CHOLERA WIĘCEJ PRZED ŚWIĘTAMI NIE BĘDE JUŻ ZAMAWIAŁ PREZENTÓ PRZEZ ALLEGRO:( NIBY ZAMAWIAŁAM KURIEREM A TU JUZ TYDZIEN I NIC. CHYBA RESZTE ZAKUPÓ ZROBIE NORMALNIE W SKLEPIE. JESTEM BAAAARDZO ZŁA. MOJA MRUSZYNA COSIK MAŁO OSTATNIO JE. A POZA TYM ZAUWAŻYŁAM U NIEJ BARDZO SUCHĄ SKÓRKĘ NA RĄCZKACH I TYLKO TAM. NIE WIEM CO MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JUZ WIĘCEJ PRZED SWIETAMI NIC KURIEREWM NIE ZAMÓWIE:( WOLE ZAKUPOY CHYBA W SKLEPIE. JUZ TYDZIEN JEDZIE I DOJECHAC NIE MOZE CHOLERA JASNA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej dziewczyny. U mnie średnio, mąż chory, drugi dzień ma gorączkę 39 stopni i nie chce spaść, dziś był u lekarza ale nic konkretnego mu nie powiedziała, przepisała tylko antybiotyk.. . Biedny przeniósł się do pokoju obok i tam w samotności choruje bo nie chce nas pozarażać.. Kurcze martwię się trochę o niego bo nie ma w zasadzie żadnych objawów oprócz tej temperatury, leży plackiem w swetrze i dresie pod dwoma kołdrami i kocem i trzęsie się z zimna :( Mam nadzieję, że do jutra te antybiotyki zaczną działać i przynajmniej ta temperatura trochę spadnie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eveve nie zazdroszczę chorego męża w domu. Mój jak ma zwykły katar to zachowuje się tak jakby otarł się o śmierć. Może ta gorączka to dopiero pierwszy objaw przeziębieni albo co gorsza grypy. Mam nadzieję, że antybiotyk zadziała a póki co ZDRÓWKA:) U nas zimno i śniegu wszędzie pełno więc siedzimy w domu. W środę pojechaliśmy z Małym po zakupy, ale na tym zimnym powietrzu zaczął płakać i wcale mu taka pogoda nie odpowiada. Podobno w poniedziałek ma być cieplej. Aha, znowu mam blond włosy. Ten rudy bardzo szybko zmywał się z moich włosów więc poszłam do fryzjera i zrobiła mi dekoloryzację i położyła blond kolor. Dobrze, że mi włosy nie wypadły po tych eksperymentach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAM!!! MAZ WRÓCIŁ NAD RANEM. MÓWI ŻE ZIMA W EUROPIE MASAKRYCZNA. JADE DZIŚ NA ZAKUPY BO MUSZĘ SIE TROCHE ODERWAC OD CODZIENNOŚCI. MAŁĄ ZOSTAWIAM TESCIOWEJ. MUSZE KUPIC COS DZIECIOM NA MIKOŁAJKI BO CO DO KURIERA TO STRACIŁAM JUŻ NADZXIEJE ŻE DZIŚ NADJEDZIE:( ZROBIŁAM JUŻ Z RANA PLACEK ZEBRE WIĘC ZAPRASZAM NA MAŁĄ CZARNĄ:) współczuje chorych mężów. tym bardziej że chory facet to praeie jak dziecko bezradny i biedny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja mam dzisiaj baaardzo zły dzień. Chodzę wkurwiona na maxa od rana i nie wiem dlaczego. Normalnie czuje, że wybuchnę. Płakać mi się chce a mój mąż nie potrafi mnie zrozumieć i przez to jeszcze bardziej się nakręcam:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Florianka..nie martw sie !! Jutro bedzie lepszy dzien :) Maoja nAtalka sie przeziebila. MA straszny katar i kaszle. Bylismy z nia u lekarza..na szczescie klatka piersiowa czysta i wyglada na zwykle przeziebienie. Mam jej przeplukiwac czesto nosek woda morska i karmic czesto. Wczoraj sie tak meczyla z tym katarem ze prawie sie nim udlawila :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ale mi mloda daje znowu popalic w nocy,dzis ciagiem przespalam 3 godziny,pozniej co godzinke pobudka i o 7 witamy dzionek:(((nie wiem co ja wybudza...glodna nie byla,jadla dopiero o 5 rano....sama nie chciala wczesniej. Dzis bylysmy godzine na dworze,piekna pogoda,niby mroz a cieplo:) mloda miala tak fajnie czerwony nosek..... aha,na usg jamy brzusznej wyszlo,ze agata ma dodatkowa sloedzione i to ona moze powodowac bole brzuszka....mamy skierowanie do poradni hematologicznej dla dzieci,by to potwierdzic lub nie i ewentualnie obserwowac i leczyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
U MNIE JEDEN KURIER NARESZCIE DOTARŁ ALE O DRUGIM ANI WIDU ANI SŁYCHU. BYŁAM NA ZAKUPACH I KUPIŁAM NIUNI ŚLICZNA POZYTYWKĘ DO WÓZKA CO GRA I MACHA REKOMA I NOGAMI. ZAJEFAJNA. MOJA ODPUKAC OSTATNIMI CZASY ŚPI SUPEROWO:) WCZORAJ PIERWSZY RAZ DAŁAM JEJ KISIEL WISNIOWY. SMAKOWAŁ JEJ ZE AZ COS:) NIC JEJ NIE BYŁO. DZIŚ KUPIŁAM DLA NIEJ KASZKE I DAM NA KOLACYJKE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Małgosica tak zareklamowałaś mi ten bujaczek ,ż eteż chciałabym taki miec. Niestety link, który kiedys mi podałaś nie chce dziś się już otworzyc, mogłabyc proszę, jeszcze raz wrzucic link na allegro, a jeszcze lepiej fotkę tego cudu, w którym dziecko takie grzeczne???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co tam słychac moje drogie ? U mnie mój mały po raz pierwszy w swoim zyciu ma klopot z kupką, juz dwa dni nie robił, czasem postekuje jakby mu sie chcialo ale nic. Pozatym nie dolega mu na razie nic chyba bo pogodny jak zawsze. Poje koperkami rumiankami jak szalona, termometr nawet w pupke wdrozyłam i nic. Kurcze a wyłacznie na piersi miał kupe w każdej pieluszce. Daje mu modyfikowanie tylko raz wieczorem 150 z kleikiem, i jak tyle robi problem to boje sie pomyslec co by było gdybym wiecej tak karmiła. Eveve jak tam mąz ? zdrowieje ?? Julcia ja widze ze ty to obrotna dziołcha jesteś, kurcze zazdrocze, ja czasem do 14 sie zbieram żeby w z piżamy sie przebrac. Tu placek z rana, na zakupy jedzie a mi czasem kłopot wielki na dół po ziemniaki zjechac :-/ Szczęście ze czasem w porywach i ja mam wene ale moim zdaniem to nieczęsto mnie nachodzi. Florianka moze to zespół napięcia przed @ ?? maz jeszcze sie nie przyzwyczaił ? :) Zabcia jak dodatkowo śledzione ? Mam nadzieje że brzmi straszniej niz naprawde jest.. ?? Anna robiłam fotki w hustawce jak się hustał ale ja taka bystra potem na kazdym Marcel rozmazany :D bo w ruchu, jutro zrobie na stojaco Hustawke polecam naprawde, najlepsze chyba że o baterie nie musisz się martwić bo do prądu podłączasz i ulaj dusza,tylko musisz sie w cierpliwosc uzbroić jak kupisz bo az z USA bedzie szła. http://allegro.pl/hustawka-lezaczek-graco-zarafa-2w1na-prad-nowa-i1304045506.html Lub poszukaj moze tu tez takie maja Graco Zarafa sie nazywa. Nie ma w tej chwili ten gośc w sprzedazy ale zapytałam czy będzie miał, jak odpisze dam ci znac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
- Co zrobić kiedy epileptyk dostanie ataku w wannie? - Szybko wrzucić pranie. No i humor mi się od razu poprawił :):):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Malgoscica mam nadzieje ze dajesz mu kleik kukurydziany,bo ryzowy wlasnie powoduje zaparcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HEJKA KOCHANE!!! JA DZIŚ STROIŁAM DOM NA MIKOŁAJKI. NASZŁO MNIE JAK NIE WIEM:) NAJCHĘTNIEJ TO UBRAŁABYM JUŻ CHOINKE ALE TO JESZCZE DUŻO ZA WCZESNIE;( A MAM JUŻ POMYSŁA JAK W TYM ROKU JĄ UBIORE;):) DZIŚ UPIEKŁAM TEŻ DROZDZOWCA, CHĘTNE ZAPRASZAM NA POCZESTUNEK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Julcia, kobieto skąd Ty na to wszystko masz czas???Odkąd urodził się mały, to jedyne ciasto jake zrobiłam to torik na zimno :O A ty ciągle pichcisz jakieś smakowitości!!! Małgosica świetna ta huśtawka, ale sporo kosztuje, znalazłam z Fisher price tańsze,a działanie podobne. Ale zdjęcia dzidzi w hustaweczce chęnie obejrzymy :) Malgosico napisz mi jeszcze proszę jak z Twoją laktacją odkąd zaczęłaś dokarmiac butlą na noc? Bo ja mam obsesję że jak dam butelkę to stopniowo stracę pokarm, a z drugiej strony mam straszną ochotę dokarmiac go na noc. Ja zapakowałm dziś pięknie wszystkie prezenty mikołajkowe dla dzieci i męża :) Jutro wieczorem akcja Mikołaj :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mój Mąż to kujon. Ma najwyższą średnią na roku i dostał stypendium naukowe. A tak nie chciał iść na studia. Twierdził, że sobie nie poradzi. Julci podziwiam Cię. Przy dwójce dzieci jeszcze tyle w domu robisz. Ja dzisiaj upiekę karpatkę. Taką z proszku oczywiście. Przygotowania do świąt trochę mnie przerażają. Muszę się lepiej zorganizować, żeby ze wszystkim zdążyć. Małgosica czekamy na zdjęcia huśtawki w akcji bo chyba kupimy Małemu pod choinkę takie cudo. Eveve jak Mąż? Wyzdrowiał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moni,florianka-powinnysmy sie wstydzic.....kazda z nas zajrzala na sierpniowki 2011 a zadna nie napisala na 2010......no coz sentymenty:)) Wiecie co,daje mlodej obiadek i deserek od 3 dni.....widok jak wciaga z apetytem zupke jest bezcenny,a juz w ogole jak zajada sie bananem z jabluszkiem.....kurde,ona sama pcha mi reke z lyzeczka do buzi,oczywiscie na swoj nieudolny sposob,tak jej to smakuje:)nie sa to wielkie ilosci,ale reakcja na zbyt dluga pauze pomiedzy jedna lyzeczka banana a druga.....boska! wiem,ze wczesnie na rozszerzenie dietki,ale zaczelam dawac jej zupki jak miala jazde z jedzeniem,chociaz to wcinala bez placzu i jej zasmakowalo.Zupki gotuje sama i mrożę,warzywa mam jeszcze z dzialki,wiec sa teoretycznie EKO:))))dzis maz dokupil malej sloiczek i chyba bede musiala jej co jakis czas kupowac dla urozmaicenia... Nie wiem czy pamietacie,ale w ciazy jadlam banany kilogramami i mowielam,ze mala pewnie nie tknie ich po urodzeniu....widac nie stalo sie tak,wcina je jak malpka:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej Kochane, przepraszam, że sie nie odzywalam, ale jak juz chyba wczesniej pisałam mam dość ciezki etap życia i nie bardzo wenę by cos naskrobać :-( Do tego w tym tygodniu byłam z malutka 2 razy na noc u szwagierki, dobrze mi to zrobilo, choć po wczorajszej nocce jestem nieprzytomna, bo poszlyśmy spać koło 5tej. Anna... wspólczuję usypiania na raczkach, ja odpukac nie znam tego problemu bo walczylam od początku z moim M. by pomagać jej zasypiac w łóżeczku, a nie na rękach, ale może powinniście spróbować jednak kłaść Kubusia do łózeczka, podejrzewam , że początki będą trudne, ale warte efektow. Malgosia... huśtawka super, gdybym nie miała juz fishera z wibracjami na pewno kupiłabym taką samą, co do antykoncepcji ja biore ostatnie opak. cerazette, ktore przepisano mi jeszcze jak karmilam, a potem przejde na zwykle tableteczki, bo tu mnie wkurza brak przerwy i nawet nie ma okresu, a z tym czulabym sie o niebo bezpiecznie ;-) Dziękuję Ci za odpowiedź co do milości do dzieci, tez mi się wydaje, że moje obawy sa bezpodstawne, ale jak patrze na te moją kruszynkę to taki moj maly caly świat :-) Wiesz Małgosia z ta tęsknotą to jest tak, że tu tęsknię za Pl, a tam tęsknię za mężem, poza tym jak wspomnialam moi rodzice są spoko, ale odzwyczailam sie od mieszkania z nimi, a oni ze mną i niech dla dobra wszystkich tak zostanie ;-) Ja tez bym sie z Wami chetnie spotkala, na pewno byloby super!!!!!!!! Julcia... współczuje, ze Twoj mąż tyle się naczekał biedny, zresztą Ty na niego też, ta cholerna pogoda pewnie znowu będzie trzymala do kwietnia, och jak ja nienawidzę zimy, na dodatek zimowek nie mam i hamulec ręczny mi zamarzł i kuźwa jak sie nie denerwować. Eveve... mam nadzieje, ze Twoj mąż czuje sie już niebo lepiej, a Ciebie i Madzie ominęlo to cholerstwo. ja dzis sie wkurzyłam bo brata boli gardło, do czego przyznal sie teraz, a wcześniej ciągle gadal do małej z bliska. Nusienka.... jak Natalka.. biedna męczy sie z katarkiem.... że tez takie maluszki musza już z choróbskami sie borykać?! Żabciu.... skąd ta śledziona u Agatki???? ja przebiega leczenie???? zmartwilam sie tym bardzo, ale moze teraz jak wiadomo skąd te bóle, latwiej będzie znaleźć na nie sposób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Żabciu.. ja piszę tylko jakos nie moglam sie zebrac , zeby najpierw wszystko przeczytac :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Florianko... stypendium... wow, musisz byc dumna z męża, a z kawalu sie usmiałam , bo choc brutalny, poprawił mi humor :-) Julcia... skąd u Ciebie tyle energii???? jak juz mi będziesz podsylala potrawy wigilijne przeslij i troche tej Twojej żywiolowości proszę. My po 2gim szczepieniu... na szczeście bez temperatury sie obeszło, a tak sie balam... Malgosia.... a probowalaś czopka glicerynowego??? podobno działa, ja jeszcze nie stosowalam , ale jakby co mam w szafie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aaaaa,widzicie,sledzio0na....pediatra powiedziala,ze po prostu tak bywa,choc moze ona pozniej broic i agata moze miec malo czerwonych krwinek krwi,ale to nic nie jest powiedziane.Dostalysmy skierowanie do poradni hepatologicznej albo hematologicznej,juz nie pamietam i najpierw nam to musza potwierdzic,czy faktycznie jest to sledziona. Z tego co wyczytalam w google,to okolo10 - 20 % ludzi ma od 1 do kilkunastu lub nawet kilkudziesieciu dodatkowych sledzion i to nie tylko w jamie brzusznej...bo moga byc takze tkanki sledzionowate (moje slowo)w mosznie!!!!to dopiero jest gratisik:)) Ja mloda juz 3 dni ucze zasypiac w lozeczku.....jestesmy na etapie usypiania nawet przez 1 godzine,ale w koncu zasypia w lozeczku,mama w dizen musi pomagac,miziac i w ogole a dzis wieczoram sama pogadala,pogadala i padla!!!!szok!!!aaaa no i bron panie boze wziac dziecko ktore chce spac na rece i lulac,bedzie ryk....a mama coraz bardziej zadowolona i mniej obolala. Czy wam tez wypadaja wlosy garsciami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zabcia..wlosy u mnie to masakra..az boje sie ich myc i rozczesywac bo lysa zostane. Paznokcie tez takie jakies lamliwe mam... Mam pytanko-nie boisz sie jej dawac tyle nowosci tak wczesnie? NIe wiem mi mama i wszyscy mowia zeby cokolwiek nowego typu soki,papki itd dawac w 4-6 miesiacu. Ja fakt wczoraj jej dalam 2raz sok marchewkowy ale ona juz ma prawie 4 mies. Katarek dalej jest ale tylko w nocy,wiec psikam jej ta woda morska i jest ok. Dzis mikolaj :) co macie dla woich szkrabow? ja dopierowa jej kupie dzis.jeszcze nie wiem co.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Żabciu mi też wypadają włosy. Normalnie tragedia. Wiem, że to jest normalne po porodzie, ale martwię się, że to się nigdy i skończy i zostanę łysa. Igor zaczął jeść zupki po 4 miesiącu a teraz dwa razy w tygodniu zjada zupkę z mięsem. Pije soki przecierowe i zjada kaszki. Też mu sama gotuję a słoiczek podaję z lenistwa. Nusienko Igor dostał na Mikołajki swój pierwszy samochodzik z Fisher Price. Chyba mu się podoba bo wzroku z niego nie spuszczał a teraz zjadł obiadek i zasnął. Mój Bąbel kończy dzisiaj 5 miesięcy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JESTEM TAK WKURWIONA NA TĄ FIRMĘ KURIERSKĄ ZE AZ MNIE TRZEPIE. Z TYCH NERWÓW TO JUŻ CAŁA CZEKOLADĘ OPIER.... A MIAŁAM POSTANOWIENIE DO ŚWIĄT SCHUDNĄC.:(:( MAŁA ODPUKAĆ DALEJ ANIOŁ. ZASYPIA OK. 7.30 BBUDZI SIĘ MIĘDZY 4.30 A 5.00 I PO BUTLI KIMA DO OK. 8.00:) DZIŚ STROJENIA CIĄG DALSZY ALE TYM RAZEM PRZED DOMEM. MAŁA WE WÓZKU A JA HEJA Z KOKSEM. MUSZE JAKOŚ TE NERWY ROZŁADOWAĆ. POCZTA CHOLERA DZIAŁA SZYBCIEJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×