Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
margolka66

Podzielmy sie swoja wiedzą i doświadczeniem

Polecane posty

Margolka Przed domem chcę postawić taką ławeczkę wyrzeźbioną z drewna i po bokach będzie miejsce na kwiaty, to będzie dosyć głębokie i boję się, że koty będą tam wskakiwać i zostawiać mi niespodzianki.Dlatego wpadłam na pomysł z tym aloesem w kształcie kuli.A aloes to zdrowa roślinka, sok z aloesu ma dużo właściwości leczniczych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W takim układzie aloes to dobry pomysł,bo i ładnie i korzyści zdrowotne będą.Dziękuję za pozdrowienia:))) donkapatke a czyt Ty wystawiasz fotki na garnku? Z chęcią bym obejrzała jak to urządzisz - z pewnością pięknie to będzie wyglądało:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy jest roslina podobna do topinamburu? Bo nazbierałam wyoranych bulw ,ale nie jestem pewna czy to topinambur?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
-to znowu ja........... Ciasto z Rabarbarem Ciasto: 1 kostka margaryny (u mnie Palma) 2 łyżki smalcu 2-3 łyżki śmietany 3/4 szklanki cukru 5 żółtek 3 szkl. mąki 2 łyżeczki proszku do pieczenia Nadzienie: 75dag rabarbaru 1 opakowanie jasnego kisielu 2 łyżki cukru Piana: 5 białek 1 szklanka cukru(płaska) 1 opakowanie kisielu o dowolnym smaku Kruszonka: 10 dkg mąki pszennej 10 dkg masła 5 dkg cukru 1 żółtko Na stolnicę przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia, dodać miękką margarynę, smalec, śmietanę, cukier i żółtka -wyrobic szybko ciasto.Wyłozyć do duzej blaszki (standardowej)uprzednio wyłożonej papierem do pieczenia, nakłuc ciasto w kilku miejscach widelcem. Rabarbar pokrojony w kostkę wymieszać z cukrem i kisielem (nierozpuszczonym - w formie proszku), wysypać na ciasto. Z białek, szklanki cukru i jednego kisielu (też nierozpuszczonego) ubić pianę i przykryć nią rabarbar. Zagnieść kruszonkę - posypać na pianę,wstawić ciasto do piekarnika i piecz ok 1 godziny w 175 C" po upieczeniu posypac cukrem pudrem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Już powoli wiosna się
dziewczyny mam problem.Posadziłam czosnek zimowy.Ładny był,aż nagle zaczęły mu żółknąć dolne listki.Wiecie może co mu jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Joela
A ja mam jeszcze prostszy przepis na świetny placek z rabarbarem :-) 3 całe jajka zmiksować ze szklanką cukru i cukrem waniliowym (3minuty!),dodać 3 szklanki mąki wymieszanej z małym proszkiem,wlać pół szklanki oliwy (olej kujawski) i szklankę maślanki .Mozna dodać olejek śmietankowy Wymieszać.Ciasto wylać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia,wyłozyć owoce(zaczynam w maju od rabarbaru ,potem truskawki ,jagody,agrest itd).Wierzch posypać kruszonką -mąka,cukier,stopione masło ,łyzka oliwy).Piec w 180st 30-40 minut.Mozna lekko polukrować .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Czas na ogrodowe przygody
Kochane z tego co widzę większość z was ma ogródki przydowmowe.Ja też od niedawana postanowiłam,że zajmę sie uprawą włsnych,ekologicznych warzyw i owoców(głównie truskawek).Podpowiedzcie mi jak wzbogacić naturalnie ziemię,by warzywa pięknie rosły i były ekologiczne.Nie chcę uzywać nawoZów mineralnych(chemii).Jak to jest u was? Pozdrawiam Monika:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja też mam prośbę
i chciałabym porady od wiedzących o doświadczonych :) Posadziłam pelargonie zwisające w doniczki, takie małe - dopiero małe pąki mają. Wsadziłam je do kupnej ziemi, takiej do roślin balkonowych. I teraz pytanie :)Czy od razu mam je zasilać odżywką?? Czy na razie pelargonki będą "ciągnęły" składniki odżywcze z ziemi? A jeżeli tak, to kiedy odżywka?? :) Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzień dobry w nowym tygodniu!!! Ja mam słabą ziemię w ogródku,więc kombinuję jak sie tylko da.A to wysiewam warzywa w rowki ,do których wsypuję torf ogrodniczy,a to podlewam gnojówka z pokrzyw lub skrzypu z dodatkiem obornika kurzego.Smrodliwe to pioruństwo ale skuteczne,sieję poplony z gorczycy,łubinu i innych ostatnio doczytałam na którymś topiku ,że doskonały jest humus activ i tak jakoś daję radę na tym moim ugorku,raz jest lepiej,raz jest gorzej.Joela fajny przepis na placek,najchętniej zjadłabym z truskawkami albo jagodami - u mnie rabarbar nie jet zbytnio lubiany.Przepis zanotowany. Jeśli chodzi o pelargonie to musisz poczytać na opakowaniu ziemi czy zawiera nawozy.Bo jeśli tak to narazie wstrzymaj się z dodatkowym zasilaniem,bo możesz przenawozić i Ci wyżółkną i zmarnieją.Jeśli nie to zakup jakiś taki do podlewania.Choć teraz jest tyle możliwości,są jakieś kulki,które umieszcza się tylko raz i starczają na cały okres wegetacji - ja przyzwyczaiłam się do florovitu do roślin kwitnących,może dziewczyny doradzą coś innego,lepszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja też mam prośbę
dzięki bardzo za info :) niestety muszę podjechać do sklepu, żeby zobaczyć opakowanie, bo moje dziś rano śmieciarze wywieźli :D ja kupiłam BIOPON, ale na razie wstrzymam się z tym nawozem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jotkakakk
Czas na ogrodowe przygody a gdzie masz ten ogródek ? bo najlepszy nawóz to własny kompost zrobiony z odpadków kuchennych po roku masz super ziemię a ta kupna w sklepach to najczęściej jest zwykły torf zmieszany z nawozami sztucznymi oczywiscie chodzi mi o odpadki organiczne , czyli obierki , skorupki , niedojedzone resztki z talerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jotkakakk
a poplony to w zależności od wielkości działki , najlepsza jest koniczyna na dwa lata albo lucerna na conajmniej trzy lata to są rośliny motylkowe , które wiążą azot z powietrza i gromadzą go w korzeniach , wystarczu tylko kosić taką koniczyną trzy razy w roku , najlepiej jak zaczzyna kwitnąć, żeby nie pozwolić na uaktywnienie tego azotu zgromadzonego w korzeniach potem to się przekopuje na jesieni i na wiosnę masz już gotową ziemię a skoszoną koniczynę czy lucerną oczywiście też kompostujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mietka,mietka,mietka
z tą koniczyną to nie do końcva taki miód!Raz,że jak już ją wsiejeszto na okres jej bytowania z uprawy nici,potem po przekopaniu długo sie brył korzenioych pozbyć nie można!Odrastać cholerstwo lubi jeszcze długo i walczyć z nią trzeba prawie jak z chwastem.Już lepiej inne strączkowe-bobowate zasiać np,bobik,groch itp.Te same zalety i mało kłopotliwie.Nie wszystkie torfy kupione w Centrach ogrodniczych zawierają nawóz mineralny jako dodatek!Wystarczy dobrze czytać informacje na opakowaniu lub poprosić sprzedawcę o taki bez.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z poplonów polecam łubin. Nawóz tak jak margo,z pokrzyw i kurzeńca.Na kompost ni wyrzucamy tluszczu,kości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej wszystkim: - u mnie gorąco,duszno i paskudnie - chyba idie na burzę:( Ja teżż często łubin na p[rzekopkę sieję czasem rzepak czasem gorczycę lub coś motylkowego ale nnie za często,bo jak już polewam działke gnojowicą z pokrzywy z wkładką kurzych kup to mogłabym przesadzić z azotem,a to szkodzi bardziej niż pomaga.Oprócz tego "produkuję własny niby torf niby kompost,którego robienie nauczyła mnie pani u nas mieszkająca,wieloletnia pracownica szklarni siechnickiej.Otóż wykopuję spory prostokątny wykop na dno,którego wykładam warstwę posiekanej słomy pszennej,lub owsianej,na to warstwę ziemi,na to np.wyplewiona pokrzywa,skoszona trawa,obierki warzyw i cienko posypuję dolomitem, znów słoma,ziemia,zielsko i obierki.Polewam to czasem i tak układam warstwy - na samym wierzchu ziemia i ubijam.Czekam ok 2-3 lata.Tym sposobem mam dobrą ziemię,na której wysiewam warzywa.Dziś dzień owoca - posadziłam trochę pomidorów w foliaku,więcej się boję ,bo przed nami zimni ogrodnicy i Zośki.Miłego wieczoru życzę:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jotkakak
jesli chodzi o torf to chodziło mi o to , że on jest w zasadzie pod wzgędem biologicznym bezwartościowy firmy to wykorzystują , bo wygląda jak ziemia jest tani i łatwo dostępny ,nie ma porównania z kompostem a jeśli chodzi o koniczynę , to co wymieniłaś jako wady jest jego zaletą przykładowo przekopujesz koniczyną na jesień i na wiosnę jak spulchniasz znajdujesz nierozłożone korzenie , zbierasz je i na kompost , super materiał a jeśli chodzi o to ,że się rozplenia zawsze jak jakaś kępka będzie rosła to zawsze ściaga w korzenie azot z powietrza i wzbogaca ziemię , wystarczy go skosić albo zerwać , poza tym koniczyna ma tendencję do wyradzania , więc prędzej czy później ginie zawsze to lepiej jak koniczyna czy inne motylkowe rośnie niż chwasty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Też wczoraj posadziłam pomidorki,w prognozie nie zuwazyłam przymrozków........----...... Czekoladowe ciasto meksykańskie 180 g mąki pszennej 150 g cukru 125 g masła 50 g kakao 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia 50 g orzechów włoskich 50 g startej (lub posiekanej) czekolady deserowej 3 jajka (osobno żółtka i białka) 250 g pokrojonego w kostkę mango 50 ml wody 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku Polewa: 100 g kuwertury czekoladowej 100 g czekolady mlecznej 100 g śmietanki 30% 1 łyżka miękkiego masła W garnku podgrzewamy wodę, dodajemy cukier, kakao oraz masło i podgrzewamy do całkowitego rozpuszczenia cukru, nie zagotowując jednak mieszanki. Masę przelewamy do dość dużej miski i odstawiamy, by przestygła. Do ostudzonej masy dodajemy żółtka, natomiast białka ubijamy na sztywną pianę. Do masy kakaowej dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia oraz papryką. Mieszamy aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Następnie dodajemy posiekane lub pokruszone orzechy włoskie i startą czekoladę deserową oraz pokrojone w kostkę mango. Wszystko razem mieszamy. Na koniec dodajemy ubitą pianę z białek. Tak przygotowaną masę wlewamy do podłużnej formy posmarowanej masłem i obsypanej pokruszonymi biszkoptami lub wyłożonej papierem do pieczenia (wymiary formy 21 x 11 cm). Pieczemy 45-50 minut w piekarniku (z termoobiegiem) rozgrzanym do temperatury 160C (bez termoobiegu piekarnik nagrzewamy do 170C i pieczemy ciasto 50-55 minut). Polewa: Śmietankę zagotowujemy. Do miski z połamaną na mniejsze kawałki kuwerturą oraz czekoladą mleczną wlewamy śmietankę. Mieszamy do momentu całkowitego rozpuszczenia się czekolady. Następnie dodajemy miękkie masło. Całość starannie mieszamy. Polewą oblewamy schłodzone ciasto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej:) Witaj Dederette! Wiesz ja niezbyt wierzę w prognozy - już wielokrotnie inna była pogoda niż prognozowana to ostrożnie do tego podchodzę.Ale jak tylko będzie dzień pomidora to zasadzę resztę,a w razie przymrozków podłaczę farelkę i powiiny przetrwać:) Mam jeszcze ogrom pracy w ogrodzie.Postanowiłam na dużej działce się rozpanoszyć a tu jak na złość ciągnik się zepsuł i klapa,wszystko będzie spóźnione.Ciasto brzmi cudnie ,aż mi ślinka cieknie z samego rana:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wpadłam się przywitać, pozdrowić wszystkich :) 🌻 Czasu wolnego ostatnio u mnie jak na lekarstwo, prace działkowe na dalszym planie więc jak teraz mam taką większy przerwywnik od tych ważniejszych to staram się na tym polu coś podziałać. A jeszcze sporo przede mną, bo nawet kikuty po zeszłorocznych astrach i michałkach sterczą nieusunięte... działka wielka więc tak m2 na m2 posuwam się z wolna próbując jakoś to ogarnąć. Udało mi się wysiać nasiona jednorocznych... ale gdzieś posiałam pudełko z własnymi i kurcze... co ja z nimi zrobiłam? :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do jotkakak
widzę,ze masz dobrą wiedzę ogrodniczą,więc proszę cie o poradę.Mam na działce posadzony czosnek zimowy.Posadziłam go dość póżno,bo pod koniec grudnia.Na zewnątrz się nie dało,bo albo mróż był albo śnieg.Posadziłam więc w tunelu foliowym a na wiosnę przeniosłam do gruntu.Rósł do niedawna b.ładnie a teraz zaczęły żółknąć mu listki na końcówkach,jakiś taki mizerny się zrobił!Podlałam go humusem bio, i o zgrozo polałam go płynem niszczącym robale i dalej wygląda jak anemik.Co mi doradzisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jotkakakk
chyba nic z tego nie będzie czosnek zimowy , jak inne podobne rosliny , np tulipany, sadzi się wczesną jesienią ,żeby ukorzeniły się przed zimą i potem roslina jest przygotowana na fazę jarowizacji , więc powinny uschnaąc liście i dopiero po przemarznięciu startuje na wiosnę to dość ciekawy eksperyment :) , ale może też dopadła go jakaś choroba grzybowa , ,, spróbuj może wysadzić taki czosnek , który nie musi zimować , jeszcze chyba zdąży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jotkakakk
amatorko czosnku przyznaję , że jeśli chodzi o czosnek to mam małę doświadczenie i trochę zgaduję , jak zaczął rosnać to powinien dalej rosnąć , przyjrzyj się uważnie liściom i korzeniom znalazłem na forum ogrodniczym ciekawy wątek o chorobach czosnku , są tam też zdjęcia węc może ci pomoże , nie da się wkleić :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do jotkakak
wielkie dzięki za próbe pomocy:) zaraz poszukam tego forum ogrodniczego,tyle sie napracowałam przy tych czosnkowych eksperymentach,że teraz bardzo mi żal to zmarnować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam .Szukam przepisu na tort marchewkowy-oczywiście sprawdzony,bo strasznie dużo ioch w necie. Pogoda cudowna,a czosnek zimowy żeby był ładny trzeba podlewać -w czasie suszy,a zasychac może przez jakąś chorobę,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peper
Podobny jest na stronie moje wypieki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tort marchewkowy miał byc wyprobowany,z internetu sama potrafie znalezc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×