Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość cierhaj

Czytam Stary Testament - jestem w szoku...

Polecane posty

Gość i bendzie jak w szwecji
2.Z początku III w pochodzi graffiti znalezione na murze rzymskiego Palatynu. Rysunek ten przedstawia krzyż jako drwinę z rodzącego się kultu: klęczący młody człowiek, pod spodem napis: "Aleksander czci swojego boga". Przed Aleksandrem stoi ustylizowany na postać ludzką osioł z przednimi kończynami rozciągniętymi wzdłuż belki krzyża w kształcie litery T.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cierhaj
dobra faktycznie zabieram sie za Nowy Testament a do Starego bede ewentualnie od czasu do czasu zaglądać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ...bęc...
Czytając biblie nie można interpretować jej porównując do współczesnego świata i realiow, które kilka tysięcy lat temu były zupłenie inne. dlaczego mieli kilka żon ? Z prostej przyczyny - dzieci, które kiedyś stanowiły cały majątek. Im więcej dzieci tym więcej rąk do pracy i tym więcej mozliwości przeżycia i opieki na starość ( wyobraź sobie że kiedyś nie było zusu :P ).Zasada za za zab nie została wymyslona przez Boga ale przez ludzi. dokladniej jest to prawo Hamurabiego. Najprostrza zasada by stworzyć jakąś rame prawną. Kamieniowania dokonywali ludzie, nie Bóg więc za bardzo nie rozumiem o co Ci chodzi. w dzisiejszych czasach też nie wszyscy są święci a w bibli poniekąd jest opis tamtejszych czasów ;) A ostatnio pytanie zabilo mnie Twoją nie wiedzą bo stary testament jest wspólny dla judaizmu i dla chrześcijan. Wierzymy w tego samego boga z tą różnicą że oni nie uznają Chrystusa, a co za tym idzie nowego testamentu i wciąż czekają na swojego proroka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cierhaj
...bęc... --- to może najpierw przeczytaj Stary Testament zanim zabierzesz sie za dyskusję. otóż jest wyraznie napisane w prawach Boga które przekazuje Mojżeszowi - nakazanie zasady ząb za ząb, nakazanie mordowania, nakazanie ukamieniowania człowieka pracującego w szabat i wielu innych. najłatwiej się wypowiadać znając temat znikąd...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cierhaj
4Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. 5Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; 6a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość i bendzie jak w szwecji
co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. 5Nie będziesz się im dobrze ze Maryja i Jezus jest w niebie a nie na niebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość i bendzie jak w szwecji
Gość el foto
@ cierhaj - w ST sa jeszcze przyklady zbiorowego gwaltu przez Izraelitow i inne okropienstwa, za ktore obecnie karze sie surowo a mimo to ciemnota slepo wierzy w Biblie, nawet jej nie znajac w kazdym razie nietraktuj biblii jako material wiarygodny ani tym bardziej historyczny, bo znacznie mija sie ona z wydarzeniami ktore mialy naprawde miejsce ponadto - czy to w ST czy w NT ale pelno jest w nich alegorii i przypowiesci, ktore nie sa zrozumiale dla ludzi po prostu je czytajacych i przyjmujacych iz zawieraja prawdziwe opisy wydarzen, a to jak nalezy odczytywac te alegorii ujawnia mi.in. Ksiega Henocha - Zwój wojny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cierhaj
tak, o gwałtach tez czytałam i o roznych innych dziwnych rzeczach ale juz nawet nie wspominalam bo chcialam dac tylko przyklad. niemniej juz zaczynam to sobie ukladac w glowie tylko musialam zamknac tekst i zastanowic sie. Biblia i ST to nie tyle coś w co wierzymy ale opis tego jak powstawala nasza wiara, zapowiedz przyjscia Mesjasza. Kościół mówi jednoznacznie że Jezus jest prawdą i tego się trzymam. Wydarzenia ze ST oraz to jak żyli tamci ludzie wieki przed naszą erą nie osłabią mojej wiary, nie spodziewam się w końcu ze żyli tak jak ja dzisiaj, ponadto nie moge wiedzic jak oni odbierali Boga i na ile ich spis jest rzetelny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość w starym testamencie jest
opisane ze za sprzeciwianie sie i łamanie praw boga jest kara jeśli królowie i lud jest wierny bogu wtedy Jahwe błogosławił im pokojem ,zdrowiem ,plonami i odwrotnie kiedy naród i władca odrzucali boga nie zachowywali jego jego prawa zwracali Sie ku bożkom pogańskim -Jahwe dopuszczał na nich różne klęski posuchę, głód, zarazę, najazd wrogów z pomocą aniołów odnosili zwycięstwa nad swymi nieprzyjaciółmi ale .aniołowie byli wykonawcami różnych doświadczeń i prób zsyłanych im przez boga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
na którym etapem jestes w czytaniu bibli i jaka czytasz wersje bo jest ich 7 bo przekład nowego świata czyli biblia świadków jehowy jest najbardziej przekłamana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taka ciekawostka Ile proroctw zawiera Biblia? Obliczono, że Biblia zawiera 1817 proroctw dotyczących 737 oddzielnych tematów z 8352 wierszy. Te liczne proroctwa stanowią 27 procent 31124 wierszy w całym Piśmie. Są to przepowiednie-obietnice dotyczące narodu Żydowskiego, dotyczące przyjścia Zbawiciela, dotyczące całej ludzkości. Otóż odnośnie Zbawiciela zostało powiedziane w S.T. około 330 słów proroctwa, które spełniły się w jednej osobie w osobie Jezus z Nazaretu Albo zdrada Judasza i cena tej zdrady (za 30 srebrników). Albo sposób, w jaki umarł Jezus. Ukrzyżowanie było przepowiedziane w S.T. około 800 lat zanim w ogóle było praktykowane w Imperium Rzymskim! Kiedy czytamy Ps.22 to słyszymy głos proroctwa samego Chrystusa, który opisuje siebie samego na krzyżu ponad 1000 lat wcześniej. Ps. 22:14-19 14. Rozwarły na mnie swą paszczę Jak lew, co szarpie i ryczy. 15. Rozlałem się jak woda I rozłączyły się wszystkie kości moje. Serce moje stało się jak wosk, Roztopiło się we wnętrzu moim. 16. Siła moja wyschła jak skorupa, A język mój przylgnął do podniebienia mego I położyłeś mnie w prochu śmierci. 17. Oto psy otoczyły mnie, Osaczyła mnie gromada złośników, Przebodli ręce i nogi moje. 18. Mogę policzyć wszystkie kości moje... Oni przyglądają się, sycą się mym widokiem. 19. Między siebie dzielą szaty moje I o suknię moją los rzucają. Albo reakcje ludzi, wyśmiewanie i opluwanie, gapienie się. Rzucanie kośćmi do gry o Jego ubranie. Niepodarcie Jego okrycia. Itd. Połowa proroctw leżała poza zasięgiem Jego możliwych do zaplanowania działań. Przez pewną grupę badaczy została przeprowadzona pewna analiza matematyczna. Wyrazili przekonanie, że po zastosowaniu wg prawdopodobieństwa w odniesieniu tylko do ośmiu proroctw "okazuje się, iż szansa, aby ktoś z żyjących do tej pory ludzi spełnił wszystkie osiem proroctw, jest jak 1:1017". To byłoby 1:100 000 000 000 000 000. Aby pomóc nam wyobrazić sobie ogrom tej liczby, zilustrowano to badanie następująco: "Przypuśćmy, że bierzemy srebrne dolarówki i kładziemy je na ziemi w stanie Teksas [Powierzchnia Teksasu jest ponad dwa razy większa od powierzchni Polski - przyp. red.]. Przykryłyby one cały stan warstwą o grubości ponad 60 cm. Teraz zaznaczcie jedną z tych monet i wymieszajcie całą tę masę na obszarze całego stanu. Zawiążcie komuś oczy i powiedzcie, że może poruszać się tak daleko jak chce, lecz musi podnieść jedną srebrną dolarówkę, właśnie tę jedyną. Jakie jest prawdopodobieństwo wybrania zaznaczonej monety? Takie samo jak spełnienie się wszystkich ośmiu proroctw w odniesieniu do jednego człowieka od czasów ich spisania do dnia dzisiejszego. (...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Biblia składa się z 66 ksiąg. Napisana została przez 40 różnych autorów, z różnych warstw społecznych, o różnym wykształceniu, w różnym wieku, wśród których byli lekarze, królowie, pasterze, rybacy czy dowódcy wojsk. Poświęcona jest różnym tematom. Powstawała na przestrzeni 1600 lat. Od około 1500 lat przed Chrystusem do ok.100 lat po Chrystusie. Pisana była w różnych miejscach - na pustyni, w więzieniu, w pałacu królewskim, w podróży. Napisana na trzech kontynentach - Azji, Afryce i Europie, w trzech językach - greckim, hebrajskim i aramejskim, w różnych stylach literackich... jednak mimo to stanowi nierozerwalną całość. Mimo różnorodności czasowej, geograficznej, kulturowej, językowej historia i nauka w niej zawarta jest niesamowicie zgodna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spełniające się proroctwa odnośnie samej dostępności Biblii, W Biblii zostało napisane, że będzie ona rozpowszechniona po całej ziemi. Jak czytamy w: Mat. 24:14 I będzie głoszona ta ewangelia o Królestwie po całej ziemi na świadectwo wszystkim narodom, i wtedy nadejdzie koniec. Jak poinformował Światowy Związek Towarzystw Biblijnych, do końca 2007 roku, księgi Biblii zostały przetłumaczone na 2454 języki świata, a kompletny tekst Pisma Świętego dostępny jest w 438 językach. Związek, z siedzibą w Reading w Wielkiej Brytanii, informuje, że od końca 2006 roku liczba tłumaczeń Biblii powiększyła się o 9, a poszczególnych ksiąg biblijnych o 28. Renesans, a raczej rozkwit dostępności Biblii aktualnie ma miejsce w Afryce. Pismo Święte, ciągle jest najczęściej tłumaczoną i najszerzej rozpowszechnianą księgą na świecie. Towarzystwa Biblijne dysponują danymi, z których wynika, że 95 proc. mieszkańców naszej planety ma dostęp(teoretycznie) do świętej księgi chrześcijaństwa w znanym dla siebie języku, choć jeszcze nie zawsze jest to język ojczysty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
w 1947 r. odkryto prawie 200 sztuk zwojów S.Testamenu datowanych na czas przed Chrystusem. Treść tych zwoi okazała się doskonale zgodna z treścią Biblii jaka dziś jest w naszych rękach. Czyż zachowanie oryginalnej treści Biblii byłoby możliwe bez ingerencji samego Boga? Przyjrzyjmy się bliżej temu fascynującemu odkryciu OBRAZ zwoje, rękopisy znad Morza Martwego (opis) Rękopisy z Qumran (Zwoje znad Morza Martwego, Rękopisy znad Morza Martwego albo Manuskrypty znad Morza Martwego itp.) - zbiór dokumentów spisanych po hebrajsku, aramejsku i grecku, znalezionych w latach 1947-1956 w 11 grotach niedaleko ruin Qumran w Izraelu. Przeprowadzone badania archeologiczne i metodą radiowęglową 14C pozwalają datować rękopisy na okres od III w. p.n.e. do I w. n.e. OBRAZ zwoje, rękopisy znad Morza Martwego (widok grot) Około 800 rękopisów znaleziono w 11 grotach, w tym przeszło 200 manuskryptów biblijnych S.Testamentu, resztę stanowiły tłumaczenia S.T. na j.grecki, komentarze do poszczególnych ksiąg biblijnych oraz inne zwoje niezwiązane z Biblią. Treść tych rękopisów była zgodna z dotychczas posiadanymi kopiami maso reckimi, spisanymi około 1000 lat później. Zobaczmy jak Bóg czuwa nad swoim Słowem, aby pod wpływem czasu nie zostało ono zniekształcone, zmienione. OBRAZ test zewnętrzny dowody archeologiczne i historyczne na wiarygodność Biblii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
religie pastuchów to religie nienawiści więc nie dziw się. Katolicyzm i tak jest najdelikatniejszy z nich (choć wcale nie jest religią miłości), judaizm i islam aż zieją nienawiścią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cierhaj
mi sie dobrze czyta tą moją, przy niej zostane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warszawska to jest protestancka Biblia Tysiąclecia to jest katolicka dobre ze można porównywać biblie http://www.biblia.info.pl/biblia.php biblie protestanckie różnią się od katolickiej tysiąclatki Marcin Luter postanowił dość poważnie zmienić podejscie do egzegezy biblijnej sam dokonał pewnego wyboru. Zwrócił się mianowicie w kierunku Biblii hebrajskiej, a nie Septuaginty, przy okazji wyrzucając kilka rzeczy ponadto. Na przykład Księgę Estery, bo nie mieściło mu się w głowie, ze kobieta może umieć pisać. Biblia rzymsko-katolicka posiada o kilka ksiąg więcej w Starym Testamencie niż Biblia protestancka. Księgi te są nazywane Apokryfami lub Księgami Deuterokanonicznymi Słowo apocrypyha znaczy ukryty, a słowo deuterokanoniczny znaczy drugi kanon. Apokryfy / Księgi Deuterokanoniczne zostały napisane w czasie pomiędzy Starym i Nowym Testamentem. Księgi te nazywają się 1 Księga Machabejska, 2 Księga Machabejska, Księga Mądrości, Mądrość Syracha (Eklezjastyk), Księga Tobiasza, Księga Judyty, Księga Barucha oraz dodatki do biblijnych ksiąg Estery i Daniela, również 1 i 2 Księga Ezdrasza i Modlitwa Manassesa (the King James Bible).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Biblia nadaje się tylko i
wyłącznie do ćwiczeń szybkiego czytania ze zrozumieniem , do niczego więcej, o ile nie chce sie być pacjentem oddziału psychiatrycznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tu sie mylisz to jest podręcznik jak żyć szczęśliwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
„na tej stronie sa nauki Jezusa Czuwajcie i módlcie się, abyście nie popadli w pokuszenie. Duch wprawdzie jest ochotny, ale ciało mdłe. (Mk 14,38) „A powiadam wam, że z każdego nieużytecznego słowa, które ludzie wyrzekną, zdadzą sprawę w dzień sądu. Albowiem na podstawie słów twoich będziesz usprawiedliwiony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony. (Mt 12,36-37) http://krolestwoboze.pl/Biblia/Przykazania_Jezusa/Przykazania_Jezusa_Chrystusa.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość twarz piekna.2,
z tego co wiem, to religia katolicka "slucha sie" Nowego Testamentu a stary odrzuca co jest najwazniejszym wydarzeniem w kosciele: zmartwychwstanie jezusa tego co w starym nie naucza, stad cytaty przypowiesci itd tylko z NT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość offerma ma bardzo piękne
12 [zgłoś do usunięcia] merkaba tu sie mylisz to jest podręcznik jak żyć szczęśliwie podręcznik ,jak zostać hipokrytą i wariatem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cierhaj
no wlasnie nie odrzucamy ST, niemniej wazniejszy jest dla nas Nowy. bo wierzymy że Jezus jest prawdą. Stary Testament mowi o poczatkach Chrzescijanstwa, daje nam świadectwo, ukazuje jak powstał świat, człowiek, jak rodziły się przykazania i wzorce. traktujemy go jednak bardziej wybiórczo gdyz prawdziwy wzorzec stanowią dla nas nauki Jezusa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wszyscy sa szczesliwi
Chodzi mi o Stary Testament. Ty jako dobry Ojciec, Bóg Miłosierdzia, Bóg pełen miłości, w Starym Testamencie jesteś Bogiem, który mnie przeraża, którego się lękam. Nie mogę pojąć, jak Ty, Ojcze, mogłeś niszczyć, zabijać, tępić zarówno przeciwników Izraelitów, jak i ich samych, szemrzących i narzekających na pustyni. Płonąłeś, Ojcze, gniewem wobec Kananejczyków, Amorytów i tych wszystkich, którzy zajmowali urodzajne ziemie, przeznaczone przez Ciebie dla Izraelitów... Jak pogodzić, Panie, to wszystko z Nowym Testamentem? Nie słyszałam nigdy wypowiedzi kapłanów na ten temat. Chciałabym poznać prawdę... Jezus: Bóg Ojciec, Moje dziecko, daje wszystko co najlepsze swoim dzieciom. Tak było, jest, i tak będzie. W czasie, o który pytasz, lud sprzeniewierzał się Bogu na swój sposób. Bóg jest dawcą życia i On Sam decyduje o karze. Jest przede wszystkim MIŁOŚCIĄ i z miłości wypływa Jego troska o człowieka. W czasach Starego Testamentu lud Boży nie usłuchałby samego Mojżesza, gdyby nie poczuł Ręki Boga przez znaki, jakie Mój Ojciec zsyłał, a którymi były kara i nagroda. Te dwa bodźce były jakby wskazówką, którą drogą należy pójść. Lud w ten sposób odróżniał dobro od zła, te dwa pojęcia kierowały jego instynktem. Wybierający dobro szli za Jahwe, wybierający zło za bożkami, za złotym cielcem. Kara, wielka kara śmierci, była dla nich odstraszeniem jakby światłem, że to nie jest droga Jahwe, skoro Sam Bóg wydaje wyrok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wszyscy sa szczesliwi
Anna: Nauczycielu, a podbój takich państw lub miast jak Jerycho, które było obłożone klątwą...? Izraelitom Bóg kazał podstępem wymordować ten lud, zwierzęta, zniszczyć całe miasto... Jezus: Nie podstępem, lecz roztropnością. Czytając uważnie Stary Testament spostrzeżesz, że lud [tego miasta] mógł rozpoznać Jahwe po znakach i dołączyć do Izraelitów, ale nie chciał. Woleli swoich bożków, przeto Mój Ojciec odwrócił od nich swoje Oblicze. Gdyby lud pogański, słysząc co czyni Jahwe, dołączył do ludu wybranego, dostałby od Mego Ojca w posiadanie ziemie i zostałby ocalony, bo Bóg jest MIŁOŚCIĄ. Śmierć jest karą za grzech. To już masz wyjaśnione w odniesieniu do Adama i Ewy. Widzisz, wraz z Moim przyjściem na świat Bóg Ojciec dał ludziom łaskę wolności, która okazała się dla ludzkości zbawienna. To jest wybieranie w wolności bez karania przez Boga Ojca. Bóg postanowił, że karą będzie grzech [sam w sobie] człowiek żyjący w grzechu sam ściąga na siebie karę. Oczywiście grzeszący zadaje przy tym cierpienie swemu bratu tak też było z Kainem, który zabił swego brata Abla. Bóg Ojciec wszelkie zło dopuszcza ze względu na wolność, jaką dał człowiekowi, i by przez cierpienie jednego człowieka drugi został zbawiony. Tajemnica cierpienia wyjaśniona jest dokładnie w Nowym Testamencie poprzez całe życie na ziemi Moje i Mojej Matki oraz tych, którzy przy Mnie byli. Bóg dopuszcza istnienie Judaszy; każdy z nich ma szansę [być uratowanym], dopóki trwa jego życie na ziemi. Życie to jest wieczną walką, w której ściera się dobro ze złem. Tajemnica cierpienia zawiera w sobie tajemnicę zbawienia, która pozostaje tajemnicą Boga Ojca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wszyscy sa szczesliwi
Dopóki wszyscy się nie nawrócą i nie zaczną żyć według przykazań Bożych, będą cierpieć zarówno oni, jak i cała ziemia. Będzie głód pożogi, trzęsienia ziemi, której wielkie połacie zaleją oceany. To będzie, Moje dziecko, upomnienie i przypomnienie wszystkim wyznawcom bożków, że Panem ziemi i całego ludu jest JEDYNY BÓG Jahwe. Ten czas już niedaleki, bardzo bliski. Nie spostrzeżecie się, z której strony nadejdzie klęska... Już rozpoczął się czas panowania szatana, on teraz zbiera swoje żniwo. Walka o Królestwo Boże już się rozpoczęła. Tchórzostwo ogarnie niektórych z was tak dalece, że będziecie sprzedawać swojego Boga za srebrniki, by uratować skórę. Ci, co tak uczynią, pójdą na zatracenie, ci zaś, co w głodzie pozostaną wierni Samemu Bogu, będą doznawać łaski oczyszczenia i zbawienia. Anna: Panie Jezu, to nawet nie znajdzie się dziesięciu sprawiedliwych...? Jezus: Ich jest garstka, zaledwie garstka. Anna: A Polska? Jezus: Polska będzie po części uratowana, choć duże połacie ziemi i w Polsce będą zniszczone. Anna: A Kościół, co będzie z Kościołem? Jezus: Kościół odnowi się przez krew, tak jak mówi Jan Paweł II. Krwią zostanie odkupiony na nowo, wszelki brud zostanie zmyty. Nastanie Nowa Era, Era pokoju i miłości. Teraz rozpoczął się już czas próby. Machina zła zatacza coraz szersze kręgi. Jest to dzieło szatana, ale Mój lud nie chce tego widzieć. Przejrzą, jednak będzie za późno, by zawrócić. Trzeba będzie poddać się próbie oczyszczenia. Kto wytrwa, uratuje duszę od zagłady. Anna: Co więc powinniśmy czynić? Jezus: Dużo pokuty, postów, wyrzeczeń i modlitwy, by wstrzymać częściowo kary za grzechy tego świata. Dużo pokuty. Nawracajcie się, bo bliskie jest Królestwo Niebieskie. Amen. Jezus Chrystus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×