Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Suvvie

Problem z dwujezycznoscia

Polecane posty

Gość Suvvie
Nie no az tak mi nie zalezy "przez plot, przez lzy". Tak jak juz wczesniej pisalam, znajomosc jakiegokolwiek jezyka jest wazna, ale jak sie nie uda akurat z tym , to trudno. Przyjelam do swiadomosci wasze sugestie i rady, co nie znaczy, ze musze z nich korzystac, ale i tak dziekuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Suvvie
"przez pot, przez lzy" *

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Rade dopasowana do ciebie,autorko-po co uzywasz slow w temacie,ktorych nie rozumiesz?Dwujezycznosc nie jest u ciebie zadnym problemem,bo nie istnieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Rade dopasowana do ciebie,autorko-po co uzywasz slow w temacie,ktorych nie rozumiesz?Dwujezycznosc nie jest u ciebie zadnym problemem,bo nie istnieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Przez plot przez lzy
:D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
mam znajomych u których dzieci są dwujęzyczne bez problemu koło 3 lat mówiły już w obu zdecydowanie lepiej w obcym tzn w tym przypadku hiszpańskim pomimo że mieszkali w Polsce i tylko ojciec do nich mówił po hiszpańsku a cała reszta rodziny po polsku, może nasz język wydaje się dla dzieci trudniejszy. Teraz są w wieku 7 i 5 lat i bez problemu w obu ale wiadomo w domu douczane są hiszpańskiego tzn pisowni bo chodzą do polskich szkół. Myślę że ty powinnaś mówić do niego tylko po polsku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
mow do dziecka po polsku, będzie wszystko rozumieć,ale będzie mowic po ang póżniej będzie posługiwac się dwoma językami nauczyłam języka polskiego amerykańskiego chłopczyka mowiłam do niego non stop po polsku,często dwujęzycznie po 4 latach on bardzo duzo rozumiał ale mówił po angielsku,poniewaz rodzice Amerykanie jest tez książka do nauczania j,polskiego dla obcokrajowców mój brat ożenił się z Amerykanką i synek nie rozmawia po polsku obecnie ma 8 lat i przyjechal do Polski,i niestety widzimy jak czuje sie wyobcowany kiedy osoby mowiącej w j.ang nie ma przy nim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
wynajmowalam mieszkanie u babci,ktora przez 40 lat mieszkała w USA i jej angielski był naprawde ubogi....rozumiała duzo ale z mowieniem tyle o ile zawsze mówiła po polsku i zmusiała swoje wnuczki do nauki jężyka polskiego w dorosłym życiu wnuczki miały mężow Amerykanów i cały czas po angielsku,ale kiedy przychodziły do tej babci w odwiedziny,musiały mówić tylko po polsku,bo babcia tak sobie życzyła dzisiaj mowią bardzo ładnie po polsku i często odwiedzają Polskę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama taka jak wszystkie
dokładnie , aby nauczyc dziecko powinnaś z nim rozmawiać w swoim języku nasza córka ma 4 lata mówi płynnie po polsku, niemiecku i angielsku tylko dlatego, że ja rozmawiam z nią po polsku mąż po niemiecku a miedzy sobą po angielsku tak samo jest wśród znajomych czy jak jest ktos z naszej rodziny, nie ma wyjątków często jeździmy tez na wakacje do meza czy mojej rodziny i nie wyobrażam sobie , aby nie mogla sie dogadac z kims przez nasze zaniedbanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lycka0510
My mieszkamy w Szwecji. Syn ma już teraz 11 lat. Mówiliśmy do niego tylko po szwedzku do 5 roku życia. Później zaczęliśmy zwroty zamieniać na polski. Gdy miał 7 lat tak jak inni pisali pojechaliśmy do pl na wakacje i po 2 miesiącach znał już "podstawowo" polski. Przez 1/2 roku mówiliśmy do niego tylko po polsku. Teraz umie nie gorzej ode mnie tylko trochę ma szwedzki akcent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Alescie sie dopieprzyly do niej. Napisala, ze dziekuje, ze i tak bedzie robic po swojemu, a te dalej swoje.-mow do dziecka tylko po polsku. Widocznie ma to gdzies, nie kazdemu zalezy, zeby dziecko mowilo w tym ojczystym jezyku. Moja corka w ogole nie wlada polskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
do wyzej-to jestes dla niej przykladem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Problem,jakiego nie widza te zagraniczne mamuski,ktorych dzieci po polsku nie mowia,ze one same sa jednojezyczne :O Bo jezykiem miejscowym "wladaja" lepiej lub gorzej,ale pozostaje on jezykiem obcym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Akuart dla mnie to nie jest problem , ze moje dziecko nie mowi po polsku, nie mam w pl rodziny, w ogole tam nie jezdze, wiec nie widze potrzeby. A angielskim posluguje sie pewnie lepiej niz Ty polskim :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Język angielski jest bardziej melodyjny i łatwiejszy dla ucha małego dziecka, stąd pewnie wybór synka, poza tym dziecko często wybiera język jakim posługują się rodzice wzajemnie a tym w waszym przypadku jest angielski? ;). Mój mąż mówi do córki po niemiecku od samego początku a ja po polsku , natomiast z męzem rozmawiamy również po niemiecku. Dlaczego przy rodzinie męża nie mówisz do własnego dziecka po polsku? Ja po polsku mówię do córki przy rodzinie męża , w przedszkolu i na spacerach, w sumie zawsze. Śmiejemy się że rodzina męża zaczyna rozumieć co mówię do małej, lepiej niż mąż :D. Córka ma obecnie trzy latka i mówi pełnymi zdaniami poprawnie po polsku i nie co gorzej po niemiecku ale szybko to nadrobi .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Suvvie
Kurcze dziewczyny, albo czytacie caly temat albo wcale. Pisalam juz dlaczego nie chce rozmawiac po polsku przy mezu czy tych, ktorzy polskiego nie rozumieja. Poza tym nie kloccie sie, juz chyba nie ma o czym dyskutowac, dowiedzialam sie tego , czego mialam sie dowiedziec, wiec dalsza konwersacja jest zbedna, chyba , ze zamierzacie sie teraz obrzucac blotem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dziecko wyczuwa który język ma priorytet , który jest ważniejszy i używany przez większość. Jeżeli tata, babcia, ciocia zwracają się po angielsku a po polsku i to dość blado jedynie Mama to malec może preferować język słyszany najczęsciej przez większą ilość różnych osób. Ważne jest by rozmawiać z dzieckiem po polsku bo język matki jest ważny, nawet jeżeli mieszka się za granicą i nie ma kontaktu z polskością. Język polski jest trudny, żmudny w nauce więc tym lepiej jak maluch go zna bo kiedyś w przyszłości może go wykorzystać w pracy, mając kontakt z Polakami czy Polską. Moi siostrzeńcy mają już po naście lat i zaczęli do siostry mieć pretensję że nie nauczyła ich polskiego i teraz kiedy przyjeżdżają do Polski a babcia czy rodzina poci się by jakoś się z nimi dogadać to im przykro widać i widzą co stracili. Jednego (młodszego) uczę ja ciocia i efekty są świetne , starszy zapisał się na kurs. W przyszłym roku jedziemy do Polski w góry i chłopaki będą się czuli dużo pewniej znając dobre podstawy polskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Moja córka wychowuje sie 4 językowo ma 4,5 roku . Mówi ładnie po polsku i holendersku. Rozumie angielski ( w tym języku mówimy głownie w domu) i francuski. Po angielsku często śpiewa i liczy a po francusku rozmawia z nią maz. Teraz dzięki szkole nadrabia bardzo szybko holenderski ( i to będzie jej język podstawowy). Resztę dostanie w prezencie bo nie zrezygnujemy z nauki. Zreszta my z mężem mówimy płynnie w 3 językach wiec szkoda zeby córka mówiła w jednym czy dwóch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Autorko , mój mąż jest Amerykaninen i uczę go polskiego żeby mógł porozumiewać się w tym języku z naszym synkiem który ma 5 lat i świetnie mówi po polsku. Do syna zawsze mówiłam po polsku a mąż po angielsku. Mąż uczy się przy mnie i synu od 1,5 roku i potrafi już mowić prostymi zdaniami nie kalecząc bardzo bo wymowy nauczył się słysząc jak mówi syn :). Syn mówi bez akcentu a języku angielskim i bez akcentu w języku polskim , to znaczy że rozróznia brzmienie i akcent tych dwóch języków i ich nie myli. Od drugiego roku życia syn chodzi do polskiego klubu dziecięcego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
"Moje dziecko ma 20 miesiecy i ani mu sie sni mowic po polsku. Mowilam do niego w moim ojczystym jezyku od urodzenia, maz po angielsku. Syn nie powtarza slow po polsku,w ogole na ten jezyk nie reaguje, porozumiewa sie po angielsku. Probowalam znalezc w internecie informacje na ten temat i jest tam radzone, ze powinnam do dziecka mowic tylko w jezyku polskim, jednak nie wyobrazam sobie tego przy mezu badz jego rodzinie. Tym bardziej bedzie mi wstyd jak pojade do Polski, a moje dziecko ani be ani me. Wiem, ze jest tutaj duzo mam zyjacych za granica, prosze o pomoc." """" Autorko!Pozwolilam sobie przypomniec twoje słowa.Jesteś niekonsekwentna w tym co mówisz.To my tutaj produkujuemy się,dzielimy się z tobą jak malca nauczyć j.obcego a ty gromisz nas.Piszesz.że będzie ci wstyd....a teraz co? Nie mam ochoty z kimś takim dyskutować.Nastepnym razem sprecyzuj jasno,albo nie zakładaj tematu.Zegnam!To jest twój problem i rob jak chcesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
To,ze autorka jest niekonsekwentna,to bez watpienia.A jezeli ktos tam chwali sie,ze wlada piekniejszym angielskim niz nasz polski,to po prostu polglowek... Jedyny przypadek,kiedy matka moze wybierac jezyk w ktorym mowi do dziecka i ma to podloze,to kiedy jest ona absolutnie dwujezyczna.Tzn. od dziecka uzywa dwoch jezykow jako ojczystych...Zdarza sie to,ale naprawde rzadko. Reszta,to kobiety,ktore rezygnuja ze zwracania sie do swojego dziecka w swoim jezyku.I nie ma co tu tworzyc filozofii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Suvvie
Kobiety o co Wam chodzi???? Zalozylam watek z pytaniem, dostalam odpowiedzi, za wszystkie podziekowalam, bylam dla Was wszystkich uprzejma, podjelam decyzje w jaki sposob bede mowila do SWOJEGO dziecka i chyba na tym watek powinien sie zakonczyc. A na temat tego czy ktos bedzie czy nie bedzie uczyc polskiego nie bede sie wypowiadac, bo to nie moj interes.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A czy ktos ciebie tu trzyma,autorko?Ciekawych rzeczy przy okazji ,mozna sie tu dowiedziec o matkach z Polski :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja mieszkam w Anglii oboje z mezem jestesmy Polakami i w domu mowimy tylko po polsku,syn urodzony tutaj w tej chwili ma 5 lat,odkad skonczyl 2 latka(nie mowil jeszcze wtedy ale rozumial nas) Poszedl do zlobka gdzie mowiono tylko po angielsku nie bylo zadnego polskiego dziecka i wiecie co? On szybciej zaczal mowic po angielsku i jego pierwszym wyuczonym jezykiem jest wlasnie angielski,a wiecie dlaczego? bo jest latwiejszy do nauki niz j.polski,po polsku rowniez mowi,ale miesza bardzo slowa myli mu sie,my go poprawiamy ale dominuje u niego j.angielski,do nas stara sie mowic po polsku,ale gdy sie bawi to rozmawia sam do siebie tylko po angielsku.Polski mu zanika :( jest u nas w miescie szkolka polska,ale nie pasuja nam godziny by go tam wozic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Moze jak bedzie starszy,to sam zainteresuje sie ojczystym jezykiem,ale puki co angielski wygrywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Mowcie do niego dalej po polsku i nie bedzie problemu.Moje dziecko zaczyna bawic sie "po polsku"...w Polsce :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Caly czas mowimy do niego po polsku,miedzy soba tak samo,on rozumie,ale tak jak pisalam wyzej malo mowi slowa miesza woli angielski.mam nadzieje ze jednak ten polski za jakis czas tez opanuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Tu ja mama 4 języcznej dżiewczynki pisałam wyżej. Musze powiedzieć ze moja tez szybko przestawia sie na wakacjach czy to w Polsce czy we Francji. I od najmłodszych lat załapała ze babcie mówią różnymi językami , panie w sklepie innymi, a mama i tata w domu jeszcze innymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Autorko,daruj sobie,my juz bez ciebie dyskutujemy. Mam w rodzinie takie dziecko ,ktore zostało rzucone na głęboka wodę.Nikt go nie uczył polskiego.Było wzorowe w USA.Pięknie wypowiada się w j.ang./w mowie i piśmie/Wrócili do Polski i gehenna z j.polskim.Praca,praca,,,,dziecko jakies wycofane i przerazone. """. Kiedy dziecko jest starsze i zaczyna dopiero uczyc się polskiego to na pewno będzie kaleczyć wymowę,niestety.O pisowni nie wspomnę.To my dorośli nie zdajemy sobie sprawy ,ze dziecko może zablokować się... Tak jak wiele z was radzi,jestem za ty by mowic po polsku zawsze- kiedy z nim przebywasz,j ang jest łatwiejszy więc nauczy sie go szybciej ,bez ciebie. Nie ma sz cz,dz,ś,ć,przypadkow itp ,a poza tym jest to język urzędowy w tym kraju,gdzie żyje-nie ma sil,by nie opanował go Edukacja swoje zrobi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak, nie zamierzam mowic do dziecka po polsku przy ludziach, ktorzy tego nie rozumieja i nie znaczy to kochanienka, ze mam problem ze soba, tylko to, ze to jest szalenie niegrzeczne. x lol, to nie jest szalenie niegrzeczne tylko szalenie zabawne,:D naucz go polskiego jak najszybciej i będziesz miała z nim sztamę i bekę na całe życie:D ja zawsze jak jestem z kimś za granicą komentuje sytuacje:D:D:D może ktoś w Wlk Brytanii polski znać, ale uwierz mi, jak nativy będziecie w stanie tak rozmawiać, że ni chu chu:D życzę dobrej zabwawy:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×