Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

aniarafal100

asystentka stomatologiczna nowy egzamin praktyczny 2014 z

Polecane posty

Gość gość
Co za tępe strzały z was....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jaj jestem w szoku przystępujecie do egzaminu a nie wiecie jak zrobic roztwór. Kazda szkola przygotowana jest innaczej. Mnie egz uczyla ze roztwór według wzory robimy przy zlewie i nalewamy wode i plyn stosując miarki potem wanienke odkladamy na biuro. Na egz mialam jedna lawke szkolna na ktorej mialo sie to zmiescic bo w wytycznych o ile dobrze pamiętmm jest podane ze ma byc lawka o dlugosci 120cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
jeżeli u nas asystor lekarza jest po mojej lewej( nie pacjenta) a ławka po mojej prawej to płyny ustawiam na tej ławce? bo podobno w zadaniu jest napisane że wanienka ma stać po lewej ale przeciez nie ustawię jej na asystorze, tam nam kazano ułożyć narzędzia oraz wykonać zadanie , wiec przy takim ułożeniu będę musiała wanienkę ustawic po prawej a nie lewej stronie i co wtedy będzie źle?nie moja to wina że szkoła tak ustawia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gość wczoraj kazdy wie jak rozrobic roztwór, ale sa rozne wytyczne i klucz w ktory sie trzeba wstrzelic. zrobisz jeden blad i punkty leca...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja pisalam egz pare dni temu i wyraznie pisalo w zad ustaw wanienke z płynem do dezynfekcji po prawej stronie biurka(nie wiem ile stanowisk szkola wam przygotuje ja mialam jedna lawke plus stalik tylko do pisania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Czy jest osoba która juz zdawała egzamin praktyczny i jest w stanie napisać jaka była treść zadania ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Zdawałam ale treści dokładnie nie pamietam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a czy jest tam gdzieś miejsce z boku żeby wyliczyc ten płyn z wzoru czy trzeba to w panięci robic i nie pisac nic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jest miejsce pod dokumentacja mozna obliczenia zrobic:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
czy do mycia narzędzi też się musisz ubrać w fartuch .Będzie on gumowy czy jednorazowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a endoperox trzeba robić na asystorze czy też na biurku? jest to w zadaniu napisane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Plyn i mycie narzedzi w fartuchu i gumowych rękawiczkach ktore trzeba potem umyc, endoperox robilam na biurku w zad nie pisze gdzie masz go zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
wanienka gdzie ma się znajdować na naszym biurku czy blacie technicznym? środki dla kejarza po lewej stronie kładziemy a nie po prawej zobaczcie w książce na str 81 wyraźnie jest napisane operator po lewej a asyst po prawej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
zapytam jeszcze raz, może sie nie obrazicie jak zapytam czy trzeba przygotowac jakies wypełnienie do zeba który zakłada sie na ten endoperox. jesli nie to skąd wiadomo ze nie-czy to pisze w zadaniu, a jesli tak to jaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie trzeba. Tylko endoperox. A jak jakimś cudem trzeba by było to glassjonomer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
właśnie wydaje mi się że powinno być również przygotowane wypełnienie bo ten endoperox idzie pod opatrunek tymczasowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
wanienki nie zabieramy do zlewu bierzemy tylko miarke z którą idziemy po wodę a wanienke kładziemy tam gdzie siedzimy na początku czyli na swoje biurko!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
no własnie i co z tym wypełnieniem, czy to pisze w zadaniu ze nie trzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dziewczyny a diagram tez bedzie????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
jestem asystentka, egzamin pisałam 4 lata temu i korzystałam z tego forum. nie chce byc niemiła, ale połowa z was nie powinna zdać tego egzaminu bo nie ma w ogóle o niczym pojęcia! co wy robicie na tym kierunku ja się pytam, skoro wy nawet nie potraficie samodzielnie obliczyć ilości wody i preparatu do zrobienia płynu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Kurcze nawet nie umiecie przygotować roztworu do dezynfekcji. Wszystko jest w Janczuku str. 178.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
czy przy dezynfekcji powierzchni zakładacie rękawiczki i okulary?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
*maseczkę i okulary :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Witam! czy napisałaby któraś dokładnie , jak ubieramy się do każdej czynności ? jak do dezynfekcji, zarobienia endoperoxu, zrobienia roztwou , mycia narzędzi? prosze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Witam, tez poproszę ewangelajna1@gmail.combędę wdzięczna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Powiedzcie dziewczyny czy jeżeli to była praca na cztery ręce, to po zarobieniu endoperoxu trzeba było go podać na nakładaczu? A jeśli tak, to na jakim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A co się robi z fartuchem po rozrobieniu płynu? Dezynfekuje czy umyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ta co chciala pomoc
Dziewczyny nie chce byc nie mila ale prawda jest taka,ze wiekszosc tutaj sie osmiesza. Zdaje egzamin 18 moge napisac jak ja widze ten egzamin,bo jak niektore nie wiedza jak plyn zrobic,jak sie ubrac do przygotowania roztworu to brak slow. Mysle,ze dobrze jestem przygotowana do tego egzaminu. Mam tylko zastrzezenia co do przygotowania narzedzi do sterylizacji bo tego nie cwiczylysmy. Wiadomo na praktykach tak ale na warunki szkolne z 1 zlewem nie moge soboe tego wyobrazic. Wchodzicie do sali i zapoznajcie sie z zadaniem nawet 2 razy. Ponoc wszystko jest prawie napisane i najlepiej podkreslic sobie lekko jakie czynnosci musimy zrobic by potem sie nie motac. Myjemy rece,dezynfekujemy i za kazdym razem !!! dezynfekujemy rece ayliffe technika,zakladamy rekawiczki jednorazowe, zakladamy worki na smietniki i wyrzucamy rekawiczki. Znowu myjemy rece,dezynfekujemy,zakladamy rekawiczki i bierzemy gaziki i plyn do dezynfekcji powierzchni. Idziemy z nim do naszego biurka - stanowiska pracy i dezynfekujemy blat,wyrzucamy gazik,bierzemy 2 gazik i tak samo dezynfekcja asystora,wywalamy gazik i rekawiczki. W wiekszosci przypadkow jest biurko stanowisko pracy i asystor,nawet jak to praca na 4 rece. Myjemy dalej rece i dezynfekujemy, zakladamy rekawiczki. Bierzemy wanienke,2 miarki, plyn do dezynfekcji - aniosyme dd1,fartuch jednorazowy,rekawice gospodarcze i maseczke i okulary i idziemy z tym na nasze bijrko. Zdejmujemy rekawiczki i myjemy rece. W dokumentacji szybko obliczamy plyn. S=r*p/ 100. Na kazdy litr tego plynu przypada 5ml roztworu,sfezenie jest tylko jedno wynosi 0,5%. Na 1 litr 995 ml wody i 5 ml roztworu. Na 2 litry 10 ml roztworu i 1990ml wody. Na 3 litry 15ml roztworu i 2985 wody. Tak laski !! Od wody odejmujemy ilosc roztworu a nie dodajemy. Nie bede komentowac juz waszej niewiedzy. Wyliczamy plyn i idziemy znowu myc rece,dezynfekujemy i wracamy do biurka. Zakladamy fartuszek jednorazowy,maseczke,okulary,rekawice grube gospodarcze i robimy plyn. Zamykamy wanienke i lekko nia poruszamy taki gest wymieszania niby. Sciagamy okulary,maseczke wywalamy,faruch sciagamy i rekawice. Mozna je najpoerw umyc i wytrzec papoerowym recznikiem. Znowu mycie rak,dezynfekcja,zakladamy rekawiczki. Bkerzemy gazik i dezynfekujemy okulary,2 gazikiem rekawiczki i 3 gest ze wycieracie fartuch. Odkladamy na bok wszystko by nam nie przeszkadzalo. Mozna tez blat zdezynfekowac jak nam cos kapnelo. Znowu mycie rak,dezynfekcja i nowe rekawiczki. Zbieramy co nam bedzie potrzebne do zadania. Najpoerw bierzmy rzeczy dla pacjenta : serweta,zaglowek,spluwaczka, kubek jednorazowy i slinociag. Potem rzeczy dla lekarza i dla nas. Dla lekarza rekawiczki,maseczka,okulary. Dla nas dwie maseczki jeszcze bo sie przydadza. Bierzemy tacke,zestaw diagnostyczny,oddzielnie bedzie nakladacz plaski, upychadlo kulkowe i ekskawator i to wszystko bierzemy. Jak bedziecie mialy wiecej tacek metalowy to wezcie po 2 zalezy od szkoly. Wezcie jeszcze tacke plastikowa,waleczki z ligniny i jak beda kuleczki z waty to je tez. Bierzecie endoperox z gliceryna taki kartonik. Jak beda inne materialy np oxydentin i woda destylowana to tez bierzecie. Powinno byc w zadaniu napisane. Bierzecie plytke szklana i lopatke metalowa. Jak macie wszystkie graty na biurku to znowu myjecie rece itd i jeszcze raz dobrze asystor przetrzec. Potem znowu myjemy,dezynfekujemy rece i zakladamy rekawiczki. Kladziemy na asyztorze po prawej czy lewej ponoc ma pisac w zadaniu. rzeczy dla lekarza i tacke z zestawem diagnostycznym. Odpakietowujemy wszystko. Pakiety wywalamy do niebieskkego worka. Oczywiscie maseczka i brudne rekawiczki i gaziki do czerwonego. Po drugiej stronie jak bedziecie mialy 2 tacki metalowe to tam nakladacz,upychadlo i ekskawator wysypujemy plus gaziki sterylne i kuleczki. Jak nie beda sterylne to wysypujemy je na kolejna tacke biala plastikowa bo ja tez kladziemy na asystorze. Kladziemy plytke i szpatulke. Warto ja zdezyn fekowac chyba, ze sa zapakietowane to nie - zalezy od szkoly. Na plastikowej tacce dajemy endoperox z gliceryna. Wyciagamy je z pudelka i kladziemy na tacke. Wywalamy rekawiczki. Podnosimy rece by egzaminatorka podeszla. Potem przy niej dorze jest umyc rece,zdezynfekowac by widziala ze ta technika aylffe. Zakladamy rekawiczki,okulary i maseczke i bierzemy proszek endoperox i go wstrzasamy. Ponoc kazdy proszek czy material powinno sie wstrzasnac. Dajemy na matowej stronie dwie miareczki endoperoxu ale takie na styk bo za duzo nam wyjdzie i kropeleczke gliceryny, mieszamy dodajac proszek do plynu. Konsystencja niby cukru z kropla wody wiec taka masa gesta powinna wyjsc z krysztalkami jak w cukrze. Ponoc latwo sie miesza to. Zbieramy na szpatulke i pokazujemy egzaminatorce. Moze wsiac do reki albo podziekowac od niej zalezy. Podziekuje wam i ta szpatulke kladziemy na tacke metalowa- najlepiej z zestawem diagnostycznym. Babka odejdzie a my zaczynamy sprzatac. Resztke materialu wywalamy do czerwonego. Narzedzia do moczenia. Przecieramy material endo i gliceryne i chowamy do pudelka. Sprzatamy tak by na asystorze nic nie bylo. Srodki dla lekarza wywalamy do czerwonego. Plastikowa tacke tez do czerwonego. Waleczki i kulki do czerwonego. Nie pisalam ale srodki dla pacjenta zostaja na biurku. Nie kladziemy ich na asystorze. Je tez wywalamy do czerwonego. Myjemy rece,dezynfekujemy i znowu rekawiczki i dezynfekujemy asystor i nasze biurko. Mozna gest zrobic ze sie podloge sprzata. Trzeba czyzto zostawic ale nic nie odtsawiacie. Wszystko na biurku zostaje. Workow nie wyciagacie bo jak wyjdziecie to egzaminator moze patrzec co do czerwo ego wywalilyscie a co do niebieskoego worka. W niebieskim same pakiety a reszta do czerwonego. Sciagamy rekawiczki,myjemy i robimy dokumentacje. Jesli bedzie trzeba zapakietowac narzedzia to wszyztko jest napisane.moga byc pakiety samo klejace lub moze byc zgrzewarka. Myjemy i suszymy. Watpie ze bedzis jakas myjka i srodek do myciA na warunki klasowe. Pakketujemy tak jak kaza. Pewnie w 1 zestaw diagnostyczny a w 2 reszta lub tylko np nakladacz - jak beda chcieli. Moze byc i 10 pakietow ale watpie bo czasu zabraknke. Do pakietow wrzucamy paski testowe. Po 1 do kazdego. Na pasku piszecie date egzaminu i pesel. Na pakietach tak samo. Dokumentacja hmm metryczki zakladam ze znacie jak nie do ksiazki. Bedzie miejsce na obliczenie wzoru,zalecenia dla pacje ta to takie jak przy zwyklym wybielaniu. Nie jesc,nie pic 2 godziny. Biala dieta przez 48 godzin. Starac sie oszczedzac zeba. Przyjsc na nast zabieg za 4 dni jesli bedzie znowu wybielanie a jak zalozenie wypelnienia stalego juz to po tygodniu. Nie pic nic goracego lub zimnego bo zab moze byc wrazliwy przez dwa dni. Wszedzie podpisujecie sie peselem. Wybaczccie za bledy - pisze szybko na telefonie :) sama mam stresa. Mam nadzieje,ze troche pomoglam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
W końcu ktoś to dobrze opisał. Wiesz, myślę że tu nie chodzi o nie wiedzę(pierwszy raz się tu udzielam, wiec nie zadawalam pytań). Po prostu są różne wersje, każda szkoła uczy inaczej, ma inne warunki i inny budżet. Wiec każdy chce się zapoznać z każdą wersja bo tak naprawdę nie wiadomo co szkoła przygotuje :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ta co chciała pomoc Przy każdej dezynfekcji ją wolamy? Czy po prostu robimy swoje, a ona będzie "zerkac" i wolamy ja tylko do endoperoxu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×