Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Mia14

Zapalenie błony śluzowej żołądka i refluks.

Polecane posty

Gość Iwona3004
Gosc 44. Czesc Ania, mam nadzieje ze dzis lepiej sie bedziesz czula. Zazywaj wit c i lez w lozku jak to pomaga. Wczoraj znow wypilam sok z cytryny przed obiadem ale rozcieczylam w szklance wody, po jednym razie nie ma efektu ale dzis znow tak zrobie. Mam wysypke i swedzace krostki na skorze, alergia na jedzenie ale nie wiem na co. Wczoraj bylam z tym w przychodni ale widziala mnie tylko pielegniarka, mam brac tabletki na alergie, powiedzialam jej ze nie jestem zadowolona z mojej GP itd zabukowala mi wizyte na wtorek z inna lekarka, podobno ona jest ok. Przeciez nie moge byc na zwolnieniu caly czas cos z tym trzeba zrobic - jakos leczyc. Wczoraj tez bylam w innym gabinecie medycyny chinskiej i pobrala mi wlosy na test na alergie (250 alergenow), wysylaja wlosy do laboratorium i wyniki sa do 3-4 tygodni. Czytalam ze przy chorych jelitach bardzo czesto wystepuja alergie pokarmowe nawet na takie produkty ktore byly wczesniej dobrze tolerowane. W Holland&Baret nie znalazlam narazie nic konkretnego dla siebie. Ekspedientka proponowala tylko Iron na poprawe apetytu to ja wole jednak pic sok z cytryny. Pozdrawiam cieplutko. Iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość44
Iwona Ciekawe co Ci wyjdzie. Ja czytałam , ze dopóki nie uszczelni się jelit, bez sensu jest robienie testów na alergie, ponieważ może się okazać, że na wszystko jest się uczulonym. Iwona notuj sobie co jadłas i eliminuj poszczególne produkty, może dojdziesz do tego co wywołuje u Ciebie wysypkę. Tylko na 3 dni wstecz, albo 2 już nie pamiętam. Poczytaj sobie o alergiach opóznionych. Ja dziś ciut lepiej się czuję, najbardziej doskwiera mi gardło, szczególnie w nocy, ból sprawia mi przełykanie sliny. Ale dziś dalej będę się kurować moją witaminką. Ile zapłaciłas za testy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iwona3004
Gosc 44. Zaplacilam £75, musialam wypelnic ankiete, jakie dokladnie mam objawy, od jak dawna, kiedy sie nasilaja, jakie leki przyjmuje, czy mam juz jakies potwierdzone alergie itd bylo duzo pytan. Zapytalam czy moze mi pomoc na dzien dzisiejszy albo czy ma jakies sugestie to powiedziala zebym sie relaksowala, spacerowala jak mam sile na to, obserwowala reakcje na jedzenie i eliminowala to co wywoluje gorsze samopoczucie albo objawy alergii, dalej jesc lekko ale codziennie mieso zeby dostarczac bialko jak mleko i nabial jest wyeliminowany, nie jesc narazie ryb. Nic o chinskich ziolkach czy akupunkturze, kazala czekac na wynik testu. Narazie odstawilam mleko i nabial, owsianke na pierwsze sniadanie zrobilam na wodzie, bede delikatnie zakwaszac zoladek i we wtorek pogadam z ta nowa lekarka o badaniach na: kal na pasozyty, kal na nietrawienie bialek i tluszczow, ph kalu, znow krew na b12, kw foliowy, ferrytyne, watrobowe, nerkowe, crp i morfologie zeby sprawdzic czy sie cos zmienilo, mocz do badania (kolor jest ok bo duzo pije ale szczegolnie rano ma dziwny zapach). Zapytam tez o test na alergie pokarmowe IgG i IgE ale podejrzewam ze mi tego nie zleci bo to drogie badanie i nie wszystkie laboratoria to robia. Masz racje ze to nieszczelne jelita powoduja alergie, a jednym z powodow nieszczelnosci jest brak kwasow zoladkowych i za wysokie ph, zapytam tez o testy na nieszczelnosc i SIBO, zobaczymy co powie, jak bedzie trzeba to sie poplacze ze mam juz wszystkiego dosc i zyc mi sie nie chce. Moze ta lekarka wyslucha i podejdzie inaczej do problemu. Przelyk, zoladek i dwunastnica po gastro jest ok, celiaki tez nie mam wiec to zdecydowanie musza byc jelita. Moze tomografia cos tez wyjasni. Dzis mam bardzo glosne przelewania i burczenia, uczucie pelnosci w zoladku i takie dziwne klucia w podbrzuszu, biegunka, no i jesc mi sie dalej nie chce, a jak znow nie jem to kreci sie w glowie, slaba jestem i waga znow spadla. A jak Twoja waga, przytylas troszke? Iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iwona3004
Gosc 44. Aniu jesli jeszcze nie czytalas to polecam: "Nie jestes tym co jesz lecz tym co przyswajasz/akademia witalnosci", autorka pisze z duzym humorem i podaje przyklady jak sobie pomoc. :) Iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość44
Iwona nie czytałam tego, ale prawda jest taka, że złe wyniki mamy bo własnie nie przyswajamy witamin i minerałów, i żebyś nie wiem jak dobrze się odżywiała, a nie będziesz przyswajać to guzik z tego będzie,. Ja uwielbiam owoce, warzywa, jadłam duzo , ale zanik kosmków jelitowych powodował słabe ich wchłanianie, i ciągłe kiepskie wyniki. Czytałam, ze nieszczelność jelit nie jest ujęta w międzynarodowym wykazie chorób, bo nie ma czegoś takiego. A dietetycy i ludziska od medycyny niekonwencjonalnej mówią że jest , są to mikroskopijne otworki. Więc napewno też nie ma takiego badania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iwona3004
Gosc 44. Ania, ja tez bardzo lubie warzywa i owoce i jadlam wszystkie i surowe i gotowane i pieczone i nic mi nigdy nie bylo, dopiero jak sie zaczely sensacje z zoladkiem przestalam tolerowac i soki i surowe. Uwielbiam tez chinszczyzne, hinduskie jedzenie bardzo dobrze przyprawione, pikantne, wszystkie straczki itd. Jadlam naprawde wszystko i bylo ok do czasu. Wiem ze dla lekarzy nie ma czegos takiego jak nieszczelne jelita i nie ma ich w wykazie. Teraz to mam i wierze ze tak moze byc. Moja nabyta alergia to przyklad ze jedzenie idzie do krwi i mam reakcje skorne, owszem mam stwierdzona alergie na penicyline, paracetamol i kontrast ale nigdy nie bylam na jedzenie. Zalatwilam sobie to po trochu tez sama, rano pierwsze co to papierosy, kawa, IPP, aspiryna wszystko na pusty zoladek, czasami caly dzien bez jedzenia bo brak czasu, stres i nawal obowiazkow w pracy, zoladek bez kwasow jak juz dostal jesc nie radzil sobie i wszystko szlo do jelit a tam bylo malo przyswajane albo wcale bo zapalenie a pozniej zanik kosmkow itd itd no i jest problem. Tylko teraz KURNA trzeba jakos z tego wyjsc. Na poczatek zakwaszenie i zobaczymy czy pomoze. Iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość44
w końcu wyjdziemy z tego. No to ładnie się odzywiałas, chociaz ja też zawsze 2 kawy na pusty żoładek i ogólnie duzo kawy piłam. Papierosy też paliłam kiedyś, ale nigdy na czczo. To chyba cud, że masz żoładek w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iwona3004
Gosc 44. No wiem, wiem ale jak wszystko bylo w porzadku to czlowiek nawet o tym nie myslal a teraz sie meczy. Tez tak mysle ze troche to potrwa ale w koncu musi byc lepiej i wyjdziemy z tego :) Mysle ze mialam zapalenie zoladka a moze i nadzerki w sierpniu jak tak porzadnie mnie wzielo, mialam wtedy typowe objawy, teraz gastroskopia nic nie pokazala bo siemie i dieta zrobily swoje no i odstawienie ipp, aspiryny tez pomoglo, kawe tez odstawilam tylko fajek nie moge za bardzo sie stresuje ha ha, ale ograniczylam. Iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iwona3004
Gosc 44. Czesc Aniu, jak tam Twoje przeziebienie, lepiej sie czujesz? Iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość44
Iwona Nadal walczę z przeziebieniem i jest kiepsko. Wiesz moze czy przeziębienie jest przeciwskazaniem do przyjęcia kontrastu? Znów nie mogę się z tego wykaraskać. U mnie teraz cała rodzina chora. A Ty jak się czujesz, jutro masz tomografię, ale wątpię żebyś coś się dowiedziała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iwona3004
Gosc 44. W liscie nic nie jest napisane o przeziebieniu tylko o alergii na kontrast i cukrzycy, nie podejrzewam zeby to bylo przeciwskazaniem ale moze zadzwon i sie dopytaj, numer telefonu powinien byc w liscie. No ja ide jutro i napewno nic nie powiedza, wynik przesla do GP. Ja sie czuje tak samo, wczoraj tak mi sie krecilo w glowie, ze chodzilam po domu od sciany do sciany, dzis tez ale juz troche mniej, leki na alergie ktore biore moga tak dzialac, dzis moja corka ma wizyte u lekarza to z nia pojade i poprosze o inne. Dalej pije cytryne, moge zjesc ciut wiecej, przelewania i burczenie to juz norma jak u Ciebie, jak odstawilam mleko i nabial stolec nie jest juz taki luzny. Mam nadzieje ze sie wykurujesz do wtorku :) Iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćroman 12345
Byłem u gastrologa i po krótkim wywiadzie stwierdził, ze za dolegliwości , które mam odpowiedzialny jest refluks. Zastanawia mnie jednak jedna rzecz dlaczego w takim razie ból pojawia sie zaraz po jedzeniu i to ciągłe uczucie pełności i odbijanie. Lekarz przepisał Helicin i coś tam jeszcze i zalecił gastroskopie ale to dopiero w styczniu. Byłem w miedzyczasie u dietetyka , który kategorycznie zabronił mi brania leków ponieważ powodują one , ze kwasu w złądku jest mniej i dopiero robi sie problem bo żołądek nie trawi i zarzuca tresć do przełyku. Zalecił mi picie soku z cytryny na czczo czego sie troche boje bo skoro boli po posiłku to co dopiero bedzie po cytrynie? Już sam nie wiem kogo słuchac co robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość44
Roman Poczytaj blog pepsieliot- reflux zgaga i posłuchaj wykładów Jerzego Zięby - temat zakwaszenie żoładka. Duzo Ci się rozjasni. Samego soku z cytryny nie pij bo nie wiadomo w jakim stanie masz przełyk i zoładek i moze Ci podraznic. Popij trochę siemienia lnianego tzw.gluciki, a potem spróbuj sok rozcieńczony w letniej wodzie, na poczatek zacznij od małej ilości soku. Jezeli piecze Cię zgaga po jedzeniu wypij około 20 kropli zoładkowych z odrobinką ilościa wody i zobaczysz czy Ci pomaga, na mnie działa, czasem za kilka minut musiałam powtórzyc, ale to tylko czasem. Krople wypij 5min po posiłku. Napisz czy Ci to pomoze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość44
Roman Poczytaj blog pepsieliot- reflux zgaga i posłuchaj wykładów Jerzego Zięby - temat zakwaszenie żoładka. Duzo Ci się rozjasni. Samego soku z cytryny nie pij bo nie wiadomo w jakim stanie masz przełyk i zoładek i moze Ci podraznic. Popij trochę siemienia lnianego tzw.gluciki, a potem spróbuj sok rozcieńczony w letniej wodzie, na poczatek zacznij od małej ilości soku. Jezeli piecze Cię zgaga po jedzeniu wypij około 20 kropli zoładkowych z odrobinką ilościa wody i zobaczysz czy Ci pomaga, na mnie działa, czasem za kilka minut musiałam powtórzyc, ale to tylko czasem. Krople wypij 5min po posiłku. Napisz czy Ci to pomoze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iwona3004
Gosc 44. No ja juz po tomografii, nie dostalam kontrastu, w ciagu pol godziny musialam wypic pol litra wody, badanie trwalo 10 minut. Oczywiscie nic nie powiedzieli tylko ze wynik bedzie przeslany do GP w ciagu 10 dni. Jak sie czujesz, przeziebienie jeszcze trzyma czy juz lepiej? Dzwonilas do szpitala? O ktorej masz tomografie? Ja teraz szukam dietetyka, musze miec ustawiona diete z wieksza iloscia kalorii, ale nie bardzo sama wiem co jesc przez ta paskudna alergie no i jelita. Moze dzis popoludniu dostane namiar z polecenia, kolega pracuje w duzym "health center" i powiedzial ze pogada z dietetyczka, podobno jest dobra. Wole wydac kase na dietetyka niz "chinskie ziolka". Iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iwona3004
Roman. Ja bylam bardzo dlugo na tabletkach hamujacych wydzielanie kwasu zoladkowego no i sie narobilo. Moj zoladek przestal pracowac, no i teraz walcze z jelitami bo w gastroskopii wszystko wyszlo mi bez zmian. Nie mam apetytu i niewiele jem, przez problem z jelitami zle przyswajam nawet z tego co zjem, przez to nie mam sily i chudne. Teraz jeszcze przyplataly sie jakie alergie pokarmowe, zrobilam testy i czekam na wyniki. Dobrze ze byles u dietetyka. Ja tez zakwaszam zoladek sokiem z cytryny, teraz pol cytryny na szklanke letniej wody przed sniadaniem i obiadem (ok 15 minut przed). Wczesniej pilam sok z calej cytryny w pol szklance wody ale bolalo mnie gardlo i przelyk, chyba bylo za kwasne. Sprobuj kropli zoladkowych, jak pisala Gosc 44, moze Ci pomoga, ja niestety nie moge, moze jest cos w skladzie czego nie toleruje, nie wiem. I na 100% pij kleik z siemienia lnianego, ja gotuje 1 lyzke stolowa calych nasion ze szklanka wody przez 10 minut, przecedzam i pije tylko kleik rano, naczczo, mi sluzy na zoladek i przelyk bo zgagi nie mam wogole. Dobrze ze bedziesz mial gastroskopie, nie jest to przyjemne ale da sie przezyc, u mnie badanie z wycinkami trwalo tylko ok 5 minut. A jak nie gastroskopia to rtg przewodu pokarmowego z kontrastem, pytales gastrologa o to badanie? Pisz jak masz jakies watpliwosci czy pytania, chetnie podziele sie doswiadczeniami i moze cos doradze. Iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iwona3004
Gosc 44. Zapomialam napisac w poprzednim poscie...wczoraj lekarz w przychodni nie chcial mi nic poradzic bo to nie byla moja wizyta tylko mojej corki... poszlysmy do apteki i pogadalam z farmaceutka, powiedziala ze nie mysli ze mam alergie bo kiedys wszystko jadlam i nic sie nie dzialo, to moze byc tylko czasowa nietolerancja a to nie to samo co alergia, powiedziala tez ze to moze byc zespol zlego wchlaniania...dala mi inne tabletki ktore lagodza objawy ale nie powoduja zawrotow glowy itp jakies drugiej generacji. Powiedzialam ze mam niska B12 i czy moze polecic jakas dobrze przyswajalna ale nie miala nic dobrego akurat w aptece. Iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość44
Iwona Do szpitala nie dzwoniłam. Czuję się lepiej, myslę,że do badania będzie w miarę ok. Ja tez myślę, że ta wysypka to nie jest żadna alergia tylko nietolerancja zwiazana z Twoimi problemami jelitowymi. Też dostawałam zyrtec na wysypkę, zero poprawy. No i się okazało, ze winowajcą był gluten. Powiedz o tym lekarzowi. Tylko nie rozumiem, czy Ciebia ta lekarka skierowała do gastrologa czy nie, bo powiedzieli Ci ze wynik wyślą do GP. Jezeli ona nadal bedzie Cię leczyć, to współczuję. Przeciez juz teraz powinnas być pod opieką gastrologa. I on powinien decydować o dalszych badaniach. Powiedz jaką miałas reakcję na kontrast i co Ci podali, zeby to zniwelować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iwona3004
Gosc 44. Aniu, kontrastu mi wogole nie dali bo nie chcieli ryzykowac reakcji a szczegolnie teraz jak jestem i tak juz wysypana. Ja myslalam ze mnie skierowala do gastrologa i skierowanie na gastroskopie bylo od niego ale teraz juz sama nie wiem. We wtorek mam wizyte w przychodni z inna GP to zapytam co i jak albo teraz po tomografii przyjdzie dopiero list ze szpitala od gastrologa z data wizyty, nie wiem Kochana. Moje cele na przyszly tydzien to: wizyta u lekarza, lista nowych badan do zrobienia i powtorki badan poprzednich zeby sprawdzic czy sie cos nie zmienilo, dietetyk. Jak juz bedzie wynik B12 to musze znalesc taka ktora sie dobrze wchlania i suplementowac. Ciesze sie ze u Ciebie lepiej. Masz tomo rano czy popoludniu? Iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość44
Ja wiem, że teraz nie dali Ci kontrastu ze względu na reakcję poprzednia, jakie miałas objawy wtedy? Ja wit b12 zamówiłam na stronie iherb jest to wit Dctors Best 1500mcg methylocobalamin, podobno taka jest najlepiej przyswajalna. Poczytaj o tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość44
iwona Tomografię mam rano o 10, ale muszę byc na 9, zeby wypić to swiństwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość44
Iwona mówiac o witaminie b12 miałam na mysli ,że najlepiej przyswajalna jest w formie methylowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iwona3004
Gosc 44. Jak pilam ta wode przed to tez cos juz tam dodali ale dopiero po dozylnym zaczelam miec trudnosci w oddychaniu jakby cos mi usiadlo na klatce piersiowej i nie moglam oddychac, nastepnie skora mnie zaczela strasznie swedziec, najpierw skora sie zrobila czerwona na twarzy i schodzilo na klatke, ramiona i brzuch, pozniej bable, szybko mnie wyciagneli i dostalam dozylny zastrzyk i dwie kroplowki, do domu mnie poscili dopiero po kilkunastu godzinach jak byli pewni ze dobrze mi sie oddycha i pokrzywka schodzi, kazali zawsze mowic w przyszlosci ze cos takiego mialam. Iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość44
Mam nadzieję, że będzie u mnie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iwona3004
Gosc 44. Napewno wszystko bedzie dobrze :) Dzieki za podpowiedz o B12. Iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość44
Iwona przeczytaj to, olchasosnowa.pl/10-supli-na-przeciekające-jelito/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iwona3004
Gosc 44. Czesc Ania. Czytalam tego bloga juz wczesniej, we wszystkich ktore przegladalam opisuja prawie to samo tzn przyczyny, objawy i co robic...jest to jakas podpowiec ale bez badan mozna tylko gdybac "tak to jest to co mnie wykancza"...dlatego jutro poprosze o wiecej badan, poczekam na wynik tomo, spotkam sie z dietetykiem, po sprawdzeniu znow poziomu B12 zaczne suplementowac i zobaczymy czy bedzie poprawa. Dietetyk tez ma jakas wiedze i pewnie oprocz diety podpowie co brac zeby bylo lepiej. Wczoraj mialam bardzo zly dzien, taka slabosc w nogach ze ledwo chodzilam, jakies trzy godziny po obiedzie bol zoladka, dlaczego skoro w gastro wszystko jest bez zmian, czuje sie zamiast lepiej albo tak samo to coraz gorzej, takie uczucie jakbym byla nie wiem jak pijana, jedzenie staje mi kolkiem w gardle, juz mysle ze mam anoreksje, eliminuje jedzenie ktore ewentualnie moze mi szkodzic, zakwaszam zoladek i nie ma poprawy :( A co u Ciebie? Jak przeziebienie? Jak z zoladkiem i jelitami? Iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość44
Iwona w Twoim przypadku zakwaszanie cytryną moze być za słabe, zoładek był pozbawiony produkcji kwasu przez 4 lata, moze wymaga mocniejszych środków. Poczekaj na wyniki, a potem porozmawiaj o tym z lekarzem. Moze sprawdzą kwasowośc zolądka. Niedobór wit B12 moze dawac takie objawy o których mówisz, czemu jeszcze nie suplementujesz, lekarka nic o tym nie powiedziała? U nas w GP od razu na takie coś reaguja. Zoładek masz w porzadku, ale na bank masz problem z jelitami i dlatego te bóle. Ja tez w sobotę i wczoraj znów miałam silny ból, potem oczywiście biegunka, a przecież żoładek tez u mnie ok. Przeziębienie jakoś ogarnęłam, wprawdzie nie jest idealnie, ale moze być. Jutro tomo, pójdę zapytac o wizytę bo miałam mieć po dwóch miesiącach a nie mam jeszcze żadnego listu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iwona3004
Gosc 44. Aniu, pytalam lekarke czy brac B12 ale powiedziala ze jeszcze jest w granicach normy a nie ponizej i jak sa problemy z trawieniem to i tak sie nie bedzie wchlaniac, taka byla tej wariatki odpowiedz... Jutro powiem zeby mi znow zrobili poziom B12 i zobacze czy spadla, wtedy kupie i zaczne brac. Zapytam tez dietetyka i lekarke o enzymy trawienne. Cytryna dla mnie to narazie jedyna opcja, citropepsin zaczelam ale jest mi po nim strasznie niedobrze, kropli zoladkowych tez nie toleruje... chyba zwieksze sok z cytyny. Iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iwona3004
Gosc 44. Wlasnie mialam wstepna rozmowe z dietetyczka przez telefon, zebrala wywiad ogolny, przysle mailem kwestionariusz z dokladnymi pytaniami, mam przez 5 dni prowadzic dokladny kalendarzyk co jadlam i ile i co pilam i jak sie wtedy czulam, nastepnie odeslac do niej, przeanalizuje to i wtedy 1,5 godzinna wizyta (£75) na ktorej juz powinna miec rozpisana dokladna diete. Na dzis kazala jesc wiecej zielonych warzyw, 4 do 5 razy dziennie, male porcje, lekkostrawne, powiedziala ze moge pic len i jak najbardziej przed posilkami sok z cytryny. Powodzenia jutro, napisz jak bedziesz juz po tomografii :) Iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×