Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

Ból kolan podczas biegania

Polecane posty

Gość gość

Witam, mam problem z kolanami. Przez długi czas w ogóle się nie ruszałam, ale jakiś czas temu wzięłam się za siebie. A ostatnio polubiłam też bieżnię. Oczywiście nie zaczęłam "z grubej rury", tylko zrobiłam sobie okres adaptacyjny i jakieś 2 miesiące 3-4 razy w tygodniu robiłam sobie po 50-60 minut szybkiego marszu. Wkręciłam się, poczułam więcej siły, takie maszerowanie ciągłe mi się znudziło, więc postanowiłam, że trzeba przyspieszyć. I tu pojawił się problem... Dopóki idę, wszystko jest ok. Jak tylko zacznę biec (czyli mocniej "uderzać" o podłoże) czuję, że coś mi przeskakuje w kolanach (a zwłaszcza w jednym) i po chwili zaczynam utykać. Wtedy nie ma rady, muszę zwolnić do marszu i wszystko wraca do normy. Nadmieniam, że mam buty do biegania. No i teraz pytanie - czy możliwe jest, że mam jeszcze nie całkiem rozruszane stawy i dlatego bolą? Czy jedyną opcją jest fakt, że mam coś uszkodzone, jakieś stany zwyrodnieniowe czy coś w tym stylu (nie miałam nigdy poważniejszych urazów kolan, więc uszkodzenia pourazowe wykluczam)? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że tylko lekarz może to stwierdzić. Chodzi mi jedynie o to, żeby ustalić, czy w ogóle jest taka możliwość, że muszę te stawy jeszcze trochę "rozćwiczyć", a w końcu przestaną boleć, czy takie sytuacje się nie zdarzają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Masz dużą nadwagę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Trochę miałam, ale zanim zaczęłam biegać część zrzuciłam (zeszłam z 75 kg). W tej chwili jestem w górnej granicy BMI - przy 164 cm ważę 65 kg. I właśnie tą nadwyżkę chcę jeszcze zrzucić. Myślę, że nie jest to aż tak dużo, żeby mocno obciążyć kolana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej .... jak ćwiczyłam na steperze to miałam podobny problem ... ćwiczyłam codziennie po 45min do 60minut a czasami nawet dłużej ... a że tak upodobałam sobie steper to nie chciałam z niego rezygnować ... zaczełam czytać co moge z tym zrobić ... kupiłam sobie opaske na kolano w aptece ... naprawdę pomogło ... także to Ci moge polecić ... jak zaczynasz coś ćwiczyć to ją zakładaj ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przy całym zbawiennym efekcie biegania, niestety jedno jest pewne - bieganie obciąża stawy. Warto pomyśleć o dobrym orbitreku. Nie obciąża stawów i angażuje praktycznie wszystkie partie mięśniowe. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia dają lepsze efekty niż bieg. W razie jakichkolwiek pytań służę pomocą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Być może orbitrek to jest jakieś rozwiązanie, ale nie o to pytałam. Jak się zrobi ciepło, to przyjemnie byłoby pobiegać w terenie, na świeżym powietrzu. A orbitreka nie zaciągnę na plecach do lasu... Spróbuję z tą opaską, zastanawiałam się nad czymś takim nawet, ale muszę poczytać, jak to dokładnie działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Masz rację z transportem do lasu może być ciężko, a jak się już uda, będzie to bardzo nietypowy widok :) Jednak w sezonie jesienno-zimowym, kiedy warunki do biegania na świeżym powietrzu nie sprzyjają, świetna alternatywa :) Życzymy bezbolesnych treningów!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Może jeszcze jakieś sugestie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boli Cię kolano podczas treningu, jazdy na rowerze, biegania, ćwiczeń? Założę się, że duża część z nas doświadczyła bólu kolana. Jak sobie z nim radzić? Dowiedz się jak o nie zadbać. Oto 4 najgorsze sytuacje, które najbardziej zagrażają kolanom : 1) Ignorowanie Jeśli czujesz, że boli Cię kolano NIGDY nie ignoruj tego. Jest to najczęściej popełniany błąd. Na początku myślałam „boli, pewnie przejdzie”, „chyba muszę lepiej się rozciągać”. Dopiero jak zaczęłam czytać o przyczynach, skutkach zdałam sobie sprawę, że ignorancja jest najgorszą rzeczą jaką człowiek może zrobić. Poprzez ignorowanie sami siebie skazujemy na ból. 2) Nadwaga Niestety nadwaga ma bardzo dużą rolę jeśli chodzi o ból kolana. Dodatkowe kg obciążają je. Jeśli masz nadwagę ćwicz mniej intensywnie (np. jeśli biegasz zacznij od szybkiego marszu z czasem przechodząc do biegu tak aby przyzwyczaić kolana do treningów), stopniowo zwiększaj swoją częstotliwość treningów jak i zaopatrz się w porządne buty. 3) Zbyt intensywne ćwiczenia Każdy z nas pamięta swoja początki ćwiczeń/treningów. Na początku jest tzw. Słomiany zapał – chce się mieć wszystko od razu. Dajemy z siebie wszystko a później rezygnujemy. Musisz zdać sobie sprawę, że zbytnie forsowanie się nie prowadzi do utraty tkanki tłuszczowej, czy wyćwiczonej sylwetki. Wszystko trzeba robić z głową i nie wpadać w skrajność. Jeśli będziemy na początku zbyt intensywnie ćwiczyć, za długo lub za często ból kolana jest pewny…Dlaczego? Jeśli wcześniej nie ćwiczyliście to kolana nie są przygotowane na dodatkowe obciążenie w formie ćwiczeń dlatego ból kolan będzie nieunikniony. Róbmy to z głową :) 4) Brak rozgrzewki Należy pamiętać o rozgrzewce przed treningiem. Brak rozgrzewki lub za krótka prowadzi do kontuzji kolana. Pamiętajmy o tym :) Jakie ćwiczenia wzmocnią kolana? Aby zminimalizować ryzyko kontuzji kolana najlepiej wykonywać kilka ćwiczeń wzmacniających kolana (czyli ćwiczenia wzmacniające mięśnie wokół kolana). Należy pamiętać, że kontuzja stawu kolanowego należą do trudnych w leczeniu dlatego warto im zapobiegać. - Ćwiczenia mięśni ud – należy wykonywać codziennie. Wystarczy 10 min ćwiczeń - Ćwiczenie rozciągające – porządna rozgrzewka o czym wspominałam wyżej - Ćwiczenie wykroku – wzmacniamy więzadła - Świetnym ćwiczeniem (z mojego doświadczenia) jest ćwiczenie na krześle. Siadamy na krześle, zginamy i prostujemy nogi. Wystarczy kilka minut. Po tym ćwiczeniu zauważyłam znaczną poprawę w kolanach. Co robić gdy kolana zaczną boleć? - Najważniejsze odpuścić treningi. Trzeba zrobić sobie przerwę 2-3 dniową. Organizm musi się zregenerować. - Jeśli po 2-3 dniach ból kolana nadal nam „towarzyszy” rezygnujemy z ćwiczeń obciążających i skupiamy się na ćwiczeniach stabilizujących, rozciągających. - Masaż, róbmy jak najczęściej masaż okolic kolana możemy kupić maść rozgrzewającą i wtedy masować – sprawdzone pomaga :) - Jeśli doskwiera nam duży ból trzeba udać się do fizjoterapeuty! - Czasami pomagają zimne okłady ok. 10 min

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boli Cię kolano podczas treningu, jazdy na rowerze, biegania, ćwiczeń? Założę się, że duża część z nas doświadczyła bólu kolana. Jak sobie z nim radzić? Dowiedz się jak o nie zadbać. Oto 4 najgorsze sytuacje, które najbardziej zagrażają kolanom : 1) Ignorowanie Jeśli czujesz, że boli Cię kolano NIGDY nie ignoruj tego. Jest to najczęściej popełniany błąd. Na początku myślałam „boli, pewnie przejdzie”, „chyba muszę lepiej się rozciągać”. Dopiero jak zaczęłam czytać o przyczynach, skutkach zdałam sobie sprawę, że ignorancja jest najgorszą rzeczą jaką człowiek może zrobić. Poprzez ignorowanie sami siebie skazujemy na ból. 2) Nadwaga Niestety nadwaga ma bardzo dużą rolę jeśli chodzi o ból kolana. Dodatkowe kg obciążają je. Jeśli masz nadwagę ćwicz mniej intensywnie (np. jeśli biegasz zacznij od szybkiego marszu z czasem przechodząc do biegu tak aby przyzwyczaić kolana do treningów), stopniowo zwiększaj swoją częstotliwość treningów jak i zaopatrz się w porządne buty. 3) Zbyt intensywne ćwiczenia Każdy z nas pamięta swoja początki ćwiczeń/treningów. Na początku jest tzw. Słomiany zapał – chce się mieć wszystko od razu. Dajemy z siebie wszystko a później rezygnujemy. Musisz zdać sobie sprawę, że zbytnie forsowanie się nie prowadzi do utraty tkanki tłuszczowej, czy wyćwiczonej sylwetki. Wszystko trzeba robić z głową i nie wpadać w skrajność. Jeśli będziemy na początku zbyt intensywnie ćwiczyć, za długo lub za często ból kolana jest pewny…Dlaczego? Jeśli wcześniej nie ćwiczyliście to kolana nie są przygotowane na dodatkowe obciążenie w formie ćwiczeń dlatego ból kolan będzie nieunikniony. Róbmy to z głową :) 4) Brak rozgrzewki Należy pamiętać o rozgrzewce przed treningiem. Brak rozgrzewki lub za krótka prowadzi do kontuzji kolana. Pamiętajmy o tym :) Jakie ćwiczenia wzmocnią kolana? Aby zminimalizować ryzyko kontuzji kolana najlepiej wykonywać kilka ćwiczeń wzmacniających kolana (czyli ćwiczenia wzmacniające mięśnie wokół kolana). Należy pamiętać, że kontuzja stawu kolanowego należą do trudnych w leczeniu dlatego warto im zapobiegać. - Ćwiczenia mięśni ud – należy wykonywać codziennie. Wystarczy 10 min ćwiczeń - Ćwiczenie rozciągające – porządna rozgrzewka o czym wspominałam wyżej - Ćwiczenie wykroku – wzmacniamy więzadła - Świetnym ćwiczeniem (z mojego doświadczenia) jest ćwiczenie na krześle. Siadamy na krześle, zginamy i prostujemy nogi. Wystarczy kilka minut. Po tym ćwiczeniu zauważyłam znaczną poprawę w kolanach. Co robić gdy kolana zaczną boleć? - Najważniejsze odpuścić treningi. Trzeba zrobić sobie przerwę 2-3 dniową. Organizm musi się zregenerować. - Jeśli po 2-3 dniach ból kolana nadal nam „towarzyszy” rezygnujemy z ćwiczeń obciążających i skupiamy się na ćwiczeniach stabilizujących, rozciągających. - Masaż, róbmy jak najczęściej masaż okolic kolana możemy kupić maść rozgrzewającą i wtedy masować – sprawdzone pomaga :) - Jeśli doskwiera nam duży ból trzeba udać się do fizjoterapeuty! - Czasami pomagają zimne okłady ok. 10 min

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gabriel113
A z Twoim obuwiem jest wszystko okej? Bo jeśli masz co do niego wątpliwości może poszukaj nowego? Tutaj jest kilka fajnych opcji http://free-run.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Filtr Antyspamowy
z waszym myśleniem chyba jest coś nie ok SPAMERZY!!!! won spamerzy z free-run.pl !!! won spamerzy !!! won spamerzy !!!won spamerzy !!!won spamerzy !!! FREE-RUN TO SPAMERSKA firma global traders ltd z siedzibą w hong kongu ulica 905 workingberg 4147

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
dobra buty to podstawa, najlepiej dobrane przez fachowca w specjalistycznym sklepie. Druga sprawa to powierzchnia po której się biega - najlepiej ziemia lub trawa - lepiej amortyzuje uderzenia. Można też zastosować suplementację kolagenem lub założyć opaskę na kolano, coś jak tutaj: http://przyczyny-objawy-leczenie.pl/bol-kolan-bieganiu/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli bardzo zależy Ci na takiej aktywności fizycznej to zainwestuj w odpowiednie buty, wybierz dobrą nawierzchnię, która również będzie amortyzować (np las) i nie rób tego codziennie tylko np 3 razy w tygodniu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
ja zaczęłam bieganie z "grubej rury" i bolały mnie kolana ale tak że nie mogłam biegać i skakać wogóle przez dwa tygodnie. Póżniej jak zaczęłam od początku to nie przypominam sobie żeby jeszczed raz coś takiego się stało. Raz było też coś z biodrem i na jakiś czas przestałam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
zapomniałam dodać że nie robiłam rozgrzewek. Nie chciało mi sie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem, że korzystasz wyłącznie z bieżni? Bardzo duże znaczenie ma podłoże po którym biegamy. To jak będą pracowały nasze stawy zależy od tego czy biegniemy po twardym podłożu (asfalt / chodnik) czy po miękkim (szutrówka / trawa). Te pierwsze zdecydowanie działają wyniszczająco na nasze stawy i być może przez to Twój ból. Może warto najpierw schudnąć, a później zabrać się za biegi - tutaj wyjściem będzie aquaaerobik, aquajogging - nie obciąża stawów a daje popalić i wzmacnia mięśnie http://www.osteopatica.pl - leczymy naturalnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Może za często i zbyt intenstywnie ćwiczysz na bieżni? A jeśli bardzo ci zależy na bieganiu po lesie to poczytaj o slow jogging i o prawidłowej technice biegania - technika ma tutaj ogromne znaczenie i oczywiście dobra amortyzacja stopy. Lepiej zainwestować w naprawdę dobre obuwie. Polecam nike lunarglide (http://www.forpro.pl/nike-lunarglide-6,p1892088231) - sama mam problemy z kręgosłupem i z kolanami, a te bardzo dobrze się sprawdzają w terenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ggggość
@gość - nadal jesteście na myśliwieckiej? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja bym sugerowała wybrać się do ortopedy lub dobrego rehabilitanta, który nogę obmaca i ewentualnie pokieruje dalej nie kupuj na własną rękę żadnych opasek, usztywnień- czegokolwiek to Twoje zdrowie, jeśli popełnisz błąd okaże się że nie tylko nie będziesz mogła biegać, ale i w codziennym chodzeniu pojawią się problemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
też mi się wydaje, ze raczej masz stopę supinującą, na stronce New Balance masz buty podzielone dla tych z stopą supinującą i pronującą, mozę u nich lepiej zapytać jak to dokladnie z tym jest, ja mam też supinującą i mam model 1980 i sa bardzo dobre, wygodne i dobrze mi się w nich biega

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kanikurz

Mnie kolana zwykle bolały, ale już po bieganiu. Może faktycznie to brak rozgrzewki, warto się porozciągać przed bieganiem, albo nawet podczas biegania. Ale jak to ci nie przyniesie ulgi to może spróbuj żelu Dip Rilif, u mnie on sobie bardzo dobrze poradził z bolącymi kolanami. Przy dłuższym stosowaniu problem całkowicie znikł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pstroczka

na kolana to jakaś dobra maść chłodząca a jak bardzo boli to gardan. Kilka lat temu miałem poważny uraz kolana i czasami przy zmiane pogody boli mnie to miejsce, przerąbana sprawa, ale co zrobić, mam już swoje sposoby i na szczęście szybko pomagają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mana_mana
Dnia 5.03.2019 o 09:59, Gość kanikurz napisał:

Mnie kolana zwykle bolały, ale już po bieganiu. Może faktycznie to brak rozgrzewki, warto się porozciągać przed bieganiem, albo nawet podczas biegania. Ale jak to ci nie przyniesie ulgi to może spróbuj żelu Dip Rilif, u mnie on sobie bardzo dobrze poradził z bolącymi kolanami. Przy dłuższym stosowaniu problem całkowicie znikł.

A ten dip rilif to on szybki jest? Jak często go stosujesz przy bólu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Sabi4
Dnia 28.03.2019 o 16:53, Gość mana_mana napisał:

A ten dip rilif to on szybki jest? Jak często go stosujesz przy bólu?

też znam ten żel, jak szybko, bardzo szybko 🙂chłodzi i ulgę poczujesz ekspresowo. Ja ten dip stosuję zazwyczaj jak już pojawi się jakaś kontuzja, jak często bolą cię kolana to być może to kwestia braku rozgrzewki ? Albo warto to skonsultować z lekarzem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

też miałam taki problem, pomogła opaska, ale myśle że zawsze warto zapytać lekarza  ze zdrowiem nie ma żartów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość retui

O jakie opaski chodzi? ja się boję na własną rękę robić zakłądać jakieś usztywnienia na kolano, słyszałam że jak się źle to założy to można sobie zrobić krzywdę. Czy ten gardan jest bez recepty? Muszę coś mocniejszego sobie kupić na ból, bo jakoś paracetamol nie daje rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, też miałam problemy z kolanami. Doradzono mi udać się do fizjoterapeuty. Z całego serca ci to polecam. Mi się udało trafić na bardzo dobrego specjalistę. Zaproponował między innymi krioterapię miejscową oraz zabiegi z użyciem pola magnetycznego. W ciągu dwóch miesięcy ból ustąpił i wróciłam do treningów 🙂 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

gardan to bardzo doby lek przeciwbólowy moim zdaniem. Warto kupić i mieć w swojej apteczce takiej domowej. Nie raz uzywałam go na różne bóle i szybko działa, poza tym ma skład dobry, dlatego tak szybko może zadziałać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×