Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

Imiona 2018

Polecane posty

Gość gość
Mamusiu od litery M , proponuję Ci jeszcze Melanię lub Marcelinę. Myślę, że ciekawsze od Moniki czy Malwiny. Michaś bardzo mi się podoba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gość dziś udowodnij

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćmad
Magda, Maria,Jakub, Julia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Marta lub Kalina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gość dziś nie, nie były, i nie trzeba było do tego żadnych zakazów; Zwykłym ludziom nadawano imiona odapelatywne, od nazw zawodów, wsi, czy cech charakterystycznych (Czarnowłos, Chrap, Długosz etc). A to co ty cytujesz to rzadkie imiona dwuczłonowe zarezerwowane dla członków panującego rodu, czyli dla nikłego procenta społecznej elity (nawet zasłużeni wojowie ich nie mieli). I w żaden sposób to nie mogło ani się zmienić w zdrobnienia (nigdzie nie są odnotowane), ani nawet jeśliby się zdarzyły, to nie mogłyby one przetrwać przez wieki ( rzadkie słowo nieużywane umiera).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
u nas będzie Łucja i Kamilka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
18:13 Przeczytaj Bulle Gniezniejska. Nawet wsrod chłopow zdarzały sie imiona dwuczłonowe, wsrod rycerzy napewno i im wyzej tym wiecej. Zarezerwowane dla rodziny krolewskiej bylo tylko kilka imion takich jak Bolesław, ale to rowniez sie zmieniło w XIV lub XV wieku z tego co pamietam. W buli anjduje sie kilka skrotow od imion dwuczłonowych np, Gniewosz. Dodatkowo: jak myslisz dlaczego kk zakazał nadawanie imion polskich? Bo były wyjatkami? Pomysl przez chwile człowieku zanim sie wypowiesz. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bulla_gnie%C5%BAnie%C5%84ska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gość dziś No właśnie do tego się odnoszę. "Zdarzały się" nie znaczy, że były nadawane co drugiej osobie. A taki Gniewosz mógł być i skrótem, i niezależnym imieniem odapelacyjnym. Poza tym lista jest długa a to jest praktycznie wyjątek. No i Toli coś tam nie ma tam nigdzie, w historii też nie. A czemu ty się tego Kościoła uczepiłaś to nie wiem... Normalne, że ochrzczony kraj powinien się odciąć od wszystkiego co mogło być uznane za pogańskie, a wierni powinni jak najbardziej związani z wiarą, w tym przez wybór patronów dla dzieci. A nawiasem mówiąc chętnie przeczytałabym pełen zapis tego zakazu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie to nie jest normalne, ze rodzice nie mogli wybierac imion swoim dzieciom. To jest despotyzm w najgorszej postaci. Poniezej podaje wycinki z artykolow. Nadawanie imion ludziom gromadami to traktowanie ludzi jak bydło wiec wybacz jezeli sie z toba nie zgodze. "Na skutek decyzji soboru w Trydencie, który się odbył w 1563 roku, biskupi zabronili nadawać imiona, które nie byłyby imionami świętych. Szlachta broniła swoich Zbigniewów i Jarosławów, ale prości ludzie mogli odtąd wybierać imiona wyłącznie z kalendarza chrześcijańskiego, gdzie z imion słowiańskich były jedynie Kazimierz, Stanisław, Wacław i Władysław." "Dawniej o wiele mniej liczono się z opinią tych, którym nadawano imiona, zwłaszcza wśród ludu. Jan Stanisław Bystroń, wybitny etnolog i socjolog, tak to przedstawia w swym dziele Księga imion w Polsce używanych: Masowe to nadawanie imion nie jest bliżej opisane [chodzi o czasy Mieszka I], niewątpliwie jednak odbywało się podobnie, jak czterysta lat później na Litwie, o czym nam Długosz pod r. 1378 szczegółowszą podaje wiadomość. "A ponieważ wielką byłoby pracą każdego z nowych wyznawców chrzcić z osobna, przeto gromadzący się tłum mnogiej płci Litwinów z rozkazu króla dzielono na gminy i gromady, i każdej gromadzie, a w szczególności każdemu do tej gromady należącemu, nadawano jedno z imion w chrześcijaństwie używanych w miejsce dawnych, pogańskich; i tak pierwszej gromadzie dano imię Piotra, drugiej Pawła, trzeciej Jana, czwartej Jakuba, piątej Stanisława itd. Kobietom zaś, które także tworzyły osobne gromady, stosowne nadawano imiona, Katarzyny, Małgorzaty, Doroty itp. ile było takowych gromad nowo chrzczonych ".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
23:42 Koscioł nie odcinał sie od wszystkiego co poganskie tylko raczej przejmował poganskie swieta i ubierał je w katolicyzm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Kk niszczyl nasza historie i tradycje, a jak nie mogł to ja wypaczał. Zakazanie imion polskich było atakiem na polskie tradycje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Rodzima tradycja nadawania imion była bardzo bogata. Dzieci najpierw nosiły imiona przejsciowe, a w wieku około 7 lat dostawały imiona stałe, ktore czesto było jakims zyczeniem dla dziecka cech charakteru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gość dziś Do niedawna były też mocne ograniczenia w wyborze imion, nie można było nadawać zdrobniałych, obcobrzmiących etc. I jakoś nie było problemu, że nie można nazwać Brajanek czy Dżesika. Dziś też nie nadasz dziecku imienia, które może być uznane za ośmieszające czy które nie pozwoli określić płci. Takie prawo teraz, inne było wtedy. Nie ma się czemu rzucać, tak działają państwa. No i naprawdę czekam na konkretny zapis soborowy, a nie jego omówienia, bo ciekawi mnie, jak on naprawdę wyglądał a jakoś wiki go w przypisach nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Wbij sobor trydencki i znajdziesz cos. Roznica jest taka, ze kk zakazał nadawania polskich imion, naszych rodzimych od tysiacleci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Poza tym jest roznica miedzy prawem panstwowym, a zakazem wydanym przez kler. Poza tym cała rozmowa odnosi sie do tego czy skrot Tola jest od Tolisławy czy Anatoli. W Polsce Tolisław był pierwszy przed Anatola. W Polce jest tradycja nadawania skrotow od imion wiec Tola to Tolisława, a nie pozniejszy wymysł Anatoli. Jezeli nie mozna dociec to pierwszenstwo chyba ma rodzime imie, a nie pozniejsze zapozyczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Prawdziwym problemem jest, ze wiekszosc Polakow zna tylko garstke polskich imion z setek, ktore zostały zapisane lub odtworzone i tysiecy, ktore były uzywane. Tolisław nazywaja jakims wymysłem, a Jakuba polskim imieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gość dziś Wpisałam i nie znalazłam. Dlatego pytam ciebie, non stop o tym piszesz to musisz mieć konkretne źródło - i o nie pytam. A co do prawa: przecież nie każdy musiał dziecko chrzcić w obrządku katolickim. Jeśli był protestantem (Polska była wobec nich tolerancyjnym krajem), czy niewierzącym to mógł nadać imię jakie chciał. Ale jeśli chciał dziecko ochrzcić to musiał się podporządkować obowiązującym wymogom, tu akurat kościelnym (ale prawo takie czy inne, jest tak samo prawem). I nie, Tola to nie jest skrót od Toli cośtam, bo po prostu tego imienia nikt wiekami nie używał. Nie istniało to imię w żadnej jego formie. Gdyby było inaczej miałabyś na nie dowody, a sama piszesz, że był zakaz jego używania. Anatolia/Anatola istniała, i to od niej jest ten skrót.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Tolisław obchodzi imieniny 25 lutego. Tolisław Debski- syn Krzesimira. Jest to polskie imie uznane i uzywane. Antatotola jakas jest wymysłem zagranicznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Tak nie było uzywane w czasie zakazu i do rozbiorow. W XIX wieku zaczeta uzywanych znowu polskich imion- dlatego niektore sa nadal uzywane. Pokaz mi gdzie Antolota była w Polsce uzywana przed rodzimym imieniem to ci uwierze. Zdarzało, ze zagraniczne imiona kradły lub podszywały sie pod polskie lub były spolszczane. Takze Tolisław to Tolek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gość dziś Imieniny Anatoli 9 lipca, 23 grudnia. Imię Anatola wywodzi się z języka greckiego od słowa „anatolikos”, czyli: „pochodząca ze Wschodu”.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
"Patronką kobiet o tym imieniu jest święta Anatolia męczennica sabińska, która za złożenie ślubów czystości i odmowę oddania czci pogańskim bożkom została ścięta mieczem w 253 roku. Zginęła wspólnie ze świętą Wiktorią. Miało to miejsce za panowania cesarza Decjusza"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Proszę bardzo, nawet masz tam czasem podane skrócone wersje imion (czyli te osoby były pod nimi znane): www.geni.com/search?search_type=people&names=anatolia www.geni.com/search?search_type=people&names=anatola A teraz ty mi pokaż toli-cośtam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
1:07 https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C4%99skie_imiona_s%C5%82owia%C5%84skie#T Prosze polskie imiona Tolislaw i Toligniew. Polskie imiona slowianskie wiec mozesz kombinowac jak chcesz, ale byly to rodzime imiona w Polsce na dlugo przed Ptoliatola. Pokaz mi wypis gdzie Anatola jest w Polsce przed kk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Wiesz co nie chce mi sie znizac do twojego poziomu i przedrzezniania imion. Troche mnie ponioslo, ale nie lubie jak polskie, nasze imiona sa wysmiewane. Nie mozesz udowowdnic obecnosci imion zagranicznych w Polsce przed kk wiec nie wiem o czym dyskutujesz. Nienawidzisz polskich imion- ciesz sie, Polacy sa razem z toba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gość dziś Ale to ty masz pokazać, że te twoje imiona były NAPRAWDĘ UŻYWANE, w czasach innych niż prehistoria, bo tylko wtedy twoje teorie miałyby sens. Tak to sobie można gdybać, że jakaś jaskiniowa mieszkanka terytorium obecnej Polski nazywała się Dołupania a od niej powstało skrócone imię Ania :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Tolislaw to uznane imie polskie z imieninami i podalam ci osobe, ktora nawet obecnie to imie nosi. To ty masz udowowdnic, ze w Polsce pierwsze bylo twoje imie, jezeli twoja hipoteza ma byc prawdziwa i ten skrot od tego imienia pochodzi. A tak wogole to nudzisz mnie juz z tym jakim pokreconym mysleniem, ze w Polsce nie uzwano polskich imion wiec ide spac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
tzn oprocz czasu zakazu, dwoch wiekow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gość dziś To, że ktoś obecnie takie imię nosi nie jest dowodem na nic. Brajanów jest jak psów, a jakoś nie jest to staropolskie imię. Ja ci podałam masę przykładów na to, że to imię było używane w przeciągu co najmniej 2 wieków (można je też odnaleźć np. w drzewach genealogicznych, np. w genealogii Minakowskiego). I że były używane skróty od niego. Ty tylko mi pokazałaś, że ono owszem, kiedyś tam było zapisane. Żadnej konkretnej osoby je noszącej w jakimkolwiek okresie historycznym, żadnego zapisu jego formy skróconej. Ot, ubzdurało ci się, że ktoś po kilku wiekach ni stąd ni zowąd zrobił formę skróconą od NIEISTNIEJĄCEGO bo nieużywanego imienia. Bzdura kosmiczna, i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
co z tego, że imię Bolesław nosili królowie jak to imię jest po prostu brzydkie. Dla mnie to nie argument.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×