Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Gość Dyśka

Termin grudzień 2019

Polecane posty

No wlasnie ja tez wiem , ze diete rozszerza sie po 6 miesiącu.  Ja tak jak skończy 5 miesięcy to bede podawala po jednej lyzeczce na próbę i zobaczę.  Zaczynam od warzyw i na poczatek tylko warzywa. Ogolnie kiedys alergolog mi mowila , ze u dzieci które maja kolki, alergie, azs to powinny miec ta diete rozszerzana tak spokojnie i racjonalnie. Ja na razie dalam odrobine sinlacu na noc. Tylko , ze to sam kleik ryżowy i mączka świętojanska. To takie bardzo delikatne. Ale troszkę zaparcie było.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny dziś rozmawiałam z pediatra. Proponuję żeby za 2-3tyg zacząć rozszerzanie diety małej. 4 dni temu skończyła 4miesiace i mówię tej lekarce że za wcześnie i obecnie rozszerza się dietę po 6m. To powiedziała że to są zalecenia who ale jakąś inną organizacja poradnia nie pamiętam jak to nazwała dokładnie mówi że powinno się rozszerzać już koło 4-5m. Mała spadła z 50 centylu jeśli chodzi o wagę i dla niej to znak ze dziecko potrzebuje już czegoś więcej niż mleka. Sądzę że podam jej marchew za te 2 tyg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurczę to ja już nie wiem. Ja sie trochę boje już podawać.  Chyba poczekam do 5 miesiąca. Taki kompromis.  Będzie po środku. Teraz podobno nie zaczyna sie od marchewki tez. Bo alergizuje. Niby człowiek ma juz dziecko , a dalej nic nie wie . Ja przynajmniej tak sie czuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 

Dziewczyny dziś rozmawiałam z pediatra. Proponuję żeby za 2-3tyg zacząć rozszerzanie diety małej. 4 dni temu skończyła 4miesiace i mówię tej lekarce że za wcześnie i obecnie rozszerza się dietę po 6m. To powiedziała że to są zalecenia who ale jakąś inną organizacja poradnia nie pamiętam jak to nazwała dokładnie mówi że powinno się rozszerzać już koło 4-5m. Mała spadła z 50 centylu jeśli chodzi o wagę i dla niej to znak ze dziecko potrzebuje już czegoś więcej niż mleka. Sądzę że podam jej marchew za te 2 tyg

 Pokarmy stałe nie są tak obfite w kalorie i wartości odżywcze, jak mleko matki czy modyfikowane. Dla małego, kilkumiesięcznego brzuszka najlepszym źródłem składników odżywczych jest dobrze przyswajalne, skoncentrowane mleko.

Układ pokarmowy nie jest jeszcze gotowy. mikrobiom się mnoży, enzymy pozwalające na pełne trawienie kompleksowych tłuszczów, skrobi i węglowodanów nie są produkowane do 6–9 miesiąca życia więc wprowadzanie pokarmów stałych przed 6 miesiącem zabiera dziecku tylko to co najlepsze ze składników odżywczych bo nie wchlonie tego tak jak powinien.. dlatego nie potrafi trawić wszystkich składników ze stałych pokarmów, więc przechodzą one przez niego nie odżywiając dziecka. więc jaki to sens? 

nie mówiąc że maleje apetyt na mleczne posiłki. Jeśli rozszerzamy dietę za wcześnie, dziecko najada się 'marchewka' , 'kaszką' , przez co je mniej mleka i dostaje mniej wartości odżywczych. Nie wspominając już o negatywnym wpływie tego na laktację.

 

Mleko mamy (mm) ma około 69 kcal/100 g. 

Posiłek oferowany dziecku w formie gotowej powinien mieć gęstość energetyczną minimalną: 69 kcal/100 g produktów.

Produkty sypkie, przed przygotowaniem powinny mieć gęstość energetyczną minimalną: 400 kcal/100 g.

Bardzo często koło 4–6 miesiąca, kiedy dziecko ZWALNIA z przybieraniem na wadze (co jest fizjologiczne u dzieci karmionych piersią, że nagle ich waga podnosi wolniej niż w I kwartale – patrz na WSKAŹNIKI SKUTECZNEGO KARMIENIA), mamy słyszą, że może dałyby słoiczek z marchewką lub brokułem, żeby dziecko przybierało bardziej.


To przykładowo słoiczki 4+ i brokuł jak i marchewką 

Zupka jarzynowa po 4 miesiącu ma… 50 kcal /100 g (o 19 kcal/100 g  za mało, żeby była pełnym posiłkiem – lepiej podać mleko mamy, bo ma więcej składników odżywczych, witamin, mikro-/makroelementów)

Marchewkowa z ryżem po 4 miesiącu ma… 52 kcal/100 g (o 17 kcal/100 g za mało)

Brokuły po 4 miesiącu mają… 20 kcal/100 g (to aż o 49 kcal/100 g za mało!)

Marchewka po 4 miesiącu ma 31 kcal/100 g (to o 38 kcal/100 g za mało!)

Warzywa z mięskiem po 5 miesiącu to 57 kcal/100 g (o 12 kcal/100 g za mało)

 

wniosek nasuwa się sam. 

 

a dziecku zrobiłabym badania czy naprawdę jest tak źle. 

nie mówiąc że pediatrzy mają słabą wiedzę na temat odżywiania 

 

 

co do tego kiedy .  poczytajcie sobie blog Hafija który rozwieje wasze wszystkie wątpliwości.)

  tam sa rzetelne  najświeższe informacje jakie są zalecenia i wytyczne dziś które są wynikiem wieloletnich badań . ktoś musiał być tym 'królikiem doświadczalnym' abyśmy mogli ta wiedzę posiąść także uważam że warto z tego skorzystać . 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wam powiem że rozmawiałam z położoną i powiedziała mi że mam robić tak jak z Mają czyli kończy 4 miesiące i dam łyżeczkę marchewki i tak będę pomału dodawać jabłko zupka jarzynowa itp

 

Dziewczyny życzę wam wszystkim wesołych świąt smacznego jajka oraz mokrego dyngusa! 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Amber85 mm to chyba skrót od mleko modyfikowane a nie mleko mamy 🙂 Przynajmniej tak na grupach których jestem dziewczyny mówią, że karmią albo mm (mleko modyfikowane) albo kp (karmie piersią) 🙂

Ja też zaczęłam już małemu rozszerzać dietę. Tak jak starszej córce od 4mż. Tyle, że wtedy karmiłam mm, a teraz kp. Nie zastępuje małemu karmienia piersią słoiczkiem, daje cyca tak jak wcześniej 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pogubic się idzie w tych zaleceniach. Jedni tak drudzy siak a trzeci jeszcze inaczej. Chyba dziecko obserwować i samemu podjąć decyzję🙂 

Wesołych spokojnych i zdrowych swiat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za życzenia.  

Też życzę Wam zdrowych i spokojnych śświą, bo teraz łatwo zwariować.  🐣 Wszystkiego dobrego dla Was i dla Waszych bliskich. 

Moja teściowa opowiadala mi , ze jak moj maz mial 4 miesiace to musiala jechac cos załatwić ktoregos dnia. A że były to lata 80 i mieszkala na wsi to zostawila go w domu ze swoim ojcem,bo nie mogla przewidzieć ile jej to zajmie. Zostawila mleko dla dziecka gdzieś w kuchni i pojechała.  Jak przyjechala to patrzy , a mleko wciaz w lodowce. Zaczela drzec się,  ze czemu dziecka nie nakarmił, a ojciec " starej daty" oznajmil ze nie mogl znaleźć tego mleka i nakarmil dziecko bigosem. 😰 4 miesieczne niemowle BIGOSEM. A my tu dzisiaj tchórzymy czy marcheweczka juz czy jeszcze nie.😂😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej dziewczyny! Co tu taka cisza, co u was i waszych maluchów słychać? Już gdzieś jest pierwszy ząbek? My 24.04 kończymy 4 miesiące Tomek od tygodnia dostaje jabłko i marchew, wczoraj dałam 40ml bobofruta i aż się oblizywal:) w domu straszna nuda czekamy na pogodę żeby jechać na działkę. Codziennie biegam na bieżni 3 km żeby chodź trochę mieć ruch...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 

Hej dziewczyny! Co tu taka cisza, co u was i waszych maluchów słychać? Już gdzieś jest pierwszy ząbek? My 24.04 kończymy 4 miesiące Tomek od tygodnia dostaje jabłko i marchew, wczoraj dałam 40ml bobofruta i aż się oblizywal:) w domu straszna nuda czekamy na pogodę żeby jechać na działkę. Codziennie biegam na bieżni 3 km żeby chodź trochę mieć ruch...

Ja ograniczyłam kalorie i ćwiczę codziennie z Chodakowska 💪 

U nas ząbka jeszcze nie ma, ale mały strasznie się ślini, aż ma krostki na buzi dookoła ust i rączki 😞

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Anielka ząbków jeszcze nie ma a słini się już od 2 miesiąca. Od kilku dni ma problem ze spaniem w dzień i ciągle marudzi. Aż głowa pęka. Leżeć nie jeść nie spać nie nosić nie tylko płakać eh. Mam nadzieję że to szybko minie. Zazdroszcze Wam motywacji do ćwiczeń. Ja ćwiczyłam 2 może 3 tygodnie i zrezygnowałam. Kilogramy po ciąży dawno zgubiłam ale tak dla zdrowia trochę się trzeba poruszac. Tylko co zrobić jak mi się nie chce🤷‍♀️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej dziewczyny? Co taka cisza zawsze coś się tu działo a teraz kicha:( jak wasze maluchy?

Tomasz ma już ponad 4 miesiące 😁 Maja w tym miesiącu kończy 7 lat😮 jak ten czas leci. Ostatnio wspominałam z mężem oba porody i muszę przyznać że pierwszy był o niebo lepszy. 

Pozdrawiam was i odzywajcie się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście cisza ostatnio. Moja Aniela za 2 dni 5 miesięcy kończy. Ale ten czas leci🙂 Ze mnie to się matka wariatka zrobiła. Musiałam w sobotę mała na 7-8 godz zostawić to sobie rady nie mogłam dać. Nasza najdłuższa rozlaka to były 2-3godz i było ok. Ale te 8 godz to masakra. Bardzo tęskniłam. Wy też tak macie? 

Jutro mamy szczepienia i już się obawiam tego płaczu. Zważa ja też. Taka mam nadzieję że waży wreszcie te 6kg. Nie umie się jeszcze przewracać ani na plecy ani na brzuszek. A jak wasze maluchy dają radę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My mamy szczepienie w czwartek.

Tomek obraca się na boki a jak leży na poduszce to przeturla się na brzuch. 

Jemy jabłko marchew ryż ziemniaki banana i ostatnio pil bobofruta gerbera z mango bardzo mu smakował. 

Myślę że ważymy ok 8kg ale dokładnie napisze wam w czwartek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 

Moja pierwsza wyczekana dzidzia. Czuję się źle a zaczęłam już drugi trymestr, mdłości są i jeszcze infekcje układu moczowego 🤒

Jakie miałaś objawy infekcji układu moczowego ? Zrobiłam dziś badania moczu , badanie ogólne , osad wszystko ok , nie mam jeszcze wyniku posiewu . 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My za 2 tygodnie kończymy 6 msc i ważymy 7.5 kg. Przekręca się na boki, na brzuch i na plecy i podciąga do siadania. 🙂 Umie już tez odpychając się rękoma pełzać do tylu. Szybciej wszystko robi nic pierwsza córka.

Ann, nie ma mała napięcia obniżonego? Wiadomo, każde dziecko się inaczej rozwija, ale lepiej sprawdzić skąd ta niechęć do obrotów. U nas był problem z pierwsza córka (na szczęście fałszywy alarm) ale neurolog pierwsze co sprawdzał to właśnie jak i czy się obraca. Bo czasem dziecko już chce a nie może bo coś mu przeszkadza. Albo widocznie może jeszcze nie mieć ochoty się turlac i to tez w porządku. 🙂

Ja dopiero zaczynam rozszerzanie ale ja jestem z tych co do pół roku tylko mleko 🙂 poki co żadnych sensacji, szczepienia tez ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas szczepienie w piątek a w sobotę kończy Fabi 5 miesięcy 🙂 Na boki się przekręca, ostatnio przekrecil się pierwszy raz na brzuch 🙂 Ważymy ponad 7kg  i ubranka na 74 (córka 74 nosiła jak miała rok 😂) nosi mały, ale konkretnie dowiem się w piątek. Też jak wspominam moje oba porody to pierwszy o niebo lepszy.. Drugi to masakra. U moich dzieci jest równo 7 lat różnicy 🙂 Córka 11.12.12 a syn 09.12.19 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że mała Ann nie ma obniżonego napięcia, każde dziecko jest inne;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pediatra mówi że z małą jest ok i nie ma powodów do niepokoju jeśli chodzi o to obracanie. Szczepienie o dziwo poszło gładko z lekkim płaczem. No i wreszcie trochę przytyła. Waży 6300 🙂 Lekarką wyczuła pierwszego zabka, ale ja tam ani nic nie widzę ani nie czuje🤦🏼‍♀️Mała dopiero próbowała marchewkę i średnio jej to smakowało.  Ubranka nosi 62/68 a z Lidla to się nawet w 50/56 wciska (one są dużo większe niż z innych firm) ale dziś już je odłożyłam. W ogóle z dużej ilości ubrań już wyrosła. Nawet nie wiedziałam że tyle tego nakupilismy🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tomek jak dostaje sama marchew to pluję i to tak bezczelnie 😁 lubi marchew z jabłkiem lub z ryżem. Daje mu wszystko co jest od 4 miesiąca. Dziś dostał łyżkę ziemniaków naszych z obiadu i smakowy mu bo były solone 😆 

Ann super że mała przybrała na wadze ja mam nadzieję że Tomek też mieści się w normie tzn ważne aby nie był poniżej;) ubranka nosimy na 74 . A szczepienia robisz prywatnie czy na NFZ? Ciekawi mnie czy podrożało ostatnio płaciłam 820zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 

Ja myślę że mała Ann nie ma obniżonego napięcia, każde dziecko jest inne;)

Ja wiem, ale lepiej sprawdzić niż nie i potem żałować 🙂. Mam w dalszej rodzinie dziecko co ma obecnie 4 lata i poważne zaburzenia rozwojowe, bo rodzice zwlekali z diagnoza bo „każde dziecko jest inne, każde się rozwija inaczej” i jak w końcu poszli do lekarza to ten się za głowę złapał, czemu tak późno.

neurolog jak byliśmy z pierwsza córka to wykluczył choroby ale pochwalił ze przyszliśmy, bo jak mówi wielu konsekwencji chorób moznaby uniknąć, gdyby rodzice wcześniej przyszli z dzieckiem. A często jest tak ze rodzice czuja podświadomie ze coś jest nie tak ale otoczenie ich złudnie uspokaja ze przecież ma czas etc. Tak wiec lepiej sprawdzić, oczywiście nie panikować, ale sprawdzić i dobrze ze pediatra zbadał córkę Ann 🙂

my już tez 74 nosimy, masakra 😂 

p.s my ze starsza córka byliśmy właśnie z powodu niewłaściwej postawy przy leżeniu (asymetria), ale to nit wynikało na szczęście z choroby tylko dziwnych upodobań dziecka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 

Pediatra mówi że z małą jest ok i nie ma powodów do niepokoju jeśli chodzi o to obracanie. Szczepienie o dziwo poszło gładko z lekkim płaczem. No i wreszcie trochę przytyła. Waży 6300 🙂 Lekarką wyczuła pierwszego zabka, ale ja tam ani nic nie widzę ani nie czuje🤦🏼‍♀️Mała dopiero próbowała marchewkę i średnio jej to smakowało.  Ubranka nosi 62/68 a z Lidla to się nawet w 50/56 wciska (one są dużo większe niż z innych firm) ale dziś już je odłożyłam. W ogóle z dużej ilości ubrań już wyrosła. Nawet nie wiedziałam że tyle tego nakupilismy🙂

I jak mała po szczepieniu? Jakiś stan podgorączkowy czy całkowicie nic? My mamy jutro i tak się denerwuję;( byłam kupiłam już szczepionki i czopki vibucol czy jakoś tak;) niby dobre są chodź jeszcze tych Tomek nie dostał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja u mojego widzę na dole takie dwie kreski.. Ciekawe kiedy się przebiją. Do buzi idzie wszystko. Ostatnio ulubiona zabawa ściąganie sobie skarpetki i wkładanie jej do buzi 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Super Żona my szczepimy na NFZ. Po szczepieniu miała lekki stan podgorączkowy i jak nigdy płaczliwa była i marudna. Do tej pory po szczepieniach przesypiała cały dzień. Ale dziś już jest dobrze. Uśmiech na twarzy i zabawa wszystkim co szelesci🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej dziewczyny! Już nie pamiętam kiedy tu ostatnio byłam.. Ale ostatnio wszystko takie pokręcine że szok! 

U nas mały Fabcio ma dzisiaj 5 miesięcy i nawe dobrze 4 nie zaczął a podawałam mu powoli słoiki troszeczkę żeby spróbował a teraz bardzo lubi a szczególnie banan z jabłkiem albo krem z białych warzyw z kurczakiem 😊

Ja niby jeszcze 1-2 kg do wagi sprzed ciąży ale brzuch czuję jakbym miała duży a nie mam gdzieś motywacji na ćwiczenia a mnie bardzo denerwuje. Ostatnio miałam dużo na głowie tu dom tu mały i od rana do wieczora byłam z nim sama albo spał na dworze a na dworze pracowałam. Teraz się trochę uspokoiło więc już mój mi zapowiedział że czeka nas generalne sprzątanie pranie dywanów odsuwanie szafy itd 🤔 Już na samą myśl mnie głowa boli... On myśli że ja sama to ogarnę ale niestety Fabian się szybko nudzi i długo nie poleży więc mam nadzieje że mi się jakoś nim zajmie żebym mogła sobie posprzątać. 

Poza tym mały buszuje a to na boku a to na brzuchu uwielbia leżeć a w łóżeczku śpi dupą do nas odwócony albo na brzuchu 😂 Staram się go przewracać z brzucha na bok ale wtedy zazwyczaj się budzi... 

A powiedzcie mi jak ze spaniem waszych dzieci? Mają tą samą pore jedzenia i spania w ciągu dnia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My mieliśmy przez ten wirus miesiąc spóźnienia ze szczepionką ale małemu nic nie było... Jeśli chodzi o ten chory wirus to na szczęście mieszkamy na uboczu trochę w polach więc albo na dwór albo spacer w pola...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 

Hej dziewczyny! Już nie pamiętam kiedy tu ostatnio byłam.. Ale ostatnio wszystko takie pokręcine że szok! 

U nas mały Fabcio ma dzisiaj 5 miesięcy i nawe dobrze 4 nie zaczął a podawałam mu powoli słoiki troszeczkę żeby spróbował a teraz bardzo lubi a szczególnie banan z jabłkiem albo krem z białych warzyw z kurczakiem 😊

Ja niby jeszcze 1-2 kg do wagi sprzed ciąży ale brzuch czuję jakbym miała duży a nie mam gdzieś motywacji na ćwiczenia a mnie bardzo denerwuje. Ostatnio miałam dużo na głowie tu dom tu mały i od rana do wieczora byłam z nim sama albo spał na dworze a na dworze pracowałam. Teraz się trochę uspokoiło więc już mój mi zapowiedział że czeka nas generalne sprzątanie pranie dywanów odsuwanie szafy itd 🤔 Już na samą myśl mnie głowa boli... On myśli że ja sama to ogarnę ale niestety Fabian się szybko nudzi i długo nie poleży więc mam nadzieje że mi się jakoś nim zajmie żebym mogła sobie posprzątać. 

Poza tym mały buszuje a to na boku a to na brzuchu uwielbia leżeć a w łóżeczku śpi dupą do nas odwócony albo na brzuchu 😂 Staram się go przewracać z brzucha na bok ale wtedy zazwyczaj się budzi... 

A powiedzcie mi jak ze spaniem waszych dzieci? Mają tą samą pore jedzenia i spania w ciągu dnia?

U nas też przed 4 miesiącem poszły słoiczki w ruch chodź szybko zaczęłam sama robić jest już młoda marchew do tego ziemniaczka albo ciut ryżu i blenderem. Tarkę do owoców kupiłam szklaną i jest beznadziejna:( musiałam kupić plastikowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tez myślałam mu sama gotować ale jak już będzie miał 6 miesięcy to może jeść dużo więcej innych rzeczy to wtedy zaczniemy 😊 

A powiedzcie mi..  Też macie tak po porodzie że brak chęci na sex?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 

Hej dziewczyny! Już nie pamiętam kiedy tu ostatnio byłam.. Ale ostatnio wszystko takie pokręcine że szok! 

U nas mały Fabcio ma dzisiaj 5 miesięcy i nawe dobrze 4 nie zaczął a podawałam mu powoli słoiki troszeczkę żeby spróbował a teraz bardzo lubi a szczególnie banan z jabłkiem albo krem z białych warzyw z kurczakiem 😊

Ja niby jeszcze 1-2 kg do wagi sprzed ciąży ale brzuch czuję jakbym miała duży a nie mam gdzieś motywacji na ćwiczenia a mnie bardzo denerwuje. Ostatnio miałam dużo na głowie tu dom tu mały i od rana do wieczora byłam z nim sama albo spał na dworze a na dworze pracowałam. Teraz się trochę uspokoiło więc już mój mi zapowiedział że czeka nas generalne sprzątanie pranie dywanów odsuwanie szafy itd 🤔 Już na samą myśl mnie głowa boli... On myśli że ja sama to ogarnę ale niestety Fabian się szybko nudzi i długo nie poleży więc mam nadzieje że mi się jakoś nim zajmie żebym mogła sobie posprzątać. 

Poza tym mały buszuje a to na boku a to na brzuchu uwielbia leżeć a w łóżeczku śpi dupą do nas odwócony albo na brzuchu 😂 Staram się go przewracać z brzucha na bok ale wtedy zazwyczaj się budzi... 

A powiedzcie mi jak ze spaniem waszych dzieci? Mają tą samą pore jedzenia i spania w ciągu dnia?

To chyba każdy Fabian tak ma😂 bo mój też kwęka jak jest sam.. Musi kogoś widzieć koniecznie 😁 Mój ma różne pory spania i jedzenia.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×