Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Polecane posty

hej, obecnie mam 23 lata i prowadzę jak na swój wiek stabilne i trwałe związki, obecny jest od 4lat. Martwi mnie fakt, że najlepszy czas na zajście w ciążę to 20-30 max 35lat, a potem szansę na choroby dziecka itp drastycznie rosną do góry (Tak wiem, że są kobiety, które rodzą i później pierwsze dziecko, ale to też trzeba mieć odpowiednie predyspozycje genetyczne, a poza tym nie chciałabym ryzykować krzywdą dziecka i swoją, gdyby miało się urodzić chore lub martwe). Martwi mnie to, bo jak w tak młodym wieku można podejmować tak odpowiedzialne decyzje? Sama jestem jeszcze młoda, nie mam doświadczenia, skąd mogę wiedzieć czy wybieram odpowiedniego partnera na związek bardzo długi i taki aby mogło się w nim pojawić dziecko. Widzę po sobie jak bardzo to istotne, bo im mam większą wiedzę i doświadczenie, tym jestem w stanie lepiej podejmować różne decyzje. Mój charakter i sposób bycia się zmienia pod wpływem doświadczeń, które zdobywam. A przecież gdybym zdecydowała się mieć dziecko najpóźniej, czyli 30 lat załóżmy, to i tak trzeba odjąć ze 3-5 lat na związek (bo przecież nie będę mieć dziecka z pierwszym lepszym facetem po paru miesiącach), więc ostateczna decyzja co do dziecka powinna być już w wieku 25-27 lat. Trochę odczuwam zazdrość, bo mężczyźni mogą założyć sobie rodzinę nawet w wieku 40-45lat i dopiero po tej granicy ich płodność spada, pomijając, że mogą nawet zamrozić spermę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zależy od tego, jak traktujesz swój aktualny związek... Sądząc po opisie nie uważasz, że to ten "jedyny", a przynajmniej ostatni i z nim zamierzasz spędzić życie. Zakładasz, że do 30stki będziesz miała jeszcze kilku partnerów (około 2-3). Nie tyle więc tutaj chodzi o Twoją dojrzałość, jako osoby, a stabilizację emocjonalną i całego związku w ogóle.

Edytowano przez Gość_2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze dziecko do 30tki. Potem faktycznie zaczyna się sypać i pojawiają się trudności. Poczytaj sobie forum ivf, jakie dziewczyny mają problemy z zajściem i utrzymaniem ciąży. I nie słuchaj anegdotycznych historyjek typu "znam dziewczynę,która pierwsze dziecko urodziła gdy miala 49 lat". 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czas na dziecko jest wtedy kiedy sie do decyzji o jego posiadaniu dojrzeje. Nic na sile. Jezeli kobieta dojrzala do tego w wieku 25 lat to dobrze, jezeli w wieku 35 lub wiecej- tez dobrze. Pamietaj, ze chore dzieci rodza zarowno dwudziestolatki jak i czterdziestolatki. Te pierwsze nawet maja na to wieksza szanse bo nie przechodza dokladnych badan prenatalnych. Nie mysl, ze mlody wiek przed tym w 100% zabezpiecza bo tak nie jest. Stabilnosc zwiazku, finansow i sytuacji zawodowej to 3 najwazniejsze punkty ktore myslacej kobiecie pomagaja podjac decyzje o macierzynstwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na tym polega absurd tego całego zakichanego życia, że najlepsze możliwości na jego optymalne ustawienie są za młodu kiedy o życiu i o sobie samym sie jeszcze nic nie wie. Tak tak, biologia, bla, bla, bla jesteś jednak jeszcze odrobine za młoda jak na średnie statystyki zakładania rodziny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×