Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość iga22

ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW

Polecane posty

Cześć Kobietki🌻 Tu macie o związku tarczyczy z jajnikami i płodnością!!!! Niedobór hormonów tarczycy w istotnym stopniu zmniejsza płodność. W łagodnej niedoczynności tarczycy ciąża jest możliwa, ale wiąże się z ryzykiem poronienia i porodu przedwczesnego. Ponadto niedobór hormonów tarczycy matki może mieć niekorzystny wpływ na funkcję rozwijającej się tarczycy dziecka i co najważniejsze na rozwój jego centralnego układu nerwowego. Niedoczynność tarczycy (wysokie TSH) sprzyja pośrednio nadprodukcji prolaktyny, co dodatkowo niekorzystnie wpływa na płodność. Nadczynność tarczycy nie upośledza w sposób istotny płodności, ale jeśli jest bardzo nasilona to wywołuje problemy. Nadmiar hormonów tarczycy może blokować receptory estrogenowe sprawiając, że estrogeny działają w organizmie mniej efektywnie (np. na endometrium). Nadczynność może prowadzić też do komplikacji w ciąży (nadciśnienie, stan przedrzucawkowy, zmiany w układzie sercowo naczyniowym). Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no niestety wiem o tym co wkleiłaś powyżej i dlatego mi humor dzisiaj padł całkowicie i jest mi smutno i źle.... :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(;(;(;(;(;(;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stres wcale Ci (i nam wszytkim!!!) nie pomoże zajść w ciąże... Trzeba wierzć, że kiedys się uda!!!!!:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja wierze, ale czasem jest taki dzień ze wszytko się spiętrza, narasta i peka... spada na głowę i nie masz siły się uśmiechać... i wszystko jest wokół szare mimo ze za oknem wiosna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astat dziękuję za info - ja nie wiedzaiłam o tym co napisałaś...a raczej nie do końca byłam pewna, że tak to jest powiązane... Dziękuję za uświadomienie :) Ola_K-P - każdy ma gorsze dni... ale po nich zawsze przychodzą te lepsze, tak więc dzisiaj sobie popłacz a może jutro obudzisz się z \"przyjaznym\" nastawieniem do życia :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ola K-P usmiechnij sie, zbijesz ten poziom lekami. Wiem, ze tak czasem zycie rzuca klody pod nogi, ale bedzie dobrze. Ja biedna, mozemy podac sobie reke jesli chodzi o mamusie. rozumiem cie...ale nie daj w sobie zabic tej radosci i ciesz sie bo spotkalo cie ogromne szczescie, najwieksze jakie moze spotkac kobiete :) No i na pierscionek czekamy ;) Buziaczki dla was z wiruskami 😘😘😘😘😘😘

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cześć dziewczynki nawiąże dopogody suupperrr właśnie wróciłam z robo coś tam wrzuciłam na ruszt i zaraz idę w teren :)) fafforek faktycznie fajna datka;) ja biedna tu sie nie dolinuj tylko ciesz będziesz mamusią!!!!!!!!!kurcze nie rozumiem twojej mamy... takie szczęście i to dla nas jeszcze z PCO! Ola K-P mam tak samo czasem wszystko sie wali ale musimy być silne .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja już nic nie rozumiem: Oświećcie mnie... Mam wyniki badań: 3 dz. cyklu: FSH 8,31 (norma 2,8 - 11,3) LH 2,51 (norma 1,1 - 11,6) testosteron 61,3 ng/dl (15-80) Czyli ja chyba nie mam PCO... stosunek LH/FSH - 0,42 - mniejszy niż 1 ...to chyba też niezbyt dobrze...ale nie wiem co to oznacza... Pomocy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stosunek LH/FSH poniżej 0,6 to niewydolnosc przysadki??? to wynika z tabelek, jakie sobie przejrzałam... a co TO oznacza...hm;/ Chyba dobrze policzyłam LH/FSH a nie FSH/LH????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wklejam opis norm Wartość FSH poniżej 3 mIU/ml sygnalizuje niewydolność przysadki. Wartość FSH 9-12 mIU/ml oznacza obniżoną rezerwę jajnikową. Wartość FSH 12-18 mIU/ml oznacza wyczerpującą się rezerwę jajnikową, stymulacja przy takim FSH jest trudna. Przy FSH > 18 mIU/ml stymulacja owulacji jest bardzo trudna, a często niemożliwa, prawdopodobieństwo ciąży jest bardzo małe. Istotny jest stosunek stężeń obu gonadotropin. W przypadku prawidłowego cyklu stosunek LH:FSH jest bliski 1, w niewydolności przysadki ulega zmniejszeniu poniżej 0,6, a w zespole policystycznych jajników (PCOS) wzrasta powyżej 1,5. Wynik może zależeć od metody badania. U ciebie z hormonow to nie pco...raczej niewydolnosc przysadki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzięki Surfitko ;) to też wyczytałam teraz z artykułów od Astat... ale co to oznacza w połączeniu z pęcherzykami... hm... ale jestem zdziwiona tymi wynikami...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobietki coś podsyłam...(fragm...z mamo-tato) Objawy i diagnostyka czyli czy ja to mam? Główne objawy kliniczne PCOS to: • brak jajeczkowania i związane z tym zaburzenia miesiączkowania (zwykle rzadkie, skąpe miesiączki lub brak miesiączki, choć cykle mogą być też regularne mimo braku owulacji) oraz niepłodność. U kobiet z PCOS mogą też występować cykle owulacyjne – średnio 10-40% – przy czym z czasem trwania zaburzeń częstość cykli bezowulacyjnych rośnie. Owulacja może pojawiać się nawet bardzo późno – po 20 dniu cyklu i później • hiperandrogenizm (czyli nadmiar „męskich” hormonów – androgenów) pochodzenia jajnikowego i związane z nim objawy: hirsutyzm (nadmierne owłosienie typu męskiego u kobiet), trądzik, łojotok, łysienie. Uwaga! Hirsutyzm dotyczy owłosienia ostatecznego, czyli sztywnych, długich, mocno pigmentowanych włosków – a nie np. meszku. Ponadto pojedyncze włosy ostateczne wokół brodawki sutkowej i na linii łączącej pępek ze wzgórkiem łonowym (kresa biała) nie są patologią – w przeciwieństwie do włosów na plecach, ramionach czy mostku. Ponadto hirsutyzm nie musi wcale świadczyć o podwyższonym poziomie androgenów. Wrażliwość mieszków włosowych na androgeny jest bardzo zróżnicowana i przy dużej wrażliwości nieprawidłowe owłosienie może pojawić się również przy prawidłowym poziomie hormonów • otyłość (dotyczy 50-70% kobiet z PCOS) • obraz USG jajników zazwyczaj jest charakterystyczny: jajniki są powiększone, wielotorbielowate (stąd nazwa zespołu), czyli na obwodzie jajnika widać 8 lub więcej niewielkich (2-8mm) pęcherzyków, przy czym brak pęcherzyka dominującego. Ponadto pogrubiona jest osłonka jajnika. Sam obraz jajnika w USG nie może być podstawą diagnozy PCOS – policystyczne jajniki widać w obrazie USG u 20-30% kobiet, a tylko ok. 5-10% ma PCOS. Natomiast 80-100% kobiet z PCOS ma nieprawidłowy obraz USG jajników. Mogą się też pojawić nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych: • podwyższony poziom LH przy prawidłowym poziomie FSH. Badanie wykonuje się na początku (2-4 dzień) cyklu, stosunek LH:FSH jak 2:1 lub większy wskazuje na PCOS. Uwaga! Podwyższony poziom LH może (nie musi) zmniejszać wiarygodność testów owulacyjnych opartych właśnie o pomiar poziomu LH • podwyższony poziom androgenów (jednego lub kilku): testosteronu całkowitego i/lub wolnego, androstendionu, siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEAS). W PCOS poziom androgenów jest zwykle nieznacznie podwyższony lub w górnych granicach normy. Znaczny wzrost poziomu androgenów (np. testosteronu powyżej 200ng/dl, DHEAS powyżej 700ng/dl) może świadczyć o nowotworze kory nadnerczy • obniżony poziom globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG). Białko to jest nośnikiem hormonów płciowych. Przy obniżonym poziomie może dojść do sytuacji, gdy stężenie całkowitego testosteronu jest w normie, zaś podwyższony jest poziom testosteronu wolnego, który odpowiada za działanie biologiczne • podwyższony poziom insuliny (świadczący o insulinoodpor - ności) i nieprawidłowa tolerancja glukozy. Badanie przeprowadza się na czczo (po co najmniej 8, ale nie więcej niż 16 godzinach postu) albo podobnie do doustnego testu obciążenia glukozą – po wypiciu określonej ilości glukozy bada się po pewnym czasie (najczęściej po 1 i 2 godzinach) poziom glukozy i insuliny • podwyższony poziom prolaktyny – obserwuje się u 10-15% kobiet z PCOS • nieprawidłowe stężenia lipidów i cholesterolu: podwyższone stężenie LDL, trójglicerydów, cholesterolu, obniżony poziom HDL – odpowiadają za późniejsze powikłania PCOS – miażdżycę, chorobę wieńcową, zwiększone ryzyko zawału serca • hormony tarczycy: w pierwszym rzędzie TSH, jeśli badanie wykaże nieprawidłowości, to także T3 i T4. PCOS i choroby tarczycy nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Są jednak stosunkowo częste, a niektóre objawy PCOS i niedoczynności tarczycy się pokrywają. Może okazać się, że objawy przypisywane PCOS są skutkiem właśnie niedoczynności tarczycy. Możliwe jest też jednoczesne występowanie obu schorzeń. Różnicowanie, czyli jeśli nie PCOS to co? Podobne do PCOS objawy - przede wszystkim podwyższony poziom androgenów – mogą występować też w innych schorzeniach. Może to być: • późno występująca postać wrodzonego przerostu nadnerczy (CAH) . Wrodzony przerost nadnerczy zwykle pojawia się i jest diagnozowany już we wczesnym dzieciństwie. U części chorych występuje postać późna – pojawiająca się po okresie dojrzewania. W tym przypadku zazwyczaj podwyższone jest stężenie 17-OH-progesteronu i dodatkowo rośnie ono znacznie po podaniu ACTH. Badanie najlepiej przeprowadzać w godzinach rannych • nowotwór wirylizujący jajników lub nadnerczy. W tym przypadku poziom androgenów zazwyczaj jest znacznie podwyższony, objawy nadmiaru androgenów (hirsutyzm, trądzik, łysienie, czasem obniżenie barwy głosu, przerost łechtaczki) pojawiają się nagle i postępują bardziej gwałtownie niż w przypadku PCOS. Wskazana jest diagnostyka radiologiczna nadnerczy (szczególnie tomografia komputerowa)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ankra >>>> powiedz mi czy mialas biopsje guzka tarczycy ??? A niewydolnosc nie wiem co to , czy to nie jest zwiazane z prolaktyna przypadkiem ???????? Surfitka czesc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaczelam szperac w necie i wychodzi, ze to co pisza w normach jest troszke nie do konca sprecyzowane. Chodzi o to, ze przy niewydolnosci stosunek obu hormonow jest ponizej 0,6, ale poziomy ich sa niskie..a u ciebie tak nie jest. raczej moze to jest cos LUF, czyli problem hormonalny z producja LH, jest go po prostu za malo, nawet jak dochodzi do wzrostu pecherzyka, on nie peka i nie ma owulacji. Ale to tylko takie moje spekulacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczynki...coś o przysadce... PRZYSADKA, gruczoł dokrewny położony w czaszce u podstawy mózgu; wydziela liczne hormony, m.in. regulujące przemianę materii, czynność wielu innych gruczołów dokrewnych, wzrost (hormony); u człowieka leży w zagłębieniu kości klinowej — siodełku tur.; połączona z mózgiem tzw. lejkiem, ma kształt elipsoidalny, masę ok. 0,5 g; zbud. (podobnie jak u większości kręgowców) z 3 płatów, z których każdy produkuje swoiste hormony; płaty przedni i środk., czyli pośredni (najsłabiej rozwinięty), mają budowę gruczołową, tylny tworzy tkanka nerwowa; hormony uwalniane z tego płata są w rzeczywistości wytwarzane w podwzgórzu, a tu jedynie magazynowane. Zaburzenia wydzielnicze przysadki są najczęściej związane z obecnością gruczolaków przysadki; nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu powoduje akromegalię; i gigantyzm, nadmiar adrenokortykotropiny Cushinga zespół, nadmiar prolaktyny — mlekotok i brak miesiączki; nieczynne hormonalnie gruczolaki mogą niszczyć utkanie przysadki, wywołując jej niedoczynność; do zmian wstecznych w przysadce mogą też prowadzić procesy zapalne, urazy, niedokrwienie w okresie okołoporodowym (zespół Sheehana). Objawami niedoczynności przysadki są: osłabienie, senność, obniżenie ciśnienia krwi, brak miesiączki, impotencja, osłabienie popędu płciowego, zmiany zanikowe w narządzie rodnym, a w zespole Sheehana — niedobór pokarmu w piersiach i zanik miesiączki; niedoczynność przysadki rozwijająca się w młodym wieku prowadzi do karłowatości przysadkowej. Uszkodzenie tylnego płata przysadki prowadzi do moczówki prostej, charakteryzującej się oddawaniem b. dużych ilości niezagęszczonego moczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Znalazlam taka wypowiedz: Problemem może się okazać tzw. zespół luteinizacji niepękniętego pęcherzyka - LUF ("luteinized unruptured follicle syndrome". Zwykle w ciągu 38 godzin od wyrzutu LH pęcherzyk pęka, jednak przy tym zaburzeniu oocyt nie zostaje uwolniony. Może to być spowodowane problemami hormonalnymi - złą pracą przysadki i zbyt niskim stężeniem LH. Zaburzenie wykrywa się dzięki badaniom USG i testom na LH. Czasem niepęknięty pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte bez uwolnienia jajeczka, dlatego też testy na progesteron w drugiej fazie cyklu mogą nie wykazywać nieprawidłowości, a w przypadku mierzenia temperatury podstawowej ciała obserwuje się hipertermię. Leczenie polega na podawaniu hCG, jeśli problem spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi. I moze stad ta obecnosc pecherzykow ? Witaj Apsik :) Widzialas moja core?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja_biedna
ej koleżanki nie tak szybko!! jeszcze go nie dostałam tak oficjalnie (tzn. pierścionka) - moje kochanie ma zamiar mnie zaskoczyć i pzrygotować coś specjalnego na tę okazję...wtedy mam go dostać... ale pochwale się na pewno! a! najważniejsze! byłam u gina i potwierdził - jestem w ciązy!!! moje maleństwo ma... 3 mm - byczek nie? po tatusiu;) ale jeszcze musze sprawdzić czy to nie jest ciąża pozamaciczna:/ ..robiłam dzisiaj beta hcg i w poniedzialek musze zrobic nowe zeby zobaczyc czy ilosc hormonow wzrasta...podobno pct-ki czesto maja pozamaciczna ciaze wiec... lekarz mi też pogratulował faceta- mc. gayvera:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardzo Wam dziękuję za szybką reakcję :) Rozumiem co piszecie ale jeszcze do końca nie wiem co to wszystko oznacza... Nie wiem co gorsze, czy PCO czy to LUF... a może nic mi nie jest???(optymistka) Biobsji guzka tarczycy nie miałam... podobno jest on mały i dlatego nie trzeba go badać tylko łykać Letrox.... Kurdę, dobrze że dzisiaj idę do mojej ginekolog, zobaczymy co mi powie ... Jeszcze raz dziekuję za szybka odp. :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ona77
czesc powiedzcie mi kiedy moge zrobic test ciazowy jezeli dzis mialam jajeczkowanie i przydusilam swojego meza hihihihii blagam odpowiedzcie mi na to pytanie po ilu dniach moge zrobic test blagam was!!!! pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ona, skoro dzis owulka..to tescik najwiarygodniejszy za 14 dni. Trzymam kciuki za kolejne dwie krechy na topku :) Ja biedna, ciesze sie bardzo, ze widzialas baelka :) , ale nie rozumiem..skoro widzialas babelka, to gdzie byl? Chyba w macicy? Nie rozumiem tego ryzyka ciazy pozamacicznej. Wcale sie u nas czesciej nie zdarzaja, bo niby czemu mialoby tak byc? Owszem, mnogie tak, szczegolnie przy stymulacji, no i niestety poronienia :( Ale nie pozamaciczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja_biedna
surfitka moja fasolka jest jakoś tak po prawej stronie koło jajowodu... nie w samiutkim środeczku macicy i dlatego lekarz kazał mi zrobić te badania zeby sie upewnić... no nie wiem ale tak mi powiedział ze przy pco czesciej sie zdarzaja ciaze pozamaciczne...ale jak kazdy lekarz pewnie ma swoje własne teorie na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja_biedna
kitka dzieki:* tzrymaj kciuki - wszystkie trzymajcie... ja się później za to odwdzięczem i też porozsyłam fluidki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja_biedna
fafforek - dziękuję:*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Faforek, pewnie, ze sie uda :) Ja biedna, pisz wyniki Bhcg :) Ja uwazam ze wszystko bedzie dobrze i nastepnym razem juz zobaczysz jak bije serduszko malenstwa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja_biedna
surfitka - napisze ale dopiero w poniedzialek, bo wtedy dopiero bede wiedziec...jeju! bicie serduszka?? tak szybko?? az mnie w brzuchu zakłoło na sama mysl.... jejciu jejciu!!!!! :o !!! fafforek - 3mam kciuki aby tak właśnie było :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No jesli dzidzia juz ma 3 mm..moja dzidzie po raz pierwszy zobaczylam jak miala 12 mm i juz bilo jej serduszko :) ( 7t i 3 dni ciazy) A serduszko zaczyna bic okolo 21-25 dni po zaplodnieniu, wiec juz wkrotce u ciebie :) A tak wogole to ile dni jestes w ciazy wedlug lekarza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×