Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość ewelaa

przeswietlenie rtg a ciaza

Polecane posty

Nie roztrząsajmy - wiadomo, że rtg w ciąży szkodzi i nawet jak się ma podejrzenie lepiej nie robić, w ogóle jeśli się współżyje lepiej nie robić w 2 połowie cyklu(antykoncepcja może zawieść).Nie mówię jak jest konieczność (np. wypadek i konieczność sprawdzenia kręgosłupa), ale z bolącym nadgarstkiem lepiej pochodzić, rtg i tak nie leczy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A jesli jest złamanie? Trzeba zrobic rtg... Po coś przecież sa te fartuchy ochronne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No i co złamanie, zwłaszcza nadgarstka, fartuch nie chroni w 100, wolałabym poczekać kilka dni (można zrobić beta hcg) z bólem niż całą ciążę (nawet dłużej) zastanawiać się czy nie zaszkodziło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
rentgen - czy inne badanie z użyciem promieniowania rtg- u kobiet w ciąży wykonuje się tylko i wyłącznie dla ratowania życia lub zdrowia matki. Co do poronienia nie wiem..pracuję na rtg od 6 lat, poroniłam 1 ciążę, teraz jestem w kolejnej. Z moich koleżanek pracujących w rtg tylko ja poroniłam, reszta urodziła zdrowe dzieci. Wiadomo, też mam takie myśli, że może to przez pracę straciłam dziecko, bo kilka przyczyn udało mi się wykluczyć, ale przecież ronią też kobiety, które nie mają kontaktu na co dzień z promieniami. Pamiętajcie, że w niektórych sytuacjach zamiast rtg można wykonać np usg. Wiadomo, dawki na nadgarstek czy zęby są znikome, ale ja wychodzę z założenia, że lepiej unikać w ogóle rtg. Kobiety w ciąży nie mogą nawet podtrzymywać dzieci do zdjęć, a przecież promień centralny nie trafia do nich! tylko pamiętać należy, że prom rtg jest ROZPROSZONE, co oznacza m.in że po ekspozycji się rozchodzi i jest pochłaniane przez tkanki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Miejmy nadzieje, ze u osoby która sie niepokoi o ewentualna ciąże wszystko bedzie ok. Trzymam kciuki i nie martw sie, na pewno bedzie dobrze, a stres teraz w niczym nie pomoże, głowa do hordy :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
mój dentysta odmówił przeswietlenia zęba w 5 miesiącu ciąży, chociaż ząb bolał nie wiadomo czemu, sprawdzany przez 2 stomatologów. Po porodzie sam przestał boleć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość paula 1205
Hej. Ja dowiedziałam się dzisiaj że jestem w ciąży a 1 czerwca miałam rtg klatki piersiowej.Ogólnie mam dolinę bo boję się że może być to niekorzystne dla dziecka.Pomóżcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
RTG u niektórych osób jest nadużywane lub zbyt często robione ponieważ prześwietlenia są tanie ale niezawsze widące w rozpoznaniu , diagnozie . Powtórki z powodu złego ustawienia i wykonania przez radiologa prześwietlenia np. niecałych płuc przez częściwe ich obcięcie na kliszy - też zdarzają się .Powtórki u stomatologów też zdarzają się. Osoby które wykonują w roku co chwile zdjęcia stomatologiczne przy leczeniu zębów i wielu zębów a do tego dojdzie zdjęcie pantomograficzne i inne zdjęcia np kończyny ,zatok ,płuc w wyniku urazu czy w diagnozie - to kumulacja promieniowania jest istotna i może być szkodliwa na szpik lub inicjację nowotworzenia. Tomografia sporadyczna gdy ktoś musi diagnozować się jest w miarę bezpieczna gdy ktoś długo nie prześwietlał się .Ale gdy jest powtarzana i do tego dochodzą inne RTG jest dawka promienowania dyskusyjna i niebezpieczna .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gość dziś .Gościu to nie jest forum o chorych z nadmiaru prześwietleń . Czytaj dokładnie bo to jest dla kobiet w ciąży i tu prześwietleń nie wykonują bez brania pod uwagę ciąży . Kobiety mają obawy stąd to forum w tym temacie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A ty powyżej z branży rtg czy co ? gość sensownie napisał bo ba lekarze nawet zalecają nie stosować tej diagnostyki jakiś czas PRZED zajściem w ciążę ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Mialam rtg w ciąży po wypafku w pracy na kręgosłup, byl to 6tydzień i nie wiedziałam że jestem w ciąży i dziecku nic się nie stało mam zdrowa 2miesięczna córeczkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
wiesz no, są przeciwskazania, ale jesli trzeba...wsztstko zalezy od lekarza tak naprawdę, czy da ci skierowanie i uzna że to konieczne. Poza tym wiele też zalezy od sprzętu, ja znalazłam pracownię co ma świetny tej firmy http://www.diamedica.net/ i się jej trzymam jak musze iść na rtg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja pitole, tak złamiesz rękę i nie rób rtg bo masz dni płodne i kochalas się z chłopem i może jesteś w ciąży.... Ogólnie między 10 a 15 dc nie pomagać nie szyć nie robić rtg tylko trwać. Poczytajcie trochę pouczcie się. Tu panikuje z jednym rtg a pewnie pół dnia komórkę w portach nosi ewentualnie laptop na kolanach i to nie szkodzi, wcale.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Moja koleżanka miala rtg na początku ciąży, dziecko zdrowe. Nie martw się na zapas, będzie dobrze!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Lekarz musi wyrazić zgodę, musisz mieć konkretne wskazania do prześwietlenia, bo ciąży raczej nie powinno się go wykonywać. A co do aparatury, to ja tez zwracam na nią uwage. Ostatnio jak robiłam RTG to była ta http://www.diamedica.net/ bardzo dobrej jakości zdjęcie wyszło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
To już lekarz powinien się wypowiedzieć na ten temat, a nie szukaj odpowidzi na forum. Zwracaj też jakiej jakości jest ta aparatura, jakiej firmy itp. ja zawsze to robię, ostatnio miałam okazję sie prześwietlać sprzętem od http://www.diamedica.net/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja bedac na poczatku ciazy bylam przy dziecku kiedy mialo robione rtg ale mialam na sobie taki plaszcz specjalny ciezki. Wszystko bylo ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
To już muszą być jednak wskazania medyczne, najlepiej jest zapytać o to lekarza. Można i warto także uważać na sprzęt jakim robiony jest ryg, ja mam dobre doświadczenia z tym http://www.diamedica.net/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dzisiaj miałam tk szyi. 15 dc. Swiezo po owulacji. Poinformowałam ze staram się o dziecko i dostałam fartuch ochronny. Niestety na NFZ taki dostałam termin i nie było szans zmiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość inblu84
Czesc. Mam pytanie byłam na szkolenie w szpitalu, gdzie gabinet nasz USG był zaraz obok pracowni rtg i tomografii komputerowej. Byłam tam przez pięc dni po 8 godzin dziennie( wtedy byłam przy końcu cyklu i poźniej miałam miesiączke wiec nowy cykl rozpoczął mi się). Miałam plany zajść w ciążę w tym cyklu, po powrocie z tego szkolenia. Ale nie wiem czy jakieś promieniowanie nie zadziałało na mnie i czy to bezpieczne w tym cyklu zachodzić w ciążę? Z tym, że niby są tam osłony , drzwi jeszcze jedne.Pytałam czy promieniowanie jest w naszym pomieszczeniu-podobno były pomiary i że jest bezpiecznie.Ja tylko ewentualnie na korytarzu koło tej pracowni byłam przez chwile no i w gabinecie kilka drzwi dalej. Martwie się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Aniela

Wydaje mi się, że jednak rentgen warto zrobić nawet w ciąży jak trzeba, żeby mieć pewność, że jest cała kość na przykład i najlepiej jest robić w sprawdzonym i pewnym miejscu, gdzie robią zdjęcia cyfrowo z małymi dawkami promieniowania i wtedy jest bezpiecznie. Ja w Krakowie mam swoje takie miejsce na Piwnej 22, wystarczy zadzwonić mną tel 698115115, żeby się upewnić czy jest otwarte i tak to się idzie i robi zdjęcie po prostu. Bez żadnych problemów zupełnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adiannr

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, ale przy rentgenie zależy ono z tego co się orientuję od jakości sprzętu na jakim się pracuje. Są miejsca, gdzie jest klisza i tam promieniowanie jest dużo większe,a są miejsca jak np. to praktyka.info.pl, gdzie jest cyfrowo i ta dawka jest minimalna, bo są specjalne czujniki. Także wszystko zależy od tego właśnie, ja w Krakowie teraz tylko na cyfrowe zdjęcia chodzę na Piwną 22, bo tam mam pewność, że sprzęt jest nowy i sprawny, więc bezpieczny. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×