Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Brega

Była Jugosławia.

Polecane posty

Dragan---w tym języku to ja ni be..,ni mee...., ni kukuryku ale jak tak sobie od czasu do czasu poprzegladam BLIC on line to może z czasem będę czytać z coraz większym rozumieniem....dzięki za ten link:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość V. Drski
Zdravo živo! Jutro o 19 zaczyna się w Warszawie, w pewnym lokalu, noc chorwacka. Wybieram się tam, chociaż bardziej interesowałaby mnie noc serbska. Nie podaje szczegółów imprezy, nie jestem pewny czy można tak się wdzierać na forum i bezczelnie reklamować. Pozdrav!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość V. Drski
Niestety za późno tu wróciłem... Ta noc już trwa. W jadłodajni filozoficznej na ulicy Dobrej. Czasem organizują tam takie wieczorki np. indyjski itp. Zachęcałem a w końcu sam nie poszedłem. Mam sesję, muszę się przygotować na czwartek. Pójdę jak będzie serbski :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
🖐️ Podobno niezła była noc chorwacka w Jadłodajni.Żona z synem byli i wrocili pozytywnie...:) Ja nie byłem bo było wczoraj metalowo w stolicy HEAVEN AND HELL!!!! czyli Black Sabbath z R.J. Dio. :D:D Ale świetny koncert dali .Żeby Bijelo Dugme tak zagrali bo przecierż są młodsi...A HaH są w takiej formie...że mlodzi sie moga uczyć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej Buber :-) Kako si? Widze, ze dbacie o topik---by przypadkiem nie przytył ;-) Pozdrowienia dla wszystkich :-) Milego weekendu 🌻 udanego urlopowania 🖐️ ..i duuuuzo slonca :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zdravo Dragane :-) Dawno Cie nie bylo, milosniku Balasevica :-) 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zdravo :-) Dzieki za artykul :-) Ja gdzies widzialam ostatnio film krotkometrazowy o tematyce balkanskiej, gdziez ja mam ten link...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość SRPSKI BOSANAC
Fajny Topik. Za pare tygodni, jak co rok, wybieram sie w trase visegrad dubrovnik z nowu visegrad ( mamy tam dom ) i z powrotem do domku. Pytanie dla koneserow BIJELO DUGME kogo preferujecie ? Zeljko Bebek Alen Islamovic Tifa ? Ja sam nie wiem, cala ta trojka wydaje mi sie super A JESCZE COS? Moze ktos slucha Cecy ? ostatnia plyta utwor Pile ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość plavo pile
ja słucham czasami Cecy. Nie wiem jakie są inne utwory z tej płyty ale piosenka "Pile" jest super :) lubię też Jelenę Karleusę a takich mniej turbo folkowych :) na primer Sanję Ilića&Balkanika. pozdrav

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Serbskie i nie tylko filmy w ramach era nowe horyzonty KSIĘGA REKORDÓW SHUTKI sezon 2006 / 2007 reż. Aleksandar Manic / Czechy, Serbia i Czarnogóra 2005 / 78’ Shutka jest małą, bałkańską wioską, która szczyci się największą na świecie liczbą romskiej ludności. Filmowiec Aleksandar Manic ukazuje w swoim dokumencie poruszające historie ekscentrycznych mieszkańców miasteczka. Okazuje się, że prawie każdy ma tu jakiś niezwykły talent, który z entuzjazmem prezentuje swoim sąsiadom. Niektóre z tych występów zostały zarejestrowane kamerą. CZY TO BOLI? – PIERWSZA BAŁKAŃSKA DOGMA reż. Aneta Lesnikovska / Macedonia, Holandia, Kosowo 2007 / 98’ W debiutanckim filmie pochodzącej z Macedonii i mieszkającej w Holandii Anety Lesnikovskiej rzeczywistość opiera się na fikcji i na odwrót. Reżyserka opowiada o życiu swoim i swoich przyjaciół i przekłada tą historię na język fikcji. Większość przyjaciół reżyserki to aktorzy i filmowcy, którzy zajmują się wszystkim oprócz własnej twórczości. Brakuje im pieniędzy - w Macedonii nie ma funduszu umożliwiającego produkcję filmów, więc Lesnikovska postanawia pracować zgodnie z regułami Dogmy. Robi to nie tylko po to, aby pomóc swoim przyjaciołom znaleźć pracę, ale także aby spełnić swoje własne marzenie o realizacji pierwszego filmu pełnometrażowego. Okłamuje przyjaciół, mówiąc, że znalazła zagranicznych producentów, gotowych sfinansować film i każe im czekać na tajemniczych duńskich sponsorów, którzy oczywiście nigdy nie przyjadą. Lesnikovska wypytuje ich o ich życie i cały ten proces filmuje. To, co miało być jedynie przygotowaniem - niepostrzeżenie staje się filmem. Nie da się już oddzielić fikcji od rzeczywistości. Czy to boli? to pierwszy film bałkański zrealizowany na podstawie zasad Dogmy. Miał uczcić 10. rocznicę manifestu tego nurtu. Wyszło z tego jednak coś więcej niż tylko obraz nakręcony według ścisłych reguł. Film Lesnikovskiej to osobisty, oryginalny i zabawny dokument.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JUTRO RANO reż. Oleg Novkovic / Serbia i Czarnogóra 2006 / 85’ Po 12 latach spędzonych w Kanadzie Nenad przyjeżdża do Belgradu, aby z rodziną i przyjaciółmi świętować swój ślub. Oczywiście zaraz po uroczystości zamierza wrócić do kraju, gdzie, jak mu się wydaje, zapuścił już korzenie. Spotyka swoich rodziców, dawnych przyjaciół i młodzieńczą miłość, Sashę. Mimo upływu czasu Nenad czuje, że wszystko jest takie samo, tylko gdzieniegdzie pojawił się nowy siwy włos albo zmarszczka. Jednak wbrew pozorom sytuacja się zmieniła - nie ma już Simy, jednego z czworga nierozłącznych przyjaciół, a każdy z obecnych nosi w sobie duchowe blizny, które stopniowo wychodzą na jaw. MFF Karlowe Vary 2006 Po wojnach bałkańskich wciąż pozostało wiele nie wyleczonych ran. Scenariusz Jutro rano opowiada właśnie o tym. Napisała go wielokrotnie nagradzana serbska dramatopisarka Milena Markowic, która potrafiła jasno ukazać uczucia, rozczarowania i nadzieje, z jakimi walczy jej pokolenie w chaotycznym pełnym sprzeczności świecie. Ta zrobiona w stylu Dogmy bałkańska wersja Wielkiego chłodu Kasdana, łączy świetną grę zespołu aktorskiego i jakąś surową ale urzekającą energię. MFF Kopenhaga 2006 12:08 NA WSCHÓD OD BUKARESZTU reż. Cornelius Porumboiu / Rumunia 2006 / 89’ Jest 22 grudnia. Minęło 16 lat od czasów rewolucji. W małym miasteczku zaraz rozpoczną się obchody świąt Bożego Narodzenia. Stary emeryt szykuje się do spędzenia kolejnych świąt w samotności. Nauczyciel historii Manescu stara się nie pogrążyć w długach. Z kolei Jderescu, właściciela lokalnej stacji telewizyjnej, święta po prostu w ogóle nie obchodzą. GRBAVICA reż. Jasmila Žbanić / Austria, Chorwacja, Niemcy, Bośnia i Hercegowina 2006 / 90’ Debiut Jasmilii Žbanić skupia się na bolesnych wspomnieniach bośniackiej kobiety kilkanaście lat po wojnie bałkańskiej. Esma żyje z córką Sarą w Grbavicy, dzielnicy Sarajewa, która nadal jest zniszczona w wyniku wojennych bombardowań. Sara myśli, że jej ojciec wsławił się podczas wojny szczególnym męstwem i bardzo chce jechać na szkolną wycieczkę, na którą dzieci bohaterów wojennych mogą jechać za darmo. Esma próbuje za wszelką cenę zdobyć pieniądze, aby uniknąć udowadniania pochodzenia córki. HAMLET reż. Aleksandar Rajkovic / Serbia 2007 / 105’ Prawie wszystkie role w tej szczególnej adaptacji Hamleta odgrywają Romowie w swoim własnym języku. Czas i miejsce akcji to wysypisko śmieci we współczesnym Belgradzie, a Szekspirowskie zamki to po prostu slumsy. Formalnie film przypomina jugosłowiański ruch czarnej fali z lat 60. z jego realistycznymi i poetyckimi filmami o Romach. Bohaterami są Cyganie, zamieszkujący osadę w pobliżu Belgradu, gdzie dwa zwalczające się gangi, prawosławny i muzułmański, konkurują o kontrolę nad dystrybucją śmieci. Hamlet bez kompromisów pokazuje zło i nietolerancję tkwiącą w bohaterach. Po śmierci brata Jova żeni się z jego żoną Yeleną, matką Hamleta i przejmuje władzę w gangu kontrolującym handel na wysypisku. Tymczasem duch ojca Hamleta, pragnąc zemsty, włóczy się po wysypisku. Gdy chłopak odkrywa, że wuj zamordował jego ojca, rozpoczyna się tragedia, której nikt nie przeżyje. W filmie gra tylko dwóch profesjonalnych aktorów, odtwórcy pozostałych ról to Romowie, z których wielu występuje przed kamerą po raz pierwszy w życiu. Mówią oni swoim własnym językiem - dotychczas nawet w filmach o Romach pojawiał się on tylko wyjątkowo. Ludmila Cvikova, MFF Rotterdam 2007 LEWIATAN – krótkometrażowy Chorwacja 2006, 15\' reżyseria: Simon Bogojevic-Narath scenariusz: Simon Bogojevic-Narath właściciel praw: Autour De Minuit, Nicolas Schmerkin Kadry filmu animowanego inspirowanego książką Thomasa Hobbesa Lewiatan zaludniają głupkowate i uśmiechnięte postaci, które z całą pewnością zajmą uwagę widzów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plavusa---GRATULACJE!!!! Zazdroszczę :-) Powodzenia :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Chrwatica iz Bosne
Ćao svima..... znów się tu pojawiam , podłuższej przerwie...zmieniłam nick-bo poprzedniego nie mogłam znależć.... widze że Dragan nadal tu zagląda...miło was znów tu spotkać- wirtualnie:).Vatra ty jesteś stałym bywalcem:) Ja w tym roku wybieram się na urlop do Chorwacji - Rovinj....potem Zakopane.....już nie mogę się doczekać , tęsknie za ciepłem i błękitną wodą... Topal pozdrav svima vama

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość komnena
Zdravo!! mnie to już tak długo tu nie było, że nie wiem czy ktoś jeszcze pamięta moje pseudo:):) w każdym razie pozdrawiam wszystkich tutejszych bywalców!!! teraz sezon urlopowy, stąd pewnie mniejszy ruch na stronie. mam takie wakacyjne pytanie - czy ktoś się orientuje jakie biuro podróży robi dobre wycieczki (najlepiej objazdówki) po Bałkanach (zwłaszcza BiH i Serbia)??? może ktoś z Was ma już jakieś doświadczenia w tym temacie?? dzięki za wszelkie uwagi:):) a propos kochanych Bałkan to polecam ostatnią pozycję Ivana Colovicia - Bałkany - terror kultury. Kupiłam ją sobie i właśnie jestem w trakcie. Naprawdę warto, dla mnie Ivan to mistrz pisania o sprawach bałkańskich. serdeczne pozdro dla Wszystkich Tworzących To Miejsce w Sieci!:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Chrvatica iz Bosne
tak sobie czytam wstecz ten topik, i wydaje mi się że troszke zbłądziłam......ile tu nacjonalistów....nie chce się wdawać w te dyskusje .....bo każda z narodowości byłej Jugosławii nie jest niewinna......przykro tylko czytac takie rzeczy na polskim forum.....może zawiążcie klub Serbów w Polsce i Serbskich nacjonalistów wraz z rzeszą Polaków która was popiera (nie wiedząc o co chodzi w całej tej sytuacji).....nie zaglądam tu więcej ...papapa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chrvatica---przykro,że tak sądzisz :-( Zauwaz tylko, proszę,ze nacjonalizm jest domeną nie stałych bywalców tego forum, a \"gości\". którzy od czasu do czasu lubią zepsuc atmosferę wtrącając swoje trzy grosze, nie mając pojęcia, jak słusznie zauważyłas, o czym mówią. A że duzo tu o Serbii...No duzo,bo i Serbowie tu zaglądają, i niektórzy dzielą się tym, co im bliskie, i o czym wiedza...Bo czemu nie? Pisz i Ty, bedziemy wzbogacac tematykę :-) O ile chcesz :-) Temat tego topiku to kraje \"Byłej Jugosławii\" i wokół nich ma się kręcic to forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
...a pomysł z klubem Serbów jest dobry---moze i powstanie. Lecz bedzie to klub MIŁOSNIKÓW -- kultury, języka, kuchni. Tak jak mogą powstac i chorwackie, i macedonskie, i słowenskie i inne. Cóz z tego, moze i wtedy jego członkowie zostaną okrzyknięci nacjonalistami? Moze i ten topik był pomyłką... Moze zbyt wiele w Was jeszcze uprzedzeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
..a własciwie nie, nie był, 40 stron to nie pomyłka. Konczę juz to monologowanie i czekam na Was---jak zwykle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
co do klubu to nie wiem ale powiem Wam ze ostatnio w Warszawie powstało stowarzyszenie przyjazni polsko-serbskiej (prężnie ono działa) wiec jakby ktos chcial do nich dołaczyc to służe namiarami co do wycieczek objazdowych to jak na razie nie wiem ale popytam sie i dam znac pozniej pozdrav !! ps. za 4 dni bede juz w Belgradzie - cudnie !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć!! Proszę nie marudzić!:D Chrvatica__ nie masz racji , to jest topik o krajach byłej Jugoslawi. Mnie to jest obojetne kto jest tam jakiej narodowości .Wszystkich lubię:) Konena -Rainbowtours organizuje dobre wypady na BAlkany./ Za rok wybieram sie z Nimi do Serbii , Czarnogóry i Albanii. W tym roku juz nie dam rady bo bylem na Kresach Wsch. Pozdrawiam.Vivat Jugosławia!:) A pretensję zę tak sie porobiło możemy miec jedynie do marszałka Tito- dlatego,że umarł....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość komnena
Zdravo!! Plavusa - ale Ci fajnie!! :) prawie zadroszczę :) sama mam ochotę wybrać się w tym roku na Bałkany i trochę wstyd się przyznać, ale byłby to mój pierwszy raz. nie wiem czy mi się to uda, bo szczerze mówiąc to wśród moich znajomych mało jest osób, które odwiedzają ten region:(, a jeśli już to Chorwację - zresztą stała się ona teraz bardzo modna, tak jak Bułgaria za komuny. nie piszę tego złośliwie bo oba te kraje są pewnie piękne, ale Serbia, BiH czy Macedonia nie cieszą się niestety zbyt dużą popularnością, nie mówiąc już o Albanii. tak zaobserwowałam, być może się mylę. Plavusa - a Ty jeździsz z biurem na coś zorganizowanego czy tak na własną rękę?? Buber - dziękuję za informację:), zajrzę na stronę Rainbowtours i zobaczę co tam ciekawego mają. wiesz, chodzi o jakieś sprawdzone biuro, żeby nie wtopić pieniędzy za nic. Vatra - ten topik nie był pomyłką:) dla mnie to jeden z ciekawszych na necie. co do nacjonalistycznych zapędów kogokolwiek, to jeśli ktoś tak jak Chrwatica uważa, że sympatia dla danego kraju musi wynikać z nacjonalistycznych przekonań to przyznam że nie rozumiem o co chodzi. sądzę, że ten topik nie powstał po to by kogokolwiek - niezależnie od przynależności etnicznej - rozliczać za zbrodnie z czasów wojny. to że czasem pojawiają się agresywne wypowiedzi - dalekie od rzetelnej dyskusji na ten temat - nie jest winą ani Vatry, ani moją ani żadnego stałego bywalca tej strony, że już nie będę wymieniać nicków poszczególnych osób. cóż w dobie wolnego dostępu do internetu to się zdarza... i nic na to nie poradzimy. ja też lubię wszystkich Bałkańczyków i mam nadzieję, że narody bałkańskie kiedyś w końcu przełamią wobec siebie uprzedzenia. myśmy też musieli zmierzyć się z trudną historią - że przypomnę Wołyń i Ukraińców, było trudno, ale się udało:) bądźmy więc optymistami i nie dajmy się zwieść jakimś nacjonalistycznie pachnącym bredniom... pozdrawiam wszystkich!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×