Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Brega

Była Jugosławia.

Polecane posty

Gość Kosovo
A czy ktoś z Was mieszka w Kosowie, jak tam nastroje przed przyszłymi wyborami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bosanac---dopiero doczytalam---SERDECZNE GRATULACJE! Niech rośnie zdrowy :-) Wybor bardzo ladny :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej :-) Plavusa--zerknij, chętnie skorzystam :-) Co do serbskiego---mam podręczniki, slownik, jednak trudno się uczyc w ten sposób. Rzeczywiscie--najlepszy neativ, ale takowego nedostaje. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
http://www.youtube.com/watch?v=X0g0rdtwsdI a tu Beograd i nie tylko ! juz w czwartek wybywam tam na 12 dni - tym razem Novi Sad i Beograd a Draganovo Smedrevo poczeka do wakacji albo Wielkanocy ! pozdrav ps.vatra ksiazka sie zalatwia wiec jak tylko bede ja miec fizycznie to jak pislam udostepnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ewula1
Witajcie wszycy, ktorzy darzycie sympatia Serbie. Przypadkowo tu trafilam i tym bardziej jestem zaskoczona , ze jest tylu ludzi , ktorzy mimo pro amerykanskiej propagandy mediow sa pozytywnie nastawieni do tego kraju. Od dawna mieszkam w Serbii. Choc nie ma nas az tak wiele w porownaniu do poloni na zachodzie to jednak w Belgradzie dziala nasza organizacja polonijna oraz sobotnia szkola dla dzieci z malzenstw mieszanych (i nie tylko). Jesli moglabym w czyms pomoc lub podzielic sie jakimis informacjami to bardzo prosze .Pozdrowienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zoska czyli Zorika
jak nas Polakow postrzegaja Serbowie?POZDRAV.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eweula1 ja mam pytanie prosbe daj namiar na jakas typowo serbska kuchnie w Belgradzie ale gdzie moj budzet finansowy az nadto nie zosatnie nadciagniety ;)) tylko sprawa pilna bo od jutra mnie juz nie ma pozdrawiam i dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ewula1
Serbowie postrzegaja Polakow jak najbardziej z sympatia. Oba narody lacza nie tylko podobne dzieje historyczne (w przeszlosci nigdy nie byli agresorami, ale za to byli okupowani, waleczni i odwazni), ale takze zamilowanie do dobrej "miesistej" kuchni i napojow wyskokowych, a co za tym idzie dobrej zabawy, z ta tylko roznica, ze oni pija "z umiarem" i rzadko, ale to b. rzadko spotkasz na ulicy pijaka. Serbowie na ogol sa dobrze nastawieni do cudzoziemcow i jeszcze sie chyba nie zdarzylo, aby ktos od nich z domu wyszedl bez ugoszczenia chociazby symboliczna "szklanka wody".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ewula1
plavusa tobie to juz chyba nie pomoge , bo niestety za pozno przeczytalam twoja wiadomosc. Sorki i udanej podrozy. Odezwij sie po powrocie. Pozdrowienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zdravo svima! Plavusa---sretan put i przywieź eurokrem ;-) Ewula---witaj, miło ze znalazlas nasz, niezbyt ozywiony ostatnio, topik. Moze napiszesz o roznicach i podobienstwach w trybie zycia tam i tu? Ciekawam. ...tez uslyszalam,ze Polacy nie umieją pić (z tym się zgodzę) i się bawic (a z tym nie :-p)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ewula1
No coz vatro istnieja zarowno podobienstwa jak i roznice. Wspomne tu kilka, ktore mi w tej chwili wpadly do glowy. Niektore cechy mi osobiscie nie podobaja sie u nich a niektore sa calkiem ok. Serbowie to poludniowcy, a wiec ludzie z temperamentem, otwarci - a wiec szybko nawiazujacy nowe znajomosci. Juz po kilku minutach rozmowy z nowo poznanom osobom, a gdy sie jeszcze okaze ze sie ma choc jednego wspolnego znajomego rozmowcy zaczynaja sie okreslac jako przyjaciele, przeskakujac tym samym etap powiedzmy kolezenstwa. Sa bardzo uczynni zwlaszcza jak juz wczesniej wspominalam w stosunku do obcokrajowcow, bardziej nawet niz wzgledem wlasnego brata. Ktos tu wczesniej wspomnial "slave" sa to po prostu imieniny patrona rodziny. Z tego co czytalam kiedys w dawnej Polsce rowniez tak bylo. Kazda rodzina ma swojego swietego patrona, ktorego czci i ktorego ikona wraz z kadzidelkiem wisi na glownym miejscu w kazdym domu. O slavie mozna by duzo pisac, ale to moze dopiero jutro, bo niestety dzisiaj mamjeszcze cos waznego do zalatwienia i nie wiem kiedy skoncze . A wiec do nastepnego razu. Pa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość yvona
Tak ,tak zgadzam sie z Toba ewula 1 -Serbia to kraj LUDZI bardzo milych, goscinnych, uczynnych ...i jeszcze wiele wiele pozytywnych slow o serbach.O tych pozytywnych cechach przekonuje sie za kazdym razem kiedy tam jestem , kiedy tylko tamtedy przejezdzam lub kiedy spotykam ich tutaj w Skopje,gdzie mieszkam...jednym slowem lubie ich i juz...ale najbardziej kocham swoich polakow bez wzgledu na to w jakim zakatku swiata sie znajduja....Pozdrowienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość yvona
Vatra eurokrem jest super.......acha widzialam fotki...beautifull

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hahaah przewoznik zapomnial mnie poinformowac ze zmianie ulegla godzina odjazdu z 13 na 10 wiec jestem jeszcze w Pl. i jade dopiero we wtorek i boli mnie to ze bede tam o wiele krocej ;(( vatra eurocrem masz u mnie jak w banku - potem zgadamy sie jak Ci go przekazac to co ewula1 moge liczyc na adres knajpki w takim razie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
co do goscinnosci to zgadzam sie z przedmowczyniami w 100% kraj mega goscinny pozdrav

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZAKŁAD SERBISTYKI INSTYTUTU FILOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO VIII Międzynarodowa konferencja WIELKIE TEMATY KULTURY W LITERATURACH SŁOWIAŃSKICH P I E N I Ą D Z Czwartek, 22 listopada 2007 Aula Leopoldina 2. Per Jacobsen (Kopenhaga) Gospođica – strast za novcem ili sublimirani eros Czwartek, 22 listopada 2007 Oratorium Marianum Sesja plenarna godz. 15.30 Przewodniczy: prof. dr hab. Milica Semków 3. Zlata Bojović (Belgrad) Novac kao motivacija književnog lika i društvenog morala u literaturi XVI veka Piątek, 23 listopada 2007 Sekcja II sala 201, godz. 9.00 Moderator: prof. dr Sava Damjanov, dr Miłosz Bukwalt 1.Dragana Mršević – Radović (Belgrad) Frazeologia društvenog statusa siromah/bogat u srpskom jeziku (kulturološki aspekt). 2. Zdzisław Darasz (Warszawa) ,,V krvi” i we władzy pieniądza. Lublańskie mieszczaństwo w powieści Frana Govekara 3. Persida Lazarević di Giacomo (Pescara) Oko ,,Opisa jugoslavenskih novaca” Šime Ljubića: književno-naučna polemika povodom jedne numizmatičke mistifikacije 4. Milica Semków, (Wrocław) Czy bohaterowie jugosłowiańskiej epiki rycerskiej mogli być bogaci? 5. Monika Gawlak (Katowice) Motyw pieniądza w literaturze słoweńskiego romantyzmu 6. Zoran Đerić (Banja Luka) Šta Danilo Kiš duguje Ivi Andriću? 7. Vesna Malbaški – Pupovac (Nowy Sad) Novac u prepiskama Laze Kostića D y s k u s j a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piątek, 23 listopada 2007 Sekcja II sala 201, godz.15.30 Moderator: prof. dr Zlata Bojović, dr Małgorzata Filipek 1. Sava Damjanov (Nowy Sad) Novac i čitanje (pisanje) u istoriji srpske književnosti 2. Ołena Dzjuba-Pogrebnjak (Kijów) Opozicija bogataš-siromah u prozi o prvom svetskom ratu 3. Milena Stojanović (Belgrad) Motiv novca u romanu ,,Gospođica” Ive Andrića 4. Miłosz Bukwalt (Wrocław) Psychoanalityczne ujęcie problemu skąpstwa w powieści „Panna” Ivo Andricia 5. Vesna Cidilko (Berlin) Kupovina i prodaja ljubavi u novijoj srpskoj književnosti – o prostituciji u pripovedačkom delu Aleksandra Tišme 6. Magdalena Karolczyk (Wrocław) Wszystko jest na sprzedaż. Dyktat pieniądza w „prozie życia” Aleksandra Tišmy 7. Jolanta Dziuba (Gdańsk) „Sancta simplicitas” - ontologiczny status bohatera w opowiadaniach Miroslava Josicia Višnjicia „Priče iz trepa”. 8. Anna Muszyńska (Katowice) Kto i dlaczego? Pisarze słoweńscy na pieniądzach (czyli literatura i pieniądze trochę inaczej) D y s k u s j a Sobota, 24 listopada 2007 Sekcja II sala 201 sobota godz.9.00 Moderator: prof. dr hab. Zdzisław Darasz 1. Milan Orlić (Belgrad) Tri značenja pojma novac (Majstor i Margarita, Kir-Janja, Gospoda Glembajevi) 2. Małgorzata Filipek (Wrocław) Arystokrata w Londynie czyli od pieniędzy…do nędzy 3. Sabina Giergiel (Opole) Być Arionem czy Njegovanem? Filozofia posiadania w perspektywie ,,Złotego runa” Borislava Pekicia 4. Magdalena Grzymajło (Wrocław) Zdrada za 30 srebrników. Historia Judasza w powieści - apokryfie „Czas cudów” Borislava Pekicia 5. Anna Kochanowska (Wrocław) Czy pieniądze determinują proces twórczy? Dziennik Dragojli Jarnević 6. Marta Chaszczewicz – Rydel (Wrocław) Kolonizator współczesnej kultury. O eseistyce Dubravki Ugrešić 7. Izabela Szozda (Wrocław) Cena wolności – recepcja współczesnych pisarek chorwackich w kraju i zagranicą D y s k u s j a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ewula1
plavuso dlugo myslalam nad tym co by ci tu polecic z w miare nie drogich knajpek, ale niestety zadna taka nie przyszla mi do glowy. Wynika to chyba z tego iz od dawna nie jadlam w restauracji - to juz nie te czasy i nie ta kieszen. Moge ci jedynie powiedziec, gdzie bylo naprawde dobre jedzonko : " Tri šešira" ul. Skadarska, "Lipov lad" - ul. Makedonska, "Kovač" - niestety nie pamietam ulicy. Najlepsze jednak na "szczupla" kieszen sa dzisiejsze budki z pljeskavicami i ćevapami - ja polecam przy ul. Sremskiej no i najlepsze sa nie z bulka, ale z tortilja. Milego pobytu w Belgradzie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jollaella
Witam wszystkich. Miesiac temu bylam w Niemczech i poznalam mieszkajaca tam od lat przemila chorwatke oraz jej rodzine. Bardzo ja polubilam i teraz chcialabym wyslac do niej kartke z pozdrowieniami ( w jej ojczystym jezyku), a zarazem podziekowaniami za cudowna goscine. Mam jednak dylemat, gdyz nie wiem jaki jest to jezyk - chorwacki, czy jugoslawianski (o ile takowy istnieje). Wspomniana Lilo wyjechala z Jugoslawii 30 lat temu, a mieszkala w Dubrowniku. No i na koniec prosba - czy ktos zechacialby przetlumaczyc dla mnie pare krotkich zdan - bylalbym bardzo szczesliwa. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jollaella
Witam wszystkich. Miesiąc temu byłam w Niemczech i poznałam mieszkającą tam od lat przemiłą Chorwatkę oraz jej rodzinę. Bardzo ją polubiłam i teraz chciałabym wysłać do niej kartkę z pozdrowieniami ( w jej ojczystym języku), a zarazem podziękowaniami za cudowną gościnę. Mam jednak dylemat, gdyż nie wiem jaki jest to język - chorwacki, czy jugosłowiański (o ile takowy istnieje). Wspomniana Lilo wyjechała z Jugosławii 30 lat temu, a mieszkała w Dubrowniku. No i na koniec prośba - czy jest tu ktoś kto zechciałby przetłumaczyć dla mnie parę krótkich zdań - byłabym bardzo wdzięczna. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
🖐️ Dragan! Gdzie jesteś?. Wiesz, bardzo bym chcial żeby Serbia razem z Polską pojechala na ME 2008. Bo my jako Slowianie powinnismy trzymac sie razem. Po co mi Finowwie z którymi sie nie mozna absolutnie dogadać , czy Portugalczyce... Wiec nie mialbym nic przeciwko temu ,zeby jutro bylo 1:0 dla was, ale obawiam sie że z Beenhakerem jako trenerem moze być to trudne. Pozdrawiam. A tak a propos wybieram sie w przyszlym roku do Belgradu m.innymi. Moze wiec spotkamy sie gdzies przy rakiji?:) Vatra 🌼 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ewula1
Jollaella witaj ! Bardzo chetnie ci pomoge w napisaniu listu do twojej znajomej Chorwatki. Dla wyjasnienia - Chorwaci posluguja sie jezykiem chorwackim (choc nie tak dawno jeszcze byl to jezyk serbsko-chorwacki), natomiast jezyk jugoslowianski nigdy nie istnial nawet za czasow Jugoslawii. Podaj mi wiec tresc po polsku , a ja ci go przetlumacze . Jesli wolisz to przeslij mi go na maila : princepolo_007@yahoo.pl , a ja ci go odesle na twoj. Ja rowniez mam wielu przyjaciol Chorwatow zyjacych zarowno w Chorwacji , jak i w Sebii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zdravo svima :-) Buber 🖐️ :-) Ciekawam, jaki będzie jutro przebieg meczu, tym bardziej,ze jakies problemy z boiskiem na stadionie CrZ...Mam nadzieję,ze wyschnie ,bo jutro będziemy oglądac same bryzgi. Szkoda murawy. Jollaella----witaj!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jollaella
Witaj Ewula Bardzo Ci dziekuję, za chęć pomocy. Cieszę się, że można jeszcze spotkać życzliwych ludzi. Pomoc w tłumaczeniu zaoferował mi już Dragan. Wysłałam do niego maila z moim krótkim listem i niecierpliwością czekam na odpowiedź. Prezent dla mojej Lilo gotowy, do tego dołączę list... A na marginesie to szkoda, że ja nie mogę kontynuować mojej znajomości z Lilo z uwagi na barierę językową. Jeszcze raz Ci dziękuję i serdecznie pozdrawiam z Pomorza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vatra:)🌼 sam jestem ciekaw. Z wypowiedzi pilkarzy wynika ,ze chcą wygrać...Jollaella 🖐️ :) Pozdrawiam wszystkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×