Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Brega

Była Jugosławia.

Polecane posty

23 czerwca - Gliwice plac Krakowski - Noć Świętojańska, koncert zespołu z Serbii - Boban Marković Orchestra :D ( „Underground ” i „Arizona Dream”) - tak więc zapraszamy do Gliwic ;) oby tylko pogoda nam sprzyjała :( pozdrav 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mihal
W Warszawie nie ma żadnych ośrodków, instytutów kultury serbskiej (oprócz restauracji). Nie ma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mihal
Serbski jest chyba najmniej popularnym językiem europejskim w Polsce. Słowniki wyłącznie w dobrych antykwariatach a w największych księgarniach rozmówki. Kto zna mniej popularny język europejski w Polsce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MT
Albański, ale to indoeuropejski podobno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MT
Czy jednak moze ktoś jedzie do Valjeva, bo ja nadal szukam transportu?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JJJK
własnie przeczytalam wasz topik - bardzo sympatyczny!!! Mam pytanie - moze glupie, ale nie wiem, kogo sie poradzic. Jak wyglada podroz do Macedonii, jesli chodzi o dziewczyny? Np przecytalam, ze Tetovo to Jej "albanska stolica", wielu Albanczyków- muzułmanow . Chyba raczej dziewczyna w pojedynke nie powinna tam jechac? A jesli dwie? Czy maja sie jakos specjalnie ubierac - zaslaniac ramiona? Jaki jest tam stosunek do kobiet? Czy blondynka moze sie czuc bezpiecznie? Czy lepiej jak ma przy sobie na ulicy tamtejszego mezczyne? Lub w ogóle jakiegokolwiej znajomego mezczyzne? Bo np w muzulmanskiej, choc cywilizowanej Tunezji nieswojo chodzic samej dziewczynie - strasznie zaczepiaja. A w Serbii i Slowenii - chyba nie ma z tym problemow?Jak jest naprawde z kobietami w b. Jugosławii? Czy nozna mowic o równouprawnieniu? Zwlaszcza interesuje mnie stosunek muzulmanow - skoro jest ich mniejszosc, to chyba sa przyzwyczajeni do dziewwczyn w europejskich dosc swobodnych strojach? Czy dziewczyny moga same isc np na obiad? Albo do kawiarni? Jechac pociagiem albo autobusem? Czy moze ktos wie, jak odnosza sie do Polakow i Polek muzułmanscy Albanczycy? Jak sie zachowac, zeby bylo sympatycznie i bezpiecznie? Prosze, poradzcie. Piozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JJJK
i jeszce - czy lipiec jest upiorniie goracy w Macedonii? Da sie przezyc? Czy jest tak, jak np w bulgarskim Trnovie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no i przegrali :( ale w walce więc nie tak sromotnie :D JJJK -> \"czy lipiec jest upiorniie goracy w Macedonii? Da sie przezyc?\" wszędzie da się przeżyć ;) pewnie tak jak w grecji bo klimat ten sam (średnia temp. to 30C). Na resztę pytań nie potrafię odpowiedzieć, bo nie wypuszczałam się aż tak daleko, ale jak wszędzie ostrożność, poszanowanie kultury i obyczajów tubylców nie zaszkodzi ;) w dużych miastach Słowenii, Serbii i Macedonii, uważam, że nie ma sie czego bać, natomiast przemierzając nieznane szlaki - napewno trzeba być bardziej ostrożnym, i chyba jak wszędzie wskazane są większe grupy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JJJK
a.i.r. - dziękuje! Moze ktos jeszcze cos poradzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byłam 3 tyg. w Ohrydzie, spacerowałam również po dzielnicy albanskiej w Skopje.Żadnych problemów, bo i czemu w sumie...Turystów wszędzie pełno :-) Upał znośny. Pozdrav.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JJJK
dzieki Vatra! A jak tam jest z noclegami - np w Ohrydzie? Nie ma problemow? A jak ceny mniej wiecej - mam na mysli cos tanszego... A w wiekszych miastach b. Jug?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z noclegami chyba nie ma problemu, zawsze przed tamtejszym dworcem autobusowym stało kilkoro prywatnych i proponowali kwatery, a i ceny mozna było negocjować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ohrid
Gość JJJK
dziekuje za odpowiedzi. Niestety otworzylo sie tylko 1 zdjecie, no trudno.Jesli by byly jeszce jakies rady, chetnir skorzystam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ksksks
witam wszystkich, mam pytanie odnośnie wiz do Macedonii. Jesli juz było cos o tym wczesniej to przepraszam ale niestety nie dam rady teraz przesledzic reszty postów a bardzo mi ta informacja potrzebna. Orientuje sie moze ktos czy wizy zostana wprowadzone po 30 czerwca czy moze znow przedłuzyli okrez bezwizowy dla Polaków wyjezdzajacych do Macedonii? Bardzo proszę o jakiekolwiek informacje na ten temat. Dzięki z góry:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ksksks
dzięki a.i.r :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
:-D panom podszywaczom juz podziękujemy. Odgrzewane dowcipy są ciężkostrawne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ksksks
JJJK --> ja byłam w Macedonii 4 lata temu u rodzinki w Skopje i zadnych problemów nie było, dziewczyny moga sie tam spokojnie poruszac, oczywiscie tak jak było powiedziane wczesniej, ze na nieznanych szlakach niekoniecznie jest bezpiecznie. Muzułmani sa raczej przyzwyczajeni do widoku bardziej "rozneglizowanych" kobiet i z moich obserwacji wynika, ze nie sa tym zbulwersowani-wręcz przeciwnie, wodza za nimi wzrokiem;) tęsknią chyba za czyms czego im samym brak:P wieczoram w skopje jest dosc bezpiecznie ale radziłabym wybierac sie do knajp czy potanczyc wieksza gurpa, zawsze jest razniej i w razie kłopotów bezpieczniej. Jeżeli chciałabys odwiedzic meczet to koniecznie ubierz bluzke zakrywajaca ramiona bo moga cie inaczej nie wpuścić. Ogólnie słowiańskie narody są bardzo sympatyczne, serdecznie odnoszą sie do obcokrajowców, w Macedonii jest dość duzo polonia wiec jesli bedziesz miała okazje to wybierz sie4 na spotkanie takiej polonii, duzo ciekawych rzeczy tam się mówi :) pozdrawiam i słuze pomocą w razie kolejnych pytan!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ksksks
aha i pytałas jeszcze czy lipiec jest gorący w Macedonii- wszystko zalezy od tego na jaką trafisz pogodę ale generalnie jest ciepło, ja byłam w drugiej połowie sierpnia i było cieplutko, choć ze 2-3 razy zaskoczył nas deszcz i burza... teraz znów sie wybieram na 2 tygodnie i to juz w sobotę i nie moge sie juz doczekac:):) na pewno napisze jak było!! PS. jak bedziesz w macedonii wybierz sie koniecznie na gorące źródła bodajże w Kumanovie o ile dobrze pamiętam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam ;) Musze się pochywalić moim nowym nabytkiem --> [url=http://imageshack.us][img=http://img456.imageshack.us/img456/8148/jugoslaviabook2yc.jpg] mały przewodnik po krajach ex-jugosławi - fantastyczna ciekawostka historyczna, zawiera niesamowite opisy, aż miło się czyta bo to z roku 1965! :D więc czasy świetności, rozwoju jugosławi. ksksks --> udanych wakacji w macedonii!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie działa :-) Też nie lubię tego portalu--albo sie nie chcą ładować, albo otworzyć :-0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ksksks
dziękuję, na pewno będą udane:) a wy wybieracie się w te wakacje na Bałkany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TAk :-D Jak się plany nie poplączą :-0 Gdzie dokładnie jedziesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wszyscy kochamy Vatre
ale Jej sie to nie podoba. zalamani tym stanem rzeczy przegrywamy. to przez Pania Pani VATRO kochana przez nas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×