Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Brega

Była Jugosławia.

Polecane posty

Byłem na urlopie w lipcu w Słowenii, Chiorwacji Bośni:) Pieknie było, potem napiszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zagladamy,zagladamy tylko ze chyba sezon ogorkowy tutaj bo wszyscy na balkanach sa albo juz jada ;) pozdrav

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
...a ja-zazdrosnica-siedzę w domu i marudzę ;-) Pozdrav.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bobby sands
niezle jaja ze bebek,islamovic i tifa robia trase po stanach bez bregovica.czy ktos wie juz cos na temat procesu,ktory brega im na 100 % wytoczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Super topik stworzyliście!!!:) Mialem wczoraj cos napisać ale późno dotarłem do domu. Ale dziś już wieczorem zasiade do kompa. Wspomne tylko ze pierwszy raz bylem w Jugoslawii w 1978 roku..:)Pozdrawiam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wspominacie Bregovica...Jedyny raz na koncercie Bijelo Dugme byłem w 1976 roku (małolat wtedy byłem) Grali w ramach trasy Eurorock z Budką Suflera. Ludzie ...jak oni grali dali taki koncert ze szczeak opadadł. To co teraz gra Bregovic to muzyka dla grzecznych panienek:) A co do mojego ostatniego pobytu w bylej Jugosławii. Bylem w Lipcu tego roku. No coż ludzie tacy sami jak kiedyś (chodzi mi o stosunek do Polaków) Śladów wojny coraz mniej, choc w Mostarze jeszcze widać że była 10 lat temu. Nie czytałem jeszcze dokładnie calego topiku ale w niektorych postach widziałem odniesienia, do tej wojny.Wiec....media w tym polskie przekłamują historię tego konfliktu . Przecież to Chorwaci w 1991 roku oglosili w swoim manifeście ze są \"narodem wybranym\" i od tego się zaczeło....A w czasie wojny byli tak samo okrutni jak Serbowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moze kogos zainteresuje ta impreza bo ja ze wzgledow logistycznych nie skorzytam ;)) Serdecznie wszystkich zapraszamy na trzydniową przygodę z niecodziennym disco! SATURATOR 11 Listopada 22 (Zagłębie 11L22) 10.08 (czwartek) EXTRA ORDINARA + Dr.PUSCA disco podróż zaczynamy od Rumunii (manele), kierujemy się na południe do Bułgarii (chałga), zachaczamy o Jugosławie,Serbię, Macedonię (turbo) a wszystko za sprawą speca od tej muzyki dj. Nicolae Mercescu! Wyjątkowo zapowiada się udział przyjaciela z południa dj-a Dr Pusca, który zaprezentuje nam unikalne nagrania algierskiego disco (rai) oraz dawkę disco z Turcjii! start: 20:00 wjazd: free 11.08 (piątek) GRECJA –LAST MINUTE* *w ofercie gratisowa wycieczka do Serbii Grecja – myślisz antyk Muzyka grecka – myślisz Antique Przekonaj się, że muzyka grecka to nie tylko antyk…; -) Wybierz się na wycieczkę „all inclusive” do Grecji! Zapewnione: - gorący bałkański beat wprost z greckich imprezowni - grecki chill-out - pokazy teledysków i filmów (m.in. Lepa Brena w „Hajde Da Se Volimo” 1 i 2 – czyli bałkańska prekursorka filmów z „Bollywood”, koncert boskiej „Cecy\" z napisami) - niezapomniana atmosfera; -) Denerwują Cię nierzetelne biura podróży, psujące się autokary, spóźniające się samoloty? Nasza oferta pozbawiona jest ryzyka. start: 21:00 bilety: 5zł 12.08 (sobota) RUSSKOJE DISCO, RUSSKAJA ESTRADA a także Uzbeck Rap, Leningrad i wiele innych! zagra dla was prosto z Moskwy: dj XXX start: 21:00 bilety: 5zł Dojazd: tramwaje: 3,25,23,32 (przystanek Inżynierska) autobusy:169,178,192 (przystanek Inżynierska) 103 (przystanek Dąbrowszczaków) nocne: 602,609,613 (przystanek Inżynierska) samochodem: klub ma duży parking rowerem: można do środka - jest gdzie bezpiecznie zostawić! bądź wszystko co jedzie do Czterech Śpiących i stamtąd na piechotę 7 min

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dragan
za pó godzine jade do Belgradu,pomiszle o Was z kalemegdanu,pozdrowienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Srecan put Będziemy czekać:-) na nowiny z podrózy.Pozdrowienia🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobby -- Bebek przecież od lat koncertował bez Bregovića...Nie słyszałam o procesie.Skad masz takie wieści ?:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vatra fajne wiadomości wyszukujesz:) Co jeszcze mogę napisać Ci o mojej podrózy...O Zagrzebiu pisałem na forum oChorwacji. Ale jeszcze wrócę myślami to tego miasta. Bardzo mis ie podobał Zagrzeb. Tak jak wspomnialem ma w sobie coś epoki CK Ale ten nowy Zagrzeb też ma swoj urok. Ja zawsze staram sie znaleźć cos pozytywnego w nowoczesnej architekturze miast. Wędruj.ąc po tym kawałku dawnej Jugosławii dotarłem do uroczego miasteczka Kutina (80 km na płd.-wsch od Zagrzebia. MIasto tak no oko ok. 20-30 tys mieskzancó. I dobrze trafilem bo tam w lecie trwa przez cały ten okre Kutinsko Ljeto 2006 .Tak typowa plenerowa impreza .Wyobraźcie sobie ze na wwekend władze miasta zamykają główną ulice miasteczka i urządzają w na niej ogrodki kawiarniane jakieś wystepy itp....W ogole uważam,ze Chorwacja to nie tylko wybrzeże adriatyku ale też i inne regiony .Właśnie warto zajrzeć na wschod od Zagrzebia, gdzie ludzie zyją inaczej niz na pełnym turystów wybrzeżu. c.d .nastąpi:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bośnia...musze powiedzieć ze Bosni w mojej podrózy bylo trochę mało , przelecieliśmy przez Mostar (ale udało mi sie zobaczyć to i owo. Ale w Neum zążyliśmy zawszeć znajomośc z sympatycznymi Bośniakami z Sarajewa. I potwierdziło sie to co pisalem i pamiętam z dawnych czasów . Ze w byłej Jugosławi są sympatyczni ludzie. Ci Bośniacy jak uslyszeli ze my jesteśmy Polakami to od razu zrobilo sie sympatycznie .Oczywiście znajomosc naszego kraju przez nich nie jest duża.PAdło pytanie o Warszawę na twierdzącą odp. że jesteśmy ze stolicy , Nasz sympatyczny Bośniak stwierdził ze jest ok:) MUsze wam powiedzieć ze zjeździłem cała Europę, z wyjątkiem noweskich fiordów, to jednak jakby na nowo odkryłem to miejsce. Z pewnością tam nie raz wrócę. Z BAłkanami w moim rankingu moga wygrać jedynie nasze Tatry i Pireneje(gory wspaniałe acz niedocenione przez polakow)- moze dlatego ze są daleko.To tyle narazie jak najdzie mnie wena to jeszcze coiś kliknę Vatra skąd jesteś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzieki:-) To na pewno była fascynująca podróż (może zamiescisz jakieś zdjęcia na ogólnodostepnym portalu? :-) Mieszkam na Opolszczyźnie :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vatra moge zamieścić tylko powiedz gdzie i jak?:) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W mojej stopce jest link do jednego z takich portali :-) Jakby co--droga mailowa. Pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vatra____ nie ma sprawy moge i tak i tak:) Choc bedzie kłopot z wyborem bo tych zdjęc jest osiemset:) Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byłam w Serbii ;-) jednak tylko Małej :-) Mała Serbia---restauracja w sródmiesciu Warszawy (pewnie znacie). Unicestwilismy cevapi, lepinie,pieczona paprykę w zalewie czosnkowej,pitę z serem,sałatkę sopską i baklavę. Do tego wino carmenere.Nie ukrywam,ze znakomitą wiekszość pochłonęłam sama :-D. Polecam. Buber--dziekuję :-) Pozdrav svima 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VAtra____ wysłałem Ci zdjęcia i zamieściłem też na tym portalu A znam tę restaurację. A jest jeszcze jedna serbska w Warszawie na ul. Puławskiej niedaleko basenu Warszawianki. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiem :-) Banja Luka. Jest jeszcze Montenegro zdaje się mi. Wyślij mi również link do swojego portfolio.Pozdrawiam :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość komnena
Witam! zupełnie przypadkowo trafiłam na tę stronę, ale musze powiedzieć, że bardzo przyjemnie czyta się tą bałkańską pogawędkę. pozdrawiam serdecznie wszystkich obecnych i nieobecnych na necie!:). Miło usłyszeć, że tak wielu ludzi kocha Bałkany:). Też mam lekkiego bzika na punkcie tego regionu(zwłaszcza Macedonii, Serbii, BiH, Bułgarii) no i Bizancjum oczywiście. Tak jak kilka osób, które się przede mną wypowiadały szukam ostatnio dobrego podręcznika do serbskiego lub chorwackiego bo znajomość któregoś z tych języków przydałaby mi się do zrobienia doktoratu. Myślę, że żeby nauczyć się w miarę dobrze czytać, ze słownikiem oczywiście na początku, wystarczy jakieś pół roku do roku? dziękuję z góry za wszelkie uwagi na ten temat! laku noc!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej witamy kolejnego fascynata Balkanami! ale powiedz czy uczylas sie juz kiedys czy kompletne zero z serbskim bo nie wiem co polecic ;)) nie wiem z czego ten doktorat no ale trudno bedzie z jakimis ksiazkami,slownikami technicznymi,specjalistycznymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Irena Sawicka\"Język serbski dla poczatkujacych \" i M.Krukowska \"Govorite li srpskohrvatski\"? Tylko tyle moge polecic :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość komnena
Zdravo!! Dziękuję za rady odnośnie książek do serbskiego i chorwackiego:):):). Właściwe zaczynam uczyć się tego języka od podstaw jeśli chodzi o gramatykę i słownictwo. Co do doktoratu, o co pytała Plavusa, to dotyczyłby on średniowiecznych Bałkan. Jestem historykiem i pisałam magisterkę na temat tego co się dzialo w Macedonii w VI i VII w. naszej ery oczywiście, kiedy falami przybywali Słowianie na Bałkany i osiedlali się m.in. w okolicach Tesaloniki, czyli dziesiejszych Salonik (szczególnie gęsto) i zaczynali się powoli asymilować do ludności bizantyjskiej, czyli Greków, ale też tej ludności zromanizowanej, przejmowali grecką kulturę, zwłaszcza ta słowiańska elita plemienna, ale jednocześnie zachowywali te swoje słowiańskie korzenie. Niewiele jest tych wzmianek w źródlach bizantyńskich z tego okresu, ale procesy akulturacji, asymilacji i dość dobrze widać, a mnie zawsze interesowały takie sprawy - mieszanie się kultur i etnosów, powstawanie nowych tożsamości itd. Teraz, po rocznym odpoczynku po magisterce, marzy mi się doktorat:), którego przedmiotem byłaby właśnie taka tematyka, tylko może z nieco bardziej późnego średniowiecza. No a że do doktoratu trzeba już dużo więcej literatury, a po serbsku i chorwacku jest oczywiście sporo więc przydałoby się zacząć uczyć:). A propos języków, to polecam jeśli znacie francuski, właśnie francuskojęzyczną stronę na temat Bałkan - Le Courrier des Balkans - są tam na bieżąco tłumaczenia wielu artykułów z bałkańskiej prasy na francuski, tylko trzeba podchodzić dość krytycznie do tego co tam wypisują w Koha Ditore, Danas czy innych gazetach. Ale fajny portal, bo jak się nie zna bałkańskich języków to można się z tych tłumaczeń dużo dowiedzieć co się tam teraz dzieje. Jeden minus, że oni na bieżąco te artykuły archiwizują i za starsze trzeba już niestety płacić:(. Pozdrawiam wszystkich! vidimo se:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jest ksiazka wydawnictwa z Nowego Sadu na poczatek powinna byc dobra ksiazka tytul Azbukum (zielona i fioletowa czesc) z polskich wydawnictw to ostatnio widzialam tak na poczatek do nauki ksiazke z tirunsjiego uni ale wiesz najlepiej wybierz sie do bibloteki najblizszej slawistyki i niech tam Ci tez cos poradza aha tu zasylam link na gramatyke bosniackom po angielsku no ale to znaou nie jest wielka roznica ;)) mozesz sobie juz troche poczytac http://home.freeuk.net/iandart/tenses.htm i dodatkowo slownik bo nie wiem czy masz http://home.freeuk.net/iandart/tenses.htm papatki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×