Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Ewiczek

cytologia -grupa 3 lub gorzej?

Polecane posty

ASC-US to ja tez to mam;) takze nie jestes sama. Wpisalam kiedys co to dokladnie jest ASC US to pozwole sobie wkleic znowu dla ciebie specjalnie. Prosze, troche to dlugie ;) ASC-US (Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance), czyli nieprawidłowe komórki nabłonkowe o nieokreślonym znaczeniu. To grupa rozmazów cytologicznych, w których cytolog nie potrafi jednoznacznie ocenić, jaka jest nieprawidłowość w widocznych komórkach nabłonka płaskiego. Aby nie dać pola do popisu nieodpowiedzialnym i niewykwalifikowanym cytologom, by rozpoznanie ASC-US nie pozwalało tym cytologom na usprawiedliwienie swego niedouczenia („rozpoznaję ASC-US, ponieważ nie potrafię postawić precyzyjnego rozpoznania”), autorzy systemu Bethesda zalecają, by rozpoznania te stawiać wyjątkowo i tylko wtedy, gdy w żaden sposób nie można określić charakteru obserwowanych komórek. W certyfikowanych pracowniach cytologicznych ASC-US rozpoznawany jest w 3-5 proc. wszystkich rozmazów cytologicznych. Takie rozpoznanie cytologiczne oznacza obecność nieprawidłowości, które wymagają podjęcia dodatkowych czynności diagnostycznych. Postępowanie takie zmierza do ustalenia znaczenia klinicznego wykrytych zmian i w związku z zagrożeniem stanu przednowotworowego oraz wykluczeniem ewentualnie istniejących zmian o wyższym stopniu zagrożenia. Obecnie polecanym postępowaniem w Polsce przez Polskie Towarzystwo Kolposkopii i Patologii Szyjki, a obowiązującym w USA, są wytyczne ASCCP (Amerykańskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patologii szyjki), które zakładają, że równorzędnymi metodami postępowania diagnostycznego są: – wykonanie powtórnego rozmazu cytologicznego dwukrotnie w odstępie od czterech do sześciu miesięcy; – przeprowadzenie badania kolposkopowego z ewentualną biopsją miejsc uznanych za nieprawidłowe; – wykonanie testu molekularnego na obecność zakażenia onkogennym typem wirusa brodawczaka ludzkiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eisha, osz ty pijaku kochany forumowy :P dawaj, ja tez se walne z toba drinka a co ;) No, forum sluzy wymianie mysli na sprawy gin. i czesto tylko takie, ale czasami warto tez na inne tematy pogadac, ile mozna zyc sprawami Bozenki ;) Eisha, nie martw sie, bedzie dobrze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zazwyczaj ASCUS ocenia się powtórnie po 3 miesiącach. Jeżeli powtórne badanie wciąż wykazuje oznaki nieprawidłowości, zaleca się wziernikowanie pochwy z biopsją. Jeżeli jest to wynik "Brak zmian patologicznych", pacjentka może wznowić normalne coroczne badania cytologiczne. jeszcze cos znalazlam, zaraz wkleje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oj Eisha:P kazdy chce tu jak najlepiej dla drugiej osoby. Widzisz, na przyklad mi odradzala kolposkopie, jakby sie okazalo,ze w ciazy jestem. a Oleska miala zrobiona. takze, to tez chyba podejscie lekarza ma duzo do rzeczy. Potem pacjentki maja rozne opinie i pisza na forum :) swoje doswiadczenia. Nie nerwuj sie Eisha :D atmosfera na forum musi byc zawsze dobra. dla Betki- dzis mam pierozki z serem mniam;) hihih. Beacie pewnie znow smaka narobie. Ja uciekam, oczywiscie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlazlam na angielskie strony, znalazlam cos ciekawego o ASC US Of all Pap tests with an ASCUS reading, 90-95% are caused by benign conditions, chiefly infections. The remaining 5-10% prove to be precancer or cancer. ASCUS- 90-95 procent spowodowane przez infekcje, niezlośliwe. Pozostale 5-10 procent to zmiany przedrakowe. Doczytalam tez z innej angielskiej strony, ze przewklekle zapalenia i upławy moga powodowac powstawanie komorek ASC US i stad takie wyniki cytologii.W niektorych przypadkach to takze wina infekcji HPV. W wiekszosci przypadkow, komorki takie nie zmieniaja sie w komorki rakowe, ale wymagaja kontroli. U mlodszych kobiet, wynik ASC US to najczesciej wina HPV, natomiast u starszych takie komorki to wina stanow zapalnych pochwy. A z HPV wiadomo co trzeba zrobic, zbadac DNA wirusa :) W wolnej chwili poczytam angielskie strony, bo tam wiecej mat. jest :) buziaki dla was,lecem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robie dzis za informatora :D ASCUS - to atypowe komórki nabłonkowe nieokreślonego pochodzenia; mogą to być zmiany związane z zapaleniem, czyli bez niebezpieczeąstwa onkologicznego; ale również w tej grupie mieszczą się rozpoznania o typie CIN (dawniej - dysplazja), najczęściej związane z infekcją wirusem HPV. I właśnie pobranie wymazu w kierunku HPV byłoby najbardziej optymalnym rozwiązaniem, ponieważ ujemny wynik praktycznie wyklucza zagrożenie stanem przednowotworowym i wówczas należy powtórzyć cytologię w ciągu 12 miesięcy. W razie dodatniego wyniku (stwierdzenia HPV wysokiego ryzyka) nalezy wykonać badanie kolposkopowe z biopsją z "podejrzanych" miejsc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oleska25
Dziękuje Ci annie83 trochę mnie uspokoiłaś. Choć i tak moje myśli idą w bardziej negatywny kierunek. Ale może naprawdę wszystko będzie dobrze. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ladnie Eisha, gotowac sie nie chce :P ogorkowej nie lubie,ja wogole malo zup lubie :P hihih. ja w niedziele objadam tesciowa, no i czase w sobote :P ale wole sama gotowac, ;) jak mam czas of kors. no, poszukam jakichs mat. po angielsku jeszcze, to wam wrzuce :) buzi- buzi, spadam kochane :) ale juz na dobre dzisiaj,moze wpadne jak napisze chociaz pare stron nowego rozdzialu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oleska, nie denerwuj sie. zdrowie dzieciaczka to najwazniejsze jest teraz, pamietaj o tym, zero stresu i spokoj, odpoczywaj duzo :)! jest pogoda, na dworku, spacery :) i w domku. Mam nadzieje,ze masz dobrego lekarza, ktory uspokoi twoje obawy. Pogadaj z nim , o tym co cie dreczy i martwi. i wpadaj do nas na forum:) :* buziaki :*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzę w pracy, ale musze cos napisac... Eisha, wiem, że się denerwujesz, ale nie miałam na mysli tego, że napewno źle zrobili, że miałaś to przed samym okresem. Podzieliłam się tylko informacją,którą otrzymałam od 4 lekarzy u których byłam i nic poza tym :-) Napisałam, że ja usłyszałam, że tak zaleca sie to robić. Jeśli Twój lekarz zdecydował sie na zabieg w tym momencie to wie co robi myślę i pewnie zasięgnęłaś opinie u innego lekarza. Dziewczyny, poza tym nie obraźcie się, ale myslę, że forum służy właśnie do tego, żeby dzielić się swoja wiedzą, informacjami, które sie usłyszy od lekarzy. Nie zawsze te informację mogą byc zgodne z tym co kto inny wie albo o czym mu powiedziano. Każdy przypadek jest inny. Niestety wiem i zdaję sobie sprawe z tego, że każda z nas obiawia się tego co moze byc dalej. Ale uważam, że jeśli mam inne informacje to powinnam o tym napisać. Pocieszanie i podtrzymywanie na duchu jest chyba jednym z wielu zadzań tego topiku, ale myslę, że równie ważnymi są informację na temat choroby z którą większość z nas musi sie po prostu zmierzyć....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja myśle Rori że wszystkie myślimy podobnie jak Ty a Eisha też tak myśli ale dzisiaj jest wreszcie w cudownym wesołym nastroju i chce w takim pozostać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rori, dobrze napisane. Mysle,ze Eisha wierzy,ze dobry nastroj i wiara w siebie tez duzo pomaga, jak czlowiek ma sie zmierzyc z choroba, badaniami, czekaniem :) forum tez pomaga- po to jest, zrozumienie i szczerosc, sympatia, radosc-ze ktorejs sie udalo i smutek- jak ktoras sie smuci :) samo zycie :) a ja szukam miejsca, gdzie w Lodzi mozna typowanie HPV zrobic. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dobra koniec smutasków.... Ja odliczam dni do urlopu :-) :-) A dziś piątek i ciężko w pracy wysiedzieć... Idę na lunch, bo brzusio się już domaga...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
smacznego Rori ;) a ja napisalam pol strony nowego rozdzialu :D Kurde, ciemno w domu, burza idzie :P udanego popoludnia laseczki :D Eisha, odpoczywaj,a nie na balety smigasz :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
w Łodzi leje, pisze ta prace, ale oswietlenie lipne :( i ogolem srednio sie czuje, chyba to wina pogody :( where is Fantazja? dawno jej nie bylo :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jak ja to mowie, jak nie dozyje 100 lat to sie zabije ;) a ja mecze ta prace ble wrr i wogole, dobrze,ze to kino dzisiaj :P wogole to spac mi sie chce :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eishunia - wszystko dobrze Ci zrobili i wszystko będzie ok - skąd takież czarme myśli - uśmiech :) myśl pozytywnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pisze i lukam na Igrzyska na otwarcie, ale te Chinczyki skubane gibkie :P skacza i szaleja:P niesamowite widowisko :) polecam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a parę minut temu się dowiedziałam że moja babcia zmarła.. i dziwnie się z tym czuję... w ogóle ten piątek jakiś taki do d... :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość beata1764
no ładnie moje kochane a o mnie to juz nikt tu niewspomina annie co jest słucham kawka dla wszystkich i ciacho buziaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość beata1764
anya,rOri,Eisha,loloinka,annie lody z bita smietanka (bez dziwnych mysli na temat smietanki):) i usmiechamy sie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beatka, tylko kawke rozdaje kazdemu plus ciacho ;) hehe. Faktycznie, dziwny ten piatek.. Anya- przykro mi,ze babcia zmarła :( ja nie wiem,co ja zrobie,jak moja babcia umrze. ciagle wydaje mi sie,ze jak zajde w ciaze, to babcia odejdzie.. nie wiem,cos se ubzudralam we łbie. przykro mi, bo babcia moja dla mnie duzo znaczy, wychowala mnie jak mama pracowala, spedzalam tam kazde lato, bylam jej oczkiem w glowie, dziadka tez.. eh.. rozpisalam sie... czasami mysle sobie,ze babcia niedlugo odejdzie, bo ma 88 lat, i chce sie z tym oswoic,zeby potem nie wpasc w mega depresje.. Smierc dziadka bardzo przezylam, bo mialam 2 tygodnie do matury... No tak, znow filozuje ;) Mowie ci Anya- gibkie te Chinczyki;) teraz reprezentacje pokazuja, czekam na Polske :D trzymaj sie kochana ! buziaki, a co tu tak pusto :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ANYA, bardzo mi przykro powodu Babci, serdecznie współczuję ! Trzymaj się, mimo wszystko...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość beata1764
anya trzymaj sie jestesmy z toba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FANTAZJA, w poniedziałek idę na Wilczą na typowanie HPV. Dzwoniłam dziś (przed chwilą) i na poniedziałek już mam termin. Szybko ! Pani przez telefon spytała czy będę równocześnie z HPV robić cytologię płynną, ale ja nie wiem co oznacza określenie cyt. PŁYNNA.... Powiedziałam, że decyzję zostawię ginowi na wizycie, wezmę tę poprzednią i niech powie czy powinnam. Robiłam w kwietniu ale poza biopsją nie miałam żadnego leczenia (tylko betadine), więc chyba nic się nie zmieniło w tej kwestii :( Najważniejsze, że się dowiem co to za typ z tego wirusa (no i czy bardzo się rozpanoszył).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×