Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość kreatywna lepicha

MAŁA GASTRONOMIA - JAKIE KOSZTY ???

Polecane posty

Gość Wilkaneusz
Witam, Tak czytam i nasuwa mi się jedno! Każdy ma problemy z sanepidem, wymogami. A może ktoś kto dobrze się na tym zna poda konkretne udtawy, czy też rozporzadzenia które trzeba spełnić (numerki). Każdy sobie poczyta i z bani. Co do braku lokali. Znam tą prawę z autopsji (właśnie szukam lokalu we Wroclawiu). Niestety ciekawe miejsca są już zajętw:( Znalazłem jeszcze 5 lokalizacji ale to droga przez mękę. Sanepid + konserwator zabytków to jest dopiero DUET!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jajodzajofajo
Czołem! Razem z partnerem jestesmy własnie w trakcie otwierania małej gastronomii. Chcemy podawac hamburgery, tosty, kebaby, frytki, gorące kubki, pierogi, krokiety itp. a oprócz tego alkohol (i własnie na piwku mamy nadzieje zarobic najwiecej :) ) Jezeli chodzi o sanepid to... no cóż mam troche inne doswiadczenie niż reszta osob tutaj :) 1. Panie przez telefon sa przeuprzejme. Przede wszystkim nalezy zrobić mały projekt zaplecza i przyjsc do nich z tym projektem, to one to ocenią, poprawią i bedzie extra. 2. Pani juz na miejscu jest troche bardziej wredna. Najpierw gada 5 godzin przez telefon, a potem łaskawym okiem zerka na projekt, daje troche swiatłych rad i ogolnie karze sie wypchać (nie dosłownie, ale daje to do zrozumienia całym zachowaniem), bo przeciez ona nie jest od projektowania, a przepisy sa w ustawach. Powiedziała tylko, ze nie mozemy zrobic małej gastronomii, bo nie mamy drugiego wejscia (lokal jest na pietrze). Kiedy drugi raz zadzwonilismy zeby sie zapytac czy winda moze byc uznana za 2 wejscie to usłyszelismy, ze oni naprawde niewiedzą i trzeba by sie spytac dyrektora i pierdu pierdu. Niewazne. Napisze Wam jak bedzie wygladac zaplecze mojej knajpki. Na dniach pomaszeruje z tym do sanepidu i napisze wtedy czy na pewno mam racje. 1. Ubikacja dla gości (wspólna dla chlopcow i dziewczynek) Prawdopodobnie dwa pomieszczenia - w jednym ubikacja, w drugim umywalka do mycia rąk. Nie jestem pewna jakie wymiary muszą mieć te pomieszczenia, wiem tylko, ze przed muszlą klozetową musi być jakaś określona ilość miejsca :) 2. Ubikacja dla personelu. Ja to zrobiłam tak - W jednym pomieszczeniu ubikacja, a to drugie pomieszczenie z umywalką powiększyłam, wsadziłam trzy szafki i podpisałam jako... 3. ..."pomieszczenie socjalne" :) W tym miejscu personel moze sciagnac swoje ciuchy i przebrac sie w inne ciuchy, byle były by to ciuchy "do pracy" (fartuszek i takie tam - nie wiem za bardzo jakie :D) 4. Nastepnie magazyn. Czyli miejsce, w którym będzie troche regałów, lodówa. 5. Brudna kuchnia: zwykły zlewozmywak + wyparzacz (jezeli ktos nie chce plastikowych naczyń) + kosz na odpadki. Zmywarki sie średnio opłacają, bo muszą miec kosmiczne atesty a przez to sa kosmicznie drogie. Lepiej zainwestowac w zmywarke "reczną" :D 6. Czysta kuchnia. Czyli miejsce przygotowywania posiłków. Ja tam planuje blat, lodówke, troche sprzetu kuchennego... Wazne, zeby drogi czyste nie przecinały sie z brudnymi. To znaczy, ze jak wynosicie smieci z kuchni brudnej, to nie mozecie tego robic przez sale, w której siedza goscie, albo przez kuchnie czystą. Dlatego wlasnie wymagane są dwa osobne wejscia do lokalu - jedno dla gosci, a drugie dla personelu, smieci i dostaw :) Oprócz tego zlew i umywalka w kuchni cz. i na barze; zlew i wyparzacz w kuchni brudnej, umywalka w pom. socj., co daje łącznie miłą liczbę 7 umywalkozlewów (łącznie z ta w WC dla gosci :) ) Nie wiem czy wymogi, które napisałam na pewno są okej. Dowiem się tego i dam Wam znać. Jezeli ktoś wie, ze na pewno nie, to niech od razu pisze :D Chce jeszcze podkreslic, ze nie zamierzam zaczynać samodzielnego życia od przekrętów, łapówek i kłamstw. Wiem, ze wymogi są tragiczne i ze wszyscy tylko czekają, zeby im dać w łape, ale tak długo jak będę mogła chce postepować uczciwie. Wiec nie skorzystam z rad w stylu "zaprzyjaźnij się" itp. Za wszystkie inne z góry dziekuje! Powodzenia wszystkim w biznesplanach!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość klepanda
cześć chcę otworzyć działalność gastronomiczną i nie wiem co robić bo znalazłam pomieszczenie ale tam jest tylko mała łazienka dla personelu a podobno musi być też dla klientów jeśli to lokal zamykany a tam nie ma miejsca na drugą łazienkę . a ja chciałam tam sprzedawać kebab zapiekanka ,chińskie jedzenie na wynos i nie wiem czy może kupić jakieś okienko żeby podawać na zewnątrz ale nie wiem jak to wszystko zrobić bo jest tam nowe okno z drzwiami. doradźcie mi coś proszę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sebol
prosze o kontakt pewnego razu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość misiek121319
Chcialabm jezdzic po festynach z budka z goframi a lbo piwem. Co musze zrobic> Musze miec dzialalnosc gospodarcza? ile to wszyteko kosztuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość słuchajcie
a ja dla odmiany myślę o małym sklepiku mięsnym, moze ktoś się orientuje jakie są wymogi sanepidowskie w tym temacie, bo jak patrzę na niektore sklepy to nijak się mają co do wymogów sanepidu , z jakimi gdzieś czasem usłyszałam. proszę o wszelki info na temat, dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość znalazłam coś takiego
może komuś się przyda Wolna Przedsiębiorczość” w Gdańsku Tytuł pakietu: Działalność gastronomiczna – wymogi SANEPIDU Grupa: Wymogi rejestracyjne – zezwolenia i koncesje Autor: Małgorzata Makiewicz Aktualizacja: Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka” Data Aktualizacji: 10.11.2005r. Jedną z dynamicznie rozwijających się branży jest działalność gastronomiczna. W wielu miastach na puby, restauracje, kawiarnie czy bary zaadaptowano większość podziemi i parterów staromiejskich kamienic, lokale sytuuje się również na piętrach, a nawet poddaszach budynków. Przybywa także obiektów, od piwnic pod strych wykorzystanych pod gastronomię. Innym pomysłem gastronomów na mnożenie zysków jest prowadzenie dodatkowej produkcji garmażerii i gotowych dań czy organizacja i obsługa gastronomiczna imprez plenerowych. Zgodnie z ustawą o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz.U. z 2001r. Nr 63, poz. 634, z późn. zm.) tego typu działalność jest uznawana za produkcję i obrót środkami spożywczymi i podlega przepisom wymienionej ustawy oraz innym przepisom szczegółowym, dotyczącym wymagań higienicznych i zdrowotnych żywności (ich wykaz jest dostępny na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego : www.gis.mz.gov.pl . Zapis ustawy mówi, że środki spożywcze nie mogą być szkodliwe dla zdrowia lub życia człowieka, zepsute ani sfałszowane. Ponadto regulacji i kontroli podlegają: stan techniczny budynków czy pomieszczeń, w których odbywa się produkcja lub obrót środkami spożywczymi oraz ich instalacji, jakość wody przeznaczona do celów spożywczych i gospodarczych, gromadzenie i przechowywanie odpadów z produkcji żywności, narzędzia, urządzenia i wyposażenie zakładu (baru, restauracji, etc.), osoby wykonujące pracę przy produkcji i w obrocie z żywnością. Osoby biorące udział w procesie produkcji lub obrocie muszą posiadać kwalifikacje w zakresie przestrzegania zasad higieny w procesie produkcji i w obrocie żywnością. Uznaje się, że osoby, które ukończyły szkołę średnią lub wyższą, przygotowująca do pracy w zawodach związanych z produkcją i obrotem żywnością albo posiadają dyplom mistrza w tych zawodach lub zdały egzamin z zakresu podstawowych zasad higieny posiadają takie kwalifikacje (egzamin zdaje się przed komisją powołaną przez wojewódzkiego inspektora sanitarnego). Wymogi w zakresie warunków sanitarnych i zasad przestrzegania higieny przy produkcji i obrocie środkami spożywczymi określa bardzo szczegółowo rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie warunków sanitarnych oraz zasad przestrzegania higieny przy produkcji i obrocie środkami spożywczymi, używkami i substancjami dodatkowymi dozwolonymi (Dz. U. nr 30, poz. 377 ze zm.). Dotyczą one terenu zakładu, budynku, instalacji, oświetlenia, wentylacji, rozmieszczenia funkcji, szatni, toalet, wody pitnej i na potrzeby gospodarcze, itd. W zakładzie żywienia zbiorowego powinny być wydzielone odrębne pomieszczenia przeznaczone do mycia naczyń i sprzętu kuchennego, naczyń stołowych, pojemników (termosów) i tac. W szczególności zmywanie naczyń, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i tac powinno odbywać się w kuchni (w aneksie lub na wydzielonym stanowisku). Wydawanie naczyń czystych, zwrot naczyń brudnych oraz usuwanie odpadów ze zmywalni powinno się odbywać w sposób zapobiegający krzyżowaniu się dróg czystych i brudnych naczyń oraz gwarantować łatwe usuwanie odpadów, bez konieczności przechodzenia przez inne pomieszczenia. W zakładach żywienia zbiorowego bez obsługi kelnerskiej zmywalnia naczyń stołowych powinna mieć bezpośrednie połączenie z salą konsumencką w celu odbioru brudnych naczyń stołowych oraz odrębne bezpośrednie połączenie z wydawalnią posiłków lub kuchnią. Jeżeli w zakładzie jest obsługa kelnerska, to zmywalnia powinna łączyć się bezpośrednio z rozdzielnią kelnerską, a rozdzielnia - z kuchnią. Wymaganie urządzania zmywalni naczyń stołowych nie dotyczy zakładów żywienia zbiorowego wydających posiłki w naczyniach jednorazowego użytku. Sprzęt taki, jak: noże, szufle, łyżki, szczypce, widelce, deski, naczynia, powinien być wydzielony dla poszczególnych asortymentów artykułów spożywczych i nieuszkodzony. Blaty stołów i lady powinny być wykonane z materiału trwałego, gładkie i łatwe do utrzymania w czystości. W zakładach takich, jak punkty małej gastronomii, kioski lub przyczepy kempingowe, powinny się znajdować: 1. umywalka do mycia rąk z doprowadzoną zimną i ciepłą wodą, mydło, ręczniki jednorazowego użytku lub suszarka do rąk, 2. zapas odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, przechowywany w oddzielnych miejscach, 3. sprzęt do utrzymania w czystości pomieszczenia i wyposażenia, 4. zapas środków do mycia i dezynsekcji w oznakowanych opakowaniach, przechowywany w wydzielonej szafie, 5. oddzielne miejsca na odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie osobiste pracowników, 6. zlewozmywak dwukomorowy z doprowadzoną zimną i ciepłą wodą. Pracownicy, biorący udział w produkcji lub obrocie artykułami spożywczymi oprócz posiadania kwalifikacji w zakresie podstawowych zagadnień higieny musza się legitymować odpowiednim stanem zdrowia, potwierdzonym badaniami lekarskimi. Zakład żywienia zbiorowego ma również obowiązek przechowywać próbki wszystkich potraw wchodzących w skład każdego posiłku (także np. wyrobów garmażeryjnych pochodzących z innego zakładu) oraz obowiązek udostępniania próbek organom Inspekcji Sanitarnej. W celu uzyskania decyzji Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (zwanej popularnie sanepidem) pozwalającej na rozpoczęcie działalności gastronomicznej należy : Ø uzyskać pozytywną opinię działu Nadzoru Zapobiegawczego, dotyczącą projektu zakładu, który przede wszystkim nie może służyć za miejsce zamieszkiwania lub noclegu ani prowadzenia działalności nie związanej z określonym zakresem produkcji i obrotu artykułami spożywczymi. Od 16.12.2002 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie Min. Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r.; nr 75, poz. 696) Ø po wykonaniu projektu odbywa się odbiór budynku. Jeżeli protokół z wizji nie wnosi zastrzeżeń, wydawana jest decyzja pozwalająca na rozpoczęcie działalności. Ø Przedsiębiorca sam wykonujący pracę musi mieć aktualną książeczkę sanepidowską. Ø W przypadku zatrudnienia pracowników należy : - wypisać skierowania imienne dla każdego z pracowników na badania wstępne do lekarza medycyny pracy, - podpisać na minimum rok umowę, najczęściej bezpłatną, z lekarzem prowadzącym gabinet medycyny pracy lub przychodnią świadczącą takie usługi, - na podstawie tych dokumentów, po przeprowadzeniu badań, pracownik dostanie od lekarza zaświadczenie o dopuszczeniu go do pracy, - dopilnować aby każdy z pracowników miał aktualną książeczkę sanepidowską. Sanepid sprawuje także bieżący nadzór sanitarny, który polega na kontrolowaniu działających przedsiębiorców pod kątem przestrzegania przez nich określonych w przepisach wymagań higienicznych i zdrowotnych. Państwowy inspektor sanitarny ma prawo wstępu o każdej porze dnia i nocy przy udziale pracodawcy lub właściciela do wszystkich pomieszczeń i urządzeń zakładów pracy, środków transportu, a także obiektów będących w trakcie budowy. Może kontrolować procesy technologiczne i receptury, żądać pisemnych lub ustnych informacji, okazania dokumentów i udostępniania wszelkich potrzebnych danych, wzywać i przesłuchiwać osoby, pobierać próbki do badań laboratoryjnych. W razie stwierdzenia w kontrolowanym podmiocie naruszenia wymagań higienicznych i zdrowotnych inspektor sanitarny nakazuje - w drodze decyzji lub postanowienia - ich usunięcie, wyznaczając odpowiedni termin. Jeżeli naruszenie ustawowych wymagań spowodowało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, inspektor sanitarny nakazuje unieruchomienie produkcji lub jej części; wycofanie z obrotu środka spożywczego, albo podjęcie lub zaprzestanie innych działań. Takie decyzje lub postanowienia podlegają natychmiastowemu wykonaniu. Innymi sankcjami, które inspektor sanitarny może zastosować wobec nierzetelnego przedsiębiorcy, są grzywny do wysokości 500 zł, nakładane w drodze mandatów karnych. Inspektorzy sanitarni mogą nakładać mandaty karne po przedstawieniu upoważnienia, które powinno określać m.in.: oznaczenie organu wydającego; datę i termin ważności; podstawę prawną; określenie wykroczeń, za które funkcjonariusz może wypisać mandat, oraz obszaru jego działania. Doraźne zalecenia, uwagi i wnioski wynikające z przeprowadzonej kontroli zakładu pracy inspektor sanitarny wpisuje do książki kontroli sanitarnej, którą jest obowiązany posiadać każdy zakład. Wzór i zasady jej prowadzenia określa rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 4 listopada 1985 r. w sprawie książki kontroli sanitarnej (Dz. U. nr 56, poz. 289). Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 11 maja 2001 o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 63 z dnia 22 czerwca 2001, poz. 634 z późn. zm., tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 31, poz. 265, zmiana: Ustawa z dnia 28 lipca, Dz. U. z 2005r nr 178, poz. 1480) Ustawa ma charakter ramowy, zarówno ustawa, jak i rozporządzenia wykonawcze w pełni harmonizują z prawem żywnościowym Unii Europejskiej. W/w ustawa szczegółowo reguluje warunki higieniczno-sanitarne produkcji i obrotu żywnością, określa wymagania dotyczące przestrzegania zasad higieny oraz zapewnienia właściwej jakości zdrowotnej środków spożywczych w całym etapie łańcucha żywnościowego ,,od pola do stołu”. Określa: warunki produkcji środków spożywczych, używek, substancji pomagających w przetwarzaniu, dozwolonych substancji dodatkowych oraz innych dodatków do środków spożywczych i używek oraz obrotu tymi artykułami, wymagania dotyczące zapewnienia właściwej jakości zdrowotnej artykułów, wymagania dotyczące przestrzegania zasad higieny w procesie produkcji i w obrocie artykułami, wymagania zdrowotne wobec osób biorących udział w procesie produkcji i w obrocie artykułami, itp. - przepisy te dotyczą tzw. "bezpiecznej żywności", nad której produkcją, przechowalnictwem i dystrybucją czuwa system HACCP; nakłada obowiązek wdrożenia systemu HACCP tylko na duże zakłady, czyli zatrudniające powyżej 250 osób; 2. Nowelizacja ww. ustawy - z dniem 24 lipca 2002 roku (Dz. U. z 2002 r. Nr 135, poz. 1145), nakłada ten obowiązek również na średnie zakłady czyli zatrudniające powyżej 50 pracowników. Małe zakłady są natomiast zobowiązane wdrożyć i stosować zasady Dobrej Praktyki Produkcyjnej GMP i Dobrej Praktyki Higienicznej GHP. Obowiązki te wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2004 roku; 3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie warunków sanitarnych oraz zasad przestrzegania higieny przy produkcji i obrocie środkami spożywczymi, używkami i substancjami dodatkowymi dozwolonymi (Dz. U. z dnia 20 kwietnia 2000, Nr 30poz. 377, z późn. zmianami) - przepis zobowiązuje zakłady produkcyjne oraz zakłady wprowadzające artykuły spożywcze do obrotu do bieżącej kontroli i rejestracji warunków przechowywania artykułów spożywczych w magazynach poprzez instalowanie termometrów i higrometrów do mierzenia temperatury i wilgotności powietrza  (§22, §32 pkt 4, §38 pkt 2 oraz §69 pkt 3); 4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wymagań sanitarnych dotyczących środków transportu żywności, substancji pomagających w przetwarzaniu, dozwolonych substancji dodatkowych i innych składników żywności (Dz.U. z dnia 10 lutego 2003r., Nr 21, poz. 179); 5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z dnia 15 czerwca 2002 r. Nr 75, poz. 696, z późn. zmianami); 6. Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 18 grudnia 2002 r. w sprawie kwalifikacji w zakresie przestrzegania zasad higieny w procesie produkcji lub w obrocie żywnością (Dz.U. z dnia 17 lutego 2003r). Rozporządzenie określa kwalifikacje w zakresie przestrzegania zasad higieny, które wymagane są od osób biorących udział w procesie produkcji lub obrocie środkami spożywczymi, materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z tymi artykułami, dozwolonymi substancjami dodatkowymi lub innymi składnikami żywności, oraz sposób i tryb uzyskiwania takich kwalifikacji. 7. Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 4 listopada 1985 r. w sprawie książki kontroli sanitarnej (Dz. U. z dnia 20 grudnia 1985r. Nr 56, poz. 289, z późn. zmianami); Nowe przepisy ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia Od 17.10.2005 r. obowiązują. Nowelizacja ta m.in. wprowadza: - obok weryfikacji, która obecnie obowiązuje, obligatoryjność dokumentowania wdrożonego w zakładzie systemu HACCP, jak również nakłada odpowiedzialność karną na przedsiębiorców, którzy nie rozpoczęli wdrażania zasad tego systemu; - konieczność uzyskiwania - w drodze decyzji - zgody na używanie środków transportu do przewozu środków spożywczych. Decyzja taka wydawana jest przez właściwego terenowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, po dokonaniu oceny spełnienia przez środek transportu wymagań koniecznych do zapewnienia higieny w obrocie środkami spożywczymi; - pakiet regulacji dotyczących reorganizacji bazy laboratoryjnej badania żywności w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zintegrowany system badania żywności należy rozumieć jako wyodrębniony organizacyjnie w każdym województwie system badań laboratoryjnych żywności, wykonywanych przez komórki organizacyjne wojewódzkich, powiatowych i granicznych stacji sanitarno-epidemiologicznych, określony przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, każdego według jego właściwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość znalazłam coś takiego
jeszcze raz końcówka Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 11 maja 2001 o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 63 z dnia 22 czerwca 2001, poz. 634 z późn. zm., tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 31, poz. 265, zmiana: Ustawa z dnia 28 lipca, Dz. U. z 2005r nr 178, poz. 1480) Ustawa ma charakter ramowy, zarówno ustawa, jak i rozporządzenia wykonawcze w pełni harmonizują z prawem żywnościowym Unii Europejskiej. W/w ustawa szczegółowo reguluje warunki higieniczno-sanitarne produkcji i obrotu żywnością, określa wymagania dotyczące przestrzegania zasad higieny oraz zapewnienia właściwej jakości zdrowotnej środków spożywczych w całym etapie łańcucha żywnościowego ,,od pola do stołu”. Określa: warunki produkcji środków spożywczych, używek, substancji pomagających w przetwarzaniu, dozwolonych substancji dodatkowych oraz innych dodatków do środków spożywczych i używek oraz obrotu tymi artykułami, wymagania dotyczące zapewnienia właściwej jakości zdrowotnej artykułów, wymagania dotyczące przestrzegania zasad higieny w procesie produkcji i w obrocie artykułami, wymagania zdrowotne wobec osób biorących udział w procesie produkcji i w obrocie artykułami, itp. - przepisy te dotyczą tzw. "bezpiecznej żywności", nad której produkcją, przechowalnictwem i dystrybucją czuwa system HACCP; nakłada obowiązek wdrożenia systemu HACCP tylko na duże zakłady, czyli zatrudniające powyżej 250 osób; 2. Nowelizacja ww. ustawy - z dniem 24 lipca 2002 roku (Dz. U. z 2002 r. Nr 135, poz. 1145), nakłada ten obowiązek również na średnie zakłady czyli zatrudniające powyżej 50 pracowników. Małe zakłady są natomiast zobowiązane wdrożyć i stosować zasady Dobrej Praktyki Produkcyjnej GMP i Dobrej Praktyki Higienicznej GHP. Obowiązki te wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2004 roku; 3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie warunków sanitarnych oraz zasad przestrzegania higieny przy produkcji i obrocie środkami spożywczymi, używkami i substancjami dodatkowymi dozwolonymi (Dz. U. z dnia 20 kwietnia 2000, Nr 30poz. 377, z późn. zmianami) - przepis zobowiązuje zakłady produkcyjne oraz zakłady wprowadzające artykuły spożywcze do obrotu do bieżącej kontroli i rejestracji warunków przechowywania artykułów spożywczych w magazynach poprzez instalowanie termometrów i higrometrów do mierzenia temperatury i wilgotności powietrza  (§22, §32 pkt 4, §38 pkt 2 oraz §69 pkt 3); 4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wymagań sanitarnych dotyczących środków transportu żywności, substancji pomagających w przetwarzaniu, dozwolonych substancji dodatkowych i innych składników żywności (Dz.U. z dnia 10 lutego 2003r., Nr 21, poz. 179); 5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z dnia 15 czerwca 2002 r. Nr 75, poz. 696, z późn. zmianami); 6. Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 18 grudnia 2002 r. w sprawie kwalifikacji w zakresie przestrzegania zasad higieny w procesie produkcji lub w obrocie żywnością (Dz.U. z dnia 17 lutego 2003r). Rozporządzenie określa kwalifikacje w zakresie przestrzegania zasad higieny, które wymagane są od osób biorących udział w procesie produkcji lub obrocie środkami spożywczymi, materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z tymi artykułami, dozwolonymi substancjami dodatkowymi lub innymi składnikami żywności, oraz sposób i tryb uzyskiwania takich kwalifikacji. 7. Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 4 listopada 1985 r. w sprawie książki kontroli sanitarnej (Dz. U. z dnia 20 grudnia 1985r. Nr 56, poz. 289, z późn. zmianami); Nowe przepisy ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia Od 17.10.2005 r. obowiązują. Nowelizacja ta m.in. wprowadza: - obok weryfikacji, która obecnie obowiązuje, obligatoryjność dokumentowania wdrożonego w zakładzie systemu HACCP, jak również nakłada odpowiedzialność karną na przedsiębiorców, którzy nie rozpoczęli wdrażania zasad tego systemu; - konieczność uzyskiwania - w drodze decyzji - zgody na używanie środków transportu do przewozu środków spożywczych. Decyzja taka wydawana jest przez właściwego terenowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, po dokonaniu oceny spełnienia przez środek transportu wymagań koniecznych do zapewnienia higieny w obrocie środkami spożywczymi; - pakiet regulacji dotyczących reorganizacji bazy laboratoryjnej badania żywności w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zintegrowany system badania żywności należy rozumieć jako wyodrębniony organizacyjnie w każdym województwie system badań laboratoryjnych żywności, wykonywanych przez komórki organizacyjne wojewódzkich, powiatowych i granicznych stacji sanitarno-epidemiologicznych, określony przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, każdego według jego właściwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adam z mazur
czytam to wszystko i jestem przerazony .kuplem dworek 200letni chcialbym tam zrobic maly zajazd sporo juz zainwestowalem i chyba mnie szlak trafi jak napotkam taka pania z sanepidu a ona mi powie ze nic niewie albo mnie odesle do internetu ,moze za wczasu zanim tam dojde niech sanepid zrobi tym paniom szkolenia w tym kierunku ,wiem ze jest trudno ale chybai na niekompetencje tez jest rada (zmienic prace) a jak nie to sobie odpuszcze ibede mieszkal tam a ze mam duzo znajomych to dom bede mial zawsze pelny,jesl ktos juz przerabial ten temat z wymogami sanepidu w srarym dworku to prosze o kontakt chcialbym zobaczyc uklad pomieszczen gastronomi zaakceptowany przez sanepid tylko orientacyjnie czy podolam ich wymaganiom,a moze zaczac od agroturystyki? chetnie podejme wspolprace z chetnym do prowadzenia tego zajazdu, pozdrawiam wszystkich pozytywnych ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mariusz_c-ow
Ja również przeczytałem wszystko uważnie no i wiecie co? To tylko na papierach tak pisze wymogi. Rzeczywiście nie pachną one fiołkami ale każdego wrednego inspektora da sie przekupić. Nie wierzycie? Prosty przykład. W każdym mieście są campingi czy w innej formie punkty sprzedające Hamburgery, Kebab, zapiekanki. Mogę zagwarantować iż nie spełniają 50% tych wymogów. - podstawa nieraz pracują tam po 2 osoby! Gdzie pomieszczenie do przebierania się - gdzie są wymagane umywalki (1 max tam jest bo na więcej nie ma miejsca) - gdzie brudna i czysta kuchnia - zaplecze na żywność - kanalizacja i odpływ - ubikacja dla pracownika to tylko część takich niezgodności z papierkiem i wszystkimi artykułami, i wkurza mnie to że kiedy człowiek stara sie wszystko próbuje robić podług przepisów to przyjdzie idiotyczny inspektor i przyczepi się że ścianka działowa jest nie tak, że za cienka i masa innych drobnostek. Kiedy są spełnione podstawowe wymogi! A takie budy? funkcjonują nikt się ich nie czepia a na dobrą sprawę nie spełniają nawet podstawowych wymogów. Trochę się rozpisałem ale mnie to irytuje strasznie. Jestem młody mam 19 lat, zdałem dobrze maturę mam dobry start na przyszłość ale jestem po przeszczepie szpiku nie mogę pracować fizycznie ciężko, chciałem zostać masażystą ale nie mogę bo za ciężka robota. A ja w kuchni czuje się świetnie i uwielbiam gotować i robić takie różne rzeczy. Nie chce robić tego czego nie lubię ponieważ taka praca jest syzyfowa i bezowocna Przepraszam napisałem trochę nie na temat ale jak byśmy mieli normalny rząd i państwo to by nie było takich numerów. Z tego wszystkiego wynika że osoba która przeszła w życiu trochę i nie może fizycznie ciężko pracować jest spisana na straty. Ja już powiedziałem po trupach ale będę miał wszystkie świstki potrzebne. Okazuje się, że w Polsce nie ma już uczciwości jedyny sposób to krętactwo.!! Pozdrawiam wszystkich którzy walczą z Sanepidem!! i życzę powodzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość koziar
mam zamiar otworzyc knajpe na 5 tys osiedlu jakie widzicie szanse powodzenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość yomarzena_stg
ja mam zamiar otworzyc pizzernie w mojej miejscowosci. tylko nie wiem z jakimi kosztami na działalnosc trzeba sie liczyc? ile trzeba miec na dzien dobry? z gory dziekuje za odp yomarzenka@wp.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oleux
Koszty otworzenia małej gastronomi są duże. Ja np. mam lokal, płacę czynszu 1000zł. nie licze juz środków własnych które włożyłam w remont.Otrzymałam kredyt z biura pracy w wysokości 13000 na zakup sprzetu i towaru.Dla zainteresowanych sama lada chłodnicza kosztuje ponad 5000 zł.Sprawa najbardziej mnie dotycząca to toaleta.Cały projekt przeszedł pomyślnie przez wszytkie mozliwe osoby, które miały uprawnienia. W przepisach była mowa że jesli nie mam toalety, to moge korzystać z lokalu oddalonego np o 20 metrów od mojego.Dla wiadomości, toaleta potrzebna jest tylko mi, bo nie mam w lokalu sali konsumpcyjnej.podpisałam umowe ze sklepem z firankami. Pojechałam do sanepidu, a tu raptem panie powiedziały, że moge korzystać z toalety w innym lokalu, ale pod warunkiem że tam prowadzona jest spozywka.Uroczy sprzedawcy wyrazili zgode, ale jak tylko przyszłam z umowa to okazało sie ze nie beda kręcic bata na własny biznes. Tak wiec horroru ciag dalszy.Musze postawic toalete, jak juz sie dowiedziałam z przedsionkiem, ale to informacje nie potwierdzone jeszcze przez sanepid,gdyz ani powiatowy , ani wojewódzki(opole) nie wiedza jaka ta toaleta powinna byc: wymiary, z przedsionkiem czy bez itd.Podejrzewam,że maja problem sami ze sobą. w każdym razie walcze dalej, bo za duzo mnie to juz pochłoneło i nijako nie mam wyjścia. A urocza Polska tu i ówdzie krzyczy-OTWIERAJ WŁASNA FIEMĘ-!!!!!! O ZGROZO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosieńka11
Witam Wszystkich Mam prośbę i pytanie :) Chciałabym otwożyć małą gastronomię - przyczepę gastronomiczną , (frytki zapiekanki itp) gdzie trzeba się udać i jakie pozwolenia mieć ) mamy własną działkę przy dość ruchliwej drodze a przyczepę chcemy kupić. A czy ktoś wie może na co można przeznaczyć dotację z bezrobocia na założenie firmy, czy naprzykład wchodzi w grę przyczepa? Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kasiulenta
Witam wszystkich!! Jestem tu drugi raz i tak sobie czytam i tak sobie myśle że ludzie czyli my zwłaszcza młodzi chcemy sobie żyły powypruwać a urzędasy mają to głęboko w "poważaniu" czy jest ktoś w tym kraju kto potrafi potraktować nas naprawde serio i nam pomóc!!!!????? Dobra konkrety.Słuchajcie ja uruchamiam małą gastronomię-mialam wczesniej sklep komputerowy w tym lokalu ale że nie wypalił musialam cos wymyślec a przed nami byl kiedys tam bar ale Panie w sanepidzie nam namieszaly w głowie i stracilismy 1,5 roku dopiero znalazłam w przepisach posłuchalam tych Pań i je przeczytalam i znalazłam.Przekształciłam działalność na małą gastronomie i z tego co wiem to nie ma takich strasznych wymogów.Mój lokal wygląda tak:Mam 2 salki konsumpcyjne w jednej jest(bedzie)bufet ze stolikami a w drugiej tylko stoliki przy barze bedzie oczywiscie zlewozmywak,mydlo, reczniki srutu tutu,z głównej sali tzn tam gdzie jest bufet jest przejscie do kuchni która przedzielimy i bedzie takie pomoeszczenie gospo nie wiem jak dokladnie je nazwac ale bede chciala w nim miec zamrazarke na mrozonki bo tylko takie bede miec, zlewozmywak noi jak sie uda to szafke na ubranie zmienne, kuchenke mikrofalową poprostu sprzet kuchenny, bo w drugiej czesci bedzie kotłownia.I takie moje pytanie do Was czy takie cos przejdzie bo nie mam 2 wyjscie bo to jest lokal w zagłebieniu i nie ma wysokosci odpowiedniej dlatego bawie sie w małą gastronomie i czekam na wizyte sanepidu czy mi odbiorą to.I nie mam zabardzo możliwosci zrobic z tymi czystymi i brudnymi drogami ale wydaje mi sie powinno byc ok.Byłabym wdzieczna za jakąś rade co ominęłam.Oczywiscie mam łazienke sa 2 kabiny dla personelu czyli dla nas bo nie zamierzam nikogo zatrudniac i dla klientów, mam wentylacje zrobioną doświetliłam pomieszczenie nie wiem co jeszcze moge zrobic zeby to zdało egzamin.Troche sie martwie ale nie popuszcze bo za duzo kasy juz władowałam w to.Mam znajomego który pracuje w PIP i stwierdził że raczej nam powinni dac zgode tym bardziej ze dostalismy od nich odpowiedz latem ze taka dzialanosc moze byc prowadzona w takim lokalu ale boje sie ze zamorduja nas innymi wymogami i przepisami.Pozdrwiam wszystkich działających i walczących o swoje!!Tak trzymać nie poddawajcie się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość BIALY
JAKI KOSZT WYNOSZA BADANIA SANEPIDZKIE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kasiulenta
Witam ponownie!! Słuchajcie właśnie jestem po wizycie wojewódzkiego inspektora -chodzi o odstepstwo od wysokości byli u mnie obejrzec lokal i w sumie konkretnie nic nie powiedzieli tzn.powiedzieli ze tak ale na warunkach które w sumie sami sobie narzuciliśmy m.in że bedziemy sprzedawać w jednorazówkach :)i teraz czekamy na decyzje ogólnie bardzo mili i przyjemni ludzie tylko za dużo nie mówili ale widocznie takie mają zasady.Czy może ktoś z was sie orientuje czy do podawania samego piwa (raczej nie jest to traktowane jako posilek czy żywność)tylko i wyłącznie piwa potrzebne jest pisanie instrukcji GHP/GMP??Bo mi się wydaje że nie tyle juz sie naczytałam i zgłupiałam??Nawet kursu nie mam i jak prowadziłam ogródek to jakoś sie obeszlo bez kursu tylko musialam napisac ta instrukcje ale teraz jak poczytałam definicje itd to wydaje mi sie ze nie.Jakby co to piszcie na gg 7488958.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kasiulenta
Oto kilka linków na których wyczytałam pare istotnych szczegółow i wlaśnie dlatego mam pewne wątpliwości.Może się komuś przyda. http://haccp.gastrona.pl/art/article_2551.php http://www.iso.sos.pl/?p1=33&p2=36&dok=15- tutaj jest m.in zmieniona ustawa dotycząca mikro przedsiębiorstw które zatrudniające do 10 pracowników nie muszą wdrażać systemu HACCP. http://www.bdl.com.pl/gmp_ghp/- definicje tych nieszczęsnych GHP/GMP. http://www.gis.gov.pl/pdf/dhzzipu/broszura.pdf- TO JEST NAJFAJNIEJSZE KSIąZKA W FORMACIE PDF O SYSTEMACH HACCP GHP/GMP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość shonia
Witam, tak jak inni forumowicze jestem zainteresowana otwarciem małej gastronomii, internet traktuję jako kopalnię wiedzy i oto na co natrafiłam.. http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=279 być może przyda się komuś pozdrawiam przedsiębiorczych !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam ja tesz mam zamiar otworzyc jakis maly bar typu frytki kielbaski kurczak salatki kawa itp prowadze dzialalnosc od 1990 r branza gry konsole telefony i mam pytanie czy jak bym chcial otworzyc taki bar czy ja dostane dotacje na otworzenie takiego baru czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość porażona
miałam taaakie małe marzenie obróciło się w popiół niwecz nic z niego nie zostało po lekturze tego tematu.Nic nie jest już proste, po prostu ugotować dla ludzi smaczne jedzenie i podawać go w małym lokaliku tylko tyle, hm chyba aż tyle. Szkoda !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agnes28
witam wszystkich! chciałabym otworzyc cukiernie(sklep z ciastkami kawa i herbata,lody na gałki itp) mam prosbe jesli jest tu chociaz jedna osoba ktora prowadzi taka działalnosc i wie co sie z tym wiaze co trzeba miec na wyposazenie ile to wszystko kosztuje i co trzeba załatwic w sanepidzie to prosze piszcie agnes

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość iwka35
prowadze lokal od pieciu lat... mamy urozmaicone menu ale nie od razu tak było . Urzadzenia gastronomiczne sa okropnie drogie ale i bardziej żywotne. Odradzam np. kupowanie uzywanej zmywarki z atestem sanepidu. Naciełam sie na taki zakup, wiecznie sie psuła, duze zuzycie wody no i najwazniejsze mycie trwało 1,5h! Kasa wyrzucona w błoto. Stopniowo kupowalismy sprzety. Zaczelismy od : gyrosa, frytownice od firmy FF, lodówki na zaplecze od Pepsi (mozna sie dogadac, ze mniejsza stoi na sali do chłodzenia napoji a wieksza dostajesz na zaplecze), zamrazalki od firmy przywozacej mrozonki. Jezeli macie w planach sprzedaz piwa to browary tez udostepniaja stoliki, krrzesła itp. Dwa lata temu dokupilismy piec do pizzy, rożno... Teraz mnie cieszy zakup (na raty) zmywarki gastronomicznej (5 tys) ale myje, płucze i wyparza w 2,5 MINUTY!!!! Cały czas razem z mężem chodzimy do pracy na zmiany i zatrudniamy 3 osoby... I tu sa kolejne schody he he ile musisz spełniac norm i wymogów zeby zatrudniac ludzi!!! Ale lubie moja prace i nie chce zadnej innej... pozdrawiam i życze wytrwałosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kaprys baltyk
cukiernia to dobry biznes ale z wlasnymi wyrobami desery lodowe desery z bitom smietanom kawa wlasne ciasta czekolada na goronco koszty sprzet amatorski na poczatek kuchenka gazowa do gotowania np. galaretek piecyk do ciasta domowy hlodnia 120 r okolo 1000zl zalatfi sprawe bita smietana automat 2000zl mikser domowy 250zl ekspres do kawy 1600zl niebrac od firm kawowych bo slaby to biznes lada hlodnicza podstawa tego interesu 2000zl zysk z deserow i deserow lodowych okolo 1000procent ceny stosowac niskie np.bita smietana owoce z puszki galaretka rodzynki polewa czekoladowa jakas ozdoba 7zl na poczatek a klienci zalatfiom reszte uwaga 0 alkoholu to bylby zly pomysl ze wzgledu na rodzaj konsumenta sanepid zmywarka 2400zl musowa szatnia toaleta dla personelu sciany gladkie zmywalne na2m wentylacja pomieszczenia produkcji jedno hlodnia mrozinia jedno magazyn suchy jedno dostawa towaru osobne wejscie umywalki w bufecie i na produkcji dozowniki do mydla i plynu bakterio ciepla woda toaleta dla konsumentow bez alkoholu niewymagana okres przydatnosci deseru z bitom smietanom stawianego w ladzie hlodniczej 12godzin im jest ich wiecej tym konsument bardziej lapczywy zapomnialem o coctailach owocowych musowy asortyment minimum3 rodzaje tanie latwe do zrobienia czym wieksza fantazja wykonawcy wyrobow tym wieksze zainteresowanie klienta niebac sie to dobry bardzo dobry biznes ale jeszcze raz uwaga na ceny nie szalec a sukces gwarantowany majac 19 lat tak rozkrencalem pierwszy bisnes prowadzilem tom dzialalnosc 10 lat do dzisiaj troche mi sie tenskni fajna robota bardzo zadowoleni konsumenci w dalszym ciagu jestem gastronomem ale w innej specjalizacji tesz fajny biznes powodzenia i do dziela nie gadac a robic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kaprys baltyk
cukiernia to dobry biznes ale z wlasnymi wyrobami desery lodowe desery z bitom smietanom kawa wlasne ciasta czekolada na goronco koszty sprzet amatorski na poczatek kuchenka gazowa do gotowania np. galaretek piecyk do ciasta domowy hlodnia 120 r okolo 1000zl zalatfi sprawe bita smietana automat 2000zl mikser domowy 250zl ekspres do kawy 1600zl niebrac od firm kawowych bo slaby to biznes lada hlodnicza podstawa tego interesu 2000zl zysk z deserow i deserow lodowych okolo 1000procent ceny stosowac niskie np.bita smietana owoce z puszki galaretka rodzynki polewa czekoladowa jakas ozdoba 7zl na poczatek a klienci zalatfiom reszte uwaga 0 alkoholu to bylby zly pomysl ze wzgledu na rodzaj konsumenta sanepid zmywarka 2400zl musowa szatnia toaleta dla personelu sciany gladkie zmywalne na2m wentylacja pomieszczenia produkcji jedno hlodnia mrozinia jedno magazyn suchy jedno dostawa towaru osobne wejscie umywalki w bufecie i na produkcji dozowniki do mydla i plynu bakterio ciepla woda toaleta dla konsumentow bez alkoholu niewymagana okres przydatnosci deseru z bitom smietanom stawianego w ladzie hlodniczej 12godzin im jest ich wiecej tym konsument bardziej lapczywy zapomnialem o coctailach owocowych musowy asortyment minimum3 rodzaje tanie latwe do zrobienia czym wieksza fantazja wykonawcy wyrobow tym wieksze zainteresowanie klienta niebac sie to dobry bardzo dobry biznes ale jeszcze raz uwaga na ceny nie szalec a sukces gwarantowany majac 19 lat tak rozkrencalem pierwszy bisnes prowadzilem tom dzialalnosc 10 lat do dzisiaj troche mi sie tenskni fajna robota bardzo zadowoleni konsumenci w dalszym ciagu jestem gastronomem ale w innej specjalizacji tesz fajny biznes powodzenia i do dziela nie gadac a robic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pic z pizzernią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pic z pizzernią
Od 1,5 roku próbuję otworzyć własną pizzernię i przyznam szczerze mam dość.Włożyłam już w ten interes ok 60 tyś zł.Sam projekt na budowę kosztował 4,5 tys zł.Prosiłam sanepid o oddanie lokalu ,chociaż częściowy odbior.Część lokalu już jest przekształcona z budynku mieszkalnego.Zgodzili się,ale tylko na lody.Pozwolenie mam z urzędu miasta na pizzernię.To jakaś paranoja.przecież na lody muszę mieć wiecej miejsca niż na jakiś kebab czy pizzę,poza tym przy otworzeniu działalności muszę zarobic tyle,aby dokończyć budowę z projektu. Na lodach jest zarobek,ale w sezonie.Z zawodu jestem kucharzem z wieloletnim doświadczeniem ,pracowałam w wielu lokalach gastronomicznym w jednym nawet nie było ciepłej wody funkcjonuje nadal.Dlaczego tam sanepid się nie czepia.Jedna rada dla wszystkich jak zaczynasz szukać czegoś do wynajęcia na lokal patrz,aby był juz odbiór sanepidu i wszystkie pozwolenia.Inaczej WOGÓLE NIE WYNAJMUJ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość compensa
Mam pytanie, moze ktoś wie czy jest w jakimś przepisie prawnym podana dokładna definicja małej gastronomii?jesli tak to w jakim? i czy jest okreslona minimalna powerzchnia lokalu gastronomicznego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość joachim
Witam serdecznie! Mam zamiar otworzyć małą gastronomię jakiś kebab, hamburgery, hot-dogi, frytki, zapiekanki, kurczaki z rożna, sałatki itd. do tego może też jakies desery lodowe i piwo. Mój problem polega na tym, że nie bardzo wiem od czego zacząć. Jakie wymagania trzeba spełniać, o jakie pozwolenia sie ubiegć i ile mnie to wszystko bedzie kosztowało. Czy ktoś by mógł mi udzielić kilka wskazówek kto juz prowadzi taki lokal i ma w tetj dziedzinie doświadczenie! Bardzo proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pemo
mam pytanie trochę innego kalibru kończę budowę klubu o pow.370 m2 mam zamiar prowadzic sprzedaż posiłków (obiadów,śniadań itp) pytanie moje jest takie czy są specjalne wymogi sanepidu odnośnie wyposarzenia kuchni w sprzęt ze stali nierdzewnej czy naprzykład mogę wstawic sprzęt urzytku domowego tj.kuchenkę gazową,frytkownicę,kuchenkę mikrofalową,lodówkozamrażarkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×