Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Peter Gragelmann

Polki mieszkajace na stale w Niemczech

Polecane posty

witajcie ! Juz za kilka tygodni wyprowadzam sie do Niemiec, tak fajnie by było poznać jakieś miłe koleżanki ktore juz jakies doświadczenie w tym kraju maja :) przyjełybyscie mnie do swojego grona ? Postaram sie w miare często tu zagladac . pozdrawiam serdecznie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a wiec ostatni rok byłam w niemczech jako au pair madchen :) no i poznałam jednego przystojniaka do ktorego teraz mnie bardzo ciagnie :p chwilowo jestem w Polsce , ale zamierzam wrócić w ostatnim tygodniu sierpnia. A wiec zamieszkamy razem, rozejrze sie za jakaś praca (chociaz to chyba nie bedzie takie latwe :( ) no i zobaczymy jak sie zycie potoczy.. Mam 21 lat, narazie bezdzietna panna :) Moj niemiecki jeszcze taki prefekt nie jest , ale ucze sie chętnie i nawet szybko mi to idzie, moze z czasem na jakies studia pojde. Zamieszkam w niewielkiej miejscowości miedzy Oldenburgiem i Leer, To Bremen cos kolo 100 km bede miała. Przeczytałam kilka ostatni stron waszych zapisów, calość - to troche za duzo - tak sie rozpisałyście :) a tak w 2 -3 zdaniach o Was ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na początku bede w domu, musze sie jeszcze uczyc niemieckiego,zrobie jakiś certyfikat, wtedy napewno bedzie troche łatwiej znalesc jakas prace, z zwaodu jestem ekonomistka, ale nawet nie licze na prace w tym zawodzie. Moj facet jest dobrze ustawiony finansowo, ma wlasna firme budowlana. Nie musiałabym pracować ale ja jednak chciałabym miec jakies wlasne pieniądze. Slubu narazie nie planujemy bo nie jestesmy ze soba długo, może - tylko jakieś 2 miesiące, mimo tego zamieszkamy razem-bo raczej nie mam innego wyjscia jesli chcemy być razem., zobaczymy jak bedzie. No i on jest niemcem ale dogadujemy sie super :) Obywatelstwa niemieckiego tez nie mam. Wiem ze poczatek bedzie ciężki, ale mam nadzieje ze bedzie dobrze. Ja też mowie dobranoc, jutro sie odezwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzien dobry mile kolezanki 🖐️ Klikam szybciutko bo wczoraj nie mialam juz mozliwosci zajrzec. Musialam udobruchac Alexa (moj maz) bo mu najpierw nagadalam ze tak malo czasu ze soba spedzamy a pozniej siedze przed komputerem :-P Teraz wzial Anastasie i pojechali do biblioteki na uni ... wiec sie odzywam (sam kazal mi wypoczac ;-) ) Anna-lena ja tez cie serdecznie witam i przyjmuje choc sama nie jestem tu dlugo...🖐️ Ach... jak czytalam twoja wypowiedz wprowadzila mnie w sentymentlany nastroj :-D Sama przed 5 laty mialam 21 lat i przyjechalam do Niemiec... co prawda nie do chlopaka ale jego tez szybciutko poznalam ;-) Moze sie spotkamy w niedalekiej przyszlosci bo moja rodzina ma domek weekendowy (boze to brzmi jak jakies panienstwo:-) ) i co jakis czas jezdzimy. Nie wiem czy slyszalas o Hazum, obok Jemgum, chyba w poblizu tez jest Dizum no i do Leer nie jest daleko...Sliczne regiony! Czlowiek potrafi sie naprawde wyluzowac i odpoczac (np. w siodle) hmm... moze namowie mojego malzonka juz na przyszly tydzien :classic_cool: Ja tez przyjechalam bez jezyka, bez niemieckich papierow i przechodzilam ta cala procedure.Jesli masz pytania to chetnie pomoge, moze podpowiem cco lepiej robic itp, itd.Ja tez mialam poczatki trudne bo pomimo iz moj tata mieszkal tu juz kupe lat to o studiach nie mial pojecia...gdybym od poczatkiu wiedziala co robic, gdzie isc i gdzie pytac pewnie bylabym juz po studiach :-D A wiec pytaj smialo!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anna-lena - ja tez cię witam 🖐️ sama nie jestem też tutaj długo, bo od kilku dni, ale jest jak na razie ok mam męża(on w D od 4 lat) i 3-letnią córkę, ja mam 29 lat a moi sąsiedzi, to tak jak pisałam wcześniej, wydają sie bardzo sympatyczni, oprócz małżeństwa niem-włos, jest niem-rosyj i 2 rodz czysto niemieckie, oprócz jednej, to wszyscy jesteśmy w przedziale 29-45 lat, no i ja jestem najmłodsza, dzieci 3 razem z naszą, wiek 3-6-8 i ci dwa to chłopcy, jak bedzie dalej zobaczymy pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mamusia anastasii --> dziekuje, bardzo miło z Twojej strony Właśnie w tych wszystkich formalosciach jestem zupelnie zielona, nie wiem co i gdzie mam załatwiac. Pwoedz mi pokoleli co musze zrobic, do jakich urzędów sie zgłoscić zebym ja tam legalnie była. Nie slyszałam nidgy o tych miejscowasciach o ktorych piszesz. Obok siebie mam Aurich, jakby ktos słyszał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie inne mamuski! Agnieszko ale mnie rozbawilas wypowiedzia \"Jak byla mala\" Ciekawe co powiesz za rok,dwa, trzy :-D My tez chodzimy i chodzilismy z Anastasia na basen.Odkad zrobilismy babyschwimmen nie mozna jej z wody wyciagnac.Czasami jak marudzi i sie nudzi to wpuszczam wody do wanny i siedzi tam godzine :-) kasia k--> dzien dobry! anna-lenna zaraz ci odpisze tylko wlacze pralke bo wypowiedz bedzie dluzszsa a pranie moze sie juz prac;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
uff, juz jestem.Przepraszam ze tyle to trwalo.Pranie wrzucilam,pogadalam ze sasiadka i odpowiedzialam na pytanie z innego topicu :-) Marylou, tematy na tym innym topiku sa bardzo interesujace, chyba sie znow troche rozkreca, co? anna-lenna --> Najlepszym i najszybszym sposobem na legalny pobyt to slub:-D W twoim wypadku bym jednak jeszcze nie doradzala;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ślubu nawet nie biore jeszcze pod uwage, za mało sie znamy i wogóle.., nie chce sie zenic po to zeby sobie spokojnie w niemczech zyć, chociaż znam kilka takich dziewczyn ktore powychodzily za niemców zeby niemieckie obywatelskto dostac...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marylou u mnie kaufland ma otwarty do 22giej.Jak nie zdazysz to mozesz wpasc;-) anna-lenna jako ze ja przyjechalam do niemiec jak polska nie byla w eu to wygladalo to troche inaczej. Jesli w polsce masz w poblizu konsulat niemiecki to postaraj sie tam popytac.Ja wlasnie tak zaczelam, staralam sie o wize studencka.Moze inne dziewczyny sie orientuja jak to tearz wyglada bez wizy.Mozna zostac dluzej niz 3 m-ce? Jesli myslisz powaznie o studiowaniu to ta droga najlepiej o pozwolenie na pobyt. Masz juz jakis konkretny kierunek badz wiesz na jakim uniwersytecie chcialabys studiowac? Moglabym poszperac u nich i wiedzielibysmy wiecej. Ale co ty teraz mozesz zrobic to popytac w konsulacie. Daj znac czy idziemy kierunkiem studiow czy inna droga.Bo jak sie rozpisze na strony a ty powiesz ze nie chcesz studiowas to bedzie mi smutno :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chciałabym studiować ale napewno nie taraz, zaraz . Pozatym nie mam zadnego certyfikatu potwierdzajacego moje umiejętności jezykowe, a bez tego przeciez na zadne studia mnie nie wezma. Wem ze tam jakis egzamin trzeba zdac, który umozliwia studiowanie, ale dla mnie narazie jest za trudny. Ja sie ucze niemieckiego od roku - czyli przez ten czas co byłam au ppair madchen. Ja chce narazie mieszkać tam legalnie, no i jakas prace sobie znaleśc. Jesli on mnie u sibie zamelduje to bede legalnie ? nawet jesli nie bede pracowala ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to sama prawda o tych polkach.Oczywiscie nie wszystkie, niestety moj kuzyn tez mial pecha:-( Ale dobrze ze masz w nim oparcie.Wogole cie podziwiam ze po 2 m-cach zamieszkacie razem.To juz duzo znaczy i mam nadzieje ze nie widzisz tego jako \"musze\" ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OK to teraz wiem.Skoro bylas juz rok (gdzie,tez w Ostfriesland?) to umiesz o niebo lepiej niemiecki niz ja jak przyjechalam.Robilas na maturze niemiecki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mature zdawalam z angielskiego, przyjechalam do niemiec z totalnym zerem niemieckiego. ale szybko sie nauczylam bo wciaz przebywalam z niemcami, zadych polakow w tej miejscowosci, przynajmniej ja nie znałam, zadnej polskiej telewizji, prawie zero internetu... bylo cieżko ale to najlepsza metoda do nauki jezyka. a po roku to sama jestem z siebie dumna, z tegoco z jezykiem dokonalam. tak byłam przez ten rok Ostfriesland, zostaje w tej samiej miejscowosci gdzie byłam au pair :) mamusia anastasii --> tak, 2 miesiace to bardzo któtko, ale spróbować trzeba jesli chcemy być razem, bo nie wyobrażam sobie jak ja bym była w Polsce a on tam... Boje sie cholernie, bo jak by nie bylo zaczynam nowy etap w swoim zyciu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ale skoro zdecydowalas sie na ten krok to wiele znaczy.W zyciu trzeba umiec podejmowac decyzje no i oczywiscie ryzykowac! A wiec wszystkiego najlepszego na nowej drodze zycia !🌼 Szkoda z ta matura, nie musialabys zdawac DSH- to ten egzamin. Wlasnie mysle i sie zastanawiam co najlepiej ci doradzic.Chcesz zeby twoj chlopak byl w to \"zamieszany\".Mam na mysli zeby on bral odpowiedzialnosc za ciebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no tak, on mi pomoże we wszystkim co trzeba od wrzesnia bede dalej chodziła na kurs jezykowy. poszlabym na przygotowujący do jakiegos egzaminu ktory by mi sie do czegos przydal. Chciałam robic Zertyfikat Deutsch - moja nauczycielka powiedziała ze w tej chwili nie mialabym problemu z jego zdaniem. Ale czy robic ten czy jakis inny ? Znacie sie na tym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do annalena
jesli twoj chlopak podpisze w landratsamt ze bedziesz u niego mieszkac i on bedzie cie utrzymywal to nie powinnas miec problemu z pobytem czasowym. on bedzie musial przedstawic m.in. swoje zarobki. ty niesrtety nie dostaniesz pozwolenia na prace, ale bedziecie mogli ze soba mieszkac i sie poznawac :) :) wszystkiego dowiecie sie w ausländeramt badz landratsamt albo i tez a rathaus w waszej miejszcowosci. powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do annalena
mozesz tez robic ksd lub gsd na goethe institut, jesli to masz zdane to nie potzrbujesz dsh, jesli chcesz studiowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jesli idziesz na kurs do vhs to ci odradzam. On cie do tego egzaminu nie przygotuje.Ja mam ten zertyfikat, do niczego sie nie przydal. A wiec JESLI studia to tylko egzamin przygotowujacy do DDH (Vorbereitungskurs für ausländische Studierende). JESLI chcesz poprawic jezyk to mozesz zrobic vhs. Myslalam o tym ze moglabys sie starac o Aufenthaltserlaubnis z familiäre Gründe. Ale wtedy bedzie powaznie jesli chodzi o wasz zwiazek.Co o tym myslisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aufenthaltserlaubnis z familiäre Gründe -> rozszyfruj mi to troszke, napisz prosze na czym to polega My naprawde jestesmy tak krotko ze soba, nie wiem jak bedzie nam sie ukladac, co innego sie z kims spotykac a co innegoz nim zamieszkac. Wiec na nic powaznego napewno sie od razu nie zdecyduje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to jest pozwolenie na pobyt z rodzinnych powodow.Miedzy innymi z powodu zalozenia rodziny. Dziewczyny pomozcie!!!!!!!!!!jest ktoras ktora to przerabiala???? Marylou ty znasz sie na wszystkim :-D pomoz! Ja sama tego nie przerabialam wiec nie wiem jakie sa dokladnie wymagania, moge poszperac ale o ile wiem konczy sie to malzenstwem:-O A jesli chodzi o kurs to chodzi mi oczywiscie o DSH a nie o DDH :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość annalenna
annalenna nie bedzie raczej mogla z tego skorzytac http://www.offenburg.de/html/aufenthaltserlaubnis_aus_familiaeren_gruenden.html http://www.ostalbkreis.de/sixcms/detail.php?_topnav=36&_sub1=31788&_sub2=31904& _sub3=1324&_sub4=-1&id=51999 ufenthalt nach EU-Recht Alles Wissenswerte rund um das Thema "Aufenthaltserlaubnis" im Überblick: Befreiung vom Erfordernis der Aufenthaltserlaubnis: Seit dem 1. Januar 2005 benötigen freizügigkeitsberechtigte EU-Bürgerinnen und EU-Bürger keine Aufenthaltserlaubnis EU mehr. Sie haben kraft Gesetz das Recht auf Einreise und Aufenthalt. Über dieses Recht wird eine Bescheinigung von Amts wegen ausgestellt. Sie müssen sich nur noch bei der Meldebehörde unter Vorlage eines gültigen Passes oder Personalausweises anmelden. Die Freizügigkeit nach EU-Recht kann von Staatsangehörigen der EU-Mitgliedsstaaten ausgeübt werden. Das Freizügigkeitsgesetz/EU findet auf Staatsangehörige von Island, Liechtenstein und Norwegen (EWR-Bürger) entsprechende Anwendung. Für schweizerische Staatsangehörige gilt ein dem EU-Freizügigkeitsrecht im Wesentlichen inhaltsgleiches Recht auf Einreise und Aufenthalt. Voraussetzungen für die Freizügigkeit: Welcher Personenkreis kann Freizügigkeit genießen? * Erwerbstätige (Arbeitnehmerinnen und Arbeitnehmer), * Selbstständig Erwerbstätige, * Nicht Erwerbstätige (z. B. Studentinnen und Studenten), * Dienstleistungserbringer * Verbleibeberechtigte (z. B. Rentnerinnen, Rentner), * Familienangehörige dieser Personen. Auch der Empfang von Dienstleistungen löst Freizügigkeit aus. Die Freizügigkeitsberechtigung muss gegenüber der Ausländerbehörde glaubhaft gemacht werden. Alle hierzu erforderlichen Angaben und Nachweise können bei der Anmeldung in den Bürgermeisterämtern entgegengenommen werden. EU-Aufenthaltserlaubnis: Freizügigkeitsberechtigte Familienangehörige, die keine EU-Bürgerinnen oder EU-Bürger sind, erhalten eine EU-Aufenthaltserlaubnis. Den Antrag können Sie entweder direkt bei Ihrem Rathaus oder bei der Ausländerbehörde stellen. Erforderliche Unterlagen: * Antragsformular (siehe download), * Zwei biometrietaugliche Lichtbilder bzw. alte Aufenthaltserlaubnis-EU (sofern diese noch verlängert werden kann) (vgl. externer Link), * Heiratsurkunde/Geburtsurkunde (nur bei der ersten Erteilung), * Gültiger Personalausweis/Reisepass, * Nachweis über ausreichende Existenzmittel, * Nachweis über ausreichenden Krankenversicherungsschutz, der sämtliche Risiken abdeckt. Gebühr: Die Ausstellung einer Bescheinigung über das Recht auf Einreise und Aufenthalt sowie die Erteilung oder Verlängerung einer EU-Aufenthaltserlaubnis oder eines Visums sind gebührenfrei.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziekujemy bardzo! to bardziej skaplikowane niz myslalam:-) Wiec anna-lenna nie potrzebuje teraz Aufenthaltserlaubnis tylko die Freizügigkeitsberechtigung. JAko ze malzenstwo nie wchodzi (jeszcze) w gre zostaje chyba w jej sytuacji jednak Aufenthalt für ein Studium Zur Studienbewerbung an einer staatlich anerkannten Hochschule oder vergleichbaren Ausbildungseinrichtung kann für maximal 9 Monate eine Aufenthaltserlaubnis erteilt werden. Voraussetzung ist, dass alle schulischen Voraussetzungen vorliegen und die Möglichkeit zur Aufnahme an einer Ausbildungseinrichtung besteht. Die Vorbereitung auf das Studium (Sprachintensivkurs, Studienkolleg, vorbereitendes Praktikum) darf höchstens zwei Jahre dauern. Sofern die allgemeinen Grundvoraussetzungen vorliegen, kann die Aufenthaltserlaubnis für jeweils höchstens zwei Jahre erteilt und verlängert werden, wenn der Aufenthaltszweck noch nicht erreicht ist, jedoch in einem angemessenen Zeitraum noch erreicht werden kann. Die Aufenthaltserlaubnis berechtigt zur Ausübung einer Beschäftigung, die insgesamt 90 Tage oder 180 halbe Tage im Jahr nicht überschreiten darf, sowie zur Ausübung studentischer Nebentätigkeiten. Anna-Lenna podazasz z nami czy potrzebujesz tlumacza? Daj znac, nie wiem co prawda ile mam jeszcze czasu zanim wroci moj maz z Anastasia ale napewno sie jeszcze dzis odezwe!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie wiem dokladnie
szybka odpowiedz grünkohl robie mojemu mezowi z kartofelkami pokrojonymi w kostke- do grünkohl wrzucic i do tego jakas kielbaska badz kassler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ale napisalysccie! ja zbytnio nie mam czasu ostatnio, pogoda dopisuje, wiec spacerki, basen itd.. wlasnie wrocilam z udanych zakupow, zaliczylam IKEA , dokipilam Madleen regal i szafe do pokoju, szafe znalazalm w fundgrube, za polowe ceny :) popzdrawiam,m buzka, trzymajcie sie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mamusia anastasii > jakbys mi kochana tak w 2-3 zdaniach napisała to w naszym ojczystym jezyku to byłabym wdzieczna :) marylou > faktycznie ide na szeroka wode, jak sie nie uda czy bedzie źle to trudno, do stracenia nie mam wiele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość grunkohl to jarmuz
grünkohl to jarmuz Zusammen mit dem Weißkohl zeichnet den Grünkohl eine besondere Eigenschaft aus: Der hohe Gehalt an Vitamin C (100mg/100g) bleibt bei der Lagerung und auch bei der Zubereitung teilweise erhalten, somit sind diese Kohlarten als Vitamin-C-Spender besonders im Winter geeignet. Vom Weißkohl kennt man diese Eigenschaften besonders beim gesunden Sauerkraut. Entgegen der weitverbreiteten Rezeptur des längeren Kochens kann Grünkohl auch mit kürzerer Garzeit zubereitet werden. Blanchiert schmeckt er durchaus auch im Salat, der mit kräftigen Aromen, wie Speck, Schinken und Zwiebeln verfeinert werden darf. In der Region Prignitz in Brandenburg findet der Grünkohl auch im Knieperkohl Verwendung.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie znowu! Dziecko z mezem wrocilo, juz sie wyspalo i je obiadek. To nie trwa niestety dlugo wiec pisze na skroty. Anna-lenna zastanawialismy sie jak najlepiej cie tu \"wcisnac\" :-D Jako ze ja bylam w nieco innej sytuacji (polska nie byla jeszcze w eu i wiedzialam ze przyjezdzam na studia) chcialam sie troszke poinformowac jak to teraz w twojej sytuacji wyglada. Rozmawialam tez z mezem ale mimo ze dr. to gada bzdury :-P Ja chcialam cie tu wepchnac na zasadzie: oni chca sie pobrac ale to jeszcze potrwa. Niestety nic z tego nie bedzie jesli wszystko dobrze zrozumialam. Teraz mysle ze najlepiej jak cie jako studentke przedstawimy.Calego tekstu nie dam rady teraz przetlumaczyc bo moje dziecko szybko obiadki jada i obiecalam jej spacerek. Ale najwazniejszy punkt to ten Die Vorbereitung auf das Studium (Sprachintensivkurs, Studienkolleg, vorbereitendes Praktikum) darf höchstens zwei Jahre dauern. Sofern die allgemeinen Grundvoraussetzungen vorliegen, kann die Aufenthaltserlaubnis für jeweils höchstens zwei Jahre erteilt und verlängert werden, wenn der Aufenthaltszweck noch nicht erreicht ist, jedoch in einem angemessenen Zeitraum noch erreicht werden kann. W skrocie: powod twojego pobytu to studia lacznie z przygotowaniami na studia.Do tego zalicza sie intensywny kurs jezyka (to co ci o DSH pisalam). Te przygoowania moga trwac 2 lata z mozliwoscia przedluzenia. Ok to tyle na teraz, musze isc bo mala marudzi...zaczelo sie znowu przedszkole i od razu zlapala katar 😠 Dziewczyny jesli macie jakies swiezsze wiadomosci to dajcie znac, ja odezwe sie jeszcze wieczorem. Ah i jeszcze anna----powiedz twojemu milemu zeby sie popytal w ausländerbehörde.Na miejscu jest najlatwiej wszystko zalatwic. 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×