Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Peter Gragelmann

Polki mieszkajace na stale w Niemczech

Polecane posty

Witam Drogie Panie ! :) A ja juz na nogach , corka jedzie dzisiaj na wycieczke z klasa.Wybieraja sie nad Wesere.No i nie wiem jak ja ubrac.Wyglada na to ze bedzie dzis cieplo, ale ta bremenska pogoda jest tak zmienna...Malzonek wlasnie wyszedl do pracy, dzieciaki spia, cicho ..i CZYSTO ! :) Zrobilam rodzince ostatnio wyklad,ze ciagle chodze i sprzatam a balagan jak byl tak jest.Nie nadazam normalnie:)Wieczorem posprzatam a rano wstaje i jest bajzel.wczoraj zrobilam generalke , no i spieli sie w sobie moi bliscy ,i dzis wszedzie szysciutko.Ale dam glowe ze do jutra nie dadza rady:) Dzwonilam juz do tej Polki, umowiliysmy sie na niedziele.Glos miala calkiem mily, i przez tel calkie fajnie sie gadalo.Zobaczymy , moze wyjdzie z tego jakas dluzsza znajomosc:) Milego dnia! 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tin
Dzien doberek :-) maremarie slyszalam o tym miejscu ale nigdy tam nie bylam ... Wszystkim sierpniowym kobietka skladam juz dzis SERDECZNE ZYCZENIA! :))) Blekitne niebo, slonce prazy, ale wiater dosc mocny i dosc chlodny... mam nadzieje ze nie nawieje czegos . Jutro jezioro, ognisko, wino i ..... Oj dzieje sie dzieje w moim zyciu ........ narazie ..a tym co jada na wakacje do PL i nie tylko ;) to zycze udanego urlopu CIAO!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tin-a ty co wyjezdzasz na m-c , ze nam juz teraz zyczysz?HA!HA! malutka-tak wiesz slaski ucze sie od 10 lat i teraz jak byla tesciowa , to znow splamilam si e, bo czegos tam nie wiedzialam--a kosic to po slasku :siauc cz yjakos tak i ja myslalam , ze ona si emnie pyta cz yja sialam? A i siepka-to szufelka -czlowiek sie uczy do konca zycia.Hi!hi! malutka-wczoraj odwiedzilam twoje stare regiony w poszukiwaniu za jezorem: poppental ze slizgawka i Erzgrube-super mozliwosci na kapiel i grilowanie. Jedziemy tam ze znajomymi jutro. a w Kaltenbronn mnostwo jagod--niestety nie nazbieralam nic , bo bylo juz pozno i mala musiala isc spac wiec tylko sobie troche podjedlismy. ja bede jechac na pare dni na slask--tj. 26go do 30go lipca i stamtad prosto na chorwacje--zyczenie mojego meza. malutka a ty w jakie regiony slaska jedziesz--moze zorganizujemy tam spotkanie !HA!HA!Polki z Niemiec na slasku! Kto jeszcze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka_de
no babeczki :D micka odp ci na wszystkie pytania: - ze slaskiem no nawet chyba ja tak daleko nie jestem :P, nie korzystam z niego, bo u mnie w domu mowiono czysto po polsku z racji tego, ze ojciec z kujaw pochodzi, a mama chciala, zebysmy problemow w szkole nie mieli.. sluchalam tylko co moja mama i jej rodzina mowily, ale oni raczej naciagali na niemiecki, bo wszyscy maja pochodzenie.. - na Slaska jade do Radzionkowa- okolice Bytomia, Katowic, bo stamtad pochodze..to mala miescinka, ale dosyc znana, bo miala swego czasu pierwszoligowa druzyny pilkarska Ruch Radzionkow, ktora po prostu finansowo nie podolala i spadal do nizszej ligii.. - zas co do tych okolic Enzklösterle to tam naprawde slicznie jest-- wiadomo dlatego tez w lecie sporo turystow :) i tak wiele hoteli.. sama nie mailabym jednak ochoty sie tam wybrac, bo mam kiepskie wspomnienia stamtd-- pracowalam jako gastarbeiterin i dostalam niezle w kosc.. to na tyle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka_de
a o sprzatniu mi prosze nie piszcie.. wczoraj robilam 2 prania i prasowanie , a dzis znwo pelny automat.. musze okna myc przed wyjazdem i mezowi cos do zamrazalki zrobi na m-c chyba padne przed tym wyjazdem!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka_de
micka to wpadnij do mnie na grilla albo wedzenie, ja bede na dzialce u taty,ale tam ma super urzadzone :) jest nawt mozliwosc noclegu.. jak cos to daj znac :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej dziewczyny, 🌻 no i zaczal sie znow piekny sloneczny dzionek:) -- micka gzie jest to jeziorko Erzgrube? jest ono czyste???? jesli nie byloby zbyt daleko moglybysmy sie tam kiedys wybrac :) wczoraj pojechalysmy z maremarie nad 2 najblizsze nam jeziorka, w zadnym sie nie kapalysmy bo woda byla okropnie zielona :( milego dnia!!! Pozdrawiam 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cholera lazienke mi zalalo!!! Spod sedesu leci woda.Mam na podlodze kafelki to chyba chlopakom na dole nie przemoknie sufi, nie? Dziewczyny gdzie wy sie podziewacie? Mam sama zapisac te 50 strone ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hihih moze zalac przez kafelki wiec szybko za sciereczke i zakrec doplyw wody do sedesu. A jak maz sie pojawi na horyzoncie to zagon do roboty. No ale 50 strona to powod do swietowania wiec stawiam ajerkoniak \\_ />

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malutka-nie znalazlam tej miejscowosci na mapie--a do kedziezyna masz daleko? Bo my 22 km. Podaj mi moze jakas inna miejscowosc kolo twojej. Do Gliwic 80 km. usmieszka--a gdzie bylyscie? Tak juz myslalam , ze musimy sie tam spotkac. od ciebie to jest 58 km. Jedziesz na Herrenberg, nagold, altensteig. Bede wiecej wiedziec w niedziele , bo jedziemy tam ze znajomymi.wysle ci email z ich strona. zmykam. ale krajobrazy piekne , bo w lesie. malutka-wlasnie zastanawialam sie gdzie pracowalas , bo do mez amowilam , ze w tej miejscowosci si enurzilas-ale ogolnie piekna -wypoczynkowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tofi_Bremen
Hej Moniko:) pozdrawiam Bremen! wlasnie dokopalam sie do watku na tym forum:)) Ja z mezem mieszkamy w Bremen,ale nas wywialo na 2 lata do Kassel...za rok w czerwcu wracamy do Starego Miasta - jak ja Breme nazywam:) Jestem w Niemczech od niedawna, ok 9 miesiecy, ucze sie jezyka, czasami mam lepsze a czasami gorsze dni - tak to bywa, w kazdym badz razie Pozdrawiam serdecznie! ps.robie niebezpiecznie pyszna szarlotke:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
belaiza , za scierke zlapalam ale o tym zakreceniu wody pewnie bym nie pomyslala, wiec prawdopodobnie uratowalas chlopakom sufit a mezowi kupe roboty.dzieki :) Witaj tofi ! :) Wreeeeeszcie ktos z Bremen :)) Spox nie martw sie, poczekam na ciebie ten rok, w koncu co mam do roboty :)A tymczasem zagladaj tu czesciej i napisz cos wiecej o sobie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka_de
micka szukaj w okolicach: Bytomia i Tarnowskich Gor, w zasadzie do Gliwic tez niedaleko mam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc dziewczyny!🌻 Zapowiada sie dzis ladny dzien.Wczoraj niby slonce swiecilo ale chlodno bylo.Moj maz to ostatnio jakies przeblyski ma, az podejrzane:) Pojechal dzis do pracy na 6 rano, wyskoczyl zrobic zakupy na weekend, wlasnie mi je przywiozl, i pojechal spowrotem do pracy.Musicie wiedziec ze to zupelnie nie w jego stylu.Normalnie jak sie cos od niego chce to trzeba z 3 miesieczym wyprzedzeniem prosic, bo on musie dojrzec:) Cholera moze powinnam sie martwic ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka_de
Mo.nika moj tez ma czasem takei przeblyski, ale szybko wraca wszystko do normy, wiec korzystaj :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka_de
moge nawet wam napisac jak sie zarobki ksztaltuja, jesli ktoras jest zainteresowana :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kobieta1972....
Kochane forumowiczki. Czytam Was od jakiegoś czasu i widzę,ze bardzo sobie pomagacie,wspieracie sie wzajemnie co jeste bardzo wazne gdy sie mieszka w innym kraju. Ja mam pewien problem ktory wynika z barku niedostatecznej znajomosci języka niemieckiego.Prosze pomozcie mi. Mieszkam wraz z dziecmi w Niemczech.Tu pracuje i prowadze samodzielną dzialalnośc gospodarcza.Sprzątam i pomagam przy starszych ludziach.Chcę złozyc dokumenty na kindergeld ale nie wiem czy mam komplet dokumentów? 1/Antrag auf Kindergeld 2/Aufenthalt in der Bundesrepublik Deutschland (Freizugigkeitsbescheinigung) 3/Gewerbe-Anmeldung 4/Anmeldebestatigung 5/kopie paszportów 6/tlumaczone na j niemiecki metryki urodzenia Proszę doradzcie mi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka_de
ja nie wiem, bo ja dawalam tylko antrag i akt ur. corki.. maz ma obywatelstwo... poczekaj troche moze ktos ci odpowie z tych co tez tu maja swoja gewerbe.. a nie mozesz tam zadzwonic?? do arbeitsamtu, bo tam sie to sklada..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cholera , tekst mi ucielo.Jedz smialo i skladaj.W ciagu 3 tygodni powinnas dostac pieniadze.Wyrownuja do czasu od kiedy zaczelas tu pracowac.Fajnie dostac taki zastrzyk gotowki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka_de
wyrownaja jej od m-ca zamieldowania dzieci/ dziecka.. moja znajoma tak miala, ze za m-ce co jej syn tu byl, a nie byl zameldowany nei dostala kindergeldu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kobieta1972....
Dziękuję Wam dziewczyny. Jesteście cudowne i pomocne.Jestem bardzo wdzięczna.Serdeczne dzięki za informację. Podrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam stale bywalczynie i nowe!! mo.nika- no nieciekawie jak woda z sedesu wyplywa.....ja zapomnialam ostatnio zamknac okien, i podlalo mi troche mieszkanko (okna na skosie, oto uroki mieszkania na poddaszu...) micka- troche daleko to czyste jeziorka, ale jak nic tu obok nima, no to heja jedziemy :D bylam na roweku, ale sobie dalam w miesien ;) mam nadzieje, ze ujedrni moze tez posladki, a nie zrobi nog jak u slonia, hehe nastepny cudowny, sloneczny dzionek, korzystajcie z niego!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej pozdrawiam :D My balismy dzis na zawodach wedkarskich w zwiazku z czym zostalam zwleczona z lozka przed 5. Chlopaki nalowili plotek, dostali nagrody i zajeli 8 i 9 miejsce w kategorii dzieci. A ja poszlam sobie w tym czasie na piechotke do kosciola (3km) czyli zrobilam sobie trening - przyjemne z pozytecznym. Choc zarowno kosciol jak i Nordic Walking uwazam i za przyjemne i za pozyteczne. moja znajoma brala Kindergeld na dziecko, ktore mieszka w Polsce a ona tu pracuje, wiec mysle ze to indywidualnie od urzedu zalezy, choc nie powinno i dostala wyrownanie od poczatku od kiedy Polska jest w Unii czyli co kraj to obyczaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×