Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość pyt.1
pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie ale za zgodą pracodawcy (najlepiej złożyć wniosek) lub po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego powrotu (nie wiem jak to wygląda w praktyce). najlepiej jednak wcześniej porozmawaić z pracodawcą i ustalić najbardziej satysfakcjonujące rozwiązania dla obu stron, nie wiadomo bowiem jakie są plany pracodawcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wioletta - u mnie sytuacja wygląda tak - przedłużono ze mną umowę o pracę w związku z tym, ze byłam w ciązy - czyli do dnia porodu. Planowany termin porodu mam na 04.sierpnia. Moja ginekolog powiedziała,że może wystawić mi L4 tylko do dnia planowanego terminu porodu, a jeśli urodze później to muszę te kilka dni wziąć z urlopu macierzyńskiego. Problem mam tylko taki: skoro umowa o pracę kończy mi się w dniu porodu to nie przysługuje mi urlop macierzyński tylko sam zasiłek - więć chyba nie mogę tych kilku dni jako macierzyński urlop potraktować? Jak mogę taką sytuację rozwiązać? Czy zwolnienie od internisty rozwiązywałoby te ewentualne kilka dni? czy to prawda, że ginekolog może dać zwolnienie tylko do planowanego terminu porodu? Pytałam u mnie w pracy w kadrach, ale sie panie pierwszy raz z takim problemem spotkały i w ogóle nic nie potrafiły odpowiedzieć. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie i porady:) Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 silwia271 pkt 2 ja inaczej zrozumiałam tj „po tym” czyli „po wychowawczym” Na wychowawczym nie możesz iść na zwolnienie, tzn możesz, ale jest ono nie płatne. A zwolnienie na dziecko to chyba zupełnie bez sensu, na wychowawczym raczej nie możesz go nawet wziąć, bo jesteś na wychowawczym aby zajmować się dzieckiem, a zwolnienie na opiekę w tym czasie to jakaś bzdura by wyszła. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Iza... Spotkałam się z różnymi interpretacjami, wg mnie za zwolnienie powinien być wypłacany zasiłek chorobowy, jeśli cały okres zwolnienia nie przekracza 182 dni. Naliczanie macierzyńskiego przed porodem, jeśli pracownica ma zwolnienie chorobowe jest dla mnie trochę bez sensu. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 może to za prozaiczne ale pierwsze dziecko? Jeśli tak, to 16 tygodni = 112 dni= od 27-04-2006 do 16-08-2006, zakładając oczywiście, że macierzyński masz od dnia porodu. Wychowawczego zgodnie z kodeksem pracy możesz wziąć 3 lata, w tym w czasie 2 lat możesz się starać o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. http://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 pytajaca ona Chodzi Ci oświadczenie rehabilitacyjne? Zobacz sobie tutaj, nie pamiętam dokładnie, w każdym razie składasz do zusu: http://www.zus.pl/swiadcze/zas009.htm Przeczytaj dokładnie objaśnienia do druków. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 izawik O nic nie składasz, składasz wniosek o wychowawczy na okres od do (konkretne dni), powrót rozumie się sam przez się następnego dnia po zakończeniu wychowawczego. Żeby być w porządku możesz skontaktować się z pracodawcą osobiście bądź telefonicznie. Jeśli chcesz przerwać wychowawczy to tak jak była odpowiedź, w każdym czasie za zgodą pracodawcy lub miesiąc wcześniej. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 izawik 8 lat 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 doris26 Tak jak wcześniej pisałam, różne są interpretacje, ale chyba nie ma przeszkód, aby w czasie zatrudnienia rozpocząć macierzyński. Z dniem porodu umowa zostanie rozwiązana. Z tego co wiem, to rzeczywiście lekarze wypisują tylko do planowanego terminu porodu, w zasadzie nie wiem czemu tak jest. Co do zwolnienia od internisty to chodzi o to, że zachorowanie z powodu innej choroby niż dotychczasowe zwolnienie zaczyna się liczyć od początku. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agula_pp
Ja pracuję na pół etatu po 4 godziny dziennie.Czy należy mi się urlop i po jakim czasie?Jest to umowa na okres próbny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
A jaki masz staż? jaką szkołę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agula_pp
mam wyższe studia.Od dwóch latach byłam osoba bezrobotną odbyłam półroczny staż i półroczne przygotowanie zawodowe.To jest moja pierwsza praca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za odpowiedz - tylko,że mnie z tego co zrozumiałam nie przysługuje urlop macierzyński (bo tak jest jeśli umowa o pracę wygasa w dniu porodu - przysługuje tylko zasiłek, ale nie urlop - no bo skoro umowa wygasa to nie ma sensu iść na urlop). Czy to nie ma znaczenia? Przepraszam, że tak zawracam głowę - ale naprawdę się w tym pogubiłam i nie wiem co mam robić - a nie chce mieć jakiś problemów z ZUS\'em tym bardziej żeby mi np.zasiłku macierzyńskiego nie wypłacili, bo nielegalnie skorzystałam z urlopu który mi nie przysługuje:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość silvia271
Wioletta, jeszcze 3 pytanka. 1. Ile wcześniej muszę złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Słyszałam że 2 tygodnie wcześniej. Czyli jak po macierzyńskim pójdę na urlop wypoczynkowy to 2 tygodnie przed jego zakończeniem muszę złożyć wniosek o urlop wychowawczy , tak ? 2. I jeszcze jedno, czy pracodawca może odmówić udzielenia pracownikowi urlopu wychowawczego ? 3. Czy jest jakiś wzór wniosku o urlop wychowawczy (co w nim musi być podane np. terminy, przyczyna itp). Pozdrawiam, S.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam. Wioletto. Jeżeli zwolnienie L4 mam do 28.07(termin porodu),to czy podanie o urlop macieżyński mam pisac od 29.07.czy dopiero od poniedziałku,czyli od 31.07???? Nie wiem,czy weekend sie wlicza,czy nie???? Nie wiem od kiedy napisac to podanie. Prosze o pomoc:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to wiem
ktośka z w-wy ==>> macierzyński jest liczony od dnia porodu dziecka. Jeśli nawet masz zwolnienie do 28.07 a urodzisz właśnie 28.07 to liczy się od 28.07 a nie od 29.07 czy nawet od poniedziałku. Ja urodziłam 22.04 o 20.55 i już 22.04 był liczony jako macierzyński a L4 które miałam do 26.04 zostało przerwane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tosia29
Nurtuje mnie takie pytanie, Od pieciu lat pracuje na umowie o prace na czas określony od wrzesnia do czerwca, do tej pory miałam pięć takich umów. Od 1 września zaczynam prace w tym samym miejscu i znowu mam umowe na czas określony do czerwca. Problem w tym, ze w czerwcu zaszłam w ciąże, dowiedziałam sie o tym w lipcu i lekarz juz chce mnie wysłac na zwolnienie L4 bo ciąża jest zagrożona. Pytanie dotyczy tego czy jest jakiś minimalny okres , który muszę przepracowac, aby móc korzystac ze zwolnienia L4 ciązowego czyli płatnego w 100 % ? Jak pójde do pracy we wrzesniu bede w 13 tygodniu ciąży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
o ile sie dobrze orientuje to trzeba przepracować 30 dni (niestety masz tą przerwę wakacyjną między umowami) aby skorzystać z chorobowego, tzn. l4 możesz mieć wystawione od początku umowy jednak będą to dni niepłatne ale usprawiedliwiona nieobecność, dopiero po 30 dniach chorobowe bedzie normalnie płatne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No tak...tylko,że ja nie urodze 28.07,ani pewnie 29.07. Może urodze np.01.08,bo nic nie zapowiada sie na rychły poród. A nie mogę przeciez mieć przerwy między L4,a urlopem macierzyńskim. I wiem,że z macierzyńskiego mozna skorzystać na dwa tyg.przed planowanym terminem porodu.Tylko nie wiem,jak mam napisac??? Czy od poniedziałku,czy od soboty??? Wiolla...pomocy!!!! Jutro 28.07.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tosia29
Skarbel ale jesteś pewna/pewien , że po 30 dniach jest płatne? Bo ja właśnie od października, a może od listopada (zależy jak się bedę czuć i wyglądać bo nie chcę z takim dużym brzuchem do pracy chodzić) chcę iść na L4, ale nie wiedziałam czy moge tak wczesnie, bo ktoś mi mówił ze dopiero po pół roku i sie załamałam. Bo to by oznaczało, że moge iść dopiero w marcu, a na marzec ja mam termin porodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wioletta, ja mam pytanie jesli mozna a tak wlasciwie to dwa pytania ale powiazane Jestem zatrudniona na czas nieokreslony w instytucji samorzadowej. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym. Ale jak dochodza mnie sluchy instytucja ma byc polaczona z inna i teraz: 1) czy jesli dojdzie do polaczenia obu instytucji samorzadowych to czy moge otrzymac wypowiedzenie umowy o prace (bo wiem, ze jesli jest likwidacja to tak, ale czy polaczenie tez) 2) co w przypadku jesli ponownie zajde w ciaze w czasie przebywania na urlopie wychowawczym. W normalnym trybie nalezy mi sie urlop macierzynski. A jak to wyglada jesli instytucje sie polacza, a jak jesli bedzie zlikwidowana. Z gory dziekuje za odpowiedzi jesli znasz i pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
agula_pp 1/12 za każdy miesiąc, wynik dzielimy na 2 (bo pół etatu) i zaokrąglamy niepełne dni w górę Urlop wykorzystywany jest w godzinach tj 1 dzień urkipu to dla Ciebie 2 doris26 Wg mnie jedno drugiego nie wyklucza tj umowa wygasa z dniem porodu, ale jednocześnie masz, zgodnie z Kodeksem Pracy, możliwość wykorzystania urlopu macierzyńskiego przed porodem. W takiej sytuacji będziesz na macierzyńskim do dnia porodu, a potem umowa o prace zostaje rozwiązana. Resztę zasiłku dostajesz z ZUS-u, http://www.zus.pl/swiadcze/zas003.htm Kawałek Kodeksu Pracy: Art. 180. § 1. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze: 1) 16 tygodni przy pierwszym porodzie, 2) 18 tygodni przy każdym następnym porodzie, 3) 26 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. § 2. Pracownicy, która wychowuje dziecko przysposobione lub która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego, przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni również przy pierwszym porodzie. § 3. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. § 4. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania okresu ustalonego w § 1 i 2. § 5. Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek. § 6. Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy; do wniosku dołącza się zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika - ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę. § 7. W razie zgonu pracownicy w czasie urlopu macierzyńskiego, pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do niewykorzystanej części tego urlopu. Art. 184. Za czas urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych odrębnymi przepisami. silvia271 Wioletta, jeszcze 3 pytanka. 1.Nie spotkałam się z żadnym terminem, żeby być w porządku w/c pracodawcy najlepiej jak najwcześniej, skoro jesteś zdecydowana. Poza tym lepiej dla Ciebie wczesniej, zobacz kawałek Kodeksu Pracy Art. 1861. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. § 2. W przypadku złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności. 2. nie 3. dane dziecka, od kiedy do kiedy – konkretne daty ktośka z w-wy. Prawde powiedziawszy nie wiem, ale chyba nie ma to większego znaczenia, jak napiszesz od soboty, to od soboty będziesz miała zasiłek macierzyński, a jak od poniedziałku to dłużej będziesz z bobasem w domu o te 2 dni. Może to wiem Ktośce wg mnie chodzi urlop przed urodzeniem, chyba taką wersje rozpatrujemy tosia29 Trochę nie czaję, masz ciągłość czy nie, czy te 2 miesiące (lipiec i sierpień) nie jesteś zatrudniona, czy jak? Kawałek ze strony ZUS-u http://www.zus.pl/swiadcze/zas008.htm Prawo do zasiłku Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie okresu wyczekiwania. Okres ten jest zróżnicowany w zależności od charakteru ubezpieczenia. Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Osoba podlegająca temu ubezpieczeniu dobrowolnie, prawo do zasiłku nabywa po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej. Jeśli nie ma przerwy między umowami to nie ma okresu wyczekiwania. tosia29 Pół roku przy dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowymnp. przy oskładkowanej umowie zlecenie. dragonka73 Za dużo na razie niewiadomych. Art. 1861. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. § 2. W przypadku złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności. Jeśli jesteś na wychowawczym i urodzisz dziecko to nie masz urlopu macierzyńskiego, ale masz zasiłek macierzyński, z tym, że o 2 tygodnie krótszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
nie zmieściło się: dragonka73 Za dużo na razie niewiadomych. Art. 1861. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. § 2. W przypadku złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności. Jeśli jesteś na wychowawczym i urodzisz dziecko to nie masz urlopu macierzyńskiego, ale masz zasiłek macierzyński, z tym, że o 2 tygodnie krótszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tosia29
Przez lipiec i sierpień nie pracuje. Mam dwumiesięczna przerwę miedzy jedną umową, a drugą. (A właściwie miedzy piątą , a szóstą umową.) Mam umowe o pracę na czas okreslony, a tam jest przecież obowiazkowe ubezpieczenie, czyli nabywam prawo po 30 dniach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardzo, bardzo dziękuję za poświęcony czas i udzielenie odpowiedzi!!!!!:)🌼❤️🌼🌼❤️🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tosia nie martw się po 30 dniach wyczekiwania możesz brać l4 i będzie ono płatne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytanie...............
mam pytanko - bede wdzieczna za odpowiedz jak to jest z tym dochodem utraconym? staram sie o rodzinne. muzse podac dochód za 2004 i 2005. tylko ze wtedy pobierałam rente rodzinna - tzn do pazdziernika 2005. odliczam ta rente?? nie biore jej pod uwage w obliczeniu dochodu za tamten okres czy jednak bierze sie pod uwage?? juz sama nie wiem jak to jest...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
składasz wszystkie dokumenty łącznie z zaświadczeniem o dochadach a następnie musisz udowodnić że teraz dochody masz mniejsze niż wykazane w zaświadczeniach. najlepiej byłoby zabrać jakieś dokumenty to potwierdzające (nie wiem jaka jest u ciebie systuacja czy jesteś np. zarejestrowana teraz jako bezrobotna)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytanie...............
jestem na macierzynskim - i na pewno nie bede wracac do pracy. pojde na wychowawczy. moj maz teraz duzo lepiej zarabia.jakbym miala pokazac nasze obecne dochody to wiem ze nie dostane. ale podobno nie trzeba za 2006 wykazywac dochodow. jak to w koncu jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dochody wykazujesz z 2005roku (zaświadczenie z urzędu skarbowego) osobno dla ciebie i męża. jak pojdziesz na wychowawczy (który jest niepłatny) do ośrodka pomocy musisz zabrać decyzje o udzieleniu urlopu wychowawczego wówczas jest to podstawą do uznania twoich dochodów za utracone (bo wtedy rzeczywiście nie bedziesz nic zarabiać) . jeśli wówczas spełnisz kryterium dochodowe do świarczeń rodzinnych będzie ci przysługiwał dodatek z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem - do tej pory 400 zł miesięcznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gorgie25
Tosiu to gdzie daja takie umowy? straszne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Siemka Wszystkim pytanie............... Utrata renty wchodzi w dochód utracony http://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm pytanie............... w okresie zasiłkowym 01-09-2006 do 31-08-2007 przedstawiamy dochód za 2005 Wanda1 Zależy komu i w jakiej sytuacji :D:D:D:D:D:D:D http://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm gorgie25 My Polacy jesteśmy „specjalistami’ w omijaniu prawa, chyba już nic nie powinno nas dziwić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×