Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość iwa197512
Witam! Bardzo dziękuję za odpowiedż. Zdałam egzamin wstępny na filologię polską o specjalności dziennikarskiej. Po 10 latach przerwy w nauce, to było dla mnie nielada wyzwanie!Nie chciałabym tego zmarnować nieznajomością przepisów... Tylko co oznacza osobiste sprawowanie opieki? Jak to się ma do przebywania córeczki ( a właściwie córeczek, bo mamy dwie cudowne niewiasty w wieku przedszkolnym ) w przedszkolu? Czy chodzi o moją obecność podczas rehabilitacji, itd? Zaznaczam, ze mój pracodawca nie robi żadych problemów z przedłużeniem urlopu i moimi studiami. Tylko nie wiem, co na to MOPR? Boję się zadzwonić, bo od razu skojarzą, o kogo chodzi, a nie chciałabym, żeby nam zabrali dodatek do wychowawczego (nie będzie nas stać na przedszkole dla dwójki dzieci i mogę się pożegnać ze studiami....) Bardzo Cię podziwiam, że przy dwójce dzieci (w tym jednym maluszku jeszcze chyba) masz czas i chęci na taka działalność, no i oczywiście wiedzę, którą się dzielisz z innymi mamami! Pozdrawiam gorąco!Przepraszam, ze sie tak rozpisałam, ale to pierwsze forum, w jakim wzięłam udział.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Jak to w prawie interpretacje są różne. Ja poszłabym tym torem myslenia: dodatek wychowawczy jest za czas przbywania na urlopie wychowawczym, przebywanie na wychowawczym i ewentualne odwołanie z niego w przypadku zaprzestania sprawowania osobistej opieki, jest sprawa pracownik-pracodawca. Wg mnie, jesli nauka jest w czasie, kiedy i tak nie zajmujesz się dziećmi, jest wszytsko w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Misianka
Witam, przekopałam wszystkie poprzednie stronki i nie znalazłam opisu sytuacji zbliżonej do mojej, więc zadaję pytanko. Będzie długie Prowadzę działalność gospodarczą i jednocześnie pracuję na pełnym etacie. Z działalności opłacam tylko składkę chorobową. Czy w przypadku urodzenia dziecka będzie mi przysługiwał podwójny zasiłek macierzyński (jeden wypłacany przez pracodawcę, drugi z tytułu dobrowolnie opłacanego ubezpieczenia)?? ( dodam, że zasugerowała mi to pani w zusie ) Mój pracodawca nie wie, że prowadzę działalność gospodarczą, przy przyjmowaniu się do pracy pisałam ośwadczenie, że etat będzie moim głównym źródłem dochodów ( nie pamiętam dokładnie jak to było sformułowane ), czy przed pójściem na macierzyńskim powinnam go poinformować, czy jest w ogóle taki obowiązek. Po macierzyńskim zamierzam pójść na króki urlop wychowawczy, nie zawieszając jednak działalności. Czy jest taka możliwość. Wydaje mi się że tak, ponieważ zatrudniam pracowników, którzy poprowadzą firmę w czasie mojego wychowawczego, więc spełniony zostanie warunek sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Czy w tym czasie opłacam za siebie pełne skłądki czy tylko chorobowe? Tak jak mówiłam składki Zus odprowadzane są z tyt. umowy o pracę, a z działalności tylko chorobowe. Czy w czasie macierzyńskiego, wychowawczego lub zwolnienia w czasie ciąży jakoś sie to zmienia? z góry dziękuję za odpowiedź, zdaję sobie sprawę że mój przypadek jest dosyć skomplikowany pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Tutaj znajdziesz odpowiedź http://e-inspektorat.zus.pl/pliki/poradniki/porad8.pdf Nie opłacasz składki zdrowotnej? Dla pracodawcy ma znaczenie w czasie macierzyńskiego i wychowawczego, bo masz wtedy inny tytuł ubezpieczenia, składki płacone są z działalności. Jeśli pracownik nie ma innego tytułu ubezpieczenia, wtedy pracodawca składa odpowiednie deklaracje i składki są płacone z budżetu państwa. W czasie wychowawczego będziesz musiała na pewno opłacać składki pełne z działalności (społeczne i zdrowotne), w czasie macierzyńskiego chyba nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość iwa197512
Bardzo dziękuję Wioletto! Znacznie mnie uspokoiła Twoja wypowiedź. To znaczy, że zgodę na moje studia musi wyrazić tylko pracodawca a nie MOPR? Super! Czy nie będzie nadużyciem z mojej strony kolejne pytanie? Przypomniałam sobie jeszcze, że nasz dochód kwalifikuje sie na stypendium socjalne. Mój mąż kończy studia w tym roku i dostawał stypendium przez dwa lata. Gdyby on już nie dostał, mogłabym sie o takie starać na swoich studiach? Jeszcze raz dziękuję i przepraszam, że ciągle zawracam Ci głowę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dopiero dzisiaj zajrzałam dziękuję za odpowiedz na maje pytania przynajmniej już coś wiem.Pozdrawiam i do kolejnych dylematów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
iwa197512 Niestety, na stypendiach się nie znam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość iwa197512
Nieszkodzi! I tak bardzo mi pomogłaś. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marta1977
Witam Pani Wiolu !!! Ja mam pytanie , dotyczące zasiłku rehabilitacyjnego .... Jestem w ciąży i jestem na zwolnieniu L4 .We wrześniu kończy mi się 180 dni chorobowego i zus przysłał mi pismo ,że udziela mi 2 miesiace zasiłku rehabilitacynego .Moje pytanie brzmi : ile wynosi zasilek rehabilitacyjny dla kobiety w ciąży , czy tyle samo co chorobowe przez te 180 dni ??? Z góry bardzo dziękuję za udzielenie mi odpowiedzi :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ALFA-BETA-GAMMA
ZACZYNAM SWOJA PIERWSZA PRACE NA PELEN ETAT. OD KIEDY PRZYSLUGUJE MI WYCHOWAWCZY LUB MACIERZYNSKI?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość miłosniczka ZUSu
Kochana Wioletto mam taki problem Dostalam z ZUSu pismo w ktorym informuja mnie ze nalezy dokonac korekty na zwolnieniu chorobowym ktore dostalam od swojego ginekologa Zle jest policzona ilosc dni dotyczacych zwolnienia Ja dostalam tylko pismo informacyjne natomias "wlasciwe" pismo dostal moj lekarz ktory nie pochodzi z mojej miejscowosci Ostatnio jest na urlopie i nie mam mozliwosci dowiedzenia sie czy dokonal korekty i czy odeslal to pismo do ZUSu Chcialam zapytac na jaki okres mam wstrzymana wyplate zasilku zakladajac ze lekarz dokonal korekty (pismo dostalam 16.08)i jakie moga byc konsekwencje jesli lekarz nie odeslal korekty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
marta1977 http://www.zus.pl/swiadcze/zas009.htm Chyba 75% ALFA-BETA-GAMMA Macierzyński od już, wychowawczy po 6 m-cach miłosniczka ZUSu Zus musi otrzymać prawidłowo wypelnone zwolnienie, wczesniej nie będzie liczył kasy. Trudno przewidzieć ile to będzie trwało. Kochana Wioletto mam taki problem Dostalam z ZUSu pismo w ktorym informuja mnie ze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość miłosniczka ZUSu
dziekuje za odp Chcialam jeszcze zapytac czy jesli lekarz nie odeslal korekty to czy pismo przyjdzie kolejny raz??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość matasiak
marta1977 http://www.zus.pl/swiadcze/zas009.htm Chyba 75 Wioletto przeprasza ze sie wtrace ale w tym linku jest swiadczenie wypłacane jest w wysokości 90% wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 90. dni pobierania świadczenia, a jeśli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży (świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego) oraz gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (świadczenie rahabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego) - w wysokości 100% tego wynagrodzenia; w pozostałych przypadkach 75%. wiec kobieta w ciazy dostaje 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość alfa-beta-gamma
dziekuje za odpowiedz. rewelacyjne forum :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Oleńkaaa_24
Moja sytuacja; obecnie pobieram zasilek dla bezrobotnych. Rok minie w czerwcu - 2007 a w maju mam termin porodu. Mam pytanie czy przedluza sie zasilek kobietom po porodzie? Studiuje zaocznie.Z góry dziekuje za odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość grey2
czy bezrobotna matka bez prawa do zasiłku po urodzeniu dziecka ma jakies zapomogi?dzieki z góry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam!! Mam pytanie dotyczące swiadczenia rehabilitacyjnego a urlopu macierzyńskiego. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim (kłopoty z ciążą) Wiem ze na tym zwolnieniu mozna przebywac 182 dni. wyliczylam ze okres ten minie na jakies dwa tygodnie przed data porodu. Kadrowa bedzie wstepowac w zwiazku z tym do ZUS o swiadczenie rehabilitacyjne. Ale martwie się że ZUS moze nie przyzanc mi tego swiadczenia i KAZAc przejsc na urlop maciezynski 2 tyg. przed porodem.Czy maj do tego prawo? Nie chcialabym aby tak sytuacja mial miejsce , poprostu szkoda mi tych 2 tyg. ktore pozniej moglabym wykorzystac na opieke nad dzidzia. Czy w takiej sytuacji moge sie gdzies odwołać? Pozdrawiam i zgóry dziekuje za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mam pytanie. jestem w ciązy i od początku września przebywam na L4, mój ginekolog powiedział, że do pracy juz nie wróce, czy to prawda, że jeżeli na dwa tygodnie przed porodem zwolnienie wystawi mi ginekolog, a ja w tym czasie urodze to będzie to wliczone do urlopu macierzyńskiego? I od kiedy liczymy urlop macierzyński, czy od dnia porodu, czy od przewidywanego dnia porodu wpisanego w karcie ciązy? Dziękuję z góry za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość stella 2006
mam pytanie. czy na urlopie wychowawczym wszystkim kobietom przysługuje te 400 zl.÷ czy trzeba spełniać jakieś warunki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 miłosniczka ZUSu Chyba raczej będzie to korespondencja między lekarzem a zus, ale najprawdopodobniej otrzymasz ewentualną kopię. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 matasiak Przyznam się szczerze, że nie czytałam dokładnie. Podając link miałam nadzieję, że pytająca sprawdzi sobie dokładnie :) 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Oleńkaaa_24 Niestety, nie wiem. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 grey2 Zasiłek rodzinny, a co do pomocy socjalnej to nie wiem, należałoby dowiedzieć się w pomocy społecznej, z tego co wiem, część środków jest rozdysponowywana indywidualnie, 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 moonia Już wcześniej była o tym mowa, wg mnie jest to niesłuszne. Zasiłek macierzyński przysługuje za okres urlopu macierzyńskiego, a urlop macierzyński to sprawa między pracodawcą a pracownikiem. http://www.zus.pl/swiadcze/zas003.htm Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne powinnaś złożyć sama, kadrowa nie ma takiego obowiązku. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 ela31 Macierzyński jest w takiej sytuacji od dnia urodzenia dziecka. Dziękuję z góry za odpowiedź. stella 2006 Nie wszystkim, 400zł jest to dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Główne warunki: przebywanie ma wychowawczym, dochód poniżej 504zł/na osobę (Twój dochód pomijamy), w czasie wychowawczego mama nie może kontynuować pracy zarobkowej. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 WCZESNIEJ KTOŚ PYTAŁ O DODATEK Z TYTUŁU ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 09-2006 JEST 100ZŁ (BYŁO 90) 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANITA79
Dzień dobry!!ja mam takie pytanko:w lipcu urodziłam dziecko,w połowie pazdziernika kończy mi się macierzyński żeby dostać dodatek na wychowawczym te 400 zł brany jest dochód za poprzedni rok(2005) a czy po nowym roku w styczniu będą już brali za 2006rok.I jeszcze jedno czy po macierzyńskim muszę wykorzystać wypoczynkowy czy mogę iść od razu na wychowawczy?POZDRAWIAM!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość miłosniczka ZUSu
Wioletto dziekuje:-) milego dnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gr inwalidzka
W lutym urodziłam dziecko, starałam sie w Mopsie o zasiłek dla dziecka, niestety przekroczył mi dochód o 24 zł. Ja mam grupe inwalidzką, dziecko jest zdrowe. Mam pytanie czy w takim przypadku istnieja przepisy które przemawiają na moja korzyść i mam szanse na zasiłek dla dziecka????A pozatym czy jest szansa gdy przekroczy dochód 504 zł to czy mogę starać sie o zasiłek dla dziecka w połowie kwoty czyli 23zł (46:2), Jeżeli tak to jak mam to załatwić??? Bardzo Wiolettko dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość belferka.
Wioletto jestem nauczycielką planującą ciąże. Napisz mi proszę w jakim miesiącu najkorzystniej jest mi urodzić. Chodzi mi ewentualny dodatkowy urlop za wakacje, tak bym jak najdłużej mogła być z dzieckiem w domu, bez konieczności pójscia na wychowawczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wioletto ja mam również pytanko odnośnie swojej sytuacji. Męża dochody to śr miesięczna 1400zł, do rocznego musimy doliczyc jakieś 5000. Więc zasiłek wychowawczy chyba dostanę (2 dzieci). Ja obecnie mam jakieś 800 zł miesiecznego dochodu. Słyszałam też o dodatkowych pieniążkasz dla rodziców nie przekraczajaćych progu 504 zł na osobę. Tzn becikowe 1000zł + 1000zł. Proszę powiedz mi, czy należy mi się jakiś zasiłek np rodzinne na pierwsze dziecko (drugie urodzi się dopiero grudzień/styczen). Czy w ogóle nalerzy mi się jakiś zasiłek??? Ja jestem straszna noga w tym temacie. Dziekuję za odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przepraszam jak sie oblicza dochód do rodzinnego? Czy dobrze myślę ze od dochodu odjąć: -podatek należny -składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczone od podatku -i składki na ubezpieczenie społeczne odliczone od dochodu czy tak oblicze ile jest w mojej rodzinie na osobe , oczywiscie ten wynik co mi wyjdzie to przez 12 i liczbe osob w rodzinie Bardzo prosze o odpowiedz. z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanie odnosnie macierzynskiego na drugie dziecko jest 18 tygodni to wiem,ale podobno to nie liczy sie dokladnie rownymi tygodniami ze niby jakos to wychodzi mniej niz 18 tygodni?Nie wiem jak to jest dokladnie,bo termin porodu mialam na 14 lipca a urodzilam 19 lipca.Czy moglabys mi Wioletko obliczyc kiedy bedzie mi sie konczyl macierzynski??? Cala ciaze bylam na chorobowym i pozniej na zasilku rehabilitacyjnym jak to ma jakies znaczenie w obliczeniach. Z gory dziekuje za obliczenie i pozdrawiam🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szwedzia
wiola ty piszesz że we wniosku o wychowawczy pomija sie mój dochód (jako ten utracony) ale czy cały?Powiedziano mi że dodaje się również kwotę zasiłku czyli (dochód uzyzkany) czyli w tym przypadku dochodem utraconym będzie tylko ta różnica????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×