Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość Wioletta---
Niestety pytasz o świadczenia z pomocy społecznej, a ja nie mam zielonego pojęcia na temat tych świadczeń - znam się na rodzinnych, chorobowych. Może tu coś znajdziesz http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aga767
Mam takie oto pytanie.Mój gin.obliczył termin porodu na 1. 04.2006.Na ostatniej wizycie byłam u niego 23.03. ,wtedy wypisał mi zwolnienie lekarskie właśnie do dnia 1 kwietnia-twierdził,że napewno do tego czasu urodzę.Dzisiaj jest już 4 dzień od terminu i nic się nie dzieje.Wybieram się właśnie do gin.po jakieś dalsze zwolnienie.Dodam,że 3 kwietnia minęło te dozwolone 182 dni zwolnienia lekarskiego.Czy w takim razie może wystawić mi jeszcze zwolnienie lekarskie i czy zostanie ono uwzględnione przez pracodawce,czy jest jakiś inny sposób usprawiedliwienia mojej nieobecności w pracy po 182 dniach chorobowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
W związku z tym, że skończyło Ci się te 182 dni, należałoby złożyć wniosek do pracodawcy o urlop macierzyński, wraz zaświadczeniem o przewidywanym terminie porodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość martusia 26
O co chodzi z tymi dozwolonymi 182 dniami chorobowego? Oprócz tego mam jeszcze takie pytanie: czy aby otrzymać zasiłek rodzinny (43 zł) mój dochód też jest traktowany jako utracony (podobnie jak przy dodatku 400 zł), jeśli po macierzyńskim chce starac się o wychowawczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość martysia 26
jej co tak ucichło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzynaaa
Hej Czy ktoś z Was wie co ma zawierać oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
martusia 26 Te 182 dni zobacz tutaj http://www.zus.pl/swiadcze/zas008.htm Co do rodzinnego i dodatków do niego to jest generalna zasada, musi się należeć rodzinny czyli m.in. musi być spełniony warunek dochodowy, a potem dopiero dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Nie da się otrzymać prawa do 400 bez prawa do 43. martysia 26 Nie ucichło, temat ma swoje wzloty i upadki, ja go nie podnoszę, ale co jakiś czas ktoś go odrzebie z archiwum :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D Katarzynaaa O jakim oświadczeniu mówisz, do czego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość martysia 26
Rozumiem najpierw muszę mieć prawo do rodzinnego (43 zł) żeby otrzymać te 400 zł dodatku. Ale czy do wyliczenia dochodu, mój dochód będzie traktowany jako utracony, jeśli juz skończy mi się macierzyński?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Utrata dochodu ma miejsce w sytuacji, gdy nabędziesz prawo do urlopu wychowawczego, a nie stracisz prawo do macierzyńskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam i bardzo prosze o pmoc. Od pazdziernika 2005r.jestem zatrudniona na czas nieokreslony na pełny etat.obecnie jestem w 33tyg ciazy czy po tych szesciu miesiacach moge isc na zwolnienie lekarskie i czy potem otrzymam urlop macierzynski i \"płatny wychowawczy\" oboje z mezem zarabiamy najnizsza krajowa i mamy juz jedno dziecko.Bardzo dziekuje za odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzynaaa
Oświadczenie do zasiłu macierzyńskiego "Dokumentem wymaganym do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem albo akt urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu oraz oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mam pytanie .od 2005 pazdziernik do 2006 marca pracowalam na1\\4 etatu.teraz jestem na 1\\2 .czy mi sie nalezy macierzynski? w czerwcu spodziewam sie dziecka .dziekuje za odpowiec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pipipipipipipipipip

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość martusia26
Rozumiem, tracę dochód wtedy kiedy nabywam prawo do wychowawczego. Ale przeciz żeby otrzymac ten dodatek do wychowawczego (400 zł) muszę mieć prawo do rodzinnego (43 zł). Czy to moze jest w ten sposób, ze po macierzyńskim nabywam prawo do wychowawczego, potem staram się o rodzinne (43 zł), wtedy juz mój dochód jest utracony i potem staram się o dodatek do wychowawczego (400 zł)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
dermika Tak masz w tej chwili prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego, będziesz miła prawa do macierzyńskiego i do dodatku z tytułu przebywania na u. wychowawczym też. Katarzynaaa Przed porodem wystawia lekarz, po porodzie oświadczenie takie powinno zawierać dane dziecka, datę urodzenia i wg mnie dopisek „oświadczam, że jest to drugie dziecko” lola29 Jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę to tak. martusia26 W czasie macierzyńskiego składasz o rodzinny, jeśli spełniasz warunki dostajesz go, idąc na wychowawczy informujesz organ wypłacający o zmianach jakie nastepują. Po macierzyńskim musisz najpierw złożyć wniosek do pracodawcy o urlop wychowawczy, zaświadczenie o udzielonym urlopie przedstawiasz organowi wypłacającemu. Nie wiem czy jest to dla Ciebie jasne, jak nie to pisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzynaaa
Dziękuje Wioletta 🌼 🌼 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość babaj
mam pytanie odnośnie urlopu wychowawczego,po pierwsze ile wynosi i czy na bliżniaki jest tyle samo co na jedno dziecko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lipcóweczka
Uprzejmie proszę o pomoc. Mam podpisaną umowę o pracę na czas określony od 1.09.2005 do 31.08.2006 w pełnym wymiarze godzin. Po przepracowaniu niecałych 3 miesięcy zmuszona byłam udać się na zwolnienie lekarskie, na którym jestem po dzień dzisiejszy i zapewne aż do porodu 27.07.2006. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi urlop macierzyński i wychowawczy? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość martusia26
U mnie jest taka sytuacja, że w trakcie macierzyńskiego nie będzie przysługiwać mi rodzinne (będę miała przekroczony dochód jeśli liczyć mam go razem z macierzyńskim). I własnie w tym mam problem, jesli pracodawca mi podpisze wychowawczy to jak powinnam to zrobic zeby otrzymac zarówno rodzinny jak i dodatek do wychowawczego. Czy będąc juz na wychowawczym mój dochód traktowany jest jako utracony zarówno przy wyliczaniu dodatku do wychowawczego jak i rodzinnego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam. Mam takie pytanko: w październiku zaszłam w ciążę, pod koniec listopada wylądowałam na L4 (27 dni). Potem pracowałam do 25 stycznia włącznie. Od tego czasu jestem na L4 i, zgodnie z zapowiedzią ginekologa, będę na nim juz do porodu. Czy do 182 dni zasiłku chorobowego zalicza się też to z grudnia, czy od nowego roku kalendarzowego nalicza się je od początku? Z góry dziękuję za odpowiedź:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 babaj Kodeks Pracy na to tak Art. 186. § 1. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. § 2. Pracownik mający okres zatrudnienia określony w § 1, bez względu na to, czy korzystał z urlopu wychowawczego przewidzianego w tym przepisie, może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika. § 3. Rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nie przekraczający 3 miesięcy. § 4. Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika. § 5. Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach. Moja interpretacja, wziąć najpierw urlop na 1 dziecko na 3 lata, a potem do ukończenia przez dzieci 4 lat na drugie. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 lipcóweczka Wychowawczy jak wyżej w Kodeksie Pracy, ale musisz mieć przedłużoną umowę, urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracowniczym, po rozwiązaniu stosunku pracy nie należy się. Jeśli umowa zostanie przedłużona tylko do dnia porodu niestety nie należy się. Art. 180. § 1. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze: 1) 16 tygodni przy pierwszym porodzie, 2) 18 tygodni przy każdym następnym porodzie, 3) 26 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. § 2. Pracownicy, która wychowuje dziecko przysposobione lub która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego, przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni również przy pierwszym porodzie. § 3. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. § 4. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania okresu ustalonego w § 1 i 2. § 5. Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek. § 6. Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy; do wniosku dołącza się zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika - ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę. § 7. W razie zgonu pracownicy w czasie urlopu macierzyńskiego, pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do niewykorzystanej części tego urlopu. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 martusia26 Przede wszystkim wychowawczego pracodawca nie musi Ci podpisać, należy Ci się z mocy obowiązujących przepisów. Po kolei: będąc na wychowawczym składasz wniosek do właściwego urzędu (miasta, gminy) o wypłatę zasiłku rodzinnego 43zł, dodatku z tytułu przebywania na wychowawczym 400zł, dodatku z tytułu urodzenia dziecka 1000zł – to wszystko jest na jednym druku o rodzinny. Tak, na wychowawczym Twój dochód traktowany jest jako utracony. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Agnisia Te 182 dni jest to okres zasiłkowy, i Ustawa mówi „Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej ta samą chorobą, jesli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej, a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni” Tak więc nie ma znaczenia rok, a ma znaczenie przerwa między okresami choroby. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Pozdrowionka dla wszystkich i Wesołych Świąt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lipcóweczka
Wioletta, dzięki 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama Matiego
Witam Mam pytanie ale najpierw opisze sytuacje Mam siedmiolatka który uległ wypadkowi w sierpniu zeszłego roku(potrącenie przez auto).Skutkiem czego było potworne złamanie kości udowej, składanej operacyjnie(najprościej ma pręt w kości na całej jej długości) Do listopada był zagipsowany od pasa w dół, nie mógł nawet usiąść.Od listopada zaczęła się cięzka rehabilitacja która trwa nadal.Niestety kośc nie zrasta się tak jak powinna więc ciągle odwlekana jest decyzja o drugiej operacji wyjęcia tego swiństwa. Syn miał nauczanie indywidualne w domu przez I semestr.Wożę go na rehabilitację 3 razy w tygodniu, odprowadzam i przyprowadzam ze szkoły.Na dzien dzisiejszy pozbył sie kul ale utyka bo ma skrócenie nogi , lekki zanik mięśni no i ogólnie nie jest sprawny -wiadomo. Ja w tej chwili nie pracuję(mam jeszcze 7 miesięcznego brzdąca w domu), pracowałam krótko od poł. listopada do poł lutego-nie przedłużono mi umowy. W związku z tym że syn potrzebuje opieki(odprowadzania i zaprowadzania do szkoły, wożenia na rehabilitację nie moge pójść do pracy , bo wszystko to odbywa się w różnych godzinach-rano o 8 , koloo południa odbiór, popołudniu rehabilit.Nikt nie może mnie zastapić(moja mama zostale z młodszym kiedy ja jezdze z Matim). Pytanie.......................... Czy moge sie starać o jakiś zasiłek -sama nie wiem rehabilitacyjny, opiekunczy nie znam sie zupełnie na tym Dziękuje z góry za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
L4 w ciąży - 182 dni a co potem? no wlasnie! Dostałam tel od pracodawcy! co mam zrobic! bede bez pieniędzy? czy cos dostanę? jak mam to załtwic! pomocy!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Do Mamy Matiego Jak zapewne zauważyłaś, tutaj poruszamy sprawy raczej związane z uparwnieniami pośrednio połaczonymi z prawem pracy. Skoro nie pracujesz to trudno mi coś poradzić. Ale na początek zobacz tutaj http://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm http://www.zus.pl/swiadcze/zas006.htm Należałoby chyba zacząć od załatwienia orzeczenia o niepełnosprawności dla dziecka, najpradopodobniej będzie ono na jakiś krótszy czas, ale chyba to byłby początek. madziara80.... Świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek macierzyński (2 tygodnie przed porodem) http://www.zus.pl/swiadcze/zas009.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wioletto mam w zasadzie kilka pytań. Jestem zatrudniona na w firmie czas nieokreślony od ponad 3 lat. Od listopada zeszłego roku jestem na macierzyńskim, urodziłam bliźnięta więc siedzę w domu do maja. Potem zamierzam wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy za 2005 rok, nastepnie chciałabym wziąć 2 miesiące wychowawczego a potem przejśc na zmniejszony wymiar czasu pracy (3 dni w tygodniu-jaki to ułamek etatu?). Pytanie zasadnicze brzmi:ile urlopu w związku z tym należy mi się w tym roku i jaka powinna być kolejność moich poczynań:urlop,wychowaczy, niepełny etet i w między czasie wykorzystywać urlop? Ile opieki zdrowotnej nalezy mi sie na dzieci w ciągu roku? Z góry serdecznie dziekuję za pomoc:) Wesołych Świąt:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×