Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

dodam jeszcze że mam umowe na czas nieokreślony,więc może jeszcze cos na urlopie wyhcowawczym??jakieś zsiłki?prosze o wszytskie możliwe informacje!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Zasiłek macierzyński - średnia z wynagrodzenia, następnie urlop wychowawczy. Zależnie od dochodów możesz starać się o zasiłek rodzinny 43zł oraz dodatek z tytułu smotnego wychowywania dziecka 170zł Bedąc na wychowawczym możesz starać się (przez 2 lata przysługuje) o dodatek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym 400zł. No i oczywiście becikowe, ale o tym głośno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wiewiórek
Witam. Chciałabym się dowiedzieć w jakim przypadku część urlopu macierzyńskiego zostaje wykorzystana przed porodem? Oczywiście chciałabym tego uniknąć i być z maluszkiem jak najdłużej. Jestem na zwolnieniu lekarskim od 25.01, będę go kontynuować do terminu porodu -29.03. Czy ten fakt wystarczy, żeby ustrzec się przed tym wykorzystaniem macierzyńskiego przed porodem? I co w sytuacji, jeśli urodzę po terminie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Urlopu przed porodem udziela sie na wniosek pracownicy, z tego co słyszałam to zależy od lekarza, ale lekarze czasami nie chcą wypisywać zwolnień lekarskich i wtedy pracownik nie ma wyjścia i bierze macierzyński

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wiewiórek
Dzięki serdeczne za szybką odpowiedź. Dziś idę do lekarza, to go przycisnę :) I gratuluję pomysłu na topik a także konsekwentnego weń zaangażowania Wioletto! Jeszcze raz dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wiewiórek
Od lekarza na szczęście dostałam zwolnienie do terminu porodu. Ale jak Małe się spóźni, to nalicza się już macierzyński... tak mi powiedział. Nie wiem, czy można to jakoś obejść. Więc mam nadzieję, że urodzi się w terminie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość antena 77
idę od kwietnia na 3 lata wychowawczego czy jeśli urodzę w tym czasie dziecko np za lata to czy mam wtedy prawo do następnego macierzyńskiego i czy jest o n płatny? a jeśli tak to ile pieniędzy dostaje skąd biora tą średnią z prZed trzech lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ++++++++++++++++++++++++++++++

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Wiewiórek Chyba juz obejść się nie da, musisz zdać się na "los". Nie ma co się denerwować, małe niech siedzi w brzuchu i nie stresuj się, bo maluchy tego nie lubią. Szczęśliwa mama sporo lepiej niż zdenerwowana. Lepiej te kilka dni krócej na macierzyńskim, ale na spokojnie. antena 77 zasiłek macierzyński na wychowawczym 2 tygonie krótszy, kasa albo z umowy o pracę, albo ze stawki osoby zatrudnionej na podobnym stanowisku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zagwostka
Witam serdecznie :) Prosze o porade dla mojej mamy... do sierpnia 2005 roku pracowala w panstwowym przedszkolu. Wraz z wrzesniem placowka zostala przeksztalcona na prywatna. Pani dyrektor oswiadczyla mamie (i innym pracownicom) niedawno, ze przysluguje jej tylko 13 dni urlopu (nie 26) poniewaz czesc urlopu wykorzystala w poprzedniej placowce. Mama o tym nic nie wie. Powiedziala rowniez, ze o ile wczesniej (w przedszkolu panstwowym) urlop mozna bylo wykorzystac od wrzesnia do sierpnia (czyli tak akurat jak trwa rok szkolny + okres wakacji), to teraz wraz z prywatyzacja placowki urlop mozna wziac miedzy styczniem a grudniem (poczawszy od 2006 roku). I tu powstaje pytanie, co z tymi 4 m-cami z 2005 roku? Powstaje tu luka miedzy wrzesniem a grudniem, skoro poprzedni urlop byl do wykorzystania do sierpnia 2005, a nastepny dopiero od stycznia 2006. 1 - jak mozna wykorzystac urlop w poprzednim zakladzie pracy (i jeszcze nie byc tego swiadomym)? 2 - co z tymi 4 m-cami? B. prosze o odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zagwostka
i jeszcze jedno :) jestem na l4 od polowy listopada 2005. Dostalam juz PIT od mojego pracodawcy, czy ZUS rowniez przysle mi PIT do rozliczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
W przedszkolach obowiązuje wg mnie Karta Nauczyciela, a ja niestety nie znam się na tym. Urlopu udziela się na rok kalendarzowy, jesli rozwiązany był poprzedni stosunek pracy w świadectwie pracy powinno być napisane ile jest wykorzystane. Co do zwolnienia lekarskiego, to zależy czy ZUS wypłaca zasiłek czy zakład pracy z kasy ZUS-u, jesli 1-sza opcja to pit powienien wystawić też ZUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesc mam pytanie odnośnie urlop uwychowawczego jestem zatrudniona ale obecnie przebywam na urlopie macieżyńskim jesli zostanie miprzyznanyzasiłek wychowawczy to można się starać o dodatek z tego tytułu tak jak pisałaś 400 zł. kiedy on przysługuje a kiedy nie. ostatnio starałam się o rodzinne i nie dostaliśmy bo dochodu na 1 osobę mieliśmy 605 zł(3os.). słyszałam że do wychowawczego trzeba też złożyć dokumenty z 2004 roku , ale moje zarobki są zawieszone i tylko licza wtedy zarobki męża bardzo prosze o odpowiedz strasznie dziękuję justyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
piszesz " obecnie przebywam na urlopie macieżyńskim jesli zostanie miprzyznanyzasiłek wychowawczy to można się starać o dodatek z tego tytułu tak jak pisałaś 400 zł." Chyba nie zasiłek a urlop wychowawczy. Urlop wychowawczy w zasadzie z mocy ustawy (Kodeks Pracy) musi Ci byc udzielony jak złozysz wniosek i spełniasz kryteria - zatrudnienie powyżej 6 m-cy i dziecko do 4 lat. Dodatek ten przysługuje na zasadach zasiłku rodzinnego + zaświadczenie o udzielonym urlopie wychowawczym. Dochoodu Twojego wtedy się nie wlicza (tzn idąc na wychowawczy tracisz go, i nie jest on uwzględniany tj odejmowany od dochodu za dany rok) Z dochodami to jest tak: Okres zasiłkowy od 09-2005 do 08-2006 dochód za 2004 od 09-2006 do 08-2007 dochód za 2005 jak cos nie wiesz, pisz tutaj siedzą rodzinne http://www.zus.pl/swiadcze/zas001.htm http://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zainteresowana-macieżyński
Wioletto, chciałam zapytać co z długością urlopu macieżyńskiego, tzn, miał być wydłużony o 2 tygodnie na pierwsze dziecko. I tu moje pytanie, czy już to obowiązuje, a jeśli nie, czy są prognozy od kiedy może obowiązywać i ile wtedy dokładnie będzie trwał urlop macieżyński. Ja rodzę w lipcu i szczerze mówiąc bardzo zależy mi na tym aby z dzidzią spędzić jak naj więcej czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć!! Mam takie pytanie odnośnie urlopu wychowawczego- jeśli można??!! A mianowicie- mam termin na wrzesień a umowę o pracę do końca pazdziernika. Czy po urlopie macierzyńskim mam jakąś szanse na urlop wychowawczy?? I czy na niego musi wyrazić zgodę pracodawca?? Czy wystarczyże po macierzyńskim złożę wniosek o wychowawcze w ZUsie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Zainteresowana-macieżyński W tej chwili jest jeszcze po staremu, niestety nie wiem kiedy będzie obowiązywał nowy wymiar. Ja też jestem zainteresowana, ale na razie nie ma przepisów. a.g.a. Mam dla Ciebie złą informację, jeśli pracodawca nie przedłuży Ci umowy o pracę o kolejny okres to niestety nie będziesz miała prawa do urlopu wychowawczego. Stosunek pracy zostaje rozwiązany w trakcie zasiłku macierzyńskiego, w październiku. Resztę macierzyńskiego wypłaca ZUS. Przestajesz być pracownikiem, nie masz prawa do urlopu wychowawczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wielkie dzęki za odpowiedz!! Czyli jest tak jak myślałam- niestety :( Pozostaje mi jedynie kuroń po macierzyńskim-lepszy rydz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość antena 77
Wioletto przepraszam że z takim opóźnieniem ale nie miałam netu-bardzo dziękuję tobie za odpowiedż:) czyli jeśli się niemyle to teraz obowiązuje na drugie dziecko 26 tygodni macierzyńskiego czyli według tych zasad jeśli ktoś na wychowawczym urodzi drugie dziecko to przysługuje mu 24 tygodnie macierzyńskiego-tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość madziara80....
wITAM!! BARDZO SIę CIESZE ZE JEST KTOS KTO TAK SZCZEGOLOWO ODPOWIADA NA TAK WAZNE PYTANIA! JEZELI CHODZI O MNIE SPRAWA WYGLADA TAK: TERMIN PORODU MAM NA KONIEC CZERWCA. UMOWE O PRACE MAM DO KONCA 2006 ROKU. WYGLADA NA TO ZE OK PAZDZIERNIKA SKONCZY MI SIE MACIERZYNSKI. PRACODAWCA NIE MA OBOWIAZKU PRZEDLUZENIA UMOWY O PRACE JEZELI OD RAZU PO MACIERZYNSKIM ZDECYDUJE SIE NA WYCHOWAWCZY? I Z KTOREGO ROKU OBLICZAM DOCHOD NA OSOBE (CHODZI MI O PRZYZNANIE TEGO 400 ZL) ?? BEDE WDZIECZNA ZA ODPOWIEDZ. POZDRAIWAM M. SZ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja mam pytanie w kwestii takiej,może mi podpowiedziec.Otóż zastanawiam się czy starając się o staż w jakiejś firmie czy banku mam obowiązek powiadomić ewentualnego pracodawcę,że jestem w ciąży???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kalamburkaa
mam takie pytanie odnosnie urlopu ktory przyslugiwal mi z okazji zamążpójścia jestem nauczycielka slub mialam w sierpniu tamtego roku wiec byly to wakacje bylam na normalnym urlopie i nie wykorzystalam tych 2 dni mi przyslugujacych mam pytanie czy to juz przepadlo ? te moje 2 dni urlopu okolicznosciowego bo logicznie myslac to tak prosze o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
antena 77 16 jest przy pierwszy porodzie 18 przy kolejnym 26 przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka przy jedenym porodzie (chodzi o ciążę mnogą) Czyli 18-2=16 tygodniu madziara80.... Pracodawca nie musi przedłużyć Ci umowy, tak więc możesz złożyć wniosek o wychowawczy do końca umowy. Wniosek o rodzinny w listopadzie 2006 – dochód za 2005r. (pomniejszony o Toje dochody, bo Ty jesteś wtedy na wychowawczym – utrata dochodu) one_girl teoretycznie ciąża nie ma nic wspólnego z zatrudnieniem, nie trzeba informować o ciąży kalamburkaa Urlopy okolicznościowe są udzielane na konkretną okoliczność, tzn na załatwienie spraw związanych z daną okolicznością – wg mnie uprawnienie to jest już nieaktualne po takim czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kiga
Od 4.10.2005 jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu kłopotów zdrowotnych i zagrożenia utraty ciąży.Termin porodu mam wyznaczony na 1.04.2006.Mój lekarz prowadzący już w tym momencie wystawił mi zwolnienie lekarskie do dnia przewidywanego terminu porodu.Wiem ,że mogę być na zwolenieniu maksymalnie 182 dni,01.04 będzie już tych dni 180.A co będzie jeśli nie urodzę do 01.04.Wyczytałam w jednej z wcześniejszych wypowiedzi,że od dnia przewidywanego terminu porodu nawet jeśli dziecko się nie urodzi liczy się macierzyński,ale czy napewno tak jest.Czy po tym terminie mam złożyć wniosek o urlop macierzyński ,czy może istnieje jakieś inne wyjście z tej sytuacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ula z ula
1.mam pytanie jesli ja nie pracuje a moj maz ma zarobki 650zl miesiecznie to czy mozemy otrzymac po urodzenie jakies piemiazki np z opieki spolecznej? 2.jesli znajde prace to po jakim czasie bede mogla isc na macierzynskie a jeszcze wczesniej na L4? czy jest jakis okres ktory trzeba przepracowac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześc mam pytanie: Umowa o prace kończy mi się 31 października, czyli z koncem mojego urlopu macierzyńskiego, potem chce podpisać u brata umowe na czas nieokreślony żeby móc iść na urlop wychowawczy. Moje pytanie: kto płaci za mnie składki na urlopie wych. brat czy zus?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Nika261
do Uli z Ula : z pomocy społecznej mozesz starać się o np zasiłek okresowy oblicza się go na podstawie dochodów za ubiegły miesiac, mozesz też złożyć wniosek o zasiłek jednorazowy na zaspokojenie potrzeb bytowych , na opał, na żywność ich wysokosć zależy od środków posiadanych przez Ośrodek. Z referatu świadczeń przysługuje Ci rodzinne i ewentualnie dodatki w zależnosci od wieku dzieci ( o ile nie pobierasz go już gdzieś wcześniej). PS. Jestem pracownikiem OPS więc informacje pewne na 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Kiga Jeśli dziecko urodzi się na L4 to wtedy, nie wypłaca się chorobowego, a zaczyna się wypłacać macierzyński, tak jakby chorobowe zostaje przerwane, nie ma znaczenia, że jest zwolnienie lekarskie. Zaczyna się wypłacać macierzyński. ula z ula Z opieki społecznej to nie wiem, nie znam się, ale z budżetu państwa tzw becikowe 1000 + 1000 zależne od dochodów rodziny, jak widać przy takich dochodach będzie przysługiwało. Macierzyński - nie ma okresu wyczekiwania, natomiast chorbowy przy zatrudnianiu w niektóych przypadakach jest 30 dni patrz tutaj www.zus.gov.pl poszukać w świadczenia, zasiłek chorobowy _renia_ Przede wszystkim musisz mieć 6 miesięcy przepracowane aby uzyskać prawo do urlopu wychowawczego. Co do pytania to na wychowawczym składki płacone są z pieniędzy budżetu pańtwa, warunkiem jest nie podleganie ubezpieczeniu z innego tytułu. Uwaga - należy przeanalizować, czy praca ta nie podlega pod ubezpieczenie osoby współpracującej. emcia83 Nowe urlopy macierzyńskie z tego co wiem jeszcze nie weszły. Jeśli przebywałaś z dzieckiem w szpitalu to raczej nie zostaje przedłużony macierzyński, dokładnie nie wiem, chyba w przypadku przebywania w szpitalu samego dziecka można przerwać na ten okres macierzyński i wykorzyatć go potem. Zobacz na www.zus.gov.pl w świadczeniach, zasiłek macierzyński

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
umowe mam od stycznia a termin porodu 30 czerwca :) wiem ...na styk ale jest 6 miesięcy ( chyba że urodze wcześniej) \"Uwaga - należy przeanalizować, czy praca ta nie podlega pod ubezpieczenie osoby współpracującej.\" - co to znaczy ?? dzieki za wyjaśnienie :)) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×