Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość piechocik
mops jest to miejski ośrodek pomocy społecznej i właśnie z mopsu dostaje zasiłek wychowawczy jak i rodzinne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam 10 października urodziłam 2005 r synka a więc nie załapałam się na becikowe :( Ale mam pytanie jak to było wcześniej, co mnie tak naprawdę objęło , czy wszystkim nalezało się 500 zł z tytułu urodzenia dziecka czy w ogóle był jakiś zasiłek porodowy i czy było to uzaleznione od osiąganych dochodów? A jeżeli od dochodów to czy męża czy wspólnych i za który rok 2004 czy 2005? Pytam, bo narazie o nic nie składalam wniosków ani o rodzinne ani o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym bo nie wiem czy nam przysługują a i na razie jestem do 3 kwietnia na urlopie wypoczynkowym to czy zaraz po jego skończeniu mogę składać ewentualnie wniosek o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym czy dopiero po upłynięciu 1 miesiąca wychowawczego (tak żeby mój dochod był traktowany jako utracony)? A i czy to prawda że właśnie do dodatku do urlopu wychow jest brany tylko męża dochód natomiast do rodzinnego obojga małżonków? Z góry dziękuję za odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
piechocik Wypłata rodzinnego wraz z dodatkiem wychowawczym ciąży na urzędzie gminy/miasta, może po prostu ten wydział dostał te pracę do wykonania, a tak na prawdę są to pieniądze z budżetu państwa a nie z pomocy społecznej, trzeba by o to zapytać. Jesteś w ciąży drugim dzieckiem przebywając na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko? thefly Te 500 dotychczasowe to też zależne od dochodów. W momencie gdy przechodzisz na wychowawczy, Twój dochód uznawany jest za utracony, nie jest wliczany. W okresie zasiłkowym od 09-2005 do 08-2006 wyliczany jest dochód za rok 2004.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
thefly Nie musi upłynąć miesiąc wychowawczego, żeby składac dokumenty. W urzędzie wypłacającym składa się zaświadczenie od pracodawcy o udzielonym urlopie wychowawczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wioletto dzięki za odp. Ale czy do rodzinnego i do tych 500 zł też nie wezmą mojego dochodu z 2004 r. ? I czy mogę jeszcze ubiegać się o te 500zł czy juz za późno bo mały ma już 4,5 miesiąca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość piechocik
dokładnie tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość piechocik
a i jak starałam sie o wychowawczy przy pierwszym dzieccku to w naszym urzedzie miasta nikt nie umiał mi doradzic gdzie po to mam sie zglosic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Edytaa
Przepraszam, jeśli sie powtarzam. Wiem już (przeczytałam to tutaj :-) ), że jeśli mam umowę do dnia porodu, (jestem teraz na zasiłku rehabilitacyjnym), to za niewykorzystany urlop z 2005 dostanę od pracodawcy pieniążki i za 1 dzień zasiłku macierzyńskiego tez od pracodawcy, resztę wypłaca ZUS. Pytania: - Czy ja mam złozyć dokumenty do ZUS czy pracodawca? - Czy jest jakis termin składania tych dokumentów? Czy zasiłek może przepaść?! - Jakie to dokumenty? Bardzo proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam. Juz z Toba kiedyś dyskutowałam. Przerwałam urlop wychowawczy i \"niby\"wróciłam do pracy.Jednak w dniu,kiedy powinnam się stawić w firmie położyłam L4 od ginekologa,ponieważ jestem w ciąży.I oczywiście mój pracodawca powinien mi wypłacać za chorobowe przez pierwsze (chyba)33 dni,a później przejmuje to ZUS. Tyle tylko,że odnoszę wrażenie,że mój pracodawca nie wypłaci mi tego chorobowego,bo niestety księgową ma niedouczona i pewnie uzna,że mi się nie należy,bo wcześniej siedziałam dwa lata na wychowawczym. Co zrobić,jeżeli pracodawca nie wypłaci mi pieniędzy za chorobowe???Załatwiać to łagodnie,czy odrazu składać pozew do sądu pracy?Nie wiem od czego w takiej sytuacji mam zacząć??? Prosze o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nv n
witam wioletta, mam pytanie. Pracuję na 1/4 etatu po jakim czasie przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 thefly tak, powinni wziąć z 2004, można złożyć wniosek do roku od urodzenia dziecka Ten dodatek to się zaznacza we wniosku o rodzinne, czemu tego nie odznaczyłaś ubiegając się o rodzinne? 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Piechocik Czyli jasne. Jesteś na urlopie wychowawczym, spodziewasz się drugiego dziecka. Po urodzeniu dziecka należy Ci się zasiłek macierzyński (urlop wychowawczy możesz przerwać, ale nie musisz, więcej z tym komplikacji, ale jeśli chcesz to możesz) w wymiarze mniejszym o 2 tygodnie (bo w czasie wychowawczego) Tu masz na temat macierzyńskiego: http://www.zus.pl/swiadcze/zas003.htm Za czas zasiłku macierzyńskiego wg mnie tracisz prawo do dodatku wychowawczego, ale jednocześnie nabywasz prawo do dodatku za urodzenie dziecka. Po zakończonym macierzyńskim znowu masz prawo do dodatku z tytułu przbywania na urlopie wychowawczym. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Edytaa - Czy ja mam złozyć dokumenty do ZUS czy pracodawca? Pracodawca na podstawie złożonych mu dokumentów wypłaca Ci ten 1 dzień następnie przekazuje dokumentację do ZUS-u. Na wszelki wypadek warto dopytać się w ZUS-ie czy dokumenty dotarły. - Czy jest jakis termin składania tych dokumentów? Czy zasiłek może przepaść?! Pracodawca powinien je przekazać jak najszybciej, to jego obowiązek. - Jakie to dokumenty? W szpitalu dostajesz taki druczek do wypłaty macierzyńskiego, albo składasz wniosek pracodawcy o macierzyński, dołączając akt urodzenia dziecka. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 ktośka z w-wy. Wg mnie nie do sądu, ja raczej bym zażądała wypłaty wynagrodzenia chorobowego (pisemnie), a potem powiadomiłabym PIP i ZUS, na pewno Ci pomogą. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 nv n Przykro mi, niestety nie wiem, ale poszukaj tutaj na forum http://prawo-pracy.pl/ 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Z A K Ł O P O T A N A
POMOCY! MAM TAKIE PYTANIE: PRACOWAŁAM ROK OD 09.2004 DO 27.2005R. I ZWOLNIŁAM SIĘ SAMA. STUDIUJĘ ZAOCZNIE. JESTEM ZAREJESTROWANA NA BEZROBOCIU OD MIESIĄCA I ZA 2 MIES. MAM DOSTAĆ BEZROBOCIE PRZEZ 3 MIES. PROBLEM JEST TU: ZASZŁAM W CIĄŻĘ, NIE JESTEM MĘŻATKĄ. NIE PRACUJE! CO MAM ZROBIĆ ABY PRZEZ TE JESZCZE 6 MIES. MIEĆ JAKIEŚ PIENIĄŻKI I PO PORODZIE. STRASZNIE MI ZALEŻY ABY KTOŚ MI ODPOWIEDZIAŁ, POMÓGŁ JAKOŚ WYMYŚLIĆ COŚ BO JESTEM BEZRADNA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Z GÓRY BARDZO DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Obawiam sie, że masz problem. Niestety macierzyński chyba Ci się nie należy, chyba w czasie bezrobocia nie jest opłacana składka na chorobowe. Musisz się dowiedzieć czegoś w opiece społecznej, jedyne co mi przychodzi do głowy to zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu urodzenia dziecka 1 000zł + 1000 niezależne od dochodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Z A K Ł O P O T A N A
dziękuje za odpowiedź. A gdybym teraz (w 3 mies.) została zatrudniona u kogoś znajomego na lewo? Zus będzie mnie ścigał??? A może otworzyć własną dzialalność gosp. jakąkolwiek i z 2 mies. płacić składki a później L4? co zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lola swawola
mam pytanie: jestem teraz na urlopie wychowawczym do sierpnia, od wrzesnia wracam do pracy, pobieram z tego tytułu zasiłek, moj mąż stracił prace, jest na okresie wypowiedzenia do kwietnia i bedzie od kwietnia pobierał bezrobocie, czy bedzie on mógł podjąć za mnie urlop wychowawczy kiedy ja wróce do pracy i czy bedzie mu wtedy wypłacany zasiłek taki jak mi do tej pory? acha i jak długo jest wypłacane bezrobocie? przez pół roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Działalnośc gospodarcza nie bardzo załatwia Ci sprawę, najlepiej wyszłabyś na zatrudnieniu na umowę o pracę. Czy by ścigał, może i tak, ale jeśli nie miałby nic dozarzucenia to trudno byłoby coś zrobić. Stosunek pracy istnieje i już, chroni Cię prawo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lola swawola
ok, dzieki ale czy w takim razie mozemy sie ubiegać o jakiś zasiłek lub zapomoge z powodu niskiego dochodu na całą rodzine? od wrzesnia tylko ja bede zarabiac i to niewiele

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta----
Zasiłek rodzinny, ale to jest niewiele. Może coś z pomocy społecznej, musisz się dowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lola swawola
dziekuje bardzo pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Z A K Ł O P O T A N A
dziękuję ślicznie !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Edytaa
Dziękuję bardzo za odpowiedź!!! :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanko jetem w 33 tygodniu ciąży cały czas pracuję, termin mam na połowę kwietnia. Pracować chcę do końca marca, później wykorzytam zaległy urlop z zeszłego roku, myślę że tak się uda że na urlopie urodzę. Nie chceiść na zwolnienie bo słyszałam że ZUS jakąś część zwolnienia lekarskiego przed porodem traktuje jako macierzyński a ja chcę go w całości wykorzytsać po porodzie. I teraz moje pytanko, czy ja muszę zawiadmomić ZUS że jestem w ciąży albo że urodziłam, czy robi to pracodawca, czy muszę zanieść jakieś papiery do ZUS jeszcze przed porodem? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Jeśli jest to mały pracodawca (do 20 osób), składa odpoiwednie dokumenty do ZUS i ZUS wypłaca macierzyński. Jeśli wiekszy to sam wypłaca macierzyński. Ty składasz pracodawcy taki świtek ze szpitala do zzasiłku macierzyńskiego, a jak Ci nie dadzą to akt urodzenia dziecka i wniosek o urlop i zasiłek macierzyński. Dodatkowo musisz się zadeklarować pracodawcy czy masz inny tytuł ubezpieczenia społecznego. Jeśli nie masz to pracodawca powienien składać za Ciebie odpowiednie deklaracje do ZUS, żeby w czasie macierzyńskiego była za Ciebie odprowadzana składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe do ZUS (kasa budżetu państwa nie pracodawcy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kochana to znowu ja :D mam tu pytanie bo już wcale nie rozumiem tego zusu a więc: składki płacone na najniższą krajową tj 900 zł od tego odejmuję podatek i wychodzi ok 644 zł na rękę i zus od tego jeszcze raz ściąga mi podatek ??? 122 zł i w ten sposób dostałam za miesiąc luty czyli 02.02-01.03.2006 całe 521.88 (jestem w szkoku) czy nie powinno być 100 procent pensji, którą mogłabym otrzymać ??? co to za podatek, przecież już raz mam odtrącone dlaczego drugi raz też ??? będę bardzo wdzięczna za odpowiedź 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
900 minus składki ZUS 18,71% minus podatek 19% (w tym składka NFZ) i jeszcze 1% NFZ z wynagrodzenia 900 - 168,39ZUS-139,00podatek i 7zł NFZ Należałoby też uwzglednić koszty uzyskania przychodu i ulgę podatkową Tutaj jest m.in kalkulator płac http://www.infor.pl/dane/?tresc=kalkulatory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
z tego co tu napisałaś to powinno wyjść 586,61 groszy a może ja się mylę. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeszcze jedno, chyba że to jest tak że wychodzi 586,61 dziele to przez 30 dni i wychodzi wtedy 19,55 i mnoże to przez ilość dni w miesiącu czyli wychodzi to 27 dni Sumując: 19,55 * 27 = 527.85 / czyli prawie się zgadza, jest tylko niewadoma różnica pomiędzy moimi obliczeniami kwota 5.97 (???) / 527.85 - 521.88 = 5,97 Jakbyś mogła to proszę o wyjaśnienie czy tok mojego myślenia jest dobry, wziełam to na chłopski rozum :) Wg kalkulatora który podałaś niżej powinnam dostać 648.59 ZUS II filar składka na ub. zdrow. zaliczka na podatek NETTO SUMA DOCHOD SUMA BRUTTO styczeń 168.39 65.7 64.02 19 648.59 629.36 900 luty 168.39 65.7 64.02 19 648.59 1258.72 1800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Masz podstawę 900, a chcesz wyliczyć kwotę netto zasiłku chorobowego czy wynagrodzenia za czas przepracowany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
będę samotnie wychowującą mamą..czy mogła byś Wiolu mi napisać o jakie pomoce finansowe moge się starać?jestem w 3 miesiącu ale juz chce wiedzieć z jakiej pomocy materialnej moge korzystać,pozdrawiam i dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×