Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość pompon

lordoza

Polecane posty

Do łapa: może po prostu zacznij od napięć izometrycznych brzucha... W pozycji leżącej ramiona wzdłuż tułowia, napnij brzuch, policz do 3 i puśc. Bez wstrzymywania oddechu!! Wiem, że to trudne, ale da się tego nauczyć. W chwili napięcia wypuszczasz powietrze z ust. I tak na początek, zacznij od kilkunastu napięć po 3 serie dziennie... Gdy się przyzwyczaisz, zwiększ liczbę napięć... To takie ćwiczenie na początek. Ale przynosi rezultat...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dori42
Do Edyci. A w jaki sposób mozna uwodnic czy tez nawodnić takie krazki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tami jo
Witam. Mam problem i prosze o pomoc,mieszkam w londynie a tutaj ze sluzba zdrowia nie jest dobrze.Pisalam do Pana panie Jackukwietniu 2009,prosilam o interpretacjie mojego rm. w WITAM PANIE JACKU Zdaje sobie sprawe ze ma PAN dosyc tlumaczen na zrozumialy (dla laikow)jezyk roznych badan.Napisalam do PANA poniewaz mam problemy z kregoslupem,bol kregoslupa i nogi to w tej chwili normalne dla mnie.Mieszkam w Angli a tutaj niestety bardzo trudno o dobra i wykfalikowana pomoc.Bylam tutaj u angielskiego specjalisty a nastepna wizyte mam dopiero za 2 miesiace.Dlatego tez osmielilam sie PANA prosic o wytlumaczenie mi na czym polega moj problem z kregoslupem i czy moge w jakis sposob go "naprawic",abym mogla normalnie funkcjonowac.Nadmienie ze na kregoslup lecze sie 6 lat i przechodzilam juz przez rozne rehabilitacje pole magnetyczne, bio prady, lasery,masaze,ale one daly odwrotne efekty,z roku na rok jest coraz gorzej. Z GORY DZIEKUJE I PRZEPRASZM ZA KLOPOT GORACO POZDRAWIAM. W lipcu mialam tutaj robiona blokade w kregoslup.2 tygodnie temu znowu zaczal mnie bolec,lekarz skierowal mnie znowu do kliniki bolu na nowa blokade,ale jeszcze czekam na wizyte,Poniewaz moge brac blokady co pol roku.Ale od soboty jest bardzo zle nie moge normalnie chodzic ani wyprostowac kregoslupa.Gdy leze albo siedze z wyciagnietymi nogami strasznie mi dretwieja,tak samo jak w nocy i to obie,pozatym mnie bola tak jakbym miala grype.wczoraj bylam u lekarza pani doktor mnie zbadala,:doslownie wsadzila mi palec w odbyt i zapytala czy czuje,czulam,ale w tym momecie bardziej zaczol mnie bolec kregoslup:stwierdzila ze nie jest tak zle skoro czulam ma mnie skierowac na RMale znajac angielska sluzbe zdrowia poczekam dlugo,i przepisala mi diazepam(angielska nazwa-psychotrop)oczywiscie mi nie pomogl i nie biore juz bo nie lubie czuc sie pijana.Nadmienie ze kregoslup boli mnie w okolicach kosci ogonowej moze ciut wyzej,i boli mnie z obu stron tak jakbym miala pas bolu na kregoslupie.czasami tez czuje goraco w tym miejscu.Bardzo prosze o opinie co moge zrobic bo z bolu zaczynam wariowac goraco dziekuje i pozdrawiam. A TAK NA MARGINESIE DO WSZYSTKICH LUDZI MIESZKAJACYCH W POLSCE POLSKA SLUZBA ZDROWIA NIE JEST TAKA ZLA.TUTAJ NAJPIERW DAJA LEKI POTEM FIZJOTERAPIA,A POTEM JAK NIE POMAGA DOPIERO SPECJALISTA I BADANIA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tami jo
Bardzo prosze o przetlumaczenie mojego badania MR Zmniejszona lordoza kregoslupa ledzwiowego.Lumbalizacja kregu S1.Zwezenie przestrzeni miedzykregowych L3/L4 i L5/S1.Niewielkie tylne uwypuklenia tarczy miedzykregowych Th11/Th12 i L3/L4 z dyskretnymjedynie modelowaniem worka oponowego.Tylno-prawoboczna pjm na poziomie L5/S1 z niewielkim modelowaniem worka oponowego lecz z cechami modelowania korzenia S1po prawej.Poza tym zarysy kanalu kregowego gladkie.Obraz koncowego uwidocznionego w badaniu odcinka rdzenia kregowego niezmieniony.Nierownosci gornej listewki granicznej trzonu kregu L4-guzek Schmorla i wtorne zmiany zwyrodnieniowe.Drobne guzki Schmorla widoczne sa w trzonach Th11 i Th12. Bardzo dziekuje pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uwodnieniu krązka służa pozycje elongacyjne, ćwiczenia w takich pozycjach, tzn. pozycjach, kiedy kręgosłup sie "wyciąga". A z zabiegów fizykalnych dobrze sobie radzi pole magnetyczne. Najlepiej poprosić lekarza o skierowanie na zabiegi : ćwiczenia + zabiegi. Wtedy fizjoterapeuta wszystko ci wyjasni... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Anna G.
Witajcie, jestem studentką fizjoterapii, sama mam problemy z kręgosłupem dlatego postanowiłam pisać pracę magisterską własnie na ten temat. Zamierzam zbadać które zabiegi są najskuteczniejsze w leczeniu bólu krzyża. Bardzo proszę wszystkich "obolałych" internautów o pomoc i wypełnienie ankiety. Jest ona anonimowa i posłuży tylko do celów mojej pracy magisterskiej. Poniżej zamieszczam link" http://www.ankietka.pl/ankieta/51959/skutecznosci-poszczegolnych-zabiegow-rehabilitacyjnych-w-leczeniu-dolegliwosci-bolowych-odcinka-ledzwiowo-krzyzowego-kregoslupa.html Pozdrawiam i życzę zdrowia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość coś chyba pani kręci
na fizjoterapii uczą o bólu krzyża?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oczywiście, że tak... i nie tylko.. a niby o czym mają uczyć?? Też jestem studentką fizjoterapii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JPH2
Jakby ktoś nie wiedział to fizjoterapeuta musi znać dokładnie anatomię człowieka ,np budowę kończyn , rodzaje mięśni i ich układ w danym miejscu itp, bo nie wyobrażam sobie w jaki sposób mógłby rehabilitować np osobę po wylewie, po złamaniu itp. Zna kinezy.. i fizykoterapię i wiele innych rzeczy z zakresu medycyny.Rzecz tylko w tym, aby student tej dziedziny dobrze i sumiennie przygotował się do wykonywania swojego przyszłego zawodu,cały czas na bieżąco pogłębiał swoją wiedzę,miał życzliwe podejście do pacjenta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrekstraz
Wynik rezonansu magnetycznego: Odcinek szyjny kręgosłupa o zniesionej fizjologicznej lordozie. Na wysokości C5-C-6 obecna jest okrężna wypuklina krążka międzykręgowego modelująca więzadło podłużne tylne kręgosłupa.Opisywanej zmianie towarzyszą odczyny wytwórcze na krawędziach trzonów sąsiadujących kręgów c5 ic6 zwężające światło otworów międzykręgowych c5 i c6.Dehydratacja krążka c5 i c6 ze sklerotyzacją blaszek granicznych trzonów sąsiadujących kegów.Nawarstwienia kostno-okostnowe na przednich krawędziach trzonów kręgów c5,c6 i c7. Proszę o pomoc w wytłumaczeniu na "polski" czy to coś poważnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
dla edyciak.Szanowna Pani ,byłem przekonany że jest Pani uczona o bólu kręgosłupa a nie krzyża.Swoją drogą zaleca Pani ćwiczenia facetowi z przepukliną i naczyniakiem drogą elektroniczną.GRATULACJE.Proszę pochwalić się swoim wykładowcom o swoich internetowych sukcesach,będą zachwyceni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
dla JPH2.Coś tam Pani napisała o sumienności itp.Proszę zapamiętać :człowiek nie ma krzyża ma za to kręgosłup gdzie na kręgosłup prawdziwy składają się odc. szyjny;piersiowy,lędźwiowy a na kręgoslup rzekomy odc.krzyżowy i guziczny.Jak sumiennośc to przez duże S.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JPH2
O ile db umiem czytać to nie użyłam w swojej wypowiedzi słowa "krzyż",proszę na drugi raz Panie Jacku swoje uwagi kierować pod własciwy adres .A co do słowa- sumienność- to mam pełne prawo zwrócić uwagę na to ,że ono istnieje ,zwłaszcza młodym ludziom ,nie tylko tym którzy będą w przyszłości odp za czyjeś np. zdrowie.Inteligentny człowiek zawsze potrafi formę swojej wypowiedzi dopasować do poziomu umysłowego swojego rozmówcy,bo niestety tak to jest, że nie każdy wie co to jest np. sklerotyzacja czy hydratacja czy fumigacja i trzeba to człowiekowi normalnie wytłumaczyć i jak Pan rozmawia z 75- letnią osobą dla której krzyż to krzyż to nie będzie jej Pan naukowej terminologii wstawiał ,bo kobicina bedzie na Pana patrzeć jak na dziwoląga.A co do Edyciaka to zamiast jej grzecznie zwrócić uwagę i spokojnie, to Pan ją już na dzień dobry zdołował i w zgryżliwy sposób odpisuje.Pogody ducha życzę na co dzień!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
ma pani rację że tzw.tłumaczenie dostosowujemy min.do wieku itp..Tylko że pani anna g. jest studentką fizjoterapii i raczej (przynajmniej w moim odczuciu) powinna być precyzyjna.Ta pani potrzebuje ankiety tylko,że jak ktoś odpowie że wykorzystał taki to a taki zabieg fizykalny na krzyż to właściwie taka ankieta jest do niczego.Bedąc daleki od złośliwości to właśnie nikt inny jak p.edyciak na stronie 21 pisze o moich wcześniejszych wypowiedziach ,pisząc że wystarczy poczytać.Pamiętam że wielokrotnie pisałem ,że ćwiczenia z internetu ,takie bez fizycznego kontaktu z pacjentem mogą po prostu zaszkodzić.I tego właśnie będe się trzymał.I naprawdę nie można przy przepuklinie ,naczyniaku ,wypuklinie i wielu innych cwiczyć w ten sposób.pisałem również że rehabilitant potrafi ocenić (powinien) ruchomośc kręgosłupa w tym segmentarną czego nie będzie potrafił pacjent bo on po prostu umie coś innego.Odniosłem wrazenie że p.edyciak przeczytała wcześniejsze posty(skoro się na nie powołuje).Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, Może się mylę, ale nie mogę znaleźć na necie zestawu ćwiczeń na dolegliowść "zniesienie lordozy lędźwiowej". Będę wdzięczny za jakiś link lub prosty opis zalecanych ćwiczeń. Pozdrawiam :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie myli się pan
najczęściej udaje się odtworzyć lordozę poprzez ćwiczenia m.wielodzielnego i/lub jednoczesne osłabienie (rozciągnięcie) moęśni przykurczonych.Jednak warunkiem koniecznym jest pełna ruchomość segmentarna kręgosłupa.Bez tego i pełnej diagnostyki bardzo łatwo wyrządzić sobie krzywdę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ponieważ tę pełną ruchmość mam - czy może Pan zaproponować ćwiczenia na te specjalne grupy mięśni? Dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bydziek30
Witam ja mam zniesiona lordoze zyjna,obnizenie krazka m-kC5/C6oraz spłycona kifoze to opis rtg sprzed2tyg a w grudniu wyszedłem ze szpitala po odmie samoistnej płuca prawego i wciąz bolą mnie plecy.pomocy!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam serdecznie wszystkich i bardzo proszę o fachową pomoc, od 10 miesięcy mam problem z kręgosłupem jak tylko coś podniosę powyżej 6kg wchodzi mi straszny ból w pachwinę i w biodro. Miałem już robione parę badań zdjęcia Rtg stawy biodrowe i kręgosłup: szyjny piersiowy, Usg stawu biodrowego, no i rezonans odcinaka lędźwiowego. Na zdjęciach I Usg stawy biodrowe są OK, RTG kręgosłupa (lekarz stwierdził, że tylko kręgosłup jest za bardzo wyprostowany) no i na rezonansie wyszło pogłębiona lardoza- kość krzyżowa ułożona poziomo. Lekarz stwierdził, że te bóle nie powinny być od od tej lardozy...do tego wszystkiego strasznie strzelają mi stawyjuż nawet zrobiłem sobie dietę rozdzielną i wyeliminowałem do minimum sztuczne konserwanty i chemie z pożywienia. Musze walczyć i być silny bo mam dopiero 30 lat a za 3 miesiące, będę miał córeczkę którą bardzo chce brać na rączki i nosić, być prawdziwym tatą. Bardzo proszę o jakieś profesjonalne ćwiczenia na Lardozę pogłębioną, bo czytałem że tą dolegliwość można korygować może być jakaś dobra literatura odnośnie rechabilitacji tej dolegliwości. Bardzo proszę a może ktoś zna jakiegoś dobrego specjalistę lub dobrego rehabilitanta co mógłby mnie poprowadzić, jestem z okolic Wrocławia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hajka
mam następujący opis rtg kręgosłupa szyjnego: wyprotowanie lordozy szyjnej, poza tym kt. C w normie. Widoczny otwór dla tętnicy kręgowej w łuku C1. Czy to oznacza coś złego? Dodam, że bardzo boli mnie głowa w tylnej części po prawej stronie. Miałam też TK głowy, które nic nie wykazało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tomasz1976
Witam Panie Jacku, Przeczytałem wszystkie wpisy od 2008 roku, nie znalazłem informacji odnośnie możliwości powtórnego nawodnienia krążków międzykręgowych. Mam przepuklinę L4-L5; L5-S1. Wiem, że "raz uszkodzony krążek nigdy nie wróci do stanu pierwotnego", ale czy isnieją jakieś sposoby na ponowne nawodnienie? ćwiczenia, farmakologia,masaże. Nawodnienie pewnie pomogłoby w większej sprężystości krążków, a czy może sposodować ustąpnienie nacisku na nerw kulszowy (czuję "ciągnięcie" w lewej stronie, wzdłuż lewej nogi, do łydki)? Ból ten, a raczj dyskomfort nie wymaga póki co przyjmowania środków przeciwbólowych. Jeszcze jedno, mój stan trwa od ok. 4 lat, czy przy takich "uszkodzeniach" dozwolony jest większy wysiłek fizyczny np. granie w piłkę nożną, czy ten rodzaj sportu nie pogłębiłby przypadłości? z góry dziękuję za radę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Ma pan może rezonans lub jakieś inne badanie?Proszę przytoczyć opis.Krążek można nawodnić ale najpierw trzeba doprowadzić do zrostu przepukliny.W przeciwnym wypadku nawadnianie na nic bo krażek jest jakby" dziurawy".Przypominać to będzie (to nawadnianie) próbę napompowania dziurawej piłki.Dolegliwości ,które ma Pan nie muszą oznaczać rwy kulszowej ,chyba że taka była diagnoza.Faktycznie po zroscie i nawodnieniu doległiwości powinny ustąpić jeżeli nie same to skorzystałbym z pomocy rehabilitanta.Masaz czy fizykoterpia nie zlikwidują przyczyny ale pomagają w likwidacji objawów.Raczej ćwiczenia z terapeutą ew.terapie manualne.Wychwalany McKenzie(taka metoda terapii) to może być nieco za mało.Trzeba sprawdzić stabilizację i jeżeli jej brak to poćwiczyć ale nie na oko ,z internetu bo bardzo łatwo o uraz.Piłka nożna to niebezpieczny sport.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Yaro
Witamy powstał nowy blog o fitoterapii. Samo słowo "fitoterapia" nie kojarzy się zbyt optymistycznie, ale postaramy się pokazać, że zioła i ich działanie może być przez każdego wykorzystywane na co dzień, nie tylko w celach leczniczych, ale również jako sposób na tanie i proste uprzyjemnianie życia sobie i innym Zapraszam http://fitoterapiadlaciebie.blogspot.com/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tomasz1976
Witam ponownie Panie Jacku, Opis wygląda tak. Badanie MR odcinka lędźwiowo- krzyżowego. Stwierdzono wyprostowanie fizjologicznej lordozy badanego odcinka kręgosłupa. Przepuklinę tylną, centralną widać na poziomie L4/L5. Przepulkina modeluje przednią ścianę worka opny twardej, zwęża otwory międzykręgowe i uciska przebiegające tam korzonki nerwowe. Wymiar strzałkowy kanału kregowego na tej wysokości wynosi ok. 13mm. Na poziomie L5/S1 widać przepuklinę tylną centralno-lewoboczną. Przepuklina częściowo wypełnia lewy zachyłek boczny, zwęża lewy otwór międzykręgowy modelując przebiegajacy tam korzonek nerwowy oraz uciska na przednio-lewoboczną ścianę worka opony twardej. Na wysokości L2/L3 widać niewielką uwypuklinę tylną centralną, która powoduje ugięcie przedniej ściany worka opny twardej. Cechy dehydratacji w/w krążków międzykregowych szczególnie na poziomach L4/L5 i L5/S1. Stożek rdzeniowy bez zmian ogniskowych. To opis z jesieni 2007 roku. Aktualnie czuję charakterystyczny ucisk na lewej nodze (coś jakbym uderzył kilkakrotnie pięścią w poniższe miejsce), w części przedniej powyżej kolana, a także ów ucisk przemieszcza się wzdłóż łydki (po obu stronach) w kierunku pięty. z góry dziękuję za jakieś wskazówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Dzien dobry.Fakt dwie przepukliny i zniesiona lordoza.Tak jak pisałem,najpierw zrost przepukliny bo bez tego nie da rady oraz jednocześnie codzienna higiena taka jak prawidłowa pozycja podczas golenia,pochylania,sznurowania butów ,mycia zębów itp.Bez nauki takich prostych ,codziennych czynnosci leczenie u fizjoterapeuty może się nie udać.Opisywałem niektóre rzeczy wcześniej ,proszę sięgnąć do poprzednich stron forum.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Fakt dwie przepukliny i zniesiona lordoza.Najpierw zrost przepukliny z jednoczesną nauką u fizjoterapeuty takich czynności jak mycie zebów,golenie,sznurowanie butów itp. codzienne ruchy.Bez nauki leczenie fizjoterapeutyczne moze się nie udac.Niektóre rzeczy opisywałem wcześniej,proszę przejrzec poprzednie strony.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tomasz1976
Dziękuję za info. A czy w moim przypadku jest możliwe, żeby właściwe wykonywanie tych czynności + ćwiczenia fizjoterapeutyczne spowodowały wchłonięcie (cofnięcie) przepukliny, tak by nie było nacisku na nerw???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Szansa istnieje zawsze ,jest to trudne ale nie niemożliwe.Ja bym spróbował ,ale powtorzę ze fakt nieprawidłowego nawyku pochylania,podnoszenia wyuczony często przez lata jest trudny do wykorzenienia.Trzeba duuużo samozaparcia i samokontroli.To trochę tak jakby kierowcy w Polsce zaczęli nagle jeździć lewą stroną jezdni tak jak w Anglii.Prawie to samo ale dla kierowcy z 30 letnim stażem może być koszmarem.Zrost przepukliny i cofnięcie wypukliny ,którą też Pan posiada powinny spowodować cofnięcie dolegliwości.Tak jak napisałem wcześniej dziurawą pilkę trudno napompować tak dziurawy krązek nie nawodni się.Jezeli uda sie pomóc ćwiczeniami to krążek zmieni swoje wymiary(niejako urośnie)powodując oddalenie pow.stawowych oraz przestanie uciskać na worek oponowy(zabezpiecza on rdzeń kręgowy ten worek oczywiście)Z tym oddaleniem powierzchni stawowych to tak jakby w samochodzie zamontować nowe spręzyny(amortyzatory)wtedy odległość pomiędzy podwoziem a nadwoziem zwiększy się.Nawet gdyby okazała konieczna sie operacja to itak będzie trzeba nauczyć się czynności codziennych bo bez tego grozi to ponowną operacją.Prosze poczytac o kichaniu,kasłaniu,smianiu się na wcześniejszych stronach .To bardzo ważne a czesto bagatelizowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×