Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość kotwicka anna

on Turek, ja Polaka

Polecane posty

Gość kedi
Inzynier, wiem, historia Grecji zajmuje sie zawodowo i hobbystycznie, i swietnie zdaje sobie sprawe ze Turcy sa wyjatkowo przeczuleni na tym punkcie. A tak z ciekawosci sie spytam: jak powiem ze Halikarnas zamiast Bodrum tez bede miec problemy, czy dotyczy to tylko Konstantynopola? Nie przejmuj sie, wiekszosc wspolczesnych Grekow ma w dupie megali idea, nic Wam nie grozi;) I drobna poprawka: ten trend nie pojawil sie po I wojnie swiatowej, ale duzo wczesniej, ale dopiero po odzyskaniu przez Grecje niepodleglosci mial szanse sie urzeczywistnic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kedi, to raczej o Istanbule. O Bodrum, nie slysialem ze protestowali. Jeden Turecki pisarz Cevat Şakir Kabaağaçlı uzywal pseudonim jako "Halikarnas Balıkçısı" = "rybak Halikarnasa". O megali idei, zalezy, jak tutaj mamy dodzia, w Grecji sa fanow megali idei :) Nie bylem w Grecji, ale pamietam tragi-komedia od TV: Jakis czas temu byl konkurs w pewnego wypsie (w Tureckim telewizje) wg zespol Turecki i Grecji. Wiesz inny jezyk inny miejsce... Ale jakis typ "survivor". Oni nie rozumieli sie w ogole, ale na TV byl podtext. Biedny Turcy mowili dzentelmenska, fair play... Jednego nawet zostal podobna zakochana na jednego Grecka, a w zespolu Grecji, "jak Turek moze wygrac! My jestesmy Grekami, nie pozwalac, tyle tyle..." Jak powiedzialem nie bylem w Grecji ale mam nadzieje ze masz racje. Bo slysialem ze ich zachowania bardzo podobny nam oprocz religia. W Bodrum planujesz pracowac jako przewodniczka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kedi
Inzynier, sprawy zawodowe to wolalabym opisywac prywatnie, nie na forum. Jak koniecznie chcesz wiedziec moge Ci maila wyslac:) Zdaje sobie sprawe z antagonizmow grecko - tureckich i sa one gleboko uzasadnione. Wyglada to jednak zwykle tak: najbardziej widoczna jest grupka ekstremistow, a wiekszosc i tak ma wszystko dupie:) Postawy skrajne najbardziej rzucaja sie w oczy i sa oczywiscie chetnie pokazywane w mediach (jako ze bad news is good news;)). Tylko ze nie reprezentuja pogladow wiekszosci, tak jak wspomniana przez Ciebie Dodzia nie przedstawia pogladow wszystkich Polakow, tylko swoj wlasny, prywatny odchyl;) Glupio mi zreszta jak czytam takie teksty, bo potem wszyscy jako Polacy wychodzimy na rasistow, a tak nie jest. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kedi jak dobrze rozumiem, wyglada logiczny co pisalasz. Wsrod ludzi zdadzam sie moze i tak, bo ja tez mialem znajomy od Grecji, nie otworzylismy diskusje w tym temacie. Ale wsrod rzady nadal jest problemy chodziaz teraz wyglada spokojnie. Chyba najwiekszy problem jest ta sprawa 12 mile. (dodzia to nie 8 mil od Eminem patrz pisze specjalniej dla ciebie :) ) Od czasie 1936 Grecja chce zwiekszyc ich tereny w wodzie (domectic waters) od 6 mil do 12 mil. Dla Turcji to za blisko, i powod do kontrolowania morze Aegean wiec Turcja zadeklarowal to bedzie "casus belli" (powod do wojna) Od duzo czasu samoloty z Turcji i Grecji robia "dog fighting", i podobna situacja w morze. 2 rzad nie walcza, ale nie zaufaja %100. Zapraszam na maila jak chcesz wysylac cos, moj mail napisane obok moj nick.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kedi
Masz maila:) A wracajac do tematu: o 12 milach oczywiscie slyszalam, swoje zdanie na ten temat (i ogolnie o konflikcie grecko - tureckim) mam, ale sie nie przyznam;) Wydaje mi sie jednak ze jesli Turcja w koncu znajdzie sie w UE problem rozwiaze sie samoistnie, przynajmniej na jakis czas. O ile poradzicie sobie z zadaniami Komisji Europejskiej, ale to juz inny topic. Btw bardzo ladnie piszesz po polsku:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kedi
Galatasaray - znam, ostatnio siedze przy necie i czytam wszystko na temat Turcji jak leci:) Tak tez trafilam tutaj:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kedi dziekuje :) Mialem 4 kursy ale nadal nie grammatyczny pisze. Chodziaz ja moge patrzyc wasze jezyka z innym punktu widzenia ;) Np: Ktos mnie powiedziala ze \"wariat\" jestem. Ona byla 2 lat starsza ode mnie... Ja odpowiedzialem \"antyk wariat jestes\" :P Galatasaray, widze tez znasz Sezen Aksu... Jesli lubisz instrumentalny, poszukaj na youtube \"7 karanfil\" \"seven gloves\"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kedi
Dobrze jest, zwlaszcza ze polski to jeden z najtrudniejszych jezykow swiata, wiec i tak podziwiam:) A propos: przegladalam ostatnio gramatyke turecka, jest zajebiscie skomplikowana - no, ale ja jestem przyzwyczajona do jezykow indoeuropejskich. Bede miala niezla zabawe jak sie znajde w Turcji:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Inżynier, znam Sezen Aksu i wiele innych. Lubię turecką muzykę bo przypomina mi o Turcji. Juz jestem niecierpliwa bo w czerwcu planuję jechać do Marmaris i nie wiem jak to będzie. Muszę znowu w tym roku dwa razy jechać bo w następnym mam inne plany. To moja piosenka ulubiona ostatnio: http://pl.youtube.com/watch?v=Y8FDHASfnGM Słuchasz radia tureckiego przez net? na yalinoline jest. Kedi a trafiłaś na forum polonii i Basi ze Stambułu? tam też jest dużo przydatnych informacji. Język turecki dla mnie jest skomplikowany, ale np. moj dobry kolega badzo szybko łapie i jak do niego czesto mowilam to szybko zapamietywał, a ja to jak grochem o scianę :) Chciałam również przypomnieć, że jutro mamy mecz Galatasaray-Fenerbahce i wszyscy trzymamy kciuki za Galatasaray! :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Oleńkaaaa
Jestem z Turkiem od 2 lat, jesteśmy zaręczeni, a niedawno rozpoczął się koszmar... to najgorsza decyzja w moim życiu żałuje i nie mogę się doczekać kiedy wyjedzie DZIEWCZYNY NIE WIERZCIE IM!!!!! on był moim ideałem we wszystkim mi pomagał w oczach innych kochający nad życie mężczyzna! Czułam, że wygrałam los na loteri, ale do czasu:( i dalej wszyscy myślą, że my tacy w sobie zakochani bo nie wiedzą co się dzieje wewnątrz naszego związku, a mi wstyd się przyznać bo mi odradzali go, a ja głupia naiwna mówiłam, że nie można wszystkich traktować tak samo Polak może się okazać draniem tak samo i Turek i Polak może być wspaniały i tak samo Turek no i przekonałam się, że to wszystko czego się o nich nasłuchałam jest prawdą!!!! bije mnie w twarz, szturcha, popycha, jak się sprzeciwiam, albo robie mu o coś wyrzuty i zapowiedział, że będzie mnie bił po ślubie i powtarza, że jak bym się go słuchała to byłabym szczęśliwa. Jak zagroziłam, że wszystkim powiem o tym co mi robi to się nie przeją tylko odpowiedział, że i tak mi nikt nie uwierzy, że mu wszyscy przyznają rację. Ciągle czuję się przy nim winna, że coś powiedziałam nie tak albo zrobiłam, a gdybym postąpiła inaczej to byłby inny dla mnie.Wykorzystał moją miłość wpierw był wspaniały, a teraz kiedy go tak pokochałam pokazał pazury. Jestem w szoku!!! Nie wiedziałam, że można się aż tak pomylić względem drugiego człowieka. Od takiego jak najdalej, ale ja boję się z nim teraz zerwać, ale wkrótce musi wyjechać i to będzie koniec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olenka, nie martw się, jesteś przed slubem także wystarczy to zakonczyc. Tylko jak skonczysz to nie daj sie pozniej nabrac znowu na mile słowka. Rodzicom powiedz po prostu, że w czymś tam Cię zawiódł i nie jestes go pewna i juz. Ja swojemu tez zaufalam bezgranicznie a pozniej sie szybko skończyło. Miał dwie twarze i dwa zachowania. Wyleczyłam się już tak w 80% ale cały czas mam żal. Dasz radę. powodzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kedi
Olenkaaa, nie rozumiem na co Ty czekasz. Jak Cie uderzy, dzwon po gliny i rob obdukcje, masz prawo wytoczyc gnojowi proces. Cale szczescie ze sie z nim nie chajtnelas, omina Cie okolorozwodowe nieprzyjemnosci;) Galatasaray - znalazlam jakies forum polonijne na portalu Gazety, nie wiem czy o to Ci chodzilo? Jesli nie, wrzuc linka, bede wdzieczna za kazde info:) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kedi
Galatasaray - wielkie dzieki, na ten blog jeszcze nie trafilam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kafeteriuszka*****
Oleenka, masz rację, zakończ to jak najszybciej. Współczuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kafeteriuszka*****
Przepraszam, Oleńkaaa miało być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Galatasaray wiem o yayinonline... Ale nie wykorzystam, w domu mam telewizje Turecki. Wlasnie w domu nie ogladam Polskie telewizje, dlatego kiedy wlacze Polski TV, pamietam mojej pierwszej momenty w Polsce po samolocie, kiedy moj menazer pokazal gdzie mam mieszkac. Ech, znowu pamietalem :) Byl zima, minus kilkanascie, po maly tur w Centrum, mnie pokazywali gdzie mam mieszkac (bylem na kilka dni zeby wykonac projekt nie na stale), widzialem jaki dom... 2 + 1 pokojowe, skore meble, do widelec ok wszystko jest co potrzebny. Skoro nie jestem prezesem ani menagerem, tylko pracownikiem, myslalem ze chyba w Polsce kazdy dom plus minus tak jest bo po co firma wynajmowac takie mieszkanie? Po kilka misiac oferowali zebym pracowal w Polsce (powiedzmy) na stale, znalazli mieszkanie 1 + 1 albo 1 + 0,5 dla mnie, wtedy zrozumialem nie kazdy mieszkania w Polsce takie sa :P No bylo rozczarowany ale nie narzekalem, juz mieszkam w innym mieszkaniu, nadal nie narzekam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Inzynier fajnie masz z ta tv, pewnie sobie ogladniesz mecz, a ja moge sobie na stronie GS tylko poogladać literki i jak widze gollllllll to sie cieszę. Wiem, ze w Turcji macie duze mieszkania. Moj byly ma mieszkanie 120 m. Ogladalam kiedys sobie stronke z mieszkaniami i bardzo mi sie podobaly. A te kominki na balkonach tez fajne. Za to czytałam też o paniach Turczynkach co to piorą dywany na balkonie i mają gdzieś swoje sąsiadki z dołu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
:) Galatasaray, ja nie lubie pilka... Dlatego nie kupilem nawet cos takiego ani tu ani w Turcji, nigdy nie bylem na stadion zeby ogladac mecz :) W Turcji zalezy od kasy mozna miec duzo albo malo mieszkanie, ale cos takiego, standardowy jest 2+1 pokojowe (w Stambule). Co ja pamietam ze u nas ktos zostajeli grzeczni i informowali przed piorac dywany :) Jescze w Turcji sasiady czesto chodzi innej. Wiesz, do gadania, przy herbate i inny ciasty, ale nie przyjemny isc jako dziecko do innej sasiadki jak plecak i sluchac ich rozmowy... :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olenka,zostaw go i to jak najszybciej,on sie nie zmieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Niutaaaa
plees jak będzie po Turecku Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. Dziękuję z góry, bardzo mi na tym zależy Pozdrawiam🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Niutaaaa
Stokrotne dzięki Inzynier 🌻🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×