Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość kurde kurde

krew z nosa

Polecane posty

kalinka- hehe albo mi sie błyska swiatło z monitora, za długo chyba przebywam na necie, bo juz mam schizy :) co do odsetek od kredytu, no to dokladnie to ci nie powiem, bo my nie odpisywalismy, bo mamy mieszkanie z rynku wtórnego,ale ty masz z pierwotnego, wiec mozesz odpisac, a dokladnie to by trzeba przeczytac jednak, bo nie pamietam, czy to jest odpis od przychodu (czy dochodu) czy od podatku, bo mnie to nigdy nie interesowalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agula- wejdz sobie na stronke www.pity.pl i tam masz formularze i program sam cię prowadzi i wylicza ile czego mozesz odliczyc - to jest dla osob, ktorym si enie chce grzebac w przepisach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy aby ta ulga nie jest likwidowana od 2007? Kurna, nic świeżego nie moge znaleźć w necie...Jesli tak, musielibyś wziąć kredyt jeszcze w 2006 roku. Tak, mieszkanie z rynku pierwotnego wiec sie łapiemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Odliczenie obejmuje wyłącznie odsetki: naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r. i zapłacone od tego dnia, od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego dla celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10 w art. 26b ustawy. W 2004 roku jest to kwota równa 189.000 zł. Zatem w sytuacji, gdy podatnik po 31 grudnia 2001 r. zaciągnął kredyt w wysokości np. 200.000 zł i w 2004 r. zakończył inwestycję mieszkaniową, to w zeznaniu podatkowym składanym za 2004 rok może odliczyć od dochodu faktycznie zapłacone odsetki w części przypadającej na kredyt w kwocie 189.000 zł, czyli w takim procencie, jaki uzyska z podzielenia kwoty limitowanej (189.000 zł) przez całą kwotę kredytu (200.000 zł).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jednocześnie należy pamiętać, że: odliczenia dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja. Przy czym w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym podatnik po raz pierwszy dokonuje przedmiotowych odliczeń, mogą być odliczone zarówno odsetki zapłacone w danym roku, jak i odsetki naliczone i zapłacone przed rokiem, w którym dana inwestycja została zakończona. Podkreślenia wymaga, iż odsetki zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji mogą być odliczone również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki. W tym przypadku, odliczeniu w danym roku podatkowym podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agula- tak bylo, ale czy tak jest teraz to nie wiem, trzeba zapytac MMa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zniknie ulga odsetkowa Wprowadzona od 1 stycznia 2002 r. możliwość odliczania odsetek ma zniknąć z ustawy z początkiem 2007 roku. Nie oznacza to jednak, że ulga w ogóle zniknie z podatkowego krajobrazu. Minister finansów zadbał o ochronę tzw. praw nabytych. Podatnicy, którzy planowali zakup mieszkania i wkalkulowali w inwestycję korzyści z długoletniego rozliczania ulgi odsetkowej, dostaną gwarancję kontynuowania tego prawa. Zgodnie z przepisem przejściowym każdy, komu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt czy pożyczka mieszkaniowa, nadal będzie korzystał z odliczenia. Uprawnienie to będzie przysługiwało do upływu terminu spłaty określonego w umowie, nie dłużej jednak niż do końca 2027 roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mieszkań coraz mniej Ustawodawca określił rodzaje inwestycji mieszkaniowych, jakie mogą wchodzić w grę przy korzystaniu z ulgi odsetkowej. Jest to przede wszystkim nabycie mieszkań (w tym spółdzielczych) i domów, budowa domów i szeroko rozumiana adaptacja na cele mieszkaniowe. Mieszkania i domy muszą jednak pochodzić z rynku pierwotnego. Obecnie, zwłaszcza w Warszawie, znalezienie takiego lokum nie jest łatwe. Deweloperzy sprzedają mieszkania z nowych lokalizacji na pniu. Bywa, że rezerwacje planowanych dopiero inwestycji sprzedają się w ciągu jednego dnia. Dodatkowo inwestycja musi dotyczyć domów lub lokali mieszkalnych położonych w Polsce na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe, a w razie braku tego planu na terenie określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Trzeba więc to sprawdzić. W przypadku nowych mieszkań na zamieszkałych już osiedlach na wszelki wypadek należy sprawdzić również rok zakończenia budowy. Ulga odsetkowa odnosi się bowiem do mieszkań i domów, których budowa zakończyła się najwcześniej w 2002 roku. Będą to zapewne sytuacje rzadkie, niemniej jednak nie można tego wykluczyć. A zaniedbanie w tym przypadku będzie kosztować utratę prawa do skorzystania z odliczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Odliczenia ulgi odsetkowej dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja. W przypadku mieszkań decyduje o tym umowa ostatecznie przenosząca własność mieszkania. Odliczając po raz pierwszy ulgę odsetkową, podatnik musi wypełnić nie tylko PIT/D, ale także oświadczenie o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z inwestycją mieszkaniową (PIT-2K). dobra to tyle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mika, wielkie dzięki!! Teraz tylko musze wiedzieć czy na 100% zlikwidują tą ulge w 2007. hello Han :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli kupiłaś mieszkanie w latach 2002-2006 to odsteki od kredytu możesz odliczać co rok,aż do końca spłaty kredytu. Warunkiem jest posiadanie własności mieszkania w formie aktu notarialnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Koniec inwestycji musi się zmieścić w latach 2002-2006, najwyżej pierwsze odsetki odliczysz w roku podatkowym 2007 roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Heh! Siki Weroniki tez mam w porzadku:D! Czegos tam za mało, ale może być:p Mika, ty powiadasz dzieweczko, że krew na toksoplazmozę też zrobic trzeba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc laseczki :) I ja z kawusia i pierniczkami z nadzieniem sliwkowym zasiadłam sobie przed kompem Mąż wczoraj skrecił te mebelki dla naszego Szkrabka i dostałam przez to zastrzyk adrenaliny, no i \"syndrom wicia gniazda\" pewnie robi swoje ;) a co za tym idzie nic mnie nie boli :) :) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×