Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość pazia

Pragnę dzidziusia-nie chce o tym myśleć

Polecane posty

Gość sysia111
Ludzie są dziwni mam znajomą która tak jak my chciała mieć dzidziusia. Po wielkich staraniach ma córeczkę. Obecnie ma już 6 albo 7 lat. Ale w tym czasie ta znajoma zdążyła usunąć ciążę bo ona chciała tylko jedno. Nigdy tego nie zrozumiem. A wy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kurde sysia rzeczywiście dziwaczna ta twoja znajoma. Natomiast ta jedna z moich dawnych koleżanek. Za 1 razem usunęłaa była z facetem pare lat a on nie chciał dziecka, bił ją itd. więc poleciała na skrobanke. Później miała romans ze swoim szefem który miał żone i małe dziecko. Wpadła ale dokładnie wiedziała co robi ale myślała że on zostawi żone i dziecko dla niej. Głupia od 1 do 2 skrobanki minęło 6 m-cy. Niemam z nią kontaktu więc niewiem czy teraz jest w ciąży czy nie. Szkoda gadać. Nie rozumiem ich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szkoda rozwazania na ten temat ... ja tylko wiem kto nie pragnie dziecka ten je ma nawet nie prosząc o nie ... ja tez mialam znajoma miała 3 skrobanki ... cały czas z kims była ..ale teraz sie troche uspokoiła ma meza i dziecko ... takie to maja szczescie ... cały czas szczeście się do nich usmiecha a nie tak nam ciagle pod wiatr .... ale juz konec tych smutkow ... ja tez nie obserwuje siebie ..w sumie nawet nie patrze na kalendarz i nie licze sobie dni ..dzis jednak spojrzałam dla Was bo pisałysvcie w którym dc jestescie - nie chce sobie na razie tym głowy zawracac - moze tak bedzie lepiej ?? musze sie troche odpreżyc - bo moze się zapomne i dzidzia sie pojawi ?? a jak nie to lecze się po nowym roku W-wa ... mój maz idzie w piatek oddac \"chłopaczkow do kolejnego badania - teraz brał duzo lekarstw i wiecie co - po nich potencja mu strasznie spadła - w ten wekend odposcił branie tych wszystkich witaminek i różnych specyfików i było oki ... nie znam sie na tym ale to mnie starsznie niepokoi - miało pomóc a zaszkodziło w innej materii ... ale to temat do obgadania z andrologiem :) spadam juz maleńkie bo późno sie robi ..a jeszcze chce kanapeczki zrobic i niech oczki mi odpoczna ..trochę - poza tym maz pisze program i juz mnie przepedza sprzed kompka ;) Dobranoc myszki moje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sysia111
Jakie to przerażające. Dorosłe kobiedy zchowują się gorzej niż dzieci. Pięcioletnia dziewczynka nie zrobiłaby chyb krzywdy lalce nie mówiąć o dziecku. Czasami ludzie zachowuja się gorzej niż zwierzęta. Jak można być tak nie odpowiedzialnym. Jej zdrowie też jest zagrożone dwie skrobanki w tak krótkim czasie. Dlamnie to szok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sysia111
Dobranoc pa pa. Ja jestem w 21 dc. i mam nadzieje że okaże się że w końcu zostanę mamą. Miała bym problem z prezentem dla męża z głowy. Nie mam pojęcia co mu dać. A dzidzia była by najlepszym prezentem dla całej mojej rodziny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sysia111
Chyba już nikogo nie ma więc pa pa buziaczki 102

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie kobietki Myszko to bardzo dobry pomył.. spotkajmy się jutro u Profesorka. Ja postaram się być o 14.00 to może zajmę też Tobie miejsce i wejdziesz szybciej, ale nie obiecuję żesię uda niektóre kobiety się bulwersują jak jest dużo pacjentek. Ale nie ma się czym martwić przyjęta zostaniesz napewno Profesorek przyjmuje do ostatniej pacjętki..nikogo nie odsyła z kwitkiem. Napisz mi jaki masz kolor włosów i kolor kurtki/płaszcza..No jakieś znaki szczególne że bedziesz maiał coś w ręku..no wiesz ;-) tictaki czy coś hi hi ..to Cię rozpoznam, bo inaczej nie będe wiedziała komu zajęłam kolejkę. Pozdrawiam i zmykam .. Głowa mnie dziś okropnie boooli..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hejki ... zagladam na topik ale na razie pusciutko ... wlasnie robie obiadek bo moj minius jest juz w domku ... placuszki ziemniaczane - uwielbiam ...moj kitek polewa je smietanką i sypie cukrem - ale bomba kaloryczna :) ale co tam - raz się zyje ... zajrze wieczorkiem ..to moze sobie pogadamy ?? buzialki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, ja już jestem. Zaraz obiadek, mój mąż miał dzisiaj wolne i nagotował rosołku :-) Lenka i co byłaś u gina i jak tam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fajnie macie ... bo moj maz do gotowania wogóle się dotyka ... dzis obral tylko ziemnieczki na placuszki i je starł ... ale dobre i to ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hehehe, mój mąż czasami gotuje jak ma wolne a ja w pracy. Trinity a co u ciebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
.. w sumie po staremu ... trochę znowu mnie jakies smutki dopadły ... jedna koleżanka od jutra na zwolnieniu - bo grypa ja dopadła ... a ta druga w ciązy planuje 2 tygodniowe zwolnienie przed swiętami - takze nic radosnego ... dobrze że juz zakupy mam porobione - tzn. prazenty - bo szykuja mi się pracujace soboty do końca grudnia - a potem to nie wiem bo ale ona w styczniu zacznie ósmy miesiac ciazy - takze - wcale jej się nie dziwie - tylko żal mi mnie samej - bo tkwie w tkiej beznadzieji :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem cię bo mi siebie też szkoda. Oj jakbym sobie poszła na L4 ale oczywiście w ciąży. Może kiedyś pójde jak nie teraz to może za rok. U mnie też po staremu nic ciekawego się nie dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam. \\co do sylwestra to wiesz co Trinity ja też miałam jechać do kołobrzegu an sylwka, bo tam mam przyjaciółke, ale mó mąż nie bedzie mógł wziąść kilku dni urlopu więc nie jedziemy. Dziś o godz. 20 mój mężulek jedzie odebrać wyniki z badania nasienia, strasznie się denerwuję, mam nadzieję że będzie wszytsko w porządku, a jeśli nie to wiecie może do jakiego lekarza się z tym idzie. Czy bedzie ok jeśli pójdę z tymi wynikami do mojego gina(o ile coś bedzie nie tak - odpukać) czy do jakiego lekarza ma iść?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć martyn-ia. Napewno będzie dobrze i nie ma co na zapas się martwić. Daj nam znać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość myszkaaaa
witaj Lenko! Dziękuję za szczere chęci ale jutro nie możemy przyjechać, mojemu mężowi coś wypadło.spróbujemy w poniedziałek. Ale to szkoda bo mam środek dni płodnych i jestem ciekawa czy badanie (usg) wykazałoby czy mam owulację. Jes dużo śluzu i boli mnie brzuch, ale może to złudne symptomy. Lenko, mam nadzieję że jeszcze się tam spotkamy. Jeszce raz dziękuję. jutro do pracy, aż mi się chce po czterech dniach chorowania i nicnierobienia. Pozdrawiam wszystkie kochane dziewczynki. Prezpraszam, że tak mało się udzialam na topiku, ale wiem że jesteście, zawsze czytam wasze wpisy.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzięki paziu za słowa otuchy wierze, że bedzie dobrze, napewno dam znac ale jutro bo jak mąż wróci to będę oglądać m jak miłość i wyłącze już komputer, całuski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Martyn--iu ... ja tez się denerwowalam jak moj maz odbierał wyniki ... życze Ci zeby nie miał zadnych problemów ... mój niestety mam troche obnizona liczbe - ale mieści sie w normie - tylko ze w tej nizszej ... do tego ma 36% o patologicznej budowie i po 24 h 90% martwych takze płakałam strasznie ... wiecie ... teraz idzie w piatek róbic powtórne badania ... zobaczymy jest pod opieka androloga ... ale pierwszy je widzial mój gin i to on niepotrzebnie wprowadził u mnie odruch paniki ... bo androlog mojego mińka powiedzial że wyniki nie sa tragiczne i widział tysiące gorszych - że uda się to podleczyć ....mialam gdzies prawidłowe normy jakie powinnien miec mezczyzna takze jak znajde to umieszcze na topie !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziękuję trinity jesli znajdziesz te prawidłowe normy to proszę umieść je, narazie uciekam będe jutro popołudniu pa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Martyniu ..poczytaj sobie ... ale pamiętaj ..zawsze ostatnie zdanie ma lekarz :) Parametry nasienia : Objętość: Normospermia 2-6 ml Aspermia 0-0,5 ml Hipospermia 0,5-2,0 ml Hiperspermia > 6,0 ml Ph 7,2-7,8 (w chwili ejakulacji czasem do 8,2-8,5) Czas upłynnienia do 30 min Kolor białawy Koncentracja (Liczba plemników /ml ) Normospermia 20-250 mln / ml Oligospermia < 20 mln / ml Oligozoospermia ekstremalna pojedyńcze plemniki Oligozoospermia bardzo ciężka 1-5 mln / ml Oligozoospermia ciężka 5-10 mln / ml Oligozoospermia lekka 10-20 mln / ml Oligospermia gravis 1-10 mln / ml Kryptozoospermia poniżej 1 mln / ml Azoospermia brak plemników Polizoospermia powyżej 250 mln / ml Całkowita liczba plemników w ejakulacie > 40 milionów Ruchomość (60 min po ejakulacji) klasy A* > 25% klasy A i B** > 50% Asthenozoospermia < 50% plemników wykazuje ruch postępowy lub < 25% ruch liniowy Morfologia Normospermia > 30 % o prawidłowej budowie Teratozoosperma < 30 % prawidłowych Żywotność > 75 % żywych Leukocyty (WBCs) < 1,0 miliona / ml Przeciwciała przeciwplemnikowe IBT - Immunobead test < 20% ulegających związaniu w przebiegu testu Aglutynacja < 10% plemników opłaszczonych przeciwciałami Cynk (całkowity) > 2,4 mikromola Fruktoza (całkowita) > 13 mikromoli alfa-glukozydaza > 20 mU Karinityna 0.8-2.9 mmola Kwas cytrynowy > 52 mmoli kwaśna fosfataza > 200 U *Plemniki klasy A - plemniki o ruchu postępowym szybkim (liniowo-postępowy szybki) ** Plemniki klasy B - plemniki o ruchu postępowym wolnym normo(zoo)spermia prawidłowe nasienie oligo(zoo)spermia obniżona liczba plemników w ejakulacie astheno(zoo)spermia nieprawidłowa ruchliwość plemników terato(zoo)spermia nieprawidłowa budowa plemników nekro(zoo)spermia nieprawidłowe nasienie - plemniki uszkodzone, obumarłe, bez ruchu azoospermia brak plemników w ejakulacie aspermia brak ejakulatu Będzie oki .... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurcze ale tego dużo myślałam, ze to będzie krótki wynik, ale się denerwuje gdzieś za pół godzinki wróci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tak ...to normy ... ale przy wstepnych badaniach nasienia ..nie ma badania niektórych szczegółw ..np... jak Aglutynacji Cynku Fruktozy Karinityny ...to pożniej ..jak sa problemy ..ale tego Ci nie zyczę ... zreszta nikomu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
na końcu tego wszystkiego - tych parametrów jest diagnoza . tzn ... : np NORMOSPERMIA czego ci z całego serducha zyczę ... te dane które zamieścilam moga miec lekkie odchylenia ..to zalezy od laboratiorow w jakim były badane chłopaki ... pamiętaj badz spokojna ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiecie co a ja się tak zastanawiam czy jak facet ma złe plemniki to się z tym urodził i ma od zawsze czy tam od czegoś się pogorszyły? Tak samo jak z wrogością śluzu czy to jest od zawsze czy jakieś czynniki powodują że jest wrogi? Ciekawe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na pogorszenie plemników maja wplyw różne aspekty :stres , palenie papierosów ... niedobor pierwiastkow ... wszelkie uzywki ... tryb zycia ... z tym sie człowiek nie rodzi ... do tego dochodzi higiena i temperatura ... /nie mozna przegrzewac \"chłopakow\"/ praca przy komputerze ... przechodzone w dzieciństwie choroby moga miec wpływ na plodnosc np. świnka - z powiklaniami ... mezczyzna moze miec zylaki powrózkowe ...i inne swiństwa .... poczytajcie sobie : NIEPŁODNOŚĆ MĘSKA Niepłodność jest schorzeniem, definiowanym przez WHO jako brak wystąpienia ciąży pomimo 12 miesięcznego okresu współżycia seksualnego partnerów w celach koncepcyjnych. Wśród par zgłaszających się w poszukiwaniu pomocy a stanowią one około 10-15% wszystkich małżeństw w wieku reprodukcyjnym , najczęściej identyfikowaną przyczynę stanowi czynnik męski, sięgając 30-60%. Spośród tych mężczyzn zaledwie 3-5% stanowią osobnicy niepłodni, których nasienie nie zawiera plemników. Pozostałą część stanowią mężczyźni o nie udowodnionym ojcostwie ze zmniejszonym potencjałem rozrodczym na co wskazują obniżone wartości parametrów nasienia . OKREŚLENIA Ograniczenia męskiego potencjału rozrodczego zazwyczaj są nierozpoznane przez długi czas i stają się problemem diagnostycznym i leczniczym wówczas gdy małżeństwo , pomimo starań o potomstwo nie uzyskuje go w akceptowalnym czasie. Badania ostatnich lat udowodniły, że standardowa ocena nasienia nie dostarcza wszystkich koniecznych informacji umożliwiających określenie płodności danego mężczyzny. Ponieważ obserwuje się spontaniczne ciąże pomimo znacznego upośledzenia poszczególnych charakterystyk nasienia, jak również dość częste przypadki niewyjaśnionej niepłodności przy prawidłowym obrazie nasienia, podstawowym problemem staje się możliwość przewidywania zdolności nasienia do zapłodnienia. W odniesieniu do wartości nasienia przyjętych przez WHO jako prawidłowe, należy stwierdzić iż nie mają one wartości w indywidualnym prognozowaniu płodności. Faktem jest jednak , iż około 85% mężczyzn z prawidłowym nasieniem uzyskuje ciążę u zdrowej partnerki w czasie 12 miesięcy współżycia. W przypadku hypofertylnych mężczyzn, zaledwie 30% partnerek ma szansę uzyskać ciążę, przy czym wymagany okres oczekiwania wynosi 2 lata. Miesięczne prawdopodobieństwo ciąż , które wśród zdrowych małżeństw wynosi około 25% w przypadkach z towarzyszącym czynnikiem męskim nie przekracza 1,5% i w miarę trwania niepłodności zmniejsza się dramatycznie. Aktualne rozumienie problemu niepłodności męskiej lokalizuje to schorzenie w całokształcie uwarunkowań rozrodu danej pary małżeńskiej jako całości. Upośledzenie płodności mężczyzny, najczęściej staje się widoczne wówczas gdy potencjał rozrodczy kobiety jest zmniejszony wskutek np.: oligoowulacji, niedorozwoju macicy czy też endometriozy. Przeciwnie, wysoka zdolność rozrodcza kobiety może kompensować niedostatki męskiego potencjału rozrodczego. Przemawia to za koniecznością diagnozowania i leczenia obojga partnerów jednocześnie . Podstawowym narzędziem w procesie diagnostycznym niepłodności małżeńskiej oraz ocenie czynnika męskiego, zgodnie z zaleceniami WHO jest standardowe badanie nasienia. Badanie to opisujące liczbę, ruchliwość i budowę plemników jakkolwiek przydatne w określaniu płodności dużych populacji nie pozwala na stwierdzenie zdolności nasienia do zapłodnienia komórki jajowej. Powoduje to konieczność stosowania dodatkowych testów i metod diagnostycznych umożliwiających określenie potencjału rozrodczego indywidualnego osobnika oraz identyfikację czynników wpływających pozytywnie lub negatywnie na potencjał rozrodczy pary małżeńskiej. PRZEBYTE CHOROBY Wśród chorób przebytych o charakterze ogólnym, które mogą negatywnie wpływać na późniejszą płodność należy wymienić, wytwarzanie przeciwciał przeciwplemnikowych , endokrynopatie , pourazowe uszkodzenie rdzenia kręgowego i/lub OUN oraz infekcje ogólnoustrojowe (grużlica) , choroby metaboliczne (cukrzyca szczególnie ze zmianami naczyniowymi), nadużywanie używek i leków. Do tej grupy należy też włączyć choroby uwarunkowane genetycznie. Spośród przebytych schorzeń narządów płciowych u mężczyzn o poważnych konsekwencjach dla rozrodu wymienia się kryptorchizm , skręt jądra oraz urazy okolicy jąder i krocza, ostre, przewlekłe oraz asymptomatyczne choroby infekcyjne układu moczopłciowego, żylaki powrózka nasiennego (varicocele), niedrożność dróg wyprowadzających nasienie wrodzone i nabyte, interwencje chirurgiczne dotyczące układu moczopłciowego (pęcherza moczowego, orchidopexia). Spośród wymienionych schorzeń, te o największym znaczeniu w etiopatogenezie niepłodności męskiej zostaną omówione w dalszej części rozdziału. PRZYCZYNY NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ Płodność naturalna mężczyzny zależy od prawidłowej spermatogenezy, wykształcenia mechanizmów transportu gamet, prawidłowej funkcji gruczołów dodatkowych oraz złożenia w pochwie nasienia w czasie stosunku płciowego. Stąd też , przyczyny niepłodności męskiej dzieli się klasycznie na przedjądrowe , jądrowe oraz pozajądrowe. Tabela 1. Przyczyny dysfunkcji rozrodczych u mężczyzn. Przedjądrowe Jądrowe Pozajądrowe 1.Chromosomowe -Zespół Klinefeltera 2.Hormonalne -hypogonadyzm hypogonadotropowy -hyperprolaktynemia 3. Seksualne - nawyki seksualne - zaburzenia wzwodu - psychoseksualne - endokrynologiczne i - neurologiczne - cukrzyca - paraplegia - polekowe - zaburzenia ejakulacji -psychoseksualne -operacje urogenitalne -neurologiczne - polekowe 1.Wrodzone - Kryptorchizm - Zespół Kartagenera 2. Infekcyjne - orchtis 3. Naczyniowe - żylaki powrózka nasiennego - skręt szypuły jądra 4. Czynniki antyspermatogenne - chemioterapia - leki - promieniowanie - przegrzewanie 5. Immunologiczne 6. Idiopatyczne 1. Zaporowe - najądrzowe: - wrodzone - infekcyjne - nasieniowodowe: - wrodzone - nabyte 2. „Wrogość najądrzy” - asthenozoospermia 3. Infekcje gruczołów dodatkowych 4. Immunologiczne PRZYCZYNY PRZEDJĄDROWE Dysfunkcje płciowe i ejakulacyjne,to stosunkowo rzadkie przyczyny niepłodności. Rozpoznawane są zazwyczaj podczas zbierania wywiadu, niekiedy dopiero wyniki testu po stosunku umożliwiają ich identyfikację. Dysfunkcje seksualne najczęściej uwarunkowane są przyczynami psychoseksualnymi a objawiają się niedostatecznym wzwodem i/lub nieadekwatną dla koncepcji częstotliwością stosunków płciowych. Niekiedy mają podłoże organiczne z udziałem komponenty, naczyniowej (diabetes mellitus) , neurologicznej (urazy rdzenia kręgowego) lub też hormonalnej (hypoandrogenizm). Należy zwrócić uwagę że niektóre leki jak: metyldopa, guanetydyna, B blokery, tiazydy, cymetydyna mogą powodować lub nasilać zaburzenia wzwodu. Zaburzenia ejakulacji są rozpoznawane , gdy stosunek płciowy przebiega prawidłowo ale nie ma wytrysku nasienia (anejaculation) lub też ejakulacja ma miejsce poza pochwą. Przyczyny mają charakter zarówno czynnościowy jak i anatomicznych ( np. spodziectwo). Ejakulacja wsteczna jest specyficzną formą zaburzeń, kiedy wytrysk nasienia jest skierowany wstecznie, w kierunku pęcherza moczowego mężczyzny. Może być konsekwencją przebytej operacji w okolicy szyi pęcherza moczowego, urazów, uszkodzenia unerwienia autonomicznego lub też niekiedy cukrzycy. W takich przypadkach, stwierdza się aspermię lub małą objętość ejakulatu , a analiza moczu po stosunku wykazuje obecność w nim plemników. PRZYCZYNY JĄDROWE Nieprawidłowy przebieg spermatogenezy zazwyczaj wiedzie do obniżenia liczby plemników oraz zmniejszenia potencjału rozrodczego mężczyzny. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą mieć charakter ogólny jak i lokalny, związany z zaburzeniami koordynowania interakcji pomiędzy komórkami Sertoliego, Leydiga oraz komórkami peritubularnych . Wszystkie wymienione uczestniczą w regulacji spermatogenezy poprzez działanie parakrynne oraz autokrynne. U większości pacjentów ustalenie przyczyn zaburzeń regulacji wytwarzania gamet na poziomie jądra jest niemożliwe . Podobnie, bezpośrednie oddziaływanie terapeutyczne na proces spermatogenezy jest niemożliwe gdyż połączenia między sąsiadującymi ze sobą komórkami Sertoliego wytwarzają barierę krew-jądro przez co oddzielają postleptotenowe spermatocyty i póżniejsze stadia rozwojowe od wpływów ogólnoustrojowych. PRZYCZYNY POZAJĄDROWE Zaburzenia endokrynologiczne i genetyczne W aspekcie endokrynologii klinicznej, prawidłowy przebieg spermatogenezy zależy od odpowiedniego wydzielania przez przysadkę mózgową follikulostymuliny (FSH) oraz hormonu luteinizującego (LH). Niedostateczna stymulacja jąder przez gonadotropiny wynikająca z ich niskiego stężenia w surowicy jest spotykana u 1% niepłodnych pacjentów. W większości przypadków początek choroby manifestuje się opóżnionym pokwitaniem i ma charakter konstytucjonalny. Idiopatyczna postać hypogonadyzmu hypogonadotropowego oraz jej odmiana skojarzona z anosmią lub hyposmią zwana Zespołem Kallmanna wymaga wczesnej diagnostyki i wdrożenia terapii w celu odpowiedniej maskulinizacji oraz podjęcia spermatogenezy w jądrach. Zdecydowanie rzadziej hypogonadyzm jest następstwem uszkodzenia przysadki mózgowej w następstwie guzów (craniofaryngioma, adenoma) operacjami oraz napromienianiem okolicy siodła tureckiego. Upośledzone wydzielanie gonadotropin może być związane również z nadużywaniem androgenów i sterydów anabolicznych, nadczynnością nadnerczy oraz obecnością guzów hormonalnie czynnych jak: Leydig cell tumor czy gruczolak nadnerczy . Stosunkowo rzadko występują zespoły izolowanego niedoboru poszczególnych gonadotropin których etiologia jest zazwyczaj niewyjaśniona. Wobec braku LH uderzający jest obraz kliniczny „płodnego eunucha” przebiegający z hypoandrogenizmem i zachowaną, chociaż często upośledzoną spermatogenezą. Brak jąder po urodzeniu w worku mosznowym określane jako kryptorchizm jest najczęstszą wrodzoną przyczyną upośledzonej funkcji rozrodczej mężczyzn. Ponieważ stopień uszkodzenia spermatogenezy jest tym poważniejsy im dłużej jądra pozostawały poza moszną , proponuje się aktualnie zakończenie leczenia kryptorchizmu do 2-go roku życia . Upośledzenie funkcji drugiego jądra w przypadkach z jednostronnym kryptorchizmem powoduje konieczność podobnego postępowania jak przy obustronnym wnętrostwie. Najczęstszą, chromosomalną przyczyną niepłodności u mężczyzn jest zespół Klinefeltera (47,XXY). Obraz kliniczny obejmuje małe (

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×