Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
*Dora*

ZAKŁADAM STAŁY APARAT ORTODONTYCZNY - KTO JESZCZE?

Polecane posty

Gość TyskaKa
uuuf... denerwujące są te gumki separacyjne. pierwszego dnia ok, a teraz najchętniej wydrapałabym je ...już wyobrażam sobie tą ulgę na myśl o tym, że usuwam gumki :) aale...trzeba być twardym, w koncu od środy zakładam żelazną maskę :) a przy okazji, czy ktoś był szczęśliwym posiadaczem aparatu spręzynowego rozszerzającego szczęki? ja będę się z tym bawić przez prawie rok i chciałabym poznać opinie użytkowników o tym czy można w tym mówić w miare zrozumiale itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość basiczek24
Mnie zakładanie gumek czeka we wtorek 20. 11 a w następny wtorek (27.11)już aparat:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuje za odp. :] (Założyłam sobie tu konto i będzie to mój tutejszy nick) Kurde jeszcze 3 dni do aparatu...jak ja to przeżyję!:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość basiczek24
A ja we wtorek zakładam i cieszę się nawet:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość daktylowepole
ja też mam ochotę założyć aparat na zęby tylko póki co rozglądam się za dobrym ortodontą. A jeśli ktoś jest z Krakowa, to czy może wiecie coś na temat doktor Magdaleny Kowalczyk? Chcę aparat założyć w Galerii Uśmiechu bo tam można płatności na raty rozłożyć. Jak znacie panią doktor to mam nadzieję, że podzielicie się wrażeniami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość firewarka
tak, ja znam i mogę powiedzieć, że doktor Kowalczyk jest bardzo dobrą specjalistką, ale też oprócz umiejętności jest bardzo sympatyczna i cierpliwa, chętnie odpowiada na wszelkie pytania, a ja zanim założyłam aparat miałam ich dość sporo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość asiulek166
Od dwóch dni jestem posiadaczka aparatu :) Mam 26 lat. Bolą mnie ząbki i mam troche problem z jedzeniem, jem tylko same papki . Czy może ktoś napisać o soich odzcuciach dotyczących apartu czuje go bardzo i wydaje mi się że ma wypchnięte mocno usta , czy można się do tego przyzyczaić > ? czy w upływie czasu nie będzie mi tak odstawac? dodam że mam mocno wystająco szczęke 1 i 2ójki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość asdfbcgvb
Wczoraj założyłam aparat, póki co jedzenie nie jest przyjemne :( Ale mam do was pytanie, macie zamki na ostatnich zębach? Bo mi nie założyła i nie wiem czemu, a założyłam dopiero w domu. Może mają dobre ustawienie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość basiczek24
Pierścienie mam na szóstkach i na tych zębach kończy mi się aparat z tego co się orientuje to jest to standard. Ja na początku też odczuwałam aparat w ogóle bałam się myć zęby, jeść... Teraz to nawet zapominam o nim. Przypominam sobie o aparacie przy zmianie drutu bo przez pierwsze dni znów trochę bolą zęby:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lek. stom. spec. ort.
Leczenie aparatem stałym bardzo niszczy zęby. Wynika to z samej tylko procedury zakładania aparatu ortodontycznego. Wbrew temy, co mówią lekarze i co jest napisane na stronach klinik dentystycznych, przy "montażu" aparatu nie stosuje się kleju sensu stricte. Klej w tym przypadku to w rzeczywistości żywica kompozytowa. Aby połączyła ona zamek aparatu z zębem, powierzchnię szkliwa należy uprzednio wytrawić kwasem ortofosforowym (w formie żelu)o jest dobrze znane jako metoda AET i stosowane przy zakładaniu wypełnień (polmb). Problem polega na tym, że przy zakładaniu aparatu stałego wytrawia się powierzchnię licową prawie wszystkich zębów. Dlatego właśnie powierzchnia zębów zostaje uszkodzona nieodwracalnie. Żadne olerowanie nic tu nie pomożepolerowanie nic tu nie pomoże. Powierzcnia naturalnych zębów jest gładka, błyszcząca, jak lustro. Powierzchnia zębów leczonych aparatem jest matowa, szorstka i taka pozostanie już na zawsze. Ta komplikacja stanowi istotny defekt kosmetyczny. Dla niektórych pacjentów defekt ten jest gorszy pod względem estetycznym niż wada zgryzu z powodu której byli leczeni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość basiczek24
Widzę że ktoś tu chce namieszać. Znam dużo osób które już dawno są po zdjęciu aparatu orto i z zębami nie mają problemów czy pod względem kosmetycznym, estetycznym czy zdrowia. Ja lubię swój aparat i nie żałuję decyzji, że w końcu go założyłam, a mam prawie 30 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dr__
11:00 *Dora* Witam w niedzielę! Przeczytałam, że piszecie jak sie ściąga aparat to jest zniszczone szkliwo Tego już nie da sie odbudować Ja i tak mam zęby bardzo wrażliwe.... Czy to się zdarza każdemu po ściągnięciu aparatu? Tak, każdemu. Zniszczenie zębów wynika bowiem z samej zasady przytwierdzania aparatu do zębów i jego działania. Wbrew temu co mówią lekarze, zamki aparatu nie są klejone klejem, który po zakończeniu leczenia usuwa się bez szkody dla szkliwa (bo taki klej nie istnieje). Zamki aparatu są zakładane przy wykorzystaniu metody znanej jak AET (acid etch technique), tej samej, która jest stosowana przy zakładaniu plomb. Pamiętacie nakładanie niebieskiego żelu na zęby, który po chwili wypłukuje się z uczuciem kwaśności? Ten żel to roztwór kwasu ortofosforowego, ponieważ szkliwo do aparatu zostaje wytrawione. Następnie nakłada się bond i kompozytem "kleji" zamki. Słowo "kleji" w cudzysłowiu, bo w rzeczywistości zamki utrzymywane są siłami adhezji, nie jest to klejenie sensu stricte. Właśnie dlatego prawie wszystkie zęby na powierzchni licowej zostają nieodwracalnie uszkodzone (widać to dopiero po zdjeciu aparatu). Efekt końcowy jest taki, jakbyśmy mieli w przeszłości plomby na wszystkich zębach. Żadne polerowanie i lakierowanie nic tu nie pomaga. Naturalne szkliwo jest bowiem gładkie, błyszczące, ma lustrzaną powierzchnię, co wynika ze specyficznej faktury i pryzmatów tworzonych przez kryształy dwuhydroksyapatytu. Szkliwo zębów po klejeniu zamków jest szorstkie, chropowate, bez połysku, podatne na próchnicę. Nawet najbardziej krzywe zęby, ale naturale, wyglądają o wiele lepiej niż zęby po aparacie stałym. To tylko jedna strona medalu. Inne zniszczenia wynikają z zasady działania aparatu. Czynnik fizyczny powoduje uszkodzenie warstwy cementoidu pokrywającego cement korzeniowy. Dalsze działania bodźca mechanicznego (siły ortodontycznej) prowadzi do powstania przewlekłego stanu zapalnego. Pod wpływem tych czynników odsłonięta tkanka cementu korzeniowego ulega resorpcji, co widoczne jest na zdjęciach rtg jako skrócenie korzenia zęba. Dość często w przebiegu leczenia ortodontycznego dochodzi do uszkodzenia pęczka naczyniowego i nerwu, co skutkuje martwicą miazgi zęba. Stan zapalny przyzębia powoduje ponadto recesje dziąseł i odsłanianie szyjek zębowych. Zęby w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego są rozchwiane, co wynika z uszkodzenia włókien ozębnej, stanowiących aparat wieszadłowy. trzeba pamiętać, że ząb umocowany jest w zębodole przez wklinowanie. Mniejsze lub większe rozchwianie towarzyszy każdej terapii ortodontycznej i występuje po jej zakonczeniu. Lekarze jednak tego albo nie mówią, albo bagatelizują, bo po pierwsze to nie ich zęby, po drugie nie ponoszą żadnej odpowiedzialności (pacjent podpisał zgodę) oraz po trzecie za zniszczenie jednego kompletu zębów liczą sobie kilka tysięcy złotych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kosmetyczna Hedonistka
...a co do niszczenia zębów aparatem to jakaś bzdura. Nigdy nie spotkałam się z uszkodzeniem zęba pod wpływem noszenia aparatu... Chyba, że po prostu nie dbał o higienę jamy ustnej, to wtedy po prostu robią się duże odwapnienia i problemy z dziąsłami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kosmetyczna hedonistka, skończyłam stomatologię i powiem Ci że niekoniecznie masz rację. Szacuje się że ortodoncja niesie za sobą poważniejsze i znacznie liczniejsze powikłania niż np chirurgia stomatologiczna Kiedy przychodzi do mnie pacjent ze zdjęciem jestem w stanie w 99% stwierdzić czy nosił aparat czy nie. Resorpcje korzeni są zawsze. U niektórych (większości) nie mają one znaczenia, ale zawsze się znajdzie % osób, u których spowodują bardzo poważne powikłania Odwapnienia nie biorą się ze złej higieny, to kwestia raczej stopnia mineralizacji szkliwa (dlatego niektórzy ortodonci nie zakładają aparatów dzieciom przed 15 rokiem życia ze względu na nieukończony proces) Niestety z przerwaniem pęczka nerwowo-naczyniowego to też prawda. Zbyt duże siły przyłożone mogą powodować obumarcie zęba i konieczność leczenia kanałowego wraz z jego wszystkimi następstwami (ciemnienia, perforacje, złamania korony, resorpcje...) Dlatego pierwsza zasada leczenia: SZYBKIE LECZENIE=DUŻE SIŁY=ZŁE LECZENIE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
* resorpcje kości są zawsze, korzeni to już bardzo źle jak są, choć też częste

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kasia_30 :o)
Cześć, Zapewne ponawiam pytanie jednakże czy ktoś z Was może polecić dobrego ortodontę ale na terenie Krakowa? Chciałabym założyć aparat jednakże zanim to zrobię potrzebuję porządnej konsultacji (jestem już po jednej jednakże chciałabym się jeszcze z kimś skonsultować bo wolałabym nie wyrywać ząbków). Z góry dziękuje za pomoc :o)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, Ja już jestem po pierwszej wizycie u ortodonty, teraz czeka mnie leczenie ząbków, a następnie co nie wiem jak to pogodzić bo kasa niestety na drzewie nie rośnie. Mam nadzieję, że przez wakacje uda mi się to załatwić :) Zdawajcie relacje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Weronika89M, Proponuję od razu odłożyć kilka stówek na sztuczną szczękę.. Tak na wszelki wypadek, gdyby okazało się, że w trakcie noszenia aparatu poszło coś nie tak. Wbrew pozorom tak właśnie zdarza się często.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Witam, ja mam aparat na górne zęby 3 miesiące, żeby założyć na dolną szczękę dostałam skierowanie do chirurga na wycięcie dwóch ósemek i szóstka najpierw do wyleczenia. Zdjęcie panoramiczne widział najpierw mój dentysta i umówiłam się już na wizytę do leczenia zęba, potem poszłam do chirurga a on mnie zjechał i spytał kto mi dał to skierowanie na ósemki jak szóstka do rwania jest że jest nie do wyleczenia i jakiś idiota musiał mi obiecać że da się ją wyleczyć. Nie wiem co mam zrobić w tej sytuacji bo chirurg jeszcze mi powiedział że jak 6 i 8 usunę to 7 zostanie bez żadnej podpory z obu stron i tez prędzej czy później się zepsuje. Pomyślałam że przecież aparat mi przeciągnie 7 na miejsce 6 a on powiedział że nie bo pod chorą 6 nie ma wg kości... wyszłam w końcu stamtąd i nic nie wyrwałam.. wizytę u ortodontki mam dopiero za miesiąc ale nie wiem co mam robić :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Zapraszam na forum dyskusyjne o stałych aparatach ortodontycznych: stalyparat.fora.pl Poruszane są między innymi tematy: - Przed założeniem aparatu ... - Higiena - problem czy błahostka? - Jaka jest reakcja ludzi na aparat ? - Dykcja - Ligatury, gumki, łańcuszki elastyczne i metalowe - Koszt jednej wizyty - Dłuższy wyjazd a aparat - Implanty i mikroimplanty w leczeniu !!!??? - Metalowy a estetyczny - Zdjęcie aparatu na kilka dni (ślub) - Jak to jest z tym wyrywaniem przy Damonie ? - Aparat a ciąża - Aparat ortodontyczny a kolczyk w języku - Prawdy i mity o aparatach - Pierwsze wrażenia i pierwsze godziny z aparatem - Zabiegi stomatologiczne w trakcie leczenia ortodontycznego - Aparat mieszany / łączony / kosmetyczno-metalowy - Aparat stały a usta (wielkość, wysychanie, pękanie, zajady) - Antenki przy zamkach / Wyciągi zew. i wew. / Maska twarzowa - Ból podczas leczenia - Aparat Ortodontyczny a papierosy - Kryzys w noszeniu aparatu - Aparat po 30-stce Dodatkowo: - Przebieg leczenia ortodontycznego - Aktualności / Ciekawostki / Nowości w ortodoncji - Aparatkowa kuchnia - Symulator ligaturowy - Galeria zdjęć (m. in. zdjęcia artystyczne) - Filmiki * Zakładanie aparatu stałego * Zdejmowanie aparatu stałego * Rozkręcania hyraxa * Wyciągi zewnętrzne * Łańcuszki elastyczne i metalowe * Postępy leczenia - filmowa galeria \"nieznanych\" Zapraszam do dyskusji i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
o, czadowo, wpadnę na to forum!:) Ja jestem w momencie wahania się: zakładać, czy nie zakładać aparatu... Mam swoje lata i szczerze mówiąc - wstydzę się:/ ale chyba jeszcze bardziej wstydzę sie krzywego uśmiechu, który pogorszył się wraz z pojawieniem się zębów mądrości:/ Trochę te aparaty kosztują, ale myślę, że spokojnie odłożę. Waham się między kryształowym, a tym ligwalnym czy lingwialnym... niestety druga opcja strasznie droga:/ Chyba wybiorę się do Dental Services w Krakowie, mają zniżkę 30% na wszystkie usługi więc może się skuszę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Zapraszam na forum dyskusyjne o stałych aparatach ortodontycznych: www.stalyparat.fora.pl Poruszane są między innymi tematy: - Przed założeniem aparatu ... - Higiena - problem czy błahostka? - Jaka jest reakcja ludzi na aparat ? - Dykcja - Ligatury, gumki, łańcuszki elastyczne i metalowe - Koszt jednej wizyty - Dłuższy wyjazd a aparat - Implanty i mikroimplanty w leczeniu !!!??? - Metalowy a estetyczny - Zdjęcie aparatu na kilka dni (ślub) - Jak to jest z tym wyrywaniem przy Damonie ? - Aparat a ciąża - Aparat ortodontyczny a kolczyk w języku - Prawdy i mity o aparatach - Pierwsze wrażenia i pierwsze godziny z aparatem - Zabiegi stomatologiczne w trakcie leczenia ortodontycznego - Aparat mieszany / łączony / kosmetyczno-metalowy - Aparat stały a usta (wielkość, wysychanie, pękanie, zajady) - Antenki przy zamkach / Wyciągi zew. i wew. / Maska twarzowa - Ból podczas leczenia - Aparat Ortodontyczny a papierosy - Kryzys w noszeniu aparatu Dodatkowo: - Przebieg leczenia ortodontycznego - Aktualności / Ciekawostki / Nowości w ortodoncji - Aparatkowa kuchnia - Symulator ligaturowy - Galeria zdjęć (m. in. zdjęcia artystyczne) - Filmiki * Zakładanie aparatu stałego * Zdejmowanie aparatu stałego * Rozkręcania hyraxa * Wyciągi zewnętrzne * Łańcuszki elastyczne i metalowe * Postępy leczenia - filmowa galeria "nieznanych" Zapraszam do dyskusji i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Witam, mam pytanie odnośnie stałego aparatu... otóż : Na górnych jedynkach i dwójkach mam koronki, później są trójki, nic****iątki, któe trochę się pokrzywiły, dalej nie mam już nic. Czy jest możliwe u mnie założenie aparatu stałęgo? Czy ktoś miał podobną sytuacje? Chciałabym coś wiedzieć przed konsultacją, nie wiem na co mam się nastawić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
witam, podczytuje was tutaj z przerazeniem!!! Mam 36 lat i zdecydowalam sie zalozyc aparat na dol i gore/porcelanowy.Po tym co przeczytalam o zniszczonym szkliwie i o uzywanym kwasie/kleju oraz o zniszczonych korzeniach jestem totalnie przerazona!!Czy to naprawde tak wyglada? zaplacilam juz depozyt i w poniedzialek o 16 mam zakladanie aparatu.Bardzo prosze o odpowiedz.Moja gorna jedynka wypychana jest przez dwojke i wyglada to coraz gorzej i zaluje ze nic z tym nie robilam wczesniej.Wstydzilam sie swoich zebow cale zycie i dopiero teraz mnie stac na aparat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
ja mam 26 lat i zakładam aparaty na obie szczęki i to za namową mojego chłopaka bo sama bym sie za to nie wzięła nigdy chyba. wizyte na której bede miała zakładane aparaty mam za 3 tygodnie boje sie i zarazem nie moge doczekac. podobno boli wiem od chłopaka który tez miał aparat ale tylko ból jest odczuwalny na poczatku wiec spoko pozdrawaiam wszystkich odrutowanych:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A co myślicie o nakładkach prostujących? Mój dentysta dr Rojek mi zaproponował taką formę. Zastanawiam się nad wypróbowaniem tejże opcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Możesz coś więcej o tych nakładkach napisać??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×