Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Pasja

BIESIADA

Polecane posty

WITAJ BIESIADO🖐️🖐️🖐️ KOCHANE DRZEWKA__________witajcie🖐️ Przyszlam z kawusia aby sie z Wami przywitac🖐️ i pare slow zostawic.:D Nie wiem,jak jest na dworze,ale marzy mi sie lekki chlodek___bo ten upal mi juz troche dokuczyl.Nie narzekam,bo przeciez niebawem jesien zawita___deszcze,szaruga,,i lato odejdzie w zapomnienie. Marzy mi sie praca w ogrodzie___lubilam takie letnio-jesienne porzadki w nim,,, A skoro o pracy w ogrodzie____to powiem,ze taka praca chroni serce❤️. To zajecie wzmacnia miesnie,ale tez uczy cierpliwosci. Przynosi takze radosc i satysfakcje. To wszystko sprawialo,ze moje ogrodnicze hobby koilo mi \"nerwy\",uspokajalo serce ,a przede wszystkim lagodnie cwiczylo moje krazenie. Naprawde ,,,praca na mojej przeslicznej dzialeczce dawala mi pogode ducha i tyle radosci!!! Narazie odpoczywam od niej ,hihihi Pozdrawiam bardzo serdecznie!🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakie piekne slowa Agnieszki Osieckiej,,, Życie nie stawia pytań, życie po prostu jest... Czasem zębami zgrzyta, a czasem łasi się jak pies. (...) A Ty, który wszystko znasz, terminy, święta i zagłady, powiedz nam - jak jest tam, po tamtej stronie lady? (...) Życie nie daje nagród, życie nie daje wiz, życie to trochę szabru i bardzo rzadko - czysty zysk...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pospiewalam sobie____muzyka dodala mi skrzydel,zatem tanecznym krokiem "schodze" z Biesiady i wybieram sie "przed siebie". Sloneczko swieci,radosc w sercu______co mi tam,,,, Do zobaczenia! Pa,pa 🖐️👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAJ BIESIADO WIECZOROWA PORA!!!🖐️ Nie mowilam WAM,gdzie dzisiaj mialam zamiar wybrac sie____bo tak do konca nie wiedzialam,czy nie rozmysle sie :D Otoz KOCHANE DRZEWKA_____wrocilam z DOZYNEK! Zdjec mam takze sporo,,,wrazen rowniez. Ale do rzeczy,,,Tegoroczne dozynki _________to polskie swieto ludowe,majace forme dziekczynienia za szczesliwe zbiory. To ____podkreslenie szacunku dla trudu pracy ludzi zwiazanych z rolnictwem. To__ ciaglosc podtrzymywania przez Polonie chicagowska tradycji wykazywania patriotymu,poprzez wspolne inicjatywy w dzialaniach. To__dobrze zrozumiana duma i radosc z faktu bycia Polka i Polakiem____tozsamosc narodowa,ktora emigranci nosza gleboko zakorzeniona w sercach,sprawia,ze bez wzgledu na miejsce zamieszkania my Polacy czujemy ciezar odpowiedzialnosci za ksztaltowanie dzialan budzacych i wspierajacych patriotyzm w kolejnych pokoleniach. Dozynki rozpoczely sie wiecem patriotyczno-historycznym: \"Bog,Honor i Ojczyzna\". Po wiecu uczestniczylismy we Mszy Sw.dozynkowej. A juz po mszy rozpoczely sie gry,zabawy dla dzieci i mlodziezy. Odbyl sie mecz pilki noznej,siatkowka plazowa,wyscigi rowerowe,\"rzuty do celu\",biegi,siatkowka i inne.Oczywiscie byly nagrody! Do dyspozycji wszystkich otwarto basen___mozna bylo sobie poplywac nawet caly dzien. Jesli chodzi o kuchnie,,,bogaty wybor polskich pysznych potraw. Smacznie i tanio.Piwo prosto z Polski,napoje chlodzace,lody. Byla okazja do tancow,ktore zaczely sie juz od 12:30 az do 19:00____przygrywal zespol Bialo_Czerwoni. Obejrzalam wspaniale widowisko dozynkowe \"Pan Bog dal bochen chleba.Bogu dziekowac trzeba\" w wykonaniu ludowego teatru \"Rzepicha\". A zespol \"Wawel\" dal swietny popis tancow polskich. To tak w wielkim skrocie _____jutro dokoncze moje relacje,juz bardziej szczegolowo. Dzisiaj juz jestem padnieta,ale szczesliwa!! D O B R A N O C BIESIADO!!!🖐️🖐️🖐️ Pozdrawiam dozynkowo!!!👄:D:D:D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moja opinia
Kiedy czytam relacje ze Stanów z udziałem naszych rodaków, jestem pod wrazeniem tej polonijnej wersji imprez zza oceanu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Biesiadę! Plon niesiemy plon...czekam na cd "Miłość jak słońce" Adam Asnyk Miłość jak słońce: ogrzewa świat cały I swoim blaskiem ożywia różanym, W głębiach przepaści, w rozpadlinach skały Dozwala kwiatom rozkwitnąć wionianym I wyprowadza z martwych głazów łona Coraz to nowe na przyszłość nasiona. Miłość jak słońce: barwy uroczemi Wszystko dokoła cudownie powleka; Żywe piękności wydobywa z ziemi, Z serca natury i z serca człowieka I szary, mglisty widnokrąg istnienia W przędzę z purpury i złota zamienia. Miłość jak słońce: wywołuje burze, Które grom niosą w ciemnościach spowity, I tęczę pieśni wiesza na łez chmurze, Gdy rozpłakana wzlatuje w błękity, I znów z obłoków wyziera pogodnie, Gdy burza we łzach zgasi swe pochodnie, Miłość jak słońce: choć zajdzie w pomroce, Jeszcze z blaskami srebrnego miesiąca Powraca smutne rozpromieniać noce I przez ciemność przedziera się drżąca, Pełna tęsknoty cichej i żałoby, By wieńczyć śpiące ruiny i groby. Pozdrawiam biesiadniczki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAJ BIESIADO🖐️🖐️🖐️ KOCHANE DRZEWKA i czytajace________________witajcie🖐️ Dozynki to jedna z najwazniejszych i prestizowych imprez organizowanych w Chicago. Rzec mozna ,ze sa one nieodlacznym elementem polskiego dziedzictwa. Polonia uksztaltowala pewna forme zwyczajowa pochodzaca z Polski pld_wsch,a konkretnie z Malopolski. Dozynki te roznia sie znacznie od folklorystycznych prezentacji na obczyznie,bowiem sa wiernym przeniesieniem zwyczajow i obrzedow zniwnych i dozynkowych znad Wisly. Charaktryzuje je dbalosc o czystosc tradycji,wiernosc w przekazie___to,co wyroznia dozynki od innych. Zostaly zaprezentowane piekne piesni,jak rowniez oracje do chleba,wienca,starostow czy tez gospodarzy. Pozdrawiam bardzo serdecznie🖐️🖐️🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
,,i jeszcze__________Lyk upojenia… Kwiaty zapachnialy nostalgia jak stad do Edenu kazdy ma inny aromat barwe ksztalt i znaczenie rozkochuja brzmieniem sadzilam, ze znam wszystkie odcienie radosci dostalam slonecznik zloty i dojrzaly obracam go w dloni taka tarcza zegara skrzydla wskazówek rzucaja cien na milosc przytulam kwiaty z czuloscia to mój lyk wieczornego upojenia Ewa Wierzbinska (Wierzbinka)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JARZEBINKO____________jestes na urlopie,,,,,,,a moze zajrzysz do nas,wiec dedykuje Ci ten wiersz ❤️👄Zycze Ci wspanialego wypoczynku!!! Pozdrawiam cieplutko!!!! Jestes jak tecza, malujesz uczucie, koloru dodajesz w posmutniale dni. Przy Tobie zycie jak w wesolej nucie gra na harfie szczescia i noca sie sni. Jestes jak tecza, rozlewasz radosnie promienie sloneczne, ocierajac lzy. Nim wzejdzie ksiezyc, nadasz ustom usmiech, az zbudzi sie wiosna i zakwitna bzy. Jestes jak tecza i tecza zostaniesz od jeziora az po szczyty gór. Od szczerosci slowa po dobroc na twarzy otwierasz przyjaznia naznaczone drzwi. Ewa Wierzbinka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przyjaźń nie potępia w chwilach trudnych, nie odpowiada zimnym rozumowaniem: gdybyś postąpił w ten czy tamten sposób... Otwiera szeroko ramiona i mówi: nie pragnę wiedzieć, nie oceniam, tutaj jest serce, gdzie możesz spocząć. — Malwida von Meysenbug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dozynki w Chicago odbywaja sie juz od dawna,, W tym okresie zostaly zaprezentowane piekne piesni okrezne,zniwne ludowe i dozynkowe z roznych stron Polski. Zostal wprowadzony motyw patriotyczno_historyczny,dzieki ktoremu organizatorzy przypominaja rodakom na emigracji___wspaniale postacie z polskiej kultury i dziedzictwa,m.in. poswiecone wielkiemu Polakowi Papiezowi Janowi Pawlowi II czy Wincentemu Witosowi___patriocie,przywodcy strajkow chlopskich w walce o prawa i sprawiedliwosc dla polskiej wsi. Ukazane zostaja najpiekniejsze tresci narodowego dziedzictwa,jak rowniez wartosci ksztaltujace wrazliwosc mlodych pokolen przebywajacych na emigracji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli pragniemy porozumienia z innymi, musimy zdawać sobie sprawę, że różnimy się od siebie pod względem sposobu postrzegania świata i niech ta prawda będzie wskazówką przy wszelkich kontaktach z ludźmi. — Anthony Robbins

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Biesiadę! Marzenie poranne Adam Asnyk Siedziała w ogrodzie w półświetle, w półcieniu, Przy blasku wschodzącej jutrzenki, Wśród ciszy porannej oddana marzeniu, Słuchając słowika piosenki. Marzyła o szczęściu, miłości - tak trocha, Bo o czymże można by innym? Wszak każda dziewczyna, choć jeszcze nie kocha, Marzeniem się bawi niewinnym. Tęsknota, niepokój i dziwne żądania Nieznanych a słodkich upojeń Budziły w jej sercu odblaskiem świtania Girlandy tęczowych urojeń. I piła skwapliwie te wonie, te fale Powietrza, co pierś jej wznosiły, I mocniej błyszczały jej ustek korale I żywiej się oczy paliły. Patrzała na kwiaty, co jasne z uśmiechem Skłaniały kielichy miłośnie, I dzieląc się wonnym rozkoszy oddechem, Szeptały o szczęściu i wiośnie. Widziała konwalię dziewiczą, jak drżała, Łzy lejąc z drobnego kielicha, W objęciach wietrzyka, a choć tak nieśmiała, Jednakże coś pragnie i wzdycha. A dalej narcyzy tak piękne, urocze... Że muszą samotne pozostać, Więc główki zwiesiły nad wody przeźrocze, Ścigając odbitą w niej postać. Tam znowu fijołki, kryjące się w trawie; Tak dobrze tej cichej rodzinie! Nie myśli o próżnej wielkości i sławie, Lecz żyje dla siebie jedynie. Tak marząc o kwiatach i tonąc w marzeniach, Oparła na ręku swą głowę I chmurki śledziła w słonecznych promieniach To srebrne, to znowu różowe. Wtem widzi zdziwiona: że z słońca promieni W jej oczach gmach staje złocisty, Z kopułą szafirów, z ścianami z zieleni, A cały jak kryształ przejrzysty. Kolumny - to palmy splecione w arkady Przez liany i bluszcze wiszące, Schodami - srebrzyste ściekają kaskady, Posadzką - mozajki kwitnące. I widzi strwożona, jak kwiatów kielichy Ludzkimi ją mierzą oczami, I widzi rój sylfów skrzydlaty i cichy - Jak igra w powietrzu z tęczami. A jeden z narcyzów rosami wilgotny W pięknego młodzieńca się zmienia, Lecz skrzydeł nie dostał i usiadł samotny Nad brzegiem srebrnego strumienia. I widzi wzruszona, jak wiatrom się skarży: Że nie ma na świecie nikogo... I słyszy westchnienia i w myślach się waży, A tak jej smutno i błogo. Nad litość nic nie ma na ziemi świętszego, Więc litość skłoniła dziewczynę, Że wstała powoli i poszła do niego Zapytać o smutku przyczynę. Słyszała jak przez sen wyrazy namiętne, Co śpiewnym pieściły ją echem, I oczy widziała tak piękne a smętne, Że odejść byłoby, ach! grzechem. Słyszała, jak mówił: \"Ty jesteś wybraną, By nowe ukazać mi życie I duszę na wieczną tęsknotę skazaną Pozdrawiam biesiadniczki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAJ BIESIADO🖐️🖐️🖐️ SREBRNA AKACJO__________-witaj🖐️ Za poezje A.Asnyka👄 Jeszcze pare slow na temat dozynek,,, Waznym atrybutem ich sa wience dozynkowe,ktorymi uhonorowani zostaja ludzie,ktorzy w srodowisku tak polonijnym,jak rowniez Zwiazku Klubow Polskich swoja praca wzbogacaja dobre imie Polaka na emigracji,podnoszac prestiz zwiazku w srodowisku polonijnym. Pozdrawiam bardzo serdecznie!🖐️]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A teraz cos wesolego,,,Olimpiada za nami,mimo to chetnie o niej wspominamy,,, Polscy komentatorzy telewizyjni jak zawsze zaskakiwali widzow swymi komentarzami. Polscy komentatorzy znecali sie nad Ukraincem Jurijem Bilonogiem,ktory na Olimpiade przygotowal kozacka fryzure :D : __Ten czub ma wystrzyzony,jak mial w filmie Hoffmana grac /Szfranowicz/ __Szlachcica jakiegos/Jozwiak/ _Dobra twarz do kina _Akcje,he he. :D:D:D:D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Biesiadę! Gdybym był młodszy... Adam Asnyk Gdybym był młodszy, dziewczyno, Gdybym był młodszy! Piłbym, ach, wtenczas nie wino, Lecz spojrzeń twoich najsłodszy Nektar, dziewczyno! Ty byś mnie może kochała, Jasny aniele... Na tę myśl pierś mi zadrżała, Bo widzę szczęścia za wiele, Gdybyś kochała! Gwiazd bym nie szukał na niebie Ani miesiąca, Ale bym patrzał na ciebie, Boś więcej promieniejąca Od gwiazd na niebie! Wzgardziłbym słońca jasnością I wiosny tchnieniem, A żyłbym twoją miłością, Boś ty jest moim natchnieniem I słońc jasnością. Ale już jestem za stary, Bym mógł, dzieweczko, Zażądać serca ofiary; Więc bawię tylko piosneczką, Bom już za stary! Uciekam od ciebie z dala, Motylu złoty! Bo duma mi nie pozwala Cierpieć, więc pełen tęsknoty Uciekam z dala. Śmieję się i piję wino Mieszane z łzami, I patrzę, piękna dziewczyno, W swą przeszłość pokrytą mgłami, I piję wino... [lato 1868] Pozdrawiam biesiadniczki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAJ BIESIADO🖐️🖐️🖐️ SREBRNA AKACJO👄 Zrozumieć świat... Była kiedyś duszyczka, która wiedziała, że jest światłością, młoda i przeto żądna doświadczenia. \"Ja jestem światłością\", powiadała. \"Ja jestem światłością\". Jednak świadomość ani powtarzanie tego nie mogły zastąpić doświadczenia siebie jako światłości. W świecie, z którego wywodziła się duszyczka panowała wyłącznie jasność. Każda dusza była wspaniała, każda niepowszednia, i każda błyszczała blaskiem Mojej światłości. Zatem owa duszyczka była niczym płomyk świecy na słońcu. Zanurzona w jasności, której stanowiła część, nie mogła siebie dostrzec, ani doświadczyć, Czym W Istocie Jest. Stało się więc, że duszyczka zapragnęła siebie poznać. Tak mocne było jej pragnienie, że pewnego dnia powiedziałem: - \"Czy wiesz, Maleńka, co musisz uczynić, aby zaspokoić to swoje pragnienie?\"; - \"Co takiego, Boże? Co? Nie cofnę się przed niczym!\", odparła duszyczka. - \"Musisz odłączyć się od nas\", rzekłem, \"a potem pogrążyć się w ciemności\". - \"A czymże jest ciemność, o Przenajświętszy?\", spytała duszyczka. - \"Wszystkim, czym nie jesteś ty\", wyjaśniłem i duszyczka zrozumiała. Tak więc oddzieliła się od Całości i zstąpiła do innego świata. A w tym świecie miała moc ściągania na siebie wszelkich odmian mroku. I tak postąpiła. Lecz pośród owych zgromadzonych ciemności zawołała, \"Ojcze, Ojcze, dlaczego mnie opuściłeś?.\" Ja i wy to czynicie w swej najczarniejszej godzinie. Ale przecież ja nigdy was nie porzuciłem, zawsze stoję u waszego boku, gotów przypomnieć wam, Czym W Istocie Jesteście; zawsze gotów przyjąć was z powrotem do siebie. Zatem, bądźcie światłem w ciemności i nie przeklinajcie jej. I nawet kiedy osaczy was to, czym nie jesteście, nie zapominajcie swej prawdziwej istoty. Głoście chwałę stworzenia, nawet gdy chcecie wnieść doń zmiany. I wiedzcie, iż to, jak się zachowacie w chwili najcięższej próby, może stać się zaczynem najwspanialszego triumfu. Albowiem stwarzane przez was doświadczenie jest wyrazem tego, Czym W Istocie Jesteście - I Czym Pragniecie Być... Autor nieznany Pozdrawiam serdecznie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawno nie bylo u nas zadnego przepisu kulinarnego_____w zwiazku z tym podaje ,,,:D Niebawem bedzie____\"Jedziemy na grzyby,,, Grzyby w cieście.Sprawdzony przepis! Składniki: - 12 średnich kapeluszy borowików - kilka liści sałaty Na ciasto: - 10 dag mąki - 3/4 szklanki śmietanki 12% - 1 jajko - sól i pieprz - olej do smażenia Grzyby opłukać, osączyć, wrzucić na osolony wrzątek, gotować 15 minut, dokładnie osączyć, suszone przed gotowanie namoczyć. Jajko roztrzepać ze śmietanką, dosypać mąkę, posolić, wymieszać, odstawić na pół godziny. Rozgrzać olej, grzyby maczać w cieście i smażyć z jednej strony, zmniejszyć gaz, dosmażyć z drugiej strony na złoty kolor, oprószyć solą i pieprzem, ułożyć na liściach sałaty. S M A C Z N E G O !!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z pewnoscia przyda sie Wam ten przepis,,,,mniam,,mniam :D Grzybki w occie Suszenie, czy marynowanie, a może i jedno i drugie? Składniki: - 1 kg grzybów (np. kurek, maślaków) - 2 cebule - 1,5 szklanki wody - 10 dag cukru - łyżeczka soli - 3/4 szklanki octu 10 proc. - ziarna pieprzu, ziela angielskiego i gorczycy Grzyby oczyścić, umyć, wrzucić na osolony wrzątek i gotować 10–15 minut. Odcedzić, przelać zimną wodą, włożyć do słoików. Wodę zagotować z cukrem, solą i octem. Do każdego słoika wrzucić po 3–4 ziarna pieprzu i ziela oraz po pół łyżeczki gorczycy. Zalać gorącą zalewą, zamknąć. Słoiki pasteryzować ok. 40 minut. Suszyć czy nie? Suszenie tradycyjnym, domowym sposobem nie jest najlepszą metodą utrwalania. A to dlatego, że dość znacznie obniża zawartość witamin. Dlatego tym sposobem najlepiej jest przetwarzać grzyby, które nie mają zbyt wysokiej wartości odżywczej. Podsuszone najlepiej dosuszyć w piekarniku o temperaturze ok. 70°C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jutro zamierzam piec____i mam problem,co tym razem,,,moze cos z morelami???? Ciasto z morelami Składniki: - 16 dag mąki - czubata łyżka kakao - 20 dag cukru - 3 jajka - 15 dag masła - sok z cytryny - łyżeczka proszku do pieczenia - tłuszcz di bułka tarta do formy - 75 dag dojrzałych moreli lub brzoskwiń - cukier puder do posypania Morele opłukać, osuszyć, przekroić na ćwiartki i wyjąć pestki. W rondelku stopić masło i ostudzić. Zmiksować jajka z proszkiem do pieczenia, nie przerywając miksowania, dodawać cukier, mąkę, kakao, stopione masło oraz sok z cytryny. Płaską blachę posmarować tłuszczem, posypać bułką tartą i wlać ciasto, pokrywając cienką warstwą całą powierzchnię blachy. Na cieście rozłożyć owoce. Piekarnik wcześniej rozgrzać do temperatury 180ºC, wstawić blachę z ciastem i piec około 40 minut. Upieczone ciasto posypać cukrem pudrem, pokroić na porcje. Jest smaczne na ciepło i na zimno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A teraz juz zapraszam na kawe z lodem ❤️ Kawa z lodem Składniki: - kawa instant, po 2-3 łyżeczki na porcję - cukier do smaku, mniej więcej 1 łyżeczka na porcję lub jednak łyżeczka miodu na porcję - 4 łyżki ubitej, schłodzonej śmietany - 1 łyżeczka wiórków czekolady - lód W dużym naczyniu przyrządzić kawę z kawy instant i niedużej ilości wody (można zalać zimną wodą lub gorącą i ostudzić), posłodzić do smaku cukrem lub miodem, silnie schłodzić w lodówce. Do schłodzonych pucharków lub niedużych szklanek wrzucić kostki lub kawałki lodu, wlać kawę, przybrać łyżką ubitej śmietany. Posypać wiórkami czekolady, można też, jeśli ktoś lubi, szczyptą cynamonu lub startej gałki muszkatołowej, od razu podawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Biesiadę ! Mniam...mniam..wspaniałe przepisy, na pewno skorzystam z nich.... Między nami nic nie było Adam Asnyk Między nami nic nie było! Żadnych zwierzeń, wyznań żadnych, Nic nas z sobą nie łączyło Prócz wiosennych marzeń zdradnych; Prócz tych woni, barw i blasków Unoszących się w przestrzeni, Prócz szumiących śpiewem lasków I tej świeżej łąk zieleni; Prócz tych kaskad i potoków Zraszających każdy parów, Prócz girlandy tęcz, obłoków, Prócz natury słodkich czarów; Prócz tych wspólnych, jasnych zdrojów, Z których serce zachwyt piło, Prócz pierwiosnków i powojów Między nami nic nie było! 5 kwietnia 1870 Pozdrawiam biesiadniczki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam Asnyk /.../ Wiecznie śpiewacie na tę samą nutę! Śpiewacie rozpacz dziką i bezbrzeżną, Serca przedwczesną goryczą zatrute I melancholie mglistą a lubieżną, Senne miłoście szpilkami przekłute, Rany zadane jedną rączką śnieżną, I omijacie skrzętnie każdą radość - Strojąc się w duchów księżycową bladość. /.../

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×