Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

yvon_1986

Chcę nazwać dziecko Kuba - nie Jakub

Polecane posty

Gość Lary
Witam mam na nazwisko Kubiak i chcielibysmy nazwac syna Kuba bądz Jakub tylko powiedzcie mi czy to nie bedzie dziwnie brzmiało.. Kuba Kubiak lub Jakub Kubiak ? mysle ze jednak Jakub lepiej. Poradzcie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama Kuby
W styczniu 2003 roku urodził się mój KUBA. Przez 2 tygodnie był Jakubem, zanim odszukaliśmy wypowiedź Rady Języka Polskiego na temat jego imienia: dopuszczalne dla chłopców (pomimo żeńskiej końcówki -a, podobnie jak np. Barnaba), niedopuszczalne dla dziewczynek; funkcjonuje jako odrębne imię (tak jak Magda). W urzędach i wszelkiego rodzaju "okienkach" coraz rzadziej muszę dodawać "Kuba, nie Jakub". Nie wiem jednak kiedy są jego imieniny. Na razie nie stanowi to problememu, ale za ileś lat Kubuś przestanie cieszyć się z urodzin i zechce obchodzić imieniny. Może ktoś był bardziej dociekliwy niż ja i znalazł jakieś konkrety na ten temat? Myślę, że bez znaczenia jest, czy będzie to odrębny dzień, czy też "podpięty" do Jakuba. Chciałabym tylko wiedzieć jak to właściwie jest? I zupełnie oczywiste jest dla mnie, że gdy dorośnie usłyszy "panie Kubo". Są imiona, których odmiana jest znacznie bardzie bardziej skomplikowana!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Imieniny Hanny podczepia się pod Anny, więc i Kube można chyba podczepić pod Jakuba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witaj, mi też znacznie bardziej podoba się imię Kuba. Mogłabyś mi przesłać jakiś link z dokumentem, którym udowodniliście w USC że Kuba może być?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mari-onetko
nie musisz nic udowadniac, oni sami nas pytali przynajmniej Jakub czy Kuba pisac. Spokojnie, to imie to juz nie taka nowosc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bershkaa
spokojnie nasz synek jest zarejestrowany jako KUBA :) nie było z tym najmniejszego problemu a co do imienin to tez mielismy problem bo nie ma ich w kalendarzu wiec mały bedzie obchodzil 1 czerwca(dzien dziecka) w imieniny Jakuba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość BeansbyWeezer
leee okropne imie tak czy siak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jest taka mozliwosc duzo ludzi
takj teraz zapisuje....mi osobiscie sie nie podoba za duzo juz Kubusiów i moj kanarek mial tak na imie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lunderka
No mi sie tez imie Kuba kojarzy przede wszystkim z imieniem psa... Z reszta dla mnie to jakas pomylka- dorosly facet ze zdrobnieniem imienia... Jakby ktos stwierdzil ze zamiast Antoniego Antek, albo Piotra Piotrek mu sie podoba,a potem dorosly facet, adwokat czy lekarza a wszyscy do niego wolaja jak na smarkacza...:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marynazwawki
jak dla mnie nadawanie w tej chwili takiego imienia to jakaś totalna porażka:P otóż- byłam jakiś czas temu z moją koleżanką z liceum robić teatrzyk i konkursy dla dzieci w przedszkolu. mieliśmy 25 dzieci. poznałyśmy imiona wszystkich, bo siadały w kółeczku i mówiły, jak mają na imię i ku mojemu NIEzaskoczeniu 4 dziewczynki miały na imię Julka, 3 Maja, a 5 chłopców Kuba (lub Jakub, nie wiem:D) jak dla mnie nadawanie dziecku imienia, które nosi połowa chłopców w Polsce to obciach. ja osobiście czułabym się okropnie, gdybym szła ulicą i ktoś zawołałby mnie po imieniu, a w tym momencie połowa otaczających mnie kobiet odwróciłaby się:P co nie znaczy, że jestem za nadawaniem dzieciom jakiś dziwnych imion jak można nazwać dziecko Kosma?:P co to jest kosma? kojarzy mi się z kosmkami jelitowymi :D po pierwsze do końca życia wstydziłabym się przedstawić. jeszcze pół biedy, gdyby dziewczynka nosiła takie imię. ale facet?! wchodzi prawnik na rozprawę przedstawia się "Jestem Kosma Kowalski" no niech to szlag współczuję dzieciom niektórych ludzi, serio nie umiecie nazwać dziecko Piotr, Paweł, Marcin, Radek, Maciek? nie, trzeba nazwać Xavier, Oxana, Marika, Karina, Samanta. płakać mi się chce:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość antypatologia
Kuba - najmniej orginalne imie jakie mozna wymyslic. Kup mu od razu rejestracje do wozka. Tylko ustaw sie w kolejce, bo pewnie nie nadazaja robic dla tych wszystkich "Kubow".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bershkaa
Kazdy ma swoj gust i robi jak uwaza jesli chce miec Julke,Majke albo Kube to jego sprawa wiec zbedne te zlosliwe komentarze a jeśli lubi to moze sobie na szyji przywiesic tabliczke z imieniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mama_kuby
Mój syn ma na imię Kuba, bo tak zdecydowaliśmy i nie było z tym zadnych poroblemów przy rejestracji w USC. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość antypatologia
Moze, a ja moge sie z takich osob smiac. Te osoby moga smiac sie ze mnie, jesli nie maja nic innego do roboty. Ja nie mam teraz:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mój mąż chce nazwać nasze dziecko właśnie Kuba:) znam kilku Kubusiów, nie Jakubów. Rodzice nie mieli żadnych problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 000123456
jest coś takiego jak antoni i antoś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama 5 latki
Kuba ładne imię, ale faktycznie dorosły mężczyzna o imieniu Kuba trochę dziecinnie brzmi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama Kuby nie Jakuba
mój synek urodził się 4 kwietnia 2010 roku i ma na imie Kuba a nie Jakub w urzedzie stanu cywilnego musialam z mezem napisac oswaidczenie ze nazywamy dziecko Kuba a nie Jakub i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość przysła mama
dziecinnie to brzmi KUBUŚ.. mi osobiście i mojemu mężowi również podoba sie KUBA a nie JAKUB wiec nasz synek prawdopodobnie właśnie tak będzie miał na imię :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość luska.s
a moim zdaniem to tylko niepotrzebny kłopot dla dziecka, przecież większość i tak będzie się zwracało Kuba. Przecież do Małgorzaty tez wszyscy zwraca się Gosia lub Małgosia, a nikomu nie przyszło do głowy, żeby zarejestrować samo zdrobnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak sobie poczytalam wszystkie wypowiedzi i widze ze tu kazdy jest ekspertem i sypie madrosciami na lewo i na prawo przekonujac ze w Polsce jest tak a nie inaczej i ze wie absolutnie wszystko na temat nadawania imion... W polskim prawie do tej pory byl zakaz nadawania zdrobnien od imion. Nie wolno bylo nadac imienia Kasia czy Zosia. To prawo istnieje nadal choc jest nagminnie lamane. Wszelkie zdrobnienia od imion rejstrowane do tej pory w USC to byla dobra wola jakiejs pani. Jest bardzo niewiele zdrobnien które oficjalnie sa zarejstrowane. Wiem ze jest np zarejstrowana Ola i od zeszlego roku mozna dziewczynkom nadawac takie imie. I tak, w Polsce nie wolno nadawac imion meskich zakonczonych na 'a' oraz 'i' ale jest kilka wyjatkow: Barnaba, Kosma, Bazyli. Oczywiste jest tez to ze Kuba i Jakub to jest to samo imie tylko w innej formie. O tym ze jest to dokladnie to samo imie swiadczy jego entymologia czyli pochodzenie. Takze znaczenie, historia i tradycja jego nadawania. To tak jakby powiedziec ze Tomasz i Tomek to inne imiona. Ktos tu wspomnial ze imie Hanna podczepia sie pod Anna. Bo to jest to samo imie!!! Tyle tylko Hanna jest starszym imieniem w wersji hebrajskiej (kiedys pisane Channa lub Channah) a Anna jest pózniejszym lacinskim odpowiednikiem tego imienia. Oba maja jednak identyczne pochodzenie i znaczenie i w gruncie rzeczy sa inaczej brzmiaca wersja tego samego imienia. Kuba to nic innego jak zdrobniala spolszczona wersja Jakuba (równiez imienia o pochodzeniu hebrajskim). Na calym swiecie wersje zdrobniale imiom sa powszechnie rejstrowane i zapewne z czasem stanie sie tak i u nas. Nie ma sie o co siperac. Taka jest naturana kolej rzeczy. Skoro na chlopców w piaskownicy wola sie Kuba/Kubus to nie rozumiem czemu nie mozna takiego imienia zarejstrowac. W piaskownicy jest ok a w papierach juz nie????? To troche taka hipokryzja. Imie Jakub ma na swiecie ponad 50 wariantów jezykowych. Wegrzy na przyklad maja imie Kobi czyli naszego Kubusia. PS. Do kogos wyzej... Imie Jack jest rzeczywiscie odpowiednikiem imienia Jan ale tylko w jezyku staroangielskim. Wlasciwie to jest skrótem od imienia Jackson. W wielu krajach jest to równiez skrót od imienia Jackob czyli wlasnie Jakuba i tu pochodzenie jest hebrajskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak dla mnie to
trochę dziwaczne i niezrozumiałe. Oczywistym jest, że na Jakuba mówi sie Kuba czy Kubuś. Natomiast jeżeli jest to starszy facet to zwraca się do niego "panie jJkubie" i to brzmi dobrze. Wyobraźcie sobie, że macie mówić do grubego faceta po pięćdziesiątce "panie Kubo" :o Bardzo nienaturalnie... Inna sprawa, że rodzice serwujący tu hasłami, że to ładnie i oryginalnie chyba nie znają znaczenia słowa "oryginalnie". Przecież Kubów jest obecnie jak psów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a czym się różni
Panie Kubo od np Panie Tomku czy Panie Władku????? Ja różnicy nie widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość można ale czy trzeba
Nie widzę żadnego powodu na skazywanie dziecka na tłumaczenie do końca życia paniom w urzędach: "Kuba, nie Jakub", prócz widzimisię rodziców. A jeśli ktoś chce być oryginalny, to na pewno nie imieniem "kuba", które nosi co 2 chłopiec. Rzecz w praktyce nie ma żadnego znaczenia, bo i tak nikt w codziennym życiu nie będzie wiedział, że on jest "kuba, nie jakub" (wow! :O ), bo i tak powszechnie używa się zdrobnienia "kuba". Tak więc są to tylko fanaberie rodziców, utrudniające sprawy administracyjne w życiu, nic więcej. No i widać tu niebezpieczny precedens. Bo im więcej takich pozwoleń, tym bardziej się przesuwa granica i w końcu pewnie nic nie będzie chroniło dzieci przed debilizmem rodziców (dojdziemy może w końcu do poziomu USA, gdzie dziecko można nazwać "jabłko", "niebo" i "krzesło" też :O ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam wszystkich :-) Mój synek również ma na imię Jakub a nie Kuba bo wiadomo, że to jest zdrobnienie od Jakuba tak było od zawsze chociaż w USC można zarejestrować jako dwa osobne imiona ale to tylko na życzenie ludzi bo w rzeczywistości Jakub to zdrobniale Kuba. Mimo że miałam wybór to mój synek jest Jakub chociażby ze względu na to jak będzie starszy lepiej brzmi pan Jakub niż pan Kuba w ogóle nie pasuje. Imię Kuba to wymysł po prostu ludzi nie ma imienin Kuby i nawet w encyklopedii imion Kuba też nie istnieje tylko Jakub i w wyjaśnieniu wyraźnie jest napisane że Jakub to zdrobniale Kuba TO PROSTE sami poczytajcie. POZDRAWIAM WSZYSTKICH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a ja mam psa
i ten pies ma na imie kuba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dokładnie Kuba to zdrobnienie Jakuba dokładnie tak samo jak Aleksandra to Ola Aleksander to Olek Joanna to Asia Bernadetta to Benia Henryka to Henia itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam wszystkich :-) Mój synek również ma na imię Jakub a nie Kuba bo wiadomo, że to jest zdrobnienie od Jakuba tak było od zawsze chociaż w USC można zarejestrować jako dwa osobne imiona ale to tylko na życzenie ludzi bo w rzeczywistości Jakub to zdrobniale Kuba. Mimo że miałam wybór to mój synek jest Jakub chociażby ze względu na to jak będzie starszy lepiej brzmi pan Jakub niż pan Kuba w ogóle nie pasuje. Imię Kuba to wymysł po prostu ludzi nie ma imienin Kuby i nawet w encyklopedii imion Kuba też nie istnieje tylko Jakub i w wyjaśnieniu wyraźnie jest napisane że Jakub to zdrobniale Kuba TO PROSTE sami poczytajcie. POZDRAWIAM WSZYSTKICH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×