Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość MaKaReNa-23

----------MARZEC 2010--------------

Polecane posty

o jej .... ja jak sie zaczełam starac o dziecko to chodziłam prywatnie do doktor Gacuty ale ona nie pracuje w prywatnych klinikach i jak zaszłam w ciaze a powiem ze nie było to proste bo razem z mezem sie staralismy 1,5 roku !! to chciała isc na parkowa a ze nie chodziałam nigdy do faceta ( bo sie wstydziałam) to poszłam do niej do tej twojej ginki bo tylko ona jako jedna jest tam kobieta ale sie odrazu do niej ZRAZIŁAM !!! to był poczatek ciazy zbadała mnie na fotelu nie miała usg tylko palce wsadziła i pow. ze cos tam jest !!! i tyle ja musiałam ja o wszystko pytac co moge czego nie moge czy brac jakies witaminy itd.... a jak pow. ze chciałam bym zwolnienie bo mam prace ciezka ...i ze cały czas wymiotuje ... to ona na to ze ciaza to nie choroba !!!!! i sie tak do niej zraziłam ! ze juz nie poszłam do niej tylko do mojego obecnego ginka. Ale jak ty do niej chodzisz to widocznie ciebie dobrze prowadzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
na szczęście z ginekologami jest różnie, może monikaddd trafiłaś na zły humorek Pani doktor :) my też z mężem staraliśmy się 9 miesięcy, i po kilku miesiącach jechaliśmy do kliniki invicta w gdańsku trafiłam na lekarza który ogólnie za dużo nie mówił ale pomógł bo po 1 cyklu zaszłam :) więc najważniejsze żeby nam pomagali :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NO niby tak poto oni sa zeby pomagac ale jak sie płaci kase za wizyte i to ja mam ja ciagnac za jezyk co ijak ! to po co mam płacic jak na fundusz mam za darmo i to samo bym sie dowiedziała ! nie ale cóż była mineło ale ja bym nie poleciła ja zadnej kolezance :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
monika, olena - dokładnie, wszystko zależy od humoru pani doktor...bywa bardzo miła i rozmowna a bywa i taka jak opisałaś....ale odkąd przestałam się przejmować jej nastrojem, jest ok, przychodzę, pytam, biorę skierowania i wychodzę, potem wracam z wynikami i tyle, to tylko doktor i póki wszystko jest ok, to jest ok.... na kawę bym z nią nie poszła:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ty monikaddd chodzisz na książeczkę? ja niestety z wizyt na książeczkę mam same złe wspomnienia, usg trwające kilka sekund, ( jak już się doprosiłam ) wizyta trwająca kilka minut, a jak zapłaci się 100 zł to mam usg trwające 20 minut, i szyjkę macicy mi zbada przez usg, i na fotelu ręcznie, więc dla świętego spokoju płacę no ale wtedy też wymagam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no widzisz Asiu a ja bym poszła za swoim doktorem :) na kawe :) bo jest bardzo fajny !! i to on cały czas ciaga za jezyk mnie :) czy mam pytania co i jak jak sie czuje itd... a jak zadam jedno pytanie to gada i gada ...... :):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olena ja płace za wszystko chodze wole zapłacic i miec pewnosc :) ze wszystko oki jak jeszcze nie byłam w ciazy to chodziałam prywatnie bo jak pisałam staralismy sie i nic..... poszłam pare razy prywatnie i szybko zaszłam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja na ksiazeczke chodze tylko do rodzinnego jak sie przeziebie nawet do dentysty chodze prywatnie bo prywatnie a panstwowo to nie ma porównania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NICK............WIEK...........TERMIN............PŁEĆ.. . ...........IMIĘ Majek123.......24.......21.05.....28.02......Zakopane... ......chłopczyk Nikam074.......35.......26.05.....01.03......Rzeszów.... .......chłopczyk GRUBCIA80.....29.......25.05..... 02.03.... pomorskie......... chłopczyk koja2121.......24.......27.05......03.03......Cieszyn... ........chłopczyk Marcys..........21.........??........03.03....Irlandia-M albork.......????? Kasiek26........26.......27.05.....03.03......Szczecin.. ........chłopczyk savanna89......20.......26.05.....05.03......Chorzów.... ......chłopczyk SZCZĘŚLIWA....28.......30.05.....05.03.....Szczecinek... ..... chłopczyk kamelle..........27.......30.05.....06.03....Niemcy/NRW. ...dziewczynka engine30........30.......25.05.....06.03.....zach-pom... ... dziewczynka fasola z bretani 24 .......??........06.03..... lubelskie............chłopczyk joanna84.......25........31.05.....07.03.....dolnyśląsk. ...........chłopiec nika34..........34........01.06.....08.03....Warszawa... ....dziewczynka michalka26.....26.......01.06......08.03.....Irlandia... .....dziewczynka? megan990......27........02.06.....09.03......śląskie.... ....niespodzianka marcellina ....33....02.06.....09.03...rzym/podkarpacie..dziewczy nka wazka85.......24.........03.06....10.03.........NI...... ...............????? natka23........23........30.05.....10.03......kuj-pom... ........chłopczyk summer ........28 ........04.06....11.03......Katowice................????? badka...........28........04.06....11.03....Piaseczno... ........chłopczyk wnika_s........30.........04.06....11.03....krakow/linz. ....chlopczyk motylek_85....23.........06.06....12.03.....śląskie..... .....dziewczynka elakl.............27........11.06.....12.03....Birmingha m.........chlopczyk Kotunia.........30.........06.06....13.03......Legnica.. ...............????? krismam........34.........06.06....13.03.....wielkopolsk a.............????? eluśka85........24.........07.06....14.03.....Szczecin.. .....dziewczynka Agaaa159.......24........07.06....14.03........Łódź..... ........ chłopczyk szczęśliwa Gosia ..22....09.06....15.03........Łódź..............chłopczyk LATTE ..........26.........08.06....15.03....... wawa.............chłopczyk Mamula28 ......28........10.06.....17.03.....lubuskie............chło pczyk **tina**.........34.........28.05.....17.03.....Niemcy.. .....niespodzianka Bacha77................................17.03....Ostrów Wlkp............????? saskiana.......29.........12.06.....19.03......zach.gran .....plec piekna mala_31........32.........13.06.....20.03....wielkopolsk ie...dziewczynka Izabell1982....26........10.06.....20.03...wroclaw/lond yn.dziewczynka zosia_007......25........14.06.....21.03......śląskie... ..........chłopczyk Gosiaaa ........29........14.06.....21.03....podkarpackie........... .????? inowa...........29........15.06.....22.03.......śląskie .................????? agulagulaga....26........15.06.....22.03......podlaskie. ..............????? kaczynka.......22........4.06......22.03......Kraków.... ......Chłopczyk Gwiazdkagda89..20.....16.06.....23.03.....pomorskie..... .dziewczynka Tyrolia..........32........16.06.....23.03.....podkarpac ie............????? monikadd.....23..........18.06.....25.03......podlasie.. .......chłopczyk Olena119.......24........19.06.....26.03.....pomorskie.. .......chłopczyk asiulek29.......29........19.06.....26.03.....Białystok. ......dziewczynka mała brzuchatka 27.....18.06.....26.03.....Wrocek........niespodzianka andzia-26......26.........22.06....29.03.....pomorskie.. ... dziewczynka Biało-czarna...32.........23.06....30.03.....Białystok.. .............????? Goyek...........31.........23.06....30.03....kuj-pom.... .........chłopczyk Almeria35......35..........24.06....31.03...świetorzyski e .....chłopczyk Klempa.........26..........24.06....31.03.......śląskie. ...........chłopczyk Anulkowa......20..........12.06..19/23.03...lubuskie/zac h-pom....????? Fabiola........34...........19.06....26.03.....mazowieck ie........chłopiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taka jest nasz POLSKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jak nie dasz w łape !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczyny która ma z was najblizej do ikea i która z was bedzie w najblizszym czasie ???? bo mam prosbe ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wlasnie wrocilam od gina wiec napisze wyniki :) (34 tydzien i 2 dzien) BPD - 09,7mm HC - 301,0mm AL - 292,0mm FL - 66,8mm a urwis waży juz 2365g :) Kurde ta szerokość to już prawie 10 :D a gdzie tam poród.. mam nadzieje ze mnie nie rozerwie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sprawdzilam jeszcze raz te wymiary glowki itd i ja mam calkiem inne okreslenia niz wy w PL. dziewczyna bonda, tez mam malo miejsca w domu wiec doskonale cie rozumiem z tym przewijakiem, ten ikeowski estetycznie mi sie podoba tylko ja bym wolala, zeby byl sztywny:) lawina u mnie odkryto L5 S1 jeszcze przed pierwsza ciaza, raczej nic z tym nie zrobie, bo lekarz, ktory mnie leczyl powiedzial ze nawet jak to usune to po pewnym czasie i tak znowu wyskoczy:( W zwiazku z tym namietnie plywalam na plecach i chodzilam na rehabilitacje i czulam sie ok. w ciazy bylo jeszcze lepiej! wbrew pozorom nie jest mi ciezko i automatycznie prostuje kregoslup z tym brzuchem i prawie wcale nie mam boli kregoslupa(tfu tfu !) przed porodem badal mnie lekarz w zwiazku z ewentualnym znieczuleniem w kregoslup i nie stwierdzil przeciwwskazan:) ale to bylo 4 lata temu, chyba powinnam sie przebadac tez tym razem.... kurcze spakowalam torbe, tak ni z gruszki ni z pietruszki, czyzby cos wisialo w powietrzu? pozdrowionka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no savanna u Ciebie juz dziecko gotowe do porodu ;) az mnie ciekawosc zrzera jak jest u mnie ;) marcellina ja tez wczoraj spakowalam torbe,choc jeszcze niedawno myslalam,ze zrobie to w lutym ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hejka! nie oddzywalam sie, bo ostatecznie wyladowalam w szpitalu i zostalam na obserwacji... zadzwonilismy wczoraj do lekarza "z wyboru", czyli prywatnie, bo gdybym poszla na kase chorych to znowu na 3 miesiace bylabym do niego przypisana, a tez nie wiadomo na kogo sie trafi. wolalam nie ryzykowac. z dwojga zlego wolalam zaplacic, a nie byc uwiazana. poza tym na kase chorych nieoniecznie musialam dostac od reki termin, a prywatnie to wiecie, zawsze sie da. lekarz sam do nas oddzwonil co sie dzieje, ze tak nalegamy na natychmiastowa wizyte i jak uslyszal, co i jak, to natychmiast kazal jechac do kliniki, bo powodem takich problemow moglo byc niewydolne lozysko, a to juz trzeba sprawdzic na najlepszym sprzecie. wiec w klinice przesluchali, zbadali i kazali zostac na obserwacji. dzisiaj mialam dalszy ciag badan i wypiske do domu. tak wiec, wnioski sa takie. dzidzius nie jest gigantem, ale miesci sie w normach. ma ok 2kg. przeplywy prawidlowe, lozysko ok, jedyne zastrzezenie to ilosc wod. mam ich za malo. tak czy tak bede teraz pod ich stala kontrola. jestem juz spokojna, bo moje malenstwo ma sie dobrze :) a dodatkowe plusy calej sytuacji sa takie, ze zwiedzilam porodowke, bo tam bylam przyjmowana i sale poporodowe bo lezalam z dziewczynami, ktore juz urodzily. wiec wiem co mnie czeka i co mam zabrac ze soba do szpitala. bo jak zapytalam co musze koniecznie zabrac do szpitala to polozna powiedziala, ze szczoteczke do zebow.... gucio prawda! wole miec swoje rzeczy i juz! pozdrawiam was!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mała ja jeżdżę i jak na razie to mieszczę się za kierownicą nie czuję żadnego stresu.Pasy zapinam, bo mi piszczy jak nie zapnę, ale raz dzieciaczek się rusza a raz sobie smacznie śpi. Nie przeszkadza mi śnieg czy ślizgawica. Gwiazdka tymi bólami się tak bardzo nie przejmuj to raczej jest ucisk, często tak mam, a lekarz potwierdził,że nic zlego się nie dzieje. Lawina ja do szpitala trafiłam miesiąc przed porodem z powodu krwawienia, a potem okazało się że mam wysokie ciśnienie. Myślę,że to moje nerwy to spowodowały , bo wcześniej nie miałam bardzo wysokiego ciśnienia 140/90. Krwawienie ustało a mnie dalej trzymali z powodu ciśnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesc dziewczyny:) mała brzuchatka 🌼 czytam, czytam, tylko ciągle jestem wypompowana i nie chce sie pisac, wybaczcie:) tez wtrącę swoje 3 grosze. co do porodu i znieczulenia: gdy rodziłam, to tez dano mi oxytocyne, zwiekszano dawke kilka razy bo nic sie nie chciało dziac - w sumie chyba przez okolo 8 godzin zanim urodziłam. Ból był coraz wiekszy i wiekszy, a gdy juz myslalam ze nie zniose wiecej, urodziłam znienacka. Obyło sie bez znieczulenia i uwazam, ze jesli przy tym porodzie bol ma byc taki sam, to tez bez znieczulenia sie obejde. I nie jest to zaden heroizm:) moim zdaniem niektore z nas mogą zniesc wiecej bólu, niektóre mniej. Ja jestem przyzwyczajona do okrutnie bolesnych miesiączek, uwazam wiec, ze poród nie był "az tak" bolesny, nawet przy oksytocynie. Co prawda dzidziuś był wtedy mały i niestety nie przeżył, ale położne mówią, że wielkość dziecka nie ma wpływu na ból przy porodzie. Nie wiem, na ile to prawda. Jesli chodzi o pieluszki, to tez pytałam przyjaciółkę, po co te tetrowe, czy mam przewijac tak Luizę na początku? A ona wysmiała mnie:) że mamy 21 wiek i używa sie jednorazówek, natomiast tetrówki to do innych rzeczy, jak ulewanie czy coś. Któras z Was juz wspomniala o tym. A wiecie co, ostatnio w "pytaniu na śniadanie" byla mowa o pieluszkach ekologicznych, ktore sie pierze, ogladala ktoras z Was? Mysle, ze to super pomysł. a teraz z wdzięczności za Wasze przepisy, podam mój przepis na gołąbki pieczarkowe, które zrobiliśmy z mężem. Wyszło nam około 15 gołąbków róznej wielkości:) Pyszności, mowie Wam! I naprawde łatwo sie robi. Oto on: 3 woreczki ryżu ugotowac, wrzucając do wody 2 kostki "bulion grzybowy" i szczypte vegety. Ok.250 gram pieczarek (lub więcej jeśli lubisz) pokroic w kosteczke albo cienkie plasterki i obsmażyc krotko na patelni. Potem na tej samej patelni usmażyć na rumiano 3 cebulki pokrojone w kostkę, dodając nieco smalcu ze skwarkami do smaku:) Odsączony ryz wymieszać z pieczarkami i cebulką, gdy jeszcze ciepłe dodać jedną kostke grzybową bezpośrednio do farszu i już farsz gotowy, ma być klejący o wyraznym, grzybowym smaku. Lekko obgotowaną głowke kapysty (najlepiej młodej - ok. 10 min) wyjąć z wody i delikatnie obrywać po 1 listku. Ważne! Małym nożykiem trzeba z kazdego listka wyciąć tzw, łyko (tę twardą część). Gołąbki zawijac jak krokiety, idzie łatwo bo liście się kleją do farszu. Jesli jakieś zewnetrzne brzydkie liscie zostaną, ułożyć je w garnku na spodzie a na to wszystkie gołabki ciasno poukładać w garnku. Podlać tekko woda i cały garnek z gołąbkami "prużyć" ma małym ogniu przez okolo 10 minut. A liście na spodzie są po to, by gołąbki sie nie przypaliły, tylko te liście jeśli juz:) Gotowe! Podawac z sosem pieczarkowym lub pomidorowym:) Smacznego!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wnika{kwiatek} cieszę się, że wszystko dobrze sie skonczyło. Jeszcze ktos pytał o ciśnienie w ciąży, jak lezałam w szpitalu to było duzo kobietek, ktore byly przed terminem a łączył je ten sam problem, czyli za wysokie cisnienie wlasnie. Z tego powodu tygodniami lezały na obserwacji. Z tego co mi wiadomo, u wszystkich tych kobietek wysokie ciśnienie wiązało sie z chorobą ciężarnych tzw. "pre-eclampsia", ale nie wiem jak to po polsku. Przypadłośc polegała na tym, ze rosnący dzidzius uciskał nerki, te nie pracowały więc prawidłowo i wypłukiwały proteiny z organizmu. Nie wiem, tylko, jak to sie mialo z tym cisnieniem, czy ta choroba powodowała wzrost cisnienia czy na odwrót. Było to jednak dość powszechne w 3 trymestrze i podobno niebezpieczne. Bo można dostać udaru mózgu przy wysokim ciśnieniu, z tego co pamietam, ale jesli macie inne dane, poprawcie mnie dziewuszki. Dobranoc:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam wszystkie spiace mamusie :) taka cisza dzisiaj,no ale weekend wiec nic dziwnego...u nas 16st mrozu,ale slonce pieknie swieci wiec milo patrzec za okno:) bede dzis prasowac ciuszki i wlacze nastepna pralke...fajnie sie wiesza takie malenkie ciuszki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hoho Megan ciebie nie bylo 2 dni a mnie z tydzien! to dopiero jest czytania ale tego ostatniego nie czytam, szkoda czasu za to jedynie ostatnio stronki zalicze...mam nadzieje ze tym nikogo nie uraze;) aa mam 33tydzien skonczony, w srode 34;) a we wtorek lece na spotkanie z polozna to sie dowiem jak male lezy bo nie mam pojecia:O co do kierowania samochodem to tylko jak trzeba i krotkie trasy;) hehe Dziewczyna bonda u mnie to czy siedzenie czy lezenie na boku musi malego niezle draznic bo czy tak czy tak potrafi sie strasznie wypinac;) aczkolwiek pozycja siedzaca skulona moze byc dla niego ciasniejsza (np. gdy z butami sie morduje jak sama jestem:O) nie wiem, tak na logike do tego podchodze;) Latte machiato ja juz ponad tydzien czekam na wanienke :O:O:O a tak to juz wychodzi ze wszystko mam i jak tylko torbe upiore to powsadzam wszystko co trzeba do szpitala itp i bede miec to z glowy;) ostatnio pralam i prasowalam i nie wiedzialam ze tego az tyle jest:O hehe co do puchniecia to juz mam z lekka raczki spuchniete od niedawna ale zginac dlonie normalnie moge, stopy tez ok a co do solenia to juz wczesniej jej unikalam, tych chipsow itp solonych przekasek no ale to juz koncowka, cos tam trzeba spuchnac, na wizycie zobacze jakie mam cisnienie...mocz Lavina widze ze duzo przezylas i mam nadzieje ze to cisnienie i puchniecie sie ustabilizuje badz nie pogorszy🌼 Gwiazdka 123cm hihi niezle;) witam nowa brzuchatke Gonek;) i co do torby to tez mialam jak najpozniej ale myslec o tym i myslec nie nie wole miec to z glowy;) Mala brzuchatka niezla ta szkola rodzenia:O ale moze sie jeszcze rozkreci;) i wspaniale ze z dzidzia wsio ok co do sprzatnia to juz nie daje rady..zrobie co trzeba i basta bo jak dluzej nad czyms mam stac to czuje ze nogi odmawiaja mi posluszenstwaa ...od razu klap na lozkoo Asiulek nie zapomnialam o was o nie nie ale musialam ochlonac i powietrza nabrac aby sie nie na temat nie rozpisywac;) dzieki za pamiec :*:*:* co do lekarza macie racje;) wnika ciesze sie ze wsio ok i tak trzymac 🌼 Izabell pieluszki ekologiczne??? nie slyszalam ale ciekawa sprawa... co do bolu to tak jak piszesz, kazdy to przezywa inaczej i kazdy ma inny prog bolu..pamietam ze ja rowniez mialam juz ta granicee kiedy zaczelo sie parcie to mialam juz dosc a polozna pocieszala ze to juz ostatki i okstycotyne podlaczyli (bo ze skurcze malaly) ale takie ostatki ze (nie wiem czy po tym) malemu tetno spadlo i cc bylo...no i sie kuzwa nacierpialam do punktu kulminacyjnego...fakt faktem tylko niecale 5 h;) kurcze tego sie teraz boje , chcialabym zaczac i pomyslnie skonczyc, szkoda ze czlowiek nie wie czy sie uda czy nie tak to by od razu zaplanowal ze chce rodzic tak czy tak no ale coz ... a tetrowe to tylko do ulewania itp. hihi nie ma co sie w dzisiejszych czasach tym przemeczac... golabki PIECZARKOWEE...my z M uwielbiamy pieczarki wiec nie ujdzie nam ten przepis uwadze mmm;) co dotych nerek to nic nie wiem;( niezle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie kobietki, wpadłam się tylko przywitać, bo muszę nadrobic zaległości w czytaniu. tyle naskrobałyście:))) Wczoraj byłam cały dzień na uczelni, miałam egzamin i zaliczenia. Termin obrony mam 18.02... Ciekawe czy dotrwam:))))) dziewczyny nie wiem jak daleko jesteście z zakupami typu kosmetyki dla dzidzi i proszki do prania. j właśnie złozyłam zamówienie za ponad 130 zł u allegrowicza superkoszyk_pl. ma bardzo korzystne ceny proszków, np lovela 19,35 i kosmetyków bambino, np oliwka 300ml 10,83 zł a chusteczki bambino dla niemowlat dwupak 2x63 szt 9,14zł. Polecam!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam ;) eh odpisał mi koleś że łóżeczko będzie dopiero we wtorek jak dobrze pójdzie ;) ale za to wczoraj dostałam te pieluszki tetrowe http://www.allegro.pl/item870549316_sliczne_pieluchy_tetrowe_bobas_kpl_3_szt.html na żywo dużo ładniejsze :) :) :) polecam no i jeszcze prezent tatusiowi zrobiłam i kupiłam takie body też polecam bo są o 100 % ładniejsze niż na foto napis jest haftowany nie nadrukowany więc się tak szybko nie zniszczy ;) http://www.allegro.pl/item896383837_body_baaardzo_kocham_tatusia_r_62.html a no i wczoraj dzwoniłam do położnej hmm przez telefon super miła no zobaczymy mam jeszcze dzwonić i umówić się na "oglądanie" porodówki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mała mi póki co jeżdzi się całkiem nieźle, ale M marudzi jak gdzieś jadę że ślisko i takie tam. Gwiazdka jak nie odeślą Ci zwolnienia to zawsze możesz iść do lekarza po zaświadczenie, w szkole nie jest wymagane L4 bo towiadomo oddajemy pracodawcy. Wczoraj robiłam dwa ciasta, trochę sprzątania i byłam padnięta jak nigdy, niestety nasze siły już nie te.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×