Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość mamanatusi

Topik dla mam roczniaków i nie tylko :)

Polecane posty

Gość DzIdZiAaa
Taak,napewno...zwłaszcza że teraz tak naprawdę odrywa jak fajnie jest być Tatą...no bo wiecie wcześniej z takim maluszkiem to co można było robić,jak nie miało się doświadczenia?a teraz jak już nabrało się wprawy w turlaniu,skakaniu,podrzucaniu a i karmieniu,ubieraniu i usypianiu można w to zabrnąć dalej... taniej,ale przesyłke trzeba zapłacić...więc chyba na jedno wychodzi a może na allegro?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niunka a czemu idziesz do lekarza?????????????? no ebay jest o wiele tanszy.tutj ludzie sprzedają ubranka i zabawki za grosze,za symboliczne ceny.w polsce na allegro ludzie chcą zeby im sie zwrócilo to co wydali :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mam Synka
Witajcie i ja zagladam. Już się rozpakowalismy i teraz czekam na lepsza pogodę żeby udać się na zwiedzanie okolicy. Tylko z kim będę spacerowala?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej kochana,jak mi was brakuje!!!!!!!!!!!!!!!!1 opowiadaj jak tam jest!!!!!!! jak w nowym domku,podoba sie wam? co u Nikusia????????????????? ❤️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mam Synka
Nikus nie był zadowolony ale pomału się przyzwyczaja. W nocy budzi się i płacze, pewnie nie wie gdzie jest. Myśle jednak ze za kilka dni wróci do normy. Dom jest super nic do zarzecenia. Szkoda ze Was tu nie ma, ale zmiana była zdecydowanie korzystna. Brakuje nam kilku rzeczy, ale stopniowo to dokupimy. Wczoraj cały dzień spędziliśmy na szukaniu zaluzji gdyż te okna jakiś niewymiarowe. Pewnie dziś częściowo C je założy bo żyjemy jak w domu Wielkiego Brata. A kiedy Natalka ma szczepionke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Kochane ! Ja powoli "ogarniam " dzieciaki i siebie też . Teraz moje dwa skarby śpią,a ja łapię oddech :D . Dzidzia-dasz radę,ja też się strasznie bałam jak to będzie . I nie mówię Ci,że jest łatwo,ale z dnia na dzień jest łatwiej . I nie odchudzaj się,tak jak dziewczyny pisały -odchudzać się będziesz jak urodzisz :) . Mi zostało jeszcze 3,5 kg :D . Ale mówią,że jak sie karmi piersią to szybciej się chudnie . Mam synka- i jak w nowym domku ? Jak Nikoś reaguję na zmianę otoczenia? Liwia,masz jakieś wiadomości o Selenie ? Co u niej ? Powiedz jej jak będziesz z Nią pisać,że trzymamy za nią kciuki,niech zdrowieje szybciutko !!! Niuńka-- kope lat Cię nie było ! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mam Synka
Mamarazydwa ;) a córeczka śliczna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byłam u chirurga naczyniowego po skierowanie na zabieg:-( Mama synka Mały przyzwyczai się do nowego domku tylko musi minąć troszke czasu:-) Martyna widze że już po mału wpadasz w rytm Liwia z tym ebayem masz racje w Anglii chcą oddać a w Polsce zarobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej myslalam ze znow bede musiala duzo nadrabiac a tu widze kobitki nic nie pisaly. co niektore pewnie sie ucza :D i dobrze! jakby co zapraszam na kawe :) mam do Was pytanie, czy Wasze maluchy pija z butelki czy z niekapka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no wlasnie wszystko pieknie ladnie w ksiazkach :D niby dziecko przed roczkiem jeszcze powinno pic z kubeczka, czasem smiesza mnie takie ksiazkowe teorie bo ma sie to nijak do rzeczywistosci :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Książkowo to dziecko powinno do 6 mż być tylko na piersi a potem pić z niekapka i jeść łyżeczką Zero butli A u Ciebie jak jest? Pije z niekapka? Mój to gryzie ten ustnik i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a co do dziewczynek-czy przekluwacie im uszka? moja znajoma juz 6 miesiecznej coreczce przebila uszka, ja narazie nie mam tego w planach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wczesniej tak kolo roczku jak probowalam to wlasnie gryzla ustnik :D a teraz pare dni temu tez probowalam to troche pociagnie ale zaczyna plakac bo na dluzsza mete nie chce pic wiec nie mecze dziecka i wrocilam do butli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To mój podobnie pije z niekapka jak twoja niunia. Woli dostać butle do rączki i sam pije:-) Mnie temat przebijania uszków nie dotyczy:-) Ale napewno do roczku bym nie przekuwała uszków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mam Synka
Mnie przebijanie uszu tez nie dotyczy, a co do picia to mleko na noc z butelki ale w dzień soczki z niekapka. Niestety sam pic nie potrafi bo nie podnosi kubeczka :) ja mu trochę podtrzymuje. A najlepiej to Nikus lubi pic z dorosłej szklanki, wtedy czuje się jak "człowiek" ha ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
U mnie z piciem ze szklanki to tak samo:-) Nawet wypije wode mineralną ktorej nie lubi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macie racje, ze szklanki ode mnie tez sie napije i jaka dumna przy tym jest i czeka na pochwale :) no ale ja ta szklanke trzymam bo nie wiem co by bylo gdyby sama trzymala :D butle trzyma sobie sama juz od kilku miesiecy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witajcie kochane,my mamy ostatnio koszmarne noce.Od 2 dni znowu spie z natalką-no poprostu tragedia :o Natalia strasznie sie rzuca w lóżeczku,jęczy,nie wiem czemu,tak jakby cos jej sie snilo-doslownie staje na głowie.nawet jak ją do siebie wzielam to robi to samo,wiec najwyrazniej to nie żarty :o domyslacie sie o co chodzi??? piszecie o niekapkach,ja juz dawno dalam malej niekapek,ale podobnie jak Mama Synka musze podnosci kubeczek bo mala jeszcze nie umie.A sposobem na niekapek bylo wlanie tam jej mleczka :) byla glodna i nie miala za bardzo wyjscia,wiec nauczyla sie szybciutko pic,choc nie obylo sie bez nerwow na początku.trzeba wytrwalosci i konsekwencji.teraz w ciągu dnia juz tylko kubek. zastanawiam sie nad kupnem kubeczka Lovi 360 http://lovi.pl/produkty,kubek_360.html o kolczykach narazie u nas nie ma mowy,uwazam ze jesli mala podrosnie i bedzie chciala to wtedy to zrobimy ale wczesniej nie.nie bede za nią decydowala tylko dlatego ze wtedy dziewczynki ładniej wyglądają.to wyscig miedzy mamusiami chyba bardziej niz chęc uszczesliwienia dziecka.ale to tylko moje zdanie :) a ja sie wczoraj do pózna uczylam i czuje ze troche sie wciągnelam w to wiec nie trace czasu i zmykam dalej zakuwac :D domek mam posprzątany (oprócz łazienki),obiad dla Natki gotowy wiec spoko :) szkoda tylko ze pogoda kolejny dzien z rzędu jest okropna i nic nie mozemy zrobic a kiszenie sie w domu nie wychodzi mi na dobre ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mam Synka
Ja własnie ugotowalam kawałek indyka potem dorzuce warzyw i będzie obiadem. Mimo tak posłem pogody my dziś wybieramy się na spacer. Mnie siedzenie w domu wykancza, maluch marudzi ja się zloszcze. A poza tym bardzo chce zobaczyć okolice. Sprzątać nie musze ;) tv i neta jeszcze nie mam , no można zwariować!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Liwia fajny ten kubek:-) Mama synka to masz obiad podobny do mojego tylko ja ugotowałam pierś z kurczaka do tego warzywka i ryż a na pierwsze pomidorówka:-) U mnie niestety kolejny dzień w domu bo pada i jest okropnie zimno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no my tez w domu-idzie zwariowac na serio :o Niuńka twoja pociecha 2 dania je?? ja chyba mojej tez zaczne tak robic,chociaz sama nie wiem,ja przewaznie nie gotuje nawet dla nas 2 dań :o ale dla natalki niby robie jedno danie ale sporo tam warzyw i mięska wiec wszystko jest.chociaz zauwazylam ze niedlugo po obiedzie wola mam mam wiec moze to i dobry pomysl,bede musiala sie lepiej zorganizowac :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
noo , małą drzemkuje wiec siadam do nauki :) ale wczesniej cos słodkiego,zebym miala siłe książke otworzyc :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Liwia Szymek jak nie poje sobie dobrze w dzień to nadrabia jedzenie w nocy:-( Ostatnio jak mnie widzi z łyżeczką do karmienia to od razu kręci głową że nie Babcie są zaskoczone że nie chce jeść bo od samego początku ładnie jadł Z obiadem jest tak zupa podobno jest dobra dla dzieci a dla mojego M zupa to za mało dlatego muszę gotować drugie:-) z tym że nie zawsze mam dwa dania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurcze moze to jakis skok rozwojowy mają nasze dzieci co? wiem ze w tym okresie jakos fiksują :D http://img84.imageshack.us/img84/8817/stresskokirozwojowe3es.jpg Jest 7 skoków rozwojowych jakie występują w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Nie są to okresy związane z rozwojem fizycznym ale rozwojem układu nerwowego czyli psychicznym. Rozwoj mozgu i systemu nerwowego sprawia, ze dzieci poddawane sa jeszcze wiekszym bodzcom doznaniowym niz dotychczas, stad stres, trudnosci w zasypianiu i ogolny niepokoj. Nie martw sie, to potrwa (jesli taka jest przyczyna) ok tygodnia. Kazdy skok poprzedzony jest bezposrednio okresem kiedy dziecko jest marudne, ma problemy ze spaniem i wymaga wiecej uwagi od rodziców. Moze niekiedy sie wydawac, ze dzieci nawet cofnely sie w swoim rozwoju, natomiast gdy nastepuje sam skok czesto ma sie wrazenie, ze dziecko nauczylo sie wielu nowych rzeczy doslownie przez jedna noc. Na poczatku okresy sa krótkie, moga trwac pare dni a im dziecko jest starsze, tym okresy te sa dluzsze. (uwaga od autora: dzieci urodzone np. 2 tyg pozniej przechodza swoj skok 2 tyg wczesniej i odpowiednio dzieci urodzone wczesniej przechodza to pozniej. Wszystko zwiazane jest z rozwojem mozgu dziecka). Okresy skokow: 5 tygodni (wrazenia), 7-9 tygodni (wzory), 11-12 tygodni (niuanse), 14-19 tygodni (wydarzenia), 22-26 tygodni (relacje- lek separacyjny), 33-37 tygodni (kategorie), 41-46 tygodni (sekwencje), ok. 55 tyg lub prawie 13 miesiecy, ok. 64 tyg lub prawie 15 miesiecy, ok. 75 tyg lub 17 miesiecy Jakie sa symptomy kolejnego skoku? Przewaznie dziecko "chce z powrotem do mamy", zaczyna byc marudne, wymaga ciaglej uwagi, gorzej je, gorzej spi lub nagle przestaje robic to czego sie juz nauczylo tak jakby cofalo sie w swoim rozwoju, Nastepnie odczucia matek (niesamowite, czytajac mialam wrazenie jakby ktos o mnie i moim dziecku napisal!). Taki kryzys jet dla mamy i dziecka bardzo stresujący bo z punktu widzenia dzidzi nagle wszystko się w jego światku zmienia i jest przestraszone, stąd to wiszenie na mamie i cycku- bo tam czuje się najbezpieczniej. Mamy czują się sfrustrowane ciągle płaczącym dzieckiem, i nie rozumieją co się z nim dzieje. Tygodnie zaznaczone na czarno to okres bardziej niespokojnego zachowania dziecka. Tydzien z piorunem to niejako punt kulminacyjny. Kropki okolo 29/30 tygodnia to okres marudzenia ale nie zwazany z zadnym skokiem - dziecko zauwaza wtym czasie, ze ludzie moga sobie isc i je zostawic - dziecko uczy sie, czym jest odleglosc. 5 tygodni Dziecko zaczyna byc bardziej uwazne i obudzone, wszystkie zmysly sa wrazliwsze niz wczesniej. Od tej pory dziecko slyszy, widzi czuje zapach i smak zupelnie inaczej niz dotad i to moze sie mu wydawac niezrozumiale i przerazajace. Jedynym sposobem wyrazenia tego strachu jest krzyk i placz oraz szukanie bezpieczenstwa w ramionach rodziców. Nowe umiejetnosci: Patrzy slucha uwazniej i dluzej Jest bardziej swiadome dotyku, zapachów Usmiecha sie po raz pierwszy lub czesciej niz przedtem Uklad pokarmowy moze funkcjonowac lepiej np dzecku odbija sie rzadziej, rzadziej wymiotuje Moze plakac prawdziwymi lzami po raz pierwszy 8 tygodni Dziecko zaczyna rozrózniac wzory w dzwiekach, zapachach i smaku, zauwaza, ze jego dlonie naleza do niego i jakie to uczucie gdy trzyma sie rece ponad glowa czy przed soba. Dziecko zaczyna miec kontrole nad swoimi ruchami ale nadal sa one nieskoordynowane. Nowe umiejetnosci: Podnosi glowe Przekreca sie ze strony na brzuch i plecy Kopie nózkami i macha raczkami Chce siedziec na Twoich kolanach Dotyka przedmiotów Próbuje zlapac przedmiot Trzyma przedmiot Patrzy na ludzi wokól Patrzy na wyraz twarzy Patrzy na przedmioty, które sie swieca Wydaje krótkie dzwieki i slucha siebie samego Lubi sluchac piosenek Nie wszystkie dzieci umieja robic to wszystko rózne dzieci preferuja rózne czynnosci i róznie intensywnie je cwicza 12 tygodni Jak wczesniej mozesz zauwazyc, ze dziecko jest bardziej krzykliwe, marudne, spi i je gorzej lub jest cichsze niz przedtem W wieku 12 tygodni dziecko wkracza w swiat zniuansowany: dziecko uczy sie rozumiec delikatne róznice i zachowywac sie zróznicowanie. Moze np slyszec róznice w tonie glosu, zauwazac jak zmienia sie swiatlo w pokoju, kiedy slonce skryje sie za chmure. Zauwazysz, ze ruchy dziecka sa bardziej miekkie kiedy wyciaga raczki, by cos schwycic lub gdy odwraca glowe sledzac jakis ruch. Nowe umiejetnosci: Potrafi skoordynowac ruchy oczu i glowy sledzac ruch Podnosci sie do pozycji siedzacej trzymajac sie Twoich dloni Odpycha sie obiema nózkami lezac w foteliku lub na kocu Lapie przedmioty obiema raczkami Wklada wszystko do buzi Oglada i bawi sie raczkami Zauwaza, ze moze piszczec i zmienia ton glosu Robi bable ze sliny Wyraznie daje do zrozumienia, ze jest znudzone gdy np zbyt dlugo patrzy na ta sama zabawke 19 tygodni Marudne okresy zaczynaja byc coraz dluzsze, moga trwac az do 6 tygodni i zaczac sie juz w 14-tym tygodniu. Dziecko zaczyna rozumiec zdarzenia, w sensie krótkich sekwencji przechodzacych z jednego w inny wzór. Innymi slowy moze np nauczyc sie wyciagnac reke po zabawke, zlapac ja jedna reka, potrzasnac, przekrecic i wlozyc do buzi. Inny przyklad to fakt, ze dziecko moze laczyc dzwieki w sekwencje np mamama, tatata. Nowe umiejetnosci Przekreca sie z pleców na brzuch lub odwrotnie Próbuje raczkowac Podpiera sia na rekach i podnosi tulów Lubi ruszac ustami, wypina jezyk Moze wziac przedmiot do jednej reki i przelozyc go do drugiej Wklada rzeczy, reke mamy, taty do buzi, zeby je zbadac, ugryzc Próbuje uderzac zabawkami o stól Zrzuca swiadomie zabawki na podloge Szuka rodziców Reaguje na wlasne odbicie w lustrze radoscia lub strachem Reaguje na wlasne imie Rozumie slowa Wymawia nowe dzwieki vvv,sss, zzz, rrr itd Uzywa spólglosek Wyciaga rece, gdy chce by je podniesc Cmoka ustami, gdy jest glodne Odpycha butelke/piers gdy sie naje Moze przesadnie reagowac np zakaslac jescze raz gdy rodzice zareagowali na poprzednie zakaslanie 26 tygodni Okres marudzenia moze zaczac sie juz okolo 23 tygodnia i trwac okolo 4 tygodni. Typowe dla tego okresu jest na przyklad to, ze dziecko zle spi i wydaje sie miec koszmary senne, jest niesmiale w stosunku do obcych, nie ma apetytu, nie chce, zeby zmieniac mu pieluche czy ubranie. Duzo sie teraz dzieje dziecko zaczyna widziec i rozumiec rozne relacje/stosunki. Zauwaza fizyczna odleglosc pomiedzy przedmiotami i pomiedzy ludzmi. Pierwsza rzecza, która dziecko zauwaza i na co reaguje jest odleglosc pomiedzy nim samym a rodzicami. Swiadomosc, ze mama i tata niebezpiecznie zwieksza ta odleglosc a w dodatku samemu nie mozna miec na to wplywu moga byc dla dziecka przerazajace. Bardzo absorbujaca i interesujaca jest obecnie obserwacja polozenia róznych rzeczy wobec siebie rzeczy moga byc w sobie wzajemnie, na sobie, pod soba itd. Dziecko zaczyna zauwazac jak wplywac na rozwój wypadków, co robic zeby sie cos dzialo. Wylacznik swiatla jest super dla tego rodzaju eksperymentów! Dziecko zaczyna zauwazac, ze niektóre rzeczy/sytuacje sa ze soba zwiazane. Np ze klucz przekrecony w dziurce w drzwiach wejsciowych oznacza, ze tata jest w domu! Nastepnym krokiem jest zrozumienie, ze ludzie i zwierzeta dopasowywuja wzajemnie ruchy np kiedy ida obok siebie. Dziecko zaczyna rozumiec, gdy cos jest nie tak np gdy ludzie zderza sie ze soba to moze byc zabawne ale i przerazajace. Fizycznie dziecko zaczyna lepiej koordynowac swoje ruchy, raczkowanie idzie mu coraz lepiej. Bardzo wazne jest, by pamietac, ze dla kazdego dziecka swiat relacji bedzie innym wlasnym- przezyciem calkowicie opartym na tych umiejetnosciach, które dziecko zdobylo w poprzednich skokach rozwojowych. Nowe umiejetnosci: Siada samo Stoi bez pomocy, idzie z pomoca Obchodzi stól przytrzymujac sie Idzie pchajac rzeczy przed soba Raczkuje Chwyta male przedmioty za pomoca palca wskazujacego i kciuka Umie uderzac dwoma przedmiotami o siebie trzymajac je w obu dloniach Podnosi dywan, by zobaczyc, co sie pod nim znajduje Wyjmuje zabawki ze skrzynki i wklada je do skrzynki Zdejmuje skarpetki Karmi mame, tate i psa Przenosi wzrok z jednego obrazka na drugi w ksiazce z obrazkami Obserwuje ruchy osoby, która sie dziwnie zachowuje Patrzy uwaznie na szczególy np na metke przyszyta do misia Tanczy, gdy slyszy muzyke Nasladuje klaskanie Nasladuje machanie raczka na pozegnanie Protestuje, gdy mama czy tata wychodzi Raczkuje za mama czy tata Slucha uwaznie glosów w telefonie Laczy zdarzenia i slowa, rozumie proste polecenia np nie rób tak 37 tygodni Jak poprzednio - i ten skok zaczyna sie okresem marudzenia dziecko krzyczy czesciej, jest niesmiale, nie ma apetytu, wisi na rodzicach, i czasami wydaje sie zapomiec, to, czego sie dotychczas nauczylo wydaje sie bardziej dziecinne . Okolo 36-40 tygodnia Twoje dziecko zaczyna zauwazac i rozumiec, ze swiat mozna podzielic na grupy. Dziecko zauwaza, ze rzeczy moga miec cechy wspólne np moga brzmiec lub pachniec podobnie. Dziecko zaczyna rozumiec slowo kon w ten sposób, ze wszystkie konie naleza do tej samej grupy, niezaleznie od tego, czy sa czarne czy brazowe, czy sa stoja w stajni czy tez na lace, czy sa z porcelany czy tez sa prawdziwe. Wszystkie sa konmi. Zrozumienie pojec w ten sposób wymaga czasu i treningu dziecko staje sie malym naukowcem! Pracuje ciezko nad poznawaniem swiata poprzez wzrok, sluch, smak i dotyk, eksperymentuje nad podobienstwami i róznicami. Niektózy badacze uwazaja, ze w tym wieku zaczyna rozwijac sie inteligencja. Kiedy dziecko zaczyna dzielic swiat wedlug kategorii jego sposób myslenia zaczyna byc podobny do myslenia doroslych. Dlatego zaczynamy lepiej rozumiec wlasne dzieci poniewaz mysla w podobny sposób do naszego. Nowe umiejetnosci Pokazuje, ze rozpoznaje ksztalty Pokazuje, ze uwaza, iz cos jest zabawne za pomoca gestów czy odglosów Rozumie nazwy przedmiotów np skarpetka czy kotek Wola czlonków rodziny za pomoca róznych dzwieków Pociesza/przytula swoje zabawki Robi miny do wlasnego odbicia w lustrze Po raz pierwszy jest zazdrosne gdy mama lub tata przytula inne dziecko Zachowuje sie szczególnie grzecznie, gdy czegoc chce Bierze inicjatywe do zabawy Prosi mame lub tate, by zaspiewali piosenke lub klaskali 46 tygodni Okolo 41-42 tygodnia moze rozpoczac sie okres marudzenia, który moze trwac do 5-ciu tygodni. Dziecko moze byc bardziej marudne, niesmiale, mniej samodzielne i bardziej dziecinne. Zachowanie moze sie szybko zmieniac i dziecko moze byc bardzo grzeczne by za chwile bardzo rozrabiac wszystko po to, by zwrócic na siebie uwage. To wszystko jest wprowadzeniem do nastepnego skoku rozwojowego swiata sekwencji. W 46 tygodniu ( 44-48 ) dziecko zaczyna znajdowac i tworzyc sekwencje za pomoca swoich zmyslów. W poprzednim skoku dziecko czesto rozbieralo przedmioty na czesci po to, by je zbadac obecnie zacznie je w tym celu skladac na przyklad budowac wieze z klocków zamiast rozbierac zbudowana wieze. Twoje dziecko zaczyna laczyc zdarzenia np zebranie swoich ubranek z podlogi i wlozenie ich do kosza na brudna bielizne. Zauwazysz, ze dziecko zaczyna rozumiec, ze niektóre zdarzenia zazwyczaj nastepuja po sobie i ze wie, jakie nastepne zdarzenie nastapi po poprzednim. Twoje dziecko np popatrzy na magnetofon, gdy skonczy sie tasma, bys zmienil strone kasety. Dziecko zaczyna wskazywac na rzeczy i nazywac je, lubi, gdy robisz to samo. Nastepnym krokiem bedzie pokazywanie w kierunku, w którym masz isc, gdy trzymasz je w ramionach. Nowe umuejetnosci Wskazuje na i nazywa rzeczy Wskazuje na i chce bys nazywal rzeczy Mówi nie gdy nie chce czegos zrobic Umie udawac glosy zwierzat Mówi mmm gdy chce jescze jesc Wie, co pasuje do siebie i moze wlozyc okragly klocek do okraglej dziury Próbuje ulozyc proste puzle Patrzy na lampe i wyciaga do niej rece, gdy naciskasz na wlacznik Próbuje rozmawiac przez telefon Próbuje rysowac na papierze Próbuje uczyc sie chodzic pchajac np chodzik czy krzeslo Znajduje cos do wspinania jesli chce sie do czegos dostac Schodzi tylem z kanapy czy schodów Próbuje celowac gdy rzuca pilka Wyraznie daje do zrozumienia, ze chce sie z Toba bawic i wyraznie sie z Toba bawi Szuka przedmiotu, który ukrylas Ukrywa przedmiot samo, czeka i smieje sie gdy go znajdziesz Podaje Ci przedmioty bys wlozyl je do szafy Przynosi przedmioty np pieluche Przynosi szczotke i zamiata Nasladuje Twoje czynnosci np miesza w garnku Próbuje sie samo rozbierac Próbuje ubrac skarpetke czy bucik Uzywa szczoteczki do zebów Daje Ci posmakowac, to, co samo je Oszukuje Cie gdy chce sie bawic udajac, ze nie umie tego, co wiesz, ze juz umie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no i wszystko jasne,moje dziecko wlasnie ma te ''gorsze'' dni :) ma 13 m-cy wiec jak w zegarku przyszlo wszystko :D jeszcze tydzien i bedzie po sprawie :) kolejny skok na Boże Narodzenie :D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12-24 MIESIĄC ŻYCIA Po ukończeniu I roku życia tempo wzrostu zmniejsza się, średni przyrost długości ciała w drugim roku wynosi 12 cm a masy ciała około 2,5 kg. Można zauważyć zmniejszenie łaknienia, co niepokoi rodziców. Tkanka tłuszczowa jest mniej obfita i dziecko staje się bardziej smukłe i umięśnione. W związku z przyjęciem wyprostowanej pozycji ciała dziecko sylwetka dziecka się zmienia; pojawia się lordoza zagłębienie kręgosłupa, brzuszek jest wypięty ku przodowi. Dziecko chodzi bez pomocy około 15 miesiąca, a w 20 biega i wchodzi na chody. Po ukończeniu 24 miesięcy swobodnie porusza się, nie zważając na przedmioty i niebezpieczeństwo, wymaga stałego nadzoru. Zaczyna mówić w wieku12-18 miesięcy, ale jest to również cecha indywidualna. Zwykle im później zaczyna mówić, tym szybciej rozwija się mowa pełna. W zachowaniu naśladuje matkę, ale bawi się samo, zawłaszczając dla siebie zabawki. W drugim roku życia zaczyna zgłaszać swoje potrzeby fizjologiczne. Sygnały ostrzegawcze w rozwoju dziecka powinny być wyróżniane w 3 kategoriach: U - w sferze umysłowej E - w sferze emocjonalno-społecznej R - w sferze ruchowej 18 MIESIĄC SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE W ROZWOJU U nie wkłada i nie wyjmuje małych przedmiotów z większych, nie wskazuje przynajmniej jednej części ciała, nie mówi 5-8 słów E - nie pokazuje palcem lub nie mówi o co prosi, nie naśladuje i nie pomaga w czynnościach codziennych, nie używa łyżeczki, nie pije samo z kubka R nie chodzi samodzielnie, nie schyla się po zabawki, nie wspina się na sprzęty Szczególnej oceny wymaga rozwój mowy biernej i czynnej dziecka, jego zdolności rozumienia prostych sytuacji z życia codziennego 24 MIESIĄC SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE W ROZWOJU U nie wskazuje części ciała, ani 2-4 nazwanych przedmiotów na obrazkach, nie buduje wieży z 4-6 klocków, nie potrafi dopasowywać różnokształtnych elementów do odpowiednich otworów, nie bazgrze, nie naśladuje kreski w rysowaniu, nie łączy po 2 słowa w zdanie np.: mama da E - nie pomaga w prostych czynnościach domowych, nie rozbiera się, nie potrafi samo umyć rąk, nie zgłasza pragnień np.: picia, jedzenia, nie wykonuje 2 poleceń: „weź lalę, „daj lali pić R nie chodzi po schodach trzymane za rękę, nie biega, nie kopie, nie rzuca piłki Jeśli 2-letnie dziecko nie przejawia dążenia do usamodzielnienia się, poznawania świata, należy zastanowić się, czy wynika to bardziej z faktu braku odpowiedniej stymulacji w domu czy deficytów rozwojowych. 3 ROK ŻYCIA Dziecko zaczyna uświadamiać sobie przynależność do własnej płci, zaczyna rozumieć, że rośnie i będzie kiedyś dorosłe. Bawi się już z innymi dziećmi, naśladując ich zabawę. Pojawiają się zachowanie lękowe, np. agresja na oderwanie od matki (pójście do przedszkola). Ukończenie 3 roku życia zamyka fazę rozwoju wczesnodziecięcego, którego wspólne cechy określają: ciągle intensywny, ale wyraźnie zmniejszający się dynamizm wzrastania intensywny rozwój narządu ruchu, rozrost tkanki tłuszczowej najszybsze tempo rozwoju ośrodkowego układu nerwowego stabilizacja wyprostowanej pozycji ciała uzyskanie pełnego uzębienia mlecznego pełny rozwój mowy. 30 MIESIĄC SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE W ROZWOJU U dziecko nie wskazuje przedmiotów wg nazwy, nie naśladuje kresek poziomych i pionowych w rysowaniu, nie buduje prostych zdań, E - nie podejmuje wspólnych zabaw z dorosłymi, nie wykazuje inicjatywy, twórczości, brak zabaw tematycznych i konstrukcyjnych, nie wykonuje prostych czynności samoobsługi: mycia, jedzenia, ubierania, sygnalizowania potrzeb fizjologicznych, nie przejawia własnej woli, zróżnicowanych reakcji na różne sytuacje społeczne R nie wchodzi i nie schodzi ze schodów samodzielnie, nie skacze z miejsca, nie podnosi szklanki z wodą lub kruchego przedmiotu Jeśli dziecko w tym wieku jest nadmiernie związane z matką, nie przejawia zachować świadczących o własnej odrębności i samodzielności, należy podjąć intensywne działania diagnostyczno-terapeutyczne. 36 MIESIĄC SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE W ROZWOJU U nie rozpoznaje przedmiotów wg użytku, nie buduje mostu z 3 klocków, nie próbuje rysować koła, nawlekać korali, nie mówi zdaniami, ma ubogi słownik, nie posługuje się wszystkimi częściami mowy, zaimkiem „ja, mówi niewyraźnie E - nie przejawia własnego „ja, własnej woli i pragnień, nie rozstaje się z matką, nie jest samodzielne w prostych czynnościach życia codziennego, nie sygnalizuje i nie załatwia samodzielnie potrzeb fizjologicznych R nie stoi na jednej nodze przez chwilę, nie pedałuje na rowerku, nie próbuje wykonać szerokiego skoku. 3-letnie dziecko prawidłowo rozwinięte powinno całkowicie opanować umiejętność swobodnego poruszania się, samoobsługi w prostych czynnościach życia codziennego, posługiwania się zdaniami i bogatym słownictwem oraz wykazywać własną psychiczną odrębność i autonomię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×