Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Zośka1209

BOŻE NARODZENIE 2010

Polecane posty

Gość czarnuszka87
a może... śledzie w oleju? 200 g filetów śledziowych a'la Matjes; - duża cebula; - świeżo mielony pieprz czarny; - olej słonecznikowy lub rzepakowy Śledzie wymoczyć ok. 40 minut w zimnej wodzie (sprawdzić, czy są odpowiednio słone). Pokroić w poprzek na paski szerokości ok. 1,5 cm. Cebulę drobno posiekać. W słoju układać naprzemiennie warstwami kawałki śledzi i posiekaną cebulę do wyczerpania składników. Na wierzchu powinna być cebula. Każdą warstwę posypać obficie pieprzem. Zalać powoli zawartość słoja olejem tak, żeby wszystkie warstwy były zakryte i żeby nie było pęcherzyków powietrza. Szczelnie zakręcić i odstawić do lodówki na kilka godzin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość babcia Zofia- Anna
MAKOWIEC 1 Składniki: 500g maku, 300g cukru, 10 jaj, 2 łyżki bułki tartej, olejek migdałowy, 200g bakalii. Sposób wykonania: Żółtka utrzeć z cukrem na gładką masę. Dodać do nich umyty, sparzony i dobrze odsączony mak oraz drobno pokrojone bakalie . Ubić białka na sztywną pianę. Dodać je do żółtek i maku. Do masy wsypać bułkę tartą i olejek. Wymieszać. Wlać do dużej tortownicy. Piec godzinę w temperaturze 180 stopni. Podawać z polewą lub polukrowane. MAKOWIEC 2 Składniki: Na ciasto: 25 dkg mąki, 15 dkg cukru pudru, 2 żółtka, 12 dkg margaryny, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, Na masę makową: puszka masy makowej z bakaliami 850 gram, 2 białka, Na masę orzechową: 15 dkg mielonych orzechów włoskich, 125 ml mleka, 20 dag cukru kryształowego, 20 dag masła, 1/4 szklanki mleka, 15 dag cukru, 1 łyżka kakao, 5 dag masła, Sposób wykonania: Przygotowanie ciasta: Mąkę, masło, proszek do pieczenia wymieszać dokładnie nożem, następnie dodać żółtka i cukier. Wszystko wymieszać i wyrobić ciasto. Gotowe wstawić do zamrażalnika na około 30 minut. Piekarnik nagrzać do 180 stopn C. Blachę o wymiarach 38x24cm wyłożyć papierem ,a następnie rozwałkować schłodzone ciasto. Upiec kruchy spód. Przygotowaie masy makowej: Ubić pianę z białek ,a następnie doadać do masy makowej delikatnie mieszając. Przygotowanie masy orzechowej: Mleko, zmielone orzechy i cukier zagotować w rondelku na małym ogniu do chwili, aż zgęstnieje i się cukier rozpuści.Odstawić do schłodzenia. Masło utrzeć i połączyć z ostudzoną masa orzechową. Przygotowanie polewy czekoladowej: W rondelku zagotować mleko z cukrem, kakao i masłem. Na upieczony kruchy spód nałożyć masę makową, na to masę orzechową ,a na wierzch polewę.Udekorować płatkami migdałowymi. MAKOWIEC 3 (MÓJ ULUBIONY) Składniki: Ciasto: 2 szklanki mąki pszennej, 1 szklanka cukru, 250 g margaryny, 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej, 4 jajka, aromat migdałowy, 50 g drobno posiekanej smażonej skórki pomarańczowej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia. Masa makowa: 1 szklanka cukru, 2 szklanki maku, 50 g orzechów włoskich, 50 g rodzynków, 2 białka. Pianka: 4 białka, 1 łyżka soku malinowego, sok z 1/2 cytryny, 1/2 szklanki cukru pudru. Kruszonka: 50 g masła, 4 łyżki mąki, 4 łyżki cukru, 1/2 op. cukru waniliowego (8 g) Sposób wykonania: Ciasto: Margarynę utrzeć z cukrem, żółtkami. Wsypać obie mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia. Dodać aromat i skórkę pomarańczową. Z białek ubić sztywną pianę, ostrożnie połączyć z ciastem. Masa makowa: Mak sparzyć, odsączyć na sicie, trzykrotnie zemleć. Z białek ubić sztywną pianę, połączyć delikatnie z makiem i wymieszać z pozostałymi składnikami. Pianka: Z białek, cukru, soku malinowego i z cytryny ubić bardzo sztywną pianę. Kruszonka: Wszystkie składniki zagnieść. Do wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą blaszki przełożyć ciasto. Na nim rozłożyć masę. Wstawić do piekarnika na 50 min. Piec w temp. 180 stopni. Podpieczone ciasto wyjąć z piekarnika. Na gorące wyłożyć pianę, posypać orzeszkami oraz kruszonką i piec ponownie 10 minut. Ciasto zostawić w uchylonym piekarniku do wystudzenia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pani Babciu Zosiu
Pani Babciu Zofiu ,a jak trudne są w wykonaniu te ciasta ? Dam radę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość onnnnnnnaaaaaaaaaa
ostatnio kupilam soebie kosmetyki o zapachu korzennym kojaza sie mi ze swietami:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość babcia Zofia- Anna
Myślę, że spokojnie. proponuję wybrać któryś z przepisów i zrobić na próbę przed świętami:).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kiedy ubieracie choinkę
a konkretniej ktorego ubieracie choinkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość onnnnnnnaaaaaaaaaa
w przepisach siostry anastazji jest super ciasto bede je piec na swieta . Rzeszowiak pych jest z serem i z makiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pani Babciu Zosiu
jest Pani wielka ,dziękuję 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość onnnnnnnaaaaaaaaaa
ja kolo 15 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pani Babciu Zosiu
:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zawsze ubieramy w wigilię
choinkę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sernik po wiedeńsku: 1,5kg tłustego sera białego-zmielić samemu, nie kupować w wiaderkach już zmielonego 8 jajek szklanka cukru cukier waniliowy 3 płaskie łyżki mąki pszennej 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej rodzynki ew. skórka pomarańczowa 250g. masła lub margaryny Białka oddzielić od żółtek. Masło utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym dodając stopniowo po jednym żółtku. Dodawać zmielony ser, cały czas mieszajać, aby powstała gładka masa. Następnie połączyć mąki i przesiać, ubić pianę z białek. Dodawać na przemian pianę i przesianą mąkę, delikatnie mieszając na gładką masę. Dodać rodzynki, skórkę. Przelać masę do wysmarowanej wcześniej blachy. Piec ok. 40 minut w temp. 180 stopni. Po upieczeniu nie wyjmować od razu tylko lekko uchylić drzwiczki piekarnika i wyjąć dopiero jak przestygnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hej hoop do gory
:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja tez wczesniej ubieram
ja ubiorę ok 17 tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ...ot...co....
choinke ubiera sie 24 💤 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej hej dziewczyny! Jak prygotowania :-) Za tydzien robie ciasto na piernik. Choinka OBOWIAZKOWO W WIGILIE inaczej nastroj prysnie. Mam prosbeo przepis na mase z margaryna. Moja tesciowa robila taka do tortow i masa mimo iz ciezka byla tak niesamowicie smaczna ze tylko mase moglabym jesc. Niestety zmarla i przepisy wcielo. Na allegro poszukuje prezentow. Probowalam tez na ebay ale troche mimo wszystko sie boje. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ot co do widzenia stąd
nikogo nie pogieło ,ciasto na piernik musi lezakowac więc nie obrazaj nas a jak ci sie tu nie podoba ,droga wolna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ot co do widzenia stąd
ot co ,a ja sobie ubiorę choinkę juz teraz .Obchodzi cię zycie prywatne innych ---->zajmij sie swoim i je uporządkuj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość masa do wafli
Dziewczyny ,moja babunia robiła za zycia wafle przekładane taką masą ,chyba z masła ale pewnosci nie mam. Macie przepis na tę masę ? Poproszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytam masy waflowej
:) masz na mysli taka mase, do ktorej dodawalo sie kakao?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tak tak o tę masę chodzi
:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytam masy waflowej
moja mama robi z margaryną, a nie masłem - z masłem robiła przed kryzysem :P :) przepis na oko (dokładnych proporcji nie pamięta): 1 kostka margaryny (25 dag, najlepiej kasi albo innej miękkiej lepszej) 1 szklanka cukru pół szklanki mleka zwykłego lub wody ok. szklanki mleka w proszku zwykłego kakao wg uznania (do smaku i koloru) margarynę, cukier, wodę/mleko (to mleko zwykłe w płynie, np. z kartonika, nie proszkowane) rozpuścić (prawie do zagotowania) - najlepiej na płytce, żeby się nie przylepiło do dna. dodać do tego kakao (już po rozpuszczeniu). przestudzić do temperatury pokojowej. do masy dorzucić mleko w proszku, ewentualnie olejek np. rumowy, wiórki kokosowe, migdały - co tam chcesz. wymieszać wszystko. jeśli masa jest za rzadka, zagęść mlekiem w proszku jeszcze. i tym smarować wafle. nie wiem, czy o ten przepis ci chodziło, ale nawet jeśli nie, to wafle wg niego też są smaczne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytam masy waflowej
ok. szklanki mleka w proszku zwykłego ---> mama mówi, że zwykłego znaczy niegranulowanego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość o to chodziło
super dzięki 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytam masy waflowej
tylko pamiętaj, że cukier musi się rozpuścić, żeby nie był wyczuwalny potem przy jedzeniu. powodzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytam masy waflowej
i ostatnia rzecz: jakby było za mało słodkie po dodaniu kakao, możesz dosłodzić cukrem pudrem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość o to chodziło
dziękuję:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dużo kasy przeznaczacie
w tym roku na prezenty? bo u mnie kiepsko z pracą i zamknę się (tak liczę) w 150 zł dla 7 osób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zalezy na ile kogo stac
kazdy przeznacza ile ma ,jeden wiecej,drugi mniej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×