Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

balbiina

Lipcówki 2011

Polecane posty

Abecia a właściwie Ania znasz się na kadrowych kwestiach więc zapytam :) od 14 grudnia 2010 jestem na L4 z zaznaczeniem B czyli ciąża, nigdy wcześniej nie byłam na chorobowym. Wczoraj kadrowa napisała do mnie email: W związku ze zwolnieniem lekarskim za okres 29.12.2010-17.01.2011 otrzymanym w 01.2011 r. (czyli po wyliczeniu i wypłacie wynagrodzenia za 12.2010 r.) niemożliwe było ujęcie tegoż zwolnienia w rozliczeniu za 12.2010. W wyniku tego wynagrodzenie za 12.2010 r. zostało zawyżone. Mając powyższe na uwadze zwracam się z prośbą o wyrażenie zgody na potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia za 12.2010 z wynagrodzenia za 01.2011 r. dodam, że zwolnienie dostarczyłam 30.12.2010 a nie w 2011 jak pisze kadrowa. O jakie potrącenie chodzi bo gdy porównuję wartość wynagrodzenia z listopada i grudnia to jest 6 groszy. Więc nie rozumiem o co chodzi? Za grudzień wynagrodzenie płaci pracodawca dopiero po 33 dniu chorobowego ZUS. A ta średnia z 12 miesięcy jest chyba wyliczana gdy zasiłek chorobowy wypłaca ZUS tym bardziej, że do października pracowałam w innym miejscu. A może ZUS automatycznie przekazuje informacje jakie składki ma dany płatnik i kadrowa chce już naliczać zasiłek chorobowy, który ma już wypłacać? Firma zatrudnia powyżej 20 osób więc zasiłek chorobowy po 33 dniach chorobowego wypłaca pracodawca a nie ZUS? Będę wdzięczna za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wychodzę z założenia, że grosz do grosza a troszkę na badaniach mozna zaoszczędzić, chociażby na samych podstawowych badaniach. Mam nadzieje, ze moja doktor zrozumie, ze poszlam na fundusz, choc powiem ze chce by to ona dalej jednak mi prowadzila ciaze. Ja jak wymienialam okulary to mialam wadę coś kolo 3 i 4, ale nie bylo to pelne, na poczatku ciazy jakos widzialam slabiej w okuarach, teraz juz jest w porzadku, ale do okulisty i tak pojde. Myslalam rowniez ze to tyczy sie wiekszych wad, ale jak to mi polozna dzis powiedziala, ze w czasie porodu wzrok moze poleciec, tak jak i zeby podczas ciazy, a bardziej karmienia i trzeba to skonsultowac. Jak juz wspominalam w mojej rodzinie mamy szkraba ktory ma roczek i jestem od poczatku jak tylko sie urodzil przy nim, wiec moze cos w tym jest :) Abecia- ja zaczełam pracowac od 1 grudnia 2010, za to od 14 do 28stycznia mialam jedno zwolnienie, a od 29 stycznia stycznia jestem na zwolnieniu na razie do 15 lutego, mogłabys mi powiedziec jak bede rozliczana i jak beda wyplacane mi pieniazki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ebudka pewnie kadrowa nie ujęła zwolnienia za okres 29-31.12 i za te 3 dni masz naliczone normalne wynagrodzenie za pracę. Czyli w tym miesiącu chcą ci potrącić wynagrodzenie niesłusznie wypłacone a naliczyć zasiłek. NIe ma znaczenia czy zasiłek wypłaca ZUS czy Pracodawca - i tak jest średnia liczona z ostatnich 12 m-cy z przed zachorowania. Natomiast w Twoim przypadku jeżeli pracowałaś do października w innym miejscu a od listopada w nowym to Twoja średnia jest liczona tylko z listopada ponieważ w grudniu już byłaś chora. Ja również od 10 lat pracuję w HR więc na temat ZUS, kadry i płace możecie również mnie pytać :) Chętnie pomogę. Malinówka będziesz miała liczone tylko z wynagrodzenia grudniowego już przez cały okres zasiłku - jeżeli będziesz teraz ciągle na chorobowym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeszcze jedno : jeżeli firma zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników to ona płaci zasiłek nie ZUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Susi1978 dziękuję serdecznie za pomoc teraz już rozumiem o co chodzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hejka Chciałabym się dołączyć do topiku :) ja też jestem lipcową mamą tp. 07.07.2011 Jest to Moja druga ciąża :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Susi1978 czyli średnia jest liczona w moim przypadku od listopada 2009 do listopada 2010? A czy liczy się do średniej premię uznaniową, dodatek kierowniczy czy tylko podstawę wynagrodzenia> U mnie przez ostatni rok zmieniały się umowy o pracę i stanowiska. Fajnie, że na forum są różne specjalistki :) gdyby coś służę pomocą w wentylacji czy hodowli storczyków :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ebudka jeżeli dobrze rozumię to od listopada 2010 r. masz nową pracę? Czy od listopada 2009r.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeżeli zmieniłaś pracę w listopadzie 2010 r. to biorą wynagrodzenie tylko z tego 1 miesiąca, jezeli w 2009 r. to średnia od 12/2009-11/2010. Do podstawy chorobowego wlicza się wszystkie składniki, które są pomniejszane za czas pobierania zasiłku chorobowego, np. jeżeli jestes na l-4 i z tego tytułu nie wypłacają Ci premii lub ją zmniejszają proporcjonalnie to wtedy wchodzi do podstawy. Taka sama zasada dotyczy pozostałych składników wynagrodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
od 18 października 2010 mam nową pracę a od 14 grudnia 2010 do dziś jestem na chorobowym więc nie wiem jak to jest z tą średnią z 12 miesięcy czy obecny i poprzedni zakład pracy bierze się pod uwagę czy tylko obecny bo wtedy tylko jeden miesiąc ten listopad? więc to będzie wartość wynagrodzenia listopadowego do zasiłku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bierze się tylko z aktualnego zakładu pracy. Ponieważ nie pracujesz tam 12 mi-cy to bierze się średnia z tych m-cy, które przepracowałaś przed zachorowaniem. Ponieważ 1 miesiąc pracy to październik ale nie od 01.10 tylko później to go się nie bierze do średniej, czyli w Twoim przypadku tylko wynagrodzenie z listopada jest brane. Bierzesz podstawę składek chorobowych z paska, odejmujesz od niej składki zapłacone przez ubezpieczonego czyli Ciebie: emerytalne, chorobowe i rentowe i to jest podstawa zasiłku. Potem to dzielisz przez 30 ( niezależnie od tego ile dni ma m-c, zawsze przez 30) i wychodzi kwota zasiłku dziennego i to mnożysz przez ilość dni zwolnienia w miesiącu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Susi1978 ale super to wszystko rozpisałaś :) czyli dla mnie idealna sytuacja bo w nowej pracy miałam wyższe wynagrodzenie niż w poprzedniej czyli zyskuję na tym skoro brany jest tylko listopad a nie cały rok :) I pracodawca będzie mnie wypłacał zasiłek i powinien mnie o tym jakoś oficjalnie poinformować czy mam traktować, że tak będzie bo zatrudnia powyżej 20 osób. I termin zazwyczaj jest przyjmowany jak termin wypłaty wynagrodzenia? kwotę zasiłku dziennego mnożę przez ilość dni na zwolnieniu - liczą się dni kalendarzowe tak jak na zwolnieniu a nie robocze? Męcząca może z tym byłam i zaśmiecam forum musiał mnie ktoś wytłumaczyć jak "krowie na rowie" ale już rozumiem :) dziękuję :) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Abecia, Susi, drogie specjalistki, a co powiecie na moją sytuację, od maja 2010 pracuję na umowę o pracę na czas określony. Pierwsza umowa zawarta była na pół roku tj do 31 października 2010, kolejna umowa na rok czasu tj od 1 listopada 2010 do 31 października 2011. Wcześniej pracowałam w tym samym zakładzie pracy na umowę zlecenie, czy wobec tego do mego ewentualnego l4 będzie wliczać sie wynagrodzenie tylko z umowy o pracę czy również zahaczy o okres umowy zlecenia? a druga sprawa to jak będzie w moim przypadku z macierzyńskim skoro zacznie się on w trakcie trwania umowy, czy przysługuje mi 20 tygodni? czy po zakończeniu umowy od 1 listopada będzie należał mi się urlop macierzyński wraz z zasiłkiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie, dziewczyny, Jestem padnieta na maksa, czytam was uwaznie, ale nie mam sily pisac. Staniki do karmienia zaleca sie kupowac w 8m miesiacu ciazy. Powinny byc o rozmiar wieksze od zwyklego noszonego w tym 8m miesiacu, nie na styk, bo po porodzie dochodzi wkladka laktacyjna, plus oczywiscie piersi sie nalewaja mlekiem. Jak mnie bezsennosc meczyla, to czytalam ksiazke, ktora mi wpadla do rak, czyli "Regulamin tloczni win" johna Irvinga. Ksiazka glownie o aborcii i sierotach, nie polecam kobietom w ciazy, ale czlowiek taki durny jest, ze nawet wnerwiajace rzeczy chce do konca doczytac. Ale cos tam jednak bylo ciekawego do czytania. Napisane bylo tam stwierdzenie, ze kiedys dawno w minionym stuleciu uwazano, ze gdzy dziecko zaczyna kopac, to jest to polmetek ciazy. Pozdrawiam serdecznie i dobranoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
susi1978- dziękuję za informację- na umowie mam 1317brutto, netto to 984,15. Czy tyle będę dostawała dalej będąc na zwolnieniu od pracodawcy i tyle samo z Zusu? Poza tym jesli płaca minimalna od 1 stycznia podniosła się z 1317 do 1386, to wg umowy ktora mam na rok nie podniosa mi tej placy minimalnej? Umowe mam do konca listopada 2011, porod bedzie w lipcu, a co pozniej dzieje sie w przypadku pracy?jak z urlopem macierzynskim?wychowawczym?itp czy bedzie mi sie nalezal zasilek po zakoczeniu umowy z dniem 1grudnia 2011? To moja pierwsza ciaza i na tematy papierkowo-pracownicze sie nie orientuje. a pro po znieczulenia polecam: http://babyonline.pl/ciaza_i_porod_porod_artykul,4385,1.html Beatris81-czytalam rozne artykuly na temat wad wzroku a porodu, zaleca sie aby na czas ciazy zmienic soczewki na okulary. O tym jaki porod decyduje i tak lekarz prowadzacy ciaze, jednak opierajac sie na opinii okulisty. Nie zawsze porod naturalny zastepuje cc,czasem jest tylko skrocenie II fazy porodu naturalnego (wyeliminowanie parcia przez rodzącą).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Abecia, Susi, drogie specjalistki, a co powiecie na moją sytuację, od maja 2010 pracuję na umowę o pracę na czas określony. Pierwsza umowa zawarta była na pół roku tj do 31 października 2010, kolejna umowa na rok czasu tj od 1 listopada 2010 do 31 października 2011. Wcześniej pracowałam w tym samym zakładzie pracy na umowę zlecenie, czy wobec tego do mego ewentualnego l4 będzie wliczać sie wynagrodzenie tylko z umowy o pracę czy również zahaczy o okres umowy zlecenia? a druga sprawa to jak będzie w moim przypadku z macierzyńskim skoro zacznie się on w trakcie trwania umowy, czy przysługuje mi 20 tygodni? czy po zakończeniu umowy od 1 listopada będzie należał mi się urlop macierzyński wraz z zasiłkiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość trtr
Dzień dobry Mamuśki, Abecia - dziękuje o to własnie mi chodziło. Rano wypiłam kakałko a dzidziuś super bąbelkował:) też tak macie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
callaa w Twoim przypadku masz średnią liczoną z umowy o pracę, macierzyński normalnie 20 tyg., jeżeli w trakcie macierzyńskiego nie przedłużą Ci umowy to będziesz miała płacony zasiłek dalej przez ZUS ale nie będzie to się już nazywało urlop macierzyński tylko zasiłek macierzyński na zasadach urlopu macierzyńskiego :) Malinówka, płacę muszą ci podnieść z mocy prawa do 1386 zł. Nawet podstawa Twojego zasiłku w tej sytuacji nie może być niższa niż liczona z najniższej krajowej czyli od 1386 zł. Tyle samo będzie Ci płacił ZUS. Z macierzyńskim po zakończeniu umowy tak samo jak wyżej u Calli :) Natomiast wychowawczy będzie Ci przyslugiwał tylko jeżeli nadal będziesz w zatrudnieniu, jeżeli Cię zwolnią to już nie. Ebudka jeżeli zasiłek wypłaca Pracodawca to nie musi Cie o tym informować. Będziesz miała płacone normalnie w terminie wynagrodzenia za pracę. Kwotę zasiłku dziennego mnożysz przez ilość dni na zwolnieniu - liczą się dni kalendarzowe ! Jeżeli miesiąc ma 31 dni i cały byłaś chora to razy 31, w lutym przez 28, czyli dostaniesz trochę mniej za luty. Ela co do staników, również czytałam żeby kupować ok 8 m-ca ciąży i rozmiar nie na styk. Pamiętam jak karmiłam małego to ok 2 doby po porodzie miałam ogromne piersi. Po jakimś czasie trochę się zmniejszyły ale na początku to była masakra. Wkładki laktacyjne mi przeciekały. Musiałam tetrową pieluchę wkładać. Pokarmu miałam zatrzęsienie. Trojaczki bym wykarmiła :) a piersi mam w rozmiarze B. W karcie ciąży jest miejsce na datę 1 ruchów dziecka i to podobno też jest ważne kiedy się te ruchy poczuło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej :) Ja mam tak śmiesznie że czuję swojego dzidziusia tak konkretnie tylko wtedy kiedy sie rozsiąde na fotelu :) w pozycji że tak powiem pół leżącej hehe. Pewnie jak coś tam robie to też fika ale już nie skupiam się na tym i mogę nie wiedzieć :) Też uwielbiam ostatnio z rana kakałko i banan :) Nasze drogie doradczynie :) hehe też mam pytanko które mnie dręczy - Pracuje w tej samej firmie już 3 umowe o prace tzn ze 2 lata, pierwsza była na 3 m-ce, kolejna na rok i trzecia , aktualna tez na rok... umowa kończy mi się 31 lipca 2011, czyli po porodzie, co wtedy z macierzyńskim :( , jak myślicie przedłuża mi umowe czy nie :/ ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
susi1978 pisałaś w tym samym czasie co ja :), już doczytałam że calla ma podobny problem , no może mniej więcej . Wychowawczy tez zależy od zarobków z tego co wiem ,bo jak przekracza chyba 504 zł :) na osobe to nici z wychowawczego czy jakoś tak :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam dziewczyny! zycze wszystkim milego, spokojnego weekendu. my dzis ok. poludnia jedziemy do tesciow i wracamy jutro. pozdrawiam serdecznie! :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xAneczQax z macierzyńśkim tak jak u dziewczyn powyżej. Natomiast wychowawczy- jeżeli Cię zwolnia to nie masz a jeżeli umowe przedłużą to jest płatny tylko w przypadku jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza chyba właśnie 504 zł. I nie płaci tego zakład pracy tylko np. MOPS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja już zmykam, muszę ogarnąć mieszkanie, potem pojechać na zakupy no i odwiedzamy dziś znajomych, którym się w grudniu syn urodził. Mają też 1,5 roczną córeczkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Abecia
Hej Dziewczyny! Nie miałam juz wczoraj siły zajrzeć na forum. Ostatnie 3 dni w pracy były ciężkie. Susi1978 - podpisuję się oczywiście pod wszystkim o czym pisałaś na temat zasiłków:) Jesteś dzielna, że odpowiedziałaś na wszystkie pytania. Mi zapowiada się niestety intensywny weekend spędzony głównie na odwiedzinach rodziny, mało czasu na odpoczynek buuuu. Miłęgo weekendu!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
susi1978 Abecia zaczęłam pracować 18 października 2010 w nowej firmie miałam umowę na czas określony do 31 stycznia 2011 i przedłożyłam z chorobowym zaświadczenie od lekarza, że jestem w ciąży automatycznie pracodawca przedłużył mnie umowę o pracę do dnia porodu. na wychowawczy nie załapię się z powodu wysokości zarobków ale co z macierzyńskim skoro umowa o pracę jest do dnia porodu? Czy będzie mnie przysługiwał i kto go płaci? Czy też pracodawca powinien mnie przedłużyć umowę o pracę o te 20 tygodni aby przysługiwał mnie zasiłek macierzyński? Niektóre z Was piją kakao a ja mięsem się zajadam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzięki wielkie Susi za wyjaśnienie, bardzo mi pomogłaś :) mój dzidziuś tez bąbelkuje jak lezę bo jak chodzę to tego nie czuje niestety dziś muszę leżeć, znów na wkładce pojawił sie ślad w podejrzanym kolorze, jak będzie tak dalej t muszę do szpitala :( dziewczyny tez bym chciała tak jak wy pochodzić, posprzątać, jutro wybierałam sie na basen, ale musze sobie darowac, a dr nie kazała mi nawet do pracy isc w poniedziałek:'( trzymajcie sie za siebie i swoje pociechy, ja tez sie postaram dac rade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Abecia
Ebudka, zasiłek macierzyński będzie Ci się należał z automatu (pracodawca nie musi przedlużać kolejny raz umowy), a wypłacał go będzie bezpośrednio ZUS. Pracodawca musi tylko przesłać stosowne dokumenty do ZUS i tu dobrze jest przypilnować by były przesłane w terminie, żebyś nie miała zbyt dużej przerwy w płatnosci zasiłku. Pozdrawionka:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
susi1978- dziękuje za informacje. Ja dziś wzięłam się za sprzątanie, chyba lekko się przeforsowałam, brzuch mnie boli, więc leżakuję sobie w rytmie Eski odpoczywam i trochę już przechodzi. Pozdrawiam, miłego weekendu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×